SUCCESVOLLE PROEFTOCHT VAN DE „MOLDANGER" OPSTELLEN OVER POLITIEK WOENSDAG 15 MAART 1933 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 Het schip door de Noorsche reederij Westfal- Larsen en Co. te Bergen op de Noordzee overgenomen van de Nederlandsche Scheeps bouw Maatschappij DOOR PROF. DR. J. A. VERAART. Aan Ixiord van de „Moldanger", 14 Maart. Een nieuw product, dat nieuwen luis ter zal bijzetten aan den grooten naam, die de Nederlandsche scheepsbouwers in het buitenland genieten: het enkelschroef motorpassagiers- en vrachtschip „Moldan ger", het tweede van drie zusterschepen bij de Nederlandsche Scheepsbouw Mij. te Amsterdam gebouwd, is Dinsdag tij dens den schitterend geslaagden proef tocht op de Noordzee, overgedragen aan de Noorsche reederij Westfal-Larsen en Co. A.S. te Bergen. Het mag zeker een merkwaardig feit heeten, dat bij de tot stand koming van dit schip, naast de Nederlandsche Scheeps bouw Maatschappij, die zich op voortref felijke wijze van haar opdracht ge-kweten heeft, de firma gebroeders Stork te Hen gelo, die den hoofdmotor, een dubbelwer- kenden tweetakt compressorloozen Sterk A. E. G.-Hesselmotor met een vermogen van 6700 P.K. leverde, en andere firma's, die de outillage verzorgden, twee onder nemingen betrokken zijn geweest, welke in normale omstandigheden bij nieuwbouw gelukkig! niet gemoeid worden, en wel een gemeentelijke en een particuliere. De gemeentelijke was.... de hoofdstede lijke brandweer, die nagenoeg haar gehee- le apparaat te ublp heeft geroepen, toen op 15 Juli van het vorig jaar in het toen nog niet voltooide schip een brand uit brak, die een groot deel van het ca-sko verwoestte; de tweede onderneming is de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij geweest, welke een van haar grootste dok ken ter beschikking stelde voor het vol ledig herstel der geleden schade. In Mei 1931 werd het contract voor den bouw van de drie schepen geteekend; de „Rerganger" verliet de werf op 30 April 1932, van nummer twee, de „Moldanger" voltrok zich de stapelloop 4 Juni d. a. v. terwijl 2 Juli d. a. v. de „Trondanger" zijn element koos. Tengevolge van den brand op de „Moldanger" is de „Trondanger", die half October 1932 had moeten varen, reeds in September van het vorig jaar in dienst gekomen. Van de „Moldanger". kon de voorpiek en ruim I blijven bestaan, ruim II en III moesten geheel vernieuwd worden. Het feit, dat het contract voor de afle vering der drie schepen, als eisch der Noorsche reederij, een ponden-contract werd, vóór den val van deze munteenheid, heeft tot gevolg gehad, dat de uitvoering van dezen opdracht voor de N. S. M. een enorme schadepost is geweest. Voor het koersverschil van het oude en het gede- precieerde pond is arbitrage aanhangig gemaakt; of de arbitrale uitspraak, waar van het tijdstip niet te voorzien valt. eeni- ge compenseering van het verlies met zich mede zal brengen, dient te worden afge wacht. „En route." Maandag in den namiddag was de „Mol danger" van de hoofdstad naar IJmuiden vertrokken en Dinsdagmorgen te zes uur, het tijdstip van het vertrek voor den proef tocht, lag het trotsche schip, badende in een zee van licht, dat uit masten en laad- boomen neerstraalde, buiten de sluizen aan den toeristensteiger gemeerd. Kapi tein Björn Hansen, reeds eenige dagen geleden aan boord gekomen, was op zijn post en ook de geheele Noorsche equipa ge, ongeveer veertig personen, die giste ren in dienst waren gekomen, voelde zich reeds volkomen „thuis". Van het achterschip wapperde de Ne derlandsche driekleur, die daar blijven zou, tot het moment, dat de „Moldanger" in Noorsch bezit en daarmede aan