BS5™ H. SIMONiS HITLER GAAT AAN HET WERK ONTSPANNING IN AMERIKA ONZE VERBOUWING IS GEREED HEROPENING Donderdagavond 6 uur 24ste Jaargang WOENSDAG 8 MAART 1933 No. 7451 3)e £cid6cfi^(2oti/fcant DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. RIJKSDAG ZAL TUSSCHEN 3 EN 8 APRIL BIJEENKOMEN. Het Rijk en de macht in de Staten. PROPAGANDA WORDT VOORTGEZET. De rijksnersohef Ministerialdiiektor Funk heeft gisteravond over alle Duitsrre zen ders gesproken over den toestand na de verkiezingen. Hij deelde o.a. mede. dat hc* rijkskabi net gistermiddag onder voorzitterschap van den rijkskanselier bijeengekomen was om zijn standpunt te bepalen in verband met de door de verkiezingen geschapen si tuatie. De rijkskanselier bracht daarover rapport uit. De nieuwe rijksdag zal in den tijd van 3 tct 8 April bijeenkomen. De plechtige ope ningszitting wordt in de Potsdammer Gar- nisonskirche gehouden. Waar de volgende zitingen plaats hebben staat nog niet vast. De godsdienstoefeningen voor de afge vaardigden op den dag der opening van den rijksdag worden gehouden in de evan gelische Nicolaikirche en de katholieke Stadtpfarrkirche te Potsdam. Rijkspresident v. Hindenburg zal op den openingsdag een krans leggen op het graf van Frederik den Groote. In de heden gehouden zitting van het rijkskabinet wees de rijkskanselier er op, dat thans een propaganda- en voorlieh- tingsarbeid op groote schaal moet begin nen, opdat er geen politieke stilstand ont sta en dat dit werk moet uitgaan van een nieuw in te stellen centraal bureau. Hitier wees verder op de noodzakelijk heid van een uniforme politiek in het rijk en de landen. Bij den rijksdag -.al een machtigingswet worden ingediend, die het karakter zal dragen van een grondwets wijziging. Minister dr. Frick bracht rapport uit over de gebeurtenisen te Hamburg, Bre men. Lübeck en Hessen. Hij verklaarde, dat de maatregelen des rijks moesten wor den genomen, daar anders het grootste gevaar zou hebben bestaan voor de rust en veiligheid in deze landen, waar het volk geen eerbied meer heeFc voor de autoritei ten en waar de discipline der "olitie ge vaar scheen te loopen, indien het rijk niet lad ingegrepen. Een twee-derde-meerderheid? Het W. B. verneemt nog als aanvulling van de mededeelingen omtrent het plan tot indiening van een machtigingswet, dat de rijksregeering hoopt door de ondersteu ning van het centrum en de Beiersche volkspartij een 2/3 meerderheid te berei ken, welke noodzakelijk is voor de aanne ming van een ontwerp met gron wets wijzi gend karakter. Bij 647 afgevaardigden is de 2/3 meer derheid 432. Alle partijen van rechts met inbegrip van Centrum "en B. Y. P. tellen 440 afgevaardigden, wat dus ruimschoots een 2/3 meerderheid beteekent. Kwesties van buitenlandschen politieken aard schijnt het kabinet in zijn jongste zitting nog niet te hebben behandeld. De eerstvolgende zitting zal Zaterdag worden gehouden. Het kabinet zal zich dan in de eerste plaats bezighouden met kwesties betreffende den landbouw. In Anhalt geen soc.-demo- cratische ambtenaren. De landdag van Anhalt is, naar Y. D. uit Dessau meldt, gisteren bijeengekomen. Communisten werden tot tot de tribunes toegelaten. Zij, die de vergadering moch ten bijwonen, evenals de persvertegen woordigers, weiden op wapens gefouil leerd. De landdag nam een voorstel der N. S. D. A. P. aan, dat staatsambtenaren en be ambten voortaan geen lid meer van de S. D. P. mogen zijn. De nationaal-socialisten stelden voor, dat de staatsautoriteiten zullen worden verplicht, in het vervolg hun inkoopen niet meer te doen in warenhuizen, coöpe ratieve vereenigingen en eenheidsprijzen- winkels, maar bij „de goede, oude, christe lijke middenstanders". Aftreden der regeering van Schaumburg-Lippe. De regeering van Schaumburg-Lippe is, naar