ZATERDAG 4 MAART 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT •nar waarnemingen verricht in den morgen van 4 Maart 1933, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor, instituut te De Bilt. Hoogste barometerst.767.5 te Janmayen Laagste barometerst.: 735.6 te Malinhead Verwachting tot den avond van 5 Maart Meest matige tijde lijk krachtige Zui delijke tot Weste lijke wind. Zwaar bewolkt met tijde lijke opklaringen. Af en toe regen buien. Later iete kouder. De depressie op den Oceaan breidt zich verder over IJsland en Scandinavië uit. Alleen in Noord-Groenland hield de hoo- ge druk nog stand, zoodat hij IJsland nu een Zuid-Oosten storm waait. Het vorst- gebied in Scandinavië bleef nog streng in het Noorden, maar neemt tooh lang zaam af. In Duitschland steeg de tempe ratuur, al bleef het nog vriezen in het Noord-Ootsen. In het Zuid-Westen wis selen dalingen en stijgingen van den ba^- nometer elkaar af, wat tot buiig weer met lichte afkoeling aanleiding geeft. In Schotland stormt het uit Zuid-Oost en viel veel regen. In het Kanaal waaien stormachtige Zuid-Westen winden. In Frankrijk, op de Britsche eilanden, in ons land en Duitschland valt veel regen, aan de Oostzeekust en in Scandinavië sneeuw. Voorloopig is nog vrij zach 6D buiig weer te wachten. Stormwaarschuwingsdienst Het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt seinde hedenmorgen 11.30 aan alle posten: „Weest op uw hoede". LUCHTTEMPERATUUR. Temperatuur des middags te half drie 12.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Zaterdagnamiddag 6.14 uur tot Zoindagmorgen 6.09 uur, van Zondagna middag 6.16 uur tot MaandagmoTgen 6.07 HOOG WATER TE KATWIJK AAN ZEE Op Zondag 5 Maart voorm. 8.14 uur en nam. 8.51 uur; Maandag 6 Maart v.m. 9.38 en nam. 10.26 uur. SPOORWEGEN CONCURREEREN TEGEN DE VRACHTAUTO. Kostelooze bezorging aan huis. Onlangs maakten we melding van het bericht, dat de Ned. Spoorwegen nieuwe vrachttarieven zuilen invoeren, waarbij do goederen van het station van aankomst kosteloos aan huis zuilen worden bezorgd. Het Tweede Kamerlid dr. L. H. J. Vos heeft toen in dit verband schriftelijk eeni- vra&en gesteld aan Minister Reymer, waarop deze thans het volgende antwoordt: Het ligt in de bedoeling van de directie van de Nederlandsche Spoorwegen bij in voering van het nieuwe goederentarief kostelooze bestelling van stukgoederen toe te passen in de plaatsen, waar de spoor wegen een besteldienst hebben ingericht. Dat dientengevolge vele expediteurs en anderen, die tot nog toe zich belastten met dit aanhangsel van het spoorweg- transport, schade zullen kunnen lijden, ligt voor de hand, doch is een, hoezeer ook te 'betreuren, gevolg van de vooral in den laatsben tijd sterk wisselende toestanden in het vervoerbedrijf. De maatregel is een gevolg van de zich steeds uitbreidende concurrentie van vrachtauto-ondernemingen, die niet ge woon zijn voor bezorging aan huis een bijzondere vergoeding in rekening te bren gen. Om tegen die concurrentie beter op gewassen te zijn en mede in het belang van de vervoerders, is de verlaging van de goederentarieven, waarop reeds zoolang van vele zijden is aangedrongen, mede ge zocht in afschaffing van deze en andere zoogenaamde bijkomende kosten", die voor het publiek veelal onwelkom en mits dien aan het vervoer per spoorweg niet bevorderlijk zijn. Het belang van hen, die vroeger op dit punt een aanvullende taak haddon, welke trouwens voortdurend in be- teekenis vermindert, mag hierbij niet don doorslag geven, waar het ongetwijfeld niet opweegt tegen het groote belang van ver laging van