Na de zegepraal van Hitier DINSDAG 7 MAART 1933 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DE FINANCIEELE CRISIS IN AMERIKA 24ste Jaargang No. 7450 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103C03, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. HAKENKRUISVUGGEN WAPPEREN ALLERWEGE DE NAZI'S EISCHEN DE MACHT IN DE STATEN. Ernstige onlusten. De verkiezingssuccessen heben de natïo- naal-socialisten in geheel Dmtschland veel eischender gemaakt dan ooit. In Baden eischen zij dat de regeering (gevormd uit Centrum en sociaal-democra ten) zal aftreden en dat de macht overge geven zal worden aan de „nationale" par tijen. In Munchen vorderen de nazi's hetzelf de. Er wordt onderhandeld over het aftre den der regeering-Held en ontbinding van den Landdag. Verwacht wordt, dat er geen overeenkomst zal tot stand komen tus- sohen Nazi's en Beiersche Volkspartij, om dat de eersten de volle macht eischen. In de vrije staat Bremen eischen de nazi's, evenals in Hamburg, nieuwe sa menstelling van den senaat in hun zin. De senaat is afgetreden. De Rijksregeering be noemde een commissaris. In de vrije stad Liibeck is de soc-dem. burgemeester afgetreden, eveneens de soc.-dem. senaatsleden. Aan het hoofd der politie is een nat-.socialist gekozen. Bij overrompeling werden de hakenkruis- vlaggen geheschen op de regeeringsgebou- wen en Taadhuizen te Karlshuhe, Damstadt Freiburg, Oppeln, Loerraeh, Duisburg, Des sau. Herne en enkele kleinere steden. De Badische reseering seinde aan de Rüksreeeering: „Bij overrompeling is de hakenkruisvlag geheschen op het slot en regeeringsgebouw te Karlsruhe. Nationaal- socialisten beroepen zich op een instructie van den Rijkskanselier. De regeering in Baden heeft de verwijdering gelast. Ten einde bloedvergieten te voorkomen ver zoeken wij instructie aan de nationaal-so- cialisten gouwleiding van Baden." In Saksen verklaren de nazi's, dat de uitslag der verkiezingen het „doodvonnis over den Landdag beteefeent." De Pruisische Landdag zal waarschijn lijk 1 April bijeenkomen ter verkiezing van een minister-president. Algemeen wordt aansrenomen dat von Papen groote kansen heeft. De regeering van Hessen eischte zelve ontbinding van den Landdag, hetwelk deze weigerde. Thans heeft de Rijksregeering een commissaris benoemd. Te Berlijn is op den Noord-oostelijken toren van het Rijksdaggebouw gistermid dag een hakenkruisvlag geheschen. Op be vel van de huisinspectie is de vlag weder verwijderd. Na een opmarsch der S. A. te Weimar zullen vanmiddag- op de gebouwen van den Thuringschen Landdag en het ministerie van Binnenl. Zaken worden geheschen de hakenkruisvlag, het zwarCwit-rood en de vlag van het land Thuringen. Ondertusschen blijkt men het in Berlijn niet geheel eens te zijn met het hijschen van al deze hakenkruis vlaggen op open bare gebouwen, hetwelk blijkt uit volgend telegram Het Rijksministerie van Binn. Zaken heeft; medegedeeld dat het gerucht, als zou Rijksminister Goering het hijschen van de hakenkruisvlag op alle raadhuizen hebben bevolen, niet in overeenstemming is met de waarheid. Politiemacht in Pruisen onbeperkt. De macht van de Pruisische politie wordt nog versterkt door verscherping der noodverordening Naar de officieele Pruisische persdienst n.l. mededeelt, heeft de Rijkscommissaris voor het Pruisische ministerie van Binn. Zaken voor de practisohe toepassing van de verordening tot bescherming van volk en staat van 28 Febr. 1933 in een bijzon der rondschrijven de volgende aanwijzingen gegeven Paragraaf 1 van de verordening voor ziet in de opheffing van alle beperkingen in Rijks- en Landwetten voor de werk zaamheid van de politie. Heden radiorede. Over de door de verkiezingen geschapen situatie zal namens de Rijksregeering mi- nisteraldirektor Funk heden tusschen 19.30 en 20.00 uur (Duitschen tijd) een rede hou den, die door alle Duitsohe zenders zal wor- I den uitgezonden. Centrum en B. V. P. zien toe. In een besloten bijeenkomst der Beier sche Volkspartij, waarin de verkiezingsuit slagen bekend werden gemaakt, wees pre laat Leicht er Zondagavond op, dat de verhouding der regeering, voor wat haar maohtsverhouding betreft, een niet onbe langrijke verschuiving hebben te zien ge- ceven, zoodat een reconstructie van het