MAANDAG 6 MAART 1933 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 12 GEMEENTERAAD VAN VEUR De Raad dezer gemeente kwam onder voor zitterschap van burgemeester Keijzer in openbare zitting bijeen. De notulen der vorige vergadering werden ongewijzigd goedgekeurd. Ingekomen waren: Proces-verbaal kasop name gemeente-ontvanger. Mededeeling van den Rijksdienst voor de werkloosheidsverzeke ring, dat over het 4e kwartaal 1932 verschul digd is 375, en over 3e kwartaal 1932 crisis- uitkeering 1100; mededeeling van Ged. Sta ten, dat de begrooting van de bedrijven voor kennisgeving is aangenomen; mededeeling dat de begrooting 1933 is goedgekeurd; begrooting 1934 avondteekenschool de „Hanze"; verzoek bewoners Voorburgschen weg om de demping van de sloot nog voor den zomer te doen ge schieden. De voorz. deelt mede, dat op dit laatste verzoek geen definitief antwoord kan worden gegeven, in elk geval zal de zaak worden be spoedigt. Hierna worden de stukken voor kennisge ving aangenomen. Nieuw raadslid. Onderzoek geloofsbrieven nieuw benoemd lid van den Raad, de heer F. J. Zuidwijk, va cature F. J. van Heijningen (R.K.). De com missie van onderzoek, bestaande uit de heeren Koerts (V.B.) en Borst (A.R.) adviseeren na onderzoek tot toelating, waarmede de Raad zich vereenigt. Voorstel tot het verleenen van gedeeltelijke restitutie van betaalde kosten, terzake riolee- ring wijziging der verordening bedoeld in art. 1 der Woningwet (bouwverordening), tot vast stelling van een verordening, houdende bepa lingen in acht te nemen bij het sluiten van overeenkomsten inzake bijdragen in de kosten van rioleeringen. Geheime zitting. De heer Koerts wil deze voorstellen behan delen in geheime zitting, waarbij de heer Schrader zich aansluit. Hierna volgde geheime zitting van uur, waarbij publiek en pers, wegens gemis aan een wachtkamer, op de trap konden gaan zitten. Na heropening werd nog eenigen tijd gedis cussieerd, zonder eenig resultaat, waarna de voorstellen van B. en W. tot vaststelling van het uitbreidingsplan der gemeente, tot vaststel ling eener verordening regelende het bebou wen van gronden, begrepen in het uitbreidings plan, tot vaststelling van het besluit, houdende beslissing op de tegen het ontwerpplan van uitbreiding ingediende bezwaarschriften, tot vaststelling eener verordening, houdende al- gemeene regelen ter bescherming van de be- lanegn, van derden, in verband met het vast stellen van rooilijnen, bouwverboden en uit breidingsplannen (schadevergoedingsverorde ning) z. h. st. werden aangenomen. De heer Schrader heeft eenige technische bemerkingen ook ten opzichte van te weinig industrieterrein. De voorz. is bereid met deze opmerkingen rekening te doen houden, hoofdzaak is dat 't plan wordt goedgekeurd, het zal toch nog wel zoo en dan wijziging ondergaan. De heer Koerts zou wenschen dat men ook eens overging, tot de samenstelling van een schoonheidscommissie. De heer Schrader zou dit laatste zeer toe juichen, doch laat men bij de samenstelling erop letten dat de samenstelling niet eenzij dig is, b.v. allemaal moderne richting of alle maal oude richting. De voorz. wil een en ander bespreken in 't college van B. en W. Een bragkwestie. Voorstel tot vernieuwing van de brug in den Veurschen Achterweg, ter hoogte van de Boschlaan. De heer Koerts: de brug is eigendom van de huiseigenaren, de grond van de gemeente, ontstaat nu geen kwestie met de eigenaren, als we de oude brug willen sloopen en betalen deze nog bij in de kosten van de nieuwe brug. De voorz. zegt, dat verhaal van kosten niet mogelijk is; kwestie zal er niet ontstaan, daar