de productiekosten, dat door deze tariefherziening wordt bevorderd. Derhalve zijn geen termen gevonden om aan de nauwkeurig overwogen tariefvoor- stellen goedkeuring te onthouden. ..Msbd." HET BUITEN GEBRUIK STELLEN VAN AUTOMOBIELEN. De wijziging van de wet op de personeele belasting. De Koninklijke Nederlandsche Automo biel Club schrijft ons: Met bijzondere voldoening zal in de krin gen van de automobilisten kennis zijn ge nomen van de indiening van het wetsont- werp tot wijziging en aanvulling van de Wet op de Personeele Belasting 1S06. Door deze wijzigng toch zal het mogelijk zijn om voor dit jaar teruggaaf te erlangen van de belasting welke men betaald heeft voor het houden van een automobiel waar van men wegens de tijdsomstandigheden geen gebruik heeft kunnen maken. Reeds het vorig jaar heeft de K. N. A- C. gewezen op het feit, dat vele houders van automobielen ten gevolge van de eoono- misohe crisis genoodzaakt waren om hun auto van de hand te doen of buiten gebruik te stellen. De ongunstige tijdsomstandig heden waren echter juist oorzaak, dat ver koop meeBtal met zoo groote verliezen ge paard moest gaan, dat menigeen daarvan terugschrikte en liever den wagen buiten gebruik stelde in de hoop, dat de tijden spoedig zouden veranderen. En dit was dan ook voor de Koninklijke Nederland- sohe Automobiel Club een reden om te trachten een regeling te verkrijgen, welke het voor de belasting-administratie moge lijk zou maken om teruggaaf van de reeds betaalde belasting te verleenen. Vandaar dat thans met groote wa^rdee- ring van de indiening van dit wetsontwerp is kennis genomen. Immers dit sluit in dat de houder van een motorrijtuig, waar mede gedurende het geheele jaar niet op den openbaren weg is gereden, teruggaaf van de daarvoor betaalde belasting zal worden verleend. En dat het de overheid ernst is met haar poging om op deze wijze tegemoet te komen aan de moeilijk heden waarmede velen in dezen tijd te kampen hebben, blijkt ten overvloede uit het feit, dat de ontheffingsbepaling reeds voor het loopende jaar zal kunnen worden toe-repast. Ten aanzien van de controle welke zooals erkend moet worden zekere bezwaren meebrengt, heeft de Minister het plan, voorschriften vast te stellen, waarnaar de belanghebbende, die voor ontheffing in aanmerking wil komen, zich zal hebben te gedragen. Vermoede lijk zullen de daaruit voortspruitende verlichtingen hierop neerkomen, dat de belastingplichtigen in den aanvang van het belastingjaar moeten kennis geven van hun voornemen om ontheffing te vragen en dan het motorrijtuig gedeel telijk zullen moeten demonteeren (b.v. de wielen of banden afnemen), en het niet zonder voorkennis van de ambtena ren naar een andere bergplaats mogen overbrengen. Bij een onderzoek zal het rijtuig tevens in de aangewezen berg plaats en gedeeltelijk gedemonteerd, aanwezig moeten worden bevonden. Het spreekt vanzelf dat teruggaaf niet zal geschieden wanneer de belastingplichtige het motorrijtuig in den loop van het jaar heeft afgeschaft en daarna in het zelfde jaar een ander heeft aangeschaft. Al met al zal dit ontwerp door hem. die. door het ontbreken van eenige be paling welke tegemoet kwam aan de zeer gerechtvaardigde bezwaren, perso neele belasting moesten betalen voor een auto, welke zij niet konden gebruiken, met vreugde worden begroet. DE HAAGSCHE MELKVEILING BLIJFT WERKEN. Eenstemmig besluit eener drukbezochte vergadering. Cnder enorme belangstelling (men schat de aanwezigen op vijfhonderd) is in de zaal van café „De Koophandel" te Delft heden morgen een vergadering gehouden van