DINSDAG 7 MAART 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 BUITENLAND ONTWAPENING KRIJGT DUITSCHLAND KOLONIËN? Merkwaardige verklaring van Fransch minister te Genève. De Hoofdcommissie heeft op voorstel van Madariaga besloten, een commissie te benoemen, samengesteld uit de verte genwoordigers der koloniale mogendhe den en Duitschland, die zioh zal bezig hou den met de bestudeering van de wijze, waarop de algemeene ontwapeningsmaab- regelen op de koloniale troepen kunnen worden toegepast. Nadolny verdedigde do stelling, dat de koloniale troepen, die zijn gestationneerd in het moederland of in de nabijheid van het moederland, een integraal deel van do nationale strijdkrachten vormen en derhalve in de algemeene ontwapening zijn begrepen. Verder verklaarde hij, da* Tbiitsohland verlangt, in de bijzondere commissie zit ting te hebben. De vertegenwoordiger van Italië sloot zich bij het Duitsohe voorstel aan. Na de stemming verklaarde Sarraut, dat hij de deelneming van Duitschland in de oommissie begrootte. Bij de oplossing van de geheele kwestie moet men het oog gerioht houden niet op het heden, maar op een toekomstige ontwikkeling. Frank- rijlc ziet den dag komen, waarop zekere Europeesche mogendheden, die thans nog geen koloniën hebben, aan het alge meene werk zullen deelnemen en wel speciaal aan het ontsluiten van enorme gebieden, zooals bijv. Afrika, die nog naar de gemeenschappelijke bewerking door alle Europeesche staten uitzien. Nadolny sprak hierop in vriendelijke bewoordingen zijn dank uit. DENEMARKEN DE WERKLOOSHEID. Volgens mededeoling van het bureau voor statistiek waren einde Januari j.l. 43.5 pet. der georganiseerde Deensche ar beiders werkloos, tegenover 42.8 pet. in December 1932 en 34.1 pet. in Jan. 1932. In socialistisch geregeerde landen is het dus nog slechter dan in Nederland. Bo vendien zijn de steunuitkeeringen aan werkloozen in Nederland nog aanzienlijk hooger. GRIEKENLAND DICTATUUR UITGEROEPEN. Rogeering afgetreden, staat van beleg en censuur ingesteld. Bij de Zondag gehouden verkiezingen heeft de ooalitie der rechtsche oppositie partijen volgens berichten uit Athene een onverwachte meerderheid behaald. Ter voorkoming van ongeregeldheden heeft generaal Piastiras een militaire re geering ingesteld. Hij heeft een proclamatie tot de bevol king gericht, waarin hij mededeelt, dat de constitutioneele waarborgen worden op geheven, dat de dictatuur is afgekondigd, alle vergaderingen zijn verboden, de staat van beleg en de censuur op dagbladen en perstelegrammen zijn «ingesteld. De regeering-Venizelos is daarop afge treden. In een boodschap aan de natie ver klaart Piastiras, dat het parlementaire stelsel Griekenland geen levensvatbare regeering kan geven en leidt tot verster king van het communisme. Naar aanleiding van de jongste gebeur tenissen, aldus de nieuwe dictator, heb ik in overleg met aanzienlijke medewerkers besloten het bewind te aanvaarden. De nieuwe regeering, die de orde, de rust. den economischen wederopbouw en de sociale consolidatie zal waarborgen, zal spoedig den eed afleggen. BULGARIJE BOTSINGEN TE SOFIA. Communistische emigrantenleiders terug. De vroegere communistische emigran tenleiders oud-minister Kosta, Todoroff, Alexander en Oboff, die gratie hebben gekregen, zijn Zondag te Sofia aangeko men. Zij werden tusschen de Servische grens en Sofia uit den trein gehaald en door politie langs omwegen naar de stad ge bracht om incidenten te voorkomen.. Sinds Zaterdag wordt door nationale organisaties en studenten een hevige agi tatie tegen den terugkeer van deze leiders gevoerd, die wegens hoogverraad ter dood veroordeeld waren. Tusschen studenten en extremistische aanhangers van den boe renbond, hebben dientengevolge ernstige botsingen plaatsgehad, waarbij ongeveer drieduizend personen waren betrokken. Verscheidene personen werden door scho ten gewond. Toen de politie in grooten getale de strijdenden scheidde, trokken