De aardbevingsramp in Californië MAANDAG 13 MAART 1933 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 11 LONG BEACH HET ERGSTE GETEISTERD. Het aantal dooden wordt daar op 250 geraamd. IN TOTAAL 130 SCHOKKEN. De aardschokten in Californië hebben Zaterdag den geheelen dag aangehouden en waren verschillend van sterkte. In totaal werden 130 zware en zwakkere aardschok ken geregistreerd, waarvan er meer dan dertig als hevig worden beschreven. Des ochtends om 6 uur 26 min. en om 6.48 wer den in Los Angeles de negentiende en twin tigste zware aardschok gevoeld en om 8.54 werd de 33ste zware aardschok geregis treerd. Over het algemeen schijnt de kracht der schokken echter aan het afnemen te zijn. Het zal waarschijnlijk pas over enkele dagen mogelijk zijn een goed oveTzieht van den omvang van de ramp te verkrijgen, daar de aardbeving, zooals gemeld, zich over een groot gebied heeft uitgestrekt. Met de meeste plaatsen zijn de verbindin gen verbroken, doch voor zoover thans be kend zijn honderd steden en dorpen min of meer zwaar geteisterd. Naar 'Kleuter uit Hollywood meldt, zijn aldaar slechts lichte schokken gevoeld, doch deze brachten on der de artisten tamelijk veel ontsteltenis te weeg. Long Beach lijkt gebombardeerd. Long Beach ziet er uit, alsof het door een aantal escadrilles vliegtuigen eenige uren achter elkaar is gebombardeerd, over zulke groo'te afsanden is de stad vernield en uit- de puinhoopen stijgen groote vlammen op. De aangerichte schade wordt in die stad alleen op 25 millioen dollar geschat. De overeind staande huizen zijn door de bewo ners verlaten, die eerst naar het strand wa ren gevlucht, waar zij tenten hadden opge slagen, of in auto's blijven zitten. Ook Los Angeles is door vele bewoners verlaten, hoewel de aangerichte schade niet in ver houding staat tot die in Long Beaoh. "Wat het aantal slachtoffers betreft, is heb buitengewoon moeilijk betrouwbare cijfers te verkrijgen. Alleen in de zieken huizen van Los Angeles zijn zesduizend ge wonden opgenomen, van wie de helft uit Los Angeles afkomstig is. In Long Beach konden tot nu toe slechts 65 lijken van on der de puinhoopen te voorschijn worden gehaald. Officieel wordt het aantal dooden alleen in Long Beach thans op 250 geraamd, doch men is van meening, dat dit cijfer niet als definitief beschouwd moet worden. Vele artsen en verpleegsters hebben zich in allerijl naar Long Beach begeven en met de grootste toewijding en waren helden moed de gewonden verzorgd, die overal op straat lagen. Een der doctoren deelde aan een verslaggever van „United Press", mede, dat hij in zijn geheele praktijk nog nooit zoo iets verschrikkelijks had meegemaakt. De menschen werden, terwijl zij langs de straten renden, door neervallende steenen van de instortende huizen getroffen en vie len in de onmogelijkste houdingen neer. Men hoorde overal gekreun der gewonden en geschreeuw van vrouwen, terwijl] daartus- schendonr de sirenes loeiden van de zieken auto's die zich vrij baan moesten maken. Do vlammen die uit de huizen opsloegen, maakten het tooneel van de ramp nog af schrikwekkender. Er bestaat gevaar, dat ook 'het stadhuis van Long Beach zal instorten. Naar de stedelijke autoriteiten mededee- len. behoeft er geen vrees voor epidemieën te bestaan, daar het rioleeringsstelsel in tact is gebleven. In een der ziekenhuizen te Los .Angeles was kort voor de aardbeving een vrouw op genomen en tijdens de aardbeving werd een dochtertje geboren. Het huis van de vrouw werd door de aardbeving geheel vernield. Oud-president