DINSDAG 7 MAART 1933 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN DOOR EEN AUTOBUS AANGEREDEN. Gistermiddag reed te Ede een vracht auto, beladen met hout, het kazerneterrein op naar een in aanbouw zijnde loods. De schildwacht, zekere B ra-me wilde den chauffeur den weg wijzen en ging op den treeplank staan. In een bocht sloeg de wa gen echter om en kwam bovenop den mili tair terecht. De borstkas werd hem inge drukt. In hopeloozen toestand is de man naar het hospitaal te Utrecht vervoerd. Gisterochtend is de 83-jarige Vonk uit Nijmegen door een autobus van de Gelder- ache Stoomtram-Maatschappij te Lent overreden en op slag gedood. De oude man, die eenigszins doof was, liep aehter een troep soldaten in de nabijheid van den Kouden Hoek. Hij wilde den weg overste ken, doch werd gewaarschuwd, daar de autobus naderde. Ondanks deze waar schuwing deed Vonk een poging om over te steken met hot bekende gevolg. DRONKEN MAN OVERREDEN. Zaterdagnacht werd een man uit Voor burg door een hoofdconducteur van de H. T. M. op den Hofweg bij de Kapelsbrug te 's-Gnavenhage uit een motorwagen van de lijn Den HaagRijswijk verwijderd, we gens dronkenschap. Van den vluchtheuvel liep de man den rijweg op.'waar hij door een auto werd gegrepen. Zwaar gewond werd hij naar het gem. ziekenhuis gebracht, waar hij aan de gevolgen is overleden. WOONWAGEN VERONGELUKT. Geen persoonlijke ongelukken. Zondagmiddag, omstreeks twaalf uur, •kwam een woonwagen, welke gebouwd was op een onderstel van een vrachtauto en getrokken door een tractor, uit de richting Westzaan met bestemming naar Den Hel der. De provinciale brug bij de sluis in Assendelft moest gepas-seerd worden om op den Westelijken Communicatieweg te komen. Deze brug is nog van een oud type, nJ. een wipbrug, met ovaal bovenstuk. Nadat de eigenaar van den wagen, wel ke aan de afmetingen voldeed, zich ervan had overtuigd dat hij passeeren kon, trok de tractor den wagen de hoogteop, doch ook niet verder. Door een kleine schomme ling op de veeren geraakte de voorkant der wagen vast. De tractor trok het onderstel verder, maar het geheele vierkant der woning stortte met donderend geweld op de brug neer, meldt do „Tijd". Het mag wel een wonder worden genoemd, dat hierbij geen doodchjko ongelukken zijn voorgekomen, daar zich in den wagen een moeder met zeven kinderen, waarvan de oudste 15 jaar en cle jongste 2 jaar is, bevonden. De moe der was bij 't fornuis met den middagpot bezig. Ecnige kinderen hadden de maze len, waarvan het jongste in hooge mate. Het geheele huishouden kwam tussohen de brokstukken op de brug terecht. Het jong ste kind lag in een ledikant je tusschen de brugleuning. De moeder greep het kind terstond beet. In een oogwenk had zij de situatie overzien en met e«en uitroep: „waar is Jantje", daar zij er maar zes telde, werd het ergste gevreesd. Zij vermoedde dat de kleine in het water of onder de inventaris geraakt was. Gelukkig kon het ventje onge deerd onder het brandende fornuis van daan gehaald worden. Alleen het oudste zoontje, die de pan met kokende soep over zijn beenen had gekregen, had ernstige brandwonden bekomen. Het talrijk toegestroomde publiek begon direct te helpen om de. brug voor het ver keer ruim te maken. De eigenaar