BUITENLAND UIT DE OMGEVING VRIJDAG 24 FEBRUARI 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 ONTWAPENING. UNIFICATIE VAN DE LEGERTYPEN. Instemming van Denemarken en Portugal met Fransch voorstel. In de gisteren gehouden zitting der hoofdcommissie van de ontwapeningsconfe rentie hebben de vertegenwoordigers van Denemarken en Portugal instemming be tuigd met het Fransche voorstel tot unifi catie van het type der Europeesche legers. DUITSCHLAND HITLERS PROGRAM. Rede te Frankfort. Gisteren heeft Hitier een verkiezings rede gehouden te Frankfort a. d. Main. Na een feilen aanval op de vorige regee ringen en hun beleid, zeide hij naar het W. B. meldt o.a.: Ons program waar naar men ons zoo vaak vraagt, behelst geen schoone beloften. Het is een zeer hard en nuchter program, welks grondstelling luidt: Duitsche natie, maak u vrij van alle illusies, alsof iemand ter werled u zou kunnen hel pen, alsof een eerste, tweede of derde In ternationale u kon helpen. Neen, wend u tot uzelf met uw wil, uw besluit en uw daad, wees overtuigd, dat deze nationale kracht slechts levend kan worden, als gij ,u van droomen verre houdt en den weg naar de innerlijke vrijheid vindt. De vertegenwoordigers van het voorbij gegane systeem zullen geen gelegenheid meer hebben bij den opbouw der nieuwe Duitsche volksgemeenschap mede te spre ken. Het jonge Duitschland is opgestaan en het wil van deze lieden niets meer weten. Onverschillig hoe op 5 Maart de stemming uitvalt, het Duitsche volk zal niet terugvallen in de handen zijner verdervers. In ben 14 jaar lang slechts de profeet ge weest, die juist heeft geprofeteerd. Als rijkskanselier zal ik orde scheppen, van 5 Maart af treed ik op als leider van het Duitsche volk. Als het volk zijn plicht doet, zal uit onzen arbeid weer het Duitsche rijk ontstaan. STeldte te Koningsbergen.. Minister Seldte, die te Koningsbergen het woord voerde, haalde een verklaring aan, welike Hitler in het kabinet heeft uit gesproken, luidende: dit kabinet blijft bij een, het blijft na 5 Maart bijeen, het blijft langer dan vijf jaar bijeen en wel zoolang tot het zich aan het oordeel der natie kan onderwerpen. Het wordt gesteund door het vertrouwen van den rijkspresident, maar vooral door den krachtigen wil van Hitier, den wil tot den arbeid en de overwinning. De tijd van den strijd in de nationale be weging is voorbij. Het kabinet geeft zijn hoofd tot pand, dat het mogelijk is in vier jaren tot stand te brengen, wat andere par tijen in veertien jaar niet konden doen. LEVETZOW WAARSCHUWT DE POLITIE. Von Levetzow, de nieuwe Berlijnsche hoofd-commissaris van politie, heeft giste ren voor de leidende ambtenaren een rede gehouden, waarin hij o.m. zeide: Ik heb de taak op mij genomen om hier in Berlijn te zorgen voor rust en orde. Op dezen bodem duld ik geen gifplanten van Aziatische af komst. Ik maak van deze gelegenheid ge bruik de politieke „Mordbuben" nogmaals te waarschuwen. Ik doe een beroep op alle politiemannen om zonder reserve en evtl. met het in de waagschaal stellen van het leven er voor op te komen, dat elk, zelfs het geringste opstootje, in de kiem wordt gesmoord. Ik zal onder u niemand dulden, die mij zijn medewerking hierbij niet ver leent. Ieder uwer is man genoeg om mij openlijk te zeggen, .hoe zijn gezindheid is. ik zal deze openhartigheid weten te waar- deeren, maar ik waarschuw allen, die zou den trachten, andere kameraden tot plicht verzaking over te halen. De weg naar de nationale opheffing is thans ingeslagen, te Berlijn voor dit natio naal ontwaken den weg vrij te maken is onze taak. Vergeten wij daarbij niet in diepe dankbaarheid wat in al deze jaren van onrust en schande op onzelfzuchtige wijze onder opoffering van goed en bloed voor ons en ons geliefd vaderland is ver richt: vergeten we niet de groote verdiens ten der nat.