DE TRIOMF DER VERVLAKKING GEURIGE BAAITABAK ^TERDAG 18 MAART 1933 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 In het vorig artikel schreven wij, dat op t gebied der amusementsfilm een omme- 'aai op komst schijnt te zijn dit naar .nleiding van hetgeen wij Lazen in een o juist verschenen Duitsche publicatie, jor zoover het de paganistiscke filmpro- ictie betreft, zal deze ommezwaai wel istaan uit een meerdere of mindere te- gkeer tot de werkelijkheid. Hiermede zal isschien een tijdperk ingeluid worden tarin „de kleine man" in z'n dagelijkscbe en laten, z'n zorgen en z'n kleine eugden, het onderwerp der handeling zal tinaken. Verder zal er wel niet veel ver aderen, omdat dit een verandering in de ïest van de filmproducenten vooronder- elt en deze is voorloopig nog door en heidensch en plat-materialistisch. Een sentieele verandering naar de inhoud, derhalve met succes alleen verwacht lat orden van een levensbeschouwing die ge en, tseerd is op de fundamenteele onderschei- ng. tusschen de begrippen goed en kwaad die tevens bereid is de konsekwenties deze onderscheiding in alle opzichten Ier aanvaarden. m. „Wij kunnen wel zoolang het kwaad vermijden tot de afwezigheid van alle goed ons hoogste bezit is" o. de bruin s.j. Dat hiertoe een christelijke levensbe- en£houwing alleen in staat is, staat voor een atholiek vast. De mogelijkheid deze essentieele veran- >nng naar de inhoud is thans niet langer [usoir door de oprichting van het katho- >ke filmconcern: de Eidophoon N.V., die et haar eerste twee films „De roep van Hole Zee" en „Het lied der zwarte bergen" en ch doelbewust gesteld heeft tegen de im- oreele en anti-religieuze filmproductie zen tijd. Wie nu uit deze doelstelling de conclusie sn o ebt trekken, dat de Eidophoon zich spe- aal gaat toeleggen op de productie van .vrome" of „heilige films, komt bedro- uit. Het verleden heeft one geleerd, oplat Langs dien weg geen practische reeul- „„iaten te behalen zijn. Bovendien heeft de rvaring geleerd, dat een deel der Katho- eken zelf geen overmatige belangstelling oor deze producten koestert. Doel en -op- et van deze films zijn op zich zelf zeer te nwaardeeren, maar zooals het in het dage- jr" jksche leven steeds gaat, de mensohen ie deze films gaan zien uit een zekere pië teitsvolle belangstelling hebben ze eigen- u jk niet van noode en de groote massa die aarlijke vervlakkende invloed van de lms regelmatig ondergaat, onttrekt zich pzettelijk aan de invloedssfeer van deze ïligieuze rolprenten, omdat deze volgens 3e hun opvatting te braaf en te vroom zijn. 30Wil een katholieke filmproductie dus iets ■reiken dan zal ze zich moeten richten ik tot de groote massa. En daar de mas- totaliteit genomen, behept is met r-»nti-katholieke neigingen, zal een katho- productie verstandig doen daarmede ekening te houden. En hier raken wij een jevoelig punt aan waarop de idealisten en le practici elkaar zeer moeilijk kunnen rerstaan. Idealisten toch zijn van nature geneigd lehet vraagstuk der katholieke filmcultuur jcherp en onverbiddellijk te stellen. Dit is iet goede onvervreemdbare recht van het dealisme. Zij gaan uit van de zeer een voudige en zeer klare stelling, dat een ülmproductie die zich op katholieke grond- g plaatst alleen films vervaardigen mag moet in wier Katholiciteit niemand zich tan vergissen. Zij verwerpen onvoorwaar delijk een katholieke film, waarvan de Ka tholiciteit, om welke reden dan ook, ver doezeld wordt. Een filmproductie, wier grootste „verdienste" hierin bestaat, dat niemand merkt dat zij Katholiek is, wekt terecht de heilige verontwaardiging op