DE MAN DIE EEN STAD PLUNDERDE ZATERDAG 18 MAART 1933 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 13 DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND Spanningen over de geheele wereld Mac Donalds bemiddelingspoging om de Ontwapeningsconferen tie uit het moeras te halen. Poolsche soldaten op de Westerplatte te Danzig. Rumoer van burger- strijd in Oostenrijk. Spanning. Er heerscht spanning in de wereld. Overal brandende vraagstuk ken. Waar men z'n oogen ook wendt, over alle windstreken zijn bewegingen aan den gang, waarvan men zich met zorg af vraagt, hoe die zullen afloopen. In Duitschland is Hitier aan 't werk en nog steeds weten wij niet, waar hij naar toe wil. Een Duitsch spotblad gaf in een prentje den toestand zeer juist weer, toen het 't Duitsche Rijk voorstelde als een tram, met Hitier als bestuurder. De pas sagiers vragen zich met spanning af, waar de tram nu eigenlijk naar toe gaat, maar een bruin-hemd wijst op het bordje boven de plaats van den bestuurder: „Verboden met den bestuurder te spreken". Tusschen Polen en Duitschland dreigde zich een conflict te ontwikkelen over de Poolsche bezetting van de Westerplatte in de haven van de vrije stad Danzig. Ge lukkig heeft de Volkenbondsraad met zijn bemoeiing in deze kwestie succes gehad en heeft Polen zijn troepen teruggetrokken. In Oostenrijk staan de partijen ook fel tegenover elkander en waaien er klanken tot ons over van staatsgrepen, ontbinding van socialistische organisaties, mobilisatie van Heimwehren, algemeene staking enz. Allemaal klanken, die ons kippevel zouden bezorgen, als wij niet wisten, dat zij uit het gemoedelijke Oostenrijk kwamen. In China dreigt Japan met een algemeen of fensief tegen de regeering van Nanking als de Chineezen niet ophouden met de Japanners bij den Grooten Muur te be vechten. Overigens heeft Japan thans de finitief gebroken met den Volkenbond, maar wenscht dit land geen afstand te doen van zijn Volkenbondsmandaat over dé eilanden in de Stille Zuidzee. Eigen aardige Oostersche mentaliteit! In Amerika heeft de dollar stand gehou den en is onbeschadigd uit de ernstige bank- en beurscrisis te voorschijn geko men. Als reactie vliegen op de New-York- sche beurs de koersen in de hoogte, zelfs zóó hard, dat men er hier zeer wantrou wend tegenover staat. En ten slotte heeft Macdonald Donder dag op de Ontwapeningsconferentie zijn groot bemiddelingsplan uiteengezet. De vraag is nu: zal de conferentie deze laat ste kans om te ontsnappen aan een volko men fiasco benutten of zal ook deze gele genheid voorbij gaan en het duidelijk wor den, dat wij ip de eerste tientallen van ja ren geen hoop meer behoeven te koesteren nog eens tot een beperking der bewape ning te geraken. Dat is in groote trekken een zeer sum mier overzicht van den wereldtoestand. Fraai ziet het er niet uit. Macdo.nalds plan. Macdonalds plan, waarover hij te Genève eenige dagen heeft zitten broeden, na links en rechts besprekingen te hebben gevoerd, hebben wij gisteren gepubliceerd. Het is wél inte ressant hier even weer te geven, wat de Geneefsche correspondent van de „Msbd." ervan zegt: Macdonald zoo schrijft hij heeft de ontwapeningsconferentie wellicht de aller laatste kans geboden, om nog tot een goe den afloop te komen. Het zou goed zijn ge weest als de geheele wereld naar de woor den van den Engelsche premier had ge luisterd en met ons onder den indruk ge komen was van den heiligen ernst, waar mede hij de conferentie ertoe trachtte te bewegen, door wederzijdsche concesies toch nog met een