NEDERLAND—HONGARIJE 1-2 MAANDAG 6 MAART 1S33 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. fi EEN ENTHOUSIASTE ÓRANJE-PLOEG WELKE EEN ONVERDIENDE NEDERLAAG LEED Heeft Lagendaal zijn laatste kans verspeeld? Een prachtige voorjaarsdag heeft gister middag talloos velen in het mooie Stadion te Amsterdam doen genieten van een uiterst interessanten en spannenden wed strijd tusschen twee goede ploegen. Naar «chatting waren een 27.000 toeschouwers aanwezig bij de met spanning tegemoet ge- zienen landenkamp NederlandHongarije. Het zonnetje bracht een milde stemming te weeg, welke nog werd verbeterd, toen bleek, dat deze ontmoeting tusschen twee oogenschijnlijk zooveel in kracht verschil lende ploegen in staat was eenige uren aan gename verpoozing te bieden. Fleurig wapperden de vlaggen van de Stadionmuren in de helle zon, toen allengs meer voetbalenthousiasten hun plaatsen op zochten. De muziek van de Hollandsche Draad- en Kabelfabriek kortte den tijd met lustige muziek en stond natuurlijk tegen half drie voor den ingang opgesteld om achtereenvolgens het Hongaarsche en het Nederlandsche volkslied ten gehoore te brengen. Het was een enthousiaste ont vangst van beide ploegen, het publiek voel de zeker van te voren reeds, dat er een in teressante wedstrijd zou volgen. EEN HULDIGING VOORAF. De entree der Hollanders had ditmaal een bijzonder tintje doordat voor den in gang de voorzitter van den K.N.V.B., dr. D. van Prooye, een kort woordje sprak tot den aanvoerder der Oranjemannen, dr. Gejus van der Meulen, die zijn vijftigsten interlandwedstrijd zou spelen. Vóór dezen moeilijken wedstrijd wilde dr. van Prooye zijn groote vreugde uitspre ken de tolk te mogen zijn van velen, om Van der Meulen te huldigen. Hij deed dit namens den K.N.V.B., namens de tiendui zenden, Me het Stadion bevolkten en na mens de honderdduizenden luisteraars. Spr. wenschte van der Meulen met zijn mannen een goeden wedstrijd toe en nog vele na dien, waarna hij hen? een lauwerkrans aan bood. Langdurige en enthousiaste toe juichingen van het publiek volgden op deze korte welgemeende woorden, waarna de spelers zich naar het middenterrein bega ven. DE WEDSTRIJD. Scheidsrechter Langenu? liet de aanvoer ders tossen, waarbij de Hongaar de geluk kige was. Hij koos de zon mede, hetgeen beteekende, dat de gasten ook na de rust de zon in den rug hadden, wanneer zij ten aanval trokken. De ploegen stelden zich daarna als volgt op: Te 2.36 brengt Van den Broek den bal aan het rollen, maar de Hongaren zitten er dadelijk goed op en van Markos komt reeds den eersten voorzet op het Molland- sche doel, doch van der Meulen vangt het leer en zet den Hollandschen aanval aan het werk, doch Lagendaal eindigt dezen door den bal tegen een tegenstander te trappen. Eenig middenveldspel volgt, van Nellen en Bonsema dringen goeo op, maar de rechtshalf Baratsky blijkt voor geen klein geruchtje vervaard en grijpt telkens kordaat in. Bij een aanval der gasten volgt een schermutseling voor het Or^njedoel, maar de bal wordt naast geschoten. Dan krijgen de Hongaren den eersten corner te nemen, waaruit een keihard schot op doel volgt, maar Webei kopt het leer in den doelmond weg. ten koste van een nieuwen corner, doch deze wordt afgeslagen. Een goede Hollandsche aanval van den rechter- wing wordt door een fraai schot van v. d. WEBER gaf in de verd? diging weer sublieme back partij te aan schouwen en we kunnen van hem nog meenigen goe den wedstrijd