ZATERDAG 25 FEBRUARI 1933 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 13 DE AFGELOOPEN V/EEK IN NET BUITENLAND Hardhandige Duitsche argumenten in den verkie zingsstrijd. De Fransche belastingbetalers hebben een kater. De Volkenbond veroordeelt het Ja- pansche optreden in Mandsjoerije. Intusschen praat men te Genève over afschaffing van de mi litaire luchtvaart. Frische fröhliche Krieg. In Duitschland is deze weken een prettige ver kiezingscampagne aan den gang, welke in olie opgewektheid gevoerd wordt onder het motto: Und willst du nicht mein Bruder sein, So schlag ich dir den Schadel ein. Wat vrij vertaald aldus in het Hollandsch zou kunnen worden weergegeven: Wie niet mijn broer is, Dien sla ik kapoeris! Dag aan dag lezen wij van straatgevechten met doodelijken afloop in alle deelen van het Duitsche rijk, van verstoorde vergaderingen, van politieke krachtpatserij. Maandagavond moest de oud-rijkskanselier Brüning, nadat hij te Kaiserlautern het woord had gevoerd, onder gewapend politiegeleide naar het station worden gebracht, wijl bij de opwinding, welke in de stad heerschte, bij zondere veiligheidsmaatregelen voor den centrumsleider moesten genomen worden. Na dat Brüning in twee vergaderingen gesproken had, was het tot een bloedige botsing tus- schen de natinaal-socialisten en de zaalwacht gekomen, waarbij talrijke personen gewond werden, een drietal van hen zelfs zeer zwaar. Dinsdagavond is het te Krefeld nog barder toegegaan. Daar werd het den centrumsspre ker, den algemeen om zijn bekwaamheid en verdienste gewaardeerden oud-minister Ste- gerwald zelfs onmogelijk gemaakt zijn rede te houden. Er werd een aanval op het spreek gestoelte gedaan en Slegerwald liep verwon dingen op. Blijkens het scherpe protesttelegram, dat de centrumspartij-Krefeld aan den Pruisischen commissaris van binnenlandsche zaken, Goe- ring, gezonden heeft, werd de vergadering op zettelijk door nationaal-socialisten verstoord. „Wij protesteeren, zegt het centrums-tele gram, tegen deze onder de oogen van de poli tie voorgevallen gebeurtenissen, welke noch in den tijd der radenheerschappij, noch in den tijd van het separatische gespuis, dat onder de bescherming der Belgische bajonetten te gen ons optrad, in Krefeld zijn voorgekomen. Mijnheer de rijkscommissaris, mag uw veror dening van 17 Februari 1933 aldus verkeerd begrepen of uitgelegd worden?" Buitengewoon merkwaardig is, dat het pro test van het Krefeldsche centrum onmiddel lijk een volledig succes heeft gehad. Niet al leen dat von Papen over de gebeurtenissen aldaar openlijk zijn scherpste afkeuring te kennen heeft gegeven, maar Goering zelf heeft, na een bespreking in het Pruisische ministe rie van binnenlandsche zaken, een streng on derzoek gelast. Hitier zelf is nog een stap verder gegaan; het optreden der nazis tegen de vergaderingen van het centrum wordt hem klaarblijkelijk te bar.... en te gevaarlijk. Daarom heeft hij een oproep tot zijn aanhangers gericht, waar in hij de schuld voor het verstoren der cen trumsvergaderingen aan onbetrouwbare ele menten, die onder den dekmantel der partij optreden toeschrijft. Hij verwacht, dat alle nat.