landbouwers, aangesloten bij de Haagsche Melkveiling. De vergadering stond onder leiding van den heer Paardekooper uit Honselersdijk. Met groote instemming besloot de ver gadering de Haagsche Melkveiling in stand te houden en door te blijven werken. Van de Orisiszuivel-Centrale was vergunning binnengekomen door te gaan, zoodat zij die blijven veilen, geen contract behoeven te teekenen. Enkele bepalingen waren hieraan ver bonden, o.a. dat de prijs een halve gulden per 100 L. lager wordt gezet, doch hierover zullen nog besprekingen worden gevoerd. Loonsverlaging In de Textiel-Nijverheid. Gis-teren is in Hengelo een conferentie gehouden tusschen het bestuur van de Twentsch-Geldersche Fabrikanten vereeni- ging, een vertegenwoordiger van de stoom spinnerij „Twente" te Almelo en een ver tegenwoordiger van de textielarbeidersbon den De Eendracht, Unitas en St. Lamber- tus en politie onafhankelijke vakorgaaiisa- tiea. Deze conferentie was een voortzetting van de reeds vroeger gehouden besprekin gen, waarbij men niet tot een resultaat was gekomen. De firma had toen te ken nen gegeven, dat zij voorloopig de aange kondigde loonsverlaging zou uitstellen. Thans echter is na langdurige besprekin gen medegedeeld, dat een loonsverlaging van 10 pet. noodzakelijk werd geacht, waar bij dan de laagst bezoldigde textielarbei ders niet zouden worden getroffen. Indien de organisaties dit niet wenschen, zou een loonsverlaging over de geheele li nie van 7 pet. worden ingevoerd. De di rectie deelde mede, dat zij beslissing op deze voorstellen voor of op Zaterdag 11 Maart a.s. verlangt. KERKNIEUWS Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week Dinsdag en Donderdag geen audiëntie verleenen. STADSNIEUWS WAT HARDE PLICHT GEBOOD. Rede van het Tweede Kamerlid A. J. Loerakker. Voor de R. K. Kiesvereeniging trad gie teravond als spreker op het lid der Tweede Kamer, de heer A. J. Loerakker. De belang stelling was groot. Na verwelkomd te zijn door den voorzitter, mr. E. J. M. H. Bol- sius, ving spreker zijn uiteenzettingen van den poütieken toestand aan. De crisis, die thans de geheele wereld overheerscht, heeft een zee van ellende ge bracht. Men kan begrijpen, dat de honderd duizenden, welke er door getroffen worden, zoeken naar een zondebok. Zooals steeds in dagen van ellende, zijn er allerhande demagogen, die politieke munt trachten te slaan uit de ellende, die de menschen op zetten tegen alles, tegen hun leiders op sociaal terrein, op politiek terrein en soms ook op religieus terrein. De grootste misdaad, die deze vollosop- ruiers naar spr.'s inzien bedrijven, is, dat zij het vertrouwen der menschen in de sa menleving verzwakken. Critiek is natuurlijk nuttig en noodig maar niet dergelijke matelooze critiek, waarin aan de bevolking wordt gesugge reerd, dat aan de spits onzer organisaties een stel schavuiten staat. öpr. is echter hier niet gekomen om de Regeering te verdedigen. De Kath. fractie is 6leoht-s verantwoordelijk voor de daden van dit Kabinet in zooverre het aan die daden heeft en moest medewerken. Er zijn verschillende zaken in het Regee- ringsbeieid, waarmee spr, het volkomen oneens is. Er zijn fouten gemaakt, maar spr. is ook overtuigd, dat er geen enkele regeering denkbaar is, die in dezen uiterst moeilijken tijd geen fouten zou hebben ge maakt. Spr. koestert eerbied voor de zware verantwoording, die deze negen mannen hebben willen dragen. Een andere crisis is de politieke crisis, ontstaan door de Kamerontbinding. Door deze vervroeging zijn de verkiezingen ver scherpt. Zij, die in 't afgeloopen tijdvak de moed misten om harde