S)e Êcki&eJieSoti/ïatit 24ste Jaargang DONDERDAG 9 MAART 1933 No. 7452 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DUITSCHLAND IN HET TEEKEN VAN HET HAKENKRUIS. NOG GEEN HELDERE TOESTAND IN DE VER. STATEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103C03, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Nieuwe rijkscommissarissen. HET OFFENSIEF TEGEN DE JODEN BEGONNEN. RIJKSCOMMISSARISSEN IN VIER LANDEN. Op grond van de noodverordening voor de bescherming van voik en staat heeft de rijksminister van Binnen.andsche Zaken, dr. Fnck, de politioneele bevoegdheden van Schaumburg-Lippe, Baden en Wurtemberg overgenomen. Tot rijkscommissarissen wer den door den minister benoemd voor Schaumburg-Lippe adjunct-commissaris Matthaei uit Marl bij Recklinghausen, voor Baden Landdagafgevaardigde Wagner, voor Wurtemberg Rijksdagafgevaardigde von Jagow; voorts werd voor Saksen tot rijkscommissaris Freiherr von Ellinger be noemd. In de gisteren gehouden buitengewone vergadering van het gemeentebestuur is de nieuwe Hamburgsche Senaat gekozen. De leden der nationaal-socia.istische ffactie waren in uniform verschenen, terwijl van de communistische afgevaardigden niemand aanwezig was. Laatstgenoemden hadden evenwel den voorzitter een scherp protest tegen de Senaatsverkiezing doen toekomen. De vertegenwoordiger der sociaal-democra ten deelde mee, dat zijn fractie niet aan de verkiezing van den Senaat zou deelnemen. Daarop nam de gemeenteraad met de stem men der nationaal-socia.isten Duitsch-na- tionalen, Duitsche volkspartij en staatspar tij de voorgestelde eandidatenlijst voor den Senaat aan. Tot eerste burgemeester werd in de plaats van dr. Petersen, die zooals gemeld zijn functie had neerge.egd. Karl V Krog- mann gekozen. DE NIEUWE VLAGGEN. Blijkens vele telegrammen wordt de ver siering van Duitschland met hakenkruis- vlaggen lustig voortgezet. Sedert gistermiddag waait de zwart-wit- roode vlag op Sans Souci. waar ook de oude oorlogsvlag geheschen is. Ook op het nieuwe paleis en op het gebouw van de rechtbank te Potsdam waait het zwart-wit- rood naast de hakenkruisvlag Te Oelsnitz in Vogtland verwijderde de communistische burgemeester de op het ge meentehuis geheschen zwart-wit-roode en hakenkruis-vlaggen. De burgemeester werd daarop in hechtenis genomen. De Centrumsafgevaardigde Joos heeft uit Keulen het volgend telegram aan rijksmi nister Goering gezonden. „Een overwegend deel der bevolking is met het hijschen der hakenkruisvlaggen op staats- en gemeen te gebouwen door organen der nationaa.-socialistische partij volstrekt niet ingenomen. De oentrumspartij verlangt een order uwerzijds tot onmiddellijke in trekking dier vlaggen en uitvoering dier order door de politie die de bescherming van alle burgers tot taak heeft'-. Rijksminister Goering heeft daarop ge antwoord als volgt: „Het overwegend deel der Duitsche be volking heeft zich den vijfden Maart j.l. on der de hakenkruisvlag geschaard. Een nie tig kleine deel stemde voor het Centrum. Ik ben er voor aansprakelijk, dat met den wil van de meerderheid der Duitsche natie rekening wordt gehouden en niet met de wenschen van een groep die blijkbaar de teekenen des tijds nog niet begrepen heeft'' HET KARL LIEBKNECHTHUIS GEANNEXEERD Thans centrum van anti-rood actie. Het Pruisische ministerie van Binnen- landsche Zaken heeft bepaald, dat het Karl Liebknechthuis met den geheelen inventa ris door den staat zal worden beheerd. De vertrekken worden ter beschikking gesteld van de politieke po.itie voor haar nieuwe afdeeling, welke belast is met de bestrijding van het bolsjewisme. Naar