VRIJDAG 24 FEBRUARI 1933 DE LEIDSCHE COURANT rWEEDE BLAD PAG. 6 HAARLEMMERMEER. Gevestigd: Jan Koeijers, van Zut- phen, Sidneijstraat 74, naar Stationsweg 3. Pieter Korteweg, van Rotterdam, Hooi- drift 124b. naar Venneperstraat 44. Lam- bertus Brouwer, 'van Aalsmeer, Oosteinder- weg 412, naar Aalsmeerderdijk 23. Teu- nis de Leeuw, van Amsterdam, Jacob van Lenenpkade 374 I, naar Sloterweg 142. Peter J. Verschuren, van Amsterdam, Sa- fierstraat 13, Plesmanlaan 1 Henricus H. J. Surig, van Amsterdam, Vijzelgracht 3 huis, naar Wastanjelaan 20. Johannes Peters, van Amsterdam, Simsonstraat 13, naar Sohinkeldijk 145. Maartje Visser, van Aalsmeer, Hadleijstraat 43, naar Zwar- teweg 9. Christina Rozing, van Heems kerk, Muimanslaan 6, naar Spieringweg 836. Wilhelmus Chr. Put, van Haaks borgen, Spoorstraat A. 268, naar Friede- laan 28. Lubertus Kok, van Haarlem, Olmenstraat 21, naar Fortweg 21. Dirk- J. Weijermans, van Hengelo, Lansinkweg 27, naar Marialaan 67. Gerrit Joustro, van Haarlem, Romolon straat 14, naar Wil- helminalaan 48, Hoofddorp. Vertrokken: Pieter W. Meijer, van Lindenlaan 37, naar Amsterdam, Korte Prinsengracht 23. C-hristiaan H. Maas, van idem, naar idem. Frederik W. Bu bo's van Lijndordijk 24, naar Amsterdam, Weesperzijde 109 A. Dirkje Vissers, Hoofdeg 1354, naar Haarlem van Hogen- dorpstraat 5. Christina Griffioen, van Groote Pcellaan 7, naar Haarlem, J. Nieuwenhuizenstr. 13 rood. Jan Muis, van Kerkhoflaan 14 naar Haarlemmerliede c. a. Halfweg, Spaarndanimerweg 2. Gerrit W. Zaal, van Kruisweg 1221, naar Utrecht, Bloois van Treslongstraat 71 bis. Adriana C. v. Dongen, van Aalsmeer derdijk 38, naar Zevenbergen (N.B.)) Noor derhaven 101. Jacobus J. v. Roon, van Lindenlaan 11, naar Amsterdam, Linnaeus- straat 249. Cornelis Rinzcma, van Con courslaan 1, naar Leeiiwarderadeel, Hui zen, Hondhorststraat 36. Suzanna Ha melink, IJ weg 1014, naar Heemstede, Hee- renweg 17. Gerritje J. van Veen, van Hoofdweg 1294, naar Hillegoin, Wilhelmina laan 26. Vries Kranenburg, van Zwanen- burgerdijk 486, naar Doorn, Kampweg 106. Geboren: Jenneke, d. van N. van der Plas en A. v. d. Stelt. Leendert, z. van G. Kroes en P. Oussoren. Cornelis Ja cobus z. van T. van Rijswijk en H. M. Boon. Elisabeth d. van A. van 't Zelf de en G. Visser. A'leida Wesselina, d. van D. J. G. Slootweg en A. K. Hoogvliet. Maria d. van R. Bilstra en T. Kant. Trijntje d. van P. Jansen en W. Resoort. Gerdina Willemina, d. van J. H. van der Ende en C. Mensink. Wilhelmina Lucia, <1. van A. C. de Koning en C. M. Holla. Dirkje d. van G. Stolwijk en M. G. Bogers. Ondertrouwd: J. van der Zaag, 28 jaar en J. P. Barthel, 27 jaar. Overleden: Maria van Eijden, 44 j. goh. met J. Klein. Gerdina Beijk, 36 jaar geh. met J. A. van Leeuwen. Hen- drikus Brouwer, 72 jaar wedr. van W. Broers. Pieter Koomans van den Dries 40 jaar ongeh. Pieter Clement, 35 jaar geh. met J. Uijthoven. LISSE. Kiezerslijst. De kiezerslijst dezer Ge meente bevat 3973 kiezers waarvan er 3973 kiesgerechtigd zijn voor de Tweede Kamer, 3908 voor de Prov. Staten en 3840 voor den Gemeenteraad. Bouwvergunning. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente hebben aan den heer L. J. Persoon, alhier, vergunning verleend tot het bouwen van een villa op het perceel kadastraal bekend gemeente Lisse in sectie B. no. 1753, gelegen lang9 den Heereweg. Geboren: Petrus Hendrikus, z. van W. P. Heemskerk en van J. Q. Botteveel. Johannes Petrus, z. van Th. Visser en M. M. Meijers. Jeanette Clara, d. van F. F. van der Vlugt en van A. H. Prins. Gehuwd: PJ. G. van 't Hoofd te Haar lemmermeer en J. Bijland. Overleden: Anna Francisca Barn- ihoorn, 70 jaar, wed. van J. Schrama. Gevestigd: J. Hofman uit Voorhout. Vertrokken: A. M. C. v. Seumeren, naar Leiden. N. W. van der Zijden naar Stompwijk. E. Bartz naar Heemstede. J. Bijland naar Amsterdam. N00RDWIJK. Vleeschkeuring. Door de slagers in onze gemeente werden over het jaar 1933 in hun bedrijf geslacht 431 runderen, 93 vette kalveeren, 1 nuchter kalf, 1601 var kens en 36 schapen. Ingevoerd werd in 1932 22929 K.G. rundvleesch, 5296 K.G. kalfs- vleesoh, en 8525 K.G. varkensvleesch. Huis- slaohtingen hadden plaats van 2 runderen, 1 nuchter kalf en 143 varkens. Eén café bij de duinen. Door Burge meester en Wethouders is een vergunning verleend aan den heer Zonneveld voor het bouwen van een café aan den Duindam- sehen Schulpweg nabij de duinen. Dit cafo zal ongetwijfeld van groote beteekenis zijn voor de bezoekers die ter plaatse het stille strand bezoeken. RIJNSBURG. Tuinbouw. Voor uien is de prijs nog steeds dalende, de beste soort kan niet meer opbrengen dan 1.80 tot 2.10 ter wijl ook een kwantum gaat voor 1.60 tot 1.70. Ook de koolsoorten gaan niet meer zoo vlug, Roode Kool brengt in de beste kwaliteit van 5.60 tot 6.80 op, Gele kool tan niet meer halen dan 2.70 tot 4.10 per 100. Voor breekpeen is alleen in Je beste kwaliteit nog goede vraag met rede lijke prijzen varieerend van 6.— tot 7.— per 100 K.G. Selderieknollen brengen van 4.10 tot 5.40 per 100 op. Boerenkool van 0.45 tot 0.55 per kist. NIEUWE WETERING. Feestvergadering „Willem Barendsz". Woensdagavond hield bovengenoemde ïjs- club een feestvergadering in het lokaal van den heer Remmerswaal. De voorzitter, de heer A. A. v. d. Berg, opent de vergadering met een woord van welkom, memoreert waarvoor wij bij el kaar zijn en richt zich in het bijzonder tot den secretaris, den heer A. Kalker, die her dacht dat hij 25 jaar, zoolang de vereeni- ging bestaat, het secretariaat heeft waar genomen. De voorzitter spreekt woorden van dank, daarbij uit erkentelijkheid hem een vulpen aanbiedende. De secretaris brengt dank voor het ge schenk en voor het vertrouwen in de afge- loopen 25 jaren in hem gesteld. Vervolgens sprak de heer N. Hazebroek namens IJsclub „Ijsvermaak'' de jubilee- rende vereeniging toe, terwijl tegelijkertijd de heer J. B. Eekraan, secretaris van „Ijs vermaak" een kleine bloemenhulde bracht, vergezeld van een schrijven, waarin de ju- bileerende vereeniging de gelukwenschen werd aangeboden. De secretaris gaf nu een historisch over- zich. Spr. begon met op te merken, dat het vijfentwintig jaar geleden is, dat een vier tal personen ons dorp langs gingen, voor het aanwerven van leden. Het resultaat was mooi, 84 personen gaven zich als lid o.p, zoodat een vergadering werd belegd, waarin het reglement werd vastgesteld en bestuursleden werden gekozen met als voor zitter Th. Roozendaal. Het doel van de ver eeniging was: werkverschaffing bij vorst. Spr. ging vervolgens de gebeurtenissen na, welke zich jaar aan jaar voordeden. Zoo zijn wij gekomen aan dit Jubileum. Spr. wenscht verder alle leden toe, dat zij het 50. jarig bestaan moge beleven en ver zocht daarom eenieder, die tegenwoordig is, zijn naam te plaatsen in het boek van de IJsclub, omdat bij een volgend jubileum het aardig is, wanneer wij weer tegenwoordig zijn. (Applaus). Pauze werd gehouden waarin wijn en si garen werd rondgediend. Vervolgens hield de heer Joh. Klomo eer toespraak, waarin hij memoreerde de ge beurtenissen van Willem Barendsz op Nova Zenvbla. Hij bracht het in toepassing op het werk van de vereeniging en