maatregelen te ne men, die hun populariteit in gevaar bracht in tegenstelling met hen die deden, wat harde plicht gebood zui len naar de kiezers gaan om af te sohildo- ren als zware reactie wat de plicht voorschreef. Degenen, die het zich ui de afgeloopen periode gemakkelijk heb ben gemaakt, achtten, evenals wij geld nou dig voor hulp aan de bedrijven en bezuini gingen noodig voor het financieel even wicht maar zij stelden altijd preciee iets anders voor als werd voorgesteld door de Regeering. Hieruit bleek alleen slechts on wil, zooals spr. met een voorbeeld aan toonde. Verscherpt zijn de verkiezingen ook, om dat er nooit zulke groote ideëe;le goederen op spel stonden als thans. De verkiezingea zullen moeten uitwijzen, of er in het par lement een werkmearderheid bestaat. In dien geen voldoende aantal leden bereid is de moeilijkheden te trotseeren waar blijft dan de volksinvloed 1 Dan zou voed sel worden gegeven aan hen, die beweren dat het democratisch ste-sel tot anarchie moet lijden. Het is spr.'s vaste overtuiging, dat het een levensbelang is voor het ge- hééle volk. dat de Kath. Staatspartij zoo sterk mogelijk uit den strijd komt. Onze taak is het op de R. K. Staatspar tij niet al.een te stemmen, maar vooral haar te steunen: omdat groote volksgoederen op het spel staan, omdat de Staatspartij krach tens democratischen opbouw en veelzijdige samenstelling de beste basis is voor een gezonde politiek. Omdat het programma een groote activiteit aan den dag ligt waar het de belangen geldt van ons geheele volk. Omdat de -vertegenwoordigers der Staats partij verantwoordelijkheid uurven stellen boven populairiteit. Omdat de Staatspartij door haar gezagsopvatting het stevigste bolwerk is voor de door dictatuur bedreig de democratie. Omdat de Staatspartij steeds op de bres staat voor de belangen en beginselen der Katholieken (in geen land ter wereld is onze positie zóó gunstig). Om dat wij slechts door eenheid al zijn wij een minderheid invloed kunnen hebben op de Regeering. Omdat zij leiders heeft als Aalberse Goseling en Van Schaik, die wel heel ver boven den doorsnee-Neder lander uitstaan. Spr. bestreed vervolgens de houding, die andere partijen vooral de socialisten in dezen zwaren tijd aannemen, waarbij spr. verschillende interessante opmerkingen maakte. Ook keerde spr. zich tegen de hopelooze versnippering door hen die „par tijtje gaan spelen". De grootste en voor naamste taak is het thans en deze taak is aan de Kath. Staatspartij het beste toe vertrouwd onze met veel moeite opge bouwde sociale instellingen veilig naar de overzijde van de crisis te brengen. Deze zullen, besloot spr., het begin moeten vor men van een nieuwe, maatschappij-ordening op de grondslagen van rechtvaardigheid en naastenliefde. De voorzitter dankte den heer Loerak ker voor zijn belangwekkende uiteenzetting, waarna gelegenheid werd gegeven tot debat. Hiervan werd door een viertal sprekers gebruik geftiaakt, bij wier beantwoording de heer Loerakker gelegenheid had, enkele zaken nog eens duidelijk uiteen te zetten, en o.m. te wijzen op het feit, dat de S.D.A.P. herhaaldelijk den moed mist om te stemmen voor wat ooJr zij moet inzien als noodzakelijk, teneinde den volksgeest niet te verlagen. Zulk een gedachtenwisse- ling moet meer plaats hebben en de trouwe leden der R. K. Kiesvereeniging mogen dan vooral ook anderen meebrengen Het debat was gisteren zeer nuttig, heel leerzaam, ook al derailleerde 't op 't laatst doordat een der debaters en spreker el kaar niet begrepen. Om twaalf uur moest de spreker ver trekken anders had de vergadering nog langer geduuurd. LEDEN DER R.K. KIESVER. Wij herinneren er nogmaals aan, dat er morgen gelegenheid is, om op de candidalen- lijst voor de Tweede Kamer ie gaan stemmen, en zoo mede ie werken aan de definitieve samenstelling ervan. Niet meer en niet minder dan twee candi dalen kiezenl AGENDA LEIDEN. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de doktoren: Hovens Gréve, Kors, Lahr, Muyzert en Simons. Behalve de reeds gevoerde zijn ook blijkens advertenties en circulaires andere kiescomité's in actie. Wanneer men volgens het advies der Kring vergaderingen wenscht te stemmen, make men alléén de twee witte punten voorkomende naast de onderstreepte namen in de zwarte stem hokjes zwart; derhalve de stemhokjes naast de namen. Wenscht men het politiek advies niet te volgen, dan is men verplicht twee stemhokjes naar eigen keuze in te vullen. Ten overvloede zij medegedeeld, dat de al- pbabetische volgorde der candidaten niets te maken heeft met eenig politiek advies van welk onderdeel der R.K. Staatspartij dan ook. De kiezers hebben een geheel vrije keuze, tenzij men -zich aan het politiek advies van de Kringvergaderingen wenscht te houden, hetwelk tot uitdrukking komt door de onder streping van de namen der geadviseerde can didaten. Het behoeft geen betoog, dat men ook op één of twee van de door de Kringvergaderin gen geadviseerde candidaten mag stemmen. Men moet echter steeds twee witte punten zwart maken. MAATSCHAPPIJ DER NEDERLANDSCHE LETTERKUNDE In de gisteravond alhier gehouden maande- lijksche vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde is dr. J. L, Walch als spreker opgetreden met het onderwerp: „Wenschen inzake het onderwijs in de litte ratuurgeschiedenis". Spr. begon met er op te wijzen, hoe in de eerste jaren van deze eeuw de invloed van de Beweging van Tachtig ook in bet onder wijs was doorgedrongen; aanvankelijk in het middelbaar en gymnasiaal, nog niet in het uni versitair literatuuronderwijs. Eén van de goede gevolgen hiervan was, dat de docenten zich meer bewust waren, de geschiedenis van een kunst te onderwijzen; met grooten nadruk op „kunst", maar een dienovereenkomstig minder gewicht op „geschiedenis". Dat verwaarloozen van het historisch element hield trouwens ten nauwste verband met de wijze, waarop de Tachtigers hun kunst hadden gepropageerd; ze hadden, in het algemeen, den indruk ge wekt, dat zij vrijwel het begin waren van de Nederlandsche kunst van het woord, al vond dan een enkel schrijver uit het verleden, waar- ze trouwens in het algemeen niet veel wis- eenige genade in hun oogen. Een merkwaardig spits-verschijnsel van het steeds minder historisch litteratuur-on derwijs was wel. dat het bij sommige docen ten zelfs anti-historisch werd. Ze begonnen met de litteratuur van eigen tijd, althans van na 1880: omdat die den leerlingen 't naast stond. Vervolgens werd dan één en ander uit vroeger eeuwen, inzonderheid uit de Gouden Eeuw, behandeld, en werden, als de tijd het toeliet, tenslotte enkele proefhapjes genomen uit de Middeleeuwen. De leerboekjes van de litteratuurgeschiedenis gaan tot op zekere hoogte met deze „nieuwe richting" mee; wel vertoonen die het historisch verloop niet ach terste voren, maar ze behandelen toch den nieuwen tijd met een zoodanige uitvoerigheid, dat inderdaad hierdoor de „80er" opvatting, dat al wat aan '80 voorafgegaan, eigenlijk slechts een minder belangrijk voorspel van de letterkunde was, steun ontving. Spr. betoogt dan uitvoerig het belang, dat werkelijke litteratuurgeschiedenis nog steeds kan hebben voor de vorming van geest en ka rakter