KRACHTIG OPTREDEN TEGEN HET COMMUNISME DONDERDAG 2 MAART 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 Communistische pers en vergaderingen verboden OOK DE SOCIALISTISCHE PERS AAN BANDEN GELEGD. EEN VERZOEK VAN MINISTER FRICK AAN DE LANDEN. Het Wolff-bureau telegrafeert uit Ber lijn dat de Duitsche Rijksminister van bin- nenlandsche zaken, dr. Frick, op grond van de verordening tegen terreur aan de re geeringen van alle Duitsche landen heeft verzocht alle communistische periodieken tot nader order te verbieden. Eveneens moeten alle vergaderingen en optochten van communisten worden verboden, verga deringen binnenkamers incluis. Minister Frick heeft voorts den regeeringen en lan den verzocht alle communistische druk werken, ook vlugschriften en aanplakbil jetten, onmiddellijk in beslag te nemen. Tot nog toe gold het verbod der com munistische pers en van vergadering alleen voor het land Pruisen, op order van minis ter Goring. Thans mocht een regeering van een lend onwillig zijn om gevolg te geven aan 'dit verzoek van Rijksminister Frick, dan wordt ongetwijfeld de bepaling van de verordening toegepast waarbij de Rijksio- geeriug met ter zijde schuiven van de lagere autoriteit de bevoegdheden van de onwil lige reigeering voorloopig waarneemt. Uitvoering der maatregelen. De Berlijnsohe hoofdcommissaris van po litie heeft tot nader order alle vergaderin gen zonder uitzondering niet alleen van ue communistische partij, maar ook van haar hulp- en nevenorganisaties verboden. Een- zeilde verbod is uitgevaardigd door de Hamburgsche politie. De regeering van Beieren heeft, naar het W. B. uit München meldt, in verband met den toe-stand in het land, door de ra dio de politie bevolen om op de strengste wijze op te treden bij de uitvoering van de reeds uitgevaardigde maatregelen ter bestrijding van het communistisch ge vaar. De regeeringsgebouwen en andere belangrijke gebouwen, ook fabrieken, staan onder strenge bewaking, de pa- trouilledienst is verscherpt. Met klem wordt er op gewezen waar zulks kan communistisch materiaal in beslag te nemen en communistische opruiers te arresteeren. In Brunswijk is de regeering er reeds toe overgegaan voor twee weken alle communistische en sociaal-democratische bladen zonder uitzondering le verbieden. Alle vergaderingen zonder uitzondering van de communisten en sociaal-democra ten in Brunswijk, met en benevens him nevenorganisaties als de Rijksbanier en het IJzeren Front, zijn verboden. Ook de regeering van Oldenburg heeft tegenover do communisten precies de zelfde maatregelen uitgevaardigd als de Pruisisahe. Voorts is de sociaal-democra tische pers in Oldenburg ook verboden. De regeeringen van Hessen en Saksen hebben de communistische pers en alle vergaderingen verboden. Voor de Ba- densche politie is groot alarm uitge vaardigd. Behalve de Badensche regeering heeft ook die van Wurtemberg alle commu nistische bladen en vergaderingen ver boden. In Beieren zijn echter ook eenige na- tionaal-socialistisohe bladen verboden tot 5 Maart n.l. het „Frankisches Volk" te Bayreufah en de „Bayerisohe Ost- nacht", de grootste nationaal-socialisti- sohe krant in Noord Beieren, wegens be- leedigende artikelen. Tenslotte nog een mededeeling van de zijde der Rijksregeering bij monde van •het Wolffbureau: In tegenstelling met de oorspronkelijke beslissing van de Rijksregeering om nog nadere uitvoeringsbepalingen te laten verschijnen van de verordening tegen terreur, is thans besloten toch maar geen uitvoeringsbepalingen te geven. Waar dat eventueel noodig is zal in elk spe ciaal geval een beslissing genomen wor den. De Rijksregeering rekent er blijk baar op dat de landsregeeringen haar verzoeken dadelijk zullen opvolgen en