bevredigend positief re sultaat te eindigen. Zijn plan zal niemand bevredigen, zeïde Macdonald zelf, doch juist daarom wilde hij het aan allen aanbevelen. Een staats man, die zou gelooven, dat hij zijn eigen wil op de conferentie zou kunnen doordrij ven, verdient den naam van staatsman niet, hij is een gewone dwaas, aldus Mac- Donald. Het plan van Macdonald begint inder daad met een sympathieke bestudeering van alle punten, waartoe de delegaties van Duitschland, Frankrijk, Italië en Amerika zich reeds bereid verklaard hebben. Het is een eerlijke bemiddelingspoging zooals wij steeds van Macdonald gehoopt hadden en die ten volle de ondersteuning van alle ontwapeningsvrienden waard is. Het .plan onderscheidt zich in de, eerste plaats door twee belangrijke uiterlijke nieu wigheden, die het onmiddellijk van alle vorige tijdens de ontwapenigsconferentie ingediende plannen, zooals het plan-Hoo- ver en het plan-Herriot-Boncour doet af wijken, n.l. in de eerste plaats doordat het geheel in den vorm van een in alle bijzon derheden uitgewerkte ontwapeningscon ventie van 96 artikelen is gevat en in de tweede plaats, omdat dit ontwerp-conven- tie reeds bepaalde cijfers omtrent de ge oorloofde sterkte van het legerpersoneel der verschillende Europeesche continen tale landen, omtrent' het geoorloofd maxi mum kaliber van het zwaar geschut en den geoorloofden maximum-omvang van tanks en omtrent het voor ieder land geoorloof de aantal militaire vliegtuigen bevat. Met betrekking tot de veiligheid voldoet het aan twee van de drie1 in de laatste we ken steeds op den voorgrond gestelde vei- ligheidspunten van Frankrijk. Het plan Macdonald aanvaardt de door Frankrijk voor de continentale Europeesche landen bepleite legerunificaties op den grondslag van legers met korten dienst tijd en beperkt legerpersoneel en bet aan vaardt ook de Fransche wenschen om trent het internationale toezicht en het aan- leving der ontwapeningsconventie. Van het door Frankrijk ook gewenschte continen tale Europeesche veiligheidspact is ech ter niets overgebleven. Behalve het internationaal toezicht en de legerunificaties stelt Ma-cdonald nog slechts voor de maatregelen tegen het mis bruiken der burgerlijke luchtvloot en een aanvulling van het pact van Parijs, zoodat op verzoek van vijf staten steeds bij een dreigende overtreding een conferentie zou moeten gehouden worden om den aanval ler vast te stellen en maatregelen tegen den aanvaller te beramen. Van het grootste belang zijn de voor stellen van de afschaffing van het oorlogs materiaal der landmacht. Hier heeft Mac donald zich zeer sterk bij de Italïaansche voorstellen van het vorige jaar aangeslo ten. Het is vooral door deze voorstellen, alsmede door zijn voorstel omtrent de FranschItaliaansche vlootverhoudingen, dat Macdonald blijkbaar hoopt de instem ming van Mussolini te verkrijgen en daar door via Mussolini ook den tegenstand van Hitier te breken. Inderdaad wordt hier een zeer belang rijke graad van ontwapening van Frank rijk en andere staten verlangd, zoodat alle kanonnen van meer dan 155 m.M. en alle tanks van meer dan lK ton binnen dne ja ren volledig zullen moeten verni'-rigd zijn, terwijl een deel ervan roods binnen een jaar moeten zfjn verniet'gd. Het is een voorstel, waarvan de verwe zenlijking werkelijk sterk tot de gemoede ren der volken spreken zou en dat geschikt zou zijn, de volkeren, ervan te overtuigen, dat inderdaad een nieuwe tijd is aangebro ken. Ook 'een groot aantal militaire vliegtui gen zal hetzelfde lot- als de zware kanon nen