MC. DE NEEF GEEN STOONIPLANK BULLETIN RAPENBURG 110 J. PETERSEN AGENDA ZATERDAG 11 MAART 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 11 Maart 1933, mede-gedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt Hoogste baroroeterst.: 772.7 te Dantzig. Laagste barometerst.: 748.1 te Reykjavik. Verwachting tot den avond van 12 Maart: Zwakke tot matige Oostelijke tot Zuid- Oostelijke wind, hel der tot licht bewolkt droog weer, weinig verandering in tem peratuur. Het gebied van hoogen luchtdruk in het Oosten vertoonde geen verandering doch werd iets geringer van omvang. Het de- pressiegebied in het Westen vertoont drie gescheiden ondiepe kernen, één in de Poolzee, één over IJsland en één ten Wes ten van Ierland. In Spanje en Portugal stijgt thans de luchtdruk. Bij de helderheid van den nacht is de ochtendtempcratuur overal laag en op vele plaatsen in het bin nenland nauwelijks boven het vriespunt. In Zweden verdwijnt de vorst meer en meer en in Finland is de strenge vorst verdwenen. Het weer-type heeft thans een stabiel karakter. Overal heerscht nu droog en zonnig weer met zwakke winden. Be wolkt weer met regen wordt alleen in Portugal en langs de Noorsche kust ge vonden. LUCHTTEMPERATUUR. Temperatuur des middags te half drie 114 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.j Van Zaterdagnamiddag 6.26 uur tot Zondagmorgen 5.53 uur; van Zondagnamid dag 6.28 uur tot Maandagmorgen 5.51 uur. HOOG WATER. To Katwijk: Op Zopdag 12 Maart voorm 3.01 uur en nam. 3.15 uur; op Maandag 13 Maart voorm. 3.33 uur en nam. 3.49 uur. NOG EEN LEUSI „Eet meer eieren!" In verband mot het feit, dat door hot sluiten der "Duitsc'he grenzen de Borneveid- sohe eiermarkt, de giootste vrije markt van het geiieele land, te gronde dreigt tc gaan, heeft de lieer J. Westrik, burgemeester van Barneveld, een oproep gepubliceerd, waar aan we het volgende ontleenen: „Nu de slag van de zeer hooge invoer rechten op eieren iu Duitschland, ondanks vele cn velerlei pogingen, dan t^ob ingaan de 11 Maait vallen zal, breekt er voor de Nederlandsche pluimveehouder-s een zwaro tijd aan. De kippen zullen nu ;-uist gaan verrichten, wat wij ze jarenlang hebben trachten te leeren, namelijk het leggen van veel eieren en ziedaar nu kunnen wij dank zij onze vriendelijke Oostelijke buren, ineens slechts weinig eieren gebrui ken. Hadden wij nu maar esn algemeen Re geer ingste el t- en fokplan, dan zouden aiie pluimveehouders weten hoe te handelen 1 Thans moeten wij maar hopen, dat ze uit zioli zelve zoo wijs zullen zijn, om te be grijpen, dat hun slechts één weg openstaat, n.l. een ingrijpende vermindering van het aantal kippen. Deze inkrimping moet ze ker meer dan een derde van het aantal dieren zijn, omdat wij vrijwel a-le vaststaan de mogen aannemen, dat bij opruiming van Rechts" .één derde der kippen, do eieren- opbrengst vnjwel gelijk zal blijven. Do stedeling zal wellicht vragen: „Wat nu, gaat het overblijvende twee derde gedeel te dan, uit dank voor het in leyeri blijven, n -g meer leggent" Stel u gerust, dht zul len ze niet, maar er mag gerekend worden, dat een derde van onze kippenstapel heel slecnt aan den lcgplicht voldoet, zoodar deze „opetersdirect weg moeten. Ook zal het noodig zijn, dat zij, die kippen hou den, zonder direct op het voordeel aange wezen te zijn, deze van de hand doen, iets wat met erg is. omdat ze