uitvoeren. Daardoor worden algemeene uitvoeringsbepalingen overbodig. Mocht onverhoopt een landsregeering onwillig zijn, dan kan de Rijksregeering nog steeds handelend optreden. TEGEN VERRAAD VAN DU ITSCHLANDS MILITAIRE GEHEIMEN. Gistermorgen is de noodverordening van den rijkspresident tegen verraad aan het Duitsche volk en hoogverrader- lijke actie gepubliceerd. Par. I verscherpt de bepalingen te gen landverraad en het verraad van mi litaire geheimen, zoodat voortaan ver raden van militaire geheimen met den dood, landverraden volgens par. 9-2 (ali nea 1 van het strafwetboek) met den dood of met tuchthuis, het publiek ma ken van militaire geheimen met den dood of levenslange tuchthuisstraf kun nen worden gestraft. Volgens par. wordt het vervalsohen van plannen, welker geheimhouding voor het welzijn van het rijk noodzakelijk is. wanneer zij bestemd zijn voor een bui- tenlandsche mogendheid. gestraft met tien jaren tuchthuisstraf evenals het doen van valsohe mededeelingen over dergelijke plannen. Par. 3 bepaalt, dat met gevangenis straf wordt gestraft degene die va'scte of onjuiste berichten, welker ge', eimhou- dmg voor het welzijn van het rijk nood zakelijk zou zijn, aan het buitenland me dedeelt voordat het buitenland er langs officieelen weg van op de hoogte is ge steld. In het tweede gedeelte der noodver ordening wordt de strafbepaling tegen hoogverraad verscherpt. Wie met hoogverraderlijke bedoelin gen lid wordt van de rijksweer of van de politie wordt gestraft met tuchthuis straf. Voor het vervaardigen, verspreiden of in voorraad hebben van geschriften met hoog verraderlijken inhoud of waarin wordt opgewekt tot staking in vitale bedrijven, algemeene staking of massa- staking kan .worden gestraft met drie jaren gevangenisstraf. Het laatste gedeelte van de noodver ordening regelt de nieuwe bevoegd eden der rechtbanken. De verordening trad gisteren in wer king. MINISTER GöRING OVER DE COMMUNISTISCHE ACTIE. Orrrwentoüngsplannen waren voorbereid. Rijksminister Göring heeft gisteravond voor den Berlijnschen radiozender een rede gehouden over de uitgevaardigde noodverordening tot bescherming van volk en staat. De brand in het Rijksdaggebouw aldus spreker, heeft duidelijk het gevaar aangetoond, dat Duitschland door het communistische streven naar burgeroor log bedreigt. Geen noodverordening kan ie scherp zijn, wanneer het geldt, dit ge vaar te bezweren. Na verklaard te hebben, dat noch de sociaal-democratische, noch ook de com munistische propaganda gevaar zou heb ben geloopen, wanneer zij binnen wetti ge banen zou zijn gebleven, zeide de mi nister, dat de rijksregeering thans niet streeft naar afweer, maar naar uitroeiing van het communisme. In dit verband zei- de spreker, dat het enorme materiaal, dat men in het Liebknechthaus heeft gevon den, nog niet geheel bestudeerd is. Niet temin kon hij reeds bijzonderheden om trent de plannen der communisten mede- deelen: zij wilden terreurgroepen vormen van 200 man sterk, en waren voornemens in den nacht van 5 op 6 Maart een om wenteling teweeg te brengen en Berlijn te bezetten. Hierbij zou gebruik worden gemaakt van vervalschte bevelen van lei ders der nationaal-socialisten. Stahlhelm en politie, ten einde de verwarring te vergrooten. Spreker schetste ook de ver dere plannen der communisten het be wapenen der massa, gevangen nemen van gijzelaars enz. welke zij vóór einde Fe bruari ten uitvoer wilden brengen. Göring verklaarde in dit verband, dat de gearresteerde Nederlander den brand in het Rijksdaggebouw onmogelijk alleen kan hebben gesticht en dat, wanneer men niet zoo energiek was opgetreden, er dien avond nog wel andere branden zouden zijn uitgebroken. Ook thans achtte spreker, na alle ge nomen