WOENSDAG 15 MAART 1933 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 SPORT VOETBAL DIOC. HAARL. VOETBALBOND. UIT HET LEIDSCHE DISTRICT. De Junioren-Competitie. De uitslagen van 12 Maart luiden: Afd. A.: Lisse I—vSJC I 1-4; SNA I Teijlingen I 21. Afd- B.: St. Bernardus I—Leiden I, 02; Foreholtc IASC I 51. Afd. C.: SMC II—RWD III 2—1; NVC 1Foreholte II 40; Leiden IIR\YD IV G—0. Het wedstrijd programma voor a.s. Zon dag luidt: Afd. A: SJC I—SMC I 12.30 uur, H. v. Veelen. Afd. B: RWD IISt. Bernardus I, 12.30 uur W. Schouten. Add. C: SMC II-NVC I, 12.30 uur, Jac. TctterooRWD III—Leiden II. 12.30 uur, W. Goddijn; Foreholte IIRWD III 12.30 uur A.-J. Ivnegt. LEIDSCH DISTRICT. Hecren scheidsrechters. De 2de cursusavond voor a.s. Donderdag gaat niet door wegens ziekte van den iiecr F. J. v. Veen. WATERPOLO De Zijl II—C. J. Id. Ill 7—2. Gisteravond speelde de Zijl in Den Haag tegen C. J. M. V III haar laatsten wedstrijd voor de wintercompetitie. Voor de rust. ging de strijd gelijk op en neer. De aanvallen van de leidenaars waren echter het gevaarlijkst, zoodat deze bij het ingaan van de rust met 21 de leiding hadden. Na de rust pakten de Leidenaars zoo energiek aan, dat zij zeer kort achter elkaar drie maal wisten tc doelpunten. Do Hagenaars herstelden zich hierna en maakten in deze periode een doelpunt, waartegenover de Leidenaars er echter nog twee maakten, zoodat het einde aan brak met een 7—2 overwinning voor de Zijl. A.s. Vrijdagavond om 9.45 speelt de Zijl J tc Den Haag in de Zweminrichting de Regentes een vriendschappelijken wed strijd tegen B. P. M. I. GYMNASTIEK Gymnastiekvereenigin „Jeanne d'Arc". Donderdagavond wordt door bovenge noemde vereeniging de tweede trainings- marsch gfehouden, start kwart voor acht klok Doezustraat. De route is Witte Sin gel, Haag weg, Vink, Voorschoten, I'ape- laan, Deijl. Haagsche Schouw, dungs Rijn hof naar Oegstgeest, Leiden. Na deze vol gen nog twee marschen; alle staan onder leiding van den heer J. Bekkering. WIELRENNEN PARIJS—NICE. Schepers wint de eerste etappe. Gisteren is de eerste etappe verreden over 312 km. van den wegwedstrijd Parijs -Nice, welke etappe leidde van Parijs over Auxerro en Avallon naar Dyon. Er werd in zeer scherp tempo gereden. Het resultaat was: 1. Schepers (België) tijd S uur 48 min. '50 sec.; 2. Benoit Faure (Frankrijk), 3. Barthelemy (Frankrijk) beiden met gering verschil op den winnaar. 4. Soffietti (Ita lië) tijd S min. 49 min. 20 see. Hierbij was een groep van ongeveer 25 rijders waaronder de Oostenrijkers Thai- linger en Bulla, de Duitsoher Busch enz. Morgen. Woensdag wordt de tweede etappe van Dyon naar Lyon. een afstand van 198 km. gereden. DE COMPETITIE VAN DEN HAAGSCHEN SCHAAKBOND. Leidsch Schaakgenootschap kampioen van Zuid-Holland Noord. Gisteravond speelde het Leidsch Schaak genootschap I alhier in „In den Vergulden Turk" zijn laatsten competitiewedstrijd in dit seizoen, thans tegen het Haagsche Disc. Disc. II. Deze club had reeds 4 wed- trijden gewonnen, de Leidsche club 3 en 1 gelijk. Dezen avond wisten de Leidenaars van hun sterke tegenstanders te winnen daarmede het kampioenschap dezer groep te behalen. Zij hebben nu het recht mede te spelen in de wedstrijden om het kampioenschap der geheele 2e klasse. De winnaar hiervan mag daarna promo tiewedstrijden spelen tegen No. laatst der le klasse d.i. de Nieuwe Rotterdamscho Schaakvereeniging te Rotterdam. De volle dige uitslag is de volgende: L.8.G.I Disc. Disc. II. P. L. J. RassersK. M. P. Beunders 