dikwijls, on geweten, dure kostgangers voor hun be zitters zijn. Zoodoende kan er voor de be roepspluimveehouders nog iets van terecht komen". „Om nu deze, vrijwel eenige met voor deel gedreven tak van landbouw en vee teelt waaruit zeer veel kleine zandboe ren en anderen, nog eenige inkomsten wis ten te halen zoo goed mogelijk te hel pen. in den nu komenden overgangstijd van veel, naar betrekkelijk weinig kippen, daartoe zoude ons geheele volk kunnen hel pen. Vroeger zag ik met vreugde op de Don- derdagsche eiermarkten alhier in maanden Maart, April en Mei aanvoeren van IK 2 uullioen stuks, thans huiver ik er voor Daarom kwam de gedachte bij mij op, via de pers dit verzoek om hulp tot alle Ne der'anders te richten: „Blijf dit jaar nu eens lang in een Baaschstemming, eet nu eens meer, eet nu PRIJZEN i Opp. Ontvl. en Opp. Chemisch Rein. Verven Colbert Costuums F. 0 90 F. 1.35 F. 2.90 F. 540 Pantalon 0.35 0.45 1.45 1 40 Demie 0.90 1.35 2.75 4.20 Regenjas 0.90 1.35 2 75 3.90 Mantel 0.90 1.35 2.45 3.90 Regenmantel 0.90 1.35 2.75 4.20 Japon vanaf 1 25 2.75 Blouse 0 75 0.90 r cuJseS' Dames- en Heeren Kleermakerij annex Hand Persinrichting. Chemisch reinigen en Ververij. LEIDEN - Telef. 1339 OcCs&S i een» veel eieren, in de maanden van de topproductie". Eieren zijn een goed, eieren zijn nu zelfs een geweldig goedkoop voedingsmiddel. Vervelen ze u gekookt, bak ze dan, ver werk ze op een of andere wijze door an dere spijzen, maar terwille van de zoo zwaar getroffen pluimveehouders eet eieren. (Wilt gij recepten, zoo weet, dat de Nederlandsche Pluimveevereeniging, een boekje daarover uitgaf). De pluimveehouderij zal wel zorgen, dat eerlang de overproductie ophouden zal, de afslachting za;l zeer zeke rheel spoedig beginnen en, eenmaal op een aantal kip pen gekomen, voldoende, om voor de bin- nenlandsche consumptie te zorgen, zullen de prijzen wel weer loonende zijn. Dèn kunt gij uw versterkt eiereneten we der staken en uw zorg wellicht aan een andere noodlijdende bedrijfstak geven. SCHADELOOSSTELLING KAMERLEDEN. Braat in het zonnetje. De a.-r. „Standaard" heeft eens ge ïnformeerd, hoe het staat met de schade loosstelling der Kamerleden. En bet blad vernam: Dat de leden der R. K., van de A. R. en de C. H. fractie in de Tweede Kamer allen vrijwillig hun schadeloosstelling, la ten vallen, welke korting overeenkomt met de korting op de ambtenaarssala- sissen. Evenzoo de leden der Liberale en der Vrijz. Dem. fractie. De Soc. Dercu en de Communisten laten niets vallen. Ook niet de heeren Floris Vos, Braat en Peereboom. Dus ook de heer Braat, die met boek jes over cumulaties en hooge salarissen vent. Do heer Braat laat zelfs niets vallen. Dan is er nog de drie man sterke fractie der Staatk. Gereformeerden, waarvan de leider altijd fulmineert te gen hooge salarissen en cumulatie en betoogt, dat de hoogen het meest moe ten laten vallen. De Staatk. Geref. fractie laat 4 korting vallen, de laatste korting drong nog niet tot haar door. Hierbij dient aangeteekend, dat, zoo als gemeld, de sociaal-democraten een deel van hun schadeloosste'ling vrijwil lig afstaan voor een liefdadig doel. DE UITVOER VAN EIEREN NAAR DU ITSCHLAND. 