R.K. Coöperatie „EENDRACHT" U.A. PROPAGANDA-MAAND gehouden. DINSDAG 14 MAART 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 Kantoor: KOREV AARSTRAAT 13 - LEIDEN Van 15 MAART lot 15 APRIL wordt door het Bestuur van het R.K. Werklieuen Verbond In Nederland en Federatie der Diocesane Bonden van Katholieke Coöperatieve Vereenigingen, een Gedurende deze Propaganda-maand wordt ieders belangstelling gevraagd voor de Coöperatieve beweging. Door het Bestuur der Atd. Leiden van den R.K. Voiksoond en R.K. Coöperatie „Eendracht" is in dit verbajid een plaatseiiike Commissie met deze propaganda betast. Ook in LEIDEN moet gedurende deze Propaganda-maand gewerkt worden. W,i vragen reeds nu voor onze lectuur en te houden Vergaderingen Uwe aandacht, dan zal het ons mogelijk zijn U aan te toonen, dat R.K. Standsorganisatie, Vakorganisatie en Coöperatie, in dit tijdperk één moeten zijn in net streven naar „Volkswelvaart". 2935 DE BESTUREN. NA DE RAMP IN CALIFORNIë MET HET OPRUIMINGSWERK BEGONNEN. HET AANTAL DOODEN BLIJKT THANS 150. Naar uit Los Angeles gemeld wordt, bedraagt het aantal dooden, die thans zijn geborgen, honderd een en vijftig. Zondagmorgen is weer een nieuwe aardschok gevoeld, terwijl ook daarvóór de bodem nu en dan in beweging was met het gevolg, dat nog ettelijke wan kele muren ingestort zijn. Ten gevolge van het snringen van de gasleidingen is de bevolking genoodzaakt haar maal tijden op straat te bereiden. Een zware regenval vergroot nog de ellende der inwoners. Des avonds zijn weer drie nieuw he vige schokken waargenomen, te Los An geles twee. De schokken duren nog steeds voort, maar zijn thans minder hevig. Fet materieele verlies, door deze aardbeving veroorzaakt, wordt trernsmd op ongeveer 50 millioen dollar. Te Wil mington en San Pedro alleen beloont de schade anderhalf millioen. Ook is be- langriike schade aangericht aan de voor naamste piimleiding van brnnvio van d<* Cattleman Hills naar Zuid-Californië, welke leiding op meerdere plaatsen is gebroken. Ten gevolge van den hevigen sfrik zijn talriike personen, die in allerijl uit hun woningen vluchtten, door een hart verlamming tretroffen en bezweken. De telefonische verbindingen ziin thans hersteld en de hulnverleening is goed georganiseerd. Zoowel lever, vloot en onenbare gezondheidsdiensten, als het roode kruis en het Lever des Heils wer ken hieraan mee. De verbindingen in het geteisterde gebied, dat betrekkelijk k'ein is. worde" met automobielen en vlieg- tui<"en onderhonden. Men is reeds bevonnen met het op ruimen van de puinhoonen. waarmee echter geruisen tiid gemoeid zal ziin. Duizenden ziin dakloos geworden en ge ven er de voorkeur aan in de onen lncht te blüven in plaats van naar hun ver woeste huizen terug te keeren. Vooral voor oudere meusohen vreezen de ge- zondheidsautoriterien het gevaar van longontsteking, indien zii ook de nach ten in de open lucht doorbrengen, wat bet geval was in den nacht van Zater dag op Zondag met een gro^t gedeelte van de 140 noo inwoners van T.onv Beach Vol eerbied wordt in Calitornië de naam srenoemd van den jongen electri- cien Forest Brinkerboff. een der velo personen die zich tüdens de aardbevin gen op Vrüdae i.l. heldhaftig hebb°n ge dragen. Brinkerboff zon zich cemakke- liik hebben kunnen redden, doch bij ver koos bij bet schakelbord van de cen trale te Dominguez te bliiven, dat aan zijn zorgen was toevertrouwd. Van