24ste Jaargang MAANDAG 13 MAART 1933 No. 7455 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Duitschland onder Hitler-bewind VOORNAAMSTE NIEUWS. S)e GcidóelieGoti/fcawt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal franco per post f2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103C03, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit VIER Maden. V Speculatie op kortzichtigheid. Wij leven in een tijd, waarin van alle kanten stelsels en systemen worden gepro- Propaganda wordt gevoerd onder alle lagen en in alle kringen van de bevolking. Pronaganda wordt gevoerd zóó dat ae geesten maar al te gemakkelijk in een verwarring, van denkbeelden worden ge wikkeld. Die propaganda geschiedt, jammerlijk, maar al te dikwijls op een wijze, waarbij men speculeert op de kortzichtig heid van velen, waarbij men, bewust of onbewust, misleidt. Pror\aganda, welke er kennelijk op aan gelegd is. om de geesten in onwaarheid op een dwaalspoor te brengen, is een poli tiek" (politiek tusschen aanhalingstee- kens\ welke wij in ons land in den verkie zingstijd weer volop zullen te hooren en te lezen krijgen. De propaganda voor de R.-K. Staatspar tij zal zich van die „politiek" verre moeten houden. Zij zal de waarheid iji o e t e n verspreiden en niets anders; ook al -zal de waarheid vaak hard zijn," ook al zal de waarheid insluiten de erkenning van bepaalde tekortkomingen, welke men dan eerlijkheidshalve plaatsen moet in he.t licht dier omstandigheden, waaronder die tekortkomingen zijn geschied. De propaganda voor de R -K. Staatspartij zal ook geschieden zooveel mogelijk posi tief, verdedigend en opbouwend aan vallend en afbrekend alleen waar dat noodzakelijk is. Maar wij achten het hier noodzak e- 1 ij k, om nog eens aan te vallen de „poli tiek" der S. D. A. P., omdat deze op veler kortzichtigheid heilloos-verwarrend kan influenceeren. De „politiek" der S. D. A. P., die maar aldoor de voorstelling wekt, alsof ons land 'het allerergste van crisis en malaise zou bespaard zijn gebleven, indien naar de eisohen van de S. D. A. P. ware gehandeld alsof wij een veel betere toekomst na de verkiezingen zullen ingaan, indien maar de S. D. A. P. voldoende sterk uit den ver kiezingsstrijd zal treden Een dergelijke propaganda is klaarblij kelijk berekend op veler kortzichtig-' beid. Niet alleen in het Parlement, maar ook in de gemeenteraden worden er door de S. D. A. P. voorbeelden gegeven van de hier bedoelde politieke propaganda. Zoo b.v. de houding, door de S. D. A. P. in den Leidschen gemeenteraad aan genomen bij de voorstellen inzake loon- korting voor het gemeentepersoneel. De gemeenteraad had het beginsel-be sluit genomen tot loonsverlaging, gelijk aan een bedrag, als voorgesteld door B. en W. Een besluit tot loonsverlaging is in de meeste gevallen onsympathiek en mag in de meeste gevallen slechts noodzaak genomen, als er inderdaad noodzaak bestaat. De meerderheid van den gemeen teraad was van deze noodzaak overtuigd gewordenvoor vele Raadsleden, naar ons bekend is, een harde noodzaak, in wel ker plaats zij o zoo graag iets anders zou den hebben willen stellen, maar zij zagen geen anderen weg voor lien open staan. Toen dit Raadsbesluit eenmaal genomen was, toen het dus vaststond, dat er loonsverlaging zou komen, had de S. D. A. P. reeële politiek moeten voeren en moeten kiezen voor dien vorm van lodfosverlaging, welken zij den beste oordeelde. Er wasn.l. een voorstel van B. en W. èn een voorstel, gekomen, uit de Katholieke Raadsfractie Giet voorstel-Bergers), bij welk laatste voorstel de looüen tot 3000 gld per jaar minder zouden worden getroffen( vele zelfs aanzienlijk minder), dan in het voorstel van B. en W. De S. D. A. P. heeft tegen beide voorstellen gestemd, en zóó 't kan niet worden tegengesproken! practisch en feitelijk doen aannemen het voorstel van B. en W. 