24ste Jaargang WOENSDAG 22 MART 1933 No, 7463 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BERICHT DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal franco per post f2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeclingcn wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin ba trekkingen worden aangeboden of govraagd, huur an verhuur, koop en verkoop f 0.50. V Waarom stemmen op de R.K. Staatspartij? Waarom stemmen we op Woensdag 26 April op de R. K. Staatspartij? 6. Omdat wij op geen enkele andere partij onze stem willen uitbrengen. Daar zijn, ongetwijfeld, Katholieken, die met goede bedoelingen hun sympa thie hebben gegeven aan de R. K. Volkspartij. Wij kennen er. Maar van dezulken verwachten wij, dat zij n u toch open oog zullen hebben voor de hun van vele zijden, en door het hoogst gezag, voorgehouden dringende wenschelijkheid, om de eenheid te be waren om het goed van onze een heid ook op politiek terrein hooger te waardeeren, dan de eigen politieke wen schen. Doch, op de tweede plaats, zijn dan die eigen politieke wenschen der R. K. Volkspartij zóó, dat ze zelfs nog afgezien van het o.i. groote onheil, dat er per se ligt in het verbreken der eenheid rechtvaardigen het stichten van een eigen partij? Op deze vraag moet ontken nend worden geantwoord. Het zijn vooral drie godsdiensttige grieven, die naar voren geschoven wor den. Dat zijn: vooreerst het berucht arti kel 177 van de Indische staatsregeling dat aan den Gouverneur-Generaal de macht verleent zendelingen ef óiissio- uarissen uit bepaalde gebieden in Indië te weren. Dan artikel 171 van de Grondwet, dat het recht van openbare godsdienst oefening beperkt (het z.g. processiever bod). En ten slotte: de opheffing van het Gezantschap bij den H. Stoel. Onlangs heeft de Volkskrant naar aanleiding van deze „drie grieven" van de R. K. Volkspartij een beschou wing gegeven, welke wij gaarne hier Het is overbodig op fe merken, dat art. 177 van het Indische Reeceringsre- glement door de katholieken als in strijd met de rechten van God en de Kerk in beginsel moet worden afgewe zen. Wij wezen er echter op, dat wij een minderheid in den lande vormen, en dat in de Kamer geen enkele meerderheid is aan te wijzen, bereid, nu het bestaan de artikel te schrappen. Daardoor is feitelijk een katholieke actie voor afschaffing thans tot on vruchtbaarheid gedoemd. Daarnaast houde men in het oog, dat die afschaffing volstrekt niet zeker een verbetering van de positie der katho lieke missie in Indië zou meebrengen! De vroegere leider der Indische Ka tholieke Partij, prof. Schmutzer, wien niemand in dezen autoriteit kan ont zeggen, heeft in 1928 nog schriftelijk verklaard, dat hij ,,na herhaald overleg zoo met missionarissen als met hooggeplaat ste Indische ambtenaren, slechts een zoodanige politiek op missiege bied verantwoord acht, die voor de naaste toekomst van elke poging tot schrapping van artikel 177 afziet". En wijlen dr. Nolens zei aan het oud Volksraadlid, den heer A. B. ten Berge over art. 177: „Als het niet bestond, zouden we het er niet inbrengen, maar, nu het er eenmaal is, behoort het in den juisten geest te worden uitgevoerd en geen onnoodige belemmeringen voor de Missie mee te brengen. We hebben een andere redactie beproefd, maar dat bleek ook geen verbetering te zijn". Zoo oordeelen twee ervaren katho lieke politici over het artikel in kwestie. Als de R. K. Volkspartij zich in gods dienstige zaken aan het oordeel van een dr. Nolens wil onderwerpen, waarom doet zij het dana niet? Waarom volgt zij niet het oordeel van een man als prof. Schmutzer, die als groot werkgever opzien baarde door in den Indisohen Volksraad zich voor de toepassing van „Rerum Novarum" ook in Indië te verklaren, en wien zeker niet den moed der overtuiging kan worden ontzegd? Meent men dan werkelijk, dat de Mis sie in Indië over onuitputtelijke midJe- len en overyloedige krachten beschikt, zoodat ze op de opheffing van art. 177 zit te wachten, om overal den grooten archipel door nieuwe posten te stichten? Ingewijden weten beter; zij weten ook dat art. 177 de Missie niet onnocdig be hoeft te hinderen, als de katholieken zorgen, dat ze materieel in staat zijn, hun invloed in het Indisch Bestuur ge past te doen gelden. Daarvoor is de eenheid der katholie ken op politiek