dit punt uit werd de stroomvoorziening van Lonor Beach, het wint«rverb'"f der mil- lionnaïrs, gereoreld en ware Forest Brin- kerhoff niet op ziin noat gebleven om den stroom uit te scha kelen dan zouden er te Loner Beach oncriwrifold tal van branden ziin ontstaan. De gebouwen der centrale zrn boven zijn boofd intrestort en eerst heden werd ziin lii-k uit de ruïnes bevriid en ontdekte men, waar voor hu ziin leven had geofferd. Zün betrmfeuis. waarbü tal ^an auto riteiten. o.w. do gouverneur van den sta»t California aanwezig zullen zijn, vindt morgen pla-ats Toen ook in Hollvwood de aardbeving gevoeld werd. d« studio-vebouwen wan kelden en de kalk van de muren viel, vluchten honderden de straat op. M°u- rice Ohevallier maakte juist een auto tochtje en verklaarde later niet te heb ben geweten, wat er gaande was. Hu had zich sleehtr verwonderd over de vreemde gedragingen van zijn auto. Douorlas Fairbanks Jr. en Joan Blondell werkten bii de eerste schokken in den studio, doch werden niet cewond Lewis Stone, een oudere acteur, die 27 jaar ge leden zich juist te Ran Francisco be vond, toen daar de groote aardbeving haar verwoestingen aanrichtte, viel bij den eersten schok in zwiim. Te Beverlev Hills, waar talrijke firmstars leven, kwam men er af met enkele lichte schok ken. De aardbeving werd voorafgegaan door zwoel weer, doch Zaterdag hing er een dikke mist, die uit zee was opgekomen, terwijl er een buitengewoon lage tem peratuur heerschte. Merkwaardig verschijnsel op Malta. Zaterdagochtend is op Malta een merkwaardig versehiinsel waargenomen, dat naar men gelooft verband houdt met de aardbeving in Californië. Het water in do zeehavens en inhammen zakte namelijk, waardoor de bodem over een grooten afstand bloot kwam te liggen. Een dergelijk verschijnsel is oók waar genomen ten tijde van de groote aard beving van Messina in 1908. RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. De Haagsche Rechtbank deed hedenmor gen uitspraak in de zaak tegen de 45-jari- ge A. den Uijl te Boskoop, van beroep grondleverancier, die op 2S Februari j 1. terecht heeft gestaan terzake van het uit lokken van meineed en tegen wien door den Officier v<tn Justitie mr. P. R. Blok, 1 jaar gevangenisstraf was geëischt. De Rechtbank veroordeelde verdachte overeenkomstig den eisch. HOOGE RAAD. De uitoefening van het slijtersbedrijf volgens de drankwet. De Hooge Raad heeft arrest gewezen »n de zaak van A. P. A. van G.; die een slijt- vergunning te Schiedam heeft en gever baliseerd werd, omdat hij een flescb jene ver had geleverd aan den inspecteur der volksgezondheid De Brey te 's-Gravenha- ge. Daar deze in de dagvaarding was aan geduid met een verkeerden naam sprak de kantonrechter te 's-Gravenhage v. G. vrij, waarna de rechtbank hem tot 1 boete veroordeelde. De rechtbank overwoog, dat de verkoop van drank volgens de drank wet wat anders is dan een overeenkomst van koop en verkoop volgens het B. W. en dat B. en W. van 's-Gravenhage aan van G. geen vergunning hebben verleend voor aflevering te 's-Gravenhage, zoodat een strafbaar feit was gepleegd. De conclusie van het O. M. luidde tot verwerping van het beroep, o.m. op grond, dat bij de geheele wet gedacht wordt aan gemeentelijke regelintr en de regeling van het aantal vergunningen veel van haar belang zou verliezen als slijters ook buiten de gemeente zouden mogen leveren. De Hooge Raad overwoog, dat