-socialisten door handhaving van de strengste tucht de kwade bedoelingen, welke achter dit onbetrouwbare optreden schuilen, zullen keeren. En de groote kwade bedoeling is: de geheele propaganda der partij, en daar mede ook de heele verkiezingscampagne in een ongunstig daglicht te stellen. Hitier spreekt tenslotte het vertrouwen uit, dat de nationalis ten geen vergaderingen van het centrum meer zouden verstoren, doch er voor zullen zorgen, dat de eigen vergaderingen geweldige betoo gingen voor het ontwakende volk worden. Over dat „ontwaken" van het volk gespro ken, hopen wij dat het Duitsche volk na den 5den Maart niet al te veel zijn oogen moet uitwrijven. Op het oogenblik verkeert het nog in een roes. Het ontwaken moet nog komen. Op een roes volgt dikwijls een kater. Fransche kater. De Franschen heb ben momenteel ook een kater. Zij zijn wakker geworden na een overwinningsroes, na een zwelgpartijen van zelfoverschatting en heersch- zucht Zoolang als die roes duurt,, is het wel aardig, maar later komt de rekening. En nu staat de Fransche regeering voor de zware taak van saneering der staatsfinanciën en de Fransche belastingbetaler heeft een geweldig booze bui. Het groote deficit (een deficit, welks om vang de voorzitter van de financieele Senaats commissie Caillaux schptste als alles overtref fend, wat men tot dusver aanschouwd heeft) moet per se gedekt worden; maar de groote vraag is wèkr het geld vandaan moet komen; op wie het grootste deel van de lasten moet worden gelegd. De (linksche) meerderheid van de Kamer wil het grootste gedeelte van de op te brengen gelden vinden door fiscale maatregelen, de Senaat acht bezuinigng door salarisverlaging een der aangewezen middelen om het evenwicht op de begrooting te her stellen. Met het gevolg, dat een storm van veront- waardigng is opgestoken in beide kampen der a.s. slachtoffers, die hun beurs bedreigd ach ten, en elk voor zich meenen, dat in de eer ste plaats die van de andere partij moet wor den geopend. De Franschman is op het gebied van belas tingbetaling bijzonder vasthoudend, merkt het „Hbld." op, en heeft van ouds een broertje dood aan de inmenging door onbescheiden belastinggaarders in zijn particuliere finan cieele aangelegenheden. De kern van de moei lijkheden der Fransche staatsfinanciën ligt dan ook thans, evengoed als vroeger, toen Poin- caré als redder van den frank optrad, hierin, dat in Frankrijk de belastingontduiking een omvang heeft aangenomen als wellicht in geen ander land. De belastingontduiker is echter tevens kiezer, en daarom is het een uiterst moeilijk probleem voor elk parlement en elke regeering om aan dezen, trouwens algemeen bekenden misstand een einde te maken. Zoo lang intusschen niet in die richting tot uiterst straffe maatregelen wordt overgegaan, zullen geen gezonde toestanden kunnen intreden. Ieder Franschman voelt alzoo de hand van vadertje Staat in zijn zak en protesteert hef tig, zooals een Franschman dat doen kan. Zelfs de ambtenaren hebben deze week hun misnoegen door een staking te kennen gege ven. Dat is een bedenkelijk protest en minis ter-president Daladier heeft dan ook reeds verklaard,, dat, als dit zoo door zou gaan, er oorlogsverklaringen zullen volgen tusschen het staatsgezag en de ambtenaren-vakvereeni- gingen. Frankrijk is een tijdlang buiten de crisis gebleven, maar thans is het er net zoo, zooals in andere landen. In zulke tijden roept men om een „sterken man", ook in Frankrijk. Waar is de Fransche Hitier? Waar is de man, die in Frankrijk