2 3 5 6 7 8 9 10 WAALS i3°-ffDEN AGENDA ZATERDAG 18 MAART 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 18 Maart 1933, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor, instituut te De Bilt. Hoogste barometerst.: 762.3 te Isafjord, Laagste barometerst.: 732.3 te Blaavandahuk Verwachting tot den avond van 19 Maart: Matige tot zwakke aanvankelijk tijde lijk nog toenemen de Noord-Westelijke tot Westelijke wind, zwaar tot half be wolkt. Aanvankelijk nog kans op regen buien. Kouder des nachts. De kern van het depressie-systeem ïs thans naar de Noordzee en Zuid-Scandina^ vië getrokken. Zij wordt in het Zuid-Wes ten gevolgd door laatstelijk flinke barome terstijging. De hooge druk in het Zuid- Oosten verdween die in de omgeving van IJsland bleef standhouden. De depressie toestand bracht over het geheele gebied veel storm en regen. Te Kochefort viel 29, te Croydon 13 en te Galais 12 m.m. neer slag. De winst is thans nog krachtig tot stormachtig in onze omgeving West-Frank rijk en plaatselijk over IJsland. Met uit zondering van Zuid-Duitschland en Noord en Midden-Scandinavië daalde bij overal de temperatuur, over ons land gemiddeld 4.5 gr. Celsius. Blijkens de scheepsberich ten nadert in he^ Weste opnieuw een de pressie, zoodat de wind aanvankelijk tot Noord-West zal ruimen en daarna weer zal krimpen. Aanvankelijk bestaat dan nog kan9 op eenige regenbuien. De nacht zal waarschijnlijk koud zijn. LUCHTTEMPERATUUR. Temperat"ur des middags te half drie 6.4 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS Van Zaterdagnamiddag 6.38 uur tot Zondagmorgen 5.37 uur; van Zondagnamid dag 6.39 uur tot Maandagmorgen 5.34 uur. HOOG WATER. Op Zondag 19 Maart te Katwijk voorm. 7.38 uur tpt nam. 8.16 uur; Maandag 20 Maart voorm. 9.06 uur en nam. 10.08 uur. BINNENLAND BEPERKING VAN DEN RUNDVEE STAPEL. Wat de landbouw-organisaties bedoelen. Naar aan] ei ding van het bericht dér cen trale landbouworganisaties en den Alg. Ned. Zuivelbond, inzake een beperking van den rundvee-stapel, hebben wij in welinge lichte kringen nader geinformeerd omtrent de beteekenis en de uitvoering van de ge- wensohte maatregelen. Uit gedane mededeelingen is ons geble ken, dat de betrokken organisaties zich op het standpunt stellen, dat het niet on billijk is te achten, dat de consument den voor-oorlogschen prijs voor het rundvleesch betaalt. De prijzen van thans liggen daar echter ver beneden en sluiten een aanzienlijk ver lies in. Men wenscht thans een heffing in te voeren, waardoor dit verschil tussohen den huidigen en den voor-oorlogschen prijs j&ooveel mogelijk verdwijnt en de opbrengst van deze heffing te storten in een fonds. Uit de middelen van dit foods zal dan rundvee uit de markt worden genomen- Men zal daartoe in de eerste plaats melk gevend vee nemen, opdat tevens de over productie van melk en zuivelproducten •wordt beperkt. Wellicht zal er ook toe moeten worden overgegaan jong vee op te koopen, waar door ook in de toekomst een bepaalde ver mindering blijft doorwerken. Men oordeelde ingrijpen zeer noodig, znede in verband met de crisis-zuivelwet en met de crisis-varkenswet. Wanneer de prijs van het rundvleesch steeds lager wordt, zal dit vleesch in groo- tere hoeveelheden gebruikt worden en een mindere consumptie van varkensvleesch zal er het gevolg van zijn. Algemeen was men er van overtuigd, dat men moest komen tot een beperking van den rundvee-stapel en men hoopte, dat de regeering deze meening zou deelen en spoedig de noodige maatregelen zou tref fen. Op een vraag, wat er met het vee ge