de demon- etreerende studenten naar het Slot en de Sobranje, waar zij protesteerden tegen den terugkeer van de emigranten. RUSLAND. ZEVENTIG ARRESTATIES TE MOSKOU. Naar officieel wordt medegedeeld, heeft de G. P. O. E. zeventig ambtenaren van het Volkscommissariaat voor landbouw, wegens sabotage en benadeeling van den Sovjet-staat, gearresteerd. De gearresteer den zouden de partijleiding valsche me- dedeeling hebben gedaan betreffende den toestand van den Russisohen landbouw en daardoor den Sovjet-staat politiek en economisch hebben benadeel. Alle z «ven tig gearresteerden werden door het college der G. P. O. E. gevonnist; verscheidene ambtenaren wacht de dood straf. CHINA TERUGTREKKENDE CHINEEZEN BESTOOKT. Generaal Tang-Joe-lin bijna gevangen. Japansche vliegtuigen bestoken nog de uit Jehol terugtrekkende Chineesche troe pen. Drie Chineesche officieren, die gene raal Wan Foe lin escorteerden, werden door een bom uit een Japansoh vliegtuig gedood. Wan Foe lin's paard werd onder hem gedood. Generaal Tang Joe lin, die aansprake lijk is voor het verlies van Jehol, is bijna naar Ohineesche troepen gevangen geno men. BUITENL. BERICHTEN SCHIPBREUK VAN EEN BRITSCH STOOMSCHIP. Volgens de eerste berichten slechts een dec| der opvarenden gered. Het Britsche s.s. „Antung" heeft op de hoogte van de landtong Moebee (of Mofoe) in de Chineesche Zee schipbreuk geleden. Het schip wordt als verloren beschouwd. Het s.s. „Anhui" heeft 220 (volgens een ander bericht 286) pasagiers en 50 man van de equipage aan boord genomen; 114 pas sagiers en 55 leden der bemanning zijn in de reddmgsbooten gegaan. Het Britsche oorlogsvaartuig „Folkstone" is op zoek naar deze booten. Tot dusver staat nog niet vast hoeveel menschen bij deze schipbreuk zijn omgeko men. VIER DOODEN BIJ EEN BRAND. In een meelfabriek in Loja (Spanje) is brand uitgebroken, waardoor het geheele gebouw verwoe».t werd. Bij het instorten van een muur werden 4 personen gedood. ONVERWACHT GEVOLG AANSLAG OP ROOSEVELT. Zuster ziet haar broeder na jaren terug. Mejuffrouw Margaret Kruis, de dame die bij den aanslag op president Roosevelt ge wond werd, heeft, naar Reuter meldt, door dit voorval haar broeder, Herman Kruis, dien zij in geen negen jaar gezien had en van wien zij in geen zes jaar iets gehoord had, teruggevonden. Toen Herman Kruis in de bladen las, dat een zekere mejuffrouw Margaret Kruis ge wond was geraakt schreef hij een brief aan de po.itie te Miami en vroeg of de ge wonde zijn zuster was. De brief werd aan Margaret getoond en zij herkende aan stonds het handschrift van haar broer. Mej. Kruis, die op het oogenblik nog in het ziekenhuis te Miami verpleegd wordt, doch binnenkort hersteld zal zijn, is voor nemens haar broeder onverwijld te gaan be zoeken. ROOSEVELT KRIJGT EEN PANTSER SPREEKGESTOELTE. Een Amerikaansche radio-omroep heeft president Rooseve.t een speciaal geconstru eerd stalen spreekgestoelte gegeven, dat bestand is tegen kogels Roosevelt heeft het geschenk aanvaard Het beschermt zijn lichaam van zijn middel af tot even onder de schouders. BOM IN EEN MADRILEENSCH KLOOSTER. Naar „El Debate'5 meldt, is de vorige week door onbekende daders een bom ge worpen in het klooster van de broeders der christelijke scholen in de „Avenida de la Republica" te Madrid. De helsche machnie kwam terecht in de keuken, waar juist een broeder en een knecht het middagmaal gebruikten. Wonder boven wonder kwam de bom niet tot ont ploffing. De politie ste.t een onderzoek in. Naar uit Bilbao vernomen wordt, heeft de gouverneur van Biscaye, Amilivia, be paald, dat het verboden is, zich met meer dan twee personen in de onmiddellijke om geving van het H. Hart-monument van Bil bao te bevinden of te bewegen, terwijl het tevens verboden is om daar hardop te bid den. De politie heeft opdracht gekregen om zonder voorafgaande waarschuwing charges uit te voeren en het plein te zuiveren. Met een vandalistische woede werden biddende