ZATERDAG 18 MAART 1933 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. j BUITENLAND DUITSCHLAND ONDER HITLER-BEWIND. TEGEN DE MARXISTEN IN BADEN. Alle Marxistische afgevaardigden gearresteerd. In verband met het neerschieten van een brigadier van politie en het verwonden van een rechercheur door den socialisti- sohen rijksdagafgevaardigde Nussbaum te Freiburg in Breisgau is bepaald, dat alle socialistische en communistische leden van den Badenschen Landdag en de nieuwge- kozen socialistische en communistische Rijksdagleden, voor zoover zij in Baden wonen, of aldaar verblijf houden, tot na der order gearresteerd moeten worden dezelfde bepaling geldt voor de communis tische Rijksdagcandidaten. Alle in Baden verschijnende periodieken van de soc.-dem. partij zijn tot nader order verboden, even als de niet in Baden verschijnende marxis tische periodieken. Alle in Baden bestaande marxistische weer- en jeugdbonden, alsmede de aange sloten organisaties, speciaal het IJzeren Front, de Rijksbanier, de Antifa, marxis tische scbuttersvereenigingen enz. worden direct ontbonden. De lokalen, welke die nen voor de organisatie van de soc.-dem. partij of de communistische partij en de aangesloten vereenigingen, moeten door de politie worden gesloten. De zuiver eco nomische werkzaamheden der z.g. vrije vak- vereenigingen zullen niet belemmerd wor den. Voor de stad Freiburg is bepaald, dat alle plaatselijke organisaties van de socia listische en de communistische partij en aangesloten vereenigingen direct ontbon den moeten worden. Partij-justitie. Het persbureau van de regeering van Oldenburg deelt mede: Voor de Rijksdag verkiezingen van 5 Maart j.l. werd in Ol denburg de communistische Landdagafge- vaardigde Gerdes gedood. De regeering van Oldenburg kan die daad geenszins goedkeuren, doch zij heeft desondanks een verdere vervolging van de gearresteerde personen belet, omdat de daad is gepleegd in den strijd voor de nationale opheffing en in de opwinding over de terreur van de communistische partij. De regeering ver zoekt de bevolking in de toekomst zich van elke gewelddaad te onthouden. Verdere gratie verleeningen kunnen niet verwa-oht worden. De S.A.-leider Rolle, die door de spe ciale rechtbank te Gleiwitz wegens poging tot doodslag in twee gevallen tot zeven jaar tuchthuis was veroordeeld, is uti de ge vangenis ontslagen. In het corps geneesheeren aan de stede lijke ziekenhuizen te Berlijn zal eveneens een algeheele reorganisatie plaats hebben. De staatscommissaris voor Berlijn, dr. Lip- pert., heeft vandaag een aantal Berlijn- eche districts-burgemeesters ontvangen, die rapport uitbrachten over de toestanden in do ziekenhuizen en zich er over beklaagden dat aan de meeste ziekenhuizen 80 tot 90 procent en zelfs honderd prooent Joodsche communisten en socialisten als dokter werkzaam zijn. Dr. Lippert bepaalde, dat de overeenkomsten met die geneesheeren zoo spoedig mogelijk opgezegd moeten wor den. Afzetting en benoeming van functionarissen. De Pruisische minister van Binnenland- Bche Zaken heeft aan de regeeringspresi- denten en andere autoriteiten een besluit van het national-socialistische partijbe stuur medegedeeld. Krachtens dit besluit dat ter konnis van de gouwleiders der par tij is gebracht, mogen voorstellen inzake het afzetten van functionarissen en het be noemen van vervangers slechts via de gouwleiding tot de betreffende autoriteiten worden gericht. Stelt de gouwleiding de afzetting van een functionaris voor, dan moet zij tegelijkertijd den naam van een vakman voor de vervanging van den ont slagene vermelden. De beslissing berust bij de bevoegde autoriteiten, in laatste instan tie bij de ministers. Gisteren werd een huiszoeking gedaan in de redactiegebouwen van de „Münohe- ner Neueste Nachrichten". Ook ten huize van den staatsrechtsge leerde prof. dr. Hans Nawiasky is giste ren een huiszoeking gedaan. Het gevon den materiaal is nog niet geheel onder zocht. In Anthalt zijn de Rechsbanner en de bij deze organisatie aangesloten vereeni gingen ontbonden en verboden. In Saksen mogen communisten of so ciaal-democraten geen eere-ambten meer vervullen in het bestuur van. gemeente, dis trict, land of het rijk. Bij Altona kreeg een S.A.