van iederen idealist. De idealisten zijn van na ture onstuimig en onvervaard. Zij trachten het doel te bereiken direct en onvoorwaar delijk. Zij bezien de katholieke filmproduc tie van het waarlijk heroïsche standpunt: 11 aut omnia aut nihil! of alles, of niets! De idealist is een absolutist, een belijder van de extreme paulinische overtuiging. De practici echter zijn bedachtzaam en voor zichtig. Zij zijn geneigd tot wikken en we gen en trachten het doel te bereiken langs de banen van geleidelijkheid. Dit is het goede en onvervreemdbare recht der prac tici. De werkwijze der practici mist echter .het snelle en onverhoedsche van den on- ^rstuimigen opmarsch. Het mist het imponee- rende en het bezielende van het idealisme. Het practicisme men vergeve ons deze dti brengt zijn methode van strijden mede. Het parcticisme men vergeve ons deze uitdrukking is maar al te vaak gedwon gen, door zijn tactiek van strijden, het vizier gesloten te houden en wekt daarom dikwijls den schijn van laf en karakter- loos te zijn. Bovendien is het geeszins denk- *1 beeldig, dat de resultaten van het practi ci cisme juist door z'n voorzichtige werkwijze i-j langs de landgdurige banen der geleide- Ti lijkheid uiteindelijk wel eens heel anders I kunnen uitvallen dan de principieele doel- n| stelling in den beginne deed vermoeden, e De practicus grijpt niet zoo hoog als de p| idealist. Zijn doel is voornamelijk het on- I middellijk bereikbare, maar daardoor ui loopt hij gevaar op den langen moeizamen weg naar eenzelfde doel, halverwege te blijven steken. De practicus is van nature geneigd tot het doen van concessies. De idealist schuwt het compromis als de peet. De idealist koesterd een voortdurende vrees', dat de practicus te veel water bij de wijn des levens doet. En deze vrees zai de idealist ongetwijfeld bekruipen wanneer hij tot de ontdekking komt, dat de begin selverklaring van de Eidophoon hem slechts de verzekering kan geven geen films te maken die „tegen" de geloof»- en zedeleer indruischen. De idealist, die zich de zinrijke woorden van Christus herin nert: wie niet vóór Mij i», is tégen Mij, zal zich diep teleurgesteld voelen, wanneer hij constateert, dat de beginarbeid van de Eidophoon, inpLaats van positief, uitslui tend negatief is. En vol verontwaardiging spreekt hij zijn oordeel uit over een film productie die beweert Katholiek te zijn. Het is inderdaad een zwakke plek in de grondslagen, waarop het schoone gebouw van een katholieke filmkuituur opgetrok ken giaat worden. Hierop te wijzen, eerlijk en oprecht, achten wij noodzakelijk, want een filmmaatschappij, die beweert katho liek te zijn, neemt hierdoor een ontzaglijke verantwoordelijkheid op zich Een verant woordelijkheid tenopzichte van haar ge- loofsgenooten en tenopzichte van de mil- lioenen, die buiten de Kerk staan. Want wanneer de Eidophoon in haar eerste op zet zal slagen dit hopen wij vurig en haar doelbewuste embleem van de rij zende zon met drie bazuinen een zinne beeldige voorstelling van de geluidsfilm op het witte doek der filmpaleizen een ver trouwd symbool zal zijn geworden, dan zal zij er zich rekensohap van moeten geven, dat zij niet langer kan of mag volstaan met negatief te zijn. Van hoeveel belang het momenteel ook is, dat er een filmproductie komt die de nuditeiten, de erotiek en de schaamtelooze sex-appeal-cultus tracht uit te bannen, van grooter belang is het, dat de massa ge leerd wordt, dat de film ontdaan van haar vervlakkende en heidensche tendenzen, in staat is de mensohelijke geest te boeien of te ontspannen óók wanneer zij doortrok ken is van