DONDERDAG 2 MAART 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER. naar waarnemmgeD verricht in den morgen van 2 Maart 1933, medegedeeld door het Kon Ned. Meteor Instituut te De Bilt Hoogste barometerst.: 771.0 te Danzig. Laagste barometerst.: 743.8 te Valentia» Verwachting tot den avond van 3 Maart: H Matige tot krachti ge Zuid-Oostelijke tot Zuid-Westelijke wind, zwaar be wolkt of betrokken met regen en tijde lijke opklaring, iets zachter. De hoogo drukking op Groenland neemt steeds sneller af, ook in Scandinavië daalt de barometer bijna overal en de hooge drukking in het Oosten trekt verder weg. Op den Oceaan werd de depressie 10 mm. dieper, en in Spanje is de barometer stij gende, zoodat alles op ruimen en toene men van den wind wijst, waarbij de tem peratuur nog verder zal stijgen. In den aftrekkenden rug van hooge drukking in Scandinavië bleef de vorst nog streng, ook in Oost-Duitschland kwam plaatselijk nog meer dan 10 graden Cel sius vorst voort, maar de vorst verdween uit ons land en het Westelijk deel van Duitschland en in Frankrijk steeg de tem- peraituur verre boven normaal. Een se cundaire depressie over de Golf van Bis- caje brengt daar stormachtige wind, bij IJsland waait een Oosterstorm. Alleen in Finland en OosteArijk is de lucht plaat selijk onbewolkt, in West-Europa valt op vele plaatsen regen. LUCHTTEMPERATUUR. Temperatuur des middags te nalf drie 9.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e^j Van Donderdagnamiddag 6.10 uur tot Vrijdagmorgen 6.14 uur. HOOG WATER TE KATWIJK AAN ZEE Op Vrijdag 3 Maart voorm. 6.36 uur en nam 6.55 uur. KIES-COMITé v. d. WEIJDEN. Reeds eenigen tijd is er actie van een Kiescomité, ter propageering van de candi- datuur voor den heer P. M. v. d. Weijden. Het Kiescomité bestaat uit do hoeren J- C. Poe., voorzitter, Zevenhoven,' W. v. Koert, secretaris. Nieuwkoop; M. J. v. d. Weijden, Nieuwkoop- Theo Bosman, Hoog- made; C. Plomp. Noorden. Men. zie de advertentie in het nummer vanmorgen. GASLEVERING AAN BUITEN GEMEENTEN. Door Haarlem aan Haarlemmemeer en Haarlemmerliede. De gemeenteraden van Haarlemmermeer en Haailemmerliede hebben onlangs beslo ten met Haarlem een overeenkomst aan te gaan voor de levering van gas aan die ge meenten. B. en W. van Haarlem stellen den r&ad voor deze overeenkomsten te slui ten en wel voor de levering aan Zwanen burg, (Haarlemmermeerl van een hoeveel heid van ongeveer 150.000 kub. m. gas per jaar en aan Halfweg (Haarlemmerliede) van ongeveer 100.000 kub. M. gas per jaar. Er zal een hoogedruk-leiding worden aangelegd door en voor rekening van Haar lem en te onderhouden door deze.gemeen te. De kosten worden geraamd op 60.000. De jaarlijksche kosten van rente, afschrij ving, onderhoud en kraohtverbruik van de hoogedruk-installatie worden door Haar lemmermeer en Haarlemmerliede vergoed. Het gas zal door Haarlem worden geleverd tegen den kostenden prijs in den gashou der, verhoogd met een halve cent per kub. M. winst. Commissie van Beroep voor het R. K. Nijverheidsonderwijs. Bovengen oemdo commissie heeft zich samengesteld als volgt: mr. H. v. Wa- geningen, den Haag, voorzitter; mr. M. Waszink, Roermond; mej. M. Romme, den Haag; J. M. J. H. Lambooy, Hil versum; mevr. dr. C. OomenKüller, Nijmegen. Plaatsvervangende leden zijn: prof. mr. W. Pompe, Utrecht; mr. H. Loeff, Utrecht; mej. Toos Post, Delft; F. J. H. Ensinck, Sittard; mej. Annie Meijer, Rotterdam. SPORT VOETBAL NEDERLAND—HONGARIJE. B. J. Paauwe als reserve. Naar wij vernemen is nog als recerve voor het Nederlandsoho elftal dat Zon dag 5 Maart a.s. te Amsterdam in het Stadion tegen Hongarije speelt, aange wezen B. J. Paauwe (Feijenoord). Wat