WOENSDAG 22 FEBRUARI 1933 No. 7439 DAGBLAD VOOR LEDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 21ste Jaargang Ceid^eheSoii/fca/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ©ent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. Tusschen democratie en dictatuur. Men weet, dat de voorzitter der Tweede Kamerfractie van de S. D. A. P. de heer Albarda op een openbare vergadering, on der luid applaus, heeft verklaard, dat de muiterij aan boord van „De Zeven Provin ciën" hem zoo'n duivelsch genoegen deed en dat de heer Albarda pertinent weigerde in de Kamer 'om deze uitlating te des- avoueeren. Maar'fc heeft den schijn, dat de heer Albarda is gaan inzien, dat zulk een op treden, in wezen revolutionair, feitelijk on democratisch is en hoogst onverantwoor delijk. Dat inzicht komt wel laat, doch het schijnt toch door te breken. In de socialistische pers van Maandag avond schreef de heer Albarda n.L in een artikel o.m. het volgende: Het wordt meer dan tijd, dat men zich tot een ernstige en rustige beoor deeling van het ernstige geval, met zijn oorzaken en zijn gevolgen, bezint. Duurt de opwinding voort, dan komt men van kwaad tot erger, en dan wordt het hoe langer hoe moeilijker tot de kalmte terug te keeren, die voor een rechtvaardig oordeel ver- eischt is. Geen eerlijk en ernstig niensch zal de „muiterij" beschouwen als een on schuldige handeling, die goedgekeurd mag worden. Zelfs als die handeling ten onrechte muiterij genoemd wordt, en in wezen en bedoeling slechts een zeer slecht gekozen vorm van demon stratie was, kan zij niet anders dan volstrekt ontoelaatbaar worden ge noemd. Inderdaad, „het wordt meer dan tijd". Doch intusschen gaat de S. D. A. P. voort met het verspreiden van circulaires, waarin geen sprake is van „een ern stige en rustige beoordeeling van het ern stige geval", maar waarin het volk tegen regeexing en gezag wordt opgejaagd en op gehitst. En de socialistische pers van gisteravond komt in een artikel op tegen de giste ren door ons vermelde meening van den sociaal-democraat prof. J. Goudriaan Jr., die tot de partij inzake haar optreden rondom het gebeurde met „De Zeven Pro vinciën" een zeer scherpe, en ook zeer ver diende, beschuldiging heeft gericht. Het artikel besluit: Gezag, zeker, maar piet elk gezag. En geen democratie, die ook het meest misdadige gezag heilig spreekt. In de socialistische pers vindt blijkbaar de meening, waartoe ir. Albarda ten slotte is gekomen, dat de rebellie van de sche pelingen „.volstrekt ontoelaat baar" moet worden genoemd, nog geen steun. Integendeel, men gaat nog steeds voort met den opstand goed te praten, om dat deze inging tegen.„het meest misda dige gezag" In het jongste nummer van „De Kath. Pers orgaan der Ned. Kath. Journalis ten, wordt gewezen op het gevaar, dat de persvrijheid in ons land dreigt, tenge volge van de onbeheerschte en ongebrei delde hetze-campagne der socialistische bladen tegen het gezag. Het orgaan der Kath. Journalisten schreef o.m. het volgende: Persvrijheid is alleen bestaanbaar, wanneer de pers haar verantwoorde lijkheid beseft om de vrijheid, welke zij geniet, niet te doen ontaarden in •een bandeloosheid. De wijze, waarop nu de sociaal-de mocratische pers in de laatste dagen de vrijheid van critiek misbruikt, tot een voor elke overheid en elk gezag ontoelaatbare ophitsing, door ver draaiing der feiten, door een „lieg maar raak" systeem (de uitdrukking is van „Het Vaderland") vormt o.i. een ernstige bedreiging voor de in ons land bestaande persvrijheid. Vrijheid, zonder gebondenheid, ont aardt m anarchie. Welnu, wie de bladen van de Ar- beidspers van de laatste dagen heeft doorgelezen, zal moeilijk kunnen ont kennen, dat hier nog van eenige ge bondenheid of verantwoordelijkheids gevoel sprake is. Terecht constateert „De Nederlan der" van 11 Februari, dat wij hier een voudig met anarchie te doen hebben. Eb in het orgaan van de de directeuren der Ned. Dagbladpers schrijft de heer Lang, directeur