Hoover is er in geslaagd telefonische verbinding met zijn echtgenoo- te te verkrijgen en vernam, dat zij onge deerd was gebleven. Uit Washington wordt gemeld, dat het ministerie van Financiën de banken in Californië heeft gemachtigd, de geldmidde len, welke noodig zijn voor het reddings werk, voor te schieten. Te Santa Monica is een politievliegtuig, dat ter verkenning was opgestegen, neer gestort en verbrand; de drie inzittenden kwamen om het leven. Te Torrance (New Mexico) is de grootste petroleumtank ter wereld uitgebrand. Wolkenkrabbers kunnen er tegen. De aardbevingen hebben 'bewezen, dat de woCkenkrabber-enthousiasten gelijk hadden, want terwijl te Long Beack de kleine ge bouwen bij honderden zijn vernield, hebben de groote gebouwen van 12 en meer verdie pingen veel minder schade geleden. Boven het geteisterde gebied. Een vlieger, die een tocht heeft gemaakt boven de geteisterde streken, heeft na zijn terugkeer te Los Angeles een aangrijpend •beeld geschetst van hetgeen hij op zijn vlucht heeft gezien. Op het strand van Long Beach zag hij duizenden menschen radeloos heen en weer loopen; en op sommige plaat sen meende hij opeengestapelde lijken waar te nemen. De aardbeving heeft zich volgens zijn waarnemingen uitgestrekt langs de kust van Santa Barbara tot San Diego. Het aa-rdbevingsgebied is ongeveer 6000 vierkante mijlen groot; het schijnt, dat de schok van 21.19 het hevigst is geweest. Vol gens ooggetuigen hebben toen eenige hooge 'kantoorgebouwen 1020 minuten op hun grondvesten getrild en gewankeld. De toestand te Hollywood. De Londensche „Star'" heeft den film acteur Clive Brook, die op het oogenbliilc in Hollywood vertoeft, opgebeld en hem naar zijn bevindingen tijdens de aardbeving ge vraagd. Hij had weinig te verte.len. Holly wood heeft volgens hem zoo goed als niet door de aardbeving geleden. Na. den eersten aardschok die tamelijk hevig was, was er natuurlijk eenige paniek en allen, die in de filmateliers werkzaam waren, Vlogen naar buiten en vandaar naar de groote pleinen en parken. Toen er bleek niets gebeurd te zijn, aldus Brook, ging men terug om de schade op te nemen. Om half tien werd een tweede, niet zoo hevige schok waargeno men. Later begaven de be wonei's van Hol lywood zich naar bed, al namen sommigen den voorzorgsmaatregel gelijkvloers te gaan slapen, gereed om bij het minste alarm naar buiten te snellen. Alle studio's zijn intact gebleven, doch er is wel eenige schade aan gericht aan de décors, terwijl in de stad vee winkelruiten zijn gesprongen. Hollywood is een voorstad van Los An geles en door deze millioenenstad opge slorpt. Als een poliep heeft Los Angeles haar vangarmen van voorsteden rond Holly wood uitgestrekt en deszelfs zelfstandig leven verstikt. Hollywood is practisch niets anders dan een wijk van het zich steeds uit breidende Los Angeles. En Hollywood is verder geïncarneerd in een reusachtigen boulevard, den fameuzen Hollywood-boule vard, waarop het een lust is, zijn wagen te laten snorren intusschen niet te snel, met het oog op een bekeuring waarlangs hier §n daar wolkenkrabbers van bescheiden hoogte staan, zoo nu en dan een flink bios cooptheater zich verheft en die verder ge garneerd is door houten cottages van een of twee verdiepingen, soda fountains, couran tenkiosken. autogarages, benzine-huisjes en voorts, alles, wat tot de decoratie van een Amerika anschen en speciaal Californischen boulevard behoort. RECHTZAKEN SPORT WANDELSPORT LEIDSCHE SPORTCLUB „L. S. C.". De Leidsche Sport Club houdt Woens dagavond