maatregelen, het gevaar nog niet verdwenen. Hij citeerde uit een commu nistisch boek „De kunst van den bewa penden opstand", ter illustratie van de communistische methoden voor den bur geroorlog. De staat was gedwongen deze gruwelijke plannen in de kiem te smoren; vandaar, dat de in Pruisen en het rijk ge- tircOfen maatregelen volkomen gerecht vaardigd waren. „Mijn zenuwen hebben mij nog niet in den steek gelaten", zeide Göring ten slot te. „Ik gevoel mij sterk genoeg, de ver antwoordelijkheid te dragen en tegen de communistische agitatie op te treden". DE BRAND IN F!ET RIJKSDAG GEBOUW. Hoeveel daders waren er? De offieieele Pruisische persdienst meldt: Het onderzoek in de rijksdagruine heeft tot dusver aan het licht gebracht, dat alléén reeds voor het bijeenbrengen van het ontbrandbare materiaal minstens ze ven menschen noodig zijn geweest terwijl voor de verdeeling van de brandhaarden en de gelijktijdige ontsteking in het ge weldige gebouw ten minste 10 mensehen noodig waren. Het lijdt geen twijfelDe brandstichters moeten zóó volkomen van de bijzonderhe den van het gebouw op de hoogte zijn ge weest, dat slechts zij die jarenlang onge hinderd in- en uitgaan, die te weten kun nen zijn gekomen. Er bestaat daarom ernstige verdenking tegen de afgevaardigden der communisti sche partij, die in het bijzonder in den laatsten tijd zeer vaak om alle mogelijke redenen in den rijksdag bijeen kwamen. Uit deze bekendheid met het gebouw en de dienstndeeling van de ambtenaren kan ook verklaard worden, dat voorloo- ■•ig s'echts de op heeterdaad bet apte Xede^andsche communist gearresteerd kon worden. De andeien konden door de hun bekende onderaardsche gangen ont snappen. De gearresteerde, die ook in Nederland als bijzonder radicaal bekend stond, heeft de vergaderingen van het oom- maini?tische partijbestuur steeds bijge woond en er op gestaan, dat hij aan de brandstichting zou meedoen. Het onderzoek heeft verder aan het licht gebracht, dat 3 getuigen den gear resteerde. eenige uren vóór het uitbreken van den brand in gezelschap van den oommuristisehen rijksdagafgevaardigde Koenen in één der wandelgangen gezien hebben. Daar voorts de ingang voor de afge vaardigden om 8 uur 's avonds gesloten wordt, maar de communistische afgevaar digden Torgler en Koenen pas om half negen hun jassen in hun kamer hebben laten brengen en pas tegen tien uur door een anderen ingang het rijksdaggebouw verlieten, bestaat tegen deze afgevaardig den ernstice verdenking. Onjuist is het gerucht, dat de afgevaar digde Torgler zich vrijwillig ter beschik- k;nc van de politie gesteld zou hebben. Wel heeft hij door middel van zijn advo caat om een vrijgeleide verzocht toen hij inzag, dat ontsnapping onmogelijk was. Dit vrijge'eide werd natuurlijk geweigerd en Torgler is gearresteerd. Twee Russen in Oostenrijk aangehouden. Door de Oostenrijksche po'itie zijn te Linz twee Russen aancehouden. die uit Duitschland kwamen. Daar zij tijdens den brand in het Rijksdaggebouw vermoede lijk in Berlijn waren, worden zij thans grondig gehoord, ten einde vast te steden of zij in verband staan met de brandstich ting. De socialisten tegen Van der Lubbe. Het W. B. meldt uit Leipzig dot Rijks dagafgevaardigde dr. He tz zich uit naam van het bestuur der S. P. D en de sociaal democratische Ri'ksrlogfractie tot den pro cureursgeneraal beeft cewend met een ver klaring van de S. P. D waarin geprotes teerd wordt tegen de bewering dat de brandstichter van het Rijksdaggebouw in verbinHing stond met de sociaal-democra tische partij of haar Rüksclagfractie. Hij tevens dat Wels (de voorzitter der S. P. D.) Breitscheid (voorzitter der Rijksdagfractie) en alle andere besturds- 'leren den procureur-generaal ten