ka binet niet zal kunnen uitblijven. Indien men de partijen van het midden verder buiten de regeering zou willen houden, dan kan men dat doen. Deze partijen zullen zich in geen geval opdringen. Ze kunnen afwachten wat onder verantwoordelijkheid van nationaal-socialisten en Duitsch-Natio- nalen van hun beloften zal kunnen worden vervuld. Tot nu toe hebben het Centrum en de Beiersche Volkspartij bijna in alle regeeringen de last der verantwoordelijk heid mede gedragen. Het rjfltsministerie van bïnnenlandsche zaken hwft intusschen medegedeeld, dat het gerueht als zou de rijksminister het hijschen tan de hakenkruisvlag op alle raadhuizui hebben bevolen, niet in over eenstemming is met de waarheid. Later l»eeft rijksminister Goering echter wel, blijlttns een W. B.-telegram, er bij de .regeerinaupresidenten in Pruisen op aan gedrongen, dat zij zich tegen het hijschen der hakenkruisvlag in deze dagen niet ver zetten. Incidenten. Van d* jongste incidenten in het Duit- sche rijk vermelden wij de volgende: Te Hamburg werden Maandagmiddag nazi's door communisten beschoten; ©eni ge personen werden aangehouden. Te Oberhausen zijn twee communistische leiders door hulpagenten doodgeschoten. Bij Eschwege staat het landgoed Wel- lincerode in brand; men vermoedt dat linksradicale kringen den brand hebben gesticht. Te Berlijn is gisteren een aanslag ge pleegd op een S. A.-man, die als huloagent 'had dienst gedaan. Hij overleed op de op- geloopen kwetsuren. De politie president heeft een belooning van 1000 mark uitgeloofd voor het aanhou den der moordenaars. In verschillende plaatsen zijn communis ten, in totaal vijf, gedood. Hevige schietpartijen te Hamburg. Gisteravond is het te Hamburg tusschen politie en nationaal-socialisten eenerzijds en ^communisten anderziids tot ernstige schietDartijen gekomen. Er zijn 3 dooden eri vele zwaargewonden, waaronder 3 poli- tie-agenten, gevallen. De communisten hebben het geopend op voorbijtrekkende afdeelingen politie en S. A. Aanvankelijk dacht de politie door af zetten van straten en gebruik van meer politie-agenten deze actie te kunnen tegen gaan, doch. toen dit niet hielp ging zij over tot gebruik maken van pantserwagens met machinegeweren en handgranaten. De geheele beschikbare politie van Hamburg werd aan de stedelijke grens geconcen treerd en met stalen helmen uitgerust. Bo vendien werd de geheele S.A., zoowel uit Hamburg als uit het gebied van Altona ge alarmeerd. Deze marcheerden in gesloten orde het tooneel van den strijd op. Het is echter moeilijk door te dringen tot het terrein, aangezien ook de zieken auto's vanaf de daken worden beschoten. De communisten waren zeer goed bewa pend. Communistische en Joodsche vluchtelingen. Naar het Poolsche telegraafagentschap meldt, heeft zich de Pruisische politie in den afgeloopen nacht in den sector van de Poolsch-Pruisisohe grens in de omgeving van Filipow verdekt opgesteld, om commu nisten en Joden, die den laatsten -tijd iederen nacht naar Polen vluchten, te over rompelen. Tezelfdertijd stiet een bende saccharine- smokkelaars op de in hinderlaag liggende politie, die hen'voor vluchtelingen hield en het vuur opende. De smokkelaars beant woordden de schoten. Drie hunner en een IS INFLATIE ONVERMIJDELIJK? Geen gevaar voor Nederland. Mr. L. J. A. Trip, president van De Ne der landsche Bank, verklaarde aan de pers, dat door De Nederlandsohe Bank geen spe ciale maatregelen worden genomen naar aanleiding yan de gebeurtenissen in Ameri ka. De Nederlandsohe Bank zet haar poli tiek van handhaving van den gouden standaard voort op de wijze zooals tot nu toe is geschied. Gevaar voor wat zich thans in Amerika afspeelt met betrekking tot Nederland is er niet. Men heeft, aldus mr. Trip, daar op het oogenblik te doen met moeilijkhe den in het financieele systeem, welke moe ten leiden tot een aanpassing van het bankwezen aan de verhoudingen zooals die daar te lande in de laatste jaren zijn ge groeid. Dit is een mternp aangelegenheid, die wel eenige onrust m het buitenland te voorschijn roept, doch overigens geen di recte consequenties kan hebben. Hoe men verder in Amerika den gouden standaard zal willen hanteeren zal pas na afloop van het moratorium, dat thans tot Donderdag geldt, kunnen blijken. Uit