ftÉKt BLUE BAND DE MAN DIE EEN STAD PLUNDERDE DINSDAG 14 MAART 1933 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 KERKNIEUWS PASTOOR C. H. BRAMLAGE. t Gisterochtend om 4 uur is in het Maria Paviljoen te Amsterdam overleden de zeer- eerw. heer C. H. Braui'.age, pastoor der St. Bonifacius parochie aldaar. Pa-stoor Bramlage werd 23 Mei 1860 te Den Helder geboren en ontving de H. Priesterwijding op 15 Augustus 1884, waar na hij achtereenvolgens kapelaan was te Den Helder, Leidsohcndam. Monster, Spaarnwoude en Vlaardingen. Daarna volg de voor den nog in de volle kraoht van zijn leven zijnden priester de benoeming tot pastoor in Wieringen, welke standplaats pastoor Bramlage na eenige jaren op 1 Bept. 1905 verwisselde met Schoonhoven. Ook hier duurde zijn verblijf niet lang. Op 6 Febr. 1910 werd pa-stoor Bramlage de herder der St. Bonifacius parochie, wel ke nog een der jongere parochies van Am sterdam was. Veel moest hier nog gedaan worden, zoowel aan de uitwendige vol tooiing van bet kerkgebouw als aan de in wendige uitbreiding van het parochieleven. Pastoor Bramlage heeft de handen aan den ploeg geslagen. Het kerkgebouw aan het Kastanjeplein heeft hij tot een der im poneerend ste Godshuizen van Amsterdam verfraaid. Het ging moeilijk en het kostte veel zorg want de St. Bonifacius parochie was vooral in den eersten tijd van haar be staan arm. Maar ten slotte heeft pastoor Bramlage dit deel van zijn taak bekroond gezien, toen hij in 1922 de opdracht kon geven tot het bouwen van een toren aan zijn kerk, die in betrekkelijk korten tijd voltooid werd. Daarna heeft pastoor Bram lage niet gerust. Wij herinneren ons nog den grooten uitbouw van het orgel, die een jaar of vier geleden tot stand kwam. Met dezen zich op het uiterlijk richten den groei heeft de inwendige ontwikkeling gelijken tred gehouden. De godsdienstige vereenigingen, de congregaties, de jeugd verenigingen, de charitatieve instellin gen en de sociale organisaties zij allen \onden in pastoor Bramlage een leider en beschermer. Onder deze gelukkige omstan digheden mocht pastoor Bramlage in den zomer van het vorige jaar met zijn parochia nen het gouden feest der parochie vieren. Den priester, die 23 jaar den herdersstaf gedragen heeft is de Bonifaciusparochie grooten dank verschuldigd. Naar wij vernemen zal het stoffelijk overschot van den zeereerw. heer Pastoor Bramlage Donderdagmorgen op de be graafplaats St. Barbara ter aarde worden besteld. De plechtige metten zullen worden gezon gen Woensdagavond 8 uur in de Bonifa- ciuskerk. De uitvaartdiensten zullen wor den gehouden Donderdagmorgen om 7, 7.30. 8.15 en 9 uur, waarna om half tien de plech tige lauden gezongen worden. Om 10 uur vangt de plechtige H. Mis van Requiem aan. De rouwstoet zal omstreeks 11 uur van de kerk vertrekken en om 12 uur op de be graafplaats aankomen. „Msbd." ENKELE CENTEN OPENEN DE DEUR VOOR DE GEGARANDEERDE „BLUE BAND KWALITEIT"! Blue Band is iets duurder, dan andere, góedkoope soorten. Maar als Ge over dit kleine prijsverschil heen stapt weet U wat U eet: de beste kwaliteit die in Holland te krijgen is! 30 ets. per pondspakje VERSCH GEKARND MET 25 °/o ALLERFIJNSTE ROOMBOTER ONDER RIJKSCONTROLE Zusters Franciscanessen-recoiletinen. In het Zondag gehouden generaal Ka pittel der Eerw. Zusters Franciscanessen- Recollectinen te Breda (Haagdijk) zijn ge kozen: tot Algemeen Overste Moeder Che- rubina, tot vicaris Zuster Theodorica, tot assistenten Zuster Walburgis, Zuster Odila en Zuster Josepha. Tol novicenmeesteres