een trainmgs-marsöh over 12 K.M. Ook met-leden kunnen hieraan deel nemen. Sart half acht vanaf de Haarlem mervaart bij de Marepoort. Bloembollenmarsch te Leiden. De Leidsche Sportclub organiseert een Nationalen Bloembollen Marsch van 30 K.M op Zaterdag 22 April 1933. De deelname is vrij voor alle Dames en Heeren, die den leeftijd van 14 jaar hebben bereikt. De marsch is bedoeld als propa ganda voor de Iv.N.A.U., afd. Wandelsport. Aangezien het overgroote deel der speci fieke wandelvereenigingen reeds bij boven genoemde afd. is aangesloten, is het hoofd zaak hieraan meer bekendheid te geven aan Gymnastiek, Korfbal en andere vereenigin gen die mede de wandelsport beoefenen. Men kan persoonlijk of in groepsverband deelnemen. Aan ieder die dezen marsch binnen 6 uur volbrengt, zal een fraai kruis worden uit gereikt. Extra prijzen worden uitgeloofd voor de grootste groep, de verstkomende, de groot ste damesgroep. verder voor iedere groep bestaande uit 10 deelnemers met- leider (ster). Het parcours is zoouitgezocht, dat de deelnemers volop kunnen genieten van de schoone bloemenpracht afgewisseld door mooie stukken natuur. De route is ongeveer als volgt: vanaf „Oud Hortuszicht'1, Witte Singel, Rapenbur Bijnsburgerweg, Apspoelweg, Leidsche Vaart, Postbrug, Duivenvlucht, Bonte Koe, Kweekerij Jt Soldaatje, links af naar Gra- vendarnscheweg naar 't Jagerhuisje, de Geestweg, Noordwij'k aan Zee, alwaar rust wordt gehouden in het Hotel Centraal. Daarna Boulevard, Oude Zeeweg, Bouwlust, de Klei, Rhijnsburg, Groenesteeg, Oe-gst- geest Raadhuia, Rhijnsburgerweg naar Oud- Hortuszioht terug. Gedurende de marsch is men verplicht achter het Hoofdpeleton te blijven, hetwelk gevormd wordt door leden er ,,L. S. C." Voor hulp bij eventueele voeteuvels zal worden zorggedragen. Het inschrijfgeld voor deze marsch be draagt. 75 cent De inschrijving is openge steld bij den Heer G. C. Philippo, penm., Borneostraat No. 46 en moet vergezeld gaan van het inleggeld. Mondelinge inschrijving des avonds na zes uur. De inschrijving sluit 8 April a.s. De start heeft plaats n.m. 2 uur precies, vanaf „Oud Hortuszicht" (Witte Singel), alwaar zich ook voor de Dames en Heeren aparte kleedgelegenheden bevinden. De startkaarten zullen aan heb startbureau worden uitgereikt. HAAGSCHE RECHTBANK. Aanrijding op den Haagweg. Voor de Haagsche Rechtbank stond terecht de chauffeur J. L. uit Leiden, dien bij dagvaardig ten laste was ge legd, overtreding van art.* 308, n.l. dab door verdachte's schuld een ander zoo danig letsel bekwam, dat daaruit tijde lijke ziekte of verhindering van zijn werkzaamheden ontstond. Verdachte zou n.l. op 19 Januari j.l. op den Haa-gweg, toen hij de opslagplaats van de firma Caron wilde oprijden, niet voldoende hebben opgelet, en, toen aan zijn rech terkant de motorrijder H. L. uit Leiden met zijn motorfiets aankwam rijden, de zen den voorrang niet hebben gegeven. Verdachte beweerde, dat indien getuige L. voldoende had opgelet, hij niet in aanrijding zou zijn gekomen met de auto, daar getuige reeds op 20 Meter, voordat hij het terrein op wilde rijden, zijn richtingwijzer heeft uitgestoken. Ge tuige beweerde, dat hij daarvan niets gezien heeft, ook heeft getuige geen sig nalen gehoord van de autobestuurder. Verdachte verklaarde, dat de weg eenigs- zins glad was en bedekt was met ijzél, wat door eenige andere getuigen ook werd bevestigd. De motorrijder is na de aanrijding bovendien nog ongeveer 20 Meter verder tegen een muur opgereden, waardoor hij zijn bovenarm en een rib heeft