De Nationaai-Socialisten boeken groote winsten. I Een meerderheid slechts tezamen met de Duitsch-Nationalen HOOVER GAAT HEEN, ROOSEVELT KOMT. IPRESBURG 24ste Jaargang MAANDAG 6 MAART 1933 No. 7449 S)e £cki6che(Soivïmvt DAGBLAD VOOR LEDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 oent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week f2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Bade partijen vormen geen twee-derde-meerderheid, noodig voor Grondwetswijziging Behoudens enkele schietpartijen, geen noemenswaardige incidenten VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De voorloopige officieele uitslag van de Rijksdagverkiezingen in Duitschland en van de Landdagverkiezing In Pruisen. (Ie en 4de blad). De financieele crisis in Amerika bij de ambtsaanvaarding van president Roose velt (1ste blad). Bange vooruitzichten voor de Ontwape ningsconferentie. (4de blad). De Chineesche provincie Jehol door de Japanners bezet (2e blad). Reeds 2000 dooden geborgen van de aardbevingsramp in Japan. (BuitenL Be richten 4de blad). Burgemeester Cermak van Chicago overleden. (Telegrammen). Dit nummer bestaat uit VIER bladen. BINNENLAND. Schietpartij aan de grens. Burger door verdwaalden kogel getroffen. (Gem. Ber., 4de blad). Paard en wagen op onbewaakten over weg gegrepen. (Gem. Ber., 4de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Nederland verliest den voetbalwedstrijd tegen Hongarije met 21. (2de bla<d). Het Ned. B-élftal te Le Havre met 3—1 geslagen. (2de blad). Dr. Géjus van der Meulen gehuldigd. 2de blad). Het Duitsche volk heeft Zondag zijn hou ding bepaald tegenover Hitier en zijn be weging der „Duitsche eenheid". Weliswaar hebben de Hitlerianen groo te winsten weten te boeken, maar de abso lute meerderheid hebben zij niet behaald. Daar het reeds dp derde maal was bin nen enkele maanden, dat het Duitsche volk werd opgeroepen om een nieuwen Rijksdag te kiezen, verwachtte men een zekere kie- zersmoeheid, dooh deze verwachting is niet uitgekomen. Integendeel het percentage der kiezers-opkomst i« belangrijk grooter dan bij de voorafgaande verkiezingen. Bedroeg het percentage in Juli 1932 83.5 pet., en in November 1932 slechts 79 pet, thans heeft zeker 89 pet. der kiezers hun stern uitgebracht. In sommige steden be droeg het peroentage zelf 90 tot 95 toe. In vergelijking tot November van het vorige jaar zijn bijna 4 millioen stemmen meer uitgebracht. Volgens de voorloopige officieele bere kening zouden in totaal 39.316.873 stem men geteld zijn, verdeeld over de verschil lende partijen, zooals m de staatjes in het 4de blad is aangegeven. Zoowel de opgaven van het aantal be haalde stemmen, als van de zetelverdee- ling zijn slechts voorloopige berekeningen, zoodat kleine, wijzigingen niet zijn buiten gesloten. Behoudens deze kleine wijzigingen staat echter het beeld van den uitslag der Rijks dagverkiezingen thans vast. De Nationaai-Socialisten hebben groote winsten geboekt. Zij zullen in den nieu wen Rijksdag verschijnen met 288 man, het geen evenwel geen meerderheid vormt, daar het aantal zetels thans 647 zal bedra gen. Tezamen met de Duitsch-Nationalen, die over 52 zetels beschikken, zullen zij met hun 340 zetels een zij het niet al te groote meerderheid hebben. Er is dus een werk-meerderheid voor de nieuwe regeering van Hitier. Voor een wij ziging van de Grondwet is echter een meerderheid van twee-derde noodig, welke meerderheid de regeeringspartijen slechts zullen kunnen verkrijgen door samenwer king met andere partijen, nJ. het Centrum, de Beiersche Volkspartij en de een of an dere kleine partij. Ondanks de geweldige onderdrukking van de Communisten zijn deze in stem- menaantal niet zóó achteruit gegaan, als de Nazi's dat hadden gewenscht en men vrij algemeen had verwacht. Zij beschikken nog over 81 zetels, wat vergeleken met No- cember een teruggang beteekent van 19 zetels, welke verlies verdubbeld wordt, als men bedenkt, dat het totaal aantal zetels in den nieuwen rijksdag gestegen is van 583 tot 648. Ook de Sociaal-Democraten hebben een klein verlies te boeken. Neemt men ook voor het Centrum het meegaan met de totaal-stijging in aanmer king, dan heeft deze partij zich krachtig gehandhaafd, ondanks de felle en onwaar dige bestrijding door de Nat.