beuren zou, wanneer dit uit de markt ge nomen was, deelde men ons mede, dat de b ij zon derheden uiteraard nog niet vast stonden. Misschien is er nog een xeport- mogelijkheid te vinden, anders zal tot con serveering worden overgegaan. Op deze wijze kan men het vleesch eenige jaren goedhouden. Voor destructie, zooals oa. in Denemarken is toegepast, bleek men niet veel te gevoelen. VERKEERSREGELINGEN. Regeling voor het vervoer van personen met autoJs in voor bereiding. Fusie van tram wegen te wachten. Minister mr. P. J. Reijmer heeft zijn me morie van antwoord uitgebracht op het voorloopig verslag van de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot vaststelling van de begrooting van Waterstaat 1933. Wij ontleenen er aan: De minister acht niet noodig een uitge breide afzonderlijke rijksverkeerspolitie, zooals verschillende leden hadden ge- wenscht. De groote moeilijkheid bij het vraag stuk van de verblindende verlichting ligt hierin, dat men niet gemakkelijk eens en vooral kan vaststellen, of eenige verlich ting al of niet hinderlijk verblindend is, en, is dit wel het geval, of alsdan het euvel afdoende kan worden voorkomen. De zaak is in onderzoek bij de motor- en rijwiel- oommissie; hare voorstellen moeten naar het oordeel van den minister worden af gewacht. Bij de aanstaande herziening van het motor- en rijwielreglement wordt ook over wogen de vraag, op welke wijze het tegen woordige onvoldoend gebleken voorsohrift zal moeten worden gewijzigd, en wat ten aanzien van richtingsaanwijzers en van de verlichting van gewone voertuigen na der zou moeten worden voorgeschreven. Ten aanzien van tramwegen schijnt, voor zoover noodig, het beoogde doel be ter te worden bereikt door vaste seinen, zooals op verschillende plaatsen worden aangetroffen, dan door op de tramlijn zelve aangebrachte richtingaanwijzers. Een algemeen verbod voor wielrijders om wegen te berijden ter plaatse waar rij wielpaden aanwezig zijn, acht de minister niet wenschelijk, omdat niet alle rijwielpa den in een zoodanigen toestand verkeeren dat de wielrijders zouden mogen en kun nen worden gedwongen daarvan uitslui tend. gebruik te maken. Het is den minister bekend, dat de mo tor- en rij wielcommissie hem binnen wei nige dagen een ontwerp voor een nieuwe Motor- en Bij wiel wet zal doen toekomen. Groote kanalen. Omtrent het tempo, waarin het plan tot verbinding van Amsterdam met den Bo- ven-Rijn behoort te worden uitgevoerd, moet de minister opmerken, dat alvorens deze uitvoering, met uitzondering van den zijtak naar Vreeswijk, waarvoor geen bij dragen gevorderd worden, ter hand te ne men, de bijdragen niet alleen van Amster dam, doch ook van de provincies geregeld moeten zijn. Zoodra de in de wet geëischte bijdra gen zullen zijn verleend, zal de uitvoering kunnen worden bevorderd met inachtne ming van de bedragen, die daarvoor op de volgende begrootingen beschikbaar zullen kunnen worden gesteld. Een definitief werkplan zal eerst gereed kunnen worden gemaakt, als de plannen na overleg met de belanghebbende besturen, volledig zullen kunnen worden verwacht, zal nog in dit jaar aanbesteding van de nieuwe sluis bij Vreeswijk kunnen worden bevorderd. In verband met hetgeen bij deze be- grootïng in de Tweede Kamer over de Twentekanalen is behandeld, kan moeilijk verwacht worden, dat deze regeering de uitvoering van het onderhanden gedeelte der Twentekanalen en die van den zijtak naar Almelo nog eens gustig zou bezien, indien daarmede bedoeld wordt die uit voering voorloopig uit te stellen. Aan uitvoering van