en zijn vrouw keken met tranen in de oogen naar de troostelooze ruïne, van. wat eens hun woning was geweest. De kinderen waren inmiddels bij den heer C. Gaal binnengebracht. DOODELIJKE VAL VAN DE TRAP. Het anderhalf jarig kindje van den heer K. in de Gerard de Bontstraat te Til burg viel spelenderwijze van de onderste treden van de trap in de woning naar be neden. Aanvankelijk meende men, dat het kind geen letsel had bekomen, maar toen bet na eenigen tijd onwel werd, constateer de een geneesheer ernstige horsenschud ding. Eenigie uren daarna is het kindje aan de gevolgen overleden. KOLENDAMPVERGIFTIGING TE MAASTRICHT. Gisternacht te ongeveer halfdrie be merkten eenige buren van den 92-jarigen heer M., gepensionneerd hoofdofficier van heb Indische leger te Maastricht, dat de grijsaard bewusteloos in een kamer van zijn woning lag. Zij konden echter geen toegang tob de woning verkrijgen, en eerst toen de politie en een inmiddels gewaar schuwd familielid waren verschenen, kon men den ouden man te hulp komen. Waar schijnlijk is hij het slachtoffer geworden van kolendampvergiftiging, daar er een verstikkende lucht in de kamer hing. Op last van den direct ontboden huisarts is hij nog dien nacht per auto van den Ge neeskundigen Dienst naar het hospitaal getransporteerd, waar hij weer eenigszins tot bewustzijn kwam. Een drietal weken geleden werd zijn echtgenoote onder on geveer dezeJfde omstandigheden wegge bracht, nadat reeds een begin van brand ontstaan was. Ook toen wisten de buren tijdig erger te voorkomen. „Tel." MOTORSCHIP GESTRAND. Gistermiddag omstreeks een uur is het motorschip „Cornelia" schipper Arnoutse te St. Philipsland, geladen met superfos faat en bestemd voor Gent, tijdens hoog water ter hoogte van Hoekedenskerke op de Westerschelde vastgeloopen op een zandbank. In den loop van den avond hebben twee bergingsvaartuigen van de firma Smit te Wemeldinge getracht de „Cornelia" vlot te krijgen. Het sohip bleef echter op de zand bank vastzitten. Men slaagde er slechts in het vaartuig vijf meter te verplaatsen. Aangezien er groot gevaar bestaat, dat het schip zal breken, is een lichter gerequi- reerd, welke de bemanning en de lading zal overnemen. Nader wordt nog gemeld: Het motorschip is ook hedennacht niet vlot gekomen. Eerst in de morgenuren slaagde een sleepboot erin het schip vlot te krijgen, waarna het naar Hans weert werd gesleept. VIER VERDACHTE BOERDERIJ. BRANDEN. goed wijs worden, alleen meende men uit do onderteekening nog het woord „com munisten" te kunnen spellen. Daar er op dat moment echter niet te veel aandacht aan dit briefje geschonken werd cn men het als een soort grap beschouwde, werd het briefje op de tafel neergelegd, 's Avonds is echter de boerderij, zooals wij reeds meldden bijna tot den grond toe afgebrand, en doordat de kamer, waarin genoemd briefje op de tafel lag, geheel uitbrandde, is het briefje verloren gegaan. Naar ons verder ter oore kwam, moet een der huisgenooten eenigen tijd, voordat de brand uitbrak, gemeend hebben een licht knalletje gehoord te hebben, zonder daar aan meer aandacht te schenken. Hierdoor en doordat deze brand evenals die van den heer D. Dijkstra jL Zondagavond direct zoo snel in omvang toenam, hellen veler meeningen