werd benoemd Zuster Wilhelma aan wie Zuster Feliciana als socia werd toege voegd. NED. OOST-INDIE VERGIFTIGING NA HET ETEN VAN KOR O-PEULVRUCHTEN. Vier inlandsche kinderen overleden. Aneta meldt, uit Malang: Bij een in- landsch gezin in Zuid-Malang zijn zes per sonen vergiftigd als gevolg van het consu- meeren van karo-peulvruchten. Vier kinde ren zijn overleden. (Koro is een klimmende heester, met donkerpaarse of witte bloemen en platte, breede peulen, die in een aantal variëtei ten voorkomt. Een er van is bij de bevol king als groene bemester in gebruik. Zoo wel de bladeren als de rijpe zaden worden gegeten. Red.) OVERSTROOMING IN MIDDEN- JAVA. Dijkdoorbraak. Aneta seint uit Djoctokarta: Gister- strooming van de rivier Boetoeh veroor zaakte een dijkdoorbraak, 20 dessa's en honderden bouw® sawah, waarvan de padi gedeeltelijk geoogst was, in het regent schap Goetoeardjo en zeven dessa's en tbnderden bouws sawah, waarvan de padi geoogst was, in het regentschap Keboemen zij onder water gezet. AARDSCHOK. Aneta seint uit Djocjakaarta: Gister morgen omstreeks 5 uur 15 werd een korte lichte aardschok gevoeld. De post Babadan meldt, dat om 5 uur 25 een lichte bering werd waargenomen op grooten afstand. De beving staat niet in verband met de Merapi. WILT U IETS WETEN? V raag: Wat is de kortste weg per rij wiel van Alphen aan den Rijn naar Breda? Hoeveel K.M. bedraagt de afstand? Antwoord: Alphen, Gouda, Haas trecht, Schoonhoven, Nieuwpoort, Gou- driaan, Schelluinen, Gorinchem, Zand, Nieuw end ijk, Geertruidenberg, Oosterhout, Breda. Afstand 76 K.M. Vraag: Ik ben 30 Januari 1933 13 jaar geweest en heb de zesde klas doorloopen. Mag ik nu 1 April van school af? Antwoord: Neen. Vraag: Iemand heeft een winkelhuis gehuurd op contract voor een aantal jaren, waarvan 1 jaar is verstreken. Kan zoo iemand het contract verbreken? Wat is daaraan te doen Antwoord: Het contract kan zóó maar niet verbroken worden. Wordt dat toch gedaau. dan kunt u den huurder een proces aandoen, waarbij u handhaving van het contract eischen kunt en (of) sohade- V raag mej. A. C. B. te A. inzake uit betaling van loon na een ongeval. Antwoord: Uw patroon is verplicht, u gedurende een betrekkelijk korten tijd" UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Woensdag 15 Maart Huizen, 296 M. 8.00 Schriftlezing en Meditatie. 8.159.30 Gramofoonpl. 10.00 NCR V-Dameskoor. 10.30 Morgendienst. 11.00 Orgelspel. 12.15 Kwintetooncert o. 1. v. P. v. d. Hurk I.30 Gramofoonpl. 2.15 Vervolg concert. 3.00 Clir. Kinderkoor „Klein Excelsior", o. 1. v. J. Th. Westerdaal en Gramofoonpl. 4.004.30 Gramofoonpl. 5.00 Kinderuur. 6.00 Voor Eriesohe kinderen. 6.30 Engelsohe les. 7.00 Afgestaan. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. S.00 Orgelspel. 8.30 L. de Hoog: Van en uit Wesi- land. 3.50 Vervolg orgelspel. 9.20 Vaz Dias. 9.3011.30 Gramofoonmuziek. Hilversum, 1875 M. VAR A-Uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Uitz. voor Arb. i. d. Continubedr.: Lezing door dr. P. Klinkenberg, en Gramo foonmuziek. II.20 Marx-herdenking m. m. v. J. Jong (orgel) en R. Numan (declamatie). 12.00 Concert door „De Notenkrakers 0. L v. D. Wins, en Gramofoonmuziek. I.45 Zenderverzorging. 2.00 Vrouwenuurtje. 3.00 Kinderuurtje. 5.30 Orgelspel door J. Jong. 6.15 Joodsche uitzending m. m. v. Chaia Raisman (causerie) en Th. Stokvis (zang). 7.00 Concert door het VARA-ürkest o. 1. v. H. de Groot, m. m. v. duo v. Helden (viool en alt-riool). 7a45 Herh. SOS-berichten. 7.50 Gramofoonpl. 