-socialisten, van hun dappere S. A. en S. S., vergeten wij niet de wakkere Stahlhelmers, en, dit verzoek ik speciaal aan ieder van u persoonlijk, besohouwt hen als uw bondgenooten, als uw trouwe hel pers bij het bestrijden der onlusten en uit wassen. GöRING EN DE PERS. De noodverordening wordt niet streng genoeg toegepast. In zijn qualiteit van rijkscommissaris heeft minister Göring aan alle Pruisische opper- en regeeringspresidenten een brief gezonden, waarin hij er over klaagt, dat de noodverordening tegen persexcessen niet zoo streng wordt toegepast, als noodzake lijk is met het oog op de dagelijks toene mende opruiing in periodieken, vlugschrif ten en aanplakbiljetten der partijen en or ganisaties, die de regeering vijandig gezind zijn. Zoo zijn geschriften verspreid, waarin de rijkskanselier en de leden der regeering worden beleedigd. Göring verzoekt, dat voortaan krachtiger zal worden opgetreden. Ambtenaren, die niet voldoende ijver too- oen, zulein worden vervolgd. POLITIEKE BOTSINGEN. Donderdagavond is het te Leipzig op ver schillende plaatsen in de stad tot politieke botsingen gekomen. Tot dusverre zijn 7 personen niét zware verwondingen in de verschillende ziekenhuizen gebracht. Een hunner is aan zijn kwetsuren overleden. De botsingen vonden plaats tusschen nat.-soc. aan den eenen kant en communisten en so ciaal democraten aan den anderen. Gisternacht kwam het in de Wriezener Strasse te Berlijn tot een schietpartij. Een der bewoners van deze straat, die op het ge luid der schoten uit het raam ging kijken, om te zien, wat er gebeurde, werd door een verdwaalden kogel getroffen en gedood. Te Dortmund werd een brigadier van po litie door een communist, die van achteren op hem schoot, levensgevaarlijk gewond. Te Duisburg zijn gisteren de Joodsche marktkooplieden door nationaaj-socialisten in uniform van de markt verdreven. Het be trof hier kooplieden, die reeds jaren met groenten en fruit op de markt plachten te staan. Naar gemeld wordt, was de politie bij het optreden der Hitlerianen aanwezig, zonder echter tusschenbeide te komen. Brandstichting door Hitlerianen? Te Gross-Beeren bij Potsdam heeft gis ternacht een hevige brand gewoed in een aan de gemeente toebehoorend woonhuis. Het gebouw werd geheel in de asch gelegd, waardoor negen gezinnen dakloos zijn ge worden. De regeerings-president van Pots dam heeft order gegeven tot het instellen van een justitieel onderzoek, daar het ver moeden van brandstichting bestaat. Sommigen verklaren namelijk, dat een aantal deelnemers aan een nationaal-sooia- listischen fakkeloptocht het huis binnen drong, teneinde een Reichsbanner-leider een afstraffing toe te dienen. De bedreigde en zijn vrouw maakten zich door het raam uit de voeten, waarna de Hitlerianen brand zouden hebben gesticht. Anderen beweren daarentegen, dat de brand is ontstaan, doordat de Reichsbanner-man bij zijn over haaste vlucht uit het raam een lamp heeft omgegooid of laten vallen. FRANKRIJK FRANSCHE SENAAT TEGEN DALADIER. VMaging der militaire credieten afgewezen. Tegen den wensoh van de regeering heeft de Senaat bij de behandeling van de begrooting" van het departement van Oor log met 168 tegen 129 stemmen een symbo lische verlaging van 1000 francs aangeno men. De Senaat