gebroken. Van 19 Jan. tot 2 Fe bruari heeft getuige geen werkzaamhe den kunnen verrichten Getuige lag aan de Rechtbank een tweetal quitanties over, n.l. een van 30.voor schade aan zijn motorfiets en een van 65. voor loonderving. Hierna werd nog ge hoord de behanger J. B. uit Leiden, die van de aanrijding wel niets heeft gezien doch alleen kon verklaren, dat de weg eenigszins glad was. De motorrijder kon hierdoor wel geslipt zijn, merkte deze op. Vervolgens werd nog gehoord de loop jongen J. J. de J. uit Leiden. Deze ver klaarde, dat 'hij de motorrijder heeft zien aankomen, en dat hij alleen nog gezien heeft, dat de motorrijder tegen een mamr is opgereden, waardoor de motor defect geraakte. De officier van Justitie stelde eenige vragen nog aan dezen getuige, welke niet voldoende licht in de zaak bracht, waarna de officier mededeelde, dat hij het .maar opgaf. Verdachte voerde nog in het midden, dat hij nog even wilde mededeelen aan de Rechtbank, dat hij van zijn vriend 'heeft vernomen, dat getuige de J. eenige dagen later op de Rijn en Schiekade zou hebben medegedeeld, dat verdachte niet schuldig zou zijn aan de aanrijding. Op een vraag van den President mr. Joncheere, deelde getuige mede, dat hij zich niet in dien geest heeft uitgelaten. In verband met het niet verschijnen van getuige P. werd de zaak uitgestètld tot 6 April aanstaande om alsnog te doen hooren de getuige P. Een „eigen" gasverbinding. Voor den Politierechter stond terecht C. A. L. uit A 1 p h e n a. d. R ij n, ter zake van het buiten den gasmeter om gas betrekken van het gemeentelijk gas- i bedrijf. Verdachte zou op 18 Jan. j.l. een gasslang hebben aangebrarcht (na dat door de gasfabriek de meter was weggehaald) vanaf do grond'eiding tot de binnenleiding. Aldus zou hij clande- stien gas hebben genomen, waardoor de gemeente eenige schade zou hebben ge had. Als getuige werd gehoord de heer Mulder, beambte aan de gasfabriek, die een en ander had geconstateerd. Ver dachte beweerde uit armoede te hebben gehandeld en bovendien was zijn vrouw ongesteld, waardoor hij niet buiben gas kon. De Officier meende, dat verdachte ook al eerder zich op een dergelijke wijze electriciteit gebruikt had, nadat de electriciteitsmeter was weggehaald. De Officier van Justitie, mr. Asch van Wijok, vond het feit zeer en zeer ern stig. Een gevoelige straf is zeker op zijn plaats. Spr. verzocht, dat verdachte zal worden veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. Alvorens de Politie rechter uitspraak wilde doen, deelde hij mede, dat hij eerst over verdachte een reclasseeringsrapporb wilde inwinnen. De zaak werd voor onbepaalden tijd uit gesteld. Niet malsch in zijn optreden. Tegen den niet verschenen L e i d e- naar L. P. van H. eischte de Officier van Justitie na het hooren van den heer B. uit Amsterdam, die door ver dachte was mishandeld toen deze een quitantie kwam presenteeren en getuige met een stuk ijzer dreigde en hem bo vendien een klap in het gezicht gaf een geldboete van 20.subs. 10 dagen. De Politierechter onmiddellijk vonnis wij zende veroordeelde verdachte overeen komstig den eisch. maar kunnen soms goudgeel zijn. Onze Boerenkool heeft een slechten winter gehad, en we kunnen zeer goed begrijpen, dat op den lichten zandgrond velen de boerenkool inmaken (in 't zout) vóór de vorst. In de beschutte tuinen- of op goeden kleigrond bevriest zo niet zoo spoedig; 't zijn evenwel verleidelijke planten voor de boschduiven. Om te kuilen is daarom t beste, waarbij men ze in t bezit laat van een goede