de begrootingsdebatten ïn den leidschen raad het college van b. en w. aan ket woord gemengde berichten VRIJDAG 17 FEBRUARI 1933 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 De eerste ronde afgelegd DE VIERDE DAG. PERSONEELSAANGELEGENHEDEN, j De vierde dag van de bogrootingsdebat- ten in den Leidsohen Ra&d werd Dond3r- dagmiddag geopend door den heer Kui pers, die zijn Woensdagavond afgebroken betoog vervolgt met zich te verzetten tegen het beleid van B. en W. om in verschillen de vacatures uit bezuinigingsmotieven* niet te voorzien. iSpeciaal funest vindt hij dat voor het politiecorps. Vervolgens keert hij zich tegen de verkeerde gewoonte ira los en tijdelijk personeel in gemeentedienst te houden zonder vaste aanstelling en hij licht zijn desbetreffend voorstel nader toe. Reeds 8 jaar geleden is op het verkeerde van deze politiek gewezen, evenwel tot nu toe zonder resultaat. Hij bespreekt vervol gens eenige politie-aangelegcnheden, mee- rendeels wat den internen dienst en de sa larisregeling betreft. Niet tevreden is spr. over het ancwoord van B. en W. inzake net niet-verleenen van verlof aan politie-agen- ten op S Nov. \1. bij gelegenheid van de groote socialistische betooging in Den Haag tegen het rapport Wel ter. Hij noemt deze houding zeer bekrompen. Evenals de heer Huurman bepleit spr. het invoren van witte jassen voor verkeers agenten; en vei der het instellen van poii- tiecursussen. Volgens zijn meening en spr. heeft daaromtrent met den heer Sehüller een voorstel ingediend mag aan los gemeentepersoneei nimmer minder loon worden uitgekeerd dan het minimum loon van de overeenkomstige loongroep der salaris-veroidbnmg, en niet minder dan üeb loon van een eventueel collectief contract, wanneer dat hooger mocht zijn dan boven genoemd minimumloon. Hij stelt vervolgens voor, de korting van het personeel van de zweminrichting aan het Rijn- en Schiekanaal over 1932 alsnog uit te betalen. 0 De V o o r z. deelt mee, dat dit het 77ste voorstel is. Wij zuhen een premie uitloven voor net SOste! (Hilariteit). De heer Kuipers verdedigt nu zijn voorstel inzake het instellen van een ar beidsreserve en protesteert tegen de inter ruptie van den heer Wilbrink „Ben je 't kwijt" toen de heer v. Eek zijn verontwaar diging uitte omtrent het gebeurde met de „Zeven Provinciën". Spr. noemt het voor ste l-Bergers inzake do salarisverlaging van het geineentepersoneel een open gestelde fuik, waar do S.D.A.P. evenwel niet in vliegt. Met de andere motie-Bergers kan spr. evenmin meegaan, ook niet met de subsi die-verlaging aan „Reuvens". DE MAN DIE DURFT. De heer Sehüller begint met de op merking, dat B. en W. in de stukken geen vreemde woorden moeten gebruiken weike sommige raadsleden niet verstaan. Hij ver dedigt zijn tezamen met den heer Kuipers ingecuend voorstel inzake het salaris van los en op arbeidscontract te werk gesteld gemeente personeel. B. en W. komen z.i. in dit opzicht het reed® in 1925 genomen raadsbesluit niet na, evenmin als later ge dane toezeggingen, hetgeen spr. uitvoerig toelicht aan de hand van oude raadsstuk ken. Het college stelt bij de interpretatie van de salaris verordening het tijdelijk personeel op één lijn met los personeel, het geen onjuist is. Z.i. behandelen B. en W. het gemeentepersoneel beneden critiek, het geen spr. bewijst met verwijzing naar den gemeentelijken .radio-distributie-dienst, waarom B. en W. eigenmachtig een salaris- regeling hebben ontworpen, zonder