anderen er van zeggen Het nieuwe consumptie-contract der Crisis-Zuivel-Centrale. Hebt u de nieuwe galg al gezien? Kunt u tlians wel vragen aan alle met kazende óf botermaaende boeien; dat zijn dus de consumptiemeiKers en dat zijn er in Zuid- Holianü nog al wat, b.v. 60 pet. Welke gaig vraagt u verwonderd. Wel hot z.g. legeeringscontract, een prachtvinding van de laten wij maar zeggen: Cnsis-Zui- vel-Centrale. Ziet het dan spoedig machtig te worden, verzamel al uw moed en lees art. 3, a, b en c. Laat ik bet even hier voor u overschrij ven. Het luidt, uadat ge eerst de Hoeveel heid als taxe opgeeft, 3e. a. Voor de onder 2 genoemde taxe zal ge.den de prijs, weue door de Urisis-Zuivei-Centrale, gevestigd te 's-Gravenhage, zal worden vastgesteld, b. Voor melk in de perioden van 15 Aug. tot 15 Febr., boven üe taxe ge.everd en tav een maximum hoeveelheid van 20 pet. van de taxe, is de prijs dezeUde als voor de onder a genoemde taxe. c. Voor de meut, krachtens dit contract geleverd en niet ge noemd onder a of b, zal geluen ais prijs „moeten contractanten invullen'. Teeken nu maar zoo n contract er staat nog meer ui. Wat gebeurt er dan? lste categorie ontvangt 3 ets. per liter plus 1 ets. toeslag en kan dan uog l/t ets. behalen voor zuiverneid en kwaliteit. Hoe dat gaat, die fooi te verdienen, weet wel een ieder, evenals dat de melk altijd goed en sccoon blijkt, als er weinig is; boven dien heeft een boer of zijn organisatie biet in niets te zeggen. Evenmin heelt hij iets te zeggen over de in het contract genoemde inspectie door kooper of gemachtigde op zijn boerderij toelaten; en daarmee basta. Bij besmettelijke z.ekte (mazelen b.v.), ook van het personeel, diiect ter kennis brengen van uen xooper. Geschillen? U Ja, dat knapt de Crisis Zuivel-Centrale alléén op. En: uit, uitl En nu de 2e oategoue, z.g. „andeie melk" ais die meer opbren0t dan de zui- velwaarde, dan betaalt men dat weer terug aan de C.-Z.-Centrale. Mooi hél Er zijn m dit contract al/een bepalingen tegen de boeren, nieie goen vrijheid is bun mee rigelaten. De inrichtingen (tabrieken) hebben volledig de zege beuaaid, federatie weg, veilingen weg, en de kleine slijteis in de stad vlieegn met de zucht mee. Wy, boeren, zijn met veel gewend, maar dat men ons, den goeden adviezen der organi satie teu spijt, zulk een onmogelijk te tee kenen contract durfde voorleggen, geelt veel te denken. En het is alléén uit achting en zelfbe houd van den toch al hopeloos levenden boerenstand, dat ik thans hier durt zeg gen zet de tanden nu op elkaar eu teeken niet, maar ook vergeet het nooit! JOH. A. DUINISVELD. Zoetermeer, 24 Febr. Leiden, 1 Maart 1933. Er gaat tegenwoordig geen week, soms geen dag voorbij, of er wordt aan de winkeliers een lijst ter inteekening aan geboden, om gratis goederen te ver strekken voor tombola's, loterijen of der gelijke. Hier in Leiden, waar zooveel vereeni- gingen zijn, muziek, zang, tooneel. buurt en andere vereenigingen, schijnt het een vaste gewoonte te zijn geworden, dat er minstens ééns per jaar, een feestavond wordt gegeven, en ter bestrijding der kosten, hieraan verbonden, een loterij of tombola word' gehouden. Zulks mag op zichzelf geen kwaad zijn, doch waar om moeten dan de winkeliers (die toch ook al geen roosk'eurigen tijd meema ken) zorgen, om de prijzen der loterij gratis te verstrekken. Vaak gebeurt het, dat er bij den win kelier. als hij niet erg toesc'ietelijk is om wat te geven, dwang wordt uitge oefend doordat door den aanvrager wordt gezegd „als gij niets geeft, koopen ik en mijn kennissen voortaan niet meer bii u". Bleef het bij één of twee veresnigingen dan was het niet erg, doch het