Noor sche verantwoordelijkheid zou zijn over gegaan. Volledig geproviandeerd; voor zien van olie voor de motoren, van voe ding- en drinkwater als de „Moldanger", was, de eerste reis zal reeds morgenavond aanvangen!, zou de proeftocht zich heb ben kunnen uitstrekken tot verre landen; helaas bleef hij beperkt tot het diepe stukje zee dwars van het eiland Texel en verder later zuidwaarts tot Scheveningen. Dwars van Texel moest op de gemeten mijl zoowel de snelheid (het schip zal een dienstsnelheid van 15.6 knoop per uur moeten bereiken) als het aantal ontwik kelde P. K.'s bepaald worden. In den schemer van den aanglorenden dag koos de „Moldanger" het ruime sop en toen een paar uren later een reeds warm voorjaarszonnetje uit een wolke- loozen hemel zijn gouden overdaad over het rimpelloos zee-oppervlak spreidde, zag men aan boord niets dan opgewekte go- zichten en bleek het dat de heer D. Goed koop Dzn., een der directeuren van de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij ondanks zijn niet geringe zorgen zijn goed humeur en zijn beroemde humor nog niet verloren hadEen vijftigtal genoodigden was op dezen tocht de gast der N. S. M. Tot hen behoorden o. m. de heeren G. Ve- deler, vertegenwoordiger der Noorsche reederij; F. Hartman, hoofdambtenaar van het Departement van Koloniën; J. P. Sypestein, secretaris van het consulaat- generaal van Noorwegen; J. Overweg, di recteur van de firma Stork, ir. W. H. Kruyf en J. Potgieser resp. werktuigkun dig ingenieur en chef van den technischen dienst der K. N. S. M en Vereenigde Ned. Sehecpvaartmaai-sohappij; ir. A. H. ten Broek van de Ned. Scheepsbouw Mij.; P. Goekoop Dzn zoon van den heer D. Goedkoop, verder de heeren Ernst Crone en van Ommeren en last but not least de doopster van de „Moldanger", mevrouw Utermöhlen. Wat de inrichting van het schip be treft, waarover wij tijdens de reis werden ingelicht, moge dienen dat de „Moldan ger" eén draagvermogen heeft van 9400 ton. De ruimte onder het tusschcndek in de ruimen II en III is verdeeld in vier af zonderlijke, gekoelde ruimen voor het ver voer van fruit of eieren; tusschen hoofd en tusschendek in ruim III is nog een af zonderlijk gekoelde ruimte ingericht' voor het vervoer van bevroren visch, .alsmede1 nog een ruimte voor frliit of eieren. De totale gekoelde ruimte is bijna 120.000 kub. voet. In haar geheel is de koelruimte grooter dan die van „Bergan— ger" en „Trondanger". Het schip is ver der zeer modern ingericht; het heeft een Simplex-Balans-roer met electrische stuur machine; alle dekwertuigem. worden even eens electrisch gedreven. Het laadgerei is zeer uitgebreid. In het middendekhuis zijn de verblijven van de officieren en twaalf passagiers ondergebracht, waaron der een smaakvol ingerichte rooksalon en eetsalon. De bemanningsverblijvcn bevin den zich in het aphtersehip en voldoen geheel aan de eischen van de Noorsche Scheepvaarinspectie. Het schip is verder voorzien van alle middelen tot beveiliging van menschenlevens op zee. De electrische installatie is uitgevoerd door de N. V. Groene veld v. d. Poll en Co.'s Elecbro- technische fabriek te Amsterdam; de pijpleidingen buiten de motorkamer zijn gelegd door de N.V. Nederlandsche Fa briek voor Bronswerken van het Beoht en Dyserinck. eveneens te Amsterdam. Het vaarplan van de „Moldanger" is, evenals dat van de zusterschepen, San Francisco, Vancouver, Havre, Antwerpen, Rotterdam en terug. Op de gemeten mijl. Te ongeveer kwart over elven begon langs Texel het beproeven van de motor installatie „op" de op Texel's kust aan gegeven mijl. Deze proefneming bestond uit minstens tien „runs" elk ongeveer 25 