reke ning te houden met de salarisverordening. Spr. is vóór gemeentebedrijven, maar Haa moeten de salarissen ook betaald worden, welke verplicht zijn. Aan de Lichtfabrieken zijn verschillende arbeiders, die reeds jaren en jaren in los dienstverband zijn en denzelfden dienst verrichten als va«t personeel. Evenzoo bij het gesticht Endegeest,' waar een kok reeds 13 jaren in lossen dienst is. Ook huu ver plichtingen krachtens de Ambtenarenwet 1929 komen B. en W. niet na, door nog im mer na te laten een nieuwe ambtenaren- en werklieden-reglement in te dienen, a.s- mede een nieuwe regeling voor het losse personeel. Niets heeft dit college tot stand gebracht ten opzichte van het personeel in al den tijd, dat het zitting heeft. Het is schandaal, dat het personeel hongerloonen krijgt, terwijl de bedrijven zelf waaraan zij werken, winst maken. Z.i. is de begrooting voor den Plantsoendienst te laag geraamd, evenals trouwens in vorige jaren. Wordt <- eze post maar willekeurig op de begroo ting gebracht? Of zal men gaan bezuini gen. Spr. is niet tegen bezuiniging, maar e gemeente en de gcmeentcnaren mogen er niet onder lijden. De bezetting van de- zen dienst is z.i. onvoldoende en de ar beidsvoorwaarden van het personeel zijn er beneden peil. Een reorganisatie-rapport is al jaren verschenen, doch B. en W. over igen nog altijd. Zelfs zijn er nu weer eonige menschen op straat gezet. Dit is zuinig Christelijk beheer''. Vervolgens beschuldigt spr. B. en W.. ,t z,i de verordening op het bouwen en sloopen niet nakomen dit inzake het ver- ouwen van beerputten, we ke nu op on- oe-aatbare wÜze worden geledigd. Daarna verdedigt hij zijn voorstel in zake het instellen van een onderzoek naar de doelmatigheid van samenvoeging van de diensten van Bouw- en Woningtoezicht en 8ta-dsontwikkeling. Spr. heeft ook een bc- zuinigings-voorstel ingediend n.l. om het vervoer van a.lo materialen van gemeente werken in eigen beheer te doen uitvoeren, hetgeen z.i. veel goedkooper zal zijn dan uitbesteding, wat hij tracht aan te toonen aan de hand van officieele gegevens. De directeur van gemeentewerken erkent zelf het vervoer in eigen beheer te kunnen doen voor 0.75 terwijl B. en W. het hebben aanbesteed voor 1.25. Zijn voorstel zou de gemeente een bedrag van ongeveer 2600.besparen. De heer W i 1 b r i n kDie cijfers zijn niet juist. De heer Sehüller: Dat zal u moeten aantoonen. Het zijn officieele cijfers, Als ik wat bereken deugt het nooit. De heer Wilbrink: Omdat je het niet goed doet. De heer Sehüller meent, dat hij hier een bezuiniging heeft aangegeven, welke de gemeente niet benadeelen zaa, doch in tegendeel bevoordeelen. B. en W. zeggen, dat zij tijdens den win ter het schilderwerk in eigen beheer krach tig ter hand genomen hebben. Maar dat is onjuist, er zijn slechts een zes-tal schilders aan 't werk. Hier stuit spr. op den onwil van den wethouder van fabricage, die te vens aannemer is. Hij wil de k eine baas jes redden, doch deze bederven meer dan zij goedmaken, 't Zijn maar „sinartbaas- jes". De heer Wilbrink: Een schandaal om deze menschen, die hard werken, zóó te betitelen. De heer Sehüller: Ja, zulke men schen, die de arbeidsmarkt bederven en tot 's avonds laat doorwerken, moeten weg. Met hen heb ik niets geen medelij den, ai sterven ze van den honger. De heer Wilbrink: Dat is nu sociaal gevoel De heer Sehüller bespreekt verder de voordeelen van eigen beheer en bepleit zijn voorstel om aLe bestratingswerken