en de tanks moeten ondergaan, doch in een ietwat langzamer tempo. De Westerplat t e. Omtrent het incident van de Westerplatte moeten wij een klein stukje historie oprakelen, omdat het laat zien, hoe in dit gedeelte van Europa, dat toch betrekkelijk dicht bij huis ligt, een gevaarlijk vaatje buskruit ligt, dat gelukkig in deze week nog niet ontploft is, dank zij het ingrijpen van den V ol kenbondsraad. Sinds in 1919 de vrije stad Dantzig door de samensteller van het verdrag van Ver sailles van Duitschland werd gescheiden, omdat zij als zuiver Duitsche stad niet aan Polen kon worden gegeven, maar het nieuwe Polen toch een uitgang naar zee noodig had, duren de pogingen van Polen (welke reeds zoo vaak tot verontrustende „incidenten" leiden) om de stad tot on derdeel van het nieuwe rijk te maken. In 1924 bouwde Polen het kleine visschers- plaatsje Gnydia uit tot een sterke concur- reerende haven, welke meer en meer Dant zig als handelsstad verdringt. Het vol gende jaar kreeg Warschau de beschik king over de „Westerplatte" als opslag plaats van munitie, welke Polen thans, on der de bedreiging van den groei van de Hitleriaansche beweging in Duitschland en de daarom te verwachten verscherping van de Duitsche actie inzake den Corrdior, blijkbaar ijling6 wilde „bevestigen", of schoon dit in strijd was met de „heiligheid der verdragen". Het schijnt dan ook, dat de Fransche bondgenoot, die uit den aard der zaak juist zooveel hecht aan die heilig heid der verdragen (ofschoon zij er zich te genover Amerika niet aan heeft gehou den Polen al spoedig te kennen heeft gegeven het niet eens te kunnen zijn met zijn eigenmachtig optreden. Wellicht heeft deze Fransche interventie bijgedragen tot het toegeven door Polen. Maar uit het gebeurde is nogmaals ge bleken, hoe gemakkelijk het daar in het oosten van Europa tot gevaarlijke wrij vingen kan komen. Het Westerplatte-ïncident moge der halve een nieuwe aansporing zijn voor de staatslieden om volle aandacht te wijden aan de hier bestaanden teeenstellingen om zich te bezinnen on de middelen om die ge vaarlijke tegenstelling bijtijds te overbrug gen. Want al moge voor het oogenblik het gevaar voor -verwikkelingen bezworen zijn, dit bluft bestaan zoolang de kwestie van den Corridor geen beide partijen bevredi gende oplossing heeft eevonden. Het welslaven van de nat. soc. revolu tie in Duitschland maakt het noodzakelij ker dan ooit dat vreedzame herziening van de grensregeling in Oost-Europa in het ka der van de actueele internationale politiek wordt betrokken. O o s t e n r ij k. In Oostenrijk gaat het eigenaardig toe. Er zijn daar globaal geno men drie partijen, de regeering met de Christel. Socialen (Katholieken) achter zich, de socialisten in de oppositie en ten slotte een_£ro£Üi»de groep fascisten. De kern van de huidige crisis moet ge zocht worden in een poging van de christ. soc. regeering-Dollfuss om de bedreiging van een nat.-soc. overstroominc van het land, als gevolg van het Hitleriaansche succes over de grens, zoo goed mogelijk af te weren, waartoe men wil trachten om door middel van een nog meer rechts-ge- oriënteerd program dan tot dusver werd ge volgd, den nazi's „den wind uit de zeilen te nemen'' en aldus baas in eigen huis te blijven Op deze wijze zou wellicht te vens een, in internationaalpolitiek opzicht zoo gevaarlijke „Anschluss" kunnen worden voorkomen een aaneensluiting, welke door het fascistisch Italië ook niet gewenscht wordt, daar men te Rome ongetwijfeld van een al te machtig Duitschland gevaren ook voor zich