heeft hierdoor uiting wil len geven aan zijn ontevredenheid over de vrelaging der credieten voor dit departe ment, zoodat de aanvaarding der verla ging met 1000 francs neerkomt op een verwerping der betreffende regeeringsvoor stellen. Politieke consequenties heeft de verwerping evenwel niet daar de regeering niet de kwestie van vertrouwen had ge steld. Millerand verklaarde, dat men in de hui dige omstandigheden de credieten voor de nationale verdediging niet mag verlagen. Hij sprak zich uit tegen elke reductie van dezen aard en oefende critiek uit op een politiek, waarbij men stap voor stap steeds weer nieuwe concessies aan Duitschland toestaat. CHINA JAPANS ULTIMATUM AFGEWEZEN. Opmarsch der Mandsjoekwo-troepen in Jehol begonnen. Gistermiddag om vijf uur is op het Chi neest he ministerie van Buitenlandsche Za ken te Nanking het Japansohe ultimatum ontvangen, waarin, zooals bekend, de eisch wordt gesteld, dat China binnen 24 uur zijn troepen uit Jehol zal terugtrekken. De Ohineesche regeoring heeft echter dezen Japanschen eisch met alle beslist heid van de hand gewezen. Ui't Tsjantjoen wordt gemeld, dat de troepen van Mandsjoekwo onder generaal Tsjang Hai-peng overeenkomstig het bevel van den minister van Oorlog van Mands joekwo te middernacht den opmarsch zijn begonnen tegen de Ohineesche stellingen op het front in Jehol. Het slotbedrijf te Genevè. De commissie van negentien uit de bui tengewone volkenbondsvergadering sobijnt gisteravond te hebben besloten, overeen komstig het denkbeeld van de kleine acht, morgen aan de buitengewone volkenbonds vergadering aan te bevelen, dat een bij zondere commissie belast zal worden, de gebeurtenissen in het verre Oosten te blij ven volgen. Het is de bedoeling, dat deze commissie bestaan zal uit de staten, die thans de commissie van negentien vormen, aange vuld met Nederland en Canada en zoo mo gelijk ook met sovjet-Rusland en de Ver- eenigde Staten van Amerika. BUITENL. BERICHTEN JOEGO-SLAVIE TEGEN DE JEZUÏETEN. De kul turk ampf jn Joego-Siavië. Het wetsontwerp, dat door dr. Otto Ga- vrancic en drie-en-vijftig andere afgevaar digden, onder wie de leiders van de pan- Servisch „Narodna Odbrana", in de Skoeptsjina is ingediend, bevat een zeven tal artikelen, waarin iedere werkzaamheid der Jesuieten in Joego-Slavië wordt ver boden. Jesuieten, die Joego-Slavisoh staats- onderaan zijn, zullen op het eiland Lissa worden geïnterneerd-, evenals de overige leden van de orde, die 48 uren na de in werkingtreding van de wet nog in het land worden aangetroffen. Bovendien zullen deze laatste nog veroordeeld worden tot een gevangenisstraf van dertig dagen. De onroerende goederen der orde zul len in het openbaar worden geveild. De nieuwe wet zal eveneens van toepas sing zijn op de orde der Zazaristen, de congregatie van het Allerheiligst Hart van Jesus en op iedere andere mannelijke of vrouwelijke orde, welke met de Jesuieten in verbinding staat. Zonder direct de Spaansche formule let terlijk te volgen, komt de motiveering van het wetsvoorstel vrijwel op hetzelfde neer, waar verklaard wordt, dat de Jesuieten vooral een gevaar voor den staat opleve ren wegens het internationale karakter hunner orde en omdat zij rechtstreeks ge hoorzaamheid verschuldigd zijn aan Rome: „hun werkzaamheid richt zich onmiddel lijk tegen de belangen van den Joego- Slavischen staat". In de kringen der Sokols is men vol lof over dit optreden en geeft men zich alle moeite, om een meerderheid voor het wets voorstel te verzekeren. Bij de tegenwoor dige samenstelling van