1/21/2 G. Bosschadr. W. Euwe XX W. DemmendalI. F. Leenhouts XX W. H. BosschG. W. J. Zittersteijn 10 J. G. v. EijbersenIr. A. K. Spertra 10 Ir. J. J. G. v. Hoek—I. Milborn 0—1 M. M. SegaarII. G. Goethart XX J. M. VoldersJ. Gouwentak 1/21/2 A. L. de AVolfO. Bening 1/21/2 Ir. J. WestraB. v. Berkel XX Voorloopige uitslag 3 1/23 1/2 Aan de 4 overige borden staat Leiden aan bord 2 en bord 10 gewonnen, aan bord 3 beter en aan bord 7 gelijk, zoodat de vermoedelijke uitslag een 0 1/23 l/-over- winning voor de Leidenaars is. WERELDKAMPIOENSCHAP DRIE BANDEN. De .uitslagen van gisteren zijn: Purgvert 50 61 5 0.549 Aeberhard 32 90 4 0.355 Robijns Dramally 50 74 4 0.675 27 73 4 0.369 Kampioenschap 1e klas te Lisse. Gisteren hadden de laatste wedstrijden van het 1ste klas kampioenschap cadre in den R. K. Volksbond te Lisse plaats. De heer C. Th. Duivenvoorden werd ongesla gen kampioen. Hier volgt de eindstand: pnt. gew. verl. brt. gem. O Th. Duivenvoorden 1400 7 0 288 4.82 G. C. Degger 1213 5 2 287 4.22 C. Faas 1322 4 3 f 344 3.84 A. Elfering 1304 4 3 372 3 50 P. Duivenvoorden Jr. 1042 2 4 303 3.43 J. Diedericks 1302 2 6 383 3.39 A. Wassenaar 792 2 3 259 3.05 Alph. Duivenvoorden 1284 1 7 428 3.00 J. Heerings 503 2 1 143 3.51 Hoogste serie is gehaald door C. Faas nl. 50. Hoogste moyenne in een partij door C. Th. Duivenvoorden nl. 17.50. Daar ieder speler maar één prijs kan winnen was het hoogste moyenne voor G. C. De erger met 5.88. Na afloop reikte devoorzitter van' den Lisser Biljartkring, de heer Jos. van Riel met eenige toepasselijke woorden een prachtige bloemenmand aan den kam pioen over, aangeboden door de vereeni ging L. U. T. O. NED OOST-INDIE AUTOMOBILIST! „Autorijder, ken uw plichten, Doof op den weg bijtijds uw lichten DE BUITENL. BANK VOOR SUMATRA TE MEDAN VERZEGELD. Aneta seint uit Medan: De officier van justitie bij den Raad van Justitie alhier besloot over te gaan tot ver zegeling van de Buitenlandsche Bank voor Sumatra, we'ker directeur, de heer P. B., sinds 2 Maart j.l. afwezig is. Het is geble ken, dat de heer B. naar Singapore is ver trokken. Belanghebbenden maken zich zeer ernstig ongerust over de positie van de bank. Nader is gebleken dat de heer B. een jaar salaris opnam. (De Buitenlandsche Bank voor Sumatra, die haar zetel heeft te Amsterdam, heeft 'n kapitaal van 500.000. waarvan geplaatst en volgestort 100.000. Het oude bestuur der instelling is seder' eenige jaren afge treden, waarna de leiding in handen is ge komen van twee directeuren, beiden te Me dan). Wat anderen er van zeggen Proeven met Onbrandbare verf. Naar aanleiding der door u beschreven brandproeven in uw blad dato 9 Maart zij het ons vergund het volgende op te mer ken. Het brandgevaar is naar onze meening van tweeërlei aard t.w.: le. De uitbreiding van een aanwezige vuurhaard door lioht ontvlambare stoffen, waartoe verflagen van het olie- en nitrocel lulose type gerekend moeten worden. Deze stoffen worden door straling of lucht strooming vóórgewarmd en vatten dan vlam met groote snelheid, waardoor weer moeilijker brandbare stoffen als hout gaan ontvlammen. 