de Rijn verbinding dezer kanalen behoeft niet onmiddellijk te worden gedacht. Spoorwegen. Wat het openbaar vervoer van personen en goederen met motorrijtuigen aangaat, zijn maatregelen in voorbereiding om door aanvulling van de wet Openbare Vervoer middelen regelend op te treden en uitwas sen tegen te gaan. Ook de regeering is er van overtuigd, dat men er met tariefs- en loonsverlaging alleen niet komt. Snelheid der treinen. Het is den minister niet bekend, dat de toegestane maximum-snelheid voor trei nen wordt overschreden, of dat deze in vergelijking met het buitenland te hoog wordt opgevoerd. Op hoofdspoorwegen be draagt die maximum-snelheid 90 km. per uur. In bepaalde gevallen en onder de noo dige waarborgen kan een grootore snel heid worden toegestaan, die dan echter ten hoogste op 100 km. per uur wordt bepaald. Omtrent automatisoh koppeling van spoorwegrijtuigen wordt overleg gepleegd met den minister van Economische Zaken en Arbeid; dit overleg is nog niet afgeloo- pen. Tramwegen. Binnenkort hoopt de minister enkele wetsontwerpen te gunnen indienen om tot Concentratie van een paar groote groepen van tramwegen, die zich voor samenwer king leenen, te geraken. DE RADIO OP ZOND AO. Ter aanvulling van t programma wijzen wij er op, dat morgenochtend 8.30—-9.30 de Morgenwijding van uit Huizen wordt gegeven door rector J. van Galen. Henri Hermans spreekt van 1.00 tot 1.20 over ,,Herstel der Maatschappelijke Orde" (Sociaal-democratie). m BUITENGEWONE AANBIEDINGEN Geldig vanaf het verschijnen dezer courant tot uiterlijk MAANDAGAVOND M PRIMA WERKSPONZEN I sterk en groot, gewone prijs 0.12*, tot Maandagavond 0.09 PRACHT ZEEMLAPPEN bijzonder soepel en sterk, gewone prijs 0.90, tot Maandagavond 0.65 STRAATBEZEMS 't bes-te cocos para, gewone prijs 0.28, tot - Maandagavond 0.22 m CRêME MARQUISETTE 90 c.M., bepaald mooie kwa- liteit, gewone prijs 0.30, tot Maandagavond 0.22 WOLLEN M0Q. L00PERS 50 c.M., beige met frissche roode rand, gew. prijs 0.70, tot Maandagavond 0.54 ZEPHYRWOL „Zw. nmerk", in talloos vele kleuren, gew. prijs p. kn. 0.19 tot Maandagavond 0.14^ DAMES T0MP0UCES 16 baans, moderne stoffen en haken, gew. prijs 2.25. tot Maandagavond 1.73 DAMES DIRECTOIRES prima kwal. in rose, zalm, wit, gewone prijs 0.57*, tot Maandagavond 0.43 GEEL KEPER FANTAL0NS sterk, en flinke maten, ge wone prijs 0.77*, tot Maandagavond 0.61 GUMMI HU ISH0UDSCH0RTEN met kleine afwijkingen, als extra koopje 0 19 Al deze speciaal-aanbiedingen zijn wer kelijk koopjes Profiteert er dus van. Maanda? lijn onze Magazijnen tot half twee gesloten 111 A A I O HAARL.STRAAT PR0V. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Opening der eerste gewone zitting 30 Mei. De opening van de eerste gewone zitting der Prov. Staten van Zuid-Holland van dit jaar is uit kracht van art. 64 der Provin ciale Wet door Gedep. Staten vastgesteld op Dinsdag 30 Mei. Ingevolge art. 65 dier wet heeft de Mi nister van Staat, Commissaris der Konin gin in Zuid-Holland, de Staten dezer pro vincie opgeroepen onder mededeeling, dat de vergadering dien dag geopend zal wor den om 11 uur, terwijl het in de bedoeling ligt de zitting voort te zetten op Dinsdag 20 Juli, en voor zooveel noodig, de onmid dellijk daarop volgende dagen. Nader zal worden medegedeeld in welke zaal de zitting zal worden geHouen. PRINSES JULIANA OP DE JAARBEURS. Een officieus bezoek, Gistermidag heeft H. K. H. Prinses Ju liana incognito een bezoek gebracht aan de Jaarbeurs. Tegen het middaguur was Prinses Ju liana per auto van uit Den Haag gearri veerd, vergezeld van baronese Bentinck en baron Baud. Na aankomst te Utrecht werd regelrecht doorgereden naar Paris- huize, waar bij dr H. Th. 