't Is duidelijk, dat dit was een politiek, I geïnspireerd door de overweging, dat daar door bij een kortzichtig deel van de arbeiders succes zou worden behaald bij een kortzichtig deel, dat alléén kijkt naar de oppervlakte en geen millime- ter dieper. IWij hebben met dit ééne voorbeeld wil len laten zien, hoe de politiek wordt be- j dorven door bij-overwegingen van propa- gandistischen aard, waarbij men speculeert op helaas, veler kortzichtig heid! V Een diep-gevoeld protest! In een beschouwing over de fascistische terreur in Duitschland schrijft het „Huis gezin" 't Is, schoon onverstandig, verklaar baar, dat het Hitler-bewind zonder ge nade tegen den politieleen tegenstan der woedt, ellendig moet het worden genoemd, dat deze vorm van klassen strijd ook tot rassenstrijd leidt en dat de Joden als ras wórden vervolgd: evenals in Oostenrijk is het fascisme in Duitschland sterk anti-semistisch. Daartegen hebben wij Katholieken in de eerste plaats op te komen, alleen reeds omdat toen de Katholieken in Mexico werden vervolgd uit geen an der kamp dan dat der Katholieken daartegen een protest is opgegaan wij mogen nooit met gelijke munt be talen, Joden niet en revolutionnai- ren niet. Wij nemen dit protest gaarne over. 't Is-ons uit het hart gegrepen! Wij, Katholieken in Nederland, hebben een diep-gevoeld medelijden met het lot der Joden in Duitschland, en wij protes teeren daartegen met alle kracht STILLE OMGANG Een eerste lefeer van stillebeevaartgan- gers is in den nacht van Zaterdag op Zon dag uit heel het land uit Friesland zoo wel als uit Limburg naar Amsterdam gemobiliseerd en in wonderbare orde is deze mobilisatie van het stille gebed veu:- loopen. De volgende week wordt de Stille Om gang gehouden door deelnemers uit Am sterdam en van de buiten Amsterdam meer nabij liggende plaatsen. Gisteren wa3 het het kleinste leger, dat rondtrok, en dat wasbijna 30.000 man groot! Zoovelen te zamen, terwijl er niets 'te gemeten valt met het oog of met het oor, alléén met het hart Het was nog druk in de Amstelstad, toen de eerste deelnemers aan den Stillen Om gang, dde dien nacht Amsterdams stra ten zouden bevolken, aan het station arri veerden. Regelmatig kwamen de treinen binnen, welke aanvoerden deelnemers uit alle oorden des lands. De velen, tie dien nacht Christus hulde kwamen bren gen in de H. Eucharistie. Een massale, grootsohe hulde. Maar, niet met redevoe ringen, met gezang- of gejuich; een hulde door mannen, die stil, in zich zelf biddend, door de straten trokken, zich door niets rondom hen latende afleidenI... Als een revende slinger was de stoet van die na zenden en duizenden mannen, de rust van den nacht slechts verstorend door het ge schuifel van voeten. De algemeene intentie, welke dit jaar bij zonder werk aanbevolen en waarvoor een speciaal gebed gevraagd werd, luidde: „Om door de voorspraak van de H. Li- dwina te verkrijgen het behoud en de uit breiding van het geloof in het H. Sacra ment in ons Vaderland". Duizenden en duizenden hebben daar voor gebeden in den klaren, stillen nacht. De kerken waren overvol. De communie- tafels werden belegerd. In sommige ker ken werd Ons Heer ook op de gaanderijen uitgedeeld. Sacramentsnacht Zoo mag men den Stillen Omgangsnaoht benoemen. Vele groepen hadden eerst een klein Lof, maakten vervolgens den omme gang om alsdan naar de toegewezen kerk te trekken, ten einde de H. Mis bij te wo nen en Ons Heer te ontvangen. Een zeldzamen omvang heeft de Stille Omgang thans genomen. Dooh met nadruk zij er op gewezen, dat nimmer heeft voor gezeten een demonstratie te houden, maar wel God in zijn Sacrament van Mirakel te eeren. Alle luidruchtigheid, alle uiterlijk vertoon bleef