terrein van overwegend belang. Over beide andere grieven kunnen wij kort zijn. Elkeen weet, dat de katholieke devotie zich ook in processies volop kan uitle ven, en metterdaad uitleeft, op besloten terreinen. Elkeen begrijpt ook, dat afschaffing van het processieverbod in den bestaan- den toestand in het algemeen weinig verandering zou brengen. Het is er ver van, dat Ons Heer daarna door ganscb het land openlijk zou worden m processie rondgedragen. Trouwens is dit een zaak der Kerke lijke Overheid, en van niemand anders, en de R. K. Volkspartij kan zioh in deze met geen schijn van recht op eenig teeken van instemming dier Over heid beroepen. Waarom willen goede katholieken hier bij wijze van spreken Roomscher zijn dan de Paus? Ten slotte: als het grondwetsartikel ooit gewijzigd zal worden, dan ze ker niet, omdat de katholie ken op politiek terrein zich in groepen hebben gesplitst. Rest het gezantschap bij den Paus. Wie naar het herstel van dit gezant- sohap streven, moeten zich er van be wust zijn, dat de bereiking van hun deel voor de behartiging van speciaal ka tholieke belangen slechts betrekkelijke waarde heeft. De diplomatieke betrekkingen tusschen den H. Stoel en de Nederlandsche Re geering zijn met de opheffing van het gezantschap niet verbroken. De Pauselijke nuntius resideert nog in Den Haag. De Nederlandsche Regeering alleen mist een belangrijke luisterpost. Het herstel van het gezantschap is een nationaal belang; maar dan moet het ook bewerkt worden door de gemee- ne overtuiging althans van de voor naamste politieke partijen in den lande. Het heeft dus geen zin, om hiervoor met de R L Staatspartij te breken. Hoe we 't ook beschouwen, de ge noemde drie grieven wettigen een af scheiding van de R. K. Staatspartij vol strekt niet evenmin als andere grie ven. Wij herhalen het: Zelfs nog afgezien van het feit, dat in het verbreken der eenheid pier se een zeer ernstig gevaar ligt voor de verzwakking van de positie der Katholieken in ons vaderland zelfs nog afgezien daarvan, kan er geen steekhoudend en doorslaand motief wor den aangevoerd voor de R. K. Volks partij, om een afzonderlijke p riitieke actie te gaan voeren, omdat daarvan geen resultaat kan worden verwacht, dat anders niet bereikt zou worden integendeel! Wij vertrouwen dan ook, dat overal en speciaal ook in den kieskring Leiden de Katholieke kiezers aan de stembus zullen toonen, de eenheid in de R. K. Staatspartij te willen bewaren. V Ook bezuiniging. Amsterdam heeft voor het gemeente- personeel geen loonkorting ingevoerd, als het Rijk en vele andere gemeenten hebben gedaan. Maar of daarmede het personeel in zijn geheel gebaat is geweest? Wij meenen, deze vraag ontkennend te moeten beantwoorden. In Amsterdam heeft men n.l. op een andere wijze bezuinigd door een sterke inkrimping en beperking van het personeel; overal, waar maar eenigs- zins mogelijk zonder den dienst te ont wrichten, zijn de menschen ontslagen. Niet minder dan 1149 arbeiders» in ge meentedienst, hebben ontslag gekregen. Deze nu zijn opgenomen in een zooge naamde „Arbeidsreserve", en krijgen nu een uitkeering, welke echter ver is be neden het loon dat ze verdienden; voor velen zoo veel lager, dat de meest dras tische loonkorting daarbij vergeleken nog erg malsch mag worden genoemd! B. en W. komen nu met een ander vooistel bij den Raad. Om het aantal werklieden in de „Arbeidsreserve" te verminderen (in het financieel belang der gemeente), stellen zij voor, voor één keer ontslag te geven aan alle werklie den, die 60 jaar zijn of in den loop van 1933 den leeftijd van 60 jaar zuilen be reiken. Aan deze zal dan tot een zeker bedrag aan pensioen worden uitgekeerd totdat zij aan den pensioengerech tigden leeftijd van 65 jaar zijn ge komen. Men ziet, dat het gemeentebestuur in Amsterdam met volledige medewer king van de soc. democr. gemeentebe stuurders! óók bezuinigt op het per soneel. De manier wcarop alleen is an ders. Maar: beter voor dat personeel?? NONSENS, A. B. K. in „Het Volk" heeft een fijne neus voor het opdiepen van journalistieke buitensporigheden, om deze in zijn „Op roerige Krabbelsaan de paal te slaan. Vaak zijn wij het met des Krabbelaars krabbels niet eens, maar dezen keer be staat er een roerende eensgezindheid. De heer Kleerekoper heeft in een, tweemaal per week ie Arnhem