over naar het feit, dat beide boerderijen met brandbommen, die vooraf zijn geplaatst, in brand zijn gesto ken- Door al deze feiten, geruchten en meeningen verkeeren de boeren in den omtrek van het dorp in groote onrust en houden vele hunner thans 's nachts de wacht; mede door de hardnekkige geruch ten die er gaan, dat er in die omgeving nog twee boerderijen aan gelooven moe ten, die bij name genoemd worden. Door de marechaussee en politie wordt een streng onderzoek ingesteld en tevens 's nachts de omgeving goed bewaakt. Het is te hopen, dat in deze gevallen spoedig klaarheid moge worden gebracht en dat heid bevatten, spoedig gevat zullen wor den. Terwijl wij dit schrijven, bereikt ons de tijding, dat zoo juist een schuur met twee woningen te Beetgum, een dorp 5 km. van Dronrijp gelegen, tot. den grond toe is afgebrand, waarvan eveneens de oorzaak onbekend is. Hiermede zijn in de- zo omgeving binnen den tijd van 6 dagen 4 boerderijen totaal door brand verwoest Dinsdag jl. is nl. onder St. Anna Par. ook een groote boerderij, zonder bekende oor zaak in vlammen opgegaan. Geen wonder dat er groote onrust heerscht. BRAND BIJ LISSONE. Op de vijfde verdieping van het Beisbu reau Lissone in de Leidèche straat 5 te Amsterdam, is in den vooravond in een vertrek, dat als bergruimte voor het archief gebruikt wordt, brand onfetaan, welke ver moedelijk veroorzaakt -is,'doordat uit een kachel vuur op den vloer is gevallen. In zeer korten tijd heeft de braudweer de vlammen met twee stralen gebluscht-. Het vertrek is gedeeltelijk uitgebrand. Het tramverkeer in de Leidsche straat heeft door het blusschingswerk geen stag natie ondervonden. DE HUURSTAKING TE A'DAM. Vijf uitzettingen. UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Woensdag 8 Maart. Huizen, 296 M. NCR V-Uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. M. m. v. Vrouwenkoor. 9.00 Mr. G. A. Diepenhorst: Ons schoone sticht. 9.15 Kwintetconcert o. 1. v. P. v. d. Hurk. 9.45 J. Molenkamp: Hier is het best. 10.00 Vervolg concert. 10.30 Morgendienst. 11.00 Concert. Mej. S. Volkers (zang) en mej. J. Witting (piano). 11.45 M. Oldenhof: Uit het land van Lek en LJssel. 12.15 Utr. Sted. orkest o. 1. v. H. v. Goud oever. 1.00 H. Botterweg: Utrecht als Markt en Jaarbeursatad. I.15 Vervolg concert. 2.00 Utr. Militair DubbeLkwartet o. 1. G. Karstens en Gramofoonpl. 3.45 L. Kalmijn: Het bezoek van Willem v. Oranje aan Utreoht in 1577, 4.00 Concert door Kinderkoor o. 1. v. H. Wegeriff m. m. v. Fluit/ietencorpe o. 1. v. H. J. v. d. Laan. 5.15 Ned. Herv. Kerkkoor Amersfoort o. I. v. A. J. C. Mooy m. m. v. G. v. d. Burg (ongel). 6.00 Mr. J. H. Schreurer: De Stichtsche Vallei. 6.15 Vervolg concert. 7.00 Afgestaan. 7.45 Ned. Cbr. Persbureau. 8.00 Propaganda-avond in „Ti vol i" te Utrecht M. m. v. koor, orkest en strijken- semble alsmede sprekers In de pauze: Le zing. ca. 9.15 Vaz Dias. 10.3011.30 Chr. Muziekvereenigmg ,,De Bazuin" o. L v. A. J. N. H. Kragting. Hilversum, 1875 M. V AR A-Uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. L d. Continubedrijven: R. Numan (voordracht), De Notenkrakers o. 1. v. D. Wins, Gramofoonpl. en lezing. 12.00 VARA-Kleinorkest o. 1. v. P. Du- chant eu Gramofoonpl. 2.00 Voor de Vrouw. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Orgelspel J. Jong m. m. v. A. de Booy (zang). 6.00 VARA-Mandoline-Ensemble o. 1. v. J. B. Kok. 6.15 De Flierefluiters o. 1. v. TL de Groot m. m. v. A. de Booy (zang). 6.50 Vervolg Mandoline-concert. 7.00 Lezing J. Oudegeest. 7.20 VARA-orkeet o. L v. P. Tiggers. He- dendaagsche muziek. 8.00 SOS-beriohten. 8.05 Lezing. 8.25 Leoncavallo-Programma m. m. v. het VAR A-orkest o. 1. v. H. de Groot. Hél. Lu- dolpli (sopraan) en P. Perlot (bariton). 9.05 Uit „Gevleugeld© Daden" van S. Falkland door het VARA-tooneel o. 1. v. W. v Cappellen. 10.50 Gramofoonpl. II.00 Vaz Dias. 11.1012.00 Gramofoonmuziek. De bewoners waren blijkbaar van de komst van den gereohtelijken ao-m op de hoogte. Plakkaten, met doodkisten beschil derd, een galg, waaraan een man hing, moesten hun een welkom toeroepen. Aan alle zijden hingen de vrouwen der huursta- kers uit de ramen en zij hebben het vol gehouden om tijdens het ganscho karwei een ononderbroken vloed van scheldwoor den, bedreigingen, afgewisseld door spreek koren en strijdliederen, over deurwaarder en kruiers uit te storten. Een enkele maal maande de politie tot kalmte, maar tij koos ten slotte het wijste deel en liet do bewoonsters vrij haar o verkropt gemoed te luchten. Inmiddels ging de uitzetting niet zon der moeilijkheden. De zoldervensters, waar- Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdeein, Berichten. 12.20 Orgelspel Q. MacLean. 1.05 L. Kemp's orkest. 1.50 Granjofoonpl. 2.20 Voor echolen. 3.50 Sted. orkest Bournemouth o. 1. Dan Godfrey m. m. v. P. Cathie (viool). 5.05 Orgelspel R. New. 5.35 Kinderuur. 6.50 Moderne Cello-sonates door Mcy ea Anne Muklé. 7.10, 7.30, 7.50 en 8.20 Lozingen. 8.35 BBC-Symphonie-orkest o. 1. v. Sir Henry Wood m. m. v. M. Blytb (sopraan) eu A. Buach (viool). (Uit de Queen's Hall). 10.35 Lezing. 10.50 Declamatie. 10.5512.20 Dansmuziek door Roy Fox en zijn Band. „Radio-Paris", 1724 M. 8.05 Gramofoonpl. 12.35 Concert d. h. Omroeporkost. 12.50 Orgelconcert. I.25 Vervolg orkeetconoert. 7.40 en 9.05 Gramofoonpl. 9.20 Concert door de Assoc. des Concori Lamoureux. Orkest en Solisten o. 1. v. Rabaud. Kal undborg, 1153 M. II.20—12.35 Concert uit Rest. „Wivex". 2.20 Gramofoonpl. 2.504.50 Omroeporkest o. 1. v. Reepen. 7.20 Kwartet voor piano, viool, viola en cello van D. F. Kuhlau. 8.201.20 Dansmuziek voor de jeugd door diverse Bands. Langenberg, 473 M. 6.25 Gramofoonpl. 11.20 Concert o. 1. v. Fried m. m. v. viool- soliste. 12.20 Concert o. L v. Eysoldt. 1.50 Gramofoonpl. 4.20 Werag-sfcrijkkwartet. 9.45 Gramofoonitauziek. 10.0511.20 Populair concert o. 1. v. Erioh Rlosz. Rome, 441 M. 8.05 Voorstelling uit een theater. Brussel, 338 en 508 M. 338 M.: 12.20 Omroepkleinorkest o. 1. v. Leemans. 1.30 Concert uit Antwerpen. 5.20 Dansmuziek uit St. Sauveur. 7.20 GramofoonpL 8.20 Piano-recital. 8.50 „De Schelde", oratorium voor solis ten, koor en orkest van Beaoit. Hierna Gramofoonpl. 508 M.: 12.20 Concert uit Antwerpen. 1.30 Omroepkleinorkest o. v. Leemans. 5.20 Dito. 6.35 Gramofoonpl. 6.50 Koorzang. 7.20 Gramofoonpl. 8.20 Omroeporkest o. 1. v. R. Baton. 10.00 Gramofoonpl. 10.30—11.20 Max Alexys en zijn orkest. Z e e s e n, 1635 M; 6.55 Moza/rt-Conoert uit ITa-mburg m. m. v. orkest en solisten o. 1. v. Horst Platen. 