a-llen tijde ter beschikking stonden en hij ver zocht deze personen onmiddellijk om in lichtingen te vragen. De procureur-generaal heeft deze ver- klarinc aancehoord en daarop geant woord dat hij nu nog geen stapnen kon doen daar hij noe geen stukken betreffen de die zaak had ontvangen. Bewaking van het Landdaggebouw. In verband met de brandstichting in het rijksdaggebouw vreesde men, dat ook het gebouw van den Pruisischen landdag hetzelfde lot zou te beurt vallen. Het landrlaggebouw is daarom eveneens door de politie afgezet. In het gebouw worden bovendien uitgebreide oatroui'le- diensten verricht. In tegenstel'ing met den Tijksdag blijven in den landdag ook 's nachts alle zalen verlicht. In toonaangevende kringen wijst men er op, dat het landdaggebiuw over een eigen brandwacht beschil *i zoodat men een soortgelijke catastrophe als in den rijksdag voor den landdag vrijwel uitge sleten acht- Bevendien werden hedenmorgen in het landdaggebouw alle keMers nauwkeurig gecontroleerd en geheel afgesleten. ONTWAPENING. VRIENDELIJKER STEMMING. Op de Ontwapenings-conferentie. Na de onaangename stemming, die de vorige week en ook nog verleden Maandag op de ontwapeningsconferentie bestond, was het een opluchting gisteren een ietwat betere atmosfeer te kunnen bespeuren, schrijft de Geneefsche correspondent van de ,,Msb.". De gedelegeerden zijn blijkbaar over en weder tot het inzicht gekomen, dat toch nog een ernstige poging zal moeten ge daan worden om tot een compromis te komen. Het feit dat Pierre Cot thans wederom de leiding der Fransche delegatie in han den heeft is bovendien voor het verloop der beraadslagingen gunstig. A. heeft Bon- I cour de laatste weken ook iedere scherpte 1 in zijn redevoeringen weten te vermijden, I hij is toch heel wat minder gul met toena- I deringspogingen dan Cot, die gisteren we- I der blijk gaf zeer vindingrijk te zijn in het aanbrengen van wijzigingen op de Fran sche voorstellen om deze voor Duitschland aannemelijk te maken. Ook Nadolny gaf gisteren van een mee gaandheid blijk, die wij in de laatste weken niet meer bij de Duitsche gedelegeerden konden aantreffen. De punten waaromtrent gisteren bij de verdere besprekingen in de algemeene commissie van de legerunificatie en van de vermindering van het legerpersoneel een principieele overeenstemming verkregen werd, waren niet van zeer groot be ang, maar misschien mag men het toch wel als een hoopvol teeken beschouwen, dat gelijk tijdig zoowel in de algemeene commissie, alsook in de ondercommissie der politieke commissie bij de bespreking over de nim- mer-geweld verb:ntenis en in de uchtvaart- commissie overal een vriendelijker stern- iping heerschte. Indien de algemeene commissie de vorige week een soortgelijke resolutie als gisteren in de luchtvaartcommissie werd aangeno men, had goedgekeurd, zouden ons wellicht neel wat onaangename en tijdroovende dis cussies bespaard zijn gebleven over de vraag of de unificate der legerinrichting dan wel de kwalitatieve ontwapening van het oorlogsmateriaal eerst aan de beurt .,a moeten komen. IERLAND EED VAN TROUW AFGESCHAFT. Wetsontwerp door Dai| goedgekeurd. Het wetsontwerp, waarbij de eed van trouw wordt afgeschaft, is in de Iersche Dai. met 75 tegen 49 stemmen aangenomen. Het wetsontwerp zal opnieuw naar den Senaat worden gezonden en zal wet worden binnen zestig dagen, ondanks een mogelijke oppositie in den Senaat. SPANJE DE POLITIEKE ORGANISATIE DER SPAANSCHE KATHOLIEKEN. Naar „El Debate1' meldt, is gisteren in de salons der „Acción Popular te Madrid het congres geopend van de rechtsche politieke partijen, die het in beginsel met de directie ven van de door prof.. Gi. Robles gestichte „Acción Popular" eens zijn. Doel van dit