minuten durende, waarbij de motor o. m. bij tien procent overbelasting, bij volle belasting, bij driekwart en half vermogen zijn prestaties toon en raöesb. - Vooraf hadden de op het dek toevenden de sensatie gesmaakt van de ontmoeting eeiier onderzeeboot, die in verband met de plaatselijke gesteldheid een waar- schuwingssein deed hoorèn en van een militair 'vliegtuig, dat vlak bij de „Mol danger" op zee neerstreek. En toen de eerste „ploeg" voor den lunch aan tafel ging, geschiedde dit met de voor de daarbij geïnteresseerden pret tige wetenschap, dat de „Moldanger" bij de overbelasting-proef een snelheid had gemaakt van IS knoopen Tijdens den lunch, de traditioneele speeches: de heer D. Goedkoop Dzn. wees er op, dat behalve de Nederlandsche Scheepsbouw Mij. geen Nederlandsche scheepsbouwonderneming de laatste drie jaar een order tot den bouw van een schip heeft gehad; dat de N. S. M. dan ook al bet mogelijke en als het moet, het onmo gelijke zal doen om haar „good luck" vast te houden. Spr. uitte verder de hoop, dat de „Moldangei" ook in de toekomst een schip zal blijken te zijn, waarop men staat kan maken, om te eindigen met drie cheers op deze nieuwe aanwinst der Noor sche reederij, waarmede allen instemden. In een geestig antwoord-speech heeft super-intendant G. Vedeler, als vertegen woordiger van Westfal-Larsen, bouw en uitvoering van het sohip geprezen en een dronk gewijd aan de doopster, mevrouw Utermöhlen. Nadat voorts gezagvoerder Hansen er van getuigd had, dat „the ship, will talk for himself" heeft de heer J. Over weg namens de firma Stork te Hengelo hulde gebracht aan den intellectueelen vader van de motorinstallatie, dr. Saas, die op zijn beurt tenslotte de aangename samenwerking prees met de firma's Goed koop en Stork. De overname van het schip. Van Texel terug tot Scheveningen, daar gezwaaid en weer noordwaarts: anker- proeven, brandstofproef, proef met stuur inrichting en hulproer. kan er iets aan mankeeren, als de Nederlandsche industrie verantwoordelijk is voor een goeden gang van zaken? En dan te zes uur, een half uur varens van IJmuiden, nu alles in orde is bevonden, het groote moment: de overdacht van de .Moldanger" door verwisseling aan den achtermast, van de Nederlandsche drie kleur door het Noorsche dundoek. Plech tig oogenblik: de heer Goedkoop en de heer Vedeler van Westfal-Larsen drukken elkander de hand; de Noorsche reederij heeft het schip in bezit genomen! Het avondlijk duister had zijn donkere wade reeds enkele uren over de zee ge spreid en een gezellige maaltijd was omgevlogen! toen de ..Moldanger" te IJmuiden terugkeerde en het gezelschap genoodigden het in Noorsche handen over gegane stukje grondgebied, meer dan voldaan over den praehtigen tocht, sleohts noode verliet. What next? Opstellen, waarin Prof. Veraart de een heid der R-K. Staatspartij zoo warm ver dedigt, moeten den lezers in do huidige omstandigheden, wel vreemd toeschijnen. Immers prof. Veraart scheidde zich als stichter van den Kath. Democratischen Bond af van de ééne R.K. Staatspartij, ter wijl hij toch zelf in den tijd, dat hij voor aanstaand lid der R.K. Staatspartij was, „zooveel geduchte redenen" formuleerde om die eenheid te> bewaren. -Uit dien tijd van den hoogleeraar stam men deze opstellen, die getrokken zijn uit een werk, dat van zijn hand toen verscheen bij S. W. Melchior te Amersfoort. De behar tens waardige wenken, die prof. Veraart toen gaf, zijn in het Licht van ziju tegenwoordige houding des te merkwaar diger, juist omdat zij met die tegenwoor dige houding lijnrecht i'ir strijd zijn. Hier onder laten wij prof. Veraart aan net woord. Het