de Skoeptsjina zal dit wel geen moeilijkheden opleveren; men zal echter moeten afwachten, of het Kroatische en het Sloweensehe volk zich zulk een aanval op de rechten, we'ke hun bij hun toetreding tot den Joego-Slavi- schen staat gewaarborgd zijn, zullen laten j welgevallen. TREIN RIJDT TE BRUSSEL TEGEN ST00TBL0K. Twintig gewonden. Gistermorgen is aan het Noord sta tion te Brussel een personentrein uit Gent tegen een stootblok gereden, waar door twee wagons ontspoorden en in elkaar werden gedrukt. Waarschijnlijk is het ongeluk te wijten aan het niet werken der remmen, ten gevolge van sneeuw en vorst. De passagiers der eer ste twee wagens bleven ongedeerd, van den tweeden en derden waven werden talrijke passagiers gewond. Twee vrou wen moesten zelfs van onder den ver nielden wagen worden uitgehaald. In totaal zijn 2o personen gewond, meest allien vrouwen, die voor het meerendeel, na weer op verhaal gekomen te zijn, haar reis konden vervolgen. AARDBEVING IN CHILI. Uit Iquique wordt gemeld, dat gister morgen in het salpetergebied een hevige aardbeving heeft plaats gehad. Persoon lijke ongevallen hebben niet plaats ge had: de materieeJe schade is niet hoog. Uit Brussel wordt gemeld, dat 't ob servatorium te Ukkel de aardbeving gis termorgen om 8.22 heeft geregistreerd. ONDER EEN LAWINE BEDOLVEN. Uit Heiligenblut in Karinthie wordt gemeld, dat twee toeristen uit Harburg, een man en een daane, in het Puttal door een lawine bedolven zijn. Het ge lukte den heer zich uit te graven, d^oh hij is vervolgens in een afgrond ge stort en bij den val gedood. Naar het lijk van de dame wordt nog gezocht. Zware sneeuwval in Frankrijk. Te Parijs en vrijwel overal in Frank rijk is vrij veel sneeuw gevallen, dooh het meeste nog in het Zuiden, o.a. op het Crau-plateau tussohen Salon en Aries, waar de sneeuw een belemmering vormde voor het verkeer, alsmede tus schen Car oen tras en Ornn-ge. De trei nen der ParisLyonMéditerranée on dervonden vertraging. Voor de eerste maal in twintie jaar is sneeuw gevallen te Oran in Algiers. De kinderen, die nog nooit sneeuw ge zien hadden, schepten er een groot be hagen in, doch lang duurde hun pret niet, want de ssneeuw smolt spoedig weg. In het Oosten des lands en in de Py reneeën heerscht felle koude en in het observatorium van de Pic du Midi werd 4 graden Fahrenheit vorst geregistreerd. De griep in Engeland. In de afgeloopen week hebben zich in de groote steden van Engeland en Wa'es 630 sterfgevallen als gevolg van griep voorgedaan, tegen 1306 in de vooraf gaande week. MELKSTAKING IN WISCONSIN. Reeks ongeregeldheden. In minstens 100 plaatsen in den staat Wisconsin is het gisteren tot vechtpar tijen gekomen met melkboeren, die in staking zijn gegaan en de melklevering hebben stopgezet ten einde hcogere prij zen voor hun melk en zuivelproducten af te dwingen. Waar getracht werd melk naar de steden te vervoeren, werd dooi de boeren met geweld opgetreden om dit te voorkomen, zoodat tal van steden zonder melk zijn gebleven. Op enkele wegen, waar men wist dat vrachtauto's met melk zouden passeeren, had men boomstammen over den weg geworpen en werd de begeleidende politie met de vuist, steenen en andere wapens aange vallen. De leiders der organisaties, die het initiatief tot de staking hebben ge nomen, manen hun volgelingen voortdu rend tot kalmte aan, doch kunnen niet voorkomen .dat herhaaldelijk ernstige botsingen plaats vinden. Graalleden weten jullie wat dit betee ken t. Maar begrijpen jullie ook wat voor een taak je op je neemt, als jij je inder daad