verwachten. Broek in den hoek beskoten, maar keeper Szabo is op zijn post en retourneert het leer. De Hollanders zitten er goed op, doen niet onder voor de gasten en geven een spel te zien, dat veel voor dezen wedstrijd doet verwachten. In de middenlinie zijn het van Heel en Pellikaan. die telkens de voor hoede ten aanval opstuwen, maar ook de Hongaarsche verdediging laat zich niet ver murwen en Biro met Koranyi doen voor el kaar niet onder in techniek of tactiek. Het spel verplaatst zich verbazend snel en nu is Oranje dan weer Hongarije in den aanval. Uit een goeden pass van Lagen daal krijgt v. d. Broek weer een kans, doch zijn schot gaat juist over. Er is nagenoeg geen verschil in kracht tusschen beide ploe gen merkbaar. De gasten missen een mooie kans, wanneer de linksbuiten voorzet, maar de rechtbinnen de kans niet benut. Aan den anderen kant hetzelfde resultaat, als Bon sema na goed spel met van Nellen te zacht inschiet. Een der Hongaren lost dan van ver een hoog schot, maar v. d. Meulen heeft er geen moeite mee. .Een nieuwe aanval der onzen vindt een ontijdig einde in buiten spel van v. Nellen, die den bal inmiddels had ingeschoten. Dadelijk weer een aanval aan den anderen kant, waar Weber keurig redt. Ook Lagendaal probeert eens een kans, maar zonder succes, Bonsema even zoo. Verbazend snel gaat het spel op en neer en eenige sterke Hongaarsche aanval len doen den Hollanders zien, dat het den gasten ernst is, maar in de afwerking zijn de gasten slecht doordat zij het samenspel veel te ver doorvoeren, zoodat de verdedi ging niet al te veel moeite heeft om in te grijpen. Weber treedt daarbij somwijlen sterk op den voorgrond en laat zien. dat hij in uitstekende conditie is. De Hollandsche aanval zit er zoo nu en dan ook geducht op. Wels, die tot nu toe niet zooveel te doen heeft gehad, weet plotseling den ba-l mooi op te brengen. Hij plaatst even terug aan Pellikaan, deze gooit het spel naar den anderen vleugel, waar van Nellen fraai op vangt en voorzet, v. d. Broek plaatst den kop eronder en Holland leidt (1—0). 't Was als werd het Stadion afgebroken, zoo golfde het enthousiasme overal op, als belooning voor dit mooie staaltje van door zetten. Er was toen 23 minuten gespeeld. Na den aftrap zitten de Hongaren dade lijk weer voor het Hollandsche doel, waar een corner wordt geforceerd, welke echter niets oplevert. De Hongaren houden echter fanatiek vol en reeds denken we Cseh den gelijkmaker te zien scoren, wanneer hij voor doel langs schiet. Dan volgt er weer een fraaie Hollandsche aanval, die het bloed der toeschouwers sneller doet klop pen, want er ontstaat een mooie kans, als v. d. Broek precies onder de lat inschiet, maar de bal stuit op den grond terug. Zeker meer dan de helft der toeschouwers dacht, dat de bal de doellijn gepasseerd was, doch de scheidsrechter had dit niet geconsta teerd en terecht. Na afloop spraken we en kele voetbal-enthousiasten, die precies in het verlengde van de doellijn hadden geze ten en die geen doelpunt geconstateerd hadden en in hun meening heel zeker wa ren, zoodat er geen aan eiding is er anders over te denken. Intusschen viel de bal van den onderkant vaD de lat op de doellijn terug, waar Szabo het leer bemachtigde en wegwerkte. Een oogenblik later slechte floot Langenus af en wierp hij eenige me ters voor het doel onpartijdig op, maar een der gasten trapte het leer onmiddellijk kei hard corner, welke niets opleverde. Weer zitten de onzen voor