zelf ducht. De regeering heeft van het bekende inci dent in den Nationalen Baad. hetwelk leid de tot het onverwachte aftreden van den voorzitter en zijn twee vice-voorzitters, gebruik gemaakt om aldus gelegenheid te krijgen met behulp van noodverordenin gen verder te regeeren in de gewenschte richting en tevens een mogelijke parle- mentsontbinding, gevolgd door verkiezin gen, te voorkomen, die wel eens een ge vaarlijke nat. soc. zetelversterking zouden kunnen opleveren. Rust, kalmte en zelfbeheersching keeren weer terug na het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten. Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Het paradoxale in de daarop volgende verwikkelingen was, dat de nat.-soc., die om alleszins verklaarbare redenen van eigenbelang tegen het anti-constitutioneele optreden van de regeering opkwamen, daarbij steun kregen van de socialisten, die dus hun aartsvijanden op deze wijze in de kaart speelden, daar tenslotte de actie van de regeering gericht was tegen het op den achtergrond dreigende Hitleriaansche ge vaar, hetwelk eventueel inzonderheid het Marxisme zou treffen. Het semi-dictatoriaal regeerende kabi- net-Dollfuss meost dus front maken naar twee zijden, n.l. naar uiterst rechts en links, waar men een steeds dreigender hou ding ging aannemen, zoodat de regeering haar maatregelen begen te nemen om een eventueel gewapend verzet met geweld te kunnen keeren. De crisis werd algemeen spoedig ver wacht, toen de z.g. voorstanders van parle mentaire toestanden, n.l. Groot-Duitschcrs en socialisten, aandrongen op bijeenroeping van het parlement door den derden vice- voorzitter, die beweerde op zijn besluit tot aftreden te zijn teruggekomen en dus be voegd te zijn den Nationalen Baad samen te roepen, welk recht de regeering hem ontzegde. De bijeenkomst van de oppositie in de vergaderzaal van het parlement, welke Woensdagmiddag plaats had, is door de regeering. die het parlement door politie had laten bezetten, niet erkend a-ls een officieels vergadering. De oppositie daar entegen stelt zich op het standpunt, dat de Nationale Baad weer „werkt" en dat dus het kabinet niet langer bevoegd is niet noodverordeningen te regeeren. Aldus doet zich de allesbehalve duide lijke toestand voor na afloop van do „krachtproef", die Woensdagmiddag tus schen regeering en oppositie is gehouden en die meer den indruk maakt van een comedie dan van een ernstig streven ora tot overeenstemming te komen. Nochtans is het van het hoogste be lang te achten, dat de verschillende bij het confict betrokken partijen ten spoedigste tot een aannemelijk compromis komen. De huidige toestand, nu Oostenrijk verdeeld blijkt in drie gewapende kampen, waartus- schen het elk oogenblik tot een botsing kan komen, sluit te veel gevaarlijke moge lijkheden in zich, dan dat men hom lang zou mogen laten voortduren. SPORT VOETBAL I. V. C. B. OVERZICHT. We naderen thans voor sommigo clubs reeds zeer dicht het einde van do compe titie. Dit geldt in de eerste plaats voor de kampioenscandidaten DHL en Graaf Willem. De Hollandsche Leeuw heeft het kam pioenschap in eigen hand, want indien zij de twee laatste wedstrijden wint, is het pleit besleoht. Zoo zal de wedstrijd tegen Leonidas wel weer twee nieuwe winstpun ten opleveren. Indien ook Graaf Willem een dergelijk resultaat in Rotterdam op Spartaan kan behalen mote do laatsto wedstrijd den doorslag geven. SJC tot voor kort kampioonsgegadigde, moet thans alle zeilen bijzetten om in de eerste helft der ranglijst te eindigen. Daartoe moet