in eigen beheer*uit te voeren. De uitbe steding van het straatwerk heeft hier tot allerdroevigste gevblgen geleid. De bestra ting is op verschillende plaatsen „narig heid"'. Spr. noemt het een jan boei aan Ge meentewerken. „Ik ga hier door aldus spr. voor de oppositie-man tegen ge meentewerken, maar de wethouders weten het evengoed, dat het een janboel is, doch zij blijven achter slot. Ik weet wel dat ik op de zwarte lijst sta en mijn positie in gevaar is, maar ook al zou ik slachtoffer worden, dan nog zal ik doorgaan met de waarheid te zeggen". De heer Wilbrink: 't Wordt een een drama De heer Sehüller: Ik wil klare wijn schenken, maar laten B. en W. ook eens dui delijk zeggen, wat zij denken over den gang van zaken bij gemeentewerken. Ik draai cr geen doekjes om en dat wordt mij kwalijk genomen. Maar de massa weet wel, dat ik gelijk heb. De heer Huurman: Vertel dat eens in de commissie van fabricage. De heer Sehüller: Ik sta daar al leen. Mij worden de gegevens geweigerd. De voorzitter dringt er op aan, dat de heer Sehüller zich een beetje zal be perken. De heer Sehüller: Neen, meneer de voorzitter, ik laat me nu niet meer beper ken. Als er fouten gemaakt worden door arbeiders of 'lagere ambtenaren dan wil spr. dat ook best erkennen. Hij kalmeert een beetje en gaat voort met de bespreking van de voordeelen van eigen beheer voor het straatmaken. Spr. breekt daarn-a zijn rede af. Het is half zes. De vergadering wordt geschorst tot 's avonds S uur. AVONDZITTING. Na in de middagzitting 2 1/2 uur nan het woord te zijn geweest, had de heer S c h ül Ier nog stof genoeg over voor de avond- zirlïng. In aansluiting bij de straatraakcrij van dezen middag behandelt hij than3 zijn in terpellatie, over de loonen bij de bestra ting. Hij vraagt B. en W. lo. of 't juist is, dat de directeur van gemeentewerken be kend heeft laten maken, dat in het ver volg het gegarandeerde dacloon aan <le stratenmakers niet meer zal worden uit betaald. 2o. Zoo ja, of dat besluit van B. en \V. of van den directeur uitgaat. 3o. Of B. en W. zich of den directeur daartoe bevoegd achten. Vervolgens bespreekt hij zijn voorstel inzake de uitgifte van gemeentegronden in erfpacht, welk stelsel hij verdedigt met een verwijzing naar andere plaatsen. Hij stelt vervolgens voor, bouwgrond voor ar beiderswoningen beschikbaar te stellen te gen een lager bedrag dan den kostenden prijs. In het uitbreidingsplan zijn de te bou wen arbeiderswoningen alle geprojecteerd in de achterhoeken. Daarin zit z.i. geen '.roede bouwpolitiek. Bovendien zijn ze te klein geprojecteerd. Spr. neemt de bewering van B. en W. dat zij met leedwezen moeten overgaan tot salarisverlaging van het gemeenteper soneel, een schijnbeweging. Zij handelen klaarblijkelijk uit zuivere werkgeverswel lust om de loonen zoo laag mogelijk tc maken. Overleg met de organisaties is zoo good als niet gepleegd. Z. i. is deze sala risverlaging onnoodig en spr. zal zich verzetten tegen elke loonsverlaging in welken vorm dan ook. De R.