DINSDAG 14 MAART 1933 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 11 DE GRONDSLAGEN VAN DE BUITENLANDSCHE POLITIEK VAN JAPAN door Graaf KIKUJIRO ISHII, oud-minister van Buitenlandsche Zaken van Japan. DE NEDERLANDEN VAN HET VERRE OOSTEN. Japan is een eilandenrijk. Maar do af stand die het scheidt van het Aziatische vasteland is zoo klein, dat Japan niet on verschillig mag blijven toezien naar de gebeurtenissen die zich afspelen in Korea, Mandschoerije, China en Siberië, evenmin als Engeland geen belang zou stellen wat er gebeurt in de Nederlanden, die aan den anderen kant van het kanaal en aan de overzijde van de Noordzee gelegen zijn. In Korea en in Mandschoerije vooral hebben wij altijd een politiek gevolgd, die ons werd ingegeven door het eenige motief om onze eigen veiligheid te verzekeren. Wij hebben de grenzen van dit land al tijd beschouwd als de onze, zooals Enge land de grenzen van Nederland beschouwt als de hare. En evenals de politiek van Engeland er altijd op gericht geweset is om de onaf hankelijkheid van Nederland te handha ven, om dit land te laten dienen als een bufferstaat, evengoed was Japan genood zaakt om een onafhankelijk Korea op te richten, dat absoluut gevrijwaard i6 voor iedere aanval van de zijde van Rusland. Maar Korea was geen België en ook geen Nederland, het was zwak, onmachtig en hulpbehoevend. Korea bezat niet die ze delijke kracht die een onafhankelijke na tie noodig heeft. Dat is wel boutweg ge sproken, maar ik doe niets anders dan uitdrukking geven aan het algemeen ge voelen dat iedere onpartijdige beoordee- laar van de toestanden zoowel in het ver re Oosten als van het Westen moet bezie len. Ik kan hier natuurlijk niet in bijzon derheden treden en alle motieven opge ven die ons hebben genoodzaakt om de on afhankelijkheid van Korea veilig te stel len; ik wil alleen slechts zeggen, dat wij besloten hebben tot het eenige mogelijke dal- wij in onze positje konden, doen, na dat wij gezien hadden dat Korea zelf on machtig was om haar onafhankelijkheid te verdedigen: wij moesten ons protectoraat uitstrekken over Korea. Dat was voor ons het eenige middel om onze eigen veilig heid te waarborgen. Het Russisch gevaar in Mandschoerije. In Mandschoerije hebben wij ons laten leiden door dezelfde beweegredenen: onze eigen veiligheid. Toen voor dit land het onmiddellijk gevaar dreigde dat het door Rusland zou worden aangevallen ondanks onze herhaalde protesten, waren wij wel genoodzaakt om naar de wapenen te grij pen, om de politiek van open deur in Chi na te verdedigen en de terirtoriale souve- reiniteit van dit land te verdedigen. Des tijds was ook Mr. John Hay, Amerikaansch Staatssecretaris een vurige verdediger van onze zienswijze. Wij stelden ons op het Amerikaansche standpunt en om onze politiek van eigen veiligheid te verdedigen moesten wij Rus land verpletteren. Wij zagen maar al te duidelijk in, dat Rusland Mandschoerije beschouwde als de voorkamer van Korea. Het wgs trouwens ook heel goed mogelijk dat Rusland het vredesverdrag van Ports mouth slechts beschouwde als een wapen stilstand. Japan beschouwde dit verdrag en de daarin gedane concessies, als een slagboom die ieder vooruitdringen van Rusland naar het Zuiden moest tegen houden. Zooals wij aanstonds zullen zien hadden deze concessies ook een groote economische befceekenis. Deze voordeelen zouden ontijdig alle beteekenis verloren hebben, indien wij niet in .1915 een verdrag met Rusland hadden gesloten. Men zou de beteekenis van dit verdrag niet kunnen begrijpen, als men zich geen rekenschap gaf van de bijzonder hachelijke positie waarin Japan in Mandschoerije verkeerde, ten opzichte van Rusland die op dat oogen- blik nog als de militaire-kolos van het Noorden beschouwd werd. Wat onze veiligheid betreft, is er door de Russische revolutie