congres is de verschillende politieke groepeeringen onder de Spaan- sche Katholieken met behoud van haar eigen zelfstandigheid en op de basis van een algeme-en program te vereenigen in een z.g. „Confederación de derechas autono- mas:'. Den 5en Maart zal het congres besloten worden met een grootsche meeting in de „Monumental Cinema', waarop dr. Gil Robles, professor aan de universiteit van Salamanca, het program van de nieuwe or ganisatie uitvoerig zal bespreken. OOSTENRIJK SPOORWEGSTAKING GEEN SUCCES. Honderden arrestaties. De aangekondigde spoorwegstaking in ge heel Oostenrijk voor den duur van twee uur is slechts ten deele uitgevoerd, me dt Reuter uit Weenen. De talrijke werkwilli gen ondervonden slechts weinig hinder van de stakers. Er zijn 500 personen gearresteerd die in dienst varen van de spoorwegen en die als leiders optraden bij de staking. Veertig hooger geplaatste ambtenaren werden we gens dee neming aan de staking van hun functie ontheven. POLEN POLEN EISCHT KOLONIëN. De Poolsche senaat heeft Dinsdag een be sluit genomen waarin wordt verklaard, dat Polen koloniën noodig heeft. Aan de iegeering wordt opdracht gege ven om in geval van nieuwe verdeeling der koloniale mandaten dezen wensch kenbaar te maken. BUITENL. BERICHTEN KL00STERBRAND IN BELG IE. Te Hamont (B.) zijn de achtergebou wen van het bekende Ursulinenklooster afgebrand. De hoofdgebouwen bekwamen veel waterschade, De sohade, die groot is, wordt door verzekering gedekt. GOUDEN MUNTEN IN KRANTEN. Dezer dagen heeft men bij de afbraak van een huis in het hart van de stad Rome een verrassende ontdekking ge daan. Bij het neerhalen van een der muren werden n.l. verscheidene in cou ranten gewikkelde pakketten gevonden, welke belangrijke hoeveelheden gouden munten, sieraden en edelstecnen bleken te bevatten. De munten zijn deels Ita- üaansche, Fransohe en Belgische geld stukken uit de tweede helft van de 19de eeuw, maar er bevond zich in oen der pakketten ook oen collectie Byzantijn- sohe. Romeinsche en vrceg-ltaliaansche muntstukken van groote waarde. De couranten, waarin een en ander verpakt was. zijn uit het jaar 1888. Dit is repds de derde maal. dat er in deze omgeving dergelijke vondsten zijn gedaan, maar deze laatste is ongetwijfeld de belang rijkste. Het is intusschen gebleken, dat dit huis met zijn verborgen schatten om streeks 1888 bewoond werd door ©en antiquair. Het is mogelijk dat deze zijn privé-bezit op deze manier bewaard heeft. Er zijn ook andere veronderstel lingen. Op sommige pakketten was ..Ban co Bombelli" geschreven. Deze bink schijnt omstreeks 1890 te zijn gefailleerd en het is niet uitgesloten, dat men den antiquair te voren voor onbepaalden tijd een deel der activa in bewaring hed ge geven en dat deze stierf voordat hij de kostbaarheden terug had gegeven en zonder dat de plaats van bewaring be kend was. An. eren nemen aan dar hier sprake moet zijn eeveest van een bank roof en dat de delinnuent den muur van dit huis tot zijn schatkamer had inge richt. NOG STEEDS HOOG WATER IN ENGELAND. Ten gevolge van het smelten van de sneeuw, die bij den jongsten sneeuw storm van verleden week is gevallen, staan nog vele rivieren in Noord-Enge- land, in het westen en in de Theems- vallei ver buiten "haar oevers. Met som mige gedeelten van Zuid-Wales is men op het oogenLlik slechts in draa-dlooze verbinding, omdat de tel rioonlijnen ver nield zijn. In het noorden is het verkeer per auto of trein in sommige districten geheel onmogelijk en worden legertanks gebruikt óm de post over te brengen. Het beroemde Eton-oollege was gister morgen eveneens door water omringd en alle sportvelden vormen tezamer één groote watervlakte. De regen, die in het begin van de week nog viel, is