de „Völkische Beobachter" meldt, duiken steeds weer nieuwe communistische vlugschriften op. Op bevei van minister Goering worden thans alle drukkerijen en uitgeverijen, die aan de communistische partij leveren of geleverd hebben, zonder pardon gesloten. Het m beslag genomen 1 materiaal Jigt in groeiende stapels in het politie-presidium Wederom is gisteren veel communistisch I propagandamateriaal in beslag genomen, terwijl tevens een aantal schrijfmachines en cyclosty.es hetzelfde lot ondergingen. HET GAAT MET GEWELD! Te Dresden kwam het tot een schietpar tij, toen nationaal-socialistische stormtroe pen het sociaal-democratische vakvereeni- gingsgebouw en het gebouw van de „Volks- zeitung" bezetten. Een Hitleriaan werd ge dood. De kantoren van de revolutionnaire vak- vereenigingsoppositie in Frankfort a. M. zijn door* de nat.-soc. bezet. De papieren worden op straat geworoen en in brand ge stoken. Het publiek werd door de politie met den gummistok uiteengedreven. Te Bremen werd de consul van Peru ge molesteerd door een man, die een swasti- kateeken droeg, doch naar men vermoedt een communistisch provocateur was. De consul werd aan het oog gewond. In Lobenstein (Thuringen) zijn in de wo ning van een weduwe 3 Kg. buskruit, 80 slaghoedjes en communistische strooibil jetten gevonden. De vrouw, haar zoon en een smid zijn gearresteerd en hebben be kend, dat de springstoffen moésten dienen voor het stadhuis en de kurzaal. Te Breslau naderde gistermorgen een uit 200 man bestaande S.A. afdeeling het vakvereenigingshuis in de Margarethen- strasse alhier, klaarblijkelijk met de bedoe ling, het gebouw te bezetten. Uit de twee de verdieping en uit een tegenoverliggend huis werd op de troepen geschoten, waar door vijf personen ernstig aan het hoofd werden gewond. Een hunner is inmiddels aan de bekomen verwondingen overleden. De A.S. bezette het vakvereenigingsgebouw en heesch de hakenkruisvlag. Bij een huiszoeking werden dertien per sonen gearresteerd. Joodsche warenhuis gesloten. In een aantal steden m het Ruhrgebied zijn tal van warenhuizen en Joodsche za- kengesloten. In de winkelstraten van Essen heerschte gisterenmorgen groote drukte. Aan de in gangen van tai van Joodsche zaken, voor het Karstadtwarenhuis Althoff, waarop een hakenkruisvlag waait, voor de Epa- en Wooiworth-Eenheidsprijzen-magazijnen had zich een groote menigte verzameld. Sterke S.A.-posten voor den ingang be letten het publiek, de zaken binnen te tre den, onder de leuze: „Duitschers koopt in Duitsche zaken". De winkels en magazijnen, waar deze actie plaats vond, sloten, evenals de overige Joodsche zaken, weldra- hun deuren en zon den htm personeel geheel of gedeeltelijk naar huis. Van officieele nationaal-socialistische zijde wordt naar aan.eiding van deze ge beurtenissen medegedeeld, „aat door geen enkele partij-instantie aan de S.A.- of an dere partij-groepeeringen opdracht is gege ven tot deze actie, die er echter op wijst, dat de nationaal-gezinde bevolking zich klaarblijkelijk het voortbestaan van Jood sche warenhuizen en groote Joodsche zaken niet meer laat welgevallen en derhalve sluiting van deze zaken eischt". „In de steden, waar een dergelijke actie gevoerd wordt, hebben, zoo heet het_ ver der, de S.A.-lieden zich op voortreffelijke wijze van de taak om rust en orde te hand haven, gekwéten. Daardoor kon, althans voorloopig, vermeden worden, dat het tot onlusten kwam, ruiten vaD Joodsche zaken werden ingeworpen en de magazijnen mis schien door misdadig gespuis zouden zijn gep.underd. De discipline der S.A.