dus verre. O. we weten wel er droomt in duizenden zielen een schoone droom. die De'rkinderen zoo meesterlijk neerlijnde op zijn processiedoek in het Ba- gijnhof. Maar bedenken we dan, dat de Stille Omgang niet louter de gedachtenis levendig houdt aan de luistervolle Mira kel-processie, maar ook en niet op do laatste plaats aan de stille, persoonlijke devotie van den ommegang rond de H. Stede, zooals die reeds vóór den beeldstorm bestond en welke eerst in de tijden van ver volging en achterstelling aangevuld werd met de stille herinnering aan den eens zoo luistervol geganen processieweg. Zoo blij- ve de Stille Omgang in waarheid een Stille Omgang Dit heeft men nadrukkelijk in de 24 De cember 1917 -Bisschoppelijk goedgekeurde nieuwe statuten aangegeven: „De Stille Omgang mag nooit zijn een manifestatie uf protestoptocht, hij moet blijven een stille bedetocht. Iedere deelnemer behoort ge heel in zich zelf gekeerd, biddende, zon der uiterlijke teekenen, zelfstandig, zonder zich bij een vereeniging of groep te denken, den aangegeven weg te maken". De talrijke deelnemenden hebben dit ook dezen nacht weer begrepen. Al kwam er spot van enkelen, al kwam er verguizing, al poogde nachtvolk even den gang te verstoren: de duizenden ble ven onbewogen en gerust. Toen een troep Stille Umgangers Zondag nacht de Elandsgracht passeerde, stonden op den hoek van de Oude Looiersgracht een 25-tal personen, die begonnen lastig te val len en uit te schelden. Een zekere R. was hiervan de aanstichter.Men begon geza menlijk de „Internationale" te zingen. Een paar agenten verzocht de mannen hiermede op te houden, doch inplaats van hiermede op te houden begaven zij zich tusschen de „omgangers"'. Do agenten maakten korte metten, trokken de sabel en joegen de las tige elementen uiteen. En de zang van de „Internationale" was weer „verstomd" door het stille, toegewij de gebed, hetwelk kan en moet zijn de in ternationale kracht, die de wereld redden zal Tot de' morgen klaarde over de Amstel stad bad Katholiek Nederland in zijn hoofdstad. Uit Leiden en omgeving waren dezen keer bijna 2000 deelnemers, die in 4 elec- trisohe treinen naar Amsterdam werden vervoerd. Te half 10 Zaterdagavond werd een kort Lof gehouden in de Hartebrugs- kerk waaronder de weléerw. Pater Frigge een predikatie hield. Na de korte, maar treffende predikatie, die allen de echte beêvaartstemming had gebracht, giipgen de deelnemers naar het station, waar met de trein van elf uur naar „de Heil'ge Stee" werd vertrokken. Te 11.35 werd de hoofdstad bereikt, waarna de lange stoet van zwijgende mannen zich langs den vastgestelden route naar de Mo- zes en Aaronkerk begaf. Toen allen in de kerk, die tot de laatste plaats bezet was, aanwezig waren, zette het orgel het „Knielt Christenschaar" in, gezongen door al die mannen stemmen. Dit maakte een impo- santen indruk. Hierna besteeg de weleerw. Pater Geise de kansel om de talrijke pelgrims in be geestering te brengen voor het groobsche ideaal, waarvoor zij dezen nacht naar Am sterdam waren getrokken. Na deze schoone predicatie werd te 1 uur de Stille Omgang aangevangen. De weg, welken gevolgd werd, was die van alle jaren en werd in 1uur afgelegd, zoo dat te half 3 de kerk weder werd bereikt. Hier werd een gezongen H. Mis gecele breerd door don weleerw. Pater Frigge, waaronder alle pelgrims ter H. Tafel na derden. Na de H. Mis verdeelden de deelnemers zich over verschillende gelegenheden m de stad voor het ontbijt. Te half 6 werd de terugtocht naar Leiden aanvaard, waar de deelnemers te 6.05 aankwamen, danK- baar voor dezen schoonen, welbesteden nacht. De oude vlag in eer hersteld HITLER REMT ZIJN VOLGELINGEN De hakenkruisvlag nu ook Rijksvlag. Rijkskanselier Adolf Hitler heeft Zon dagmiddag per radio een