-man bij een schietpartij tusschen communisten en S.A.- lieden een schot in den buik, aan de ge volgen waarvan hij in het ziekenhuis over leden is. Verscheiden personen zijn gear resteerd. Het vakvereenigingsgebouw in de Jo- hannesstrasse te Berlijn, waarin zich de bu reaux van de vakvereenigingen van arbei ders in openbaren dienst bevinden, is gis teravond door de politie gesloten. Van communist tot Hitleriaan. TJit Landsberg a. dw. Warthe wordt ge meld: Gisteravond hebben, na afloop van een fakkeloptocht der S.A. en S.S., de be stuursleden der plaatselijke afdeeling van de communistische partij in tegenwoordig heid van een groote menigte op het Molt- keplcin do instrumenten van het muziek korps der afdeeling stuk geslagen en 12 communistische vlaggen benevens een por tret van Lenin verbrand. De districtsleider der communisten ver klaarde, dat de communisten voortaan aan het groote nationale opbouwwerk van Hit ler zullen medewerken. DR. LUTHER'S AFTREDEN. Fransche en Engelsche opinies. Het aftreden van den president van de Duitsche Rijksbank dr. Luther vindt in de Fransche pers veel belangstelling. De „Ma- tin" schrijft: „Met dr. Luther is weer een stuk van Duitschland verdwenen, dat Briand gekend en waarin hij gelooft heeft". Het „Petit Journal" verklaart, dat de taak van Schacht buitengewoon moeilijk ie. De regeeriag verwacht van hem het be schikbaarstellen van middelen, die Hitier in staat moeten stellen zijn beloften te houden, n.L het brengen van nieuw leven in de Duitsohe bedrijfswereld en het ver sohaffen van brood en werk aan de werk- loozen. De „Petit Parisien" verklaart, dat met Luther de laatste pijler van het eoonomi- sche liberalisme valt. Het heeft den schijn, dat het Derde Rijk het scheppen van een gereglementeerd bedrijfsleven beoogt, en dat waarschijnlijk begonnen wordt met het geheel of gedeeltelijk onder staatstoezicht stellen van de banken. Wat de Engelsohe pers betreft neemt de „Daily Mail", evenals tal van andere bla den aan, dat dr. Sohaoht niet zal experi menteeren met de Duitsche valuta. De „Daily Express" gelooft, dat de benoeming van dr. Schacht beteekent, dat de Duit sohe staats/machinerie thans geheel onder controle van Hitier staat. De „Daily Tele graph" schrijft, dat de in vele kringen ge koesterde vrees, dat dr. Schacht een fi- nancieele expansie-politiek zal voeren, of in zake de kwestie der Duitsohe buiten- landsche schulden een voor de crediteuren ongunstige houding zal aannemen, onge grond schijnt. Hoewel Schacht in zeer nau we relatie met de nationaal-socialistische beweging staat, is hij toch in de eerste plaats een ervaren bankier. Duitsche commentaren. Het aftreden van dr. Luther als presi dent van de Rijksbank en zijn opvolging door dr. Schacht wordt in de Duitsche bla den uitvoerig besproken. De „Germania" meent, dat er tusschen dr. Luther en de rijksregeering vermoedelijk meeningsver- sohillen over de credietpolitiek, met name in zake de behandeling der buitenlandeohe credieten, hebben bestaan. De „Vossisohe Zeitung" en de „Deutsohe Allgemeine Zei tung" geven uiting aan de overtuiging, dat dr. Schacht de Duitsche valuta even krach tig zal weten te verdedigen als dr. Luther, dit beeft gedaan. De „Rheinisch-Westfali- sche Zeitung" juicht de persoonswisseling toe, daar de leider van de Rijksbank naar het oordeel van dit blad zich volkomen één moet voelen met den geest, die ook de rijks regeering bezielt. De „Berl. Börsenztg." trekt uit Schacht's verleden de conclusie, dat hij zich tegen inflatie zal verzetten. De „Berl. Lokal An- zeiger" acht Schacht dikwijls wat impul sief, doch erkent zijn verdiensten. Hij hoopt niet op buitenlandsche hulp, maar op eigen kracht. De „Völk. Beobachter" verwacht Sohaoht's steun bij het opbouwwerk der nationale regeering. ZWITSERLAND ONREGELMATIGHEDEN TE BAZEL. Verscheidene arrestaties. Gisteravond hebben te Bazel opnieuw on geregeldheden plaats gehad. Als protest tegen het feit, dat hun vergadering van Dinsdagavond was ontbonden, hadden de communisten gisteravond een betooging georganiseerd, die vooraf door de politie was verboden. Niettemin waren tegen 8 uur in Klein-Bazel eenige betoogens bijeenge komen, die echter door de politie werden verspreid. Daar in den loop van den avond echter steeds meer personen kwamen op zetten, rukte tegen 9 uur een politiemacht van ongeveer 300 man uit en maakte de straten vrij. Voor het Volkshuis (het socialistische hoofdkwartier) waarvoor eveneens talrijke personen bijeenstonden, werd de politie met hoongeroep ontvangen. Ook hier grepen de beambten in en het Volkshuis werd een poos gesloten. Later kwam ook een groote menigte menschen bijeen in het centrum van de stad. De politie wist deze echter met behulp van den gummistok uit elkaar te jagen. Verscheiden personen werden gewond en in totaal werden er 120 gearresteerd, o.w. eenige communistische voormannen. Kort na middernacht was de rust hereteld. ITALIË MACD0NALD VLIEGT NAAR ROME.e De Britsche premier, MaoDonald, en de minister van BuitenL Zaken, sir John Simon, zijn gisteravond laat in gezelschap van miss Ishbel MacDonald uit Genève ver trokken voor hun bezoek aan Mussolini. In Genua zouden zij verwelkomd worden door den Italiaanschen minister van Luchtvaart, generaal Balbo, die zelf het vliegtuig zou besturen, waarmede Ramsay MacDonald en zijn dochter naar de vliegtuigbasis van Estra worden overgebracht. Het vliegtuig zal ge ëscorteerd worden door een escadrille. Een groot gedeelte van den Zondag zal besteed worden aan de bespreking van de hangende kwesties tusschen Mussolini en MacDonald des avonds zullen de ministers de gast zijn van den leider der Italiaan- scho regeering. Maandag keert MacDonald naar Londen terug; hij zal dan een kort bezoek aan Parijs brengen voor een on derhoud met den Franschen premier Da- ladier, die .gisteren te Genève met Paul- Boncour en de Britsche ministers de ontwa peningskwesties heeft besproken. CHINA STRIJD BIJ K0EPEIKAU-PAS DUURT VOORT. Japansche aanvallen mislukt Van Chineesche officieele zijde wordt medegedeeld, dat de strijd om den Koepei- kau-pas, welke op 16 Maart des morgens vier uur is begonnen, nog steeds voortduurt. Twee Japansche tegenaanvallen zijn afge slagen. De Chineesche artillerie zou de Ja pansche stellingen geheel hebben vernield. De verliezen zijn aan beide zijde zeer groot. Op 16 Maart hebben de Japanners meer dan 20 bommen op Sjifengoe laten vallen. De Japansche bombardementsvliegtuigen werden daarbij beschoten met luchtafweer geschut. AMERIKA ROOSEVELT'S MEDEWERKING AAN DE ONTWAPENING. Naar een consultatief pact? Het dreigende oorlogsgevaar in Europa was aanleiding voor president Rbosevelt om gisteren den Franschen en den Duitschen ambassadeur voor een bespreking uit te noodigen en tevens te overwegen zoo spoe dig mogelijk een Amerikaansch vertegen woordiger naar Europa te zenden.' Het Amerikaansche staatsdepartement heeft het nieuwe voorstel van MacDonald bestudeerd en men hoopt, dat het tot nieuwe stappen in de richting van ontwape ning zal kunnen bijdragen. In het onderhoud met den Britschen am bassadeur sir Ronald Lindsay verklaarde president Roosevelt, dat de Amerikaansche regeering onder bepaalde omstandigheden bereid was, bij te dragen tot de stabili seering van den vrede in Europa door het teekenen van een consultatief pact. Naar Reuter verder seint, heeft Roose velt, bij zijn onderhandelingen met de am bassadeurs van Engeland, Frankrijk en Duitschland, de kweRtie der ontwapening, welke een spoedige, zij het dan voor'.oo- pige regeling, dringend behoeft, in verband gebracht met de a.s. bijeenroeping der eco nomische wereldconferentie, welke Roose