een verklaring van afstand moet worden ge- teekend. De heer Schreuder zou de brug breeder wenschen, de straat wordt ook breeder in de toekomst. De heer Kranenburg vindt 't jammer dat de belanghebbenden niet mede betalen, met de brug bij de Amdslaan ging dit beter. De voorz. kan den heer Schrader opmer ken, dat de Achterweg een landelijke weg blijft en niet breeder wordt. Hierna wordt 't voorstel z. h. st. aangeno men, evenals het voorstel tot wijziging van 't raadsbesluit d.d. 10 October 1932, terzake aan koop perceelen in verband met verbreeding Veurschen Straatweg. Voorstel tot wijziging der gemeenschappelijke regeling betreffende toelating leerlingen op de O. L. School in de gemeente Voorburg. De heer Koerts acht 't niet billijk deze maatregel voor het openbaar onderwijs in te trekken en voor 't bijzondere onderwijs te la ten bestaan; er kunnen omstandigheden zijn dat men zijn kinderen elders laat schoolgaan. De voorz. merkt op, dat tegen het bezoeken van scholen in andere gemeenten geen be staat mits dit de gemeente geen geld kost. Het voorstel wordt hierna aangenomen met de stem van den heer Koerts tegen. Voorstel tot bepaling van uit te betalen loo- nen bij uitvoering van werken door de ge meente (52 cent per uur). De voorz. deelt mede, dat hij juist heden ochtend een onderhoud heeft gehad met der bezoldigden van den bouwarbeidersbond, de R.K., Chr. en moderne organisaties verzochten dit voorstel aan te houden tot een volgende zitting, teneinde alsnog overleg te kunnen plegen. Tegen aanhouding hebben B. en W. geen bezwaar, waarmede de Raad accoord gaat. De rekening dienst 1932 Burgerlijk Armbe stuur wordt goedgekeurd. Het voorstel tot aanvulling der Algem. Po litieverordening wordt aangenomen met het verzoek van den heer Koerts om deze veror dening in druk verkrijgbaar te stellen, het welk wordt toegezegd. Hierna sluiting. GEMEENTERAAD VAN BOSKOOP BOSKOOP. Operaticfonds. De voorzitter opende deze vergadering, waarna de notulen on veranderd werden vastgesteld. Uit het fi nancieel vers-lag van den administrateur blijkt, dat, aan inkomsten is ontvangen 1830.84, terwijl de uitgaven bedroegen ƒ2105.12, zoodat een nadeelig saldo van 274.38 te boeken is. Op 31 December 1932 waren er 1315 verzekerden, waarvan 35 verpleegden. Na nog eenigen tijd van ge dachte gewisseld te hebben over onbelang rijke onderwerpen, werd deze vergadering met een woord van dank gefloten. R. K. Ziekenhuisver. Na opening door den voorzitter mot den chr. groet worden de notulen der vorige vergadering onveranderd vastgesteld. De voorzitter, hierna het woord nemend, brengt in herin nering, dat het 2 Maart 1933 10 jaar gele den is, dat bovengenoemde vereeniging is opgericht. Spreker gaf een overzicht van de werkzaamheden over de afgeloopen 10 jaren. Hoe 10 jaar geleden het Academisch Ziekenhuis voor verpleging 2.50 per dag in rekening bracht, vandaar dat men er toe overging tot- oprichting van een Zie kenhuiswereen. Enkele jaren daarna werd een operatiefonds opgericht om de patiën ten te doen opnemen in een R. K. Zieken huis, tegen een contributie van ƒ1.per jaar. Lel er werd dit uitgebreid door het verstrekken van verbandmiddelen tegen betaling van een zekere vergoeding, daar liet voor menig gezin heel wat moeilijkhe den met zich mede bracht om na een ope ratie ook nog de verstrekte verbandmidde len te betalen. Deze vergoeding, welke te vens bedoeld was -al-s verhooging van con tributie bedroeg ƒ0.60. In totaal werd in deze 10 jaren voor verpleegkosten uitge keerd een bedrag van f 35.869.De reser ve bedraagt momenteel f 5R51.86. Het aan- lat