der leerlingen van de middelbare school, om daarna over te gaan tot de bespre king van een paar disederata bij het universi tair onderwijs. Behalve het bezwaar van het naar verhouding te veel aandacht géven aan het moderne, schijnt het hem een groot gemis, dat in Nederland de vergelijkende en de al- gemeene litteratuurgeschiedenis nergens als speciaal vak worden onderwezen. In ons land is ook wel iets verricht, maar voornamelijk incidenteel, naar aanleiding van één of anderen Nederlandschen schrijver. Spr. noemt één en ander op dit gebied; maar wijst erop, dat dergelijke „toeristentochtjes naar 't buitenland" toch heel iets anders zijn dan een methodische beoefening van verwantschappen van internationaal standpunt. Het betoogt de onhoudbaarheid van de bewering o.a. van den Bazêlschen hoogleeraar Petersen dat men aan dit vak nog niet toe zou zijn. Integen deel, het geeft de studie der vaderlandsche literatuur een wijd verschiet als achtergrond, het prikkelt de belangstelling der studenten en dat is noodig voor de litteratuurge schiedenis; terwijl studeerenden van zeer ver schillenden aanlag hier belangwekkenden ar beid van hun gading vinden. Men kan de „Stoffgeschichte" beoefenen of ideeëngeschie denis, zooals Erich Schmidt in zijn boek over Rousseau, Richardson en Lessing; men kan ook legenden en typen in verschillende nationale en periodieke schakeering vergelijken; maar ook genre- en stijlinvloeden nagaan. Spreker geeft van één en ander voorbeelden, wijst er op, hoe door deze methode ook, en vooral, aesthetisch onbelangrijke overgangtijdperken belangwekkend studiemateriaal opleveren; wat hij met eenige gegevens betreffende het bur gerlijk drama illustreert. Zoo opgevat is de vergelijkende litteratuurgeschiedenis, een hoogst belangrijk onderdeel van de cultuur historie. Het gevolg en als het ware de be kroning van de vergelijkende, is de algemeene litteratuurgeschiedenis. De eerw. Broeder Leonardus over wiens apostolisch werk wij reeds eerder schreven heeft onze stad nog niet verlaten en blijft een beroep doen op de liefdadigheid der Leidsche Katholieken. Als de eerw. Broeder de Katho lieken een bezoek brengt om een offertje voor het Missiehuis te Bergen in Limburg (zijn actie geschiedt onder goedkeuring van den Bis schop), dan gedenke men dit goede doel milddadig! Momenteel „werkt" de Broeder in de St. Petrus-parochie. De Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Varekamp, tel. 1915. De avond-., nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 27 Fe bruari tot en met Zondag 5 Maart a.s. waargenomen door de apothe ken: G. F. Reyst, Steenstraat 35, telef. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, telef. 1313. UITVAART EN BEGRAFENIS ZR. PETRUS CANISIUS Hedenmorgen te 9 uur werd in de kapel van het Gesticht in de Pelikaanstraat, de plech tige uitvaartdienst gehouden voor de zielerust van de eerw. Zuster Petrus Canisius, in leven hoofd der St. Jozefschool in de Van der Werffstraat. De plechtige H. Mis van Requiem werd op gedragen door den hoogeerw. heer A. H. J. M. Homulle, deken van Leiden. Behalve de familieleden van de overledene, woonden deze plechtigheid bij de zeereerw. heer pastoor J. C. Vijverberg, voorzitter en de heer van Oerle, lid van het R.K. Par. School bestuur, de weleerw. heeren Nieveen v. Dij- kum en Hessing, kapelaans der parochie van de Mon Père, en de weleerw. pater A. v. Lubeek van het klooster aan den Haagweg. Verder de heeren Creyghton, Dingjan, v. d. Drift en Lin- denhoff namens de St. Vincentiusvereeniging, benevens onderwijzeressen en schoolkinderen van