dat gene, wat tot nu toe bekend is geworden is men echter geneigd op te maken, dat men in Amerika met den weg op wil, dien men in Engeland is gegaan, doch de situa tie in handen wenscht te houden, wellicht min of meer op de wijze zooals dat in Duitsckland is geschied. Zal het bankmoratorium ver lengd worden? De minister van financiën Woodin is van meening, dat men niet genoodzaakt zal zijn het bankmoratorium te verlengen in dien zich geen bijzondere omstandigheden voordoen. Waartoe de banken gemach tigd zijn. De minister van financiën Woodin heelt de banken gemachtigd: 1. wissels te ac cepteer en ten behoeve van de aflevering van voedingsmiddelen; 2. operaties te ver richten in verband met safe-depots; 3. klem geld te verstrekken; 4. ohèques te be talen, getrokken op de schatkist; 5. de pots, ontvangen voor incasso toen de ban ken sloten, uit te betalen; 6. betalingen van cliënten te ontvangen voor wissels of andere verplichtingen, sipoedig vervallende Roosevelt krijgt zijn vol machten. De speaker van het Huis van Afgevaar digden, Rainey, heeft verklaard, dat het nieuwe Congres Roosevelt alle verlangde volmachten zal geven. politeman werden gedood. Communisten en Joden profiteerden van. de gelegenheid, om de grens over te steken. Zij werden echter door Poolsche grenswachters gear resteerd en naar de Litausche grens ver voerd. Tal van Duitsohe communisten zijn te Moskou aangekomen. Zij hebben in ver band met de recente gebeurtenisen beslo ten zich in de sovjet-unie te vestigen. De grenswachten versterkt. Naar wij vernemen vreest men in België ernstig een uittocht van Duitsche commu nisten. In Eupen zijn Zondag de gendarmes op geroepen zich gereed te houden. Zij vroe gen versterking van militairen met ma chinegeweren en pantserwagens, omdat men vreesde dat Duitsche communisten in massa over de Belgische grens zouden trekken. Ook de Nederlandsche grenswachten hebben in Vaals een versterkten dienst ingesteld. De controle der passen wordt door de Duitsche grensbeambten zeer streng gehandhaafd. Polen vreest moeilijkheden. In officieele kringen te Warschau ver luidt volgens V. D., dat door de Hitlerianen plannen zouden worden beraamd om zich meester te maken van het schiereiland Westerplatte in de haven van Dantzig, dat door den Volkenbond ter beschikking van Polen is gesteld voor opslag van munitie. De Poolsche regeering heeft de troepenaf- deeling, w;elke belast is met de bescher ming van dit schiereiland, tot nu toe be staande uit 83 man, versterkt. i Rainey zeide verder, dat inflatie in een of anderen vorm onvermijdelijk is. Alle beurzen der girokantoren in de Vereenigde Staten blijven gedurende do beursvacantie gesloten. Bij beschikking v-an Roosevelt wordt iedere verzending van goud, zilver en bankpapier naar het bui tenland bestraft met boete van 10.000 dol lar en gevangenis voor den duur van tien jaren. De bevolking heeft met het oog op de crisis betrekkelijk verstandig gereageerd hoewel zich in het dagelijksche leven tal van moeilijkheden voordoen. Trams, hotels en winkelzaken zijn voor een goed deel er toe over gegaan, tegen legitimatie chèques in betaling te nemen. Zelfs doen zich moei lijkheden voor wanneer men biljetten van tien dollar wil wisselen. Het Clearinghouse maakt intusschen clichés klaar voor het drukken van nood geld. Ook worden bijzondere loketten in ge bruik genomen voor de uitgifte van geld. Noodgeld zal verkrijgbaar zijn ten bedrage van 1 tot 29 dollar, teneinde tegemoet te komen aan het tekort aan baar geld. De drukpers der Amerikaansche circulatie bank werkt dag en nacht. Er is een voorstel ingedie J om het goudgehalte van den dollar terug te bren gen van 22 tot 16 grein. Tegelijk met bet embargo op goud en zilver is ook een verbod uitgevaardigd, gouden en zilveren munten te hamsteren. De gouverneurs van de effectenbeurs hebben vergaderd en hebben een speciale commissie benoemd met de volmacht, om alle noodig geachte maatregelen te treffen in verband met de huidige bankcrisis. President Roosevelt is voornemens dezer dagen met de gouverneurs der staten over de crisis te beraadslagen. Woodin verklaarde dat de salarissen uit betaald moeten worden en indien noodig zullen de restricties worden opgeheven om dit mogelijk te maken. Het