V. D. uit Bückeburg meldt, d'getre- den, met het oog op de veranderde politie ke verhoudingen. De landdag zal zoo spoe dig mogelijk bijeenkomen om te beslissen over zijn ontbinding en nieuwe verkiezin gen. Ook in Wurtemberg regee- ringswijziging. Minister-president Bolz, heeft in den landdagmedegedeeld, dat het kabinet vandaag zal vergaderen, om over een n:euwe regeeringsvorming te beraadsla gen. De landregering van Schaum burg-Lippe afgetreden. De landsregeering van Schaumburg- Lippe is met het oog op de gewijzigde poli tieke machtsverhoudingen afgetreden. De landdag zal terstond bijeenkomen, om over zijn eigen ontbinding en het uitschrij ven van nieuwe verkiezingen besluiten te nemen. S.A.-troepen zijn de baas in Hessen. De Rijkscommisaris voor de tie van Hessen heeft in den afgeloopen nacht met medewerking van S.A.-troepen het Hessische ministerie van Bmaeiand- sche Zaken, het vakvereeningsgebouw, de woning van den staatspresident Adelung en de woning van den minister van Binnen- landsche Zaken Leuscher bezet. De Rijkscommisaris, dr. Mueller, heeft een verklaring gepubliceerd aan de bevol king van Hessen, waarin hij mededeelt, dat hij na middernacht de geheele politie macht op zich heeft genomen, nadat hem door den rijksminister van Binnenlandsche Zaken de politiemacht in handen was ge steld. Dr. Mueller heeft dr. Best, benoemd tot specialen commissaris van de Hessi sche politie met de bevoegdheid hem te vertegen w oordigen. Herstel der oude vlag gevraagd. De vlaggenkwestie staat in het middel punt van de openbare belangstelling. Uit tal van plaatsen komen telegram men, dat op openbare gebouwen de zwart- wit-roode vlag is geheschen. Gemeentera den van verschillende steden zonden telc- Tr-mmen aan het rijksministerie om de oude vlag in eere te herstellen. De Kyffhauserbund heeft een verkla ring gepubliceerd, waarin hij in naam van zijn drie millioen oud-soldaten, en uit eerbied voor den moed der twee millioen strijdmakkers, die onder deze vlag begra ven liggen, de rijksregeering verzocht zoo snoed'-^- mogelijk de oude vlag in eere te herstellen. Dr. von Winterfeld, de pl.v. voorzitter der D.-nationale Volkspartij, heeft aan Hit- Ier eveneens het verzoek gericht om in Pruisen en het Rijk de oude vlag weer in te voeren. Moordplannen van 'n tweetal kellners? Te Munchen zijn twee kellners gearres teerd. De politie deelt hieromtrent het volgende mede: Twee kellners, die in de arbeidsbeurs spraken over de mogelijkheid van een moord op den rijkskanselier en die af spraken daaromtrent maakten, werden ge arresteerd en ter beschikking gesteld van de justitie. Verder werden wegens het verspreiden van lectuur, waarin hoogverraad wordt aangemoedigd, en wegens voorbereiding tot hoogverraad, zeven personen gearres teerd. Lijkstoet beschoten. Dinsdagmiddag werd te Dusseldorf bij de ter aardebestelling van den Vrijdag avond doodgeschoten S.A.-leider, Hoff mann, uit de huizen en van de daken, waar de stoet langs trok, geschoten. Eenige personen werden gewond. Politie en hulptroepen beantwoordden het vuur. Eenige huizenblokken zijn afgezet. Er wordt daar een onderzoek ingesteld. Volgens een mededeeling der politie is, naar Wolff nader meldt, bij de beschieting van den lijkstoet één persoon gedood. Zes personen werden meer of minder ernstig gewond. De politie heeft een vijftigtal personen gearresteerd. Rechtsvervolging tegen van der Lubbe. Tegen den bij de brandstichting in het gearresteerden Van der VERSCHEIDENE BANKEN WEER GEDEELTELIJK GEOPEND. HET FINANCIEELE APPARAAT BEGINT WEER TE WERKEN. De meeste banken zijn te New York wederom geopend; echter met strikte inachtneming van de door het Ministe rie van Financiën voorgeschreven bepa lingen. Het Amerikians'die ministerie van fi nanciën heeft de Federal Reserve