eindigt met* den wensch, dat het aan het bestuur gege ven moge worden nog lange jaren de ver eeniging te besturen, zooals de man zijn schip bestuurde naar welke uw vereeniging genoemd is. (Applaus). Daarna werden gezelschapsspelen ge daan, onder het genoegen van een glas wijn en een sigaar, totdat de voorzitter om 12 uur de vergadering sloot met een woord van dank voor de medewerking van de leden, zoodat deze avond zeer gezellig is verloopen. SASSENHEIM. K. J. V. Door het bestuur van de Ka tholieke Jeugd vereeniging is een huisbrcoi- tentoonstel'ing georganiseerd. Deze bloe men zijn door de jongens van de K.J.V. zelf opgekweekt en zullen Zondag na de Hoogmis tot 1 uur en van 3 tot 6 uur ten toongesteld worden in het K.S.A.-gebouw. Een kijkje zal zeker de moeite waard zijn, tot voldoening van het bestuur en de jon gens. TER AAR. GczellenfeesL Woensdag hebben de St. Jozefgezellen op een fijne manier het jaarlijbsche Vastenavond-feest gevierd. De opkomst was bijzonder goed te noemen, en na eerst het officieele gedeelte te hebben afgewerkt, maakte de Vice-Praeses het ontspanningsgedeelte bekend. Het eerste gedeelte gaf ons verschillene „Gezellen" op het filmoek te zien in alleraardigste fi guren uitgeteekend, met de noodige actua liteiten erbij. Na een korte pauze, waaronder de leden getracteerd werden op oen kop chocolade, kregen we een zoogenaamd drama te zien getiteld „De gestolen Talisman", ook dit viel bijzonder in den smaak. Ongeveer elf uur keerden een ieder vol daan huiswaarts. Voor de vereeniging is zoo'n avond gewis van groot, nut om de onderlinge band nog meer te versterken. W0UBRUGGE. Crisis-comité. Jl. Woensdagavond ver gaderde ten gemeentehuize het plaatse lijk crisiscomité, teneinde te bespreken op welke wijze de gecollecteerde gelden en de ontvangen goederen in natura verdeeld dienden te worden. De vergadering werd geleid door den heer Boddehs Hosang, burgemeester, die na een korte inleiding voorstelde het comité in sub-comité te splitsen om hierdoor de uit te voeren taak te vergemakkelijken. Met algemeene stemmen werd goedge vonden dat voor de dorpen Hoogmade en Woubrugge afzonderlijke oommissiën in het leven geroepen werden voor de ver deeling van gelden en goederen, terwijl voor de ontspanning van werkloozen met één commissie werd volstaan. De ingeko men gelden en goederen zullen verdeeld worden naar de verhouding van het aan tal aanvragen om steun in beide dorpen. Aangewezen werden voor de commissie voor verdeeling van gelden en goederen de heeren C. J. Wittebol, C. P. van Amster dam en J. J. Smits voor het dorp Wou brugge en de heeren J. P. van der Voorn, J. Jansen en L. Lie verse voor het dorp Hoogmade; voor de commissie voor ont spanning der werkloozen werden benoemd de heeren L. Tondu, F. Kroes en L. Lie- verse. Allen namen hun benoeming aan. In de hoofdcommissie werden ben~emd de heeren J. E Bodders Hosang, burge meester, voorzitter, H. E. M. Schaminée, secretaris en L. Tondu, penningmeester. 1 UIT DE RIJNSTREEK BODEGRAVEN. Plaatselijk Crisiscomité. In verband met de gehouden uitdeeling door de Nieuwjaarscommissie werden gedurende deze week geen uitkee.mgen gedaan. Ten behoeve van enkele personen, die, hoewel nog niet werkloos zijnde, toch zwaar door de crisis werden getroffen zag het comité zich gaarne in het bezit gestold van eenige gedragen heerencos- tuurns. Van harte hof en wij, dat inder daad aan dit verzoek gevolg wordt ge geven, daar het voor betrokkenen niet mogelijk is zonder behoorlijke kleeding in hun onderhoud te voorzien. Hanze. Gisteravond hield de