zijn er tientallen, die komen vragen, tot zelfs van buiten, uit omliggende dorpen. Waarom moeten de winkeliers de men- schen zijn, die voor de onkosten moeten zorgen. Er wordt gezegd men blijft vrij, om iets te geven, doch waar blijft die vrij heid. als men dwangmiddelen gebruikt en dat gebeurt veel, ja meestal. Winkeliers, groot en klein, slaat de handen ineen, en zegt: onze zaak is er om in te verdienen en niet om gratis uitdeelingen te doen. Elke winkelier is bereid, om tegen zoo laag mogelijke prijzen de bencodigdhe- den 'voor loterij of tombola te leveren, dooh gratis, dat gaat niet meer. Een Winkelier. KERKNIEUWS „De Thabor" Bisschoppelijk Retraitenhuis Eendracbtsstraat 93, Ritterdam, 69 Mrt. Gehuwde Dames 8.50, P. Do minic. 1418 Mrt. Dames 13.P. Je- zuiet. 2023 Mrt. Verloofde Meisjes 6.50, P. Francisc. 2730 Mrt. Meisjes 6.50, P37 April Dames 15.P. Be- nedic. 1822 April Jonge dames (4 Dag.) 10.P26—29 April Leerl. M. (J. L. O. 6.50, P. Francisc. 14 Mei Meisjes 3de Orde 6.50 P. Francisc. 8—11 Mei Ge huwden 6.50 P1518 Mei Meisjes f 6.50, P21—24 Mei Meisjes G.50, P. Pas.®ion. 29—1 Mei Geauwde.i 6.50 P... G—9 J uni L. 3de Orde St Franc, 6.50, P. Francisc. PASTOOR C. H. BRAMLAGE. Naar de „Msbd." verneemt, ie de zeer- eerw. heer C. H. Bramlage, pastoor van de parochie van den H. Bonifatius te Amsterdam, gistermiddag om zes uur opgenomen in het Maria-Paviljoen tot het ondergaan van een spoe I-opera tie. Deze is goed afgeloopen en de toestand is naar omstandigheden vrij gunstig. UIT DE OMGEVING LISSE. Jubileum. De heer C. Beyk mocht bij zijn diamanten jubileum als b oemistknecht bij de familie Th. F. van Rijn van vele zijden blijken ven belangstelling ontvan gen. Aan den jubilaris werd de medai le in brons, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, toegekend. STADSNIEUWS R. K. KI ES VEREENIG ING. Wij herinneren aan de vergadeiing der R. K. Kiesvereeniging, morgenavond te 8.15 uur in Den Burcht, waar spreker is de heer A. J. Lcerakke., no. 1 op de ór.n- didatenhjst der R. K. Staatspaitij in den Kieskring Leiden. Er zal gelegenheid zijn voor ge.lachtenwisse'.ing. Op deze verga dering zijn ook welkom Katholieken, die geen iid zijn van de R. K. Kiesver. Zondag moet er worden gestemd door de leden der R. K. Kiesv. voor de rang orde op de lijst van candidaten voor lid van de Tweede Kamer. De definitieve lijst zal gelden voor de kieskringen Leiden, Dordrecht, Friesland en Groningen, waar toe uitsluitend gerechtigd zijn de leden, die op 31 December 1932 het lidmaatschap reeds bezaten. Voor den omschreven zetel van deskun dige op het gebied van Land- en Tuin bouw, positie der aibeiders in het bedrijf, is bij enke'.e candidaatstelling ge kozen de heer A. J. Lcerakker, te Haar lem, Lid van de Tweede Kamer. Gekozen moeten worden voor de niet- omsohreven zete's twee candiclaten. Niet meer en niet minder, anders is het stem biljet ongeldig. De stemming wordt in Leiden gehouden op Zondag 5 Maart 1933, in het gebouw Ned. R. K. Volksbond, Steenschuur 15\, van 104 uur. Romanuszaal, Mare. van 1012.30 uur St. Pancratiu8-Patronaat Maria Gijzensteeg, van 1012.30 uur. School Heerensingel 27, ingang Lusthof laan van 1012.30 uur Fröbelschool, Haagweg, hoek Pctgieterslaan van 10 12.30 uur. Men moet zijn oproepingskaart medebrengen. Wij vertrouwen, dat zooveel mog 1 jk alle leden een bewijs van hun politiek medeleven zullen geven en aan de stem ming zullen deelnemen. HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND. Hedenmorgen had de vereenigde verga dering plaats van Hoofdingelanden van het Hoogheemraadschap Rijnland. Na opening door den Dijkgraaf werden de notulen gelezen, waarop de