4K millioen eieren op één dag verzonden om nog vóór de verhooging van het tarief in Duitschland ingevoerd te wor den. Op de Coöp. RoermondSche Eiermijn is de laabsie dagen een geweldige drukte om staan in uen verkoop van eieren. Dit staat in velband met de groote verhooging van invoerrechten op eieren in Duitschland, welke reeds gisteravond in werking is ge treden. Gistermiddag kwart over vijf vertrok nog een extra trein over VlodropDahlheirn mot 40 wagons kippeneieren. Meer dan 35 vrachtauto s met groote aanhang wagens werden volgeladen om over Elmpt naar Duitschland te verLekken. Gister zijn vier en een half millioen k vijl millioen eieren te Roermond verkocht en verladen. Een mooi resultaat, indien de toekomst zich niet zoo treurig liet aanzien. DE HEFFING OP OLIëN. Zal eerst op 3 April in werking treden. Particulier verbruik van olie in flesschen blijft vrij. De Crisis-Zuivel-C'entrale maakt bekend, dat de overstelpend vele aanvragen het in werking treden van de heffing op oliën op korten termijn onmogelijk maken. In verband daarmede zijn de betreffende mi- nisterieele beschikkingen gewijzigd als ge volg waarvan de heffing op oliën inplaaw» van op 13 Maart a.s. eerst zal ingaan op Maandag 3 April a.s. In verband met onduidelijke en mislei dende berichten die over de heffing op oliën in dagbladen en door particulieren zijn verspreid, vestigt de Crisis-Zuivel-Cen- trale er de aandacht op. dat otie tot 3 April a.s. vrij blijft van elke heffing en na dien cLatum eveneens, voor zoover betreft par ticulier verbruik van olie in normale heeie en halve flesschen. HERZIENING TARIEFWET. Half April gereed. Naar de „Msb." verneeintj werkt de door Minister de Geer benoemde commissie tot herziening der ïariefwet zóó intensief, dat het uiet uitgesloten moet worden geacht, dat deze technische revisie reeds in de tweede helft van April gereed zal zijn. WAT DE BOTERPRIJS ZAL MOETEN WORDEN! En de kaas- en melkprijs. Nauwelijks begint de melkproductie te stijgen nog slechts langzaam, want de tijd der groote productie, na het kalven der koeien, moet nog beginnen of de Leeuwarder boternoteering vestigt een laagtei ecord, n.l. 55 cents per kilo (export prijs), tegen 60 ets. de laatste twee weken en 58 cents de week daarvóór. Daar komt nog voor het binnenland een accijns op, die op 't oogenblik 95 oents bedraagt, doch vandaag opnieuw zal worden vastgesteld, benevens 30 cents voor handelskosten en -winst. Trouwens uit den jongsten weekstaat van de Crisiszuivelcentrale was al geble ken, dat de melkproductie toeneemt. In de week van 5 tot 11 Februari was verwerkt 35.25 millioon K.G. melk, in de daarop volgende week 36,68 en in de laatste week dier maand reeds 39.17 millioen K.G. meld. Gezien de dag aan dag toenemende uit- voermoeilijkheden voor kaas en boter in Duitschland en Frankrijk (welk laatste land gisterèn wederom botercontingenteering is gaan toepassen) moet men zich dus, zegt hot „Hbld.", met-bevreesd hart afvragen, waar dat over eenige weken heen moet met de boter- en kaas- (en dus melk-) prij zen! EEN WAARSCHUWING. Eenige weken geleden wertjl te Leiden aan een onzer kerken door een onbekend persoon uitgedeeld een te Delft verschij nend weekblad „De Stormer". In de „Nieuwe Delftsc'ne Crt." van he denavond is de volgende waarschuwing geplaatst: Aan de Katholieken van Delft. Ondergeteekendep, Pastoors van de stad, achten zich krachtens hun geeste lijk ambt verplicht de Katholieken van Delft ernstig te waarschuwen voor het blad „De Stormer". Dit blad verdient scherpe afkeuring, en is een strijdblad, dat