7.30 Liefdadigheidsoproep. 7.35 Onbekend. P.20 Berichten en hierna Dansmuziek door L. Rüth en zijn orkest. 10.50—11.20 Zie Daventry 1554 M. langs de katrol aan den hijschbalk moet warden geslagen, waren door de huursta- kers gebarricadeerd. Bij het openbreken sneuvelden vensterglas en sponningen, wat in de ramen aan de overzij luid werd toege juicht. Het stakorscomitó had voor ecu verhuiswagen gezorgd en toen de meubelen geleidelijk op straat stonden, werden zij hierin opgeladen en vervoerd naar de ïiieuwe woningen, die elders zijn gehuurd. Vaai een der stakersleiders vernamen wij nog, dat de huurstaking in de Jacob van Lennepstraat tegen den makelaar Gecr- lings na den goeden afloop met een groot feest is besloten. Beide partijen zijn daar weer verzoend en goede vrienden. In de Lootsstraat is men blijkbaar nog niet. zoo ver! „De Tijd". Onrust onder de bevolking. Uit Franeker wordt aan de „Tel." ge meld: De vermoedens dat bij de boerde rij branden in deze omgeving kwaadwillig heid in het spel is geweest, beginnen vas- teren vorm aan te nemen. Woensdagmid dag ging n.l. het gerucht door Dronrijp, dat de boerderij van den heer Van dor Duin ook door brand vernield zou worden Men sloeg hierop echter minder acht, om dat het als een loos praatje werd be schouwd. Den volgenden nacht hoorde de zoon van den heer v. d. Duin iemand over het grintpad langs de schuur loopen. Hij ging toen naar buiten, maar daar hij nie mand opmerkte, ging hij weer naar bed, denkende dat het wel bunzingjagers zou den zijn geweest. Den volgenden morgen vond hij echter een briefje onder de krui plank van den grooten mesthoop. Daar het echter had geregend was het schrift zoo door den regen verbleekt, dat hij het aanvankelijk niet lezen kon. Het was wel te zien, dat het met potlood beschreven was. Alleen was echter niet meer te lezen alleen de woorden: No. 1 is gegaan, no. 2 zal gaan; uit het overige kon men niet Een droevig tijdbeeld bood gistermorgen de Lootsstraat te A'dam, waar na zeven weken huurstaking de eerste vijf gerechte lijke uitzettingen volgden. Een veertigtal huurders van woningen, resp, beheerd aan de even zijde door makelaar Klaassen en aan de onevenzijde door makelaar van Elck, voeren hier onder leiding van eca buurtcomibé strijd om verlaging der hu ren. Overal zijn groene „boyoot"-vlaggetjes uitgestoken, groote plakkaten en commu nistische verkiezingsmanifesten bedekken ramen en muren. Bet melkboer in deze straat heeft- blijkbaar den euvelen moed, om niet aan de staking d^cl te nemen. Vol gens verklaring der huurstakers zou hij een verradersrol hebben gespeeld en zij trachten nu hem door een boycot te brood- rooven. Een concurrent van den melkboer aan de overzij staakt wèl. Gistermorgen zijn vijf bewoners gerech telijk uit hun huis gezeten wel de huurders van perceel 19 huis en drie verdiepingen en perceel 23 één hoog. Omstreeks kwart over negen verschenen de deurwaarder en zijn helpers, begeleid door een aantal rui ters en agenten te voet, die de straat af zetten. FEUILLETON. DE MAN DIE EEN STAD PLUNDERDE ROMAN VAN AVONTUUR door SVEN ELVESTAD. IS) „Neen", antwoordde hij, „dat vind ik nu juist niet. Het geheel komt me nogal lo gisch voor. Het is slechts Vt schakel