-lieden heeft in elk geval tengevolge had, dat de sluiting der zaken in volmaakte rust is ge schied, zoodat de bevolking dankbaar kan zijn voor het ingrijpen der S.A.-lieden''. Hit;er weer voor de radio. Rijkskanselier Hitier zal op Zaterdag 11 Maart van 19 uur 30 tof 20 uur (Duitschen tijd) via alle Duitsche zenders „over den toestand" spreken. - Uitbre'ding der papiergeld circulatie? DICTATORIALE VOLMACHTEN VOOR ROOSEVELT. In verband met de boodschap, die Roose velt vandaag tot het Congres zal richten, wordt medgedeeld, dat de president op bet standpunt staat, dat ©en diepgaande wet- gevende arbeid niet in overeenstemming is met den huldigen toestand. Hij zal daar om een ontwerp voor een algemeene en zeer vérstrekkende machtigingswet indie nen, waarbij hem dictatoriale volmachten worden toegekend en hem de gelegenheid wordt geboden om direct in te grijpen. Na aanneming van deze. wet zal het Con gres er waarschijnlijk reeds op 11 Maart toe besluiten zijn zitting tot midden April te verdagen, ten einde Roosevelt tijd le gev.n om zijn vérstrekkende hervormings plannen uit te werken. Men gelooft dat Roosevelt voornemens is de nationale goudvoorraden in de» kelders te behouden en dat hij daarom het plan heeft om het goudembargo na 9 dezer to verlengen. Een gezonde valuta blijft evenals tot dusver het motto van de regeering. Er be staan geen plannen voor een verminde ring, van het goudgehalte van den dollar, maar wel is er sprake van het goudver- keer naar Duitsoh voorbeeld te conttolee- ren. De vraag, of deze controle reeds een ver laten van den gouden standaard beteekent of met, is volgens de meening van den pre sident slechts een kwestie van definitie. In Amerikaansche ambtelijke kringen is men van oordeel, dat de stabiliteit van den dollar in het internationale verkeer abso luut verzekerd is. Geen noodgeld, maar „echt" geld. De minister van Financiën, Woodin. heeft aangaande de plannen, welke de re geering thans uitwerkt, verklaard, dai „echt" geld in circulatie zal worden ge bracht in plaats van clearing-house-certi- ficaten. Woodin heeft te verstaan gegeven, dat een uitbreiding vaa de circulatie van pa piergeld er toe zal kunnen bijdragen oiu een groot deel van de bankbiljetten, die thans zijn opgepot, te vervangen. In officieele kringen raamt men, dat de uitgifte van papiergeld in overeenstemming met de wet met bijna drie milliard dollar kan stijgen, zonder dat men daalt beneden de wettelijke minimum-dekking van papier geld. De minister van Buitenlandsche Zaken, Cordell Hull is van meening, dat de huidi ge moeilijkheden in het bankwezen in geen enkel opzicht invloed zullen uitoefenen op het succes der economische wereldconferen tie noch op de deelneming der V.S. aan deze conferentie. Ernstige ongerustheid over den gouden standaard? De New-Yorksche Ir ederal Reserve Bank is door de schatkist tot de uitgifte van nieu we bondsreservebankbiljetten gemachtigd. Dc member banks moeten echter hun voor raden goud en goudcertifioaten afleveren. Hierdoor zou de uitgifte van nieuwe bank biljetten op 150 pet. van de liquide activa der financieel gezonde instellingen vastge steld kunnen worden. De overige Federal Reserve Banken hebben gelijkluidende maatregelen getroffen. De New-Yorksche correspondent van de B. B. C. seint aan zijn blad, dat deze maat regelen aanleiding geven om zich ernstig ongerust te maken over het verdere lot van den gouden standaard. De regeering houdt hierdoor weliswaar in principe aan haar bekentenis voor den gouden tsandaard vast, doch haar praktische voorstellen zijn hiermede niet meer te vereenigen. Het noodprogram is op twee hoofdpunten opge bouwd: 