2e. De brandbaarheid van de bouwmate rialen, waartoe allereerst het hout be hoort. Meermalen is de meening uitgesproken, mede op grond van de jongst waargenomen branden, dat het hout zelf niet zoo spoe dig zal gaan branden. Eerst bij directe voortdurende aanraking met een vlam, zal dit geschieden. Die vlam nu wordt in ve.e gevallen gevoed door de verflaag, welke in den regel uit zeer brandbare producten (olie en nitrocellulose) bestaat. De proeven door u beschreven leeren ons zeer weinig omtrent de vlamvatting der verf, doch wel omtrent de waarde van liet minder brandbaar maken .van hout door impregneeren met silikaatverf, waartoe de grondlaagproducten, de Engelsohe, de Duitsehe en het product „Siliron" van Pie- ter Schoen Zoon gerekend kunnen wor den. Het is o.i. van groot belang, dat ook aan het ad. 1 genoemde punt voldoende aan dacht wordt gewijd en dat geen olie of nitrocelluloseverf wordt toegepast, daar hierdoor het gevaar voor verspreiding van den brand blijft bestaan. Alleen Tornuloseverf bezit de eigenschap onontvlambaar te zijn en zal dan ook sterk remmend moeten werken op een brand. Zulks te demonstreeren met een proef is uiterst moeilijk. Wel bestaan er stan- daardproeven op dit gebied o.a. van de American Society for Testing Materials en de British Engineering Standard Associa tion, welke ook in ons laboratorium zijn uitgevoerd, doch in de practijk is de vóór verwarming en de trek zoo geheel anders. Juist bij trek in de schepen, die inderdaad bij de P. C. Hooft van zooveel invloed is geweest, zal het van groot belang zijn, dat de verf niet de voortplanter van het vuur is. Verder zij er op gewezen, dat het gebruik van olieverf op silikaatverf in vochtige ruimten niet zonder bezwaar is, daar de verf kan gaan verzeepen. Met Tornulose- vérf bestaat dit gevaar niet. N.V. Pieter Schoen Zoon p/o. M. J. Schoen. A. DE VRIES. UIT DE RADIO-WERELD W/AÊ Programma's voor Donderdag 16 Maart Huizen, 296 M. 8.00—9.15 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 2.00—11.30 NCRV. 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Godsd. Halfuurtje. 12.15 Orkestconcert en Gramofoonpl. 2.00 Handwerkcursus. 3.003.30 Vrouwenhalfuur. 4.00 Bijbellezing m. m. v. zang en har monium. 5.00 The Columbia Three. 5.45 Cursus handenaibeid v. d. jeugd. 6.15 Causerie door Dr. J. C. v. d. Does. 6.45 Knipcursus. 7.00 Journ. Weekoverzicht door C. A. Crayé. 7.40 L. Schuman: Het parlementaire stelsel. S.00 Utr. Sted. orkest o. 1. v. Henri van Goudoever. 9.00 Ouderuurtje. 9.30 Vervolg concert, ca 10.00 Vaz Dias. 10.30—11.30 Gramofonmuzielc. Hilversum. 1875 M AYRO-uitzending. 8.00 •Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Arnhemsch Mandolinebwaret „Vita Nuova" o. 1. v. D: v. Teeseling. 11.00 Knipcursus Kinderkleeding. 11.30 Concert. M. Olsen (sopraan), J. Blok (bariton) en Egb. Veen (piano). 12.00 Ensemble Rentmeester en Gramo foonplaten. 2,002.30 Halfuur voor de Vrouw. 2.45 Gramofoonplaten. 3.00 Naaicursus. 3.45 Gramofoonplaten. 4.00 Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Tsjecho-Slowaaksche volksliederen door Marta Harlasova-Schrödlova. A. d. vleugel Egb. Veen. 5 .00 Verhalen voor groote kinderen door Mevr. A. van Dijk. 5.30 Omroeparkest o. 1. v. N. Treep. 6.30 Sportpraatje door H. Hollander. 7.00 Vervolg concert. 7.30 Engelsche les door Fred Fry. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Gramofoonplaten. 8.15 Uit den Stadsschouwburg te Am sterdam: Gaecilia-Concert d. h. Concerto gebouw-orkest o. 1. v. Pierre Monteux m. m. v. Jo Vincent (sopraan). 10.30 Kovacs Lsjos en zijn orkest. Re freinzang: Bob Scholte. 11.00 Vaz Dias. 11.1012.00 Vervolg Ko va-cs Lajos en zijn orkest. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, Berichten. 11.0511.20 Lezing. 12.20 Orgelspel Reg. Foort. 1.05 Midland Studio-orkest o. 1. v. F. Cantell m. m. van A. Penny (sopraan). 