kluit. De winter kool heb ben we uit den grond gehaald; ze begon daar te rotten, en we hadden ook last van muizen. Nu hebben we ze schoongemaakt, voorzichtig behandeld en op latjes gelegd om te drogen. De vaste kroppen blijven bet best over. Daarom is ook niet iedere grond geschikt om ons kool te leveren, die goed bewaard kan worden. Vooral sterke vocht- houdende cn tevens stikstofvrije grond geeft spoedig aan rotting onderhevige kool. Do roode kan er altijd nog beter tegen dan de witte en savoye. De bloemkoo 1- plantjes, welke dienen moeten als we in 't laatst van Januari hebben gezaaid, staan er best bij; doch ze moeten noodig verspeend worden, want anders worden ze te spillig en te zwak. Wij zullen ze maar in een kouden bak zetten op een afstand van zoo'n paar vingers breedte, en dan wat diep in den grond, dan kunnen ze op dat gedeelte stengel nog meer worteltjes ma ken; deze plantjes moeten niet te lang on der glas blijven. Zoodra het weer wat zach ter wordt en ze flink aan den groei zijn, dan kan het raam er af en voor andere groenten gebruikt worden. Modernevoedingsleer. Ons vorig stukje over Vitamines besloten we met de mededeeling, dat Vitamine B on derscheiden wordt in Bl en B2. En wel om dat men tot de ontdekking was gekomen, dat men met 2 stoffen te doen had, die, hoewel verschillend, toch wel wat met el kaar uit te staan hebben. In biergist sche nen die beide stoffen te voorkomen, in bak- kersgist slechts ccn er van. Kregen proef dieren aan hun B-vrijen kost biergist toe gevoegd, dau groeiden ze flink en bleven tevens vrij van zenuwontaarding, te danken aan Vitamine Bl dat dus niet alleen den groei bevorderde, maar ook anti-neuritisch wenkte. Bij toevoeging van bakkersgist aan genoemden kost groeiden de proefdieren eveneens goed doch de verschijnselen van zenuw-degeneratie (poly-neuritis) openbaar den zich wel: hier was alleen de vitamine B2. 't Is te begrijpen, dat sommige geleer den (in Amerika) twee geheel verschillen de Vitamines gingen onderscheiden; ze spreken dan ook niet van Bl en B2, maar van Vitamine F en Vitamine G. Andere geleerde onderzoekers blijven echter aan de eerste benaming vasthouden, omdat de substanties Bl en B2 bijna altoos samen gaan en er zelfs zulk een nauw verband tusschen beide bestaat, dat bij aanwezig heid van B2 den groei niet bevorderd wordt als Bl ontbreekt. Wat zijn nu de verschijnselen als een dier stoffen mankeert? Ontbreekt Bl in 't voedsel, dan ontstaat, gelijk we reeds heb ben gezien, bij den menech beri-beri (beri- slaap). De patiënten krijgen overal jeuk en een koude-gevoelgevoelsstoornissen en verlammingen; hevige ckarrhee en water zucht; uitputting en dood is het einde. Bij verschillende dieren: ratten, vogels en hon den ontstaat polyneuritis, zenuwontaar ding. Zoowel hij mcnsch, als dier ontstaat gebrek aan eetlust; ook onvoldoende zogaf scheiding is bet gevolg. Rijk aan Vitamine Bl zijn: melk, verschillende granen, maar bepaaldelijk de bastjes. dus niet het bloem; wortelen, erwten, boonen, tomaten, noten, voorts verschillende groenten. Bij gebrek aan Vit. B2 komen de verschijnselen voor, die we in den-aanvang reeds noemden, eveneens een vermindering van zogafschci- ding. Deze vitamine komt veel voor in melk eidooier, tomaten, ook in lever en nier, wan neer de dieren gevoed zijn met voedsel, rijk aan Vit. B2. Men treft ze ook aan in de kiemen van zaden, en in een kleine hoe veelheid in ve'e groenten. Als van belang onthoude men dit vooral: dieren (en zou dit dan ook niet voor menschen gelden?) die