de uit drukking „verkoopen" in de Drankwet, nu deze met die uitdrukking niet nader defi nieert niet in dien zin kan worden geïn terpreteerd dat alleen reeds de levering daaronder wordt begrepen, vooral waar het hier betreft een slijtvergunning, terwijl slijters steeds buiten hun inrichting zoowel binnen als buiten hun inrichting zoowel binnen als buiten hun gemeente mochten leveren. Derhalve was de Hooge Raad van meening. dat waar hier verkocht werd in de slijterij van verdachte, terwijl alleen de afleveiing heeft plaats gehad in Den Haag de beslissing van de reohtbank. dat ver dachte zijn bedrijf heeft uitgeoefend te 's-G^avenhage niet voldoende was gemoti veerd. Het vonnis is deswege vernietigd met verwijzing der zaak naar het Hof te 's-Gra venhage. In deze zaak was gepleit door mr. Ph. de Vries te 's-Gravenhage. ANONIEME BRIEVEN MET BELEEDIGENDEN INHOUD. Het igeirechtshof te Amsterdam onder presidium van mr. J. Jolles zette gister de behandeling voort van de strafzaak tegen den predikant van Winterswijk, verdacht van het schrijven van anonieme brieven met beleedigenden inhoud o.a. aan Jhr. W. A. Ortt, directeur van de stichting Zandbergen te Amersfoort. De Utrechtsche rechtbank veroordeel de verdachte in Januari 1932 conform den eisch tot 1 maand gevangenisstraf. De pre dikant ging in hooger beroep. Bij de behandeling voor het Hof in Mei 1932 verklaarden vvf schriftkundigen. Jat er geen twijfel bestond of de predikant was de schrijver van de anonieme brieven. De procureur-generaal eischte eveneens 1 maand gevangenisstraf. Op 20 Mei werd een nieuw onderzoek gelast naar de later ingekomen brieven. Op 6 Februari jl. werd de behande'ing voor bet Hof voortgezet. De schriftkundigen waren het niet eens. Het Hof besloot de zaak uit te stellen to heden om de schrift deskundigen k charge gelegenheid te ge ven het rapport van den heer Duivers te bestudeeren. In de zitting van heden werd als eerste getuige-deskundige de heer Garnier ge hoord. Deskundige had een vingerafdruk onderzocht, die op een der briefkaarten voorkwam en verschillende punten van overeenkomst gevonden met een van ver- dachtes vingers. De heer Waltman, inspecteur van poli tie in den Haag, was tot het resultaat ge komen, dat het schrift op één der brief kaarten niet van dominé R. was. Thans is het debat tusschen de schrift kundigen aan de orde. Een schoolbord met de verschillende schrifteigenaardigheden van verd. wordt op het podium geplaatst. Alvorens de besprekingen beginnen, waarschuwt de president de schriftkundi gen wetenschappelijk te blijven en niet persoonlijk te worden. Er bestaat tusschen de schriftkundigen een zekere animositeit ook in andere rechtzaken aldus mr. Jolles. Mocht iemand hier persoonlijk wor den, wat in de rapporten herhaaldelijk is gebeurd, dan zal ik hem het woord ont nemen. Do deskundige Dulfers krijgt dan het woord, om zijn meening te verdedigen, dat "verd. niet de schrijvei is van de verschil lende brieven en briefkaarten. Uitvoerig gaat hij de graphologische eigenschappen van den verdachte na. President (tot desk.): U haalt er enkele verschilpunten uit en dan concludeert u, dat verd. de brieven niet heeft geschreven; dat is echt déchargewerk. Desk. Dulfers: Ik ben objectief. President: Dat bent u niet, u staat hier k décharge. Onverstoorbaar zet de schriftkundige zijn explicaties van zijn rapport voort. De deskundige v. d. Laan