vrouwen, kinderen en grijsaards uiteenge dreven. Bij deze charges werden tal van personen zwaar gewond. Op de Gran Via, de voornaamste straat van Bilbao, heeft de opgewonden en getergde menigte de po litie uitgefloten. Tal van vooraanstaande Katho'ieken wreden hierbij .gearresteerd. De winkeliers van Bilbao hebben besloten om uit protest tegen deze anti-Katholieke actie hun winkels te sluiten. BINNENLAND WERKLIEDENVERBOND EN HANDELSPOLITIEK. INLEIDINGEN PROF. KAAG EN H. HERMANS. Het R. K. Werkliedenverbond in Neder land heeft gisteren te 's Gravenhage, in een der zalen van den Dierentuin een buiten gewone vergadering belegd ter bespreking van de handelspolitiek. In zijn openingswoord begroette de voor zitter, de heer A. C. de Bruyn vooreerst Z.Exc. minister Verschuur, vervolgens mr. Schaepman, vertegenwoordigend het De partement van Buitenlandsche Zaken. Dat ook de arbeid in zijn vollen omvang, de leidende zoowel als de uitvoerende ar beid, zijn stem over de te volgen handels politiek doet hooren, is, aldus spr., princi pieel onafwijsbaar. Maar bovendien: is het voeren van een juiste handelspolitiek niet allereerst voor de werknemers van belang? Het afschuwelijke cijfer van 400.000, dat ongeveer het aantal werkloozen in ons land aangeeft, met daarachter het noig \eel grootere cijfer op de vrouwen en kinderen van vele werkloozen betrekking hebbende, geeft het antwoord op die vraag. Indien er voor een bemerking plaats zou zijn, dan ware het misschien deze: dat wij ons tot nu toe op het besproken gebied niet voldoende lieten gelden. Het kan zeer gewenscht zijn, dat in het bijzonder de komende kabinetsformateur en het komende kabinet wete, hoe de ka tholieke Arbeidersbeweging oordeelt over de te voeren handelspolitiek; men zou hei onzerzijds als plicht kunnen beschouwen, de (komende) regeering, die in den naas ten tijd een zware en hoogst verantwooi- delijke taak zal hebben te vervullen, te doen weten hoe in den kring van 215.000 georganiseerde Nederlanders over het zoo gewichtige vraagstuk der handelspolitiek wordt gedacht. Vervolgens gaf de voorzitter het woord aan prof. Kaag, boogleeraar aan de R. K. Handelshoogeschool te Tilburg. Inleiding Prof. Kaag. Spr. acht het een misvatting, dat de huidige economisohe moeilijkheden haar oorzaak in de handelspolitiek vinden, hoe wel deze ze wel heeft verscherpt. Geen ver standige politiek is het te me-enen, dat de moeilijkheden kunnen worden opgelost door herstel der internationale vrijhandels politiek. Slechts door met eigen economi sche ordening aan te vangen kan dit ge sohieden. Het zal verder noodig zijn de Crisis In- voerwet en daarmee samenhangende wet ten grondig te wijzigen. Hoe langer de con- tingenteering in al haar vormen in stand blijft, des te grooter is het gevaar van ver starring. De industrie moet zich instellen op andere producten. Dit wordt bij ruime toepassing der Crisis invoerwet niet be vorderd. Door export-compensaties toe te staan zou dit gevaar omzeild kunnen worden. Een nieuwe handelspolitieke wetgeving voldoe aan: le. Bevordering van zoo groot mogelijke aanpassing der binnenlandsohe productie aan de veranderde tijdsomstandigheden. Bevordering van de aanpassing aan struc tuurveranderingen als zoodanig; naast con- tingenteering andere vormen van handels politiek ingrijpen scheppen; 2e. De mogelijkheid van differentieele behandeling der landen naar gelang onze export. 