Amerikaansche publiek neemt den toestand vrij kalm op. Nog goud genoeg. Naar verklaard wordt, bevindt zich in Amerika nog ongeveer 300 millioen dollar goud, ofwel meer dan 1/3 van de wereld reserve. Er zal dus, wanneer een ordelijke toestand hersteld is, goud genoeg zijn om, evenals voorheen, op internationale goud basis te werken. Maar geen geld in omloop! Het gebrek aan baar geld doet zich overal voelen. Ook Amerikanen, die in het buitenland reizen, ondervinden de ernstig ste moeilijkheden. De wisselkantoren ver strekken vreemde valuta met aftrek van 25 pet. in overeenstemming met de wettelijke voorschriften. De Canadeesche dollar daal de in vergelijking met het Engelsche poad 17 y: punt. Ondanks de groote spanning is de bevolking rustig; desniettemin hebben de autoriteiten niet opvallende veiligheids maatregelen genomen. Geen dollarnoteering te Londen. De Londensche bankiers besloten den handel in buitenlandsche wissels gewoon te laten doorgaan, behalve voor den dol lar. Een dollar-noteering zal heden niet worden opgemaakt om speculatie tegen te gaan. Voorloopig zal iederen dag opnieuw be sloten worden wat zal worden gedaan. De uitbetaling der loonen in clearingshouse-certificaten. Staatssecretaris Huil heeft verklaard dat hij voorloopig de behandeling der interna tionale problemen ter zijde zal stellen ten einde alle krachten in te spannen voor *le verbetering van den financieelen toestand. De conferentie van de gouverneurs der bondsstaten heeft een besluit aangenomen, waarin volledig vertrouwen wordt uitge sproken in de federale regeering en waarin volledige ondersteuning der' afzonderlijke staten wordt toegezegd. President Roosevelt heeft den gouver neur-generaal van de Philippijnen machti ging verleend de Philippijnen uit te zon deren van de bankholidays. Gisterenmiddag is een conferentie gehou den tusschen president Roosevelt en mi nister van financiën Woodin, waarbij de uitvoeringsbepalingen inzake het noodgeld behandeld zijn. Alles wordt in het werk ge steld om de Dinsdag vervallende loonbe- talingen mogelijk te maken. Tot dit doel Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Na de instelling van het embargo op goud en zilver in de Vereen. Staten. Wordt de valuta bedreigd? (1ste blad). Uit vrees voor onlusten heeft de Rijks regeering in het bestuur van Hessen en Bremen ingegrepen. (2de blad). In Griekenland is de dictatuur uitgeroe pen. (2de blad). BINNENLAND. Het uit de markt nemen van zware var kens, Uitvoerig plan van de varkenscen trale. (2de blad). De buitengewone vergadering van het R.-K. Werkliedenverbond. (2de blad). Onze eieren- en kaasexport naar Duitsch- land. Ontstellende verhooging der invoer rechten. (2de blad). HET BANK-CENTRUM VAN NEW- YORK. Op den voorgrond de slanke wolkenkrabber van de National City Bank liggen in New York 250 mdllioen dollar aan clearinghouse-certificaten gereed. De speaker van het huis van afgevaar digden heeft te verstaan gegeven, dat het ondanks alle inspanning misschien nood zakelijk zal zijn de bankholidays nog ver der uit te breiden. Het congres zal in zijn speciale zitting oa, ook besluiten moeten nemen in verba rn'et de herfinanciering van de half Maart vervallende Amerikaan sche leeningen ten bedrage van 1 milliard dollar. KERKNIEUWS „HEILIG UUR" OP 6 APRIL. Ter Herdenking van den Doodstrijd in den Hof van Olijven. De Heiligo Vader heeft een schrijven gericht aan den Vicaris van Rome, kardi naal Marchetti Selvaggiani, waarin hij het verlangen uitspreekt, dat bij den aanvang van het Heilig Jaar op bijzondere wijze de doodstrijd van Christus in den Hof van Olijven zal worden herdacht. „Onder de heilige geheimen van de ver lossing der menschhoid', aldus dit schrijven, „welker door Ons aangekondigde negen- tienbonderdjarLge herdenking nadert, is een van de ontroerendste voor iederen Christen, die niet ongevoelig is voor het lijden van zijn Heer, dat van den doods strijd van Jezus in den Hof van Olijven, toen namelijk dat Goddelijk Hart, meer nog bij het aanschouwen van de vreeselijke ongerechtigheid der menschen dan wel van de bloedige wijze, waarop Ilij die uitboe ten moest, de verschrikkelijke smarten van een bitteren doodsstrijd wilde ondervinden,

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1