van een langen ketting. Anders niet. En als we met deze comedie meedoen, hebben we ten minste kans meer te weten te komen. En daar is 't ons toch ora te doen." „Ik geloof", zei de chef, „dat je dezen nacht en den ochtend er bij, goed besteed hebt. Je bent natuurlijk heelemaal niet uit wandelen geweest, hoewel ik vermoed, dat je wel op verschillende plaatsen geweest bent. Je bent zoo zeker van je zaak, als of „Alsof?" vroeg Krag. „Ja, wat zal ik zeggen, als iemand die altijd door slechte kaarten heeft gehad, maar nu ineens 'n paar hooge troeven in handen krijgt." Er werd geklopt. „Binnen Het was weer de roodharige kellner. „Hebben de heeren gebeld?" vroeg hij. „Neen", luidde het antwoord, „wij heb ben niet gebeld." De kellner trok 'n verbaasd gezicht cn wilde weer gaan. Maar Ivrag wenkte hem te blijven. „Luister eens", zei hij, „maar doe eerst de deur even dicht." De kellner trad binnen en sloot de deur. Krag keek even op z'n horloge en zei dan: „M'n waarde, de tijd is verstreken. Wat hebt u ons mededeelen Krag keek den roodharign kellner lachend aan. „Nu", ging hij verder, hem de wijzer plaat van z'n horloge toonend, „bent u ook niet van meening, dat we maar met de besprekingen moesten beginnen?" De chef stoof op: „Met hem daar?Met een kellner. Wat ga je nu in 's hemelsnaam beginnen 1" „Ik geef u de verzekering", antwoordde Krag glimlachend, „dat hij een alleraar digste kerel is. Ziet u dan niet, dat de voorkomendheid en beminnelijkheid op z'n gezicht te lezen staan V' Maar op het gezicht van den kellner stond niets anders te lezen dan groote verbazing. In 't begin was hij totaal over rompeld, maar hij trachtte zich spoedig te herstellen. Hij smeet z'n servet in een hoek, maakte voor Krag 'n respectvolle bui ging en zei: „U bent me te vlug af, mijnheer. Ik be wonder u". „Waarom werpt u uw servet weg?" „Omdat ik geen kellner ben". „Maar u vroeg toch wat wij wenschten?" „En u wcnschte niets." „Juist. Maar wij hebben ons bedacht. We hebben wel trek in een flesch sodawater. Wilt u ons die bezorgen?" „U vergist zich. Ik heb u al gezegd, dat ik geen kellner ben. Tenminste niet meer". „Vlug 'n beetjeKrag greep naar het schelkoord. „Anders zullen we een anderen kellner roepen. Wilt u zoolang plaats ne men, meneer?" De detective lachte sarcastisch en maak te voor den roodharige een plechtige bui ging, steeds dreigend met het schelkoord. Doch deze tooverde bliksemsnel een mes te voorschijn, sneed het koord door en lachte triomphantelijk: „Als 't u belieft, belt u „Gewonnen", gaf Krag toe. De chef had intusschen een kloek be sluit genomen en trad vastberaden op de deur toe. „De schurken willen ons insluitenriep hij uit. Maar de roodharige hield hem tegen. „Neen", zeide hij. „Bovendien, de hec- ren zijn met hun tweeën tegen één. En dan, U kunt den gérant roepen, met 'n heel le gertje kellners, maar wat zoudt u daar mee bereiken?" „Daar zullen we 't later wel over heb ben", antwoordde de chef. „Voor de recht bank, dat is daar juist de beste plaats voor." „Dat is zeker waar. Maar u bent hier heen gekomen om ons te spreken (hij leg de een bijzonderen nadruk op „ons") en 't zal zeker van belang voor u zijn, om eerst eens te hooren, wat wij te zeggen heb ben." De chef keek Krag aan. Deze