het doel der gasten, van Nellen zet voor, het leer wordt wegge- kopt en komt bij Lagendaal, die keihard wil inschieten, doch de bal komt tegen een der verdedigers aan. Ook Titkos krijgt een goede kans, maar het harde schot is bij v. d. Meulen, die juist stond opgesteld, in goede handen. Nadat een Hollandsche aan val door buitenspel van Wela op niets is uitgeloopen, zitten de Hongaren weer voor het Oranje-doel, er volgt een korte scher- mutse ing, waarbij Titkos de hoofdpersoon was. Weber hield hem echter goed af om den bal aan v. d Meulen te laten, maar Titkos, die gevallen was, kreeg den bal in zijn onmiddel ijk bereik en trapte het leer liggende in. Zoo was. terwijl niemand aan de mogelijkheid van een doelpunt dacht, De rechts buiten WELS die zich zijn herverkiezing in de Oran je ploeg waar dig heeft ge toond. Er restten toen voor de rust nog vijf mi nuten te spelen, waarin het spel iets ver slapte, doch de Hongaren toonden hierin wederom eenige mooie staaltjes techniek, die evenwel geen resultaat opleverden. De tweede helft begint met enkele aan vallen der gasten, die eenige minuten duren. Als de Hollanders zich uit de liefelijke om knelling hebben losgewerkt, komt Wels weer voor het front en hij lost een verra derlijk schot in den linkerbovenhoek, waar bij Szabo het leer slechts met moeite cor ner werkt. De Hongaren laten dan zien, dat zij op zooveel tegenstand hier niet gerekend had den. Biro slaat bij een Hollandschen aan val, als de bal hem over het hoofd gaat, opzette.ijk hands, hetgeen een geloei van de tribunes doet opgaan. De Hollanders dringen tot voor het doel door en Bonsema met v. d. Broek maken het den keeper lang niet gemakkelijk. Als hij zich echter met de handen ruim baan maakt, fluit de scheids rechter af, naar veler meening voor een overtreding van Szabo, hetgeen een penalty tengevolge zou hebben gehad. De heer Lan genus kende echter den Hongaren een vrij en trap toe en weer loeide het vanaf de tribunesDe Hollanders bleven aanval len ondanks fraai verdedigen der backs en ondanks uitstekend werk van den spil Sa- rosi, die vrijwel voortdurend in actie was. Bonsema .krijgt een prachtkans en hij schiet onberispelijk in, maar weer duikt een Hongaarsche verdediger op, die het leer terugzendt. De Hongaren treden wat feller op, hetgeen den strijd niet mooier maakt en het kost hun weer een vrijen trap. Wels plaatst zich achter den bal, maar een haag van spelers heeft zich op eenigen afstand voor het Hongaarsche doel opgesteld zoo dat er geen doorkomen aan was. Deze aan val eindigt door naast schieten. De Hollanders vechten met een geweldig enthousiasme en elk oogenblik kan een doelpunt verwacht wordenZoover komt het echter niet. Integendeel de kansen der Hongaren zijn plots heel wat mooier. Want als de tweede helft 22 minuten oud is, schiet Titkos van 2 Meter in, doch de bal HULDIGING VAN GEJUS VAN DER MEULEN. Zooals gebruikelijk vereenigden de leden van het Nederlandsoh elftal en hun gasten met de offici als van de bei de nationale elftallen zich na den inter- natiolen strijd des avonds aan een gemeen- schappelijken maaltijd. De zen keer was het gezelschap wat uiegebrei- der en de stemming zoo mogelijk nog opgewekter dan bij een overwinning van onze nationale spelers. Het was de huldigingsavond van onzen doelverdcdiger dr. Gejus van der Meulen, die gisteren zijn vijftigsten officieelen in terlandwedstrijd had gespeeld. De huldiging begon reeds voor den maaltijd in de