2.20 Voor de scholen. 3.20 Vesper. 4.10 Voor shcólen. 4.25 E. Colombo en zijn orkest. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 D. Scarlatti's Cambalo-muziek. 7.10 Spaansche causerie. 7.40 en 7.50 Lezingen. 8.20 „L'Ami Fritz", idylle in 3 actes v« A. MaeLean. 9.20 Berichten en lezing. 9.55 Alfred Reynolds-Programma o. 1. v. den Componist. M. m. v. orkest en solis ten. 10.50 Korte Kerkdienst. 11.0512.20 Dansmuziek door het BBC- Dansorkest o. 1. v. Henry Hall. „R a d i o-P a r i s", 1724 M. 8.05 Gramofoooplaten. 12.50 Orkestconcert. 1.25 Concert door vocaal kwartet. I.55 Vervolg orkestconcert. 7.40 Orkestconcert. 8.20 Radio-tooneel. 10.20 Gramofoonmuziek. Kalundborg, 1153 M. II.201.20 Concert uit Hotel Angleterre 2.20 Viool-recital. 2.404.20 Concert uit Rest. „Wivex". 7.30 Radio-Symphonies-orkest o. 1. van Prof. N. Malko m. m. van Willi Domgraf Fassbaender (bariton). 10.1012.20 Feestuitzending van de Deensche Amateur-Zeilclub. M. m. v. orkest o. 1. van E. Brinck. LiDginbtrj, 47J M. 6.05 Gramofoonplaten. 11.20* Concert door Düssekl. Sympli. or kest o. 1. v. Paulig. 12.20 Concert o. 1. van Wolf. 1.50 Gramofoonplaten. 4.20 Concert. 7.20 Concert uit Stockholm. 7.55 Werag-orkest o. 1. v. Buschkötter m. m. v. Elly Ney (piano). 9.5011.20 Popidair concert o. 1. v. Leo Eysoldt. Ro m e, 441 M. 8.05 Brahmconcert o. 1. v. Sellvaggi m. m. v. G. Riccardo (viool). Brussel, 338 e n 50S M. 338 meter: 12.20 Gramofoonplaten. 1.30 Omroepkleinorkest o. 1. v. Leemans 5.20 Omroeporke.t o. 1. v. Meulemans. 6.50 Sehubert-Concert (Gr.pl.) 8.20 De Reuskensrevue van W. Schuer- mans. 508 m.: 12.20 Omroepkleinorkest o. 1. v. Leemans 1.30 Gramofoonplaten. 5.20 Omroeporkest o. 1. van Walpot. 6.35 Gramofoonplaten. 7.05 Kamermuziek. 8.20 R adionSymphouie-orkest o. I. van Walpot. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. Z e e s e 1635 M 7.20 Concert door Ad. Lutter's orkest. 7.55 Brahms-Beethoven-Concert o. 1. v. Buschkötter m. m. van E. Ney (piano). 9.20 Berichten. 10.2011.20 Dansmuziek door het orkest „Die Bohème". WILT U IETS WETEN? Vraag: Ik liep Maandagmiddag 13 Maart met mijn fiets aan den hand in de „Leidsche Hout' te wandelen. Er kwam een politieagent naar mij toe, die mij zei, dat het verboden is met een fiets in de „Hout' te loopen. Hij dreigde mij zelfs met een proces-verbaal. Is dat werkelijk ver boden? Antwoord: Ja, volgens art. 31 der Verordening op het rijden is het verboden rijwielen aan de hand mee te voeren op voetpaden. Alleen "de hoofdweg van de Hout, van Warmonderweg naar Theehuis is daarvan uitgesloten. Men mag er echter niet fietsen. Vraag: Ik ben in het bezit gekomen van pauweveeren en heb gehoord, dat deze ongeluk aanbrengen. Ik ben niet bij- geloovig, maar kunt u mij daar inlichtin gen over geven. Antwoord: Dat pauweveeren ongeluk aanbrengen, is inderdaad een tamelijk vei- breid volksbijgeloof, hetgeen wel afkom stig zal zijn van dat andere bijgeloof, dat een boer, die er een pauw op na houdt, ten slotte tot armoe vervalt. Dit laatste hud vroeger misschien eenigen grond, om dat het houden van een pauw onder de eenvoudig levende boeren vaak de uiting was van een soort pronklievendheid, welke - hoogmoed komt immers tot den val le'den kon tot uiteindelijk verval. Overi gens zijn dere praatjes gewoon bijgeloof. FEUILLETON. DE MAN DIE EEN STAD PLUNDERDE ROMAN VAN AVONTUUR door SVEN ELVESTAD. En nu mag men zoo machtig, zoo invloedrijk zijn als men wil en geen enkel gevaar duchten, het is