-K. organisa tie heeft zelf het voorstel-Bergers afgewe zen. Spr. bestrijdt vervolgens de economi sche uiteenzettingen van den heer Bos man, waarbij hij nog kans ziet een Leid- sche firma te beschuldigen van het mee doen aan z.g. „opzetjes". De heer Beekenkamp verwijt de S. D. A. P. kiezersbedrog, doch hij heeft zelf zijn zetel te danken aan kiezersbedrog. Ten slotte valt spr. den heer v. Es aan, wien hij een duff en geest verwijt. FINANCIEELE KANTTEEKENINGEN. De heer Donders zal zich beperken '-*■ eenige financieele t"-fteekcningen. Wij moeten ons niet de minste illusies maken van onze sluitende begrooting. Ook de be grooting 1932 was sluitend en toch kwam er een tekort van -1 ton. Dc post voor werk- loozensteun zal blijken niet voldoende te zijn. De crisis is nog lang niet ten einde. Ons land is lang buiten schot gebleven, maar nu zijn wij er ook in gekomen en dat blijft zoo in 1933. Gezien de voortschrij dende rationalisatie, zal de werkloosheid vooreerst niet verdwijnen. Aan den ande ren kant zullen dc opbrengsten der belas tingen z.i. niet meevallen. Alen kan ge makkelijk praten over het geld halen waar het zit, maar het staat vast, dat dit niet bereikt kan worden door opeenten- verhooging op de gemeente.rondsbelasting. Z.i. zal het daartoe toch wel moeten ko men en in April zullen de opcenten wel van 60 op 80 moeten worden gebracht. De tijd om belaslingverhooging toe te passen in den vorm van plaatsing in de 2e klasse acht spr. nog niet gekomen. Deze druk op de laagste inkomens is althans nu niet redelijk, zoolang er nog andere we gen open staan. D<? laagste inkomens moe ten bij herklassificatie meer betalen dan bij een opcentenverhooging van 60 op het geval zou zijn. Dat acht spr. onjuist. Van het beginsel der draagkracht is hierbij niets te bespeuren, evenmin komt de be voorrechte positie van kinderrijke gezin nen tot- uiting. Spr. kan dan ook met deze herklassificatie niet. meegaan, al is hij zich bewust van het feit, dat later daartoe wel zal moeten worden overgegaan. Dat onze financieele toestand nog niet hopeloos is, hebben wij te danken aan onze bedrijven. Wij moeten met die bedrijven dus uiterst voorzichtig zijn. Voorstellen, die geld ont trekken aan de Lichtfabrieken hebben der halve zijn instemming niet. Spr. geeft het college in overweging om de beide voor- stellen-De Reede in praeadvies tc nemen, daar de raad over deze aangelegenheid nog niet oordeelen kan. Het voorstel om de L. D. AI. in gemeentebcheer te brengen zou noodlottig voor de Leidsche financiën zijn, omdat Leiden de bezittingen van do Alii. dan zou moeten naastenhetgeen een gevaarlijke zaak is. Aankoop vün alle aan deelen zal met tact moeten geschieden. Omtrent loonsverlaging zegt spr., dat degenen, die zich daartegen verzetten, geen inzicht hebben in de realiteit der dingen. Loonsverlaging is altijd nog beter dan ontslag. AVil men geen loonsverla ging, dan moet men deze gelden vinden door opcentenverhooging plus herklassifi catie, hetgeen z.i. zeer ongewenscht is. Overigens kan spr. zich met het beleid van B. en W. vereenigen. IN 'S HEMELSNAAM BEPERKING. De vDorz. constateert, dat de raad aanzienlijk ten achter is bij vorige jaren zoodat de begrooting niet in een week be handeld zal kunnen worden. Het behande len van de begrooting is dit jaar geen ge noegen. Tn ccen enkele gemeente leidt z.i. de behandeling van de begrooting tot dergelijke stroom van voorstellen leidt het onmogelijk is in te gaan. Spr. geeft de fractie-leiders in overweging om te komen tot een betere wijze van behandeling <1 begrooting. Deze wijze van behandcli is verkeerd. De begrooting is toch niet vlo eenige zelfs niet dc beste gelegenheid om allerlei wenschen naar voren te bren gen. Alen heeft geklaagde, dat de Alg. Be schouwingen een vergaarbak zi'n gewor den. Sommige voorstellen hadden mis- |schicn bij de artikelen besproken kunnen worden, maar het onderbrengen