hall van Hotel l'Europe, waar webhouder Kropman namens het ge meentebestuur hulde bracht aan onze spe lers, in het bijzonder aan den jubilaris, die hij roemde als medicus, als me-nsch en als speler in het Nederlandsoh elftal. De wethouder heette tegelijkertijd de Hongaren welkom in Amsterdam. Aan den maaltijd zelf heeft de voorzit ter van den K. N. V. B., dr. D. van Prooye, als eerste het woord gevoerd. Hij verwel komde de Hongaren, wien hij een Deltsch blauw bord aanbood als herinnering aan het bezoek aan Amsterdam. De scheids rechter John Langenua kreeg als blijk van waardeering een Zaansche molen in zilver en tenslotte begroette hij de verschillende autoriteiten, die bij deze bijzondere ge'e- heid aan den feestmaaltijd aanzaten o.w. de Hoofdcommissaris van Politie de heer Versteeg en de Commissaris voor het Ver keerswezen, de heer Bakker. Als eerste huldigde hij daarop va-n der Meulen namens het Bondsbestuur. Hij dankte hem voor al hetgeen onze nationa le doel verdediger in den loop der jaren springt van v. d. Meulen terug, Titkos plaats weer voor het doel, waar Markos slechts voor het inschieten heeft, doch hij steekt geen voet uit en de bal gaat achter. Dit schijnt geen al te beste uitwerking op zijn humeur te hebben, want plotseling vestigt hij aller aandacht op zich door na trappen en duwen, hetgeen de scheidsrech ter natuurlijk niet onbestraft laat. De Hon garen blijven fanatiek aanvallen en we den ken hun de leiding te zien nemen als op Meter-hoogte een fel schot wordt gelost, maar met een sprong werkt van der Meu len het leer corner. Daarna wordt over het doel geschoten. Weer laait het enthousiasme in de Hol landsche gelederen op, als v. d. Broek er vandoor gaat, in zijn ren een tegenstander mede tegen den grond loopend; hij lost een knal, maar de bal wordt door de lat gekeerd Wels vangt ep, maar schiet dan naast. Opnieuw komen de Hongaren terug. Weer is het Titkos, die den aanval leidt, hij zet voor en de bal gaat buiten bereik van v. d. Meulen over hem heen. De bal wordt van recht weer naar links getrapt, waar Tleki onhoudbaar van slechts een tweetal meters doelpunt. Hongerije heeft de leiding, (1—2). Er rest dan nog vijftien minuten te spe len en de Oranjemannen geven zich nog niet gewonnen. Steeds opnieuw wordt aan val op aanval ondernomen, doch de Hon garen verdedigen met man en macht, er is geen doorkomen aan en in laatste instantie maakt de keeper, die overigens geen groot- schen indruk maakte, het maken van doel punten onmogelijk. Tot het bittere einde duurt de strijd der Oranjeduivels voort, maar het mag niet baten. Het lijkt wel of het doel der gasten niet meer te doorboren is en onder gewel dige spanning breekt tenslotte onveranderd het einde van dezen boeienden wedstrijd aan. HOE ER GESPEELD IS. Na hetgeen we in onze speciale ochtend editie reeds aan beschouwingen over dezen wedstrijd ten beste hebben gegeven eh ver der hier in het wedstrijdverslag nog heb ben medegedeeld, kunnen we in onze na beschouwing kort zijn. Het was een zeer interessante wedstrijd, die bij velen aangename herinneringen zal achterlaten. Jammer, dat die twee doelpun ten der Hongaren weer zoo'n beetje op 'n cadeautje geleken. Zij waren niet het ge volg van het technische spel der Hongaar sche profs, maar meer geluk-bal.en (even als de goals in den wedstrijd tegen Zwitser land). Een omzetting Lagendaalv. d. Broek in het laatste halfuur had den uitslag mis schien nog in het voordeel van Oranje