verpleegden in 1932 bedraagt 96, waar van er 37 per ziekenauto werden vervoerd. Na deze mededeelingen richtte de voorzit ter zicht tot den medisch adviseur dr. Ka ter. Spreker dankte hem voor alles, wat hij in het belang der vereeniging had gedaan en sprak den wenseh uit dat hij deze func tie nog vele jaren zal kunnen vervullen. Uit blijk van waardeering werd hem door de gecombineerde besturen een zilveren vruchtenschaal aangeboden. Dr. Kater dankte den voorzitter voor zijn woorden en sprak de hoop uit nog langen tijd voor de vereeniging werkzaam te mogen zijn. Spreker voegde hieraan toe, dat hij in de federatie een voorstel had gedaan om in geval van verkeersongelukken een rechts kundig adviseur aan te stellen, om in geval een dergelijk ongeluk gebeurt, direct een goed advies te bekomen. Bij monde van den heer H. Boekraad verklaarde de con trolecommissie de boeken en bescheiden in beste orde bevonden te hebben. Bij de ge houden bestuursverkiezing werden de af tredende leden, de heeren H. G. Mathot, Adr. Pannebakker en A. Brand Pzn., met bijna algemeene steramen herkozen. De voorzitter deelde mede, dat dit jaar het aantal verpleegdagen verlengd is van 23 a 2.50 met 2 X 7 a 1.50, bovendien in noodzakelijke gevallen meerdere malen vervoer per ziekenauto. De heeren Th. Houdijk, en H. Boekraad werden voor 1933 aangewezen voor controle, terwijl de heer Adr. Blom benoemd werd tot plaatsvervan gend lid. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter deze vergadering. NIEUWKOOP. Politeike vergadering. De afdeeling van de Vrijzinnig-Democratische Partij te Alphen a. d. Rijn had Vrijdagavond een vergadering belegd in het Café van Biers- ma alhier, met het oog op de verkiezingen, doch tevens met de intentie om alhier een nieuwe afdeeling op te richten. Als spreker trad op het lid van de Tweede Kamer, de heer Ketelaar, de op komst was echter zeer gering. Aangezien op de bekendmakingen vermeld st-ond, dat de strijd ging tegen rood en zwart, waren nog al eenige sociaal-democraten aanwezig, met den heer de Uijl uit Alphen a. d. Rijn als debater. Kiezerslijst. De kiezerslijst dezer Ge meente voor 19331934 bevat 1593 kiezers. NOORDEN. Coöp. Brandwaarborg-Maatschappij. In de gehouden vergadering van de Coöp. Brandwaarborg-Maatschappij, waarin ruim 100 leden aanwezig waren, werd het aftre dend bestuurslid, de heer P. Pieterse, met zoo goed als algemeene stemmen herbe noemd en werd benoemd in de plaats van wijlen den heer W. Kooijman, de heer M. P. van der Weijden. Aan den voorzitter, den heer Th. Mou nts, werd een tegemoetkoming verleend van 300.per jaar. Het Raadsverslag In het raadsvei-slag, dat in het nummer van Zaterdag was afge drukt is een regel uitgevallen, waardoor de betrokken zin onleesbaar werd Deze nu moet aldus gelezen worden: De heer van Houten betoogt daarop, dat de crisis niet is op te lossen door loonsverlaging, want elke verlaging van de koopkracht brengt vermindering van den afzet, voor wie voortbrengt. De Raad dezer gemeente kwam Dinsdag avond in openbare vergadering ten gemeen tehuize bijeen. Voorzitter: P. A. Colijn, bur gemeester. Secretaris: Mr. F. A. Helm- strijd. Afwezig de heer P. van der Staak. De voorzitter opent de vergadering en deelt mede dat als eerste voor stemming en rondvraag is aangewezen de heer P. Loef Az. De notulen van de vergadering van 13 en 23 December 1932 werden onveranderd vast gesteld. B. en W. deelen mede, le dat Gedep. Sta ten bij besluit van 24 en 28 Januari 1933 hun goedkeuring hebben gehecht aan de be grooting der inkomsten en uitgaven van de gemeente voor den dienst 1933; 