bij de alg. besprekingen was de eeniec manier dc begrooting tijdig onderdak te brengen. Dc subsidies speciaal moeten in ondcrlin verband beschouwd worden, anders wordt het een warboel. Een groot aantal voor stellen keert jaarlijks terug, hetgeen spr. betreurt, omdat het een beschuldiging is aan den raad, dat deze niet dc noodic' ernst wijdt aan deze voorstellen. B. en AA zullen er niet veel over zeggen, en ook over de andere voorstellen zullen zij kort Den heer Wilmcr zegt spr. toe, d«at di kwestie van concentreerende reorganisatie in ernstige studie zal worden genomen, doch spr. wijst er op, dat verscheidene reorganisaties reeds in voorbereiding zijn De heeren Bosman en do Reede hebben aangedrongen op bezuiniging in de be drijven. Dat is inderdaad zeer moeilijk, en B. en W. zullen uitzien of zij eeu ge- schikten adviseur kunnen ivnden. Veel cri tiek is uitgeoefend op het beleid van wet houder Romijn, doch spr. wijst ap de col legiale samenwerking in het college van B. en AV. en constateert, dat de politiek van den wethouder van Soc. Zaken ge sanctioneerd wordt door het heele college. Critiek op zijn beleid, is critiek op het hoele college. AA'ij zijn niet feilloos, doch men moet bedenken, tegenover welke moeilijkheden het college op dit gebied komt te staan. Tegenover den heer van Eek meent spr., dat de raad niet de plaats is om politieke propaganda te voeren. De heer v. Eek is al te zeer overtuigd van de voortreffelijkheid van zijn methode. Laat hij eens de bestuurspractijk meemaken en hij zal zien, dat zijn methode niet feilloos is. De voorstellen-v. Eek, reeds meermalen ingediend, ontraadt spr. ook nu. Do hou ding van den heer v. Eek in zake dc Leid sche Hout verbaast spr. ten zeerste. Bij de stichting van de Leidsche Hout stelde de heer v. Eek het tot stand komen het bosch boven den vorm. Thans komt hij daarop terug. Jammer is de ver mindering van de subsidie, maar dc nood zaak van bezuiniging dwingt daartoe. Het college ontraadt verder aanneming van het voorstel-v. Eek inzake de muziekuit voeringen enz. op do drie hoogste Chris telijke feestdagen. Evenmin gaat spr. mee niet de annexatieplannen van den heer v. Eek. Diens voorstel leidt op het oogenblik tot niets, nu Gcd. Staten daartoe weinig bereid blijken tc zijn. Inzake politic-aan gelegenheden verklaart spr. dat hij geen aanleiding vindt om thans over te gaan tot aanstelliug van een vrouwelijke kracht- bij de politie. Andere dingen zijn noodza kelijker. Overwogen wordt de brandweer onder te brengen bij de politie. Spr. verdelgt de sub sidie aan de Politio-Sportvcr., omdat dezg vereeniging zorgt voor een op peil houden van dc krachten van het corps. In ver schillende corpsen is het doen aan sport zelfs voorschrift. AVordt de subsidie ver worpen, dan zal spr. voorstellen, gelden uit te trekken voor de verzorging van het phvsieke peil van het corps. Omtrent de witte jassen van do verkeers agenten zegt spr. dat de commissaris daar tegen is, omdat dan de aanwijzingen min der goed zichtbaar zijn. De kwestie van do verb.indende rijwiellantaarns is in de prak tijk niet zoo gemakkelijk; het maken van een proces-verbaal is zeer moeilijk door do eisehen, welke de rechterlijke macht Btelt. De houding van de Spoorwegen is oorzaak, dat er geen wijziging is gebracht in de re- ge ing van de taxi's, ofschoon B. en AV. wel voorstanders zijn van een opschuif- systeem. Uitbreiding van het autobusver- keer in de stad is niet zoo gemakkelijk