katholieke volk 'van Nederland be hoort tot" .de II. K. Staatspartij. En in dc laatste dertig jaren der Nederlandsche ge schiedenis kwamen altijd "weer nieuwe mo tieven het katholiek volk in de R. K. Staatspartij bevestigen. Ik noem maar: de noodzakelijkheid va-n een katholieke macht tot afweer van het revolutionnair socialis me, het vurig verlangen om aan de sociale wenschen van Leo XIII concretcn inhoud te geven in een aantal maatregelen van den Staat. En vooral in den laatsten tijd: het krachtig besef, dat wetgever en overheid een geweldige taak hebben verkregen tot handliaving van zedelijkheid in het opeu- bare leven, die zoo dicht mogelijk nadert tot de eischen der katholieke moraal: de bestrijding van de bekende wantoestanden in tooneel en bioscoop, bij étalage en straatleven, in leger en marme, bij gevan geniswezen, indisohe politiek en huwelijks wetgeving. Het is maar een bonte greep; en naast andere factoren maakt de minderheidspo sitie der katholieken dit een doornig ter rein. Maar niemand ontneemt aan de ka tholieken het besef, dat hier een reusach tige werkzaamheid hen wacht, waarbij elke nog zoo kleino schrede vooruit, of verhin dering van afbraak, groot gewin beteekent. Wie dit alles nu wil overwegen, vindt spoedig de verklaring van tweeërlei ver schijnsel: de geweldige spankracht in de R. K. Staatspartij en het hopeloos geval van de zich afscheidende kathoiick-politie- ke groepen. Zooveel geduchte redenen om als katholieken een staatkundige en dus ook organisatorische eenheid te blijven vor men, worden niet terzijde geduwd door nog zoo groote geschillen over concrete maat regelen van socialen, economischen, finan- tieelen aard; door persoonlijke afgekeerd- heid tusschen leiders. .En wie zich afwendt om.in andere katheliöLpolilieke partijtjes N.K.P. of Volkspartij in de omstandig heden der laatste j-aréif»een onderkomen te zoékén, verraadt zóózeer: ofwel het gemis van het meest elementair katholiek- politiek inzicht, dat het in waarheid niet al te veel moeite kost om de breede lagen van het katholieke volk van de dwaasheid ervan te overtuigen(blz. 65 en 66). Ook de -democratische niet-katholieken zullen met blijdschap erkennen, dat deze partij de heohtste pijler -is onder het parle mentair stelsel. Het overwicht van het par lement in het Staatkundig bestel kan ai- leen worden behouden door groote partijen en door ware volkspartijen. Aan beide eischen: groote partij en volkspartij, vol doet de R.K. Staatspartij het meest. (blz. 67). Niet alleen past deze partij zelfstandig heid, niet minder zelfbewustzijn. In dén laatsten tijd is dat dan ook krachtig ont waakt. De overtuiging, .dat zij in het ver leden aan land en volk zoo groote diensten bewees (in het bijzonder denk ik aan de vervulde taak ten aanzien van onderwijs vrijheid en sociale wetgeving), de overtui ging dat zij zooveel deed en nog kan doen om de christelijke grondslagen in alle on derdeden van het openbaar leven te bevei ligen en te versterken; de overtuiging, dat zij in het bijzonder geroepen is, met eer biediging van de belangen van alle andere volksklassen, in het bijzonder de lagere klassen tot intensieve deelname aan den Nederlandse-hen eultuurarbeid en zoo ovei- vloedig mogelijk deel hebben aan alle cul tuurgoederen te brengen; deze overtuigin gen moeten haar wel zelfbewustzijn ver strekken. Ik vertrouw dan ook, dat het katholieke volksdeel op overweldigende wijze zal too- nen, dat het alleen de R.K. Staatspartij als zijn partij beschoiiwt, en dat het aan haar groote en grootsche taak in de naas te toekomst met alle kracht wil meewer ken ten bate van het ge-heele volk (blz. 