decreet van den RijLispresident bekend gemaakt, waarbij be paald wordt dat met ingang van Maandag tot de definitieve regeling der Rijkskleuren de zwart-wit-roode vlag en de swastica-viag gemeenschappelijk moeten worden gehe- sohen. De militaire gebouwen en schepen zullen slechts met de RljksoorlogsvLag mo gen worden getooid. Hitier heelt vervolgens per radio een verklaring afgelegd betreffende de nieuwe regeling der vlaggenkwestie, waarna hij tuc alle nationaal socialisten het bevel richt te van thans af een zoo streng mogelijke discipline in acht te nemen. Alle afzonder lijke acties moeten achterwege blijven. Naar Hitler verder voor de microfoon mededeelde, heeft de Rijksminister van Binnenlandsche Zaken verklaard, dat ter viering van de Nationale Revolutie van alle openbare Rijksgebouwen van Maandag af gedurende drie dagen gevlagd moet wor den met de beide door den Rijkspresident aanbevelen vlaggen. In tegenstelling met den nationaal-socia- listischen minister Goering, die in zijn rede van Vrijdag als het ware aanwees, welke gebouwen de politie niet tegen de aanvallen der S.A. zou beschermen, drong Hitler met den grootst mogelijken nadruk op discipline en rust aan. De strijd, zoo zei- de Hitler, moet van nu af van boven af worden gelend. Hitier beval stipte en blinde gehoor zaamheid. Alle afzonderlijke acties moeten ophouden; slechts waar de vijand de wet met geweld overtreedt, moet zijn tegen stand zonder aarzelen worden gebroken. Overigens is thans onze taak, zeide Hitier veelbeteekenend en men voelt er de ko mende moeilijkheden achter om het Duit sche volk en de nijverheid het gevoel van absolute veiligheid te geven. Wie door af zonderlijke acties poogt het besturen van het land of den gang der zakenwereld te bemoeilijken, handelt bewust tegen de na tionale regeering. Hitler over de verhouding tot het buitenland. Rijkskanselier Hitier heeft Zondag te Berlijn, na een inleiding door Göbels, een rede gehouden in verband met de gemeen teraadsverkiezingen, welke door de meeste Duitsche zenders werd verspreid Aan zijn betoog ontleenen wij de volgen de zinsneden: Ik wil wel verzoening met andere vol ken, maar die kan slechts tot stand komen tusschen twee, die gelijk recht bezitten, en gelijk reoht is slechts daar, waar gelijke kracht is. Verzoening kan niemand méér wenschen dan iemand, die als ik de vree- selijke nadeelen van den oorlog met eigen oogen 4 jaar lang heeft gezien en be leefd. Maar daar ik verzoening wil, wil ik mijn volk in zulk een toestand brengen, dat het voor anderen wenschelijk is zich er mee te verzoenen. Als men thans in het internationale Marxistische kamp mocht meenen, dat de stijd eenmaal zal verflauwen, zeg ik: ver gist u niet, mijn besluit is onwankelbaar. Zes weken is de nationale regeering aan het werk en in deze zes weken hebben wij het Duitsche volk tot een ongehoorde krachtsuiting gebracht en bij millioenen het geloof gewekt, dat Duitschland niet verloren is maar zal herrijzen. Het is geen toeval, dat in deze dagen voor de eersie maal de werkloosheid merkbaar is afgeno men. Dat is een bewijs van het terugkee- rend vertrouwen. Met het vertrouwen weert de kracht terug en daarmee het recht en de eer, waaruit de vrijheid zal ontstaan en de welvaart. Communisten niet uitgenoodigd. De administratie van den Rijksdag heeft den leden van den nieuwen Rijksdag de uitnoodigingen doen toekomen voor de openingszitting op 21 Maart a.s. Aan de communistische leden van den Rijksdag zijn geen uitnoodigingen gezonden. De commissariale Pruisische regeering heeft een verordening uitgevaardigd, waar in de nieuwe Pruisische Landdag tegen 22 Maart, des middags 3 uur, wordt bijeenge roepen. Naar Wolff verneemt is de tekst van de verordening den nieuw-gekozen af gevaardigden heden toegezonden; zij moet als uitnoodiging voor de zitting- worden be schouwd. Ook hier hebben de communisten de uitnoodiging* niet ontvangen. Het nieuwe bewind in Saksen heeft be sloten, dat alle ambtenaren en beambten, die tot de communistische partij behooren, zullen worden ontslagen; wat de ambtena ren betreft, die tot de soc.