een Graallid durft noemen. Zóó wil len wij zijn: meisjes, die met een vlam, een vuur van enthousiasme de wereld wil len ingaan en dat stralend blij-tintelend, dat je dat n u in dezen tijd van godsihaat en goddeloozen mag doen, fier zijnde op je mooie Katholieke Geloof. Begrijpen jullie dan, Graalleden, dat dit niet gemakke lijk is. Dit kunnen geen saaie kinderen, ©goisten zijn, die steeds aan zichzelf denken, die al le kleine belangetjes van zichzelf als No. 1 in de wereld beschouwen. Neen, jij moet anderen willen dienen, jezelf willen geven, je willen opofferen voor andoren. Daarom behoef je nog geen meisjes te worden, die alles goed vinden en nooit zelf iets uitden ken; die alles op een ander laten aanko men. Ne e n, juist jullie moeten plannen be ramen, nieuwe ideeën opperen enz. enz. Zooals „de vuurstokers", dat al aardig be grepen hebben. Je mag avonden organi- seeren, optochten, organisaties van ver koop van trompetten, boekjes, loten enz. enz. op je nemenals je het maar vol brengt. Er zijn werkjes genoeg voor jullie, als je maar eens even nadacht. Als je eerst zelf vurig bent, eerst zelf laait van enthousiasme, eerst zelf er iet» voor gedaan hebt, eerst zelf iets geofferd hebt, dan alleen kan je er aan gaan den ken, mee te helpen de wereld, dus andere menschen, te bekeeren. Welaan, Graalleden, wie van jullie wil z o o'n kind zijn 1 H00GMADE. Personalia. Voor leerares coupeuse slaagde j.l. Woensdag te 's Gravenhage op I het vanwege E.N.S.A.I.D. gehouden exa men onze plaatsgenoote L. Kapteijn. KATWIJK AAN DEN RIJN. Roode Kruis. De afdeeling Rijnland van het Nederlandsche-Roode Kruis hield de jaarvergadering in hotel de Roskam. Aanwezig waren 17 leden. Dr. Lignat opende de vergadering met een woord van welkom en memoreerde het overlijden van den secretaris de heer Egberts, die veel voor de afdeeling deed. De notulen werden goedgekeurd. Dan volgt het jaarverslag door den waarne mend secretaris de heer J. H. de Bruijn. Het verslag vermeld o.m., dat de afdeeling op 23 Juni 1932 de Koninklijke goedkeu ring had ve-1 egen. Ook werden er cursus sen gegeven voor E.H.B.O. te Oegstgeest, Rijnsburg en Katwijk. Tevens een Propa ganda verga de ring te Rijnsburg. Volgt rap port kascommissie. Van het Hoofdbestuur was een renteloos voorsohot van 150. verkregen zonder opzegtermijn. De begroo ting vermeldt o.m. bedragen voor herha lingscursussen en terugbetaling voorsohot hoofdbestuur, een propaganda-#vond in Maart te Katwijk en een Roode-Kruisfilm. Dr. de RuyterZylker steldé voor van het voorschot allereerst verband-materiaal voor de hulpposten aan te schaffen, als trommels. Tot afgevaardigde naar de vergadering van het Ned. Roode Kruis worden de voor- .zitter en de secretaris benoemd. Tot leden der kascommissie worden benoemd de heer S. Schoneveld te Rijnsburg, J. A. Collette te Katwijk en B. J. M. Kortmann te Oegst- geest. Besproken wordt de salarieering der cursusleiders. Opgemerkt wordt, dat brieven van het Roode Kruis alleen port vrij zijn als deze geadresseerd zijn aan het Hoofdbestuur. Medegedeeld wordt, dat Dr. Eikelenboom als bestuurslid en lid heeft bedankt. Er was geen animo voor de rondvraag, zoodat de voorzitter hierna met een woord van dank voor de belang stelling en aangename discussies sloot. Personalia. De heer P. A. Roebeling, Rijksambtenaar bij de belastingen alhier, werd overgeplaatst naar Hoek van Hol land. Kampeerterrein. Naar we uit zeer be trouwbare bron vernemen, is er als gevolg der besprekingen bij de rondvraag in de vergadering van V.V.V. alhier, over