een nationalistische slrooming zal leiden? De teekenen zijn er, dat op de Duitsche actie een P rans ene reactie volgen zal. Wie kan óp dit oogenblik in de toekomst zien? Japan. Terwijl in het Westen de don derwolken zich samentrekken, blijft het storm- trum in het Verre Oosten hangen. Gisteren is de Assemblée van den Volkenbond bijeenge komen en heeft het rapport van de commissie van negentien inzake het Chineesch-Japan- sche conflict aangenomen. Met algemeene stemmen. Dat beteekent een algemeene veroordeeling van het optreden van Japan in Mandsjoerije, Erkend wordt, dat de souvereiniteit over dat land behoort aan China en niet aan een re geering, die uitsluitend in leven blijft door de gunst van Japan. Zoodat de consequentie is, dat geen enkele staat den nieuwbakken staat Mandsjoekwo zal erkennen, noch de jure noch de facto. Een verdere consequentie van de aanne ming van dit rapport zal zijn, dat Japan het lidmaatschap van den Bond zal opzeggen. Dit heeft het althans herhaaldelijk verklaard en het laat zich niet aanzien, dat het rebelsche land op het laatste oogenblik nog zal terug deinzen voor een breuk met nagenoeg de ge heele wereld. Wat de gevolgen voor Japan van een der gelijk bruskeeren der wereldopinie zullen zijn, is moeilijk te zeggen. Voorloopig kunnen de mogendheden hun misnoegen te kennen ge ven, maar overigens zijn zij onmachtig om iets te ondernemen. Japan weet dit heel goed, anders was het niet zoover gekomen. Maar of de houding van Japan tenslotte niet zal lei den tot een botsing met Amerika? Verschil lenden hebben trouwens reeds lang een onver- mijdelijken oorlog in het Stille Zuidzee-gebied voorspeld. Wij zijn al aardig op weg, om deze voorspelling in vervulling te zien gaan. •Ontwapening. Wanneer wij na dit alles overwogen te hebben, denken aan hetgeen te Genève verhandeld wordt op de Ontwape ningsconferentie, dan schieten wij onwillekeu rig in een sarcastischen lach. Hoewel de tijden somberder worden, gaan wij door met te spreken over de mogelijk heden van ontwapening. Het lot is dikwijls vol ironie. Men zou het niet verwachten, maar toch heeft het den schijn alsof men juist nu vooruitgang gaat boeken. Zoo maakt bijv. het Fransche voorstel tot afschaffing van de mi litaire luchtvaart warempel nog niet zoo'n slechten kans. Er zijn 'in dit vraagstuk twee stroomingen. Frankrijk, België, de Kleine Entente, Noor wegen en Zweden willen algeheele afschaf fing der militaire luchtvaart, mits een interna tionale politie-luchtmacht wordt gevormd en tot internationalisatie van de burgerluchtvaart wordt overgegaan. Andere landen, waartoe Italië, Turkije. En geland en Duitschland behooren, zijn van mee ning, dat de militaire luchtvaart afgeschaft kan worden, zonder internationalisatie van de civiele luchtvaart Zij meenen, dat een rege ling van de militaire luchtvaart, aangevuld door doeltreffende controle, voldoende is. Deze staten vreezen, dat de internationalisatie de ontwikkeling van de civiele luchtvaart zal belemmeren. De Nederlandsche delegatie is van oordeel, dat reglementeering van de civiele luchtvaart en controle voldoende zijn, om tot afschaffing van de militaire luchtvaart te komen. De Ne derlandsche delegatie is evenwel bereid, inter- nationaliseering der civiele luchtvaart te be- studeeren en in overweging te nemen, mits SPORT VOETBAL