-dem. partij be hooren, wensoht de regeering elk geval op zichzelf te beoordeelen. In Wurtemberg zijn op last van den Rijkscommissaris de belangrijkste functio narissen van de communistische partij en BUITENLAND. De oude keizersvlag in Duitschland weer rijksvlag tegelijk met de hakenkruisvlag. De gemeenteraadsverkiezingen hebben overwinningen gebracht voor de regee- ringspartijen. (Ie blad). Besprekingen van Macdonald te Genijve. Wordt de Ontwapenigsconferentie uitge steld? (2de blad). Opstand in Abessinië'. (2de blad). De aardbevingsramp in Californië. (4de blad). BINNENLAND. Stijgende deelname aan de jaarlijksche Stille Omgang te Amsterdam. (1ste blad). Het collectief arbeidscontract in het bloembollenbedrijf (1ste blad). Benoemingen in het Bisdom Haarlem. (Kerkn., 2e blad). Roofoverval te Mijdrecht. Caféhoud ster in haar slaap overvallen. De daders gevlucht. (1ste blad). Verscheidene doodelijk verkeersongeluk ken. (Gem. Bor. 3do blad en Laatsto Ber.) Heidebrand te Venlo en brand in de Peel. (Gem. Ber. 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. P.S.V. en H.F.C. kampioenen harer af- deelingen. (2de blad). Bondsvergadering van het K. N. G. V. (2de blad). Lugdunum verspeelt haar kampioens kans door een 'nederlaag tegen Transvalia. (2de blad). de»met haar samenwerkende organisaties gearresteerd; te Stuttgart alleen reeds ia totaal 200 personen. Rijksbanier en nevenorganisaties in Saksen verboden. De Rijkscommissaris voor liet land Sak sen heeft een verordening uitgevaardigd, waarbij de ontbinding van do socialistische Rijksbanier en nevenorganisaties wordt ge- De staatspresident van Baden gevangen gezet. De per-safdeelingvan het commissariaat deele het volgende mede: In verband met het overnemen der rp- geering zag de Rijkscommissaris voor Ba den zich genoodzaakt om bijzondcro rede nen den vroegeren staatspresident van Ba den, dr. Schmitt in arrest te stollen. Do/.o heeft hiertegen geprotesteerd, wijd hem hierdoor de vervulling zijner gosdienstigo verplichtingen op Zondag onmogelijk zou zijn. Hierop heeft de Rijkscommissarisge antwoord, dat het arres-t voorloopig ge handhaafd blijft, maar dat 's middags een definitief besluit zou wordon genomen. Zonder hierop te wachten, heeft dr. Schmitt een telegram gezonden aan den rijkspresident, dat hem belet werd, op Zon dag de H. Mis bij te wonen. Deze bewering wordt absoluut omvaar genoemd. Niettemin is gisteravond aan dr. Scluuitt officieel medegedeeld, dat hij weder vol komen vrij was in zijn bewegingen. Het optreden tegen de warenhuizen. In het centrum der stad Brunswijk zijn Zaterdagmiddag in totaal 28 groote éta lage-ruiten ingegooid van do warenhuizen Karstadt en Frank en van het confectie magazijn van Hamburger Litauer. On danks het drukke verkeer konden de da ders niet herkend ontsnappen. Dc politie heeft maatregelen golroffen om de étala ges te beschermen. Plundering of diefstal is niet voorgekomen. Tc Breslau zijn alle warenhuizen en een heidsprijs-winkels Zaterdag korten tijd om sloten geweest. Te Dortmund heeft de politie bevolen, dat het warenhuis van Althoff en do eon- heidsprijswinkels van Epa en Wool worth voorloopig tot Maandagochtend ges-loten moeten blijven. Tc Freiburg waren voor dergelijke zaken posten der slorm:il'deelin- gen geplaatst. De warenhuizen en zaken van een aantal Joodsehe winkclieps waren reeds tegen den middag gesloten.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1