onmogelijk aan zul ke dreigementen te ontkomen. Veel ï-ijke Amerikanen ontkennen ten sterkste, dat zij zich laten afpersen, maar zij liegen. Op gezette tijden koopen zij wel degelijk de gunst, weer voor een poosje te jnogen le ven. En de man, die 't waagt zich tegen deze mysterieuze, duistere tyrannen te verzetten, wordt oven wreed opgejaagd als 'n wild dier. Zoo iemand kent geen vrede en geen rust meer. Zn leven vegeteert in af zondering, aan alc zijden omringd do*.r de tectives, die hem van minuut tot minuut bewaken. En toch wordt hij onafgebroken gekweld door de gedachte, dat hij geen oogenblik zeker is van z'n leven. Eens. zal de slag hem treffen, evengoed als vroeger. Is 't dan te verwonderen, dal een rijk man in stilte 't hoofd buigt en zwijgend zijn rijns betaalt? Weerstreeft hij do bedrei- gingeft, dan leidt hij 'n hondenleven, in voortdurenden angst. Z'n gezondheid wordt ondermijnd en z'n taak gaat ten gronde. Niet ieder kan zich terugtrekken in een vesting op ecu verlaten eiland als Rocke feller. En toch heb ik weerstand geboden. Zoo lang mijn vrouw bij die vervloekte afper- serij betrokken werd, gaf ik er do voor keur aan te betalen, om haar niet aan groote gevaren bloot te stellen. Maar zij stierf ja, zij stierf inderdaad een na tuurlijken dood en toen ik enkele maan- den later bericht ontving, dat mijn eigen leven in gevaar was, als ik niet op een bepaalden dag vijftig duizend dollar be taalde, toen besloot ik, den strijd te aan vaarden. En 't werd 'n spannende strijd. Ik weet. dat de moordenaars mij overal kunnen achterhalen, maar toch voelde ik mij 't veiligst buiten Amerika. Daarom reis ik al enkele jaren heel Europa af Toen ik in uw mooi, vriendelijk landje kwam, voelde ik mij gerust. Ik had sinds geruimen tijd niets meer van mijn tegen standers gehoord. Toen kwam als 'n don derslag bij helderen hemel, die brief van de recherche. Die brief was vervalseht. maar dat kon ik niet weten. En in dat schrijven werd gezinspeeld op mijn strijd met de geheimzinnige bende eh tevens werd medegedeeld, dat een verdacht per soon, welke mij blijkbaar naar 't leven stond, gearresteerd was. Maar genoeg, ik ging naar 't politic-bureau en de rest weet u. Kunt u zicii nu voorstellen, dat dc angst mij naar 't politiebureau dreef?" „Of uit voorzichtigheid", opperde Ivrag. Mr. James Gould haalde enkel de schou ders op. „Maar nu zijn ze beiden ingerekend", zei hij opgelucht. „Nu zal 't voorloopig wel weer kalm blijven." „Ze zijn niet enkel met hun beiden", merkte Krag op. De Amerikan knikte begrijpend. „Nu ja", zei hij onverschillig. „De ande ren zullen zich nu wel achterbaks houden. Maar dit wilde ik u nog zeggen. De oudste van de twee, die zoo schaapachtig uit z'n oogen kijkt „Ja, die Franschman, Raspail". „Hij is geen Franschman!" „Niet?" „Hij is een rasechte Noor." Deze verrassende mededeelinor kwam zoo onverwachts, dat zelfs Asbjom Krag uit z'n evenwicht sloeg. De chef was eenvoudig onthutst. ,,'n Noor!" riep hij. „Maar dan zijn we weer bedrogen". „Bedrogen V vroeg de millionair, het voorhoofd fronsend. „De heeren maken me anstig. U hebt toch den oudste niet vri' gelaten?" Hij sprong naar de deur, als wilde hij een naderend onheil voorkomen. De secre taris liet de vingers op de toetsten van dc schrijfmachine rusten en luisterde met gespannen aandacht naar wat er gezegd werd. Krag belde een kellner. Nauwelijks had z'n vinger 't witte ivoren knopje van de schel aangeraakt, of de kellner stond reeds in de deur er