's J^icob, commis saris der Koningin en mevr. 's Jacob, de lunch gebruikt werd. Mede zaten aan de hoeren F. H. Fentener van Vlissingen en W. Graadt van Roggen, voorzitter en se cretaris-generaal van de Kon. Ned. Jaar beurs. Te ongeveer twee nur begaf het gezel schap zich naar de Jaarbeurs. De heer F. H, Fentener van Vlissingen ontving Prin ses Juliana bij den ingang van het secreta riaat, Dan ving het kleine gezelschap zijn rondgang over de Jaarbeurs aan. Doordat alles omtrent het bezoek van de Kroon prinses stil was gehouden, viel het zeer ve len niet op, dat bij het kleine gezelschap van vijf persone zich ook H. K. H. Prinses Juliana bevond. Politie in burgerkleeding zorgde er ech ter voor, dat het publiek eenige oogen- blikken op een afstand bleef, wanneer de Prinses de stands in oogenschouw nam. Bij het bezoeken van eenige stands op het open Jaarbeursterrein werd ook het caril lon bezichtigd, dat hier is opgesteld en be stemd is voor den Cuneratoren te Rhenen, waarover wij reeds geschreven hebben Toen het hooge gezelschap hier stilstond, begon het carillon plotseling het „Wilhel mus" te spelen. Een vriendelijke attentie van den heer J. A. H. Wagenaar. Eenige oogenblikken later bevond zich het gezelschap op de radio-afdeeling waar de burgemeester van Utrecht, dr. J. P. Fockema Andreae, de Prinses begroette. In verschillende stands onderhield Prin ses Juliana zich met de standhouders op gemoedelijke wijze. In de afdeeling bouw materialen wilde de Prinses met het uit staal gefabriceerde meubel kennis maken, waarom zij even op enkele soelen ging zit ten Vooral de Nederlandsche inzendingen werden bezocht; bovendien werd op de Belgische en Fransche sectie geruimen tijd doorgebracht. Vóór haar vertrek heeft de Prinses aan het bestuur van de Jaarbeurs haar dank betuigd voor dezen zeer belangwekkend en middag. „TeL" Sneevliet wordt niet vrijgelaten. De officier van justitie te Amsterdam, mr. dr. J. A. van Thiel, heeft van den mi nister van Justitie, mr. J. Donner, een tele gram ontvangen, waarin mededeeling wordt gedaan, dat er naar het oordeel van den Minister geen termen aanwezig zijn om den onlangs gearresteerden voorzitter van het N.A.S., den heer Sneevliet, in vrijheid te stellen. Zooals men weet, ha/d de raadsmap van den heer Sneevliet, mr. B. J. Stokvis, zich tot den minister van Justitie gewend, met het verzoek om in verband met de verkie zingen voor de Tweede Kamer, zijn cliënt in vrijheid te stellen. Aan dit verzoek heeft de Minister dus niet voldaan. Restauratie kerkramen St. Janskerk te Gouda. Iemand, buiten Gouda woonachtig, die onbekend wenscht te blijven, heeft een be drag van 20.000 geschonken voor de res tauratie van zeven der beroemde glazen- der Sint Janskerk, met als eenige voor waarde, dat in de kerk oen kapel gebouwd zal worden, Het geld voor deze kapel is niet bijeengebracht kunnen worden. Er zal een hulpkapel komen, om aan de voorwaarde te voldoen. Uit bezuinigingsoverwegingen heeft de gemeenteraad van Gouda besloten voor de restauratie der Sint Janskerk in 1933 geen subsidie beschikbaar te stellen. „Tel." RECHTZAKEN SENSATIONEELE WENDING IN DE ZAAK-ESCHAUZIER. In de zaak-Eschauzier is, aldus „Voot- uit'', opnieuw een sensationeele wending gekomen. Wederom heeft de verdachte Ko- nings een briefje van den heer Eschauzier overgelegd, ook betrekking hebbende op de 100.000, die hij, naar hij beweert, te vor deren heeft. De