-Socialisten. Tezamen met de Beiersche Volkspartij, die zich eveneens gelijk bleef, omdat zij met de opwaartsche storooming meesteeg blijft het Centrum een factor van beteeke- nis, al heeft het zijn sleutelpositie verlo ren. Hitier heeft thans de gelegenheid om te regeeren binnen het kader van de Grondwet van Weimar, een Grondwet, waarvoor hij geen eerbied heeft, wijl zij vervaardigd is door de partijen, die, vol gens zijn zeggen, 14 jaar lang hebben ge werkt om Duitschland aan den rand van den afgrond te brengen. Wat hij thans mei zijn „werk-meerderheid" doen zalï Wij zullen het moeten afwachten. Het Duitsche volk heeft thans het recht om te weten, wat Hitiers program is, waar over hij tot nu toe heeft gezwegen. ENKELE BOTSINGEN. In verschillende plaatsen is het giste ren weer tot botsingen en schietpartijen gekomen, zooals het de laatste weken aan de orde van den dag is geweest. Gezien de sombere verwachtingen, is het nog al mee gevallen. Te Breslau is het tot een schietpartij ge komen tussqhen communisten en een po- litie-patrouille. De politiemannen werden van de daken beschoten. Een S.A.-man kreeg een schot in den buik en werd doo- delijk gewond. De politie doorzocht de hui zen en arresteerde 7 communisten. Te Leipzig ontstond een kleine schermut seling, waarbij 1 man werd gewond. Te Keulen werd op een politie-auto ge schoten, waarna twee mannen en een vrouw werden gearresteerd. Te Offenbach kwam het tot een botsing tussehen leden van de Rijksbanier en Na- - tionaal-Socialisten. Een Rijksbanier-man werd ernstig gewond. Ook te Griesheim vielen schoten, waar bij een S.A.-leider en een communist wer den gewond. Een tweede vechtpartij vond plaats tussehen Nationaai-Socialisten eu mannen van het IJzeren Front, waarbij twee leden van het IJzeren Front ernstige verwondingen opliepen. Te Tettenheim werd een S.A.-man ge wond en werden 9 communisten gearres teerd. Te Ochshousen werd bij een schietpartij een S.A.-leider ernstig gewond. SOCIALISTISCHE ORGANISATIES ONTBONDEN. De Thiiringsche regeering heeft, naar van betrouwbare zijde verluidt, de socialis tische organisaties Rijksbanier en het IJzo- ren Front in het land Thüringen verboden. De officieele verklaring van dit verbod is in den loop van den dag te verwachten. STEMMERS UIT NEDERLAND. Ook aan de Nederlandsch-Duitsahe grens is druk gestemd. Duizenden Duitschers, die in Nederland wonen, hadden zich over de grens begeven om te stemmen. Te Klevo- haben hebben 3000 in Nederland wonende Duitschers gestemd. Te Kaldenkirchen on geveer 1300. Met drie extra-treinen waren deze Duit schers uit Rotterdam, Amsterdam en den Haag naar Cleve gekomen. Te Kaldenkir chen werd gestemd door Duitschers die per extra-trein uit de richting Breda waren aangevoerd. De nieuwe president krijgt een zware taak. w ZIJN PROGRAM BIJ DE AMBTSAANVAARDING. Zaterdag, heeft op het Witte Huis te Washington de ambtsaanvaarding plaats gehad van den nieuwen president der Vereenïgde Staten, Franklin Roosevelt. Groot zijn de verwachtingen, welke men bouwt op dezen man, die thans het bewind van Hoover 'heeft overgenomen; verwachtingen, die op een teleurstelling moeten uitloopen, als men ze te hoog spant juist nu, in dezen tijd, waarin over de geheele Vereen. Staten het ge kraak dreunt van een geweldige bank- catastr'ophe. Hoover is heengegaan, Roosevelt is gekomen, juist op den dag, dat een al- gemeene beurssluiting moest worden af- Hoover is heengegaan, als een kapi tein, die het zinkende schip moet ver laten; aan Roosevelt de taak het wrak te bergen en weer op te kalefateren. Zelden zal een president bij zijn ambtsaanvaarding voor een