3e. Streven naar ruiling met het buiten land op zoo gunstig mogelijken ruilvoet. Inleiding H. Hermans. Vervolgens werkte de heer Henri Her mans de volgende stellingen uit: I. Men kan ervan overtuigd zijn, dat de radicale protectionistische wijziging van handelspolitiek in geheel de wereld vooral voor een op vrij ruilverkeer ingesteld land als Nederland, ramnzalige gevolgen heeft, zonder te aanvaarden, dat even radicale terugkeer tot ongebonden handelsvrijheid in afzienbaren tijd mogelijk en voor de so ciaal-economische belangen der gemeen schap wenschelijk is. II. Het is, volgens Quadragesimo Anno. „absoluut noodzakelijk, dat het economisch leven opnieuw geregeld wordt door een waarlijk leidend en vruchtbaar beginsel en dat „een sociale en juridische orde wordt geschapen, waardoor heel het econo misch leven als in nieuwe vormen wordt gegoten". Het strijdpunt kan niet zijn: vrijhandel of bescherming, maar is in werkelijkheid: geregelde of ongeregelde handel, nationaal en internationaal. III. Met het oog op deze hervorming en de bizojidere moeilijkheden van onzen tijd. zijn noodzakelijk; le. Instelling binnen de kortst mogelij ken tijd van den bij de wet geregelden Eco nomischen Raad, om in studie te nemen de noodzakelijk geworden structueele veran deringen in de economische positie des landes, zulks in verband met te nemen maatregelen van ordening en leiding. 2e. Een zoodanige herziening van de Ta- riefwet, dat een meer geregeld ruilverkeer met andere landen kan worden bevorderd en in die wet voor het bedrijfsleven scha^ delijke fouten worden weggenomen. 3e. Maatregelen tegen internationale overeenkomsten, die werkloosheid veroor zaken of werkverruiming belemmeren. 4e. Uitbreiding van de Crisis-invoerwet, om bedrijven, die, wegens afweermaafcre- gelen van het buitenland of zeer vermin derd verbruik in nood verkeeren, een rui mer afzetgebied te verzekeren op de bin- nenlandsche markt. 5e. Spoediger beslissingen op aanvragen om toepassing der Crisis-invoerwet. 6e. Krachtige bestrijding van dumping: invoer van goederen tegen lagere prijzen dan voor dezelfde goederen in landen van herkomst worden berekend of van goede ren, geproduceerd onder arbeidsvoorwaar den, welke den kostprijs zoodanig drukken, dat hiertegen concurrentie aan de binnen landsohe bedrijven onmogelijk wordt ge maakt.. 7e. Bestrijding van werkloosheid door het weren van buitenlandsche arbeidskrachten. 8e. Krachtige propaganda voor het ge bruik van goederen van Nederlandschen oorsprong. In de middagbijeenkomst werd van ge dachten gemisseld over de inleiding van de heeren prof. Kaag en Henri Hermans. De voorzitter bracht na sluiting der dis cussies, de stellingen van den heer Henri Hermans in stemming. Zij werden met al gemeene stemmen aangenomen. De voorzitter dankte beide inleiders en hoopte dat de vergadering haar doel niet zou missen. De inleiding van den heer Her mans zal in druk verschijnen en verspreid worden. ROOD VERKIEZINGSCONGRES. Zondagochtend werd het verkiezingscon gres der S. D. A. P. te Nijmegen voortgezet met een inleiding van den partijleider ir. J. Albarda over het verkiezingsprogram der S. D. A. P. en de daaraan verbonden resolutie. Spr. schetste de groote spanning, die allerwegen in de wereld heerscht en het dreigende oorlogsgevaar. Hij laakte de .houding van de Nederlandsche regeering, die op zulk een tijdstip deze verantwoor delijke daad begaat om een futiele reden de Kamer te ontbinden. Wat den politie- ken achtergrond van deze Kamerontbin ding betreft, het is der regeering en harr aanhangers welkom deze verkiezingen te brengen in de sfeer van een nationale het ze van het gezag. De bereidheid der S. D. A. P., om met ander partijen samen te werken, blijft niettemin gehandhaafd. Niet bereid is de S. D. A. P. echter tot samen werking in een z.g. nationaal kabinet. Vervolgens behandelde de heer Albarda het fascistische gevaar, waarna hij de verkiezingseischen besprak en uitvoerig het vraagstuk der ontwapening behan delde. Na een korte pauze verschijnt voor het eerst, na een ziekte van eenige jaren, de heer A. B. Kleerkoper op het podium, be groet met een daverende ovatie. De heer Kleerekoper bespreekt het re- geeringsbesluit tot Kamerontbinding en kondigt aan, dat hij de inzameling voor het verkiezingsfonds der S. D. A. P. zal hbuden onder de leuze „Kort Dag". Aan het eind van ziin rede zingt de ver gadering hem staande „De Socialisten Marsch" toe. De rest van de ochtendzitting werd ge wijd aan de herdenking van den 50sten sterfdag van Karl Marx met een rede van den heer J. F. Ankersmit. 