heeren Van Ravestein en Duinisveld eenige opmerkin gen hadden. Verslag werd gedaan van de stand van het benialingsfo::ds, waarop thans ge plaatst 133.000 inkoop Grootboek Nat. Schuld, met een saldo van 184.87. Voorgelezen werd een besluit van de Kroon, waarbij vernietigd werd de beslui ten van Ged. Staten en Rijnland tot toela ting van J. K. v. d; Maas te Benthuizen. De heer Verdegaal (Lisse) besprak het onderhoud der duinen, waarbij hij bezwaar maakte tegen het onderhoud door Rijn land, mede in verband dat hiervan velen geen bunderij-geld betalen. De heer Duinisveld maakte de opmer king, dat men deze kwestie uit water staatsoogpunt te bezien heeft. Het vele water, door verschillende waterleidingen (Amsterdam 30C0 H.A.) hetwelk door de steden wordt veibruikt zou dan ook aan leiding kunnen zijn de gebouwde eigen dommen dier steden te belasten. De Dijk graaf meende, dat, na de pogingen reeds gedaan zijn zij Ged. Staten, dit geen suc ces zal opleveren. Proces-verbaal van kasopname werd op gemaakt. In kas was een bedrag van 12.987.79. Door den heer Geertsema werden inlich tingen gevraagd omtrent achterstalligheid in de betaling van het bundergeld over 1932. Binnen moest komen 4343.000bin nengekomen is ongeveer 325.000. Vastgesteld werden, na reclame, -de lijs ten van het le, 3e, Së, 9e, 12e, 13e en 16e district. Een korting van 50 pet. werd toegestaan van de pacht der Oegstgeester landen, wel ke ongeveer 26 H.A. groot zijn. De heer Zandbergen drong er op aan, dat de korting van de vorige pachttermijn aan de resp. .pachters zou worden terugbe taald, wijl deze niet in de gelegenheidij wa ren hun landen „in het zaad" te brengen. De Dijkgraaf bestreed het voorstel als onmogelijk, wijl geen uitzonderingen kon den worden gemaakt. De Celia's Hoeve, in eigendom behoo- rende aan de drie waterschappen en ver pacht aan Van Holst, verkreeg 45 pet. ver laging der pacht. Goedgekeurd werd het voorstel de aan slag aan H. Lammerts van weter in de Westeinderplas niet invorderbaar te ver klaren. Idem het verhuren van een ge deelte van de Slaperdijk aan G. van Tunen te Santpoort. Rondvraag. De heer Verdegaal vroeg inlichtingen omtrent de werken te Gouda. Do heer Duinisveld achtte de techniek van de wijze van stemmen voor hoofdinge landen verouderd en omslachtig. Spr. op perde het denkbeeld de verkiezing vooraf te doen gaan door een candidaatstelling, waarbij, evenals bij de politieke verkiezin gen, men kan volstaan met een hokje zwart te maken. Hierdoor zou het ongeldig ver klaren van vele stemmen tot het verledene gaan behooren. De Dijkgraaf bestreed dit, daar hiervoor het Reglement zou moeten worden gewij zigd. Spr. begreep niet geheel de bedoe ling van den heer Duinisveld. De heer Duinisveld gaf in overweging deze zaak toch onder de oogen te zien vóél de verkiezingen April volgend jaar, wijl wijzigng de ingelanden zeker zou bevredi gen. Hierna sloot de Dijkgraaf de bijeen komst. Zr. PETRUS CANISIUS. f In den ouderdom van slechts 39 jaar is hedenmorgen na een ernstige ziekte in het Gesticht aan de Pelikaanstraat overleden de cerw. Zuster Petrus Oanisius. De thans overledene (111 de wereld mej. C. M. Thie) werd te Amsterdam geboren en was als leeke onderwijzeres en leidster van \erschillende clubs jarenlang in Am sterdam werkzaam, totdat haar benoeming volgde tot hoofd van een school te Tilburg. Negen jaren geleien trad zij in de Con gregatie der Zusters van Liefde van Til burg. waarin zij al hare krachten aan het onderwijs gaf In Augustus van het vorig jaar werd zij aangesteld tot hoofd van de St. Jozefschool in de v. d. Werffstraat en veel hoopte men van haar onderwijskracht. Het heeft niet zoo