zich richt tegen de huisgenooten des geloofs. Vooral gees telijken moeten het ontgelden. Zij worden gehekeld, hun doen en laten eenzijdig becri- i tiseerd, hun bedoelingen verdacht gemaakt i en in een hatelijk daglicht gesteld. Ook j over Kerkelijk en burgerlijk gezag wordt gesproken op een wijze welke Katholieken j allenninst past. De schrijvers, in den duisteren mantel van de anonymiteit gehuld, blijken boven dien geheel onbevoegd, om in kwesties die met geloof of zeden samenhangen, te oor- deelen, laat staan voor te lichten. Slechte weinige katholieken zullen dit blad kun nen lezen, zonder hun katholieke overtui ging aan ernstige gevaren bloot te stellen. Daarom moet dit blad voor de Katho lieken in 't algemeen worden gesignaleerd als gevaarlijk voor geloof en zeden. Het blad is dus verboden lectuur. Men mag „De Stormer" noch lezen, noch versprei den, noch koopen, noch verkoopen. Wij vertrouwen, dat de Katholieken van Delft dit ernstig vermaan van hun zielzorgers zullen verstaan en aan dit blad eiken steun zullen onthouden. P. J. A. v. d. Cammen, Deken en Pastoor A. J. Th. Goldenberg O.F.M., Pastoor. M. A. A. Hase, O.F.M., Pastoor. C. P. van der Salm. Pastoor. TWEEDE KAMER Vrachtverdeeling goedgekeurd - Steun aan bollentrekkers. Na een uiteenzetting van Minister Verschuur en replieken heeft de Tweede Kamer gisteren aangenomen het wetsontwerp, houdende tijdelijke maatrege len ter bevordering van een zooveel moge lijk evenredige vrachtverdeeling in de bin nenscheepvaart voortgezet. Het wetsontwerp werd aangenomen met 61 tegen 7 stemmen, die van de liberalen en de heeren Kortenhorst en Goseling (béiden BJL). Daarna, wordt de begropting van Cura sao na korte besprekingon aangenomen. Aan de orde is het wetsontwerp wijziging en verhooging van het tiende hoofdstuk der Rijksbegrooting voor 1932. (Steun ten be hoeve van bol.entrekkers in de gemeenten Ter Aar, Alkemade. Nieuwkoop en Wou- brugge). De minister van Economische Za ken en Arbeid, de heer V erschuur, be antwoordt mondeling de in het Voorlooplg Verslag gemaakte opmerking. Spr. verde digt den steun aan de bollentrekkers ook nevens de bollenkweekers. Spr dee. t in dit verband mede, dat in 1933 de steunregeling voor consumptie-aardappelen met 25 cent per 100 kg. zal worden verlengd. Spr. kan voor 1934 geen toezegging doen. De heer de Wilde vraagt een;ge nadere inlich tingen. De Minister betoogt, dat hier een bepaalde streek moest worden geho'pen voor een bepaald bedrijf. Komt de behoefte ook voor andere streken, dan zal die wor den overwogen; een bepaalde toezegging kan spreker niet doen. De heer d e W i 1 d e repliceert en dringt aan op strikte recht vaardigheid. De heer Loerakker maakt eenige opmerkingen, waarop de Minis ter antwoordt. Spr. zal zich aan de con sequenties van het ontwerp niet onttrek ken. Het wetsontwerp wordt z. h. st. aange nomen. De Voorzitter deelt mede, dat het zijn voornemen is de vergadering weder bij oen te roepen tegen Donderdag 30 Maart a.s., teneinde dan mededeeling te doen van het bes'uit der Centrale afdeeling betref fende het in de afdeelingen in te stellen on derzoek van urgente, teneinde een week daarna naar spr. zich voorstelt weder in openbare vergadering bijeen te komen, ter behandeling dezer wetsontwerpen. In de groote RIJWIELOORLOG Vs er reeds één gesneuveld. Wie vo'gt? ALLEEN WIJ ZULLEN ZEGEVIEREN daar vrij het BESTE geschut voor radig hebben. Koopt daarom een Fokker of Magneet RIJWIEL en U komt steeds als OVER WINNAAR UIT DEN STRIJD. JANVOSSENSTEEG 10-12 TELEFOON 1903 Wij leveren U HET BESTE voor den LAAGSTEN prijs. R.