inhoud van dit briefje moet van zoo danigen aard zijn dat het een duidelijke schuldbekentenis bevat. Het is eveneens uit het zakboekje van den heer Eschauzier ge scheurd. Nadot mr. Nederveen het eerste deel van zijn pleidooi had uitgesproken, herinnerde Konings zich plotseling, dat hij m een ver zegeld testament, dat zich onder berusting van zijn vrouw bevond, met andere papie ren, ook dit briefje had ingesloten. Het testament is daarop aan den schrift kundige, dr. Hesselink, gezonden, die het in tegenwoordigheid van den president van het gerechtshof opende. Inderdaad werd hierbij het bewuste briefje aangetroffen, dat dr. Hesselink onbetwistbaar voor echt houdt. Het zou zelfs een groot aantal ken merken bevatten, die de contra-deskundige dr. Hulsebosch in authentiek schrift van den heer Eschauzier heeft aangetroffen. SPORT WIELRENNEN DE ZESDAAGSCHE TE BRESLAU. PIJNENBURG VALT EN GEEFT OP. De tweede nacht van de Zesdaagsche in de Breslausche Jahrhunderthalle bracht een voor de ondernemers bijna catastrofaal te noemen bezoek van nauwelijks duizend toeschouwers. Niettemin volgde de eene groote jacht op de andere. Van 9 uur tot ongeveer middernacht werd er voortdurend had ge streden. Na een korte jacht vielen Vopel—Kilian van het hoofpeleton af. Tegen middernacht kwam Pijnenburg in den bocht te vallen en bezeerde zijn knie., Hët koppel PijnenburgPreuss werd ge durende eenigen tijd geneutraliseerd, maar weldra bleek, dat Pijnenburg's blessure van zoodanigen aard was, dat hij niet kon ver der rijden. Hij zag zich dus gedwongen op te geven. Tegen 2 nur gaf ook Kilian op. Zijn koppelgenoot Vopel vormde een nieuw kop pel met Pijnenburg's koppelgenoot Preuss. De sprints van 2 uur vannacht werden ge wonnen door Küpke, Preuss, Küpke, Preuss Küpke. Tot vier uur vannacht bleef men jagen. De verschillende sprints en jachten werden nog gewonnen door Khmer, Guimbretière, Wolke, Hanke en Nicked. Vanmorgen te zes uur was afgelegd 899 K.M. De stand was toen: I. ThierbachSiegel 89 p., 2. Sc-hönBu- schenhagen 51 p„ 3. BroccardoGuimbre tière 17 p. Op één ronde: 4. PreussVopel 43 p. Op twee ronden: 5. FundaMaczynski 30 p., 6. BraspenninxMuller 26 p„ 7. WalsTietz 21 p. Op drie ronden: 8. RiegerEhmer 28 p., 9. KutzO.Nickel 25 p. Op vijf ronden: 10 WolkeResiger 32p. Op acht ronden: 11 KüpkeJunge 46 p., 12. PietzHanke 35 punten. Gemeentelijke Aankondigingen KAMERVERKIEZING. Stemmen in een andere gemeente. De Burgemeester van Leiden maakt be kend, dat bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal de kiezer met inachtneming van het bepaaJde in de artikelen 57b tot en met 57j der Kies wet, in plaats van in de gemeente op wel ker kiezerslijst hij voorkomt, in een andere gemeente aan de stemming kan deelnemen. De kiezer kan in die gemeente niet bij volmacht stemmen. De kiezer, die van deze bevoegdheid ge bruik wil maken, deelt uiterlijk veertien dagen vóór den voor de stemming bepaal den dag, in persoon ter secretarie van een gemeente aan den burgemeester of aan den daartoe door dezen aangewezen amb tenaar mede in welke gemeente hij aan de stemming deelnemen wil. Hij geeft daarbij op zijn naam en voornamen, de dagteeke- ning en plaats zijner geboorte, de gemeente in welke hij op de voor deze verkiezingen geldende kiezerslijst voorkomt, en een adres in de gemeente in welke hij aan de stemming wil deelnemen, zoo mogelijk met aanduiding van straat en nummer. Van de mededeeling wordt een schrifte lijke verklaring opgemaakt, waarvan een afschrift aan den kiezer wordt uitgereikt. De kiezer, die heeft