krijgt hierop gelegenheid om het rapport van dr. Dul fers te bespreken en te ontzenuwen. Het rapport van dr. Dulfers wemelt van uit drukkingen als: „soms", .misschien", „hoogstwaarschijnlijk", enz. Bij de voortgezette behandeling voor hel Gerechtshof te Amsterdam van de strafzaak tegen den predikant van Win terswijk, ging deskundige v. d. Laan het rapport van dr. Dulfer tot in détails na. De aandacht in de zaal is aanmerkelijk verslapt. Te kwart over een leeft de span ning weer wat op, toen de bode een ex- pressebrief binnenbracht. Voor dön presi dent. Fijntjes glimlachend haalt mr. Jol les er een briefkaart uit, en daar bekend is, dat hij den laatsten tijd herhaaldelijk briefkaarten van den anonymus in deze zaak krijgt, wacht de zaal met spanning. Zonder iets te zeggen werpt de president het schriftuur op tafel De heer v. d. Laan zet zijn aanval op dr. Dulfers rapport voort. Dit rapport, zoo concludeert spr., ten slotte geeft blijk van een onvoldoende ver gelijking en een ontstellende onwetend heid inzake het materir.ri. Het is spr. een raadsel, hoe iemand tot conclusies kan komen als dr. Dulfer. Dr. Schrijver, die eveneens uitvoerig het rapport van dr. Dulfer bespreekt, drukt er zijn verwondering over uit, dat het niet eveneens is onde teekend door den heer Waltman. daar deze er ook aan heeft medegewerkt. Or een desbebreffendp vraag van den procureur-generaal verklaart dr. Schrij ver, dat zoowel verd. als anonymus over een buitengewoon groote schriftvaardigheid beschikken. Dr. Schrijver is van meening. dat verd. een psvehopaath is. De verdediger, mr. Voorink, (tot desk. Scbriiver): Is het mogelijk, dat iemand het schrift van den anonymus heeft leeren na maken Dr. Schrijver: Alles kan men namaken, zefs een schilderij van Rembrandt. De president deelt nog mede. dat er een briefkaart is binnengekomen in het bekende handschrift ondevteekend „oud- verpleegde van Zandbergen". Op de brief kaart is een gebeurtenis te Ba am van 10.15 vermeld. Op dat moment was verd reeds hier. Ook de verdediger had ti'dens de zit- tine een brief ontvangen, waarin zich per ronkaartje van de stations Baarn en Amersfoort bevonden. Hierop werd genauzeerd. Te kwart vonr drie wordt de. zittiner her vat. Dr. Hesselink heeft in de pauze een onderzoek ingesteld naAr de brieven, wel- ke indertiid door den predikant aan de Nederi. Wielren Unie ztfn geschreven en die eicenliik buiten dezë zaak staan. On der deze brieven zou verd. valsche hand- teeVenincen hebben geplaatst. Dr. Hesselink is tot de conclusie geko men, dat de brieven zelf en de handteeke- ningen. door een en denzeBden persoon zijn geschreven. Verd. erkent de brieven te hebben geschreven, maar hij ontkent de handteekeningen er onder te hebben ge plaatst. Dr. Dulfer, weer voor het hekje geroe pen, moet toeeeven, dat het schrift in die brieven overeenkomst vertoont met dat van anonymus. Ds Hesselink handhaaft als zijn meening, dat de geïncrimineerde briefkaarten door verd. zijn geschreven. Ook is dr Hesselink van meenine. dat verd. een huisnummer on een briefkaart opzettelijk heeft vervalscht. De deskundige Friraa sluit zich aan bij de conclusies van de andere deskundigen, die zich tegenover dr. Dulfer stellen. Dr. Dulfer krijgt daarna nogmaals de gelegenheid ziin rapport te verdeditren. Hij wijst noomaals oo een groot aantal ver schilpunten ti's«chen het schrift van ds. R. en dat van den