veel vit. B (Bl en B2) in hun voedsel krij gen, ontwikkelen zich het flinkst, hebben minder last van verschillende ziekten, zijn eerder volwassen. LAND- EN TUINBOUW WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. In moest- en bloemtuin, keuken en kelder. Ie helft Maart. Inde moestuin: Onze spruitkool heeft nog niet gedaan. Boven tegen de kop pen zitten nog mooie, frischgroene, vaste kropjes. Zoodra we den grond moeten om spitten, zullen we ze netjes o-prooien en op een ander hoekje inkuilen; dicht tegen el kander. We kunnen ze dan nog een gerui- men tijd goed houden. Ook de kopjes wor den in sommige streken wel gegeten, ze gaan soms door voor losse Bloemendalers. De smaak is even goed, ze zijn wat losser, UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. B. Knape. t Heden is in het Sint Joseph-gesticht al bier overleden de heer B. Knape, oud- Baadslid van de voormalige gemeente Aarlandervcen. Gered Zaterdagmorgen geraakte in wijk Hoorn in een onbewaakt oopenblik 'n vierjarig zoontje van den arbeider V. te watere Door omwonenden werd de kleine reeds in bewusteloozen toestand uit het water. Door omwonenden werd de kleine pogingen had aangewend om het bewust zijn bij het kind terug te brengen, gelukte bet daarna aan de inmiddels ontboden dr. II. hierin gelukkig te slagen. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Donderdagavond te 7 uur n.m. Agenda: 1. Voorstel van B. en W. om op do verzoeken van Bosman e.a. om verhooging der steunuitkeering aan onvrijwillige werk- looze arbeiders afwijzend te beschikken. 2. Voorstel van B. en W. tot verkoop van grond aan de Jongkindb Coninck- straat aaD het bestuur der vereeniging tot stichting en instandhouding van een school met den Bijbel voor buitengewoon onderwijs. (Kon. Emmaschool). 3. Voorstel van B. en W. tot wijziging der verordening tot verdeeling der ge meente in stemdistricten voor dc verkie zing van de leden van den Raad. 4. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging van dc verordening voor de openbare lagere scholen en het onderwijzend perso neel dier scholen. 5. Voorstel van de Str&fverordeningcn- commiasie tot aanvulling van do Algemeenc Politic verordening. Voorstel van B. en W. inza-ke aan koop van een perceeltje grond in de Dc Ruy terstraat. Goedkeuring van een wijziging van de begrooting van het Alg. Armbestuur, dienst 1931. Voorloopige vaststelling van do re keningen dienst 1931 van: de Water- en Liohtbedrijven het Grondbedrijf. Goedkeuring vaji de rekening van het Algemeen Armbestuur dienst 1931. 10. Voorstel van B. en W. tot wijziging der ontwerp-begrooting dienst 1933. 1. Voorstel van B. en -W. inzake ont slag cn benoeming van een klokkenist- klokluider van het torenuurwerk in de Ned. Herv. Kerk aan den Oudahoornsche- weg. 12. Voorstel van B. en W. om de bc- looning van den Opperbrandmeester van 275.terug te brengen op 200. 13. Benoeming van voorzitters en leder, van het hoofdstembureau en de stembu- reaux. Personalia. Tol commies der gemeente secretarie alhier is benoemd de heer C. A. Holleman, thans adjunct-commies te Vlaar- dinger-ambacht. Geboren: Sijbrand z. van S. v. d. Leest pakhuisknecht, Hoorn 87b Leiden: G. C. Sijpestein, dienstbode, Hooftstraat 32! Zwamerdam, H. van der Laan, veehouders knecht, woonschip Leiden, 274, b, d. Spoor brug Wateringen: C. Rietkerk, boomkwee- kersknecht, Noorder Nassaustr. 