2e dat bij besluit van 24 Januari en 2 Februari Ge deputeerde Staten de begrootingen van het electriciteits-, gas- en waterbedrijf voor den dienst 1933 hebben goedgekeurd. Aanbieding van de ingekomen aanvragen van besturen van bijzondere scholen om toe kenning van de gemeentelijke vergoeding bedoeld in artikel 101 der lager-onderwijs- wet 1920, over het jaar 1932. Voorstel om te besluiten tot toekenning van voorschotten aan de besturen van scho len voor bijzonder uitgebreid lager onder wijswet 1920, voor het jaar 1933. Zonder dis cussie of h.st. aangenomen. Voorstel om te besluiten tot toekenning van voorschotten aan de besturen van scholen voor bijzonder gewoon lager onder wijs op de vergoeding, bedoelde in art. 101 der lager-onderwijswet 1920, voor het jaar 1933. Met eenige discussie z.h.st. aangeno men. Voorstel tot verhuren van eenige percee len land. De heer Boekraad vraagt of er een waar borg bestaat, waarop de voorzitter ontken nend antwoord. Het voorstel wordt hierna z.h.st. aangenomen. Voorstel tot vermindering van eenige pachten. Zonder discussie of h.st. aangeno men. Voorstel betreffende extra steun aan werkloozen in 1933. Zonder discussie of h.st. aangenomen. Voorstel tot benoeming van leden en plaatsvervangende leden van de stembu- reauz en van het hoofdstembureau. Met kleine wijziging wordt dit voorstel z.h.st. aangenomen. Voorstel tot het aanvaarden in eigendom van gedempt water. Z.h.st. aangenom Aan eg van een sportterrein. Voorstel tot den aanleg van een sport terrein. De heer Boekraad meent, dat de Sta tionslaan, waaraan het terrein gelegen is, reeds genoeg geld heeft gekost. Spreker meent-, dat het wel wenschelijk is, de afras tering voorloopig uit te stellen en zoodoen de de kosten met 700.— te verminderen. Ook de heer Mesman is van de zelfde mee ning. Spr. wil wel medewerken het onooge- lijk terrein in een sportterrein t-e herscha pen. De afrastering meent spreker behoeft niet uit ijzer te bestaan, doch kan men volstaan met een heining van hulst of an derszins. Dit zou tevens een goede reclame zijn. De heer van der Wolf is het hiermede eens en is niet voor een afrastering in den vorm van ijzerwerk. De heer de IFAiyter wil een gedeelte af zonderen voor kinderspeelplaats. De heer Noe6t vraagt of B. en W. zich in verbinding hebben gesteld met de verschil lende sportvereenigingen hier ter plaatse, waarop de voorzitter een ontkennend ant woord geeft. De heer Noest vindt het beter, het voor stel terug te nemen, en eerst te onderzoe ken of van het terrein een geschikt sport terrein gemaakt kan worden. De voorzitter, de verschillende sprekers beantwoordend, meent, dat de afrastering los van- het plan beschouwd kan worden. Wanneer er gegadigden zijn, welke eischen stellen aan de afrastering, kan daarmede rekening worden gehouden. Spreker stelt voor, het voorstel in twee deelen te spiltsen en de afrastering nader te bespreken. Wan neer de zaak nader wordt bezien, is een be drag van 700.vrij hoog voor afrastering hoewel daarin ook arbeidsloon begrepen is. Het is niet de bedoeling geweest groote eischen te stellen. Het plan is door het College vrij simpel opgevat en er wordt dan ook niet veel anders verwacht dan dat de jeugd er een gelegenheid heeft om te spelen, hoewel B. en W. er wel prijs op zul len stellen, wanneer er zich vereenigingen aanmelden voor verdere exploitatie. Een aan te leggen kinderspeelplaats is geen be zwaar, indien er jeugdverenigingen in het leven geroepen worden, die zich met de zor gen willen belasten. Met de vereenigingen zijn geen besprekingen gehouden, daar het terrein te smal is