kun nen wijzigen. v. d. Meulen en beide backs waren prach tig in vorm met Weber als uitblinker. In de middenlinie schitterde Pe.likaan en naast hem mogen we v. Heel wel bijna voor het Nederlandsche voetbal heeft ge daan en stelde hem als voorbeeld voor ieder, die in het nationale elftal speelt Hij sprak de hoop uit, dat van der Meulen nog niet er mee zou uitscheiden en besdoot zijn hulde met het aanbieden van een aanden ken, een zilveren theeservies. Dr. Caa-nyi, de voorzitter van den Hon- gaarschen Voetbal Bond, dankte voor de begroeting, bood eveneens een geschenk aan, een bronzen beeld, en overhandigde vervolgens kleinere geschenken ook aan van der Meulen, den heer Langenus en den heer Lotsy. Den spelers overhandigde hij allen een insigne. Als voorzitter van de Technische Com missie sprak de heer Lotsy. Hij deelde mede, dat ook de heer Langenus op dezen dag een jubileum vierde, daar Hongarije het vijf-en-twipgtigste land was, dat onder zijn hoede speelde. Hij roemde hem als een der beste scheidsrechters van Europa. Tenslotte huldigde spr. den jubilaris van den avond en dankte hem voor het veie, dat hij ais H.F.C.-er voor het Nederland sche voetbal heeft gedaan. Als aandenken bood hij hem een speciaal vervaardigd bord van Deltsch blauw aan. Namens de Keuzecoïnmissie sprak de heer Herberts en na hem nog vele ande ren. Na den heer Herberts voerden nog ver schillende personen het woord. Ir. Denis sprak napaens degenen, die met van der Meulen hadden samengespeeld in al die vijftig wedstrijden. Spr. bood een zilveren bröodmand aan. Dr. C. Spoelder, de voorzitter van H. F. C., sprak in een vlotte geestige speech van der Meulen toe. Hij deelde mede, dat van der Meulen benoemd is tot eerelid van H F. C., een zeldzaam feit, wanneer men be denkt, dat in de laatste twintig jaar het eerelidmaatschap van deze vereenaging niet werd uitgereikt. Na den heer G. N ijland, die na-mens de aanwezige journalisten het woord voerde, werd nog gesproken door den heer Jan J. van der Berg namens de Maatschappij Hel Nederlandsche Sportpark. Dr. \an der Meulen dankte hierna allen hartelijk. In zijn toespraak heeft hij in het bijzonder gewezen op het werk van den bondstrainer Bob Glendenning, onder wiens leiding hij gedurende negen jaren had getraind. Hij overhandigde Glenden ning een persoonlijk aandenken. in één adem noemen, terwijl Anderiessen nagenoeg niet opviel. In de voorhoede was dit het geval met Bonsema, al deed hij soms verdienstelijke dingen. Van Lagendeel wordt nu eenmaal zooveel verwacht, dat hij moeilijk kan vol doen. Hij heeft heel wat harder gewerkt dan in den wedstrijd tegen Zwitserland en toch vragen we ons af, of hij, wanneer Adam weer beschikbaar is, wel een kans tegen België krijgt, al weten we dan ook, dat hij in uitwedstrijden nu eenmaal beter speelt dan in Amsterdam. v. d. Broek, v. Nellen en vooral Wels speelden een goeden wedstrijd. De kleine Gorcummer heeft zich zijn herverkiezing waardig getoond. De Hongaren vertoonden een fraai tech nisch spel, dat evenwel door het goede Hol landsche spel, niet tot volledige ontplooi ing kon komen. De doelman Szabo heeft, al kon zijn methode ons weinig bekoren, heel wat ko gels uit zijn doel gehouden, kreeg ook heel wat meer te doen dan v. d. Meulen. Een prachtige verdediging vormde het bockstel BiroKoranyi. In de middenlinie vielen Sarosi en E-a- rathy op, in de voorhoede de vleugelspe lers Titkos en Markos- Het binnentrio faal de absoluut in