R. K. Middenstandersvereeniging afd. Bodegra ven haar propaganda-feestavond in Hotel van 'R'jssum. Te kwart over 8 opende de voorzitter, de heer A. R. v. d. Heijden, deze bijeenkomst cn heette de aanwezigen har telijk welkom, inzonderheid den zeereerw. heer Pastoor A. W. J. Lühn en den Gees telijk Adviseur, den weleerw. heer Kape laan J. H. van Kessel. Spr. wensch te al len een genoeglijken avond en gaf gaarne het woord aan den heer Pastoor. Zijneerw. verheugde zich over het feit, dat door de Hanze een feestavond georga niseerd was. Na vele dagen van inspan ning, nu eens een avond van ontspanning te mogen genieten met alle leden onderling. Spr. uitte den wensch, dat allen, die in aanmerking komen, lid van de Hanze te kunnen zijn, zich spoedig zullen aansluiten indien er tenminste nog ongeorganiseerde middenstanders mochten wezen. Onder regie van den heer N. v. Ros6um werd door enkele middenstandszonen een tooneelstukje opgevoerd „De onwillige Erf oom", wat bij de aanwezigen goed in den smaak viel. Na afloop bleef men nog eeni- gen tijd gezellig bijeen. Landbouwcursus. Dinsdagavond werd de eindles gehouden van den algemeenen landbouwcursus alhier. Tegenwoordig wa ren de heer A. A. Nub, rijkslandbouwconsu- lent, het bestuur der Afd. Bodegraven van de Holl. Mij. van Landbouw en het bestuur der jongere organisatie Voorwaarts. Op schier elk gebied van den landbouw werden vragen gesteld, die over het algemeen zeer goed werden beantwoord. Na afloop van het examen werden door den heer Nub met een toepasselijk woord de diploma's uitge reikt aan de volgende heeren: L. Boer, D. te Brummelen, J. M. van Mastwijk, G. H. van Velzen, H. G. van Velzen, A. W. Vee- lenturf, Th. A. Vollering, A. J. Vernooy, 0. H. Vernooy, J. Verduin, W. Verburg Wzn., C. Verburg Jzn. en S. S. Zwanen burg. Vervolgens werd het wood gevoerd door •de heer W. F. Brunt en C. v. Dam, terwijl de cursist J. Verduin dankte voor het ge noten onderwijs en uit érkentelijkheid den leider een cadeau aanbood. De heer P. M. Smit sprak een kort slot woord, waarna men nog geruimen tijd bij een bleef. Arbeidsbemiddeling. Het aantal ingeschrevenen bij het plaatse1 ijk orgaan der arbeidsbemiddeling is in de afgeloo- pen week constant gebleven. Geboren: Margaretha d. van J. Vissoher en M. W. Zwijnenburg Eve- rardus Leonardus z. van P. Bunnik en J. E. van Velzen Elisabeth Adriana Josephina d. van C. M. P. van Gorp en A. M. W. Trickel. Getrouwd: J. Palenstijn 22 j. en C. Vonk 20 j. J. F. B. Kühler 25 j. en N. Veerman 20 j. Overleden: E. Lumme 76 j., wed. van N. Voordouw. HAZERSWOUDE (R.). Vastenavond-uitvoering, De vasten avond-uitvoering van de R. K. Tooneelclub „St. Michaël" behoort weer tot het verle den. Met voldoening kan de vereeniging op deze avonden terugzien en haar als „goed geslaagd"' in de notulen opnemen. Beide avonden werd voor een goed gevulde zaal een komisch programma, overeenstemmend met den vastenavondtijd afgewerkt. De rol len waren in goede handen en werden schitterend gespeeld. Vooral het blijspel „De Universeele Erfgenaam" viel zeer in den smaak. De luitenant en zijn oppasser hebben puik werk geleverd. Ook de klucht „Bezuiniging" kwam goed tot zijn recht. Ten slotte za-gen we nog als extranummer „Een fijua familie'', dat vooral door zijn ty pische kleeding veel bijval oogstte. Een woord van lof aan der. heer Hoppezak als grimeur is hier wel op zijn plaats. De pauze werd opgeluisterd door goedgekozen muziek. Tevens bracht een der leden een zangnummer ten gehoore, waarvan het re frein door alle aanwezigen werd meege zongen. Zoodoende bleef de jolige