voor voetbal terrein. Het. voorstel wordt in stemming gebracht en met meeredrheid van stemmen goedge keurd. Tegen stemden de heeren 't Hart en Noest, daar zij zich niet konden vereenigen met het standpunt van den voorzitter, n.l. dat een contact met de sportverenigingen overbodig is. De heer de Ruyter motiveert zijn stem en meent niet tegen te mogen stemmen, daa-r hij anders bok tegen werkverschaffing zou stemmen. Voorstel inzake verbetering van den Zij- De heer Loef vraagt in hoeverre er reeds overeenstemming bereikt is met de betrok ken eigenaren- Het verheugt den heer Boekraad, dat het uit te voeren werk niet beschouwd wordt als werkverschaffing,- dus de arbeider een behoorlijk weekloon kan verdienen. De heer Boekraad had graag een tijdsbe paling gezien, wanneer het werk kan wor den aangevangen. De heer de Ruyter wil een tijdstip bepa len, wanneer het werk uiterlijk gereed moet zijn en wel op 1 April 1934. De voorzitter antwoordt op de -verschil lende vragen, dat toezegging is gedaan, dat uiterlijk 1 April de onderhandelingen met de betrokken eigenaren beëindigd zullen zijn. Rondvraag. De voorzitter deelt mede, dat door den heer de Ruyter tot het College enkele vra gen zijn gericht met betrekking tot het slecht functioneeren van de centrale ver warming in de Rijkstumbouwschool. De voorzitter antwoordt op deze vragen, dat deze slechte verwarming niet ligt aan de installatie, doch bijna met zekerheid is toe te schrijven aan de zuinigheid. De heer de Ruyter wil een onderzoek laten instellen, doch de voorzitter meent dat het beter is, dat de directeur der R.T.S. hierover zelf zal komen spreken. De heer Boekraad bespreekt wederom de beschoeiing van de Tuinstraat. De heer 't Hart wil een beter toezicht op het steigermateriaal bij de in aan'bouw zijn de huizen. Niet meer aan de orde zijnde duiting der vergadering. STADSNIEUWS IEDERE KATHOLIEK LEEST EN PROPAGEERT ZIJN KATHOLIEK DAGBLAD Tentoonstelling caricaturen Stephan Ströbl. De tentoonstelling van caricaturen van bekende stadgenooten door Stephan Ströbl, welke tentoonstelling, zooals bekend, wordt gehouden in de kunsthandel „De Ploeg'', Breestraat 3, trekt zooveel belang stelling, dat besloten werd de tentoonstel ling nog eenige dagen geopend te houden. Voor den entreeprijs van 1.maakt Ströbl tevens van iederen bezoeker een oa- ricatuur, zoodat men deze week nog kan profiteeren van de ge.egenheid zich voor 1.— een caricatuur-teekening te verschaf fen. De tentoonstelling is geopend van 111 uur en van 26 uur. Vijftigjarig bestaan der Ambachtsschool. Vele oud-leerlingen waren j.l. Zaterdag in hotel „Den Burcht" bijeen gekomen om een eventueele feestviering ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Ambachtsschool te Leiden, te bespreken. Met een „welkom mede oud-leerlingen'' opende de heer Tas- seron, voorzitter van het voorloopig comité, de vergadering. S'pr. memoreert de 25- en 40-jarige herdenking, waarbij vooral de eerste zich kenmerkte door een buitenge woon gezellige sfeer. Daarom heeft hij niet geaarzeld zich weer als voorzitter der feest commissie beschikbaar te stellen, toen hem dit gevraagd werd. Bij zitten en opstaan werd het voorloo- pige comité in een definitief omgezet. Door den voorzitter werd nu gezegd, dat een Feestviering, gezien de tijdsomstandigheden, niet luisterrijk en kostbaar kan zijn, maar wel waardig en sober. Een zeer voorloopig plan werd de vergadering voorgelegd. Na bespreking van een en ander werd besloten op Zaterdag 13 Maart des avonds 7 uur weer op dezelfde plaats bijeen te komen. Elke aanwezige werd opgewekt meerdere oud-leerlingen