8.00 Marx-herdenking m. m. v. VARA- Orkest o. L v. H. de Groot, J. Jong (orgel) en Janny v. Oogen (declamatie). 10.30 VARA-Varia en Vaz Dias. 10.45 „Veilig verkeer", door C. Sormani. 10.5012.00 Gramofoonpl. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, berichten. II.0511.20 Lezing. 12.20 Orgelspel Q. MacLean. 1.05 L. Kemp's orkest. 1.50 Gramofoonpl. 2.45 Voor de soholen. 3.50 Sted. Orkest Bournemouth o. 1. v Dan Godfrey m. m. v. J. Gennin (fluit). 5.05 Orgelspel Reg. New, 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Scarlatti's Cembalomuziek. 7.10, 7.30, 7.50 en 8.20 Causerie. 8.35 Uit de Queen's Hall: BBC-Sympho- nie-orkest o. L v. A. Boult m. m. v, A. Cor- tot (piano). 10.20 Muzikale causerie. 10.35 BBC-Dansorkest o. 1. v. Henry HalL 11.15 Lezing. 11.2012.20 Roy Fox en zijn Band. „R. a d i o-P a r i s, 1724 M. 8.05 Gramofoonpl. 12.35 Concert d. h. Omroeporkest. 12.50 Orgelconcert door G. T. Desserre. I.25 Vervolg orkestconcert. 7.40 Gramofoonpl. 9.05 Gramofoonpl. 9.20 Orkestconcert o. L v. Munsoh m. m. v. Lotte Lehmann. Kalundborg, 1153 M. 12.051.20 Concert uit rest. „Wivex". 2.20 Gramofoonpl. 2.504.50 Omroeporkest o. 1. v. Reesen. 7.20 Folkloristisoh programma.. 8.10 Trio-ooncert. 9.05 Deensche liederen door Per Knud- sen (zang) en F. Jensen (piano). 9.35 Deensche muziek d. h. Omroepor kest o. 1. v. E. Reesen. 10.2011.50 Dansmuziek o. 1. v. E. Ree sen. Langenberg, 473 M. 6.25 Gramofoonpl. II.20 Concert. 12.20 Concert o. 1. v. Eysoldt. 1.50 Gramofoonpl. 4.20 Concert o. 1. v. Kloss. 7.20 Concert o. 1. v. Wolf. 7.45 Concert m. m. v. koor en Weragor- kest o. 1. v. Zimmermann en K. Hansen (sopraan). 8.05 VervoLg concert od. v. Wolf. 8.20 Radiotooneel. 10.05—11.20 Concert. Rome. 441 M. 8.05 „Kovancina", opera van Mous- sorgski. Brussel, 338 en 508 M. 338 M.: 12.20 Gramofoonpl. 1.30 Omroepkleinorkest o. 1. v. Leemans. 5.20 Omroeporkest o. 1. v. André. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Omroeporkest o. 1. v. André. 10.30 Gramofoonpl. 5ÖS M.: 12.20 Concert o. 1. v. A. Felle- mans. 5.20 Omroepkleinorkest o. L v. Leemans. 6.35 Gramofoonpl. 6.50 Omroepkleinorkest o. 1. v. Leemans. 8.20 „Germinal", hoorspel van P. Huber- mont met koorbegeleiding. 9.05 Concert uit het Conservatorium te Brussel m. m. v. orkest en solisten, 10.50 Gramofoonpl. Z e e s e n, 1635 M. 7.20 Uit Breslau: Eine Eantate für den Rundfunk, op. 46, muziek van Strecke. 8.40 Lezing. 9.20 Uit Frankfurt: „Die Stillen im Lan de". 9.40 Berichten. 10 2011.20 Dansmuziek door Paul von Beky en zijn orkest. het loon uit te betalen. Hoelang die betrek ke, ijk korte tijd duurt, zegt de wet niet; men neemt gewoonlijk aan, dat dit gelijk is aan den opzegtermijn. Geheel onafhanke lijk daarvan kunt u degenen, die het onge val veroorzaakte, aanspreken voor de schade, uit het ongeval voortgevloeid. In dit geval lijkt ons echter van schuld weinig sprake te zijn een schuld is een voorwaar de voor den wettelijken plicht tot schade loosstelling. V r a a g in zake een ongeval bij metsel werk. Antwoord: Wij kunnen uit de situa tie niet goed wijs worden. Was u soms werkeloos voordai u ging metselen bij den door u genoemden bakker? Inzake steun zult u zich wel moeten wenden tot de secre tarie van de plaats van uw ii loosstelling. Wanneer U direct na het uitsteken van Uw arm of richtingaanwijzer de bocht neemt, kunnen ongelukken niet uitblijven. Gij allen, die eenig voertuig of een rijwiel bestuurt, denkt eraan: Geeft vooral tijdig teekens FEUILLETON. ROMAN VAN AVONTUUR door SVEN ELVESTAD. Alle