anonymus. Vervoleens leest de president verschil lende briefkaarten voor. waarvan de in houd zeer beleedieend is. Verdachte ontkent deze briefkaarten te hebben geschreven. Dan leest de presi dent enkele brieven van verdachte voor, welke hij erkent te hebben geschreven en waaruit blijkt, dat hii met de stichting ..Zandbergen" niet veel op heeft. President: U hebt een grief tegen ..Zandbereen"? Verdachte: Geen grief, wel zijn er bij mij wel eens klachten van een paar jon- cens gekomen. Verdachte bluft hardnekkig ontkennen de geïncrimineerde briefkaarten te hebben geschreven, noch weet hij wie de brieven en briefkaarten schrijft. Requisitoir. De procureur-generaal mr. Bauduin zei- de zich eige'oliik te kunnen refereeren aan zijn op 20 Mei 1932 gehouden requisitoir. Doch daar dit bijna een jaar geleden is, releveerde hii onnieuw de feiten. Hetgeen dr. Dulfer naar voren heeft eebracht, heeft het vertrouwen van het O. M. in de deskundigen k charge niet doen wankelen. Meeningen van schriftkundigen zijn echter niet voldoende om iemand te doen veroordeelen. Er is hier echter meer. De vingerafdruk, die gevonden is, is van verdachte afkomstig. Hoewel verdachte dit aanvankelijk niet ontkende, al gaf hij er een wonderlijken uitleg van, heeft de heer Waltman verklaard, dat de afdruk niet van verdachte is. Mr. Bauduin geeft er zijn verwondering over te kennen, dat de heer Waltman de zijde van den verdachte heeft "•ekozen en niet van het O.M., waar hij thuis hoort. Een andere aanwijzing is de ceesteshoudins van verd., hij had een wrok tegen „Zandbergen". Het sohrijven van anonieme brieven ligt in verd.'s lijn, wat uit de vervalsehte brieven aan de Wielren Unie blijkt. Spr. brengt nog verschillende bezwarende aanwijzingen naar voren, o.a. de stijl van de briefkaarten en de juiste speling van vreemde woorden. Spr. eischt opnieuw 1 maand gevange nisstraf. Pleidooi. De verdediger, mr. Voorink uit Winters wijk. zegt in ziin pleidooi, dat z.i. de schrift expertise van dr. Dulfer wel degelijk waar de heeft. De heer Waltman, zoo vervolgt pl., is een zeer gezien ambtenaar bij de Haavsche nolitie. wat ook blijkt uit de uitlatingen van den procureur-generaal mr. de Visser in de zaak Eschauzier. Pl. onderwerpt de rapporten van de deskundigen k charge aan een fPlle critiek. Naar de meenine van mr. Voorink waren de deskundigen charge niet onbevooroordeeld. Wat de vingeraf drukken betreft, betoogt pl, dat er niet eenoen punten van overeenstemming zijn gevorden om te kunnen zeggen, dat twee afdrukken overeenstemmen. Uitvoerig bespreekt pl. vervoleens de z g. alibikaarten en de verschillende schrif turen ontvaneen na de interneering. Kun nen de deskundigen géén absolute zeker heid geven, dan kan het Hof niet anders doen dan verdachte vrijspreken. Pl. voert aan. dat door een werkelijk deskundige steeds kan worden aangetoond, dat het schrift is nasremaakt. Mr. Voorink concludeert ten slotte tot vrrsnraak subs, ontslag van rechtsvervol ging. Verd. heeft nog nader het woord gevoerd en daarbiï o.a. verteld, dat hii roet vrij groote zekerheid weet wet „oud verpleeg de TT" is. Daar ,.oud verrleecde T" dezelf de is als ..oud verpleegde II", althans vol gens dr. Sehrüver, zijn wei een stuk ver der. aldus verd. Nogmaals verklaart verd. het klem. dat hii onschuldig is. Hij hoo"t. dat het Hof de alibi briefkaart van vandaag nog zal on derzoeken. Arrest 27 Maart. DE