te bewegen dan aanwezig te zijn. Tevens werd een beroep gedaan op de beurs der oud-leerlingen om dat voor een feestviering, hoe sober ook, geld. noodig is. VER. VAN MATHESIANEN. Lezing Prof. Ir. D Dresden. De hier bovengenoemde vereeniging heeft haar 7e lezing van dit seizoen gehou den en wel door prof .ir. D. Dresden over: „Iets over de verschijnselen bij het snijden van verschillende metalen." De voorzitter, de heer Sanders, opende deze lezing met een hartelijk woord van welkom tot de aanwezigen en wel in het bijzonder tot prof. Dresden die bereid was voor de vereeniging een lezing te houden. Hierna was het woord aan prof. Dresden Sp. begon zijn lezing met er op te wij zen, dat het behandelen van bovengenoemd onderwerp niet volledig zou kunnen zijn in een voordracht, daar dit onderwerp zoo gToot is dat daarover wel een lange cur sus is te houden- Allereerst kwam ter be spreking het bewerken met gereedschap, wat door verschillende teekeningen werd weergegeven. Het werkelijk snijden der metalen be staat uit 2 gedeelten, de spijt of scheuring en het wegduwen. Spr. wilde zich hoofdza kelijk bepalen tot het splijten. Hier dieper op ingaande komt, om materieel te splij ten, het verschil in hardheid zeer ter sprake, in 't kort moet het gereedschap harder zijn dan het te bewerken mate riaal. Spr. stond even stil bij het punt, wat er gebeurt bij het splijten, daar er op 2 groote feiten gelet moet worden. le. Hoe geschiedt het? 2e. Wat gebeurt er met de metalen en wat verandert er? Prof. Dresden gaf ons aan de hand van foto's een uitgebreid overzicht van ver schillende nieuwe onderzoekingen op dit gebied. Vooral de wigvorming is een zeer voor naam punt. Verder werd 'behandeld een proef van Tine in 1870, en van Michelson in 1907. Hierna nog eenige van Herbert in 1925 en 1928. Vervolgens nog beschouwingen over het punt, met welke snelheid er wordt gesneden en met welke gereedschap pen.' Interessant zijn de proeven van Her- bert bij het snijden van zand door het in dringen van een houten beitel in verschil lende gekleurde zandlagen waarbij dezelf de verschijnselen optreden als in metalen. Vervolgens kwam ter bespreking de z.g. slingerproef van Herbert. Deze werd uit voerig behandeld. Het indringen van het kogeltje van diamant hard metaal, waar over proeven zijn genomen op glas, ijzer en lood enz. Hardere stoffen zooals glas geeft een groote slingering, terwijl bij zachte voorwerpen zooals lood de slinge ring kleineri s. Herbert toont dit aan de hand van verschillende grafieken aan. Deze zelfde proef werd ook nog genomen door op grootere afstand te slingeren, is de hardheid groot dan komt het vlugger tot stilstand terwijl bij zachte metalen het langer rolt wat aangeduid wordt door schaalhardheid, deze laatste proef werd bedoeld met 10 slingeringen als eenheid. Ten slotte nog eenige plaatjes over de proef. Verder hoe het gaat bij koude ver vorming met de beitel. Er werden verkla ringen hier omtrent gegeven van giet ijzer, mangaan en zacht staal, waarbij aan de hand van verschillende cijfers van voor genoemde proef tevens werd getoond dat bij mangaan de grootste getallen werden aangetroffen hetgeen bewijst waarom man gaan moeilijk te bewerken is. Vervolgens zette prof. Dresden uiteen de warmte die er ontstaat bij het indringen van een bei tel. Bij het echaven ven metalen wordt er warmte ontwikkeld van 600700 gr. Be sproken werd nog de senlheidsring van Whitaker bij draaien. Ten slotte nog eenige proeven over het hardmaken van betalen o.a. van Whitaker en een proef van Herbert, de laatste door middel van kogeltjes op de metalen