I. V. C. B. Overzicht Een viertal wedstrijden zijn voor de eer ste klasse E vastgesteld. De belangrijkste daarvan is die in Haarlem tusschen Sant poort en DHL. Het verschil tusschen beide clubs bedraagt op het oogenblik slechte één punt, jnaar het is te voorzien, dat de komende wedstrijd daarin wel verande ring zal brengen. Santpoort toch achten we tot een kleine overwinning op de Delf tenaars wel in staat. Dat het er zal span nen is vrij zeker. GDH kan thuis wel van TYBB winnen, doch SJC heeft het in Heemstede tegen HBO zeker niet gemakkelijk. Een gelijk spel zou al een goede prestatie zijn. DONK krijgt morgen bezoek van Spartaan, dat slechts vier verliespunten minder heeft dan de Gouwenaars. Dat kan de eerste zege voor DONK wel eens worden. In de 2e klasse O krijgt Leiden bezoek van Teylingen. Nu de Leienaars het zoet der overwinning weer eens hebben ge smaakt, vertrouwen we, dat zij op den te ruggevonden weg zullen voortgaan. Er kunnen nog zes wedstrijden gewonnen worden. De Leiden-spelers zullen hun aan hang zeer verplichten, indien zij aan het in hun gestelde vertrouwen beantwoorden. De groote strijd tusschenWilhelmus en Excelsior kon wel eens een onaagename verrassing brengen voor de Schiedammers. Weet de Voorburgsche club morgen te winnen, dan staan beide clubs precies ge lijk. Lisse, dat nog meer dan de helft wed strijden moet spelen, krijgt morgen be zoek van PFC. Over den uitslag valt moei lijk iets te zeggen, nu in zoo langen tijd niet is gespeeld. R. K. SPORTVEREEN. „LEIDEN'1. Leiden I krijgt bezoek van Teylingen I uit Sassenheim. Voor Teylingen een vrij onbelangrijken wedstrijd, maar van des te grooter be ang voor Leiden. Het degrada tiegevaar is nog niet geweken en alleen wanneer alle spelers zich tot het uiterste inspannen is dit gevaar af te wenden. De eerste overwinning, na vele nederlagen is binnen. Laat die het begin zijn van onze eindspurt. Aanvang 2.30 uur. Leiden 3 gaat naar Adolf Kolping I le Langeraar. Komt allen op, dan alleen heb ben jullie kans op succes. Aanvang 2.45 uur. Vertrek 1.30 uur per autobus van Doeza- straat. De beide Juniorenelftallen spelen op het Sportpark. Leiden I tegen V.V.I. II om 12.30 uur. A.s. kampioenen, neemt het deze laatste wedstrijden niet te licht op. Leiden 2 ontvangt Foreholte 2 om 2 uur. Komt allen op en jullie boekt Zondag de eerste overwinning. R. K. S. V. „TEIJLINGEN". A.s. Zondag speelt Teijl. I tegen Leiden I om 2.30 uur op het sportpark aan den Haagweg. Het belooft een spannende strijd te worden, daar Leiden de puntjes zeer goed kan gebruiken. Dat is Zondag j.l. ook wel gebleken. Teijl. moge haar pun ten dan niet zoo noodig hebben, toch zal zij zeker trachten haar plaats in de rang lijst te handhaven. Supporters, welke me de reizen per fiets, worden verzocht om te 1 uur present te zijn aan de K S.A. Teijl. II ontvangt VVSB I op Sporthof om 2.30 uur. Dit is weer een zware wed strijd jongens, dooh houdt er den moed maar in, en geeft het niet cadeau. De junioren spelen om 12.30 uur in Lei den tegen den kampioen RWD I. Ver trek is bepaald per fiets vanaf de K.S.A. om 11.15 uur. deze maatregelen leiden tot afschaffing van de militaire luchtvaart en de ontwikkeling der civiele luchtvaart er niet door wordt belem merd. Laten wij hopen, dat er althans iets van te recht komt. Wodstrijdprogramma voor a.s. Zondag: le klasse A: MarsanaVolharding KimbriaValkenburg; Sitt. BoysKerk- rade; RKONSKNV; Caesar—Chévrc- mont. t le klasse B: Geel ZwartRKTVV Brabantia—Kolping. le klasse C: DEV—Best Vooruit; V enloGennep. le klasse D: GrolAlhir; VDZBL Wit. le klasse E: QuickPH; Denekamp De Zweef; NcoZwolle; Achilles Vosta. le klasse F: LimvoHMS; WZ Wilskracht; EMMVolendam; De Meer Fortitude. le klasse G: GD ATYBB (rest. 20 minuten); HBCSJC; SantpoortDHL; DONK Spartaan. 