morgen ook van GDA in Loosduinen gewonnen worden. Onmoge lijk is het niet, doch het wordt een zware partij. HBO tenslotte wint thuis van Sant poort. In de 2e klasse O krijgt Leiden bezoek van de Spartaan-reserven. Deze toonden Zondag jl. in Wassenaar, dat zij niets voor de laatste plaats voelen en dus weten do Leidenaars waar het om gaat. Alle krach ten dienen ingespannen om nog moer ne derlagen te voorkomen. Dat besef moet tot een uiterste krachtsinspanning vfcereo. Dan aJleen zal het eindresultaat verheu gend zijn. Gelukkig voor de Leidenaars hebben Blauw Zwart en Lenig en Snel morgen geen gemakkelijke wedstrijden. Of Blauw Zwart het tegen Lisse zal bol werken betwijfelen we; dat Lenig en Snel de Schiedammers op weg naar het kam pioenschap zouden verrassen, achten we bijna niet mogelijk. Teijlingen kan thuis winnen van Graaf Floris en PFO van Wilhelmus. Wedstrijd programma voor aA Zondag. Ie klasse A: MarsanaVolharding; Sitit. Boys—KNV; RKVVLOhèvremont» WH—RKONS; KimbriaV alkenburg; CaesarKerkrade. Ie klasse B:: MuloUnion; RAO— Kolping; Geel ZwartBrabantia. lo klasse C: Venl. BoysWilhelmi- na; Best VooruitBoxmeer; VenloGen nep, 2.30 uur; DEVSVB. Ie klasse D: 's Heerenberg—Swift; VDZ—Blauw Wit; le klasse E: NEOVosta; Quick— PH 2.30 uur; De ZweefAchilles. le k 1 a s 8 e F: DEM—Limvio; WZ— HMS; WilskrachtDe Meer. FortitudoVIC le klasse B: LeonidasDHL; GDA! SJC; HBOSantpoort; Spartaan—Gr. Willem IL 2e klasse O: ExcelsiorLenig en Snel; LeidenSpartaan II; LisseBlauw 'Zwart; PFCWilhelmus; Toijlingon—Gr« Floris. R. K. S. V. „TEIJLINGEN." A.s. Zondag speelt I>ijl. I haar laatston thuiswedstrijd op Sporthof tegen Graaf Floris I om 2.30 uur. Gezien Teijlingen na- genoeg uitgespeeld is en heusoh nog niet zooveel punten heeft behaald, geven wij toch het eerste elftal in overweging om a.s. Zondag de twee winstpuntjes binnen te halen. Verschillende clubs moeten nog heel wat wedstrijden spelen dus kunnen zij nog punten verzamelen, zoo dafc Teij lingen dan werkelijk nog in gevaar kan komen. Wanneer zoo gespeeld wordt als Zondag jL, behoeven wij niet te vreezen! Teijlingen II en de Junioren hebben oen vrijen Zondag! Konden wij vorige week schrijven, dat Teijlingen reeds zeventig betalende leden telt, thans is de honderd bereikt en dit in nog geen drie weken, zoodat wij tamelijk tevreden zijn, doch nog niet geheel. Wij kunnen immers niet eerder tevreden zijn, alvorens geheel katholiek Sassenheim lid van do plaatselijke B. K. S. V. Teijlingen is. Het is in 'b belang van de honderd sportlustige jongens om gesteund te wor den, en wij twijfelen or ook niet aan, of spoedig zullen do bweedo honderd zich opgeven. Velen moeten or dan ook nog be werkt worden door het bestuur, dat er zich avond aan avond voor opoffert; doch liet is dankbaar werk, wanneer ieder zich ansluit. Wel is waar zijn do tijdon slecht, maar toch: wanneer men wil helpen, kun men helpen. Het is toch niet onoverkome lijk om elke week 10 cent te betalen, to moer daar het iedere week door het be stuur zelf wordt opgehaald. Men heeft dan ook het recht om op alle wedstrijden, wel ke door Teijlingen worden uitgeschreven, aanwezig te zijn op vertoon van do lid maatschapskaart. Er zijn er nog die zog gen: ik doe niet aan sport en geef er nicte om. Dan vragen we echter, geachte lezers, steunt dan in het belang van diegenen, dio niet meer buiten de Sport kunnen, cn dat is de jeugd, welke niet in staat is om in de kosten, welke daaraan verbonden zijn, te voorzien. Er zijn nog vele jongens, die alloen voor zioh zelve zorgen, cn