werd immers gebeld vanuit .dc millionairskamer Krag verzocht hem even te informeeren, of de vier heeren, dc twee gearresteerden en de beide rechercheurs, het hotel reeds verlaten hadden. Enkele oogenblikken la ter kwam reeds 't antwoord. „Ja, ze zijn vertrokken per auto. Een der misdadigers was geboeid, de ander 'n oud man met grijzen baard, daarentegen niet. Maar deze was blijkbaar ernstig ziek en toen hij naar de auto strompelde was hij bijna in on macht ge\allen." Krag kon niet verbergen, dat deze mede- deeling hem ongerust maakte. „Weet u zeker, dat hij werkelijk zoo zwak was, dat hij haast in onmacht viel?" „Ja, tenminste zoo beweert de portier. Zonder hulp was hij zeker niet in de auto gekomen. Waarschijnlijk had hij last van hartkloppingen, want voortdurend tastte hij krampachtig naar de harstreek." „AVas 't 'n gesloten wagen V' „Dat wil zeggen...."' „Kerel, schiet toch op!" „Dc wagen was oorspronkelijk onen. Maar ter wille van den zieken grijsaard en om nieuwsgierige blikken te weren, werd de kap neergeslagen. „Dat gebeurde dus nu pas geleden „Ja, zoojuist. Het duurde wel tien minu ten voor zij afreden." „Goed. Breng"me nu direct ?n telefoon." De kellner spoedde zich heen en kwam even later aangesneld met een telefoon toestel; zette 't toestel op tafel en stak 't snoer in een stopcontact in den muur. Krag belde 't politiebureau op. „Ieder oogenblik kan 'n auto met twee arrestanten arriveeren", zei hij. „Of zijn ze er misschien al „Neen", werd er geantwoord. „Het laat ste uur werd hier niemand binnenge bracht." Nu stelde Krag de zonderlinge vraag: „Waar staat u ergens V' De beambte met wien de detective tele foneerde, scheen evenwel de bedoeling van deze vraag te begrijpen. Zonder aarzelen antwoordde hij: „Toestel No. 3.". „Ah, dan kunt u, terwijl u daar staat, 'n eind de straat inkijken, nietwaar?" „Juist" „Uitstekend, kijk dan eens goed. Ziet u niet een gesloten wagon naderen „Neen". „Blijf dan voorloopig aan 't toestel en kijk goed uit. Ik kom zoo terug; 't kan niet lang duren." Krag legde den hoorn neer en wondde zich tot den millionair, die met 'n echt Amerikaansch flegma en schijnbaar zon der eenige interesse, in een gemakkelijken fauteuil het verloop afwachtte. „U wilt ons wel verontschuldigen, dat wij zonder meer beslag leggen op uw ka mer en op uw tijd", zei hij. „Maar 't is voor ons van 't groote belang omtrent be paalde gebeurtenissen zoo snel mogelijk in gelicht te worden. Uwe mededeeling, dat de oudste der twee bandieten 'n Noor is, werpt een geheel nieuw licht op de zaak. Hoe weet u dat eigenlijk zoo precies?" „Ik zelf kan maar enkele woorden Noorsch", antwoordde de millionair, „maar ik hoor toch heel goed, of de menschen Noorsch met elkaar spreken of in een an dere taal." „U hebt dus dien Franschman, die zich Raspail noemt. Noorsch hooren spreken?" „Ja, beslist. Meerdere malen zelfs. Maar tevens heb ik gemerkt, dat hij ook onbe rispelijk Fransch spreekt. In 't Fransch ben ik zelf ook goed thuis." Asbjorn Kra.g antwoordde niet. Hij wenkt slechts den kellner en gaf opdracht om te zorgen, dat direct 'n auto gereed zou staan. Dan nam hij den hoorn weer op. „Hallo, bent u daar nog „Ja", antwoordde de stem. „Nog steeds geen auto?" „Neen". Krag keek even op z'n horloge. „Ze moeten er toch al zijn'*, mompelde hij. „Of ze hebben een ongeluk gehad, óf.." „Of?" vroeg de chef zenuwachtig. „Of we hadden zelf mee moeten rijden", antwoordde Krag. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10