van „Het Vaderland" o.m. bet volgende: Het is eigenlijk een geluk, dat de Arbeiderspers geen lid meer is van onze vereeniging, want wij zouden den heer v. d. Veen moeilijk meer in ons midden kunnen toelaten en hem met Ihet noodige respect behandelen. De collega's zullen vermoedelijk in de da gen na 4 Febr. de berichtgeving in de Arbeiderspers hebben gevolgd en ik geloof wel, dat ik uit het hart van ve len hunner spreek, wanneer wij hier onzen grondigen afkeer te kennen ge ven over de wijze van redigeeren en dirigeeren van de Arbeiderspers in Nederland gedurende de laatste week. De voorlichting, door de socialistische pers in den laatsten tijd gegeven, schept in derdaad een nationaal gevaar. De S. D. A. P. wankelt tusschen de de mocratie en de dictatuur van het Commu nisme. TWEEDE KAMER De Surinaamsche begrooting. Het duurde tot kwart over een voordat voldoende leden aanwezig waren om de ver- dering te kunnen openen. De politieke si tuatie en het behandelde onderwerp: de Surinaamsche begrooting droegen er blijk baar toe bij dat vele leden zich een gang naar den Kamer meenden te kunnen bespa ren. Erkend moet worden, dat de repetitie van jaarlijksche repertoire door de habi tue's der Surinaamsche begrootingsdebat- ten weinig nieuws opleverden. Over de zaak de Kom en de gevolgen daarvan wist men nog te weinig dan dat ernstige leden zich aan een bespreking zouden wagen. Alleen de heeren IJzerman (s.d.a.p.) en Wijnkoop (c.p.) waren dadelijk met hun, natuurlijk afkeurend, oordeel klaar. Voor het overige passeerden de vruchtencultuur, het alge meene plan van opbouw der kolonie, de gouddelverij enz. de jaarlijksche revue zon der dat men eigenlijk een stap verder kwam. Het eenige belangwekkende was de groo- te aandacht die werd besteed aan de motie van den R.K. Volksbond te Paramaribo, waarin, met een eerlijke rondborstigheid de vinger werd gelegd op tal van wonde- plekken in deze door de crisis zoo asvaar getroffen kolonie. Het gaat natuurlijk niet aan, de heer Feber (R.K.) betoogde het terecht, den gouverneur-generaal Rutgers den schuld te geven van dezen invloed van den crisis op den zeer slechten economi- schen toestand der kolonie. Maar ander zijds mag toch de vraag worden gesteld of het bestuur niet meer initiatief diende te toonen en niet meer moest worden samen gewerkt met een organisatie als de Volks bond, die zelf verklaart achter het gezag te staan, maar tegelijkertijd in de bovenbe doelde motie aan de belagers van dit ge zag harde noten, te kraken geeft. Zoowel de heer IJzerman als de heer Joekes (v.d.) beriep zioh op deze motie, wat den heer Feber aanleiding gaf de socialistische sprekers aan te bevelen metr geregeld ken nis te nemen van de handelingen der Ka tholieke organisaties. Het meest krasse ding dat in deze motie wordt gezegd, is wel de openlijke beschuldiging dat lagere amb tenaren zeer streng, tot zelfs met brood roof toe, worden gestraft wanneer zij din gen doen die met de zedelijkheid in strijd komen, doch dat hoogere ambtenaren voor veel grovere delicten geen enkele straf ont vangen. De heer Joekes noemde dit funest voor de handhaving van het gezag en de heer Feber, die verklaarde dat hij niet kon beoordeelen of alle in de motie genoemde feiten inderdaad zoo zijn, voegde hieraan toe,'dat aan de juistheid van dit feit niet viet te twijfelen, en 't prestige van 't gezag moest worden ondergraven wanneer tegen deze ambtenaren in hoogere rang niet krachtig werd opgetreden. De heer Wijn koop noemde zelfs de namen dezer heeren en verklaarde dat zij heel goed wisten ge dekt te zijn, en daarom ongemoeid konden voortgaan met Indische en Hindoemeisjes aan zich te doen uitleveren. Het antwoord van den minister op deze beschuldigingen was ontwijkend, hij zeide 'dat geen enkele gouverneur-generaal zooveel tegen de on zedelijkheid had gedaan als deze, maar dat de zaak zoo moeilijk was en daardoor on bevredigend. Zonder de parlementaire si tuatie waarin wij verkeeren zou