de z.g. wolkbreukproef. Hierna bestond er gelegenheid tot het stellen van vragen, waar een gretig ge bruik van werd gemaakt. De heer San ders dankte prof. Dresden voor zijn leer zame en onderhoudende lezing, waarmede de aanwezigen geheel instemden. Tevens wordt op de volgende lezing gewezen wel ke gehouden zal worden door den heer van der Starre over „Naar het Middernachtzon ied" op 18 Maart as. PRIVAATDOCENT IN DE SOCIOLOGIE. Bij beschikking van den minister van Onderwijs, is dr. J. J. von Sohmid, tot wedeit-opzeggens toe-gellaten als privaat docent in de faculteit der rechtsgeleerd heid aan de Rijksuniversiteit alhier om onderwijs te geven in de Sociologie. Belastingdienst, Met ingang van 16 Maart zijn ver plaatst P. A. Roebeling ass. van Katwijk aan den Rijn naar Hoek van Holland; van Valkenburg naar Rijnsburg ass. L. de Haan. van Enkhuizen naar Alkemade ass. G. J. Kuijper. Uitgesteld de verplaatsing van den heer C. H. Bresser adj. ass. D. B. van Leiden insp. II naar .Amsterdam inep. D. B. tot 1 April a.s. Handelsregister K. v. K. Wijziging: R. Ouwehand, Katwijk aan Zee, E.A. Borgerstraat 1. Aannemers bedrijf. Uittr. E: R. Ouwehand, Katwijk aan Zee, dd. 1 Jan. 1933. Wijz. handelsn. in: Gebrs. A. J. en Abr. Ouwehand. E.: A. J. Ouwehand, Katwijk aan Zee en A. Ouwehand, Katwijk aan Zee. Werkmans-Wilskracht. Zaterdagavond vierde W. .W. haar 31ste jaarfeest in de Stadsgehoorzaal, welke zeer goed bezet was. De voorzitter opende met een kort woord dezen avond, waarna met de uitvoering van het betrekkelijk korte programma een aanvang werd gemaakt. O.m. hoorden wij de ,Lustspiel Ouver ture" van Keler Bela, die een zeer goede vertolking te beurt viel, alsmede de daar op volgende marsch „Heut wird's lustig" van G. Dik, die zooals reeds de titel doet vermoeden aan lustigheid niets te wen schen overlaat. De tamboer, die anders uitsluitend han denwerk verricht, heeft ons ook getoond over een flink stemgeluid te beschikken en heeft dan ook al zijn best gedaan boven het orkest uit te jodelen, wat hem wel ge lukt is. Vervolgens hoorden wij „Die Muh- le. im Schwartzwald", van R. Eilenberg. Keurig werd deze uitgevoerd, de walthoorn een woord van lof, daar hij zijn partij wer kelijk keurig gespeeld heeft, iets wat zeer zeker niet meevalt, daar dit instrument eigenlijk meer voor vakmenschen bestemd is. De Es-clarinet kon ons dezen avond niet bekoren, de stemming liet vooral in het begin wel eens wat te wenschen over. Toon en techniek van dezen clarinettist staat ons wel aan, en wij gelooven dgn ook wel, dat hij door nauwkeurige studie en veel lange noten blazen, veel zal kunnen bereiken. Het laatste nummer, een potpourri „Uit den ouden en nieuwen tijd", samen gesteld door G. Dik, was wel het succes nummer van dezen avond. Zoowel de oud ste als de nieuwste schlagers hebben wij hierin kunnen hooren. Den directeur, den heer G. Dik, die wij dezen avond zoowel als directeur en com ponist hebben kunnen bewonderen, een woord van lof voor hetgeen hij ook dezen avond weer met zijn mannen gepresteerd heeft. Zooals meestal op deze uitvoeringen het geval is, werden velen gehinderd door het luide praten van sommige aanwezigen (da mes) die wel bij f.f. een beetje meer ge luid gaven, doch het p.p. schijnt niet in hun woordenboek hadden. Het speet ons voor de vele aanwezige liefhebbers, wien zoodeonde de gelegenheid ontnomen werd, ongestoord naar deze muziek te kunneu luisteren. Het Klucht-gezelschap „Van Beem" voerde nog enkele kluchten uit, die ons wat inhoud betrof niet erg konden beko ren.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 12