mogen zijn. Zes weken geleden werd Zuster Petrus Canisius door een rheumatiek-aanval op het ziekbed geworpen en haar toestand verergerde, toen ischias werd geconsta teerd. Hedenmorgen is zij na een geduldig ge dragen lijden overleden. Zij ruste in vrede. De begrafenis van het stoffelijk overschot zal plaats vinden Zaterdagmorgen na de H. Uitvaartdienst. KOOKDEMONSTRATIES LICHT FABRIEKEN. De kookdemonstraties, welke door de Lichtfabrieken worden gehouden in den Toonwinkel, Hooigracht 14, blijven voort durend de volle belangsteüling treken» Telkens zijn alle plaatsen bezet. Zooals men weet. wordt bij deze de monstraties getoond, hoe men het zuinigst en voordeeligst op gas kan koken. Tevens wordt de werking van velschillende huis houdelijke toestellen gedemonstreerd. Elke demonstratie is verdeeld over drie avonden, en vangt aan om 8 uur nam. Aan het bijwonen er van zijn geen kosten verbonden. Dengenen, die nog in dit seizoen een kookdemonstratie willen bijwone-n, wordt aangeraden zich nu direct op te geven, en wel aan den Toonwinkel der Lichtfrb.ie- ken, Hooigracht 14. telefoon no. 18. Onge veer half April worden de demonstraties gestaakt tot het a.s. najaar. Bij voldoende deelneming kan ook nog een afzonderlijke demonstratie voor dienst boden worden gehouden. Handelsregister K. v. K. W ijzigingen: 1442. J. A. van der Voort Co. Naamlooze Vennootschap, Sassenheim, Hooldstraat 79, Bloembollen- bedrijf. Bovengenoemde N.V. is met ingang van 27 Februari 1933 in liquidatie getreden. Liq.: Mr. C. Punt, Noord wijk aan Zee. 96. N.V. Koninklijke Nederlandsche Fabriek van Wollen Dekens voorheen J. C. Zaalberg en Zoon, Leiden, Vestestraat. Uittr. Proc.: N. A. Sloos, Leiden. 2755 P. W Mens, Noordwijkerhout. Dorpsstraat 24, manufacturen. Overl. E.- P. W. Mens, Noordwijkerhout, d.d. 19 Febr. 1933. Nieuwe inschrijvingen: 6172. Messcher's Modehuis, Leiden, Breestraat 175, dameshoedenwinkel. E.: S. Messcher, Leiden. Proc.: M. Messcher-Roseabach, Leiden. 6173. S. Messcher, Leiden, Breestraat 175, papierhandel, luxe, engros. E.: B. Mes scher, Leiden. Proc.: M. Messcher-Rosen- bach, Leiden. De waarde van academische dissertaties. Ais een curiositeit kan worden medege deeld, dat tijdens de gisteravond bij Bur- gersdijk en Nie^mans gehouden boekenvei ling een partij van 260 dissertaties van de hand ging voor 2.25. De Leidsche Winkelstand. Hedenmiddag heeft in perceel Bree straat 175 de opening plaats gehad van Messcher's Modehuis, een zaak in dames hoeden, ingericht, vooral wat etalagebouw betreft naar een nieuwen geest. De firma Messcher bezit reeds verscheidene zakeu in Nederland en deze nieuwe zal zeker niet de minste zijn in deze rij. Het artikel da meshoeden wordt in deze moderne etalage als het ware in een anderen vorm getoond en met de étalage<-inrichting houdt het in terieur van den winkel gelijken tred. Smaak, élegance: dat zijn de eigenschap pen, welke uit deze zaak naar voren ko men en die door den architect, den heer G. A. Heidoorn uit Leeuwarden, zeer goed zijn aangevoeld. Het lijdt geen twijfel, of Messcher's Modehuis zal voortaan eeu woordje meespreken in de Sleutelstad. De Mij. van Nederlandsche Letterkun de houdt Vrijdagavond a.s. haar maande- lijksche vergadering. Als spreker zal opt. eden dr. J. L. Walch met het onderworp rWenschen in zake het onderwijs in de literatuur-geschiede- nis." Gemeentelijke Aankondigingen Drankwet Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat J. Kooien, te Leiden, een verzoek heeft inge diend ter bekoming van een verlof B. voor den verkoop van uitsluitend alcoholvrijen drank voor gebruik in het kleedhuisjo, staande op het voetbalterrein van de ver- eeniging „L. D. W S.5', aan den Zoeter- woudschen weg, aldaar. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 2 Maart 1933. AGENDA LEIDEN. Donderdag R. K. Reclasseeringsvereeni- ging, zitting St. Vinoentiusgebouw, Hoogl. Kerkgracht 32, 8—9 .uur. Vrijdag R. K. Kiesvereeniging. Rede Ka merlid A. J. Loerakker, ,,den Burcht", 8 1/4 uur. De avond-., nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 27 Fe bruari tot en met Zondag 5 Maart a.s. waargenomen door de apothe ken: G. F. Rcyst, Steenstraat 35, telef. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, telef. 1313. MUZIEK. De Leidsche Kunstkring voor Allen. Het concert tot besluit van het achtste vereenigingsjaar van „den Kunstkring" werd gegeven door het Rostal-kwartet, ge naamd naar den len violist Max Rastal. De overige partijen zijn bezet, door de heeren Werner Hanck 2e viool, Manuel Steuer alt en mejuffrouw Sela Trau cello. Aangevan gen werd met Haydn op. 74 no. 3 „het Reiterkwartet". Wanneer een muziekavond aanvangt met dit standaardwerk in de strijkkwartet-litteratuur, dan is een stijging van muzikale kunstwaarde haast niet meer mogelijk. De ideale kunstvorm, waartoe Haydn het kwartet van uit bescheiden aan vang bracht, heeft dan zoo ongeveer het hoogste woord gezegd. De vier deelen wer den stijlvol, virtuoos en met prachtige klank ten gehoore gebracht. Men kan Haydn's in-geniale charmeerende muziek haast niet beter ten dienste zijn, dan haar technisch correct, en fijn gephraseerd, ge- zond-muzikaal te .spelen. Geen zwoel-geac- eentueerde inmenging kan zij verdragen. Hoe zuiverder de aanvoeling van de con ceptie des te inniger is de idee weergege ven. Dit heeft het Rostal-kwartet begre pen, hoewel de speel-geaardheid en temperament anders is. Dit bleek ons toen wij Brahms door hen hoorden vertolken. Vier uiteenloopende naturen musiceeren in spontaan samengaan. Muzikaal van wezen is het enthousiast aangevceld samenspel, het zich-zelf vrij en toch beheerscht losla ten in de impulsieve öogenblikken. Geeste lijke diepgang en karakter-expressie traden duidelijk naar voren. Bijzonder gelukkig was de opbouw in Brahms groote werk „kwartet op. 51 no. 2" in a-moll. De geest drift was in hun midden, fel in den brand der passie. Er was na.uw contact tusschen de eerste en tweede viool, in gevoels- en klank-eenheid. Ook het klank-idioom van alt en cello zijn vibreerend sensitief. Hoe wel de le violist een uitnemend aanvoerder is, die zijn invloed gelden doet, kan elkeen zich naar. waarde uitspreken, waardoor technische en innerlijke detailleering hel der wordt opgeklaard. Daar er geen sprake van is, dat eigene ervaring moet worden prijsgegeven komt het geheel tot hoogere orde van schoon, bereikt door artistieke eenheid. Tot slot „F dur kwartet K. V. 590" van Mozart. Dit kwartet stelt toch waarlijk alles ter hand om tot het uiterste fijn-ge nuanceerd violistisch schoon te komen, om duizenderlei kleurmenigelingen, sensitief en dichterlijk srel te geven. Hoe voortreffelijk harmonieerden de spelers onderling in dit brilliant fonkelende opus met de vloeiende melodieën en de pittig gemarkeerde rhyth men. Er werd fameus gespeeld, exoansief en constrhcticf; in samengroeiing, die zoo als boven gezegd zoo'n resultaat van fijn gevoelig en artistiek musiceeren gaf. De vele opgetogen toehoorders brachten tel ken» weer dank en hulde, die aan het slot aangroeiden tot een ware ovatie. De Kunst kring heeft zijn reeks concerten afgesloten met een mooien avond, waarvoor dank aan het bestuur. Wij kunnen niet nalaten an deren op te wekken als lid toe te treden voor het komend seizoen. J. K.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2