hierover zeker meer te doen zijn gekomen en was het lot der begrooting zeker niet veilig ge weest. Thans werd deze, nadat ook nog de onderwijskwestie opnieuw op het tapijt was gekomen, z.h.st. aangenomen. EERSTE KAMER De Begrooting. De Eerste Kamer is gisterenmorgen begonnen de algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting 1933. Hierbij wordt tevens behandeld het wetsont werp heffing van opcenten op de ge meentefondsbelasting en de vermogens belasting over het belastingjaar 1933 1934. De heer De Geselaar (C.H.) be toogt, dat in de huidige tijdsomstandig heden de verschillende heffingen op de vermogens hoogst onbillijk werken. Deze onbillijkheden komen nu in een nog scherper licht te staan. Spr. zal intus- sohen zijn steun aan de 30 opcenten op de vermogensbelasting voor dit jaar ge ven, nu zij zijn gekoppeld aan die op de gemeentefondssbelasting en omdat hij groot vertrouwen heeft in den minister van Financiën. Hij waarschuwt echter tegen het heffen van. zoodanige vermo gensbelasting, die op onteigening zon der schadevergoeding begint te gelijken. Wat de eigenlijke begrooting betreft, behoort niet alleen de gewone doch ook de buitengewone dienst sluitend te wor den gemaakt. Spr. maakt in dit verband 'bezwaar tegen het voteeren van 7 ton voor de verdere droogmaking der Zui derzee. De heer V a n E m b d e n (V.D.) wenscht enkele opmerkingen te maken over het advies van den Minister-Pre sident aan de Kroon naar aanleiding van het conflict met de Tweede Kamer als gevolg van de aanneming van de motie-Boon. Spr. vraagt o.a. waarom, waar het hier een speciale justitie-bezuiniging gold, men den minister van Justitie niet heeft losgelaten. De minister-president schijnt bij de Tweede Kamer een on wil tot bezuinigen te hebben waargeno men. Maar een dergelijken onwil heeft spreker ook wel bij den minister van Financiën geconstateerd (gelach), n.l. waar het gold de militaire uitgaven, toen spr. een bezuiniging met 12 mil- lioen bepleitte. Sprekende over de muiterij-kwestie zeide spr., dat het gezag onvoorwaarde lijk moet worden erkend en geëerbie digd, maar op de wijze van onderdruk king had spr. ernstige critiek. Hij hoopt tenslotte, dat wij een par lementaire, democratische Regeering zul len krijgen. De heer M e n d e 1 s (S.D.) vindt het zeer opmerkelijk, dat dezelfde Regeering die tot ontbinding van de Tweede Ka mer adviseerde, genregelijk iet die Ka mer nog allerlei wetsontwerpen wil be handelen. De muiters wenscht spreker niet tot helden te promoveeren, doch hij wenscht hen ook niet tct misdadigers te zien gedegradeerd. Deze jongelui zijn slacht offer gebleken. Spr. verwijst naar een artikel van een Indischen Handelsblad correspondent, volgens wien de officie ren geen flauw benul hadden van het geen er in de hoofden der sohepelingen omging voor wie zij de vaders en ver zorgers behoorden te zijn. Het woord is thans aan den heer D e Savornin Lohman (C.H.) doch wegens gevorderd uur, wordt de verga dering te 4.40 verdaagd tot hedenoch tend elf uur. De Chr. Hist, in de Eerste Kamer keuren de houding hunner partij-genooten in de Tweede Kamer af. Heden zijn de algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting voortgezet. De heer deSavorninLokman (Chr. H.) zegt, dat de Chr. Historische Eerste-Kamerfractie de aanne- neming der moti e-B o o n be treurt. Helaas was in de Tweede Kamer de partijvoorzitter dr. Slotemaker de Bruine wegens gezondsheidsredenen afwezig; nij zou zeker tegen de motie hebben gestemd. Voor hetzlfde geval gesteld, zou ook de Eerste Kamer-fractie hebben tegengestemd. Terecht heeft minister Donner die stemming als symptomatisch gekenschetst, waar de Tweede Kamer in vele gevallen weinig nei ging toonde om te bezuinigen. Spr. noemt daarvan verschillende voorbeelden. Veel vroeger had de regeering de conflictpositie moeten aanvaarden. ERNSTIG SPOORWEG ONGELUK BIJ HEDEL. HET VERKEER GESTREMD. DRIE LICHTGEWONDEN. In den afgeloopen nacht omstreeks half drie heeft