geen belangrijke wijziging in den toestand gekomen. Met een bang hart zien wij thans naar het Noorden, waar wij een zeker gevaar duchten. De bekende Jules Cambon heeft in een bekend tijdschrift „Foreign Affairs* een artikel geschreven dat tot titel droeg: „De blijvende basis van de Fransche Buitenlandsche politiek" waarin gezegd werd: „De politiek van de Sovjet-regee ring in het verre Oosten kan door haar methode en manier van toepassing cenigs- zins verschillen met die van de Tsaristi sche regeering, maar in werklijkheid toont zij daarmee geen enkel verschil, nooh door haar geest, noch door haar bedoeling. Ik wil hier niet redetwisten over de al- geheele juistheid van deze stelling, ik wil alleen volstaan met even in herinnering te brengen hetgeen de geheele wereld weet dat het groote land dat men Mongolië noemt geheel onder voogdij staat van Rus land, zoodat dit land ook alleen voor Rus een toegankelijk was. Men laat China zelfs niet in contact blijven met dat land waar Sovjet-Rusland toch formeel de souvereini- teit erkend heeft; bovendien worden hon derden Chineesche studenten ieder jaar in de communistische scholen van Sovjet- Rusland opgeleid, die later naar China worden gezonden om daar de communisti- iche beweging te steunen en te verbrei den. Voegen wij daar nog aan toe dat heele streken in China langzamerhand ge heel ten prooi zijn gevallen aan de commu nistische veroveringszucht.... Japan als de verdediger van de onschendbaarheid van China. Over het algemeen was onze politiek in China gebaseerd op de overtuiging dat iedere vreemde mogendheid in China die daar eenig grondbezit bezat niet alleen afbreuk deed aan de onschendbaarheid van China, maar ook aan onze eigen vei ligheid. Op dat punt huldigen wij hetzelfde be ginsel waarop de Monroe-leer steunt. Het was althans boven alle twijfel verheven, dat dit een verstandige politiek was, vooral toén China blijk gaf dat zij een afkeer had van die voortdurende strijdvra gen en internationale moeilijkheden. Wij hadden gedacht dat de verbrokkeling van China oorzaak zou zijn dat de groote Eu- ropeesche mogendheden groote troepen machten zouden concentreeren. aan onze grens en aan de poorten van China. Daar om beschouwden wij de veiligheid van China onafscheidelijk verbonden met onze eigen veiligheid. Daarom hebben wij aan China den raad gegeven en met den mees ten nadruk verzocht om geen enkel stuk grond van de provincie Fukiën af te staan aan een vreemde mogendheid; daarom ook hebben wij Rusland in Mandschoerije betreden en wij hebben Duitschland ge noodzaakt om Changtoeng te verlaten. Om dezelfde reden, hebben wij er ons altijd tegen verzet, dat er in Mandschoerije spoor wegen zouden aange'egd worden, die on der controle van Buitenlandsche mogend heden zouden komen staan. In kleine bijzonderheiden moge de Ja- pansche politiek een afwijking zijn van de Monroe-leer maar de essentieele beweeg redenen zijn dezelfde geweest. Er was een verschil in de toepassing der begin selen, hetgeen vooral tot uiting kwam op het oogenblik toen Japan zich sterk ge noeg voelde om op te treden als verde diger van de territoriale onschendbaar heid van China, dat op dat oogenblik ab soluut niet in staat was om de aanvallen der vreemdelingen af te slaan, zoodat Ja pan om reden van eigen veiligheid ge noodzaakt was om zich terug te trekken uit die streken waar wij de aanvallers had den verjaagd. Dat was vooral het geval in Mandschoerije. Niemand geloofde, dat Chi na in staat was om zich te verdedigen te gen de aanvallen die er kwamen van de kant van Rusland na den oorlog van Mandschoerije in 19041905. Mandschoerije Is rijk aan grondstoffen. Ook van economisch standpunt be schouwd is Mandschoerije voor ons van groot belang. Wij kunnen er mee volstaan met te wijzen op den snellen aanwas van onze