een positief-christelijke geest- De Eidophoon nu te veroordeelen, omdat zij niet direct dit idealistische doel tracht te bereiken, achten wij niet verantwoord, hoezeer het ons persoonlijk ook spijt, dar. momenteel het commerciëele welslagen doorslag geeft. Maar indachtig het wijze gezegde: noblesse oblige zijn wij ervan overtuigd, dat de Eidophoon, wanneer het oogenblik daar is, zich zal herinneren, dat zij vóór alles Katholiek ie en daarnaar ook zal weten te handelen. Daarom zien wij met vertrouwen de too- komet tegemoet. Omwille wan het schoone doel dat ook de Eidophoon nastreeft, het ten leven wek ken van een katholieke fiimkultuur, waar door de schadelijke invloeden van de mo menteel heerschende triomf der vervlak king op filmgebied, voor een groot deel te niet gedaan zullen worden, althans voor onze geloofsgenooten, moeten wij, Katho lieken, ons van iedere doelbewuste tegen werking onthouden, ook al zouden wij ons in sommige opzichten niet kunnen vereeni gen met opzet en werkwijze. En ten slotte: wij zijn er ons van bewust de bestaande controverse tussohen den idealist en den practicus inzake de wijze waarop een katholieke filmkuituur in het leven geroepen dient te worden geenszins te hebben opgelost. Waar echter het hoog ste kerkelijk gezag hier zoo onomwonden zijn sanctie gegeven heeft aan de werk wijze der Eidophoon, dienen wij toch, met volledige terzijde stelling van persoonlijke gevoeligheden, met een weinig vertrouwen de komende gebeurtenissen af te wachten. Wij weten wel, dat dit gezag, wanneer het gaat om aesthetische beginselen, secundair is hier geldt volgens de scholastici het gezag van den kunstenaar als het hoogste maar tevens weten wij dat, wanneer het gaat om ethische beginselen, het kerkelijk gezag onvoorwaardelijk het hoogste is. Het film vraagstuk nu, evenals de meeste andere artistieke vraagstukken, heeft een aesthetische en een ethische zijde. Wat het laatste betreft, heeft het Kerkelijk gezag Zijn houding bepaald. Ons past het derhal ve te zwijgen. Wat het eerste betreft, zijn we ervan overtuigd, dat de Eidophoon in de naaste toekomst ernstig zal streven naar een waarachtig katholieke filmkuituur. Zou zij dit niet doen, dan be ging de Eidophoon een hoogst onverant woordelijke en in haar gevolgen zeer fu neste daaddit laatste zonder meer te ver onderstellen daartoe missen wij absoluut ieder recht Laat ons derhalve niet zijn plu» royaliste que le roi want dit kon wel eens een ou- vruchtbaar standpunt blijken te zijn waar door de daadwerkelijke bevordering der zoo vurig gewenschte en zoo dringend noodzakelijke katholieke filmkuituur in geen enkel opzicht bevorderd wordt H, v. d. DEENECAMP. GEMENGDE BERICHTEN HAVEN 20 - Fa. Wed 45 cent per Ve Pon(' - 18 cent per ons - C. J. VISTER - LEIDEN DOOR EEN AUTO GEGREPEN. Jongetje zwaar gewond. Donderdagavond heeft te Poeldijk op den Nieuwen Weg een ernstig ongeluk plaats gehad. Twee kinderen kwamen van achter de tram den straatweg oploopen. Op hetzelfde oogenblik werd een der kinderen, het 6-jarig zoontje van den heer J. van Koppen, door een luxe auto gegrepen en eenige meters verder in het water geslin gerd. Het ventje brak beide beenen en had een groote gapende hoofdwonde. In hopeloozen toestand werd het vervoerd naar het R. K. Ziekenhuishuis te Den Haag. DE ONBEWAAKTE OVERWEG. Man door trein overreden en vermorzeld. Gistermorgen te ongeveer 11 uur is door een trein komende van Woensdrecht op den onbewaakt«n overweg onder de gemeente Bergen op Zoom de ruim 40-jarige slager J. van Dael gegrepen en totaal vermorzeld. De ongelukkige werd ongeveer 30 meter meegesleurd. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. SCHIP GEZONKEN. Gistermorgen is in de Braakman bij Ter- neuzen gezonken het zeilschip „Vertrou wen", schipper J. Neelsen, hetwelk onder weg was van Selzaete naar Philippine, ge laden met grind. Door den storm en de hooge zee maakte het schip water, waardoor het zonk. De schipper en zijn knecht wisten zich tijdig met een roeiboot in veiligeid te stellen. Het schip ligt 9 M. diep. BELGISCHE VISCHKOTTER GESTRAND. Gisteravond is de „Ostende 135", een Belgische vischkotter binnen de pieren van IJmuiden door het varen in de verkeerde geul, op het strand geloopen. Er is om sleepboot-assistentie verzocht. Daar het vallend water is zal bet niet gemakkelijk zijn het schip hedenavond nog vlot te krij gen. Er bestaat geen gevaar voor de kot ter. BOSCHBRAND ONDER MILL. Groote schade. Gistermorgen omstreeks elf uur ie door onbekende oorzaak een ernstige bosobrand uitgebroken in een dennebosch, dat eigen dom is van de gemeente Escharen en ge legen is langs den provincialen weg van Grave naar Mill, ter hoogte van het ge hucht het Hoekske. De brand, die, naar de „Tel.", in het mid den van het boach wag ontstaan, greep, daar de vlammen gretig voedsel vonden in het hooge en lage dennehout, snel om zich heen en liet zich ernstig aanzien, zoodat er aanvankelijk gevaar dreigde, mede in verband met den feilen wind, dat ook de aangrenzende boschperceelen en heide gronden door het vuur zouden worden aangetast. Onmiddellijk snelen alle buurt bewoners te hulp en gewapend met schop pen en met behulp van takkenbossen werd op krachtige wijze met het blusechings- werk aangevangen. Men slaagde er na eenige uren van hard werken in den toe stand meester te worden, waardoor groo ter onheil kon worden voorkomen. Een oppervlakte van eenige H.A. bosch, hoofd zakelijk uit lage denbeplanting bestaande, is door het vuur vernield. De schade is aan zienlijk. WOONHUIS UITGEBRAND. Donderdagavond acht uur brand brand uit in de wonig van de familie Wisselman aan de Breedeetraat te Herveld. Aange wakkerd door den feilen wind greep het vuur zoo snel om zich een, dat het huis weldra in lichtelaaie stond. Een oude vtouw van 72 jaar en drie kinderen, die reeds in bed lagen, konden met moeite worden gered. De woning, eigendom van den heer Besseling, brandde af. De itiboe- del ging verloren. De brandweer slaagde er in het belendende perceel te behouden. De oorzaak van den brand is vermoedelijk een defect aan den schoorsteen. Huis en inboe del waren slechts laag verzekerd. MUZIEKWINKEL UITGEBRAND. Vermoedelijk tengevolge van kortslui ting brak gistermiddag brand uit in Fer ment's muziekhuis aan de Griest te Hilver- De spoedig ter plaatse zijnde brandweer wist het vuur in korten tijd met twee stra len afdoende te bestrijden. Er is veel scha de aangericht in de collectie gramofoonpla- ten en verder zijn talrijke mandolines, vio len en andere muziekinstrumenten een prooi der vlammen geworden. De brand heeft zich overigens beperkt tot den win kel en het achter den winkel gevestigde kantoortje. De schade wordt door verzekering ge dekt. HET DRAMA TE PUTBROEK. Civiele vordering ingediend. Bij de Art. Rechtbank te Maastricht is een civiele vordering ingediend door den vader van Wehrens, die een der verslage nen van het Putbroekerstroopersdrama was De jonge Wehrens was kostwinner voor zijne ouders. Van den ouden van den E. en den Graaf van Afferden wordt veertien dui- 1 zend gulden schadevergoeding gevorderd. GEHEIMZINNIGE DIEFSTALLEN. Een dief, die zijn buit terugbrengt Terwijl de Groningsche politie