de St. Jozefschool. Na de H. Mis had de teraardebestelling van het stoffelijk overschot plaats op de R.K. begraafplaats aan de Zijlpoort. De absoute in de kapel en de beaardings- plechtigheden werden verricht door den hoog eerw. heer deken Homulle. De heeren van de St. Vincentiusvereeniging fungeerden als slip- pendragers. Behalve bovengenoemde personen woonden nog tal van schoolkinderen en andere belang stellenden de treffende plechtigheid bij. Uitreiking zilveren medaille. Op 8 Maart a.s. zal aan den sergeant-ma joor-instructeur van het 4e Regiment Infante rie, W. de Jong, gedetacheerd bij het Land- stormverband te Leiden, de zilveren medaille voor 24-jarige trouwe plichtsvervulling wor den uitgereikt Handelsregister K. v. K. Opheffing. 5668. W. Swaak Jr., Leiden, Haarlemmerstraat 193. Winkel in ijzerwaren en electrische materialen. Het Geologisch Mijnbouwkundig Genoot schap in de geologische sectie van dit genoot schap is vandaag bijeengekomen in het rijks museum voor geologie aan de Garenmarkt al hier in een wetenschappelijke samenkomst. Prof. dr. Arnold Heim uit Zürich heeft ge sproken over Tectonik und Bergbau im Strora- gebiet des Jangtsekiangs, welke voordracht door lantarenplaatjes werd verduidelijkt. Dr. ir. W. v. Esbroeck. M. A. uit Gent leid de hierna in een discussie over de Nomencla tuur van Afbouwmethodes. Na een gemeenschappelijke lundh in het mu seum hield in de geologische sectie mr. W. A. J. M. v. Waterschoot v. d. Gracht m.i. een voordracht over de jongste paleozoische plooiingsgebergten van Noord-Amerika. Na afloop van deze voordracht heeft prof. dr. Escher een korte inleiding gehouden met be trekking tot de nieuwe vleugel van het mu seum, welke na afloop daarvan bezichtigd werd. Er waren hier ter stede invitaties rondge zonden voor een bijeenkomst, gisterenavond in de „Harmonie", waarop zou spreken prof. dr. Veraart, voorzitter van den Katholieken Demo cratischen Bond. Naar wij vernemen waren nog geen tien personen op deze vergadering aanwezig. BIOSCOPEN. City. Na het journaal en een paar voorfilmpjes verschijnt de slanke cowboy Tom Tyler op het witte doek als hoofdfiguur in een aar dige, frisch gespeelde film „Dappere Tom" geheeten. De eigenaar van een ranch in Ari zona wil uit geldgebrek zijn bezitting ver- koopen, waarvan Tom opzichter is. Hij en zijn dochter komen uit New-York over. De doch ter komt kersversch van kostschool en is „behept met „opvoeding" en andere kwalen". Het conflict tusschen Hare Majesteit en de koe-jongen blijft derhalve niet uit. Na span nende scènes, wordt het conflict in der „min ne" geschikt. Zelfs papa die vanaf het begin een hekel aan dappere Tom had, verklaart stralend dat hen hem altijd een reuze kerel had gevondenI Goedgekeurd. Na de pauze een griezelige spookachtige film „De klok des doods". Casino. „De gevaren der samenleving", een tendenz- film, die deze week in Casino loopt, mogen we niet aanbevelen. Ze is trouwens reeds vroe ger in dit blad beoordeeld en veroordeeld. Trianon. Wij hebben Donderdag reeds uitvoerig onze mening gezegd over „Het teeken des kruises" waarbij onze conclusie was: „Aan niet-vol- wassenen moet de bijwoning dezer film wor den verboden. Ook voor volwassenen in het algemeen kunnen wij deze film niet propagee- Luxor. Voor de pauze gaat deze week in het Luxor Theater weer een wildernisfilm, genaamd de Maharadja van Maradoe. Dit is een eiland in den Indischen Archipel, waar behalve de ma haradja met zijn onderdanen één blanke woont, de lijfarts van den maharadja. Deze dokter

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2