1. Opheffing van de verplichting inzake de inwisseling van de goudcertificaten; 2. Uitgifte van 2 milliard p.st. papieren geld tegien liquide middelen van gezonde banken en tegen staatsleeningen onder ga rantie der Recontruction Finance Corpo ration. Deze maatregelen zouden het inwerking stellen van de bankbiljettenpers beteeke- nen en de vraag doen opwerpen of de re geering indien zij eenmaal dezen zeer ge vaarlijken weg heeft beschreden, nog de situatie door baar vrijen wil kan beheer- schen. De kwestie wordt vooral daarom van zeer groote beteekenis, omdat tegen medio Maart pl.m. 700 millioen regeeringscredie- ten vervallen. Voor de aflossing van deze verplichtingen staan praktisch slechts de bankbiljettenpers of credieten van de Fe deral Reserve Banken ter beschikking, in dien niet direct een duidelijke scheiding van goede en slechte banken radicaal wordt doorgevoerd, ten einde het vertrou wen te versterken. Bij de absoluut streng gehandhaafde uitgifte van clearinghouse certificaten zou hiervoor waarschijnlijk een geschikte weg gevonden zijn, doch blijkbaar heeft men echter den moed voor het over nemen van de verantwoordelijkheid van de hiermede verbonden consequenties verlo ren. Gaat men eenmaal den weg van de in flatie op, dan zou het lot van den dollar natuurlijk direct met de toekomst van de bondsstatenfinanciën verbonden worden. Bij een heengaan. De vertegenwoordiger van de Commu nistische Partij in den Leidsohen Ge meenteraad dr. Knuttel gaat heen, om plaats te maken voor no. 2 of no. 3 op de eandidatenlijst. Voor buitenstaanders geheel onver wachts, heeft hij gisteren aan het einde der Raadsvergadering mededeeling van dit besluit gedaan. Hij gaat heen. Vrijwillig of gedwon gen? Wij weten het niet zeker, maar er zijn toch wel aanwijzingen, welke het ons waarschijnlijk maken, dat het be danken van dr. Knuttel niet vrijwillig, niet geheel uit eigen beweging of eigen initiatief geschiedt; dat er een dwang of een zekere pressie daartoe op hean is uitgeoefend vanuit een of andere par tij-instantie. En die aanwijzingen liggen voor ons hoofdzakelijk in het feit, dat de heer Knuttel zich in den Raad o.i. volkomen thuis gevoelde, zichzelf in rui me mate bekwaamheid, welsprekendheid en slagvaardigheid mocht toeschrijven, om de communistische princiepen te be lijden en te verdedigen, terwijl hij ook bij de behandeling van de onderwerpen, in de neutrale zóne liggend, altijd be langstelling en meermalen instemming bij den Raad vond. En tóch gaat hij heen. Do heer Knut tel verklaarde, dat de reden voor dit heengaan gelegen is in het feit, dat hij én door zijn werkkring (hij werkt aan de samenstelling van het Ned. Woorden boek) én door zijn gezondheid niet in staat is, in een voldoend-nauwe relatie met „de arbeiders" te staan. (Zijn op volgers no. 2 v. Weizen of, als deze be dankt, no. 3 Wouda is een arbeider). Maar toen de voorzitter van den Raad eeuige vriendelijke, welgemeende woor den van afscheid had gesproken, toen vroeg de heer Knuttel andermaal het woord en wat hij toen zcide kwam hier op neer, dat de vriendelijke bejegening, nu en steeds ondervonden van Voorzit ter en Raad, bewees, dat hij zich niet de juiste man op de juiste plaats heeft getoond; dat zijn vechten in den Raad niet „meenens" genoeg is geweest! Wij meenen deze verklaring van dr. Knuttel aldus te mogen weergeven: Ik he>b me te „fatsoenlijk" gedragen en was daarom geen waardig vertegenwoor diger van de Communistische Partij.... Was hij te „fatsoenlijk" in zijn eigen oogen Dat kunnen we toch moeilijk ver onderstellen. Veeleer gelooven we, dat anderen in de partij er zoo over dach ten. Wij hebben op het heengaan van dr. Knuttel uit den Leidsohen Gemeente raad liier even de aandacht gevestigd, omdat het typeert een streven, een geestesgesteldheid in do Communisti sche Partij. De afschuwelijke geestesge steldheid, welke van den Communist eischt allen en alles, wat niet Commu nistisch is, op de felst mogelijke wijze, zonder eenige waardeering voor anderen, te bestrijden, te haten.... Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Duitschland wordt met geweld tot partij- staat gemaakt. Overal worden de haken kruisvlaggen geheschen. De Joodsche wa renhuizen worden gesloten. Het Karl Lieb knechthuis wordt anti-communistisch cen trum. (le blad). Nog geen opheldering van den toestand in de Vereen. Staten. Dictatoriale volmach ten voor Roosevelt (le blad). De Volkenbondsbemiddeling inzake het conflict tusschen Peru en Columbia heeft gefaald. (2e blad). Japan wil meer bewapening. (2e blad). BINNENLAND. De verhooging der Duitsche invoerrech ten op eieren. (2de blad). De verlaging van de vrachtarieven bij de spoorwegen. (2de blad). Regeeringssteun voor een destructor te Woerden. (2d© blad). Branden te Rotterdam Deventer en Mid delburg. (Gem. Bcr. 3de blad). LEIDEN De duur en kosten van de behandeling der gemeente-begrooting. (2de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Het R'damsche elftal verloor den wed strijd tegen het Hongaarsche elftal met 4—2 (3de blad). De Hongaarsche pers over het Holland- sche voetbalspel. (3de blad). TWEEDE KAMER Het gebeurde met „De Zeven Provincieën" en 't optreden van den Minister van Defensie. De Kamer hoeft, door verwerping van een voorstel Knottenbelt (VB) om de regeling van de vrachtverdeeling in do bin nenscheepvaart niet op de agenda to plaat sen, besloten dit voorstel alsnog te behan delen. Vermoedelijk zal zij nu nog zitten tot en met Vrijdag. Misschien is zelfs Dins dag 14 dezer nog noodig om de agenda af te werken. De motie-A i b a r d a tot wijziging van het militair strafrecht, zóó, dat schepelin gen voortaan ook door anderen dan marine officieren voor den krijgsraad verdedigd zouden kunnen worden, werd verworpen met 50 tegen 30 stemmen. In een korte ver klaring zette dc heer A a 1 b e r s e (ILK.) uiteen dat: lc in de motie niets werd ge zegd omtrent de onmiddellijkheid dezer verandering, welke wel m de toelichting was bepleit; 2e dat de motie, losgemaakt van de toelichting, overbodig was, omdat dc minister de gevraagde verandering tot twee malen too had toegezegd. Op die gronden zouden de Katholieken tegen stemmen. Do verklaring van den heer Aa.berse gaf aan leiding tot „betoogen-' van dc heeren Schaper (S.D.A.P.) en de Visser (C.P.) welke de voorzitter maar over zich he<Mi liet gaan. Na dc stemming volgde alweer een inter pellatie, nu van den heer Vliegen (S.D.A.P.) over het verbod van socialisti sche vcreenigingen voor- militaire ambtena ren. Is dit niet in strijd met art. 9 van de grondwet? vroeg de ïnterpellant. Is uit feiten gebleken, dat de socialistische bonden gevaar opleveren voor de krijgs tucht? Wordt hier niet veel te diep inge grepen, onder andere door het verbod van de socialistische arbeiderspers, in het privé- levcn? En waarom moest dit nu in verkie zingstijd gebeuren? L het ook verboden dat een militair op dc S.D.A.P. stemt? Op deze vragen heeft de Minister vanDefcnsiein een vrij uitvoerig betoog geantwoord. Hij toonde aan dat het beperken van de vrijheid der militaire ambtenaren vo.komen in overeenstemming is met art. 3 der grondwet, waarin deze be-

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1