en recher che nog ijverig speurt naar de talrijke ge heimzinnige inbraken die de laatste maan den aldaar hebben plaats gevonden, wordt zij thans weer voor een andere puzzle ge steld. Het betreft nu geheimzinnige dief stallen, die haar waakzaamheid en speur zin vragen. In het begin der week vermiste een dokter in het Academisch Ziekenhuis uit zijn jaa, die daar hing een portefeuille en een paar sigaretten. De portefeuille werd later bij den directeur van het zieken huis in de brievenbus teruggevonden, zon der dat daaruit? iets was ontvreemd. Een dag later werd uit een auto, die een oogenblik onbeheerd stond in de Kleine Pelsterstraat, een actentasch gestolen. Dienze fden nacht werd de actetasch terug gevonden in het portaal van Let hoofdbu reau van politie. Een tijdje tevoren had de dienstdoende inspecteur aan het hoofdbureau van politie in de deuropening een pakje gevonden, waarin eenige oude gymnastiekschoenen zaten. Er was een briefje bij, waarin stond dat die schoenen gestolen waren. Een eige naar ia echter nimmer komen opdagen. De politie is thans ijverig in de weer om deze geheimzinnige dieverijen, die waar schijnlijk door eenzelfden persoon worden gepleegd, op te helderen. Tot nu toe ia dit echter niet gelukt. „Msb." MANIFESTATIES TEGEN DE FILM „MORGENROT". De Duitsche U-bootfilm der Ufa „Mor- genrot", waarover o.a. in de Engelsche pers het een en ander te doen is geweest, be leefde gistermiddag haar première voor Nederland in het Rembrandttheater te Amsterdam. Vóór het gebouw werden in dit verband van de zijde van het Anti-Oor logscomité manifesten verspreid, waarin deze film als een directe ophitsing tot een nieuwen volkerenmoord werd gekwalifi ceerd. Uit het publiek werd in de zaal en op de gaanderijen tijdens de verfcooning nu en dan haftig geprotesteerd; zoo werden de woorden „Schande", en ,Weg met Hitler 1" meermalen gehoord. De politie, die op manifestaties was voor bereid en daarom behalve buiten ook bin nen het gebouw een oogje in het zeil hield, heeft een der bezoekers verwijderd. De vertooning heeft ook gisteravond op het Rembrandtplein, in de onmiddel lijke omgeving daarvan en in het theater zelf, tot protestdemonstraties van revolu tionaire zijde aanleiding gegeven. Een groo te politiemacht, waaronder eenige ruiters, heeft gedurende den geheelen avond nabij het Rembrandttheater verschillende malen charges uitgevoerd, waarbij rake klappen werden uitgedeeld. In het theater trachtte een gedeelte der bezoekers, die overal verspreid zaten, de vertooning der film door gefluit en ge joel onmogelijk te maken ook werden èr stinkbommen geworpen. Een groot aantal ordeverstoorders werd door de politie met geweld uit het theater verwijderd en in voorloopige bewaring gesteld. Ook buiten het gebouw zijn enkele personen aange houden en opgebracht. RUMOER IN EEN UTRECHTSCHE BIOSCOOP. Tijdens de voorstelling van 9 tnrr van de film „Het Teeken des Kruises" in het Rembrandttheater te Utrecht is het gis teravond tot ongeregeldheden gekomen, doordat naar sohatting een aantal van honderd jongelui, grootendeels studenten, bij een bepaalde passage begon te fluiten. Toen, nadat licht even was op geweest, en de film vertooning weer werd hervat, het tumult opnieuw begon, ging het overige publiek zich met de kwestie bemoeien, waardoor zoowel in de zaal als op het bal- con kleine vechtpartijen ontstonden. Door de inmiddels gewaarschuwde politie wer den de fluiters daarna uit de zaal verwij derd, maar ook dit ging niet zonder strub belingen, zoodat van de gummistok ge bruik moest worden gemaakt. Eerst na geruimen tijd