CRISIS-VARKENSWET. Is aansluiting bij een privaatrechtelijke organisatie verplicht? J. B. is door het Kantongerecht te Amers foort veroordeeld wegens vervoer van var kens. die niet voorzien waren van een oor merk. zooals is voorgeschreven bij art. 11 van het Crisisvarkensbesluit, Deze oor merken mogen eohter slechts worden aan gebracht door een bij de Nederlandsche Varkensoor tra le aangesloten gewestelijke orgamaatie. Deze laatste mag slechts var kens van leden stempelen en B. had ge weigerd. van de betre'fende organisatie (gewestelijke varkenscentrale „Utrecht") lid te worden. De rechtbank te Utrecht heeft dit von nis bevestigd, daarbij als haar oordeel uit- sorehend, dat de wetgever bedoelde, dat de varkenshouders zich zouden aansluiten bii de Gewestelüke centrales. B. ging van deze uitspraak in cassatie. Voor hem pleitte voor den Hoogen Raad mr. H. H. Steneker uit Amsterdam, die overmacht pleitte. De Crisisvarkenswet heeft ten dóel het aantal varkens te be perken, niet {iet aantal varkenshouders, ïn de wet nu staat geen enkel artikel, dat den varkenshouders voorschrijft, lid van een bepaalde organisatie te worden. Een zoodanige bepaling is ook een onbekende figuur in ons Staatsrecht. Het is nergens verboden, zegt de rechtbank en het is niet in strijd met de openbare orde. Maar aldus pleiter daarmee kan men een zoo danig novum niet rechtvaardigen. De wet kan niemand verplichten zich aan te slui ten bij een privaatréchtelijke organisatie, tenzij de statuten dier organisatie bij de wet zouden zijn vastgesteld. Als uitvoe ringsbesluit kan men deze statuten moei lijk opvatten omdat men er niet tegenop kan komen op grond van onverbindbaar- heid. Subsidiair pleitte mr. Steneker, dat on derwerping aan deze statuten in ieder ge val onaanvaardbaar is, omdat bij de boe ren te zeer in hun bed rijs vrijheid beper ken en verder gaan dan de wet. De advocaat-generaal, mr. Wijnveldt, zal op 27 Maart conclusie nemen. GEHEIME ZENDER. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Wijnveldt, concludeerde tot ver werping van het cassatieberoep van C. D., die door de rechtbank te Almelo is ver oordeeld tot 60.boete wegens het heb ben van een radiozender zonder daartoe gemachtigd te zijn. CRISISVAR KENS BESLUIT. Zekere W. ie door den kantonrechter te Amersfoort veroordeeld wegens het ver- riohten van een huisslachting (varken) zonder machtiging van de Nederlandsche Varkenscentrale ingevolge het Crisis var kensbesluit (art. 1 lid 1). In hooger beroep heeft de rechtbank te Utrecht den verdachte vrijgesproken, om dat bedoeld artikel niet zou steunen op art 6 sub. 2 der Crisisvarkenswet. De advocaat-generaal, mr. Wijnveldt, zal in deze zaak op 27 Maart concludee rden. Het versche kadetje. De Hooge Raad behandelde weder de zaak van den heer S., directeur van het ho tel Suisse te Amsterdam, vervolgd wegens het vóór 9 uur afleveren van versch brood in zijn hotel, welk brood in de keuken van dit hotel gebakken was. De rechtbank had den heer S. veroordeeld, welk vonnis door den Hoogen Raad werd vernietigd wegens een vormfout. De zaak kwam toen bij het Amsterdamsohe hof, dat verdachte heeft ontslagen van rechtsvervolging. De proc.