medegedeeld in een andere gemeente dan die op welker kie zerslijst hij voorkomt aan de stemming te willen deelnemen, behoort tot het stemdis- trict in hetwelk hij het door hem opgege ven adres heeft. Bij onzekerheid hierom trent behoort hij tot het eerste stemdis- trict. De kiezer en zijn gemachtigde mogen niet meer deelnemen aan de stemming in de gemeente op welker kiezerslijst de kie zer voorkomt. Aan het opgegeven adres ontvangt de kiezer, die bevoegd is aan de stemming deel te nemen, van den burgemeester der gemeente van dit adres de oproepingskaart voor de stemming in die gemeente. De Burgemeester voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 20 Februari 1933. B. en W .van Leiden; Gezien het verzoek van Th. den Hollander om vergunning tot het uitbreiden van de zui velfabriek in het perceel Kooilaan 2, kadas traal bekend gemeente Leiden, Sectie K Nis 3743 en 3744; Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hinderwet; Geven kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag, den len April 1933 des voormiddags te half elf uren in het perceel Breestraat 125 (Bureau van Gemeente werken) gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen. B. en W van Leiden; Overwegende, dat bij een gehouden onder zoek van de Rijnbrug is gebleken, dat die brug in zoodanigen toestand verkeert, dat zij ge vaar oplevert voor het verkeer daarover met motorijtuigen op meer dan twee wielen en met rijtuigen; overwegende, dat het, in verband daarmede en in afwachting van het treffen van definitieve maatregelen, noodzakelijk is, de Rijnbrug voor bet verkeer met motorrijtuigen op meer dan twee wielen en met rijtuigen in beide richtin gen tijdelijk gesloten te verklaren; gelet op de ter zake ingekomen ambtsbe richten, op het Motor- en Rijwielreglement en op de verordening op het rijden; Besluiten: de Rijnbrug voor het verkeer met motorrijtui gen op meer dan twee wielen en met rijtuigen in beide richtingen tijdelijk gesloten te ver klaren, B, en W. van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat zij, uitsluitend ten aanzien van de door de Eerste Leidsche Damesbeurs „Elda", op 24, 25, 26, 27,28 en 29 Maart a.s. in de Stadsgehoorzaal, alhier te houden tentoonstel ling, tot 11 uur des avonds ontheffing hebben verleend van de verbodsbepalingen vervat in art. 2 van de Winkelsluitingswet (Staatsblad no. 460 van 1930. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 18 Maart 1933. LEIDEN. Zondag, Residentie-orkest met pianist Willem And nessen, Stadsgehoor zaal, 2.30 uur. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de doktoren: De Jager, De Graaff, Polak, Benaud en Timmer mans. De Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Bertel. tel. 3302. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 13 tot en met Zondag 19 Maart a.s. waar genomen door de apotheken: G. H. Blan ken, Hoogewoerd 171, Tel. 502 en D. J. van Driesum, Mare 76. Tel. 406. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Bevorderd tot doctor in de letteren en wijs begeerte, op proefschrift getiteld: The bronzes of Nalenda and Hindu-Javanese art, de heer A- J. Bernet-Kempers ('s Hertogenbosch). Geslaagd: candidaatsexamen godgeleerdheid de heer M. A. Visser (Santpoort); candidaatsexamen klassieke letteren mej L. de Witte (Leiden); candidaatsexamen rechtsgeleerdheid de hee- ren L. Simons (Rotterdam), M. P. L. Aukes (Leiderdorp) en J M. Wicherink (Lei den); doctoraal examen rechtsgeleerdheid de heer A. C. Rueb (Den Haag).

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2