kon de vertoo- nig worden voortgezet. „Msbd.' UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Herdenking Prins Willem 1. Gisteravond was in de Nutszaal door het Willem van Nas> souwe-Comité een vergadering belegd met het doel om toebereidselen te treffen, teneinde ge zamenlijk op 24 April a.s. de 400ste geboorte dag te herdenken van Willem van Oranj Voor deze bijeenkomst waren uitgenoodigd dc verschillende plaatselijke vereenigingen. Van de 85 uitgenoodigde vereenigingen waren er 48 aanwezig. De leiding van dezen avond berustte bij den heer J. H. Belgraver. Spr. opende de bijeenkomst met een kort welkomstwoord en gaf bovendien een korte uiteenzetting welke betee.kenis de dag van 24 April voor ons volk heeft. Spr. deelde mede, dat comité gemeend ba din de morgenuren een optocht te moeten organiseeren voor de kinderen van alle scho len. Tevens stelde spreker voor in den namid dag een optocht te houden door alle plaatse lijke vereenigingen met vlaggen en hun banie ren en hiertoe de medewerking te verzoeken van de plaatselijke zag- en muziekverenigin gen. Welk voorstel door de aanwezigen in be ginsel werd aa ngenomen. Verschillende aan wezigen brachten ook nog andere voorstellen ter sprake o.a. het meerijden van praalwagens in den optocht en het houden van zanguitvoe ringen des avonds in verschillende deelen der gemeente. Wat de avond betreft werd er door het comité op aangedrongen des avonds een eventueele verlichting aan te brengen aan de huizen om uiting te geven aan de gevoelens ten opzichte van het Huis van Oranje en onze be minde vorstin. Den aanwezigen werd verzocht de niet-aanwezige vereenigingen aan te sporen zich alsnog voor 1 April a.s. bij het comité op te geven met vermelding van hoeveel deel nemers. Overigens werd de organisatie van dezen dag in handen van genoemd comité ge steld. De heer Groeneveld sprak namens het Rijnstreek-comité voor de op 17 April a.s. te houden reis naar Delft voor de aldaar te hou den Landelijke Willem de Zwijger-herdenking Spr. gaf omtrent de deelname aan deze reis en verdere aangelegenheden een korte uiteen zetting en stelde de aanwezigen in de gelegen heid zich thans hiervoor bij hem aan te melden Hierna volgde sluiting van deze geanimeerde bijeenkomst met dankzegging voor de belang stelling. Aanrijding. In de Prins Hendrikstraat werd gisterenmorgen de wagen met galanterie artikelen van den winkelier de J. aangereden door een auto-bestuurder. Wagen en verschil lende artikelen werden aanzienlijk beschadigd De aanrijding geschiedde, doordat de auto bestuurder wegens te geringe ruimte, toch pas seerde en tevens daardoor in botsing kwam met een andere auto, zoodat ook deze beide wagens werden beschadigd. Tegen dit woest rijdende heerschap werd door de politie pro- ces-verbaal opgemaakt. Verzekering dekt waarschijnlijk de schade. HAZERSWOUDE. L.T.B. Dezer dagen werd ten huize van Mej. Wed. Verhaar een buitengewone alge- meene vergadering gehouden van den L.T.B. Nadat deze vergadering door den voorzitter met gebed en een woord van wel kom aan de talrijke aanwezige leden, als mede aan enkele leden van de naburige afd. te Zoeterwoude was geopend, werd door emh een bijzonder woord van welkom ge sproken tot den heer G. W Kampschöer, algemeen voorzitter der L.T.B., en den heer Deckers, algem. Secretaris van het hoofd bestuur, waarna door den algem. voorzitter het onderwerp: „Grondbelasting op onge bouwde eigendommen'', op zeer breedvoe rige en duidelijke wijze werd besproken. Door den spreker werd op zeer breedvoe rige wijze aangetoond, dat ondanks den slechten toestand in het