stem ming er in-en gingen de bezoekers na af loop hoogstvoldaan huiswaarts. Geboren: Neeltje d. van W. H. van der Bijl en A. de Bruijn Gerardus Antonius z. van P. P. de Groot en C. A. van der Poel Wilhelmus Geardus z. van Th. Pieterse en W. E. van Wiemen Arie Cornelis z. van Jap. van Leeuwen en C. W. Bos. Pieter Gerardus z. van P. M. oVskuil en W. E. van der Hoeven. Hugo Cornelis z. van H. Th. Heijker en H. E. Klever. Johannes z. van A. van Reeuwijk en G. van Veen. Overleden: Cornelis Melis Natzijl 55 j. j Adriana van Vliet (geh. met W. B. Duin dam) 72 j. Margje Koetsier 27 j. Dirk Bruin (te Delft) 77 j. ZOETERWOUDE. GEMEENTERAAD. Donderdagmiddag vergaderde de ge meenteraad, teneinde eene beslissing te nemen over heb voorstel van B. en W. tot verhooging der belasting, waarover DE ZIENDEWEG. TUSSCHEN ALPHEN AAN DEN RIJN— ZWAMMERDAM EN NIEUWKOOP. Men schrijft ons uit Nieuwk&op: In het raadsverslag van Alphen aan den Rijn, bij de behandeling van de be grooting op 23 Januari j.l. werd de pol der Nieuwkoop en Noorden in zoodanig daglicht gesteld, dat menigeen zich moet hebben afgevraagd hoe zit dat nu? Het. ging over het onderhoud van den bekenden Zien de weg, of juister van den oostelijken berm, deze brokkelt af en Ge deputeerde Staten dreigden reeds met den maatregel om alle voor het berij den met motorrijtuigen verleende ver gunningen in te trekken. Het is de kortste verbinding AmsterdamRot: er- dam, de weg is van het grootste belang voor geheel deze streek en niet minder dan 470 rijvergunningen daarop zijn loo- pende. In het raadsverslag kon men lezen, dat de heer Ruting, die tevens voorzit ter is van den Zuid- en Noordeinder- polder een uitvoerige historische be schouwing hield en het zeer onbillijk vond, dat de „natte plas" (Polder Nieuw koop en Noorden) niets wilde bijdragen. Voorts wordt nog genoemd, dat de Pol der zioh van den domme houdt en hij maar gedwongen moet worden om te betalen, want de motorbooten in de Ziende va art, waartoe het bestuur van dien polder vergunning geeft, waren de oorzaak van de afkalving. Een en ander was aanleiding om eens op informatie uit te gaan en wij kunnen thans uit den besten bron het navol gende daarvan zeggen. In de keur van den Zuid- en Noord- einderpolder is de verplichting opgeno men, dat deze polder belast is mc«t het onderhoud van den betrokken berm. Toen voor een paar jaar deze berm op meerdere plaatsen e#»n bijzondere voor ziening eischte, klopte het bestuur van dien Polder aan bij de gemeentebestu ren van Alphen a. d. Rijn en Nieuw koop, die belast zijn met het onderhoud van het wegdek, omdat het autoverkeer oorzaak zou zijn van den elect: ten on- derhoudstoestand van den berm en ook bij den Polder Nieuwkoop en Noorden die eigenlijk de hoofdschuldige was, want door de motorvaart werd de berm onderspoeld en verloor daardoor alle steun. Het gevolg was, dat Gedeputeerde Staten de besturen van dez9 vier cor- poratiën opriepen en met hen in het gouvernementsgebouw te Den Haag ter zake overleg pleegden. Een grondslag voor s/men werking werd gelegd en dr. l.ovmk, burgemeester van Alplien a. d. Rijn, zou op verzoek dit overieg nader met de besturen uitwerken. De opzichter van den Polder Nieuw koop en Noorden had echter van stond ai' beweerd, dat de motorvaart geen oorzaak, althans geen hoofdoorzaak was. waarom het polderbestuur aan Gedepu teerde Staten vroeg een deskundig on derzoek te laten instellen omtrent de oorzaak. Hieraan werd voldaan en in November 1931 verscheen daarover een rapport van den Hoofd-ingenieur van den Pro-vincialen Waterstaat. logenieur