velt zoo spoedig mogelijk zou willen doen plaats vinden. Mei werd bij deze bespre kingen als datum genoemd. De „New-York Times" schrijft: Het staatsdepartement heeft verklaard, dat de Vereenigde Staten wellicht het plan van MacDonald als basis voor onderhandelin gen zullen aanvaarden. De .Herald Tri bune" heeft uit officieele kringen vernomen dat men daar van oordeel is, dat het Brit sche plan vermoedelijk de basis zal worden van een accoord. Roosevelt heeft den gezanten nadrukke lijk gewezen op de noodzakelijkheid, dat thans overeenstemming inzake de ontwape ning tot stand komt en de ruimste mede werking toegezegd. NED. 00ST-INDIE NOODWEER OP JAVA. ENKELE D00DEN EN GEWONDEN. Semarang vrijwel geheel geïsoleerd. Aneta sein uit Batavia: West- en Mid den-Java zijn gisternacht door noodweer geteisterd. Het observatorium te Batavia registreerde een record. Een Inlandsoüe vrouw werd gedood, een kind gewond door een omvallenden boom. De treinenloop tus schen Batavia en Oheribon is gestremd. Bandoeng is slechts te bereiken via Buiten zorg. Tusschen Tjikarang en Lemahabang is een goederentrein ontspoord. Twee per sonen werden gewond, twee andere wor den vermist. Semarang is vrijwel geïso leerd. Een speciale correspondent van de „TeL" telefoneert uit Batavia: Gisterennacht is Batavia het tooneel ge weest van een noodweer van ongekende he vigheid. Talrijke straten liepen onder wa ter, zoodat de stad op een meer geleek. Vooral de spoorlijnen hebben het zwaar te verduren gehad. De verbindingen met Cheribon zijn gestremd, terwijl die met Bandoeng slechts over Buitenzorg moge lijk is. Op drie plaatsen zijn de spoordam- men weggeslagen, en wel tusscbeif Tjika rang en Lemahabang, tusschen Tamboen en Tjikarang en tusschen Kedoenggedeh en Krawang. Het eerste slachtoffer van het noodweer was een goederentrein, die gisternacht om drie uur uit Meester Cornelis was vertrok ken en in de nabijheid van Tjiikarang het water inreed. Hier was de baan over een afstand van niet minder dan 700 M. wegge slagen en het water stond er één k an- derhalven meter hoog. Een remmer kwam om het leven, een ander werd zwaar ge wond, terwijl een derde nog wordt vermist. De slachtoffers zijn Inlanders. De „ééndaagsche" naar Soerabaja is op normalen tijd van het station Weltevreden vertrokken de trein staat op het oogenblik in de buurt van Tjikarang en kan noch vóór- noch achteruit. De treinverbinding met Bandoeng is omgelegd en loopt thans uitsluitend via BuitenzorgSoekaboemi. De directie der spoorwegen gelooft, dat de stremming van het verkeer op de lijn Ba taviaOheribon wel drie wegen zal duren, zelfs al zou het water onmiddellijk zakken. Te Tandjong Priok zijn ten gevolge van het noodweer de zeeboulevard en de pier ernstig beschadigd. De verbinding tusschen „De Zeven Provinciën" en het eiland On rust is verbroken. Ook Midden-Java is door onweer en he- vigen regenval geteisterd. Een gedeelte van de bekende Gombel-helling te Sema rang is ingestort en het wegverkeer van Semarang naar het Zuiden is gestremd. De stad Semaramr lifft dien tensevotee vrü- Verstopping^,— regelt men vlug zonder kramp of pijn met Prijs per doos 60 ct. Bij Apoth. en Drog. wel geïsoleerd. De weg tusschen Soekoedjo en Weleo-i is eveneens door een aardver schuiving ernstig beschadigd. Ook daar is het wegverkeer volkomen onmogelijk ge worden. Het luchtverkeer heeft door het zeer on gunstige weer eenige stagnatie ondervon den. Het Holland-Indië-vliegtuig, dat he denmorgen van Bandoeng is gestart, moest, alvorens het op het vliegveld Tjililitan bij Batavia kon dalen, geruimen tijd rond cirkelen. Daarna is het gewoon vertrok ken en op normale wijze te Padang geland voor het innemen van benzine. Te Batavia is in totaal 160 m.M. regen val geregistreerd, waarvan 110 m.M. in 70 minuten tijds (hét vorig record was 93 m.M., namelijk op 20 April 1922). BUITENL. BERICHTEN ERNSTIGE TREINBOTSING IN MANDSJ0ERI JE. Vijftig dooden, zeventig gewonden. Uit Moekden