bevolking, de zucht naar expansie voor ons land, ons gebrek aan grondstof fen: dat alles was voor ons een aanleiding om Mandschoerije in bescherming te ne men, daar dit land met zijn maagdelijke bodem en zijn natuurlijke rijkdommen voor onze kolonisatie als een levensbelang be schouwd moest worden. Wanneer wij deze rijke hulpbronnen hadden kunnen aanboren dan zouden wij met recht hebben mogen verwachten dat wij het vraagstuk van onze overbevolking tot een goede oplossing zouden kunnen brengen. Maar nu konden wij een massa-emigra tie naar Mandschoerije niet bevorderen. Wij wilden onze industrie steunen door baar grondstoffen te verschaffen, die we uit Mandschoerije zouden kunnen betrekken. Wij wilden ons bevolkingsvraagstuk op dezelfde manier oplossen zooals Engeland dat gedaan heeft, door haar land te in- dustrialiseeren. Dat was de bedoeling en het zwaartepunt van het verdrag tusschen China en Japan van 1915, hoewel niet ont kend mag worden dat dit verdrag ook strategische beteekenis had. Mandschoerije is de sleutel- stelling voor de Japansche veiligheid. Maar om ons doel te bereiken was bet noodzakelijk dat de regeering die in Mandschoerije aan het bewind is bereid gevonden zou worden, om de rechten die ons gegeven zijn bij de verschillende ver dragen, te eerbiedigen en die met onze belangen rekening zou houden in verband niet onze economische ontwikkeling, zoo als die in het verdrag van 1915 werd voor zien. Wij verwachten niets anders dan dat de regeering de verplichtingen zal nako men die voortvloeien uit de gesloten ver dragen, en dat zij met ons zal samenwer ken in liet algemeen belang. Ik ben er vast van overtuigd dat wanneer China een houding had aangenomen om „te le ven en te laten leven" voor het te laat was geweest, dat dan het betreurenswaar dig incident van 1931 met al de gevolgen die daaruit zijn voortgevWid. zich nooit zou hebben voorgedaan. Wij hebben aan China niets anders gevraagd dan de ver dragen na te komen die het zelf geteekend had. Dat zijn verdragen die vroeger en ook thans nog van essentieel belang waren BUITENLAND ONTWAPENING. DE CRISIS OP DE ONTWAPENINGS CONFERENTIE. Wil Roosevelt ingrijpen? De Amerikaansche gedelegeerde ter ont wapeningsconferentie. Norman Davis, zal waarschijnlijk einde deze week naar Euro pa vertrekken. Dit plotselinge besluit, om naar Genève terug te keeren wordt in di plomatieke' kringen te Washington be schouwd als een bewijs, dat Roosevelt ao- tief wil deelnemen aan de pogingen, om cle ontwapeningsconferentie te redden en verbetering te brengen in de situatie in Centraal-Europa. O SPANJE DE ANTI-KATHOLIEKE WET IN SPANJE. De drie eerste artikelen goedgekeurd. Naar de parlementaire redacteur van .El Debate" meldt, heeft de cort-03 in den loop van de vorige week de eerste drie ar tikelen van het wetsontwerp op de religieu- se congregaties aangenomen. Deze artike len luiden als volgt: Art. 1. De wet op de godsdienstige ge zindten en congregaties, uitgevaardigd ter uitvoering van de artikelen 26 en 27 van de constitutie der Spaansche republiek, zal deze aangelegenheid regelen in het ge heele Spaansche grondgebied en iedere verdere regeling hiervan, door middel van decreten of voorschriften zal aan deze wet nauwkeurig worden aangepast. Art. 2. Overeenkomstig de constitutie worden de vrijheid van geweten en het be oefenen en zich onthouden van godsdien stige activiteit in Spanje verzekerd. Geen enkel privilegie noch beperking van rechten zal gebaseerd mogen worden op iemands stand of godsdienstige bolijde- nis. behoudens hetgeen bepaald is in cle artikelen 70 en 87 van de grondwet. Art. 3. De staat heeft geen officieelen godsdienst. Alle gezindten zullen vrij den eeredienst mogen uitoefenen binnen haar kerken. Om den eeredienst daarbuiten uit te oefenen zal in ieder geval de speciale