Banks ce-maahtigd om haar normale werkzaam heden te hervatben. Uit Washington wordt tremeld dat het mogelijk is dat file banken in de Ver. Staten vandaag ("Woensdag) haar bedriif weer zullen hevatten zij het onder de no^d'tre restricties. Dank zij het onenen der banken en bet verstrekken van geld voor noodza kelijke behoefte guit weer "pH vloeien in de kanalen van het New Yoritsebe za kenleven. De banken besMssen zelf of en tot welk Vedra^ z.ij cheques incassee- ren. Tndien b.v. iemand de srewoonte heeft gehad om elke week 2*> doll°r oo te nemen voor zon noodzakelijk opga ven. dan kan b" die thans ook kriiaen maar hij kan dan geen hooger bedrag opnemen. Verschillende banken cringen gisteren reeds over tot dè b van loongel den, terwijl andere banken weiverden dit te doen. waarvoor zii zich berien-°n oo de bankho'idav. "te verband met de aldus ontstane moeilijkheden werd tot reeds eremelde wirziging der bestaande benerkingen besloten. De New Yorksche banken zijn over het altremeen- gekant tegen een uitgifte van noodveld e" ook de Federal Reserve Bank of New York is van meening, dat er over voldoende contanten de be schikking kan worden verkregen, waar door bet mogeliik zou worden, dat de certificaten slechts voor de clearing tus- schen de banken aangewend zouden be hoeven te worden. Tntusschen zet men van regeerings- zijde de pogingen en voorbereidende maatregelen tot uitgifte van noodgeld verder voort. Betalingsverkeer Vrijdag hervat? Volgens een persbericht uit Washing ton zou vrijwel zeker zijn, dat het be talingsverkeer Vrijdag a.s. hervat zal worden. Roosevelt wil reorganiseeren. Roosevelt heeft verklaard, dat de va luta der Vereenigde Staten geenszins in elkaar is gestort. De moeilijkheden zijn slechts het gevolg van een corrupt en gewetenloos bankstelsel. De voor naamste taak der regeering-Roesevelt bestaat daarin, eerst door noodmaatre- Lubbe. is op bevel van den officier van Justitie, een rechtsvervolging ingediend. Voor misdaden van deze soort kan vol gens de wet levenslange tuohtuisstraf wor den opgelegd. Als rechter van instructie treedt in deze affaire op Reichsgerichtsrat Vogt. CONFLICT DANZIG-POLEN. Danzig's burgerwacht in 't geweer De senaat van de vrije stad Danzig heeft aan de bevolking den volgenden oproep ge publiceerd: De Poolsche regeering heeft ernstig reohtsinbreuk gemaakt op de rechten der vrije stad Danzig door zonder toestem ming van den volkenbondscommissaris en onder schending van de bestaande ver dragen op de Westerplatte een afdeeling troepen met zware wapenen te plaatsen Zoowel de senaat als de hooge commis saris hebben onverwijld maatregelen ge troffen, om tegen deze ernstige rechtsin- breuk to protesteeren. Wij verwachten van do bezonnenheid der bevolking van Danzig, dat zij, als tot dusver in dergelijke gevallen, onvoorwaar delijk de rust en orde in dezen ernstige» toestand bewaart en uitspattingen ver mijdt, die slechts er toe zouden kunnen lei den, aan de rechtvaardige zaak van Dan zig afbreuk te doen. gelen op korten termijn de huidige moeilijkheden te overwinnen en daarna het volksvertrouwen te herstellen door een volkomen reorganisatie van het Amerikaansohe bauksteksel op de basis van federalisme. Men hoopt dat de moeilijkheden nog slechts enkele dagen zullen duren. Lehmann krijgt dictatoriale finaMcieele volmacht. Het parlement van den staat New York heeft den gouverneur van den staat Lehmann voor den duur der crisis dictatoriale volmachten op financieel ge bied verstrekt. De staat New York zal waarschijnlijk eigen noodgeld uitgeven. daar de door het bankiersclearingshouse to New York voorgenomen emissie van noodgeld op dekkjngsmoeiliikheden bij de banken stuit. De meeste banken der Vereenigde Staten ziin thans slechts georend voor de afwikkeling der