veehoudersbedrijf, hetwelk vooral in deze streek het voor naamste is, de regeering toch zeker niet kan overgaan tot afschaffing der grondbe lasting, daar toch de meeste landerijen van Nederland in handen zijn van Grootgrond bezitters. Daarom zou het toch zeker een groote onbillijkheid wezen, als de regeering vooral in dezen tijd een belasting, welke een zeer groot bedrag opbrengt voor de Rijksschatkist, zou afschaffen. Mochten er echter zijn, die door een duidelijke opgave kunnen aantoonen, dat zij hun grondbelas ting niet kunnen betalen, tenzij zij meer dere schulden moeten maken, dan kunnen dezen in zulke gevallen vrijstelling van be taling vorkrijgen. Het tweede onderwerp, n.l. Hypotheeken op Boerderijen, werd ook door den geach- ten spreker op zeer duidelijke wijze uiteen gezet. Spreker memoreerde in het kort, hoe door de verschillende organisaties in ons land alles in het werk wordt gesteld, om executies te voorkomen; er zijn echter maar enkele gevallen bekend waar execu ties worden toegepast, maar, mochten de tijden veranderen dan beloopen wij wel kans, dat meerdere zuilen volgen, doch dan zal men trachten door de hulp van de re geering erger te voorkomen. Daarna werden door verschillende aan wezigen vragen gesteld, welke allen naar genoegen door den spreker werden beant woord. Na een opwekkend woord van den alge- meenen voorzitter, om toch steeds vertrou wen te stellen op de eerste plaats in God en zijn H. Kerk en op de tweede plaats, ver trouwen te hebben in de organisaties, werd de goedbezochte vergadering door den voorzitter der afdeeling na een woord van dank tot den spreker gesloten. KOUDEKERK. Hondsdolheid. Woensdagavond heeft zich bij bet hondje van den schilder Joh. A. Hor- tensius, een vermoedelijk geval van hondsdol heid voorgedaan. De brandstoffenhandelaar W. W. begon de onvoorzichtigheid het beest in zijn armen te nemen met het gevolg, dat hij in de hand werd gebeten, waardoor hij zich onder dokters be handeling moest stellen. Het cadaver is voor onderzoek opgezonden naar de rijksserum-inrichting te Rotterdam. ZWAMMERDAM Bijt. Vrijw. Landstorm. Op Donderdag avond 30 Maart a.s. wordt in de groote zaal van hotel „De rustende arend" een landstorm- samenkomst gehouden, waarbij de plaatselijke landstormcommissie van hier geïnstalleerd zal worden door den heer L. G. Royaards, voor zitter van de Gewestelijke Landstormcommis sie „Zuid-Holland: West", Deze commissie be staat uit de heeren burgemeester P. Hoogen- boom, eerevoorzitter, A. R. Koster, voorzitter, F. Beunder, secretaris-plaatselijk leider, Schoolstraat 99, J. G, Menning, W. v. d. Brink, Kapelaan J. H. van Kessel, J. J. Ko ning, Joh. van Leeuwen, C. Muiswinkel Mzn., J. J. Regtvoort, F. Schreuder Sr., Ds. J. van Woerden en Ds. L .Zwaan. Na een openingswoord van burgemeester Hoogenboom, zal, na de installatie het woord worden gevoerd door den heer A. R, Koster, den voorz. der Plaatselijke Commissie. Een rede zal gehouden worden door jhr. J. Th. Alting van Geusau, Luitenant-Kolonel van de Generale Staf, Directeur van de Hoogere Krijgsschool. Na de pauze spreken nog res. Majoor J. P. Boots, Commandant van het Landstormkorps „Zuid-Holland: West" en res. eerste Luitenant D. J. Karres, secretaris der Gewestelijke Commissie. De avond wordt voorts opgeluisterd door een strijkje uit Amsterdam, terwijl mede een Land storm-tableau uitgevoerd zal worden. ZOETERWOUDE Graal. Zondagmiddag er om half 5 clubmiddag in het Graalwachthuis. Al degenen, die dus 's avonds nooit kunnen komen, wor den dan verwacht.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9