aanwezigen schrokken herig. Doch de Amerikaan werd blijkbaar ongeduldig. Om hem wat te kalmeeren, keek nu ook Asbjorn Krag op z'n horloge. „Nog één vraag", zei de detective. „Dat gevaar, waartegen die twee boeven u zou den beschermen, bestaat in werkelijkheid of was 't maar gefingeerd?" „In werkelijkheid". „Nu nog?" „Ja." „Hier in Christiania „Ja." „Dank u. Tk heb verder niets meer te vragen. De vijf minuten zijn om." De Amerikaan trok zich terug, gevolgd door zijn secretaris. Krag had den indruk, dat hij Mr. Gould vandaag nog wel eens zou spreken. Nu kwamen de twee misdadigers aan de beurt. Zij zouden naar 't politiebureau ge transporteerd worden en daar worden ver hoord. Ondanks het groot aantal menschen in deze kamer vereenigd, rechercheurs, gas, ten, portier, kellners, was alles toch be trekkelijk kalm gebleven. Dat was op de eerste plaats te danken Aan de beide gearresteerden zelf. Asbjorn Krag moest zich zelf toegeven, dat hij zich niet erg op z'n gemak gevoelde, tegen over deze twee kalme, onverstoorbaar glimlachende mannen. Het was blijkbaar nog geen oogenblik in hen opgekomen om te trachten te ontvluchten. Zij waren over rompeld geworden en schikten zich in hun lot, als voelden zij zich zoo onschuldig als pasgeboren kinderen en toch hadden zij rustig en kalm hun misdaden bekend. Voerden zij iets in 't schild? Alvorens Krag het teeken tot vertrek gaf, monsterde hij eerst nog even alle aanwezigen. De rijke Amerikaan had in middels de kamer verlaten en ook diens secretaris. Behalve Krag en de chef, de twee misdadigers en de beide recher cheurs waren nog tegenwooixlig de kellner en de portier. Waarachtig een flink gezel schap; de kamer was bijna vol. Krag trad nu op de beide misdadigers toe en zeide: „U hebt cr zeker niets op tegen, dat wij ons op iedere mogelijkheid voorberei den „Hoe bedoelt u dat?" vroeg de Italiaan. „Wij zien ons genoodzaakt, u de boeien aan te leggen." Een trek van misnoegen en ergernis gleed over Ferro's gezicht. „We zullen dus niet 't genoegen hebben, dat u persoonlijk ons naar de gevangenis brengt?" lachte hij bitter. „Neen", antwoordde Krag, „ik heb eerst nog wat anders te doen". „En daarom laat u ons boeien. U bent maar matig romantisch aangelegd. Omdat u in mijn persoontje de hoofdman ziet, de talentvolle en gevaarlijke, leider van de bende hier glimlachte de Italiaan weer op dezelfde onverstoorbare manier moet ik er mij maar in schikken, behandeld te worden als een struikroover. Maar en fin daar zal wel niets aan te doen zijn, Wel zou ik u dringend willen verzoeken, wat clementie te willen gebruiken met m'n ka meraad hij is werkelijk 'n oud man". De „oude man", Raspail genaamd, was de laatste minuten opvallend stil geweest, als totaal versuft. Hij scheen zelfs niet ge hoord te hebben, wat er gesproken werd. Krag keek hem aan; het viel hem op, dat diens handen wit en mager waren en dat de blauwe peesachtige aderen zich scherp afteekenden. Hij geloofde niet zoo zeer aan de ouwelijke trekken van 't ge zicht, maar deze handen konden niet be driegen. Er stond inderdaad 'n oud man tegenover hem, een van de werktuigen van den Italiaan. Deze haast uitgeleefde mensch volgde z'n aanvoerder willoos, zon der zelf de kracht in zich te hebben, tot 't minste initiatief. Daarom besliste Krag, dat dit oude mannetje niet geboeid mocht worden. Raspail reageerde op dit besluit hoege naamd niet; blijkbaar begreep hij niet eens, wat er met hem gebeuren ging. Hij maakte sterk den indruk 'geestelijk totaal afgestompt te