wordt gemeld: Een goede rentrein is even na middernacht op het achterste gedeelte van den trein Tsjeng- tsjiatienSoepingkai geloopen, waardoor 50 passagiers gedood werden en meer dan 70 gewond. Volgens een United Press-bericht uit Tsjangtsjoen zou de botsing het gevolg zijn van een sabotage-daad vanCkinee- sahe vxijscharen. ONTPLOFFING OP N00RSCH STOOMSCHIP. Vermoedelijk 15 dooden. Ten gevolge van een ontploffing aan boord van he Noorsche s.s. „Hinnoy" zou den 15 personen gedóod zijn. De explosie heeft plaats gehad op 14 Maart, toen het sohip zioh op 300 mijl van Colombo bevond. Vijf van de dertien overlevenden zijn ern stig gewond. Het Japansche s.s. „Naples Maru", dat gisteravond te Colombo ver wacht wordt, heeft de opvarenden, die in booten op zee ronddreven, opgepikt. AARDSTORTING IN JAPAN. Drie dooden. Uit Tokio wordt gemeld: Gisterochtend werden 17 kolenbranders bedolven tenge volge van een aardstorting in de provin cie Nagano. Dorpelingen slaagden er in, elf arbeiders te bergen van wie twee ern stig waren gewond. Drie lijken zijn reeds geborgen, terwijl de overige drie personen nog worden vermist. LEVEND VERBRAND. In een kelder te Elberfeld, waarvan de deur van binnen op slot was gedaan, werd gisteren een vrouw van ongeveer 30 jaar met brandende kleeren gevonden. Hoewel men nog trachtte de vlammen te dooven, bezweek de ongelukkige aan de bekomen brandwonden. De brandweer verwittigde terstond de moordcommissie van het droe vig ongeval. De nadere omstandigheden zijn nog niet opgehelderd. Noodlottig revolvergevecht te Weimar. In een winkel van suikerwerken te Wei- mar zijn de eigenaar en een andere win kelier met elkaar in twist geraakt. Zij trokken een revolver en schoten ongeveef gelijkbeide persone zijn om het leven gekomen. Jaloezie zou de oorzaak zijn van den twist. BRAND IN HET .OERWOUD BIJ SABABURG". Natuurreservaat gedeeltelijk verwoest. Gistermiddag is in het bakende natuur reservaat tusschen Beberbeck en Sa ba- burg, dat bekend staat onder den naam van het „oerwoud bij Sababurg" een brand uitgebroken, die snel om zich heen gireep. Van het natuurreservaat, dat 60 hectaren groot is, zijn tot dusver 25 hectare vernield. De brand werd ontdekt door een houtves ter, die onmiddellijk hulp liet aanrukken en maatregelen nam om een verdere uit breiding te voorkomen. De oorzaak is ver moedelijk de onachtzaamheid van een voorb i jganger. BEPERKING VAN BUITENLANDSCHE MUSICI IN FRANKRIJK. In orkesten slechts 10 procent vreemdelingen. In bet Fransche staatsblad is een de creet verschenen, met beperkende bepalin gen op het spelen van buitenlandsche mu sici in hotels, restaurants, cabarets en dansgelegenheden. Hun aantal mag in de toekomst niet meer da-n 10 pet. van het geheele orkest bedragen. Orkesten met een speciaal buitenlandsch karakter, b.v. die vreemde instrumenten bespelen of in hun eigen taal zingen, moe ten zich voortaan beperken tot 30 pet. van hun eigen landslieden. Ten einde de werkloosheid niet te snol te doen toenemen, zal het nieuwe decreet pas over 2J4 maa^ eferikt worden toege past. MOORD OP EEN POLITIE-BEAMB NA AANKONDIGING. De vroegere mfllionair Banks, een kend journalist, heeft Donderdag te M ford (Oregon) een politie-beambte doo schoten, toen deze trachtte een bevel tot hechtenisneming van Banks uit te voe Banks wordt beschuldigd van medepl tigheid aan een diefstal van stemb ten. Het doodschieten van den politi ambte was de gruwelijke uitvoering een bedreiging van Banks, die hij in blad had geuit. Hij had aangekondigd, hij iedereen, die zou trachten zijn huis nen te dringen om hem te arresteeren, zijph doodschieten. Banks heeft zich daarna ter besohik van de politie gesteld. DE GODSDIENSTSTRIJD IN MEXICO' ie^ Naar de N.C.W 0. News Service vjai Mexico-city verneemt, wordt de Katholiior ken-vervolging in den staat Guadaljai it; steeds feller. Reeds midden Februari help ben de Katholieken van Guadalajara o u een massa-vergadering geprotesteerd