die heel gemakkelijk iets kunnen missen voor de sport. Wij spreken dan den wensoh uit, dat de hcerea zioh spoedig opgeven bij II. Iloogorvorst, Lindelaan 7. FEUILLETON. ROMAN VAN AVONTUUR dooi1 SVEN ELVESTAD. f8) De aangesprokene nam een beleedigd air aan en antwoordde uit de hoogte: „Ik heb 'n zeer hooge opvatting van m'n kunstenaarsschap en heb geen enkel on derdeel verwaarloosd". „Sinds wanneer hebt u uw nobel am bacht laten varen?" „Tk heb 't niet heelemaal opgegeven". „Maar den laatsten tijd beoefent u toch nog een ander, 'n meer lucratief beroep". „Dat is niet de juiste benaming", ant woordde Italiaan, plotseling een en al ernst, als kende hij aan niets ter wereld zulk een hooge waarde toe, dan aan een juiste terminologie. „Hoe zoudt u 't dan zelf willen noe men vroeg Krag. „Ik zou liever zeggen, 'n interessante be zigheid". „U bedoelt: ik heb me op 't misdadigers- pad begeven." De Italiaan haalde medelijdend de schou ders op. „Ik merk", lachte hij, „dat ik wel heel boog in 't Noorden zit". „Hoezc-o „Uw woordenkeus hier, heeft niet meer de soepelheid van grootere, meer geculti veerde landen. Ik ben geen misdadiger en ben 't toch". „Dat klinkt 'n beetje raadselachtig. Zoudt u niet wat duidelijker kunnen spre ken V' Ferro dacht even na. Eindelijk scheen hij de juiste weergave voor z'n gedachten- gang gevonden te hebben. ,Als voorbeeld wil ik eens nemen de in braak bij den chef", zeide hij. „U bekent dus daaraan schuldig te zijn", concludeerde Krag vlug. „Ja", antwoordde Ferro, „ik beken en dat doe ik enkel en alleen om u met be hulp van dit voox-beeld duidelijk te maken, wat ik eigenlijk bedoel". „Wat bent u toch 'n grootmoedig mensch". „Best mogelijk. U zult moeten toegeven, dat juist die diefstal buitengewoon ge durfd was. We moesten onzen buit als "t ware onder de klauwen van den leeuw vandaan halen. Het was wel de moeilijk ste en de gevaarlijkste taak, die wij ons op konden leggen. Het zou voor ons heel wat gemakkelijker geweest zijn 'n kapitaal tje uit de Noorsche Bank te halen, dan den chef al z'n meubels te ontstelen. En ver geet niet, dat de voordeeion welke wij daarmee zouden kunnen behalen, in de ver ste verte 't niet haalden bij 't gevaar dat er aan verbonden was. Verkoopen kunnen de we meubels niet en om ze naar een andere sta-d te expedieeren ontbrak ons de tijd. Verlies dat alles niet uit 't oog. Wij voeren de meest gewaagde inbraken uit, zonder op voordeel bedacht *e ziin. In ze keren zin zijn we wetsovertreders, laten we zelfs zeggen, misdadigers, maar er zit ro mantiek in. En Zuiderlingen, menschen met meer temperament, phantasie en hu mor, zouden er een anderen naam aan ge- Krag glimlachte: „U wilt dus beweren, dat al uw misda den eigenlijk 'n soort sport zijn. enkel in scène gezet, om te voldoen aan 'n behoef te naar sensatie en spanning". De Italiaan staarde enkele oogenblik- ken peinzend voor zich uit. „Het is moeilijk", zei hij dan. om zoo voor de vuist weg de beweegredenen, wel ke aan onze daden ten grondslag liggen, nader te definieeren. Maar dit wil ik u wel zegen, dat hebzucht of misdaad aan ons streven vreemd is. Misschien zou een visio nair dichter onze actie mot woorden zui ver kunnen weergeven en vooi derden be grijpelijk maken. Maar hij zou dan psycho loog en kunstenaar teiïeliik moeten zijn". De chef schudde na deze woorden be denkelijk het hoofd. „Hij simuleert", zeide hij zaoht. „Hij wil ter observatie in 'n krankzinnigengesticht opgenomen worden om van daaruit gemak kelijker te kunnen vluohten. Dat is toch duidelijk". Ferro