2e klasse O: WilhelmusExcelsior LeidenToijlingenSpartaan IIGraaf Floris II; LissePPC. DIOO. nAARL. VOETBALBOND. R.K. N.V.C. N00RDWIJKERH0UT. Morgen zal, als de weergesteldheid goed is, 'n volledig programma worden afge werkt. NVC I gaat den laatsten competi tiewedstrijd spelen wel tegen AW I te Leidsohendam. We hopen, dat dit 'n waar dig besluit wordt en dat onze jongens ten minste 1 puntje mee naar Noordwijker- hout brengen. Maar dan moet er flink aangepakt worden en goed samenspel ge leverd worden. NVC II speelt eveneens den laatsten competitiewedstrijd. Om 2.30 uur krijgt ze St. Bernardus op bezoek. We vertrouwen, dat onze jongens mooie overwinning be halen op de Groenendijkers. NVC III gaat naar Warmond om haar krachten met SMC II te meten. Hier werd gewonnen, maar of dit morgen weer het geval zal zijn is nog 'n open vraag. Af wachten maar! NVC TV moet naar Vogelenzang om te gen het derde van de club van dien naam te kampen. Wordt dit 'n nieuwe neder laag? We vreezen er voor. Onze junioren spelen 'n tbuiswedstrijd en wel tegen SMO II jun. We verwachten 'n overwinning van onze benjamins. R.K.S.V. D. 0. S. Het programma is morgen al bijzonder klein. Alleen de reserven komen in actie en wel tegen ASC I uit Zoeterwoude. De uit-wedstrijd werd zeer geflotteerd verlo ren en wel met 63. Ons 2de is echter thans weer goed op dreef, zoodat we hun veel kans geven, om voor deze nederlaag revanche te nemen; aanvang half 3. R. K. Sportvereeniging V. V. L. Als Koning Winter Zondag a.s. geen parten speelt, komen alle vier elftallen bin nen de lijnen. V.V.L. I gaat over „zee" om tegen S.N.A. I te spelen. De thuiswedstrijd werd een debacle voor S.N.A.daarom zul len zij trachten revanche te nemen. Toch achten wij hen niet in staat de twee punt jes thuis te houden. V.V.L.-ers dit is jullie laatste competitiewedstrijd, doet allen jo best om de competitie zoo goed mogelijk te sluiten. V.V.L. II krijgt thuis om half drie een zware tegenstander n.l. Blauw Zwart II. Reserven neemt revanche van de geleden nederlaag in Wassenaar, jullie kunnen nog best een paar puntjes gebruiken. V.V.L. I Jun. krijgt de dito's van S.N.A. op bezoek. Gezien de verrichtingen van dit elftal in de afgeloopen weken, is het plioht om te winnen. Al is de kans op het kam pioenschap verkeken, speelt daarom toch voor hetgeen je waard bent. Voor V.V.L. II Jun. is wederom de wed strijd tegen Leiden I Jun. vastgesteld. Junioren dit wordt een verloren wedstrijd voor jullie, doet allen je best om de uitslag zoo klein mogelijk te houdci^ Mededeeling. De leden worden er aan herinnerd dat Zondag de contributie- kaarten ingeleverd moeten worden, welke dan geruild worden tegen nieuwe kaarten. FEUILLETON. DE MAN DIE EEN STAD PLUNDERDE ROMAN VAN AVONTUUR door SVEN ELVESTAD. 