tegeier. de willekeurige arrestatie van priesters. D)u politie dreef echter de deelnemers aan d it vergadering met bruut geweld uiteen. Ee ra geestelijke werd in de kerk zelf gearre oc teerd, onder beschuldiging, dat hij een „r< 3 volutionnaire'' preek gehouden had. Eenig >r dagen tevoren was de politie met gewei u het zusterhuis van Guadalajara binnengi J1 drongen. Alle zusters werden gearresteer e1 en in de gevangenis geworpen. &,ri In Irapuato werd een priester overvallei 3 De menigte ging echter den aanvaller tei*21 stond te lijf en mishandelde hem dermaU11 dat hij enkele uren daarna overleed. 01 e' HONGERSTAKING VAN P00LSCHE'1 MIJNWERKERS. Sedert -Dinsdag staakt het personeel va 6 Klimontof-mijn in Sonnowitz uit protese: tegen het voorgenomen stilleggen van d c mijn. Verscheidene honderden mijnwerkerB! zijn de mijn binnegegaan zonder evenw«a iets te doen. Zij verklaren, dat- zij nie uit de mijn zullen komen, voor zij een off cieele verklaring hebben ontvangen, da de mijn niet gesloten zal worden. Terwj 11 de stakenden Woensdagmorgen nog va? hun familileden levensmiddelen in ont1,; vangst hebben genomen, weigerden r Woensdagavond levensmiddelèn in on 1 vangst te nemen. Sinsdien houden zij du voedselstaking hardnekkig vol. Alle po* gingen om de stakers te bewegen het wer te hervatten zijn tot dusverre vruchteloo gebleven. De hygiënische fascistengroet. Op last van den secretaris-generaal de Italiaansche fascistische partij, Starao is het aan alle leden der partij verbode elkaar bij het ontmoeten de hand te drul ken. Voortaan moeten fascisten bij het moeten den fascistengroet brengen. Signor Starace heeft verklaard, dat h< handgeven onhygiënisch is. KERKNIEUWS „Kippenringen 1 Ja zeker, meneer, ol Eerwaarde zal ik maar zeggen", zei de juffrouw, of mevrouw zal ik maar zeggen van de vogelen winkel. „Kippenringenwelke kleur, meneert Ik heb u, geloof ik, al eens meer gezien, Toen hadt u zoo'n pleizier in die West Indische papagaai, geloof ik. Hoeveel rin gen, meneer? Onderwijl keek ik de winkel eens door: een paar parkieten vertelden elkaar van zonnestraal en maneschijn; een oude koe keroe was aan het kwaadspreken tegel een Japansohen nachtegaal aan de over kant over de juffrouw van twee hoog, die stiekum met scheefgerichte kop door hel zaadbakje de koekeroe stond af te luiste ren, maar plotseling zich niet meer be dwingen kon en tegen de kwaadspreekstei een reeks scheldwoorden begon te roe koeën. Een kanarie-voorzanger stond eei eitje, een al te vroegtijdig eitje, te bewon deren dat zoo maar buiten het nest dooi zijn ega gedeponeerd was. Een papaga-a knetterde er eenige koeterwaalsche vloe ken doorheen om te besluiten dat Lorri< zoet was. Twee vinken waren kwaadaar dig aan het vechten uit broodnijd, toen ik de winkel uitliep, ontdekte ik noj een kanarie, die op zwart zaad zat om d< mode daarbuiten te volgen. Ja, daarbuiten.. Wilt ge gelooven da het een klein kunstje zou zijn om dezelfdi tooneeltjes welke zich onder dat geveder- de ras afspeelden, opnieuw te aanschow wen daar in de straat: een kijvende juf frouw van twee hoog; een paartje dd praat over maneschijn en zonnestraal,' twee vechtende menschen; een vloekend^ druktemaker, die het erg goed met zich< zelf meent enz. enz. Voor een die op zwarl zaad zit behoefde ik niet ver te gaai» Toen ik die arme kanarie zag, kreeg il medelijden met zoo'n collega en riep d« juffrouw nog toe: „Geef het stomme diei een beetje krachtvoer." Maar wie heeft er nu medelijden mei mij en bezorgt mij een beetje krachtvoer! FATHER LEFEBER. St. Bonifacius-Missiehuis Hoorn, postrek. 120937. Jongens, die hier a.s. September vooi missionaris willen komen studeeren, doei goed met zich nu reeds op te geven. Laai ze zelf maar eens schrijven, als hun Bieohj vader het goed vindt. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem za de volgende week Maandag en Donderdaj géén audiëntie verleenen.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10