verschijnend Katho liek blad het volgende fraais ontdekt in een vei slag van den „Stillen Omgang": „Wat me trof? Dat de burgemeester van Duiven ba ron Van Doith tot Medler ook ditmaal onder de deelnemers geteld werd. Zoo n nachtelijke tocht, eerst in een der de klas wagen, dan per pedes apostolo- rum langs de niet overal efien straten en pleinen der stad, in een jaargetijde, dat nu niet bijzonder uitlokt tot derge lijke lange wandelingen... zie, dat is toch wel min ot meer een opoffering, en vooral, wanneer zoo'n tocht een tweede, wellicht ook een derde of vierde maal wordt ondernomen, wijl dan nieuwsgierig heid m geen geval bij den deelnemer verondersteld mag worden. En dat zoo iemand die ongemakken trotseert, zegt toch nog niets meer, dan wanneer een gewoon arbeider ot burger zich deze moot getroosten. En ook, de baron-burgemeester schuw de tier den eenvoudigen man uit het volk niet". „Zoo iemand" als de burgemeester van.... Duiven is, wanneer hij ter Stille Omgang gaat. niet meer of niet minder dan een „gewoon arbeider of burger". De burgemeester van Duiven, en welke autori teit, ter wereld ook, loopt mede in den Stillen Omgang in zijn hoogste waardig heid: die van een Christenmensoh, en tege lijkertijd in zijn diepste onwaardigheid: aanbiddend zijn Heer en Schepper. Onzin als het Arnhemsche blad aan zijn lezers verkoopt moest niet gedacht en nog veel minder geschreven worden. SLECHTS SCHADE AAN DE GOEDE ZAAK. Zooals men weet werd in den Rijkskies kring Tilburg ook een lijst ingediend op naam van de „R. K. Bouwvakarbeiders Breda en Roosendaal'', met den voorzitter der afd. Roosendaal van den R. K. Bouw- vakarbeidersbond, den heer Jac. Broos als nummer één. Op verzoek van eenige bestuursleden van deze afdeeling wordt nu in het dagblad „De Grondwet" te Roosendaal medegedeeld, ,.dat deze afdeeling niets met deze candi- daatstelling heeft te maken en dat deze ook buiten medeweten zelfs van de afdee ling en van het bestuur is geschied'". Beide bestuursleden vork.aarden ten overvloede, dat zij er absoluut niets van wisten en dat zij van deze candidaatstelling eerst kennis kregen uit de couranten. Overigens was do candidaatstelling ook tegen hun wensch geschied, wijl daarmede „slechts schade wordt gedaan aan de goede zaak. de verkie zing der candidaten van de R. K. Staats partij, waaraan zij niet wepschen mede te werken". Inderdaad de verdeeldheid op politiek terrein brengt slechts schade aan de goede EERSTE KAMER Moge in Duitschland het gezond verstand zegevieren! Voortgezet wordt de behandeling van de begrooting vaü buitenlandsche zaken. De Minister, de heer Beelaert s vanBlokland, beantwoordt de ver schillende sprekers. Hij zet eerst uiteen hoe de were d thans in een moeras is gezonken en hoe men denkbeelden najaagt van een niet te verwezenlijken nationa e autarkie. Eigen welvaart kan men immers niet op bouwen op de puinhoopen van een ander volk. Naar Genève heeft men niet willen luisteren. Een geest van anarchie wint veld, die onze geeste ijke en maatschappelijke goederen vernietigt. De Volkenbond is niet werkloos gebleven, maar men bedenke, dat zijn gezag slechts van moreelen aard is. Wel spreekt het Volkenbondsverdrag van boycot, maar dit middel zal waarschijnlijk nooit kunnen wórden toegepast. De maat regel is al te radicaal en bovendien zijn de twee grootste staten geen lid van den Vol kenbond. Het verheugt spr., dat in dezen de heer v. Embden aan zijn zijde staat. Over de vooruitzichten der ontwape ningsconferentie kan spr. niets zeggen. De groote mogendheden bes'issen over haar lot. Bpr. hoopt, dat de poging van de Brit- sche regeering succes zal hebben. Voor wat de groote lijnen betreft, kan de Ned. regee ring zich daarmede vereenigen. Over on dergeschikte punten zou nog ie praten zijn. De verhouding tot België is van den meest vriendschappelijken aard. De beide regeeringen werken samen beter dan sinds eenige jaren het geval was. De bespreking over de herziening der verdragen van 1839 is niet meer opgevat. Daarvoor moet het juiste tijdstip gekozen worden. In verband met de beslommeringen door do economi sche crisis mc et dit punt voorloopig blij ven rusten. Een vo.gende regeering moet hier ook vrij staan en een element bij de verkiezingen mag deze kwestie niet uitma ken. Men moet niet te veel geloof