10) Hij wankelde en zou zeker neergestort zijn, als de consul hem niet spoedig in een der fauteuils gedrukt had. Zoo bleef hij en kele oogeblikken zitten, het gelaat in de handen verborgen. Het was duidelijk, dat de oude man totaal overstuur was en iets verschrikkelijks beleefd moest hebben. Terwijl Birger z'n voorhoofd bette met koud water, vroeg Krag: „De deuren Maar die heb je toch zelf gesloten Dat hebben we je toch gevragd De oude Jean keek hem met groote oogen aan. „Mij gevraagd? Wanneer?" „Daarjuist, of liever een kwartiertje ge leden." De grijsaard schudde 't hoofd, als be greep hij er niets van. ,,'n Kwartier geleden!" herhaalde hij. „Toen was ik hier ver vandaan". Nu drongen alle heeren op hem toe. Zij waren blijkbaar de beleediging geheel en al vergeten. „Hou je nu eens kalm Jean", zeiden en kelen. „Je bent totaal in de war. Herinner je je niet meer, dat je een kwartier gele den hier waart? Je hebt ons toch den ge- oen avond bediend?" Nadat de oude man een glas water ge dronken had, vroeg hij: „Ben ik te laat?" „Waarvoor?" vroeg Birger. „Voor 't avondje." De heeren keken elkaar aan. De oude ijlde blijkbaar. De consul pakte hem eens flink bij den schouder. „Je bent daarnet nog hier geweest', her haalde hij. Verdwaasd en koppig staarde Jean voor zich uit. Nu mengde Krag zich weer in 't ge sprek. „Hoe laat heb je 't huis verlaten in formeerde hij. „Toen ik uw brief ontving", antwoordde de bediende, den consul toeknikkend. „Mijn brief?" mompelde deze. „Ik begrijp niet, wat je bedoelt". Asbjorn Krag vroeg verder: „Hoe laat was dat?'" „Vijf uur", luidde 't antwoord. „En na vijf uur ben ik niet meer hier geweest". Op dat oogenblik hoorden allen de tele foon bellen. Een der bedienden meldde: „Telefoon voor meneer Asbjorn Krag." Krag ging naar de cel, mompelend: „Dat moet hij of zij zijn". De overigen zwegen verstomd. De span ning had nu z'n hoogtepunt bereikt. Zij vermoedden, dat ze nu iets zeldzaams zou den beleven. Krag liet met opzet de celdeur open staan. zoodat allen konden .hooren wat hij zei. Het eerste wat hij zei was: „Ja" en kort daarop: „Spreekt u mee". Krag herbende de stem niet. Het was een mannenstem, met 'n diepen ietwat ruwen klank. De onbekende, vroeg, of hij de' eer had met den detective Asbjorn Krag te spreken. „Met wienvroeg Krag. „De dief", antwoordde de stem. „De dief De stem lachte. „De dief", herhaalde de man aan de telefoon. „Ik bel u even op, om u er opmerkzaam op te maken, dat de doos achter 't haardscherm staat." „Welke doos?" „De fischesdoos. Maar nu ken ik u toch werkelijk geen verdere inlichtingen meer verschaffen. Het spijt me, dat ik mij ge dwongen zag uw interessant kaartavondje te onderbreken. Doch er bleef mij niets an ders overik had geld noodig." Nu lachte ook Asbjorn Krag. „Wie bent u eigenlijk?" vroeg hij, „De dief", antwoordde de stem weer, hoogst ernstig. „Maar hebt u dan geen naam?" „Toch wel. Zooveel namen er er dagen in 'n week zijn. Voor iederen dag een an dere." „Hoe heet u dan vandaag?" „Vandaag", antwoordde de stem, „heet ik Jean". Asbjorn Krag schrok hevig. Hij wilde nog wat zeggen, maar op dat moment werd er afgebeld en hij hoorde niets meer. Snel liet hij zich met de centrale verbin den, noemde de telefoonjuffrouw het wachtwoord, waaraan zij hem als iemand van de politie kon herkennen en vroeg haar hem het nummer te geven, waarmede hij zoo juist gesuroken had. ,Hij was opgebeld geworden vanuit dc kiosk in dé