gis teren opgehouden en de meeste sneeuw is gesmolten, zoodat men hoopt dat het water thans spoedig zal gaan zakken. NED. OOST-INDIE AFGRIJSELIJK BLOEDBAD. Volwassenen en zuigelingen met een kapmes gedood. Blijkens van dei. Resident van Pa- lembang ontvangen telegrafisoh bericht heeft een zekere Leiman in Doesoen Ba koe ng, in de onderafdeeling Ogan Ilir, zijn woning in Doesang verlaten met een zwaar kapmes. Op drie plaatsen «^p een onderlingen afstand van meerdere kilometers op Talang Pondoks heeft hij 12 persoonen, blijkbaar gedeeltelijk in den slaap, met zijn kapmes afgeslacht. In de eerste pondok heeft hij een vrouw en 4 jonge kinderen allen gedood, in de 2de pondok moeder en zoon ge dood, terwijl de vader zwaar gewond heeft kunnen vluchten, in de 3de pon dok zijn man, vrouw en twee kinderen allen gedood en in de 4de pondok is een man licht gewond. Onder de gedoode kinderen bevonden zioh verschillende zuigelingen. De dader werd aangetroffen in een boom, in de nabijheid van Doesoen Bakoeng en al daar gearresteerd. De reden van de misdaad is onbekend, de dader heeft blijkbaar nog meerdere pondoks bezocht, doch deze waren ledig in verband met de poeasa. UIT DE OMGEVING VOORHOUT. Werkloozenzorg. De collecte voor het comité voor de verzorging der werkloozen in deze gemeente heeft over de maand Februari opgebraoht ongeveer 86. Of schoon dit bedrag lager is dan over de voorafgaande maand, blijkt er toch weer uit, dat het werk der commissie, om de werkloozen voor lediggang en demoralisee- nng te behoeden, bij de ingezetenen waar deering ondervindt. Moge het beroep van de Commissie en de collectrices op de offervaardigheidszin m de volgende maanden ook weer een gunstig antwoord vinden. WASSENAAR. Werkloosheid. Het aantal ingeschre ven werkzoekenden bedraagt deze week 381. Geboren: Hendrious Marinus, z. van A. P. Bunnik en L. v. Leeuwen. Philip- pina Catharina, d. van P. Th. Braun en C. M. van Houten. Cornelis Theodorus Sebastianus, z. van F. C. Westgeest en J. v. Veen. Martinus, z. en Wilhelmina, d. van H. J. v. d. Vlekkert en G. de Gooijer. Nicoletto Hendrika, d. van X. van Vel- zen en E. J. Steenbeek. Marinus Corne lis Jozef, z. van A. van Leeuwen en H. A. Schoorl. Gehuwd: G. de Jong en J. M. Don ders. H. Annema en J. Kers. Overleden: H. J. A. van Eek 52 j., echtgen. van H. H. Ce vat. J. Voermans 90 wede. van J. Smilders. Gevestigd: W. Karstein uit Den Haag. H. Wiesekopzieser uit Dortmund. A. Gostijnski uit Gladbeck. H. W. Versteeg uit Den Haag. B. M. de Vries uit Rotterdam. H. H. Martin uit Boehum. H. J. Happel uit Rijswijk Z.-ii. E. L. Osgood uit Rotteidam. G. Beu rend uit Essen. A. Kude uit Aliona. N. James uit Ned. O.-Indië. C. A. G. Deterding uit Den Haag. E. Wagner uit Den Haag F. Reischenberg uit Huls. M. Kistler uit Aarberg. B. Bothof uit Hillegersberg. E. Birnstiel uit Keulen. P. D. Landaal uit Leiden. R. A. Köber uit Baden-Baden. J. C. M. Evers uit Leiden. Vertrokken: A. M. C. Kronenberg naar Utrecht. F. Eerdmann naar Amster dam. A. L. Beijnes en gez. naar Den Haag. M. C. Nieskens naar Den Haag. T. A. Kloek naar Den Haag. Wed. I W Baptist geb. van Es naar Den Haag. A. M. v. d. Burg naar Norg. R. P. M. Hin naar Den Haag. T. A. Steenhui6 naar Den Haag. E. Brabant naar Boo- trop. M. Swenson geb. Plover naar Den Haag. A. J. Cosijn naar Ronda, Spanjo. W. A. M. v. d. Meer naar Voorburg. R. Poelstra naar Broek in Waterland p/d. J. de Jonge. G. A. M. Buts naar Groenlo. Y. J D. Radersma en vr. naar Ned. O.- Indië. F. E. Neumann en vr. naar Han nover. M. P. Rijntjes naar Nijmegen. A. Steinmetz naar Gouda. G. D. Emme- rig naar Den Haag. M. Vosl naar Den Haag. J. C. Tiemstra naar Den Haag.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6