12 Reeu- wijk: P. v^n der Kleij, dienstbode, Groeneweg 19a Valburg: T. Kuiper, dienstbode, Hooge- dijk 14 Oudewater: W. Bastmeijer, brood- bakkersknecht, Dorpstraat 64 's Graven- hage: A. C. Ceelen, huishoudster, Hooftstraat 225a Zwaramerdam: N. P. van Leeuwen, broodbakkersknecht, Dorpsstraat 64 Bode graven: A. M. Zwarts, Vinkebuurt 98 Am sterdam: J. Kortenoever, Zuideinde 73 Kat wijk: J. P. Westerweek, smidsknecht, Raad huisstraat 44 's Graven ha ge: J. Kastelein en gezin, brugknecht, Bloemhofstraat 13 Vertrokken naar: Bochum (Duitschland) E. Sill 's Graveihage, Schegelstr. 13: J. v. Arkel Nieuwkoop, Nieuwveenscheweg: A. C Bieedijk, echtgen. van J. Rijlaarsdam Hil- legersberg, Julianalaan 28. C. A. M. v. Leeu wen 's Gravenzande, Naaldwijksche weg: J. de Jong en gezin Hazerswoude A. 183: P. Groen Zevenhoven, Noordeinde: II. J. Straathof en gezin Utrecht, Oudkerkhof 23 H. v. Doorn Rheden, Velp, A. Splinter Smallingerland, Oudega B 28: R. Kooistra Amsterdam, Noorder Amstellaan 68: W. van Wilgen 's Gravenhage, Westeinde 132: M. T M. Scheerder. Geboren: Pieter z. van D. Lagerweij en J. Hooendijk Antonia Clazina d. van J. H. van der Tol P. M. van Schie Leonar- dus Gijsbertus z. van L. G. Kempers en W. J. Vermeulen Cornelia Geertruida d. van M. J. de Heij en C. H. Prins Arie z. van A. Boot enij G. Tijsterman Reina Christina d. van H. J. Barth en A. Vermeulen Wille- mijntje Cornelia d. van G. Verkerk en C. de Leeuw Cornelis z. van J. Jongeleen en M. M. Joha. Getrouwd: P. van Veen 26 j. en W. Tin* Oeveren 17 j. Overleden: Johannes Bunnik 61 j. echt genoot van C. de Jong Gerrigje van Klave ren 75 j. Anna Schellingerhout 40 j, echt- gen. van M. Ketel Wilhemlna Faederica Tegelaar 73 j. wed. van J. K. van Leeuwen. Aagje Sterk 51 j. echtg. van J. H. van Coe- NIEUWVEEN. Geboren: Sijbren z. van S. v. d. Leest en J. Kesting Adrianus z. van P. Spring in 't Veld en Joh. C. Bakker. Ondertrouwd: G. van der Vaart 28 j. en P. Vogelaar 23 j. Getrouwd: J. Rijlaarsdam cn A. C. Bree- dijk G. Rietveld en D. Zemel P. Reijne- ker en N. Hubert. Ov erleden: Lambert van Antwerpen 69 Gevestigd: M. Breedendijk, van Amster dam D. Zemel, van Leimuiden. Vertrokken: J. Blokland naar 's Gra venhage A. J. Nijssen naar Zeist P. C. I'. va nBemmel en gezin naar Bussum D. Visser naar Zuidlaren P. H. Hiemstra naar Ter Aar A. Roosenmalen en gezin naar Woubrugge. NOORDEN. Tuinbouwles. Vrijdag had de eiudles plaats van den tweejarigen tuinbomvwin- tercursus. Het tweede halfjaar was begon nen met 10 leerlingen, waarvan 8 oen di ploma behaalden n.l. G. Vroonhof en Joh. Vervoorn met zeer veel vrucht en verder IL Koperdraad, II. Vink, J. Vink, Joh. v. Tri oh t, Adr. Tersteeg en Joh. de Rijk. De hecren leeraren N. Klaus ou Brom mers waren zeer tevreden over de trouwe opkomst en dc vlijt der cursisten. Dc heer C. Th, Moerlands, rijkstuin- bouwconsulent, wees de jongens op dc moeilijke tijden, die zij tegemoet gaan, en waarin aileen terdege vakkundige kans van slagen hebben. Hij raadt daarom do jongens aan zooveel mogelijk te blijven loeren. De beer N. Klaus bracht als hoofd vau den cursus een woord van dank aan den heer Moerlands, zijn mcdc-leeraar, aan de commissie van toezicht en aan de cursisten voor de moeite, die zij zich hebben getroost om dezen cursus te doen slagen. Bijne verdronken. I-Iet bijna 2-jarig dochtertje van G. Pieterse, alhier, geraak te Zaterdagmiddag spelende op het erf te water in de naast gelegen sloot. Een ouder zusje wist het te redden, doch het kind was reeds bewusteloos. Toen de terstond ontboden geneesheer kwam, waren de le vensgeesten echter gelukkig weder terug gekeerd.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 11