City Pasage. De juffrouw, wel ke de kiosk beheerde, kwam aan 't toe stel. Op Kraa's vraag verklaarde zij, dat zooeven 'n heer verzocht had even te mo gen telefoneeren, doch weer vertrokken was. Hoe hij gekleed was en of zij zijn per soon nader kon aanduiden? Heel goed. De man was tamelijk gezet en van middelbaren leeftijd. Het haar van slapen en baard begon al grijs te worden. Zij had wel gehoord, dat hij „dief" zei, doch meende, dat 't enkel maar 'n grapje was, temeer, omdat hij er zelf zoo hartelijk om had gelachen. Krag hing 't toestel aart den haak en ging terug naar de rookkamer. Het gezel schap staarde hem met groote, vragende oogen aan. De oude Jean was weer wat op dreef gekomen en stond weer rechtop. „Je kijkt zoo verwonderd", merkte 'de consul op. „Heb je een gewichtige mede deeling door de telefoon gekregen „Ja, ik kan niet ontkennen", antwoordde Krag, „dat ik inderdaad 'n beetje verwon derd ben. Ik heb met den dief gesproken". „Met het meisje, dat ons ons geld ont stolen heeft?" riepen enkelen. „Wat heeft ze gezegd? Wat wilde ze?" „Heb was geen dame", zeide Krag, „liet was een nian. De dief is van 't mannelijk geslacht, heeren, maar hij beschikt over meerdere helpers, 'waaronder ook het aar dige meisje, dat den brief gebraoht heeft. En de dief was zoo vermetel, dat hij me op belde om me even goedendag te zeggen". „Maar wat zei hij dan „Dat de fischesdoos hier staat", zei Krag laconiek, de doos achter het haardscherm vandaan halend. „Werkelijk 'n hoffelijken schurk. Dien man zou ik dolgraag willen ontmoeten, om een zeer interessant onder houd met hem te hebben." Niemand die er aan dacht om naar huis te gaan, zoo waren allen in beslag geno men door de raadselachtige gebeurtenis sen, die elkaaar verrasend snel opvolgden. En niemand van hen, die ook maar iets van 't gebeurde kon verklaren. Krag daarentegen begon de samenhang tusschen de feiten te vermoeden. Hij ging naar den ouden bediende, klopte hem op den schouder en zei: „Arme kerelWat moet je wel danig in angst gezeten hebben, nadat je was weg geroepen." „Het was om vijf uur", herhaalde Joan, „zooals ik u reeds gezegd heb." „Dat kan uit komen", antwoordde Krag, „en na dien tijd ben je niet meer hier ge weest?" „Noen, helaas niet", zuohtte de aude man „maar ik kon ook niet komen." „Ik begrijp 't. Welnu, heeren, wij hebben dezen avond allen de eer gehad, kennis te mogen maken met den geraffineerden sohurk." „Maar wie is dat dan toch werd er ongeduldig geroepen. „Hij heeft Jean vervangen. En u zult 't met mij eens zijn, dat hij z'n rol uitstekend gespoeld heeft. Wat dat betreft kan Jcan, de echte Jean, gerust zijn." „Maar Jean was toch hierriep do consul. „Neen", antwoordde Krag. „De man, die ons bediend beeft, was Jean niet, maar do dief. Hij heeft hier rondgeloopen in Jean's gedaante en meesterlijk profijt getrokken van de omstandigheid, dat Jean bij z'n werk geen woord pleegt te spreken. En ik kan u verzekeren, dat hij 'n zeldzaam han dig zakkenroller is. Overigens is 't 'n eer voor mij, dat hij juist mij niet bestolen heeft. Dit bewijst, dat de dief ook 'n voor zichtig man is. Ja, ja er blijft ons niets over dan ons bij de feiten neer te leggen. U vindt zeker wel goed, dat ik Jean even meeneem, om te vernemen, wat er eigen lijk gebeurd is." (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 13