toestemming der regeering vereischt wor den. De godsdienstige bijeenkomsten en ma nifestaties zullen geen politiek karakter mogen hebben, onverschillig waar zij ge houden worden. De opschriften, kentcekenen of emble men van voor den eeredienst bestemde gebouwen zullen onderworpen zijn aan de algemeene politie-voorschriften. OOSTENRIJK RAZZIA OP COMMUNISTEN IN WEENEN. Onderzoek in Hallejn. Op bevel van de Oostenrijksche regee ring heeft gisteren een algemeene razzia op communisten plaats gehad. De politie bezette het gebouw van de „Rote Fahne" en arrresteerde alle personen, die daar aanwezig waren. Het gebouw werd gron dig onderzocht. Ook in het bureau van de „Rote Hilfo" werd een huiszoeking ver richt. In beide gevallen werden groote hoe veelheden correspondentie, boeken en cir culaires in beslag genoenien. Invallen had den verder plaats bij twaalf communisti sche agitatoren, bij wie evenens opruien de lectuur en eenige revolvers werden ge vonden. Totaal zijn 24 personen gearres teerd o. w. drie redacteuren van de „Rote Fahne". De industriestad Hallein nabij Salzburg is door soldaten bezet, die naar geheime communistische bommenfabrieken zochten doch tot nu toe niets gevonden hebben. Alle vluchtelingen uit Duitschland, die in den laatsten tijd in Weenen zijn aanga komen, werden op het politiebureau ont boden en ondervraagd Daarna konden zij ongestoord naar huis terugkeeren. OTTO VAN HABSBURG NIET NAAR OOSTENRIJK. Het officieele Weensche persbureau meldt: In verband met de verschillende berichten over een reis van Otto van Habsburg naar Vorarlberg wordt van be- voor onze eigen veiligheid, zoowel in stra tegisch als in economisch opzicht. Meer vragen wij niet; maar wij kunnen ook niet met minder tevreden zijn.. In Mandschoerije is het niet alleen een ge zagskwestie die daar voor ons op het spel staat. Het is voor ons een kwestie van leven of dood. Dat is de algemeene over tuiging van heel ons volk. De oprichting van Mandschoerije als onafhankelijke staat heeft onze politiek geenszins benadeeld, dank zij de maatre gelen die wij tijdig genomen hebben om onze rechten te verdedigen, die in gevaar zouden zijn gebracht kunnen worden door een verandering van regeering. Wij zullen onze politiek van eigen veiligheid in' Mandschoerije blijven voortzetten in sa menwerking met iedere regeering van het land, die naar onze meening dat des te beter zal waardeeren, wanneer zij met ons ten nauwste samenwerkt. Dat is het eeni ge richtinggevende beginsel voor onze po litiek in Manschoerije. Heden zoo goed als 30 jaar geleden was Mandschoerije de sleutelstelling voor onze veiligheid. voegde zijde verklaard, dat bij een offi cieel onderzoek niets van een dergelijk te verwachten bezoek is gebleken. Alle des betreffende berichten berusten op fantasie en de Oostenrijksche regeering moet de juistheid van deze kwaadwillige vooral in het buitenland verspreidde geruchten ont kennen. CHINA DE LAATSTE GEVECHTEN BIJ DEN GR00TEN MUUR. China's troepen teruggetrokken. De Chineesche troepen stellen sinds Vrijdag wanhopige pogingen -in het werk, om den pas van Haifengkaou op de Ja panners te heroveren. Zondagavond on dernamen de Japansche strijdkrachten echter een heviger) tegenaanval, waarbij zij er in slaagden, de Chineezen terug te drijven, die 200 dooden achterlieten. In een officieel communiqué deelt het Chineesche hoofdkwartier mede, dat de laatste twee passen, die toegang geven tot den Chineeschen Muur, door de Japanners zijn bezet. De Chineesche troepen hebben zich tot op een afstand van dertig kilome ter ternggetroken. Een speciale commissie tot het instellen van een onderzoek naar de oorzaken van de Chineesche nederlaag in de provincie Jehol, heeft maarschalk Tsjang Kai-sjck een memorandum doen toekomen, waarin de volgende oorzaken worden opgesomd: 