L. Th. van der Wal. In dat rapport wordt aangetoond, dat de hoofdoorzaak voor de ufkaveiing is te zoeken in het losse materiaal, waar uit het buiten beloop van den weg be staat, waaraan mogelijk mede schuld had de doorbraak van 1928 en de daar op gevolgde vorstperiode, terwijl als zeer ongunstige factoren waren te be schouwen het inperken van den berm door het verbreeden van het rijdek en het drukkere en zwaardere verkeer langs den wegkant, waarbij de motorvaart, re kening houdende met den geringen sa menhang van den grond van het wegs- lichaam, ook zeker eenigermate bevor derlijk was aan de afzakkingen. Dit was aanleiding, dat de Polder in de vorige raadsvergadering de stem men staakten. De vergadering werd voorgezeten door den burgemeester, terwijl alle leden van den raad, met uitzondering van den heer Bergers, aanwezig waren. Nadat de voorzitter de vergadering heeft geopend stelt hij voor om het le zen der notulen aan te houden tot een volgende vergadering, waartoe besloten wordt. Daarna wordt bij stemming be paald dat de heer J. de Graaf het eerst zal stemmen. Vervolgens zegt de voor zitter dat het college van burgemeester en wethouders dringend in overweging geven om het voorstel aan te nemen, want bij informatie is gebleken dat Ged. Staten hunne goedkeuring niet zullen verleenen aan het besluit tot beschik king over een gedeelte van het vermoe delijk batig slot der rekening 1932, ten einde eene sluitende begrooting voor 1933 'o verkrijgen. Daarmede zal tevens de goedkeuring worden onthouden aan de gemeentebegrooting, waarvan het ge volg weer is dat er geen betalingen meer gedaan kunnen worden, zoodat wellicht over een dag of tien geen werk- loozensteun, salariseen en andere reke ningen betaald kunnen worden, afgezien nog van de verdere moeilijkheden. De heer Wessel zegt dat het een ge dwongen stemming zal worden, want men zal moeten stemmen tegen zijne overtuiging in, omdat Ged. Staten den Raad daartoe dwingen, want als de werkloczensteun stop gezet moet wor den dan weet men niet hoe de menschen rond moeten komen. Spr. zal derhalve voor het voorstel stemmen, maar onder protest. De heer Meijdam zegt, dat hem dezen gang van zaken ten zeerste bevreemdt, i Hetgeen thans wordt medegedeeld was j reeds bekend en spr. vraagt zioh ai wie zich terugtrok. Hierbij kwam de om standigheid, dat de Polder tientallen Kilometers vaart heeft, waarvoor ook motorvergunningen gegeven worden en zoo zou oen precedent geschapen kun nen worden van verre strekking, want de oevers van deze vaarten zullen ook allen wel eens te lijden hebben van de motorvaart. De voorzitter van de Zuid- en Noord- einderpolder de heer Ruting, zat daar echter niet stil onder. Gesnuffeld werd in oude archieven en het resultaat daar van was, dat de archivaris van Rijn land, de heer S. J. Fokkema Andrea, in zijn arohief een stuk vond, dat vernie tigend leek voor Nieuwkoop en Noor den en waaraan wij het volgende ontlee- In de eerste jaren van de 17de eeuw was de Ziende no-g slechts een perceel land, waarop een kade gelegen was. De eigenaar daarvan was Harmen van Ceel. Ten behoeve van de inwoners van Aarlanderveen was een overpad bedon gen bij overeenkomst van 25 Maart 1610, waarna bij octrooi van 1 Septem ber 1611 de Staten van Holland aan den eigenaar toestonden daarop een tol te heffen. In 1662 is de Ziende (of Zijd- w inde) met de daaraan verbonden las ten en lusten overgegaan op den Zuid- einderpolder. In 1633 werd de polder Nieuwkoop en Noorden gesticht en het eerste werk was om te voorzien in een vaart van Nieuwkoop naar den Rijn