tusschen Hedel en 's-Hertogen- bosch juist over de ri-vier de Maas aan de zijde van 's-Hertogenbosch een botsing plaats gehad tusschen twee goederentrei nen. Tengevolge hiervan is het spoorweg verkeer tusschen beide plaatsen totaal ge stremd. De oorzaak van de botsing is tot dusver nog niet opgehelderd. Een leege kolentrein met bestemming voor Heerlen, komende uit de richting Utrecht, kwam in botsing met een goederentrein uit de richting Den Bosch. De botsing geschiedde juist op het kleine gedeelte enkelspoor voor de brug over de Maas. Hoewel de beide treinen geen groote snelheid hadden, waren de ver woestingen, door de botsing aangericht, zeer ernstig. De beide locomotieven en twaalf wagons van beide treinen ontspoor den. Vier wagons werden nagenoeg geheel vernield. De beide locomotieven werden ernstig beschadigd. Bij de botsing werden een machinist en een remmer zeer licht gewond. Voor het treinverkeer naar het Zuiden heeft deze botsing ernstige gevolgen. Op de plaats des onheil® is een groote verwoes ting aangericht en het zal waarschijnlijk den geheelen dag duren voordat de strem ming van het verkeer op deze lijn zat zijn opgeheven. De spoorwegen hebben tusschen Den Bosch en Hedel voor het vervoer van passagiers een autobusdiensfc ingesteld zoodat de reizigers voor het Zuiden slechts tot Hedel per trein kunnen komen en daar na per autobus naar Den Bosch worden gebracht. Het sne'.treinverkeer wordt zooveel mo gelijk over Nijmegen of over BredaRotter dam geleid. Met het opruïmingswerk is hedenmorgen vroeg een aanvahg gemaakt. Om zeven uur vanmorgen reeds was de groote kraan wa gen uit Utrecht ter plaatse. Ook uit Nij megen werd een kraanwagen gezonden. De beide licht gewonden zijn afkomstig uit Amsterdam. Het blijkt, dat er aldus wordt nader gemeld nog een derde gewonde is, na melijk de remmer Nijenhuis uit Utrecht, wiens kwetsuren ernstiger zijn dan van de beide andere personen. Na ter plaatse door dr. de Ridder uit Hedel te zijn verbonden is hij per auto naar het Protestantsch Zie kenhuis te Den Bosch overgebracht. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De Volkenbondsvergadering heeft haar beslissing inzake het Chineesch—Japansche conflict tot Vrijdag uitgesteld. (3e Blad). Brüning door nazi's aangevallen. Steger- wald neergeslagen. (2de Blad). Groote ramp te Sjanghai. (Buitenl. Ber. 2de Blad). BINNENLAND. Algemeen begrootingsdebat in de Twee de Kamer Tegenstelling tusschen de Chr. Hist, in de Eerste en in de Tweede Kamer. (lste Blad). Nieuwe verdragen tusschen Nederland, België en Luxemburg, (lste Blad). Conflict in de Personeelsraad bij de Ned. Spoorwegen, (lste blad). Spoorwegongeluk te Hedel. Drie licht gewonden. (lste pag.). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De Zesdaagsche te Stuttgart. (3de en lste blad). De voorbereidingen voor de Davis Cup wedstrijden. (Ie blad). BINNENLAND KONINKLIJKE BESLUITEN. Burgemeester. Per 15 April a.s. is benoemd tot burge meester van de gemeente Waarde J. C. van Burg. Alg. Rijksarchief. Op verzoek eervol ontslag verleend aan mr. C. C. D. Ebell, archivaris bij het Alge meen Rijksarchief te 's-Gravenhage. UIT DE STEENINDUSTRIE. Geen collectief arbeidscontract. In de op Dinsdag 21 Februari te Arnhem gehouden vergadering van steenfabrikanten aan de groote rivieren, zoowel van ring- al6 v.amoveu-fabrikanten, vrijwel de geheele steenindustrie vertegenwoordigende, werd de volgende motie aangenomen: „De vergadering is unaniem van mee ning, dat gezien den uiterst slechten toe stand in de geheele bouwwereld en tenge volge daarvan de absolute onzekerheid of en in welke mate in het komende jaar steen geproduceerd zal worden, het onmogelijk is, vooralsnog in deze periode een collectief ar beidscontract af te 6luiten'\ HET HUIS AAN DE MAURITSKADE No. 25 TE DEN HAAG, dat door de R.-K. Staatspartij is aangekocht, en waarvan een gedeelte zal worden ingericht voor partij bureau.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1