voelde zich beleedigd: „Ik heb 'n enkel woord opgevangen: Si- muleeren. Mijne heeren, daar is geen spra ke van. Ik simuleer niet. Het is 'n affront, daar zelfs nog maar aen te denken. Gees telijk ben ik zoo normaal als u allen. Ik hcop, dat u met deze omstandigheid re kening zult houden. Mocht u in do toe komst lust gevoelen mij nogmaals eenige geestelijke afwijking toe te denken, dan voel ik er veel voor, geen woord meer los te laten". De Italiaan voelde zich ifiderdaad ge krenkt. Krag nam hem nauwkeurig op. Speelde de man ook nu weer comedie? De detective scheen iets te duchten: 'n ge vaar, 'n onverwachte wendinghij wist niet precies wat. ,y\Vat u omtrent den diefstal' bij den chef hebt gezegd, ben ik volkomen met u eens", zei Krag. „Die inbraak kan u ormo- ge'.ijk veel opgeleverd hebben en juist daar om komt 't me nogal dwaas en roekeloos voor. Maar nu de ande-e feiten. Bijvoor beeld op het kaartavondje van Birger". „Daarvan weet ik ni«?fs." „We hebben anders bewijzen voldoende in de briefjes die u of uw hoofdman ach tergelaten heeft". ,;Ik weet van niets, totaal van niet". „Bent u al eens eerder ve oordeeld „Veroordeeld, ik Onmogelijk." De Ttaliaan wond zich weer op. „Wilt u ons nu werkelijk wijs maken'', vroeg Krag lachend, „dat dit do eerste maal zou zijn U, de meest overnioedigo inbreker, dien ik ooit ontmoet heb „Neen. 't Is inderdaad niet de eerste maal". „Welke misdaden hebt u dan nog meer op uw geweten „Mijnheer, dat woord roept in mij weer 't verlangen wakker naar een dichterlijke psycholoog als advocaat". Krag wendde zich nu tot den chef. „Ik krijg den indruk, dat hij met al dit gebazel een bepaald doel nastreeft. Mis schien wil hij wel tijd winnen". De detective keek op z'n horloge. ,,'t Is half vijf", mompelde hij geërgerd. Dit was de aanleiding tot een verbluf fende gebeurtenis. Ook de gearresteerde misdadiger haalde een horloge te voorschijn. „Ja, 't is half vijf', bevestigde hij. De chef en de overise beambten keken elkaar verbaasd aan. Vóór de Italiaan in z'n cel gestopt werd, warer hem alle voor werpen, welke hij bij zich droeg, ontnomen, tot zelfs een klein zakspiegeltje toe. En nu stond hij daar plotseling met 'n horloge in de hand Opeens onderbrak een der beambten do stilte met den uitroep: „Wel verduiveld, dat is mijn horloge Verlegen en ontdaan zocht de man in zijn zakken die waren leeg, Ferro lachte har telijk, trad op den beambte too on zei schertsend: „Het is uw horloge. Excuseer me, Het is trouwens te slecht voor me." Aarzelend nam de man z'n eigondom weer in ontvangst. Terwijl hij den misda diger alles afgenomen had, had deze zijn horloge gerold. Asbjorn Krag moest lachen, of hij wildo of niet. „Noemt u dat misschien ook diefstal?" vroeg Ferro. „Dat. noem ik 'n meesterstuk van vin gervlugheid", antwoordde de detective, „en 't doet me werkelijk groot genoegen, dat we u onschadelijk gemaakt hebben. Ik denk, dat de internationale politio ons geluk zal wensohen". „U vergist zich", verklaarde Ferro mefc groote beslistheid. „U vergist zich, m'n waarde heer, in allo drie de conclusies. Eersten was dit geen staaltje van zakken- rollerij; sier hts een experiment. Tweedons was het heelemaal peen meesterstuk, maar een doodgewone greep, die de Russen veel zekerder uitvoeren, dan welk ander Euro- peeseh volk ook. En ten slotte moet u zich niet al te blij maken, nu u mij gearres teerd hebt, want lang zult u mij niet vasthouden." „Denkt u uw onschuld to kunnen bewij zen?" vroeg Krag. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 13