-K STAATSPARTIJ. De candidatenlijsten. Ter uitvoering van lid 19 van art. 23 Kies- reglcment-1932 bepalende, dat de door het Partij-bestuur opgemaakte officieele lijs- teil onverwijld in de Katholieke Pers wor den bekend gemaakt, deelt het Partijsecre- tariaat mode, dat in de vergadering van het Partijbestuur, gehouden 9 Maart j.l. te 's-Gravenhage, de officieele candidatenlijs ten zijn vastgesteld, zooals reeds door ons vermeld. Opgemerkt wordt hierbij, dab op ver zoek van de samengevoegde Kringvergade ring HaarlemHelder, als bedoeld in lid 20 van art. 23, besloten werd als lijstvoer- der voor die groen te stelen den candidaat Ch. L. van de Bilt. Voorts werd op verzoek van de betrok ken Kringleidingen, voor sommige lijsten afgeweken van lid 2 art. 8 Kiesreglement bepalend, dat het aantal candidaten op de lijsten in don regel gelijk is aan het twee voud van het aantal te verwachten zetels. Deze afwijking betreft de. Kieskringen Til burg en Utrecht, en de Kieskringgroepen ArnhemNijmegen en LeidenDordreoht FrieslandGroningen (in welken laatsten Kieskring de óandidatenlijst bestaat uit acht personen). Werktijden in Wasscherijen en Strijk- inrichtingen. De Minister van Economische Zaken en Arbeid heelt onder bepaalde voorwaarden aan hoofden of bestuurders van wassche* rijen en strijkinrichtingen in alle gemeen ten des Rijks vergund, dat gedurende de tijdvakken van 18 tot en met 22 April 1933, vaa 22 tot en met 27 Mei 1933 en van 6 toe en met 10 Juni 1933 in hunne onderneming door de* aldaar werkzame arbeiders iu afwijking van het bepaalde in de artike len 23 en 24 der Arbeidswet 1919 arbeid wordt verricht als volgt: op 18, 19 20 en 21 April, op 22, 23, 24 en 26 Mei en op 6, 7, 8 en 9 Juni 1933 gedu rende ten hoogste 9K uur per dag, en op Zaterdag 22 April, 27 Mei en 10 Juni 1933 gedurende ten hoogste 6 uren per dag. Gemeentelijke Aankondigingen B .en W. van Leidne brengen ter algemeene kennis, dat het gedeelte van de Uiterstegracht (Westzijde), gelegen tusschen de Groenesteeg en den Oude Rijn, in verband met het uit voeren van herstellingen aan den walmuur van die gracht, vanaf Maandag 13 Maart a.s. tot rodere aankondiging, voor alle rijver keer is afgesloten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 1 Maart 1933. LEIDEN. Maandag, R.-K. S. V. „S. Aug-ustinus", Voordracht prof. Granpré Molière, Eigen Huis, 8.45 uur. Woensdag, R. K. S. V. „S. Aucrustinus", voordracht prof. von Hildebrand, Groot Auditorium Leidsche Uni versiteit, 8 uur. Woensdag, „De Hanze", „In den Vergulden Turk", 8.30 uur. De Zondagsdienst der doktoren wordt waargenomen door de doktoren: Van Bockel, Jasperse, Meijboom en Kortmann. De Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Bertel, tel. 3302. Do avond-, nacht- en Zondagsdienst der Apotheken wordt van Maandag 6 tot en met Zondag 12 Maart a.s. waar genomen door apotheek: W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Tel. 594 DE BRANDSTICHTER VAN HET RIJKSDAGGEBOUW Herr Helmut Heisig vertelt. Aan Leiden valt de weinig-begeerenswaar- dige onderscheiding te beurt, de man, die het trotsche Rijksdaggebouw te Berlijn in vuur en vjamraen zette, tot