het heffen van provisie voor leveranties aan de bewoners van het gemeentelijk kam peerterrein door den bewaker van het ter rein, een commissie uit den Katwijkschen Middenstand benoemd die een conferentie zal aanvragen bij B. en W. om over deze, naar de meening der vergadering ontoe laatbare handelingen, te gaan spreken. Naar men ons mededeelde is in bedoel de vergadering ter kennis van het bestuur gebracht dat iedere leverancier door den kampeerbewaarder verplicht wordt van 10 tot 15 pet. van het geleverde bedrag aan hem af te staan. Niet nakomen hiervan heeft onvoorwaardelijke uitsluiting van le veranties ten gevolge. Genoemde commis sie heeft o.m. tot taak gekregen te bewer ken dat deze ongehoorde bepalingen wor den weggenomen, bedoelde persoon geen invloed kan hebben op leveringen en iedere middenstaner gelegenheid krijgt op gepaste wijze clientèle te verkrijgen. Feestavond. Het R.K. Zangkoor gaf gisteravond, met welwillende medewer king van de afdeeling tooneel der St. Jo- sephgezellenvereeniging de gebruikelijke jaarlijksche uitvoering ten bate van het Paroohiehuis. Het was een avond vol kunstgenot; blijspel, kluchtspel, zang, voordrachten, duetten wisselden elkander af en in de pauze, zooals te doen gebrui kelijk is op zulke avonden, de noodige at tracties die de speciale bedoeling hebben de kas van het parochiehuis te bevoordee- len ten koste der aanwezigen, die hier niets tegen hebben omreden men krijgt „waar voor zijn geld" in den vorm van het bovengenoemde. Alles liep vlot van stapel en alle medewerkenden oogstten een daverend applaus na ieder numimer. Pastoor Schiphorst sprak aan het slot een dankwoord aan al'len, die dezen avond zoo schitterend hadden doen slagen, de zan gers, de afdeeling tooneel en niet het minst de jongedames die zich met den voorverkoop der kaarten hadden belast en nog meerdere werkzaamheden hadden op zich genomen, 't Was bijna middernacht toen de vele aanwezigen, want de zaal was bezet, dankbaar en voldaan, huis toe gin gen. Op verdienstelijke wijze trad de heer Hoppezak te Leiden als grimeur op, ter wijl de heer v. d. Valk de pauze met piano muziek vulde. Inkwartiering. In den nacht van 2 op Maart zullen rond Katwijk nachtelijke oefeningen gehouden worden door 150 mi litairen. De Rector van het St. Willibror- dus Missie-college heeft voor deze inkwar tiering, die aan de nachtelijke oefening voorafgaat, enkele zalen van het College belangloos beschikbaar gesteld. Door de inwoners zal zulks ongetwijfeld hoogelijk worden gewaardeerd daar deze inkwartie ring anders bij de inwoners had moeten plaats hebben. Tegen den avond arrivee- ren de militairen om in den nacht vanuit hun kwartier uit te rukken. Tuinbouw. Het raakt met de aanvoer der verschillende winterproducten ten ein de. De veilingen zullen zeer waarschijnlijk vroeger beëindigd zijn dan vorig jaar. Dat er geregeld voor de meeste producten re delijke prijzen gemaakt zijn, zal hier veel toe hebben bijgedragen. Die nog producten bewaard heeft in de hoop op verhooging der prijzen heeft een teleurstelling moeten ondervinden. Dank zij de gunstige weersgesteldheid en de regeling voor werkverschaffing door middel van en ten bate der tuinbouwbe drijven, is er op heden minder werkloos- heiddan als regel in dezen tijd het geval is. STOM PW IJK. R.K. Volksbond. Het bestuur van den R.K. Volksbond verzoekt ons te willen mel den, dat de vergadering van Vrijdagavond wegens omstandigheden tot nader te bepa len datum i6 uitgesteld.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5