het schieten. Scheidsrechter Langenus leidde onpartij dig, doch floot misschien wat te veeL FRANKRIJK (amateurs) NEDERLAND B. EEN 31-NEDERLAAG DER NEDERLANDERS. De wedstrijd Frankrijk AmateursNe derland B. te Le Havre is na een span nenden en fraaien strijd in een 3I-neder laag voor de Hollanders geëindigd. Er waren zeker 2.000 toeachouwem op het Stade Muncipal aanwezig, toen de Bei- gische scheidsrechter Leroy liet aanvangen. De elftallen waren toen als volgt opge steld Nederland B.: DoelDe Korver (DFC). Achter: Van der Hoven (LONGA) en Pettinga (Hermes DVS). Midden: Jaap Pauwe (Feyenoord), Prins (Stormvogels) en van Ooyen (Feyenoord). Voor: Nagels (En schede), Vente (Neptunus), Pasteur (HVV), Breitner (ADO) en Burig (Feyenoord). Frankrijk (amateurs). DoelPos tel. Achter: Gasse en Cottenier. Midden: Desroua&eaux, Verriest en Lechanteux. Voor: Taiilis, Illiet, Nicolas, Bio, Lermine. In de eerste helft waren voornamelijk de Franschen aan het woord. De schitterend spelende voorhoede, bijna geheel bes-taan de uit spelers van Reims gaf de Holland sche verdediging handen vol werk en het is een compliment voor onze defensie, dat zij slechts twee maal moest bukken voor dit voorhoedespeL Na 7 minuten maakte Illiet een doelpunt en na een half uur vergrootte Rio den voorsprong op 20. Toch gaven de Hol landers in deze eerste helft dikwerf goed samenspel te zien, doch het krachtsverschil was te groot, dan dat van een ernstige be dreiging sprake kon zijn. De tweede helft gaf echter een geheel ander spelbeeld. Het spel werd meer ver deeld en er waren langdurige perioden, dat de Nederlanders aan hun tegenstan ders het tempo voorschreven. Het eerste succes kwam echter juist aan den anderen kant. Een hoekschop op het Nederlandsche doel belandt bij Nicolas en deze schiet zoo formidabel hard in, dat de Korver er geen hand naar kon uitstekend. Een kwartier voor het einde kwam het verdiende Hollandsche tegenpunt op fraaie wijze door Vente gescoord (31). Nog werden pogingen geclaan aan beide zijden om verandering in den stand te bren gen, doch het einde kwam met een 31- overwinning der Franschen. De Franschen hadden een prachtige ho mogene ploeg, waarin de kee-per en de voorhoede uitblonken. De Hollanders lieten een uitstekenden indruk achter. Allen heb- i ben hard gewerkt, soms wat onoordeelkun- dig. De besten waren Prins, Pauwe, van der Hoven en doelman de Korver. Allen speelden deze op internationaal peil. De heer Jules Rimet, president van den Franschen Voetbal Bond woonde den wed- i strijd bij. Des avonds vond een diner plaats in Ho tel F ras ca ti. KON. NED. VOETBALBOND. OVERZICHT. Het overzicht van dezen Zondag is al bij zonder klein. Slechts twee eenste kias-wedstrijden werden gespeeld. Sparta won met 32 van KFC, doch wijziging in den stand bracht dit niet. In Af deeling IV won Bleyerheide met 52 van Eindhoven, waardoor de Zuid- Limburgers zich definitief in veiligheid brachten. De uitslagen. Internationaal. Ned. ElftalHongarije 12 Fransch B.-EIftal—Ned. B.-Elftal 31 AFDEELING II. 1 e klasse: Sparta— KFC 32. 2de klasse B.: OVVExcelsior 12. AFDEELING IV. lste klasse: BleyerheideEindho ven 52. Nederland: v. d. MEULEN WEBER VAN RUN PELLIKAAN ANDERIESSEN VAN HEEL LAGENDAAL v. d. BROEK BONSEMA VAN NELLE Scheidsrechter 0 Langenus (België) BIHAMI TELEKI OSEH MARKOS LAZAR SAROSI BARATKY BIRO KORANYI SZABO Hongarije. de stand gelijk (1—1). Ha ahdag

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6