1. Drie Chineesche generaals hebben verraad jegens de regeering gepleegd; 2. drie vrijwilligerscorpsen hadden een slech te opleiding gehad en werden slechts ge brekkig van munitie voorzien; 3. de Chi neesche bevolking wantrouwde generaal Tang Joe-lin; 4. er ontbrak een eenhoof dig opperbevel; 5. De militaire uitrusting van hot Chineesche leger was onvoldoen de. De commissie is nog bezig met het in stellen van een onderzoek naar de schuld van maarschalk Tsjang Hsu-liang en zijn staf. AMERIKA HEROPENING DER BANKEN TE NEW YORK. Geen groote opwinding. Bij de heropening der banken in Ncw- York, bestond geen overgroot© opwinding en er was geen speciale bowaking inge steld. De meeste bankinstellingen ver wachten geen grooten toevloed van opvra^ gingen van deposito's. Het aantal heden geopende banken be draagt 346. De definitieve aanneming van de wet, die Roosevelt dictoriale volmacht geeft tot verlaging van salarissen, pensioenen o. d. en daardoor tot het in evenwicht brengen van de bcgrooting, wordt morgen ver wacht. Daarna zal Roosevelt strenge her vormingen voor het beursbedrijf voorstel len NAAR BIERVERKOOP IN DE VER. STATEN. Boodschap van Roosevelt, President Roosevelt heeft onverwacht een boodschap tot het Congres gericht, waarin hij verzoekt direct wetgevende maatregelen te nemen voor den verkoop en de vervaardiging van bieren en andere dranken, welke de hoeveelheid alcohol be vatten, welke door de grondwet wordt toe gestaan. Hij wil aldus de inkomsten ver krijgen. waaraan de regeering zoozeer be hoefte heeft. Ik meen, aldus de boodschap dat het thans van allergrootste belang is te handelen. Roosevelt stelt voor dat doel voor de Vol- steadwet te wijzigen, opdat bier en andere alcoholhoudende dranken kunnen worden verkocht, zonder in strijd te komen met de grondwet. Zooals bekend bevat het achttiende grondwetsartikel alleen het be ginsel van het alcoholverbod, terwijl de uitvoeringswet de volstead^act be paalt wat alcoholhoudende dranken zijn, nl, dranken met een alcohol-percentage van meer dan 0.5 pet. Wel is waar beeft het Congres besloten tot opheffing van het drankverbod, doch die opheffing wordt eerst van kracht als zij door voldoende staatsparlementen is geratificeerd Men neemt aan, dat het Congres spoe dig gevolg zal geven aan Roosevelts uensch evenals dat in andere gevallen is ge schied. BUITENL. BERICHTEN CIRCUS-INCIDENT. Tijdens een circus-voorstelling te Mar seille ontstond in de arena een verwoed gevecht tusschen een groep van vijftien ijsberen. Een beer werd oor de anderen aan stukken gescheurd. Twee man van het circuspersoneel, die trachtten de dieren tot kalmte te brengen, werden gewond. KRANIGE ONDERNEMING VAN ARTISTEN. De Poolsche kunstschilder, Tesler, heeft met zijn vrouw en broer, eveneens kunst schilders, geheel zuid-Marokko te voet doorgetrokken en is dezer dagen te Casa blanca aangekomen. Hij is voornemens, thans door het Atlasgebergte naar Mara- kesj te trekken. De tocht zal 18 maanden duren. Bij hun terugkeer in Europa, zullen de artisten te Parijs en Warschau hun onder weg gemaakte teekeningen exposeeren. Het zoontje van Tesler, een baby van 21 maanden, maakt den heelen toch mee. LENTE Hoe zit dat nou. Is "t nou al Lente? Of is'het nog do Lente niet? De lucht is blauw cn strak gespannen, D© kikkers kwaken in het riet. Je ziet nog wel een bontjas loopen, Als overblijfsel van een beer, Je blijft verbaasd eens even stilstaaji En zegt, 't is toch geen winter meer. Het hondje zelfs mag even uitgaan Gestrikt en aan ©en heel lang touw, 't Is toch zulk mooi, zaoht lenteweder En 't kan geen kwaad, denkt lief Movrouw. !