63—69). Geschiedkundig vormen de katholieken van Nederland een Staatkundig-organisa torische eenheid Eigenlijk vanaf het begin dor negentien de eeuw, hoe vaak ook in het begin, heeft bij de katholieken van Nederland de over tuiging geleefd, dat zij op de een of an dere wijze bijeen behoorden; op een of andere wijze buiten de Kerk Op het einde der tachtiger jaren kwa men nieuwe idéalen de katholieken in het staatkundige bijeen brengen. Leo XIII sprak ziju gezaghebbend woord, en wio zouden naar den Paus luisteren dan de ka tholieken in een eigen politieke organisa tie? En nu weet ik zeer goed, dat het ont staan van al die idealen bij enkelen en het beleven van die idealen door velen door een mijlen-langen afstand gescheiden zijn. Maar dat neemt niet weg, dat geleidelijk- aan de katholieke afvaardiging in het par lement en liet katholieke kiezersvolk van Nederland hebben meegewerkt aan het rot stand brengen van een belangrijk stuk so ciale wetgeving, dat ten zeerste met Je aansporingen van Leo XIII overeen stemt(blz. 113 v.v.) Waren in het vorleden verdeeldheid over Persoonlijken Dienstplicht en over Leer plicht géén redenen om de Katholieke Staatspartij te splitsen, in het heden zijn Bedrijfsorganisatie of Ontwapening zulke redenen evenmin. Echter onder voorwaar den 1 De eerste voorwaarde is wel deze: dat de R.K. Staatspartij geen enkel van d:o vraagstukken uit den weg gaat. Een twee de voorwaarde is: dat over het program, dat ten slotte tot stand wordt gebracht, een algemeene overtuiging bestaat, en de minderheid zich loyaal bij de overgroote meerderheid neerlegt-. Er moet in dit verband op worden gewe zen, dat de redenen om de staatkundig-or ganisatorisch© eenheid der Katholieken in de R.K. Staatspartij te bewaren, ook al werden er groote fouten gemaakt in de lei ding, de laatste jaren nog zijn toegenomen. Daar is het merkwaardig teeken van het veldwinnend anti-papisme. Daar is ook de ontaarding in anti-christelijken zin van ous openbaar leven. Daar is bovendien het zeer reëele gevaar voor de ontwrichting van onze wetgeving in onchristelijken zin. Dat alles en nog veel meer werkt ertoe mee om de Katholieken van Nederland in een staatkundig-organisatorisch verband bijeen te houden, ook indien er voor velen rede nen zouden bestaan om uit te treden (bl. 116—117). De vraag dient dus gesteld: „Is het doel matig, dat de Katholieken van Nederland in één staatkundige organisatie bijeen blij ven?".. En dan wijs ik op de noodzake lijkheid voor het behoud van een gezond volksleven, van het bestaan van volkspar tijen, die alle rangen en standen der maat schappij omvatten. Goede wetgeving voor het sociaal-economische kan slechts tot stand komen in solidaristisehen geest, d.w. z. indien met alle rechtmatige belangen van alle groepen rekening wordt gehouden, In de partijen moeten alle klassen der maatschappij elkaar ontmoeten; de rijk ge schakeerde samenleving moet in de politie ke partij haar afspiegeling vinden. Wie dit onmogelijk acht geeft toe. dat de verscha lende klassen en standen reden hebben om elkaar niet in de oogen te zien. Maar ais dat zoo is, beteekent dit ook vroeg of laat ontbinding. Men ziet: een overvloed van redenen van doelmatigheid voor de Katho lieken van Nederland om bijeen te blijven (blz. 119—120). Nu vraag ik den heer Albarda: zou hij voor zijn partij of voor eenige andere partij, een program behoorlijk vinden, dat er ten slotte zoo zou uitzien „onverwijld in voering van de missievrijheid; zoo snel mogelijke doorvoering van de Arbeidswet; op staanden voet toezicht op het bankwe zen; ten spoedigste uitvoering van zekeie paragrafen van de