hechten aan berichten over hetgeen gesproken zou worden in Belgische senaatscommissies. Ten aanzien van ons handelsverkeer met Duitschland zegt spr. nog, dat de houding der Duitsche regeering nopens ons ruil verkeer groote zorg baart. De minister sluit zich aan bij den wensch van den heer Van Lanschot, dat in Duitschland het ge zond verstand moge zeeevieren. Na dupliek wordt de begrooting z.h.st. aangenomen. Aan de orde is de begrooting van Eco nomische Zaken en Arbeid. De heer Westerdijk (V.D.) zou de zen minister gaarne behouden als crisis minister. De ontwikkelde boer begrijpt, dat tegen deze crisis geen wetten opgewassen zijn. Het is-ook welhaast ondraaglijk een stcun- wet aan haar doel te doen beantwoorden alg de prijzen maar steeds blijven dalen. Velen wenschen liever directen steun, maar daarmee bereikt men niet, dat de bedrij ven in stand worden gehouden en zou men een zekere bedccling toepassen. Spr. zet uiteen, dat de drie centraie landbouworga nisaties den landbouw groote diensten be wijzen en men geen Plattelandersbond noo- dig heeft. De vergadering wordt verdaagd. Dit nummer bestaat uit VIER bladen. Zij die zich per 1 April a.s. wenschen te abonneeren op ,,DE LEIDSCHE COURANT'*, ontvan gen de voor dien datum verschij nende nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Gistermiddag is de Rijksdag in consti- tueerende vergadering bijeen gekomen. Voorzitter Göring hield een rede. Adolf Hitler was niet aanwezig bij de Katholieke godsdienstoefening van gistermorgen. (2de blad). De Britsche ministers MacDonald en Si mon te Parijs. (2e blad). Vandaag kabinetscrisis in België? (2e blad). BINNENLAND. Rranrf op het s.s. „Maasstroom" te Bristol. (Gem. Ber. 3de blad en Laatste Ber.) De film „Morgenrot" zal na deze weok niet verder vertoond worden. (Gem. Ber. 3de blad). ALCOHOL EN DANS. BEDRIJVEN, DIE BESTAAN VAN HET KWAAD, MOETEN VEJ*-Ï)WIJNEN. Verschenen ie de Memorie van Antwoord aan do Eerste Kamer over het wetsont werp tot wijziging van de artikelen 1, 56, 70, 79 en 81 en toevoeging van art. 81a der Drankwet. Hieraan ontleenen wijj dat onjuist is do veronderstelling, dat de Kogeering in de noodzakelijkheid van enkele wijzigingen der Drankwet aanleiding zou hebben ge vonden, de totstandkoming van een rege ling, als vervat in art. II \an het ontwerp, te bevorderen. Op grond van het rapport der commissie in zake het dans vraagstuk en op grond van de ervaringen der inspec tie voor de Volksgezondheid was do mi nister overtuigd, dat een ernstig moreel en sociaal kwaad moet worden tegengegaan. Hij waa besloten, een aanvulling van de Drankwet daarvoor te bevorderen. Nadat dit plan vasten vorm had gekregen, kwam de wenschelijkheid der andere voorgestelde wijzigingen op. Het volksbelang, welks bescherming wordt beoogd, is zóó groot, dat hij terug neming van het wetsontwerp niet kan be vorderen Ilot verband tusschen alcohol en dans is niet een theoretisch uitvindsel, maar een droevige en gevaarlijke werkelijkheid. Al- I oohol en dans prikkelen onder zekere om- I standigheden in onderling verband de dari- senden en doen remmen van moraliteit wegvallen. De dans, waarvoor vaak vrou wen ten koste der zedelijkheid worden ge ëxploiteerd, wordt door zekere vergun- i ning- of verlofhouders gebruikt om lot kroegbezoek en tot drinken te prikkelen. Tegen het dansen op zichzelf heeft de Re geering geen bezwaren aangevoerd. De wetgever kan alleen met betrekking tot voor het publiek toegankelijke gelogen- heden maatregelen nemen ter wering van gevaar. Wat op particulier terrein voor valt. ligt, zoolang liet niet tot misdrijf ont aardt, buiten zijn bevoegdheid. Echter zal, is het ontwerp wet geworden, worden toe gezien. dat, wat particulier terrein wordt genoemd, dat ook inderdaad w. De minister kan niet beamen, dat ver schil tussohen plaatselijke (aanvullende) re gelen zal leiden tot verscherping van be staande tegenstellingen. Waar ernstig ze delijk en sociaal gevaar moet worden ge weerd, kan alleen met hen, die den ernst daarvan niet beseften, een tegenstelling ontstaan, maar deze mogelijkheid mag geen aanleiding zijn om een absoluut uniforme regeling voor het geheelo land te maken. Do omstandigheden in dc gemeenten vor- toonen groote verschillen. Dit vordert vrij-

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1