&elf loopt ze wel in bont gedoken, Maar dat is enkel maar misschien, Opdat zij met dit mooie weertje. Die dure jas kan laten zien. Er staat ook al oen stoeltje buiten Op het terras van een café Zij zoeken moedig daar een plaatsje En drinken daar hun bier of thee. Zou het nu werk'lijk lento wezen? Zou het nu heusch al lente zijn. De lucht is blauw en strak gespannen Met overvloed van zonneschijn. Hoe zit dat nul Is het nou Lente? En is de winter al voorbij? Straks snuiten wij als in December, Terwijl de kachel brandt in Mei. TROUBADOUR'. VOLGENDE WEEK EXECUTIE VAN ZANGARA. De terechtstelling van Zangara, die in verband met het overlijden van burge meester Cermak ter dood veroordeeld is, zal in den loop van de volgende week plaats hebben. UIT DE OMGEVING HILLEG0M. Bij de Kalkovens en verder. Wie over een paar jaar den weg volgt Hi'llegom—Mo lenstraatWilhelminalaanBeeklaanZilk Noordwij'k kent dan dien weg niet moer terug. Wat daar door de provincie gebeurt is meer dan de moeite waard. De wegver- breeding is daar niet alloen in bewerking, waardoor men gewapendbetonnen schoei ing maakt in het water, de bochten wordeii niet alleen zooveel doenlijk weggewerkt, maar het brugwerk vorbreeden cn geheel nieuw maken is een arboid van geweldigen omvang. Het is een lust te zien hoe het oude gefundeerd was: men kon toen óók bouwen cn wel zóó sterk, dat thans na honderden jaren (de Kalkovcnbrug is een stuk hislo- rie!) het houweel nog maar uiterst lang zaam opschiet en het sloopwerk heel wat druppelen zweets kost. Het is zeer interes sant daar eens te kijken en de belangstel ling voor het werk cn de noodbrug is groot. Voor het doorgaand verkoer is echter dit werk niet alleen een offer, maar een kwel ling door het omrijden. Voor de a.s. perfec tie wil men dit offor wel brengen, doch dc klacht is algemeen cn gerechtvaardigd dat het werk met vee-i te kort mensohen wordt uitgevoerd. Wij kunnen geen oordeel vor men over den aannemer, zijn contracten etc. en het is verklaarbaar dat als de man niet geforceerd wordt, hij zoo weinig mo gelijk menschen neemt omdat het werk nergens „dik'' is, doch waar zulk een leger van werkloozen rondloopt, daar doet het niet prettig aan als men het stumperige gedoe ziet van anderhalf man en een paar- dekop aan een werk, dat vele tientallen mensch werken werk kon versohaffen. Ho pen we dat hieraan spoedig een eind mag komen. De bloemvelden. Het schitterende zon- ne weer der laatste dagen doet ook dc bloembollen goed. Alle hens zijn aan dek of beter, zijn bezig het dek weg te nemen. Men ziet al heel aardig de bollen op regel staan. De crocussen, ais liefde lenteboden, prijken reeds m hun feestgewaadje cn als het zoo hard blijft gaan met den groei der boilen, is de Bloembollenstreek vóór Pa- schen in Bruidstooi. Dat Paschen dit jaar bijzonder gunstig valt zal ook van invloed zijn op den vloed der 'vreemdelingen. Burgerwacht. De plaatselijke commis sie van den Bijz. Vrijw. Landstorm heeft zich belast met het in het leven roepen eener Burgerwacht. Verschillende personen zijn uitgenoodigd tot medewerking tot vor ming van een kern. Dc bedoeling is de kosten te bestrijden zonder beroep op dc gemeentekas. Veevervoer. Gigter word door de po litie alhier een veeauto aangehouden om dat men de koeien er eenvoudig maar inge stopt had. Eén koe werd uitgeladen waar na de wagen kon vervolgen. De belangstel ling van de burgerij was buitengewoon groot en men juichte de daad der politie spontaan toe. Hopen we, dat tegen den vee vervoerder proces-verbaal zal worden op gemaakt. KATWIJK. Belastin^n. Met ingang van 16 Maart a.s. is het stationnement Katwijk aan den Rijn opgeheven en de aldaar geplaatste assistent P. A. Roebeiing verplaatst naar Hoek van Holland. Met ingang van 1 April a.s. zal het sta tionnement R'ijnsburg omvatten de gemeen ten Rijnsburg, Valkenburg en Katwijk aan den Rijn cn is voor dien post aangewezen de assistent L. de Haan, komende van Valkenburg (Limburg).

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 11