zijn ingezetenen te mogen rekenen. Evenals Herostratos, die Diana's tem pel te Ephese in vlammen deed opgaan om door deze euveldaad zijn naam te vereeuwigen, is de Leidenaar Van der Lubbe over de ge heele wereld berucht geworden! Het ligt voor de hand, dat de Berlijnsche politieautoriteiten, die Van der Lubbe arres teerden, in Leiden een onderzoek naar den persoon van den brandstichter zouden instel len; Met dit doel is de Kriminalcommissar, de heer Helmut Heisig uit Berlijn naar ons land gekomen. Sedert Maandag heeft Herr Heisig hier ter stede onderzoekingen gedaan, daarbij geholpen en gesteund door de Leidsche politie. Gister avond had de Duitsche politie-autoriteit gele genheid gegeven aan de Nederlandsche pers cm enkele vragen tot hem te stellen in verband met den Rijksdagbrand. Een brutale jvraag! De eerste vraag, die gesteld werd, was iet wat brutaal, maar drukte toch goed uit, wat STADSNIEUWS Eerste Leidsche Damesbeurs. Van 2429 Maart zal in de Stadsgehoorzaal de Eerste Leidsche Damesbeurs gehouden wor den, waarvoor, naar men ons mededeelt, in kringen van handel en industrie wel belang stelling bestaat. De beschikbare standruimte is zoo goed als geheel verhuurd. Geveilde perceelen ten overstaan van den notaris B. H. Stumpel alhier: huis aan den Morschweg 172, in bod 5800, kooper de heer J. Simons q.q. voor f 6125: huis aan de Mid delstegracht 29. in bod f 1900, kooper de heer J. J. van der Reyden voor f 2100. Óverige per celen niet gegund. Bij de politie zijn inlichtingen te bekomen omtrent een langharigen roodbruinen hond, die Dinsdagavond is opgevangen. De eigenaar I gelieve zich tot de politie te wenden. I D« Rotterdamsche Lloyd Rapide in aanslui- Iting op het Indische mailschip „Indrapoera" wordt Woensdag 15 Maart 9.28 v.m. in den Haag verwacht aan het station H. S. M. HELMUT HEISIG. velen hier te lande denken en lezen: n.l. de geruchten, dat de brand van tevoren in elkaar gezet was en Van der Lubbe, toen hij meende in een gezelschap van communisten te gera ken, in andere kringen belandde. Het antwoord van Herr Helmut Heisig was en wij hadden natuurlijk niet anders ver wacht: „Schwindel!" De Commissar zeide. dat bet totaal buitengesloten mag heeten, dat middellijk of onmiddelijk andere groepen dan communisten den brand hadden veroor zaakt. Een feit is het, dat Van der Lubbe niet met vermeend-communistische, maar wel degelijk met echt-communistische kringen kennis heeft gemaakt en deze zelf heert opgezocht (evenals in Leiden). Van der Lubbe heel veel op ver gaderingen vertoefd, hoewel hij klaarblijkelijk de namen van de partijgenooten niet heeft ge vraagd. Hij kent alleen de gezichten. Ook maakte Van der Lubbe kennis met de linker vleugel van de socialistische partij, welke vleu gel met de K. P. D. een eenheidsfront wil vor men. Het is echter nog niet bekend, welke perso nen de aanstichters van den brand zijn ge weest, Bij zijn vertrekt uit Berlijn waren 30 personen verdacht van medeplichtigheid aan den brand, gearresteerd op aangifte van het publiek. De heer Heisig wees echter op de eenigs- zins begrijpe'ijke osvehose bij de Berlijnsche bevolking, die eenigszins sjofel gek'.eede Ne derlanders gemakkelijk voor brandstichters doet aanzien! Wat betreft de Nederlandsche auto, die in den nacht van de brand op het plein voor het

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2