knikte. Toen de roodharige merkte, dat hij voor- loopig bedenktijd gewonnen had, zette hij zich aan de tafel en noodigde de beide andere heeren met 'n handbeweging uit, z'n voorbeeld te volgen. Krag legde z'n horloge vóór zich op dc tafel en wendde z'n oog er niet van af, als verwachtte hij, dat er op 'n bepaald oogenblik iets zou ge beuren. De roodharige, die nu weer over z'n vol le tegenwoordigheid van geest beschikte, keek Krag nogmaals bewonderend aan. „Ik wil niet beweren, dat u mij her kend hebt, want waarschijnlijk hebt u mij vroeger nooit gezien", zeide hij. „Juist daarom moet. ik erkennen dat u over een scherp combinatievermogen beschikt." „Toch zal ik zoo vrij zijn u tegen te spreken", antwoordde Krag uiterst beleefd. „Ik heb u enkel maar herkend, dat is al les." „Is 't heuschMag ik u vragen, wan neer ik voor 't laatst de eer had u te ont moeten Krag schudde koppig het hoofd. „Wij zijn waarachtig niet hier geko men, om over dergelijke dingen te spre ken. Op 't oogenblik laat 't me zelfs volko men onverschillig wie u bent en ook hoe 't. u gelukt is, om hier als kellner binnen te dringen. Vermoedelijk hebt u geruild met 'n kellner van vreemde nationaliteithet wemelt in de groote steden van ons land van buitenlandsche kellners. Doch laat ons zakelijk blijven. U hebt ons een brief ge stuurd „Ja". „En in den brief verklaart u zich bereid, enkele van de gestolen voorwerpen terug te geven." „Ik ben nog steeds bereid, mij aan m'n woord te houden." De roodharige nam z'n portefeuille en haalde er een vel beschreven papier uit. „Hier", verklaarde hij, „heb ik den in ventaris van wat er gestolen is. Er zijn werkelijk aardige dingen bij". En hij las: „Een spiegel van Venetiaansch glaseen weinig -beschadigd". De chef trommelde nerveus met de vin gers op tafel. „Er mankeerde absoluut niets aan", ver klaarde hij, zioh moeite gevend 'n opwel lende driftbui te beteugelen. De roodharige riep: „U hebt gelijkMaar de heele „verhui zing" moest in enkele uren tijds afgeloo- pen zijn. Verder hebben wij in ons bezit.." Maar nu was de chef zich- niet meer meester. Woedend beet hij hem toe: „Dat hoeft u me niet te zeggen. Jullie hebben alles genomen wat los en vast was. De roodharige maakte weer 'n theatrale buiging en gaf als antwoord: „Wat u daar zegt, strookt volkomen met de waarheid. En wat wenscht u nu terug te hebben „Houdt u alles", zei de chef. „Ik beu niet van plan om op zulk een meer dan schandelijk voorstel in te gaan". „Nu mengde Krag zich weer in 't ge sprek. „Ik hoop, dat u onzen chef goed be grijpt. Hij bedoeld, dat hij alles of niets terug wil." „Dat is nogal wat", meende de rood harige. „Tk ben niet gemachtigd, u daar op een antwoord te geven." „U bent dus niet den dief?" „Toch wel, tenminste één van hen." „Maar niet dc hoofdman?" De roodharige glimlachte. „Bedoelt u den man, die stcplt?" .,lk bedoel den man, die alles in scène zet." „Oh, die laat zich niet zien.'' „Dan dient hij zijn menschen een be hoorlijke volmacht te verleenen Krag stond op, opende de deur en wenkte een kellner. „Wat voert u in 't schild" vroeg dc rood harige. „Ik wil iets te drinken hebben", zei Krag. „Het onderhoud met u is nu niet zoo heel prettig (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9