Woningwet"? Misschien is _dat alles op zijn plaats in een zenuwin richting, maar dat isAniet op. zijn plaats in een behoorlijke politieke partij en in een program va-n urgentie. Daarin toch ziju woorden als onverwijld, ten spoedigste, zoo spoedig mogelijk, zeker niet meer op hun plaats (blz. 282). Ik zou den heer Albarda, wat deze zaak betreft, in overweging willen geven om het decreteeren, dat dat principiecle punten zijn, over te laten aan het groepje Katholie ken, dat helaas de gelederen der R.K. Staatspartij heeft verlaten, dat de sociale leiding, die daar wordt gegeven door man nen zooals Nolens en Aa-lber.se, den rug heeft toegekeerd om te gaan volgen iemand, wiens antecedenten hem niet in het minst tot partijleider stempélen. Waar om kan de heer Alba.rda niet toegeven, dat ons program rechtstreeks en on\ervalscbt komt uit de katholiek-staatkundige begin selen, en dat het dan ook eon zoo grooten rijkdom voor het toekomstig parlementair Ministerie bevat, dat daaruit veel goeds voor het Nederlandsche volk kan ontstaan, waarvoor wel niets kan worden gedaan door dat groepje, dat zich vergaapt aan de drie genoemde punten, alsof dat de spe ciale principieele puuten zouden zijn? (blz. 285). Ik hoop, dat men in de toekomst nooit meer het monopolie van de sociale wet geving voor zich zal opcischen, maar dat men altijd zal erkennen het vele groote en goede, dat ook door de christelijke partijen en door de katholieke partij in het bijzon der hier is gedaan (blz. 295). GEMENGDE BERICHTEN AUTO TEGEN EEN BOOM. De chauffeur oververmoeid? De chauffour van de firma Maas uit Ven- lo reed in hqt Duitsche grenspLaatsje Strae- len met voJe vaart tegen een boom, zoo dat de auto kantelde. Dc botsing was zoo hevig, dat de wagen bijna totaal vernield werd en dc motor ongeveer twintig centi meter naar achteren schoof, waardoor do chauffeur in do cabine tusschen stuurinrich ting en rugleuning bekneld raakte en borst en hoofdverwondingen opliep. Waarschijnlijk is de chauffeur door over vermoeidheid achter het stuur in slaap ge vallen. PLOTSELING DEN WEG OVERGESTOKEN. Te Zijpe (N.H.) is het 4-jarig zoontje van den lieer J. Bleijendaal al spelende on der oen passeorende auto geraakt, bestuurd door iemand uit Zaandijk. Daar dc auto zeer snel reed en het kind plotseling den weg overstak, kon niet tijdig worden ge stopt en werd het kind deerlijk gewond op genomen. Het is zeer kort daarna over leden. Maandagmiddag geraakte het 4-jarig zoontje van den heer D. G. uit Ouderkerk op den Amsteldijk al spelendo onder een vrachtauto. Zwaargewond werd het ventje in ernstigen toestand naar een ziekenhuis overgebracht. Don bestuurder van do vrachtauto trof geen schuld. BOERDERIJ AFGEBRAND. Oogst vernield, vee omgekomen. Aan de Belgische grens te Clingo is do groote landbouwsohuur van J. Ilosto, waaraan een nieuwe stal was verbonden, door brand vernield. Behalve de oogst en de landbouwwerk tuigen kwamen zes paarden, negen runde ren en een groot aantal kippen in dc vlam men om. DE VEILIGHEID IN HET GRENS GEBIED. Opletten geboden. Dezer dagen gaven wij een bericht over de gevaren in het grensgebied, daarin ver meldend, hoe de heer H. uit Venlo op don rijksweg te Togelen, door douane-beamb ten werd aangehouden en waarbij van dc zijde der beambten wercl gescholen en spij- kerplanken op don wesf werden gegooid. De ambtenaren en de politie hebben aan de „Maasbode" nadere mededcelingen ge daan aangaande de feiten, zooals deze, volgens hunne verklaring zich hebben voorgedaan. De rood-wit-blauwe stopvlag, waarin het woord „Douane" met zwarte bloklet- ters geschreven staat, werd door een kom- mios zichtbaar op