weinige door het Staatsministerie toegelaten transacties. Betalingen in natura. De bankcrisis heeft ook zijn amusante zijde. Gisterenavond werd bij een worstel wedstrijd te New York toegajig verleend tegen betaling van elk object.'dat eenige waarde heeft, zelfs huishoudelijke artike len c.n kruidenierswaren zouden naar go- meld wordt aan het loket zijn aangenomen als entrée-prijs. Hollywood in moeilijkheden. De leiders van de Hollywoodfilmindus- trie hebben na een vergadering aangekon digd. dat zij van plan zijn om alle bedrijven stil te leggen. Als gevolg van de bankho- lidavs zijn zij niet in staat aan de loon- eischen te voldoen. Stemmen uit beurskringen te Amsterdam. Naar aanleiding van de gebeurtenissen in Amerika heeft de effectenfinna Van Bommel Co.. lid der Ver. v. d. Effecten handel. te Amsterdam een extra-beursbe richt het licht doen zien. Wij ontleenen hieraan het volgende: De vraag die ieder thans bezig houdt is: „Wat zijn de mogelijke gevolgen van de gebeurtenissen aan de overzijde van den Oceaan?" Wij meenden die vraag als volgt te moeten beantwoorden. Wordt de dollar losgelaten, doch houdt men evenals in Engeland den toestand in handen door drastische sancering, dan is de invloed op het wereldprijsniveau in goud uitgedrukt eerder na-, dan voordce- lig. Blijft de goudwaarde gehandhaafd, dan zullen er voorloopig scherpe handels- en deviezenl^elemmeringen noodig zijn. waardoor de ruilhandel voorshands nog verder wordt ontwricht. Het onmiddellijk Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De nieuwe Duitsche Rijksdag zal tus- schen 3 en 8 April bijeenkomen. De regee ring hoopt op een twee-derde-meerderheid met behulp van het Centrum voor een machtigingswet. (Ie pagina). Ontspanning in de financieele situatie van Amerika. Het bankverkeer wordt ge deeltelijk weer hervat. (Ie pagina). Dictator Piastiras in Griekenland weer vervangen door Othonaois, die op zijn beurt weer binnenkort zal moeten aftreden. (2e blad). BINNENLAND. Besprekingen in de Tweede Kamer over het gebeurde op de „Zeven Provinciën". (lste blad). Verwerking van het dreigende melkover schot. (2de blad). Katholiekendag in het Bisdom Haarlem. (2de blad). Bij een spoorwegongeval te Helmond is een wagon gederailleerd. (Gem, Bcr. ado blad. Smokkelwaar in beslag genomen. (Gem. Bcr. 3do blad en Laatste Bcr.). effect op het coónomisch leven is'dan ook niet bepaald stimuleerend. In beide gevallen echter kan het* direc te ongunstige effect op den duur worden teniet gedaan en in het tegendeel verkee- ren door een grondige reorganisatie van het bankwezen, saneering der begrooting en min of meer gedwongen aanpassing van kosten aan opbrengst. Dat zal het interne econ. leven der Ver. Staten weer op stoot helpen cn zoo indirect belangrijk meewer- ken aan cfe verbetering der situatie in de geheele wereld. Wij zijn door het gebeurde niet terneer geslagen, doch integendeel hoopvol ge stemd Wij achten liet echter onzen plicht te waarschuwen tegen een schielijke haus se, een ongebreideld optimisme van aan- deelen- en goederenmarkten, wat tot nieu we ernstige teleurstellingen zou kunnen leiden, zoolang er nog niets hoegenaamd vaststaat en men, zooals Mae Fadden te recht opmerkt, niet meer dan enkele uren vooruit kan zien. Ons optimisme is echter, hoe parado xaal zulks ook moge klinken, door do ern stige voorvallen der laatste dagen ver sterkt. Wij kunnen de overtuiging niet van ons afzetten, dat Wallstrccl hij herope ning aanmerkelijk hooger koersen tc zien zal geven, 't zij met of zonder inflatie. Met inflatie uit vrees voor het geld, zon der inflatie op grond van de overtuiging, dat er thans wordt aangepakt, eerst na tionaal en dan internationaal. HAARLEMMERSTRAAT 138, TELEFOON 699

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1