en de gecom mitteerden van den Polder kwamen dienaangaande met den toenmaügen eigenaar overeen, dat „die van Nieu- coop" vrijelijk langs den Ziendeweg een vaart zouden mogen maken en onder houden, dooh dat Nieuwkoop op zioh nam „ten eeuwigen daegen de wallen offte kant langs de Zijtwinde ende aen de Siende-zijde goet ende vierkant te onderhouden, zoo met teije (taaie) goede sooden off schoeijssel, zulokx dat sail werden geordonneert". Op zich beschouwd leek daar weineg tegen aan te voeren, de vraag kon nog rijzen of de rechten niet verjaard wa ren, wat er gebeurd was bij de over dracht van de Vaart, want deze bleef toen eigendom van den Zuideinderpol- der en is nu sinds mensohenheugenis eigendom van Nieuwkoop en Noorden. Het archief van Nieuwkoop en Noor den braoht echter in deze uitkomst. De Secretaris vond een akte van 2 Novem ber 1654, door het Hof te 's-Gravenhage geapprobeerd den 2en December 1654, waarbij werd overeengekomen dat de in gezeten van Nieuwkoop en 'Aarlander veen over en weer in alle wateren en over alle wegen in die dorpen (ambach ten) moohten „gaen ende staen, rijen, drijven ende draiven". Vervolgens „dat de Schout, ambachtsbewaarders, molen- meesters ende geswoorens van weegsn het ambacht van Aerlanderveen die heerlijckheijt ofte het ambacht van Nieucoop ende Noorden voor nu ende in toecomende sullen moeten afhouden ende tot haren laste nemen, gelijck zij comparanten voor liaer selven ende voor die geene daer sij alsvooren voor heb ben de rato gecaveert, verclaren te doen bij desen alle soodanige söhoeijings, pareken ofte ban werken, als die van Nieucoop ende Noorden tot nooh toe hebben onderhouden aen de canten ofte op de Siende, streekende van den Nieu- coopsch dijk af tot aen de Hoddemeer ofte d' landen van Harmen van de Ceel, ende weder van daer tot aen de Mije toe" enz. En hiermede meenen wij te mogen aannemen, dat de»ze quaestie beslist in het voordeel van Nieuwkoop en Noorden is, doch meenen ook te weten, dat op het moment van de genoemde raadsver gadering te Alphen aan den Rijn wel bekend was de overeenkomst vaan 1633, doch nog niet die van 1654 en in dit licht is de toon verklaarbaar, waarop „de natte plas" besproken werd. of die moeilijkheden gaat scheppen en dan is het antwoord: Ged. Staten. Spr. zal niet tegen zijn principe stemmen en zegt nogmaals verbaasd te zijn dat een paar leden zijn omgedraaid in de vorige vergadering. De heer Paardekooper zegt dat hij tot nu toe consequent geweest is en zich tegen belastingverhooging heeft verzet, maar hij aoht zioh op het ocgenblik niet verantwoord wanneer hij er toe zou me dewerken dat het gemeentebestuur in moeilijkheden zou geraken. Hij voelt zich genoodzaakt om thans voor het voorstel te stemmen en wel zonder protest en wil niet verantwoordelijk zijn voor eventueele gevolgen bij niet aanneming van dat voorstel. Hierna sluit de voorzitter de discus sies en brengt het voorstel van B. en W. in stemming hetwelk dan wordt aan genomen met 8 tegen 2 stemmen. Tegen stemmen de heeren Meijdam en J. de Graaf. Voor het belastingjaar 1933 zullen dus geheven worden 61,2 tot en met 120 op centen op de hoofdsom der Personeele belasting en voor het belastingjaar 1933- 1934 der Gemeentefondsbelasting 65 op- oenten. Moedercursus. Woensdagavond is de moedercursus geopend, die vanwege het Wit-Gele Kruis alhier onder leiding van zuster Hosman. provinciaal enque- trice van den Zuid-Holl. Bend van het Wit-Gele Kruis, gegeven wordt. Er zijn 18 deelneemsters. i KOOPT BIJ ONZE ADVERTEERDERS

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6