- generaal bij dat gerechtshof ging van deze uitspraak in hooger beroep. Mr. Herzberg uit Amsterdam, refereer de zich nu aan zijn vorig betoog ter bestrij ding van het cassatieberoep. Conclusie 27 dezer. UIT DE RUNSTREEK HAZERSW0UDE. Meisje door hollend paard aangereden. Deze dagen reed de tuinder van A. met een driewieler kar langs den weg, naar het land, hetwelk gelegen is langs den Middelweg. Op het dorp moest hij even een boodschap doen en liet den viervoeter enkele oogenbliken allen, maar vastgebonden, staan. Plotseling rukte het dier zich echter los, en ging op hol met de kar achter zich aan. Nabij de Christe lijke School werd het achtjarig dochtertje van den heer L. door het paard omver geloopen, met het gevolg, dat de kleine de wielen van den wagen over het hoofd kreeg. Met een ernstige hoofdwonde werd bet meisje opgenomen, en op medisch ad vies in zorgwekkenden toestand overge bracht naar het Ziekenhuis te Leiden. HAZERSW0UDE (RIJNDIJK). Aanrijding. Zondag werd mej. R. nabij de R. K. Kerk door een passeerenden wiel renner aangereden met het gevolg dat ge neeskundige hulp moest worden ingeroe pen. Tegen den roekelooze wielrenner, die inmiddels trachtte het hazenpad te kie zen, hetwelk verhinderd werd door ver schillende kerkgangers, werd door de po litie procesverbaal opgemaakt. GROENENDIJK. Auto te water. Hedennacht te 12 uur reed een luxe auto komende van de rich ting Utrecht en op weg naar Den Haag, nabij „Nieuw Rozenburg", misleid door den zwaren mist te water. De inzittenden kwa men behoudens een paar natte voeten met den schrik vrij, zoodat zij hun weg met een andere auto konden vervolgen. Een damestaschje, inhoudende een bedrag van 500.werd vermist. Hedenmorgen werd de auto door een kraanwagen weggesleept. Inmiddels is door den heer H. P. v. A. de sloot afgevischt en na lang visschen is het kostbare taschje aan den eigenaar ter hand gesteld. Z0ETERW0UDE. Aanrijdingen. Zaterdagavond had alhier op den Hoo gen Rijndijk nabij café „Ik leer nog" een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto gemerkt L 13484 bestuurd door J. B. te Hoe ve.aken en een vrachtauto gemerkt H 87927, bestuurd door J. Z. uit Rijnsburg. Tusschen de bestuurders ontstond twist over de oor zaak. Toen de politie ten tooneele was ver schenen, die een einde aan de woorden- wisse.ing maakte, is proces-verbaal opge maakt. Eenige materieele schade was het gevolg van deze alledaagsche gebeurtenis. Zondagmiddag omstreeks 5 uur had op den Hoogen Rijndijk een ernstige aan rijding plaats. Een luxe auto gemeret H 1517, bestuuru door den heer v. d. Loo, uit Voorburg, kwam van de richting Utrecht, met een snelheid van pijn. 40 K.M. per uur. Nabij de Gasbetonfabriek begon de auto slingerend over den weg te rijden, met gevolg, dat mevr. H. geboren M., wo nende te Leiden (Levendaal), die aldaar per rijwiel passeerde, werd aangereden. Mevr. H. kwam daardoor met haar hoofd tegen de voorruit en werd daarna in de sloot geworpen. Zwaar gewond werd zij op genomen en door dr. de Bruijne van Lei derdorp voorloopig verbonden. Daarna 'S zij naar het Diaconessenhuis te Leiden overgebracht. Haar toestand is zeer zorg wekkend. Nadat eenige foto's van de auto, en de plaats van het ongeval waren genomen is de auto door de politie in beslag genomen. Een onderzoek naar de oorzaak van dit droevig ongeval wordt ingesteld. Gevonden. Een pakje inhoudende twee dames of kinderschorten en eenige sleutels, een auto-crae en een beursje in houdende 1 gulden en 1 cent. Te bevragen bij den gem. veldwachter aan den Hoogen Rijndijk.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6