zijn. Ferro daarentegen gaf blijken van war me erkentelijkheid, voor deze menschlie- vende daad. Zelfs was hij de rechercheurs behulpzaam, toen zij polsen door ijzeren banden omsloten werden. De kettingen werden zoo goed mogelijk in de mouwen van zijn jas verborgen. V. Asbjorn Krag bleef met den chef in 't hotel achter, terwijl de beide rechercheur* zich met de twee misdadigers verwijder den. De arrestatie verwekte geen op schudding. De handboeien waren niet te zien én tusschen den onafgebroken stroom van gaande en komende gasten, was 't allerminst opvallende, als vier heeren teza men het hotel verlieten. Krag bracht den chef een étage hooger en klopte aan op kamer No. 26, de apartc- menten van den millionair. Gould was juist bezig zijn secretaris een brief te dicteeren. Doch toen hij vernam, wie zich liet aan dienen, was hij aanstonds bereid de beide heeren te ontvangen. „Ik dacht wel, dat u nog eens zoudt komen", zei hij vriendelijk en gaf de bei de mannen 'n hand. „In die beroerde his torie is nog één punt, waarover ik u nog niet volledig ingelicht heb. U weet nog met, waarom ik op 't voorstel van die twee sohurken ben ingegaan, die, naar ik hoop, nu veilig achter slot en grendel zitten." „Maar dat alleen zou toch niet voldoen de voor mij geweest zijn. Zooals ik u reeds gezegd heb, ontving ik een brief van hen. En in dien brief gaven zij bepaalde aandui dingen, waarover ik me ongerust begon te voelen. Ik ben naar het politie-bureau ge gaan, enkel en alleen uit angst. U kunt me gelooven of niet." Asbj Krag beschouwde de van ge zondheid stralende reuzengestalte, schud de dan lachend het hoofd en zei: „Angst? Neen, dat kan ik niet aanne men". „Maar u zult mij wel gelooven, als ik u zeg, dat ik ten doode opgeschreven ben." „UDoor wie?" „Door een moordenaarsbende". „ZooDat is zeker niet prettig. En waarom „Het i* niet zoo eenvoudig, om u dat in enkele woorden te zeggen. In Amerika ge beuren soms dingen, die aan Europa vol komen vreemd zijn en die een Europeaan eenvoudig als onmogelijk beschouwt. Zoo wordt iemand daar soms geld afgeperst, op een wijze, als aan dezen kant van den Oceaan onbekend is. Het begint zoo: Een rijk man ontvangt een brief, waarin hem verzocht wordt op een bepaald tijdstip een zekere soms gelds te betalen. Doet. hij 't niet, dan zal z'n villa afbranden. Er zijn dan verschillende wegen: men bekommert zich om den brief totaal niet, of zendt 'm eenvoudig door naar de politie of.... men neemt de bedreiging als ernst op en tracht z'n eigendom te beschermen. Maar hoe ook, 't slot- van zoo'n geschiedenis is altijd, dat de villa in brand gestoken wordt tenminste als men niet op tijd betaalt. En dat is dan pas 't begin, laten we zeg gen, betrekkelijk 'n onschuldig begin. De volgende maal komt 'n kostbaar kunstwerk aan de beurt, dan 'n jacht of iets derge lijks. En betaalt men niet, dan neemt de zaak 't zelfde verloop als in 't begin. Be taalt zoo iemand echter wel, dan raakt hij z'n afpersers nimmer kwijt. Zij geven hem enkel 'n lange rustperiode om zich eenigs- zins te herstellen. Maar terug komen ze. Dan komt op 'n goeden dag de ontzettende mededeeling: Het leven van uw vrouw is in gevaar. Dat is gewoonlijk 't eerste tee ken van een gruwelijke achtervolging. En let wel, in den regel hebben zich derge lijke aanvallen op anderen reeds lang voor gedaan. De bandieten werken volgens een zorgvuldig ontworpen plan. Zij toonen eerst, dat zij niets vreezen en tot alles in staat zijn. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10