den weg getoond, toen de auto nog minstens 50 meter van hem verwijderd was. De kommies stond op het reohter-weggedeelte met de vlag voor de borst, en hield achter deze vlag oen bran dende zaklamp. Naarmate dc auto, dio geen vaart verminderde, hem naderde, ging dé kommies zijwaarts van den weg naar het rijwielpad, steeds de vlag uitgespreid houdend. Op 40 meter afstand achter genoemden kommies stond een politie-agent in uniform eveneens op het rechter-weggedeelto, die, toen hij zag, dat de auto de. douanevlag voorbijreed mot oen rood licht heeft ge zwaaid en, daar de auto nog geen vaart verminderde, toen een waarschuwingsschot heeft gelost, Op ongeveer 100 meter achter den politie-agent stonden twee ambtena ren mot de laatse versperring, do spijker- planken. De auto reed nog steeds met do- zelfde vaart in de richting van do ambto- naren over het rechtergedeelte van don weg. Nog vóór de auto bij do spijkcrpluiv- ken was, heeft de kommies twee waar schuwingsschoten golost, waarvaii do chauffeur zich ook niets heeft aangetrok ken, waarna deze met zijn wagen in ecu spijkerplank reed en 25 meter verder met een stukgoreden voorband bleef staan. Geen dor ambtenaren, noch de politic kun nen begrijpen, waarom dc wagen nioh stopte. Van de zijder der douanc-bc-ambtcn, dio momenteel eon zeer zware on verantwoor delijke taak hebben, wordt de stellige ver zekering gegeven, dat de veiligheid van „oplettende" autobestuurders ook in liofc gronsgebied, voldoende is gewaarborgd. Het cov.nl dnt don hoor n. js overkomen, moot volgens de douane-beambten aan on- voldoe-ndo oplettendheid en nervositeit to wijten zijn. SMOKKELAAR DOODGESCHOTEN. Tusschen Philippine Bouchaut© is ecu berucht smokkelaar J. K., die met oen auto goederen van Nederland naar België trachtte te vervoeren nadat reeds zijn auto was stuk geschoten, zelf door een kogel van een der douanebeambten getroffen. Tl ij was onmiddeliijk doocl. „Msbd." REVOLVER-VOORRAAD ONTDEKT TE 0SS. Bij het zoeken van de marechaussee te Oss naar de verblijfplaat van gesmokkel- de margarine ontdekte bij in een woning op de Krakenburg aldai ir een gróót aantal revolvers, circa 180 sl uks. alsmede een voorraad bijbelioorende munitie, alles van Belgisch fabrikaat. De wapens werden in beslag genomen, terwijl tegen de bewu- ners proces-verbaal wercl opgemaakt, BETALING IN NATURA. Op één van de autobuslijnen in Wesl- Noord-Brabant zou dezer dagen ©en boer tje, een man uit den kleinen boerenstand, uit het Noord-westen van Brabant, naar Bergen op Zoom reizen, om daar de markt te bezoeken. Hij was er één van het slug, die mëer voelen voor een daad dan vóór veel woorden. „Negentig cent, meneer", zegt de chauf feur, als het boertje laat blijken, dat ook hij mee wil. En dan gebeurt het simpele, dat veel van zeggen is. Ons boertje, mot dc een hand aan de greep bij den huisingang en met de andere, een zakje mot inhoud ophoudend, vraagt beleefd in zijn gemoe delijk Brabantsch dialect of li ij in plaats van met het genoemd© gelei, dat hij niet bezit, mag betalen met 35 versehc eieren. De chauffeur, een man die zijn menschcu en zijn tijd kont, accepteert deze betaling in nat-ura. Daarom zou hij het niet. doen, vraagt het „Hbld."? WAT KALVEREN WAARD ZIJN. Dc- misère op landbouwgebied demon streert zich herhaaldelijk op zeer verschil lende wijzen. en sterk staaltje van dc ge volgen van do ongunst der tijden vernam de „Msbd." uit Icrseke, waar een kalf ge ruild werd voor 60- H L. aardappelen cn een voer crwtenstroo en oen pas geboren stierkalf voor ccn pakje kleine sigaren tor waarde van 30 cent.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9