hopeloozer taak hebben gestaan, dan Roosevelt. De productie is vastgeloopen. Het productieproces in volkomen vastgeloopen. De omvang van de industrieele productie bedraagt nog nauwelijks de helft van dien welke in 1925 werd bereikt, met het gevolg, dat de werkloosheid tot een der ergste ziek teverschijnselen van het maatschappelijk leven is gegroeid. De landbouwende be volking is tot diepe armoede vervallen. Vele groote vermogens zijn gedecimeerd, in andere is een bres geslagen van ge weldigen omvang. De financieele weer stand van het land is gebroken en slechte enkele weken voordat Hoover het Witte Huis verliet, heeft zich een weer- galooze bankcrisis ontwikkeld, waar door het geheele credietverkeer aan banden wordt gelegd, terwijl het te voorzien is, dat door het embargo op de aan de banken toevertrouwde gelden, zich in de eerstvolgende weken een groote geldsohaarschte zal ontwikkelen. Die sluiting van de banken was nood zakelijk geworden door een algemeene run naar de loketten; iedereen vroeg zijn geld op en slechts een krachtig op treden kon een algeheele ineenstorting va.n het bankwezen voorkomen. Na de bank-kradhs in Oostenrijk, Duitschland, Engeland thans Amerika! Tot zoover is het gekomen in het rijke Amerika onder het bewind van Hoover, dat aanving onder het motto „Peace and Prosperity", Vrede en Welvaart. Waar is de vrede, waar is de welvaart? Toen het tijd was om in te grijpen heeft de Amerikaansöhe regeering dat nagelaten, gestijfd door de onverzoenlijke houding van een Congres van kortzichtige lie den. Het ging Amerika voor den wind, Aimerika was de crediteur van heel de wereld, men zou de crisis door hooge tariefmuren wel buiten het land houden! De Hoover-regeering treedt af, met een krak is de heele welvaart ineenge stort. Roosevelts program. Zal met het optreden van de nieuwe regeering ook een tijdperk van nieuwe politiek zijn intrede hebben gedaan? Zal Amerika thans krachtig gaan mee werken aan het internationaal econo- j misoh .herstel? Het eenige houvast, waaraan wij ons thans kunnen vastklampen is de inaugu rale rede, door den nieuwen president uitgesproken bij zijnij ambtsaanvaarding. Met het oog op de bankcatastrophe waarschuwde de president allereerst te gen ongegronde en onverstandige vrees. Waarden, prijzen en betalingscapaci teit zijn gedaald. De betalingsmiddelen zijn in de banken vastgevroren. De GA NAAR Donkersteeg, Leiden, Telef. 1322 KS2 STEUNSCHOENEN EN HET LEED IS GELEDEN I spaargelden van de duizenden families zijn verlóren gegaan, zeide Roosevelt, maar onze nood is niet van substan- tieelen aard, wij worden noch door oor log, noöh door sprinkhanen geteisterd, wij hebben alles rijkelijk, ja zelfs in over vloed en alleen aan de machinaties van gewetenlooze speculanten hebben wij de zen komimer te danken. Het is thans de ure, om de waarheid te zeggen, en wel de geheele waarheid openlijk en zonder schroom; wij zullen niet terugsohrikken voor erkenning van den noodtoestand van ons land. Van nu af zal ons groote volk herboren worden en zal ons land opnieuw tot welvaart geraken. Onze eerste groote laak is het volk aan werk te helpen. Dit kan gebeuren door redhtstreeksdhe recruteering door de regeering zelf. Wij zullen deze taak afhandelen, zooals wij dat in geval van oorlog zouden doen, maar tevens zullen wij door het in dienst stellen van ar beiders de plannen verwezenlijken, waar aan groote behoefte is, om onze natuur lijke hulpbronnen te reorganiseeren en te benutten. Wij moeten ook openhartig het gebrek aan evenwicht in onze groote industrie- oentra erkennen en trachten een beter gebruik te maken van het land. Wij zullen de banken controleeren en aan de speculatie een einde trachten te maken. Wij zullen onze valuta 'handhaven. Weldra zullen wij het nieuwe congres in een specaile zitting verzoeken, om gedetailleerde maatregelen te nemen en ik zal dan van het congres de noodige

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1