's Middags te half drie werd het Congres voortgezet met een discussie op de inlei ding van den heer Albarda over het verkie zingsprogram en de resolutie. In deze middagszitting gaf dr. F. M. Wibaut een toelichting op de door het Partijbestuur voorgestelde wijziging van de conclusies van het socialisatierapport, waarbij hij er den nadruk op legde, dat de socialisatie van studeerkainerobject is ge worden tot een practisch programpunt. De heer A. van Arkel en de heer W. v. d. Sluis burgemeester van Goor, lichtten de oonclusies van de landbouwrcsolutie toe. De heer W. H. Vliegen bracht rapport uit namens de commissie, die de amende menten op het verkiezingsprogram had on derzocht. Een aantal amendementen werd door de oommissie aangenomen, een groot aantal ook verworpen. In het dageliiksch bestuur der partij werden «Ie voorzitter en de secretarissen, de heer Oudegeest en moj. Ribbius Pele- tier en de heer Woudenberg zonder tegen- candidaten herbenoemd. In het dagelijksoh bestuur werden voorts herkozen de heeren Boekenman, Matthijs- sen en Wibaut. In het overige partijbestuur werden her kozen de heeren Albarda, Banning, Drees, Van Eek, mej. Suze Groeneweg en de hee ren Vliegen en Zwertbroek. Ir. Cramer had reeds in Januari te ken nen gegeven, zich niet meer voor het partij bestuur beschikbaar te stellen. In de daar door ontstane vacature moet worden voor zien door een herstemming tusschen de heeren Stokvis en Kiès. In de zitting van Zondagavond verdedig de een aantal afgevaardigden de amende menten, die niet door de Commissie voor het verkiezingsprogram zijn overgenomen. Dr. Ir. Th. van der Waerden liet een ernstige waarschuwing hooren tegen het opnemen van de 40-urige werkweek in het verkiezingsprograra. De kostprijs zou er door verhoogd worden, zoodat het gevaar van grooter werkloosheid er door ontstaat. Bovendien betwijfelde spr. of het huidige productie-apparaat er groot genoeg voor is. Nadat nog de door de Commissie over genomen amendementen met algemeene stemmen en het amendement inzake opne ming der Plaatselijke Keuze in het Ver kiezingsprogram met groote meerderheid door het Congres zijn goedgekeurd, wordt het geheele aldus gewijzigde verkiezings- proram bij acclamatie aangenomen. Te half elf werd het Congres verdaagd. DE ZOMERDIENSTREGELING. Aansluiting op buitenlandsche treinen. De zomertijd wordt in België en Frank rijk ingevoerd op Zondag 26 Maart en in Engeland 9 April a.s. De treinen, waarbij in het dienstregelingsbiljet en in de reis gidsen is vermeld: „Alleen tot datum in voering zomertijd in België" zullen der halve tot en met Zaterdag 25 Maart a.s., volgens de daarbij aangegeven dienstrege ling, loopen en de treinen, waarbij is ver meld: „Alleen van datum van invoering zomertijd in België af" zullen, ingaande Zondag 26 Maart a*s., volgens de daarbij aangegeven dienstregeling loopen. BOUWBEDRIJF EN WERKVER- SCHAFFING. Verzet van werkgevers en arbeiders tegen den bouw van boerderijen in werkver schaffing. De oommissie inzake werkverschaffing zendt ons het volgende persbericht: Naar aanleiding van het feit, dat thans met den bouw van boerderijen bij wijze van werkverschaffing, op het Staphorsterveld, is begonnen, is dezer dagen te Zwolle een vergadering gehouden van besturen van werkgevers- en werknemersorganisaties in het bouwbedrijf. Deze vergadering is tevens bijgewoond door vertegenwoordigers van de landelijke commissie, door gehoemde organisaties ge vormd. Met verontwaardiging constateerde de vergadering, dat, terwijl met de regeering nog overleg omtrent den bouw van boer derijen in werkverschaffing wordt gepleegd, reeds tot uitvoering op bedoelde wijze wordt overgegaan. Een nieuwe aanslag op het toch al in zoo sterke mate door de regeeringsmaatregelen getroffen bouwbedrijf wordt hiermede ge pleegd. Besloten is, dat de besturen in eigen or ganisaties zullen overwegen, welke maatre gelen daartegen kunnen en moeten worden getroffen. UIT DE SCHOENINDUSTRIE. De voorwaarden der werknemers door de fabrikanten niet aanvaard. De Federatie van Nederlandsche Schoen fabrikanten heeft de kwestie van de col lectieve arbeidsovereenkomst nader be sproken. De voorwaarden van de zijde der werknemers waren de volgende: 1. Herstel der jeugdloonen, 2. Afsluiting van een contract voor den tijdsduur van één jaar. 3. Schrappen van de bindende bepalingen eenerzijds, opzegging met zes weken. 4. Driemaandelijkscke controle der loonlijsten. 5. Verstrekken van loonzakjes met naam, datum en bedrag van het loon. De federatie besloot op deze voorwaar den niet in te gaan. UIT HET HOUTBEDRIJF De collectieve arbeidsovereenkomst. Naar aanleiding van het 'feit, dat 15 Febr. j.l. de collectieve arbeidsovereen komst tusschen den bond van werkgevers en de organisaties van werknemers ben einde is geloopen, zijn tusschen partijen onderhandelingen gevoerd om te genaken tot een nieuwe C. A. O., ten aanzien waar van door den eerste voorstellen zijn ge daan*. Dit heeft tot gevolg gehad, dat de christelijke en katholieke organisaties de nieuwe arbeidsovereenkomst hebben aan vaard, waarbij drie procent loonsverlaging is aanvaard (aanvankelijk was 5 pet. ge vorderd). Ook de 20 pet. boven de 80 pet. ziekte uit- keering, die de patroons vrijwillig toeleg den, zijn vervallen, zoodat heb ziekteloon voortaan 80 pet. zal bedragen. De vacan- tiebijslag blijft gehandhaafd. De moderne bond van werknemers heeft deze voorwaarden niet aanvaard, zoodat deze den zomer contractloos zal ingaan, evenals de federatieve arbeiders, die dit al reeds een jaar deden. De arbeiders die in de oonfessioneele ver- eenigingen georganiseerd zijn, omvatten ongeveer 20 pet. van het totaal aantal ar beiders in het houtbedrijf. Woensdagavond zullen de moderne ar beiders hun houding ten aanzien van het nieuwe contract, dat Maandag 13 Maart in werking treedt, nader bepalen. CENTRALE RAAD VAN BEROEP. Mr. A. Baron van Wijnbergen benoemd tot voorzitter. Met 1 April is wegens het reeds bereikt hebben van den vollen ouderdom van ze ventig jaar eervol ontslagen Mr. Dr. H. Reuyl als voorzitter van den Centralen Raad van Beroep te Utrecht, Mr. W. H. J. Th. van Basten Batenburg als lid van dien raad, Mr. I. M. Hijmans als voorzitter van den Raad van Beroep te 's-Gravenhage, allen onder dankbetuiging voor de aan de administratieve rechtspraak bewezen diens ten en Mr. J. G. Jaxon Deelman als griffier van den Raad van Beroep te Amsterdam. Mr. Dr. Reuyl voornoemd is benoemd tot commandeur der Oranje-Nassau-orde. Benoemd met 1 April tot voorzitter van den Centralen Raad van Beroep te Utrecht, Mr. A. I. Baron van Wijnbergen, thans on der-voorzitter en tot onder-voorzitter Mr. Dr. E. J. Beumer, thans lid. DE ZENDER VAN DE A.V.R.O. GESTOORD. Storing van de uitzending op 1875 Meter door een nieuwen Russischen zender? De radio-uitzending op de golflengte van 1875 meter is de laatste dagen ernstig ge-stoord geweest. Bijna onophoudelijk klonk een zware bromtoon, welke welis waar het uitgezondene niet onverstaanbaar maakte, maar welke toch zeer hinderlijk was. Af en toe ging de bromtoon over ia schril gefluit. De A.V.R.O. heeft daarom Zondagavond gedurende eenigen tijd op een andere, wat grootere golflengte uitgezonden. Men ver moedde, blijkens een mededeeling van den omroeper, hier met een Russisch station te doen te hebben, dat, zonder zich aan eenigerlei afspraak te storen, aan het zen den was gegaan op een voor den Hilver- sumschen zender hoogst hinderlijke golf lengte. Nadat de nieuwe, onbekende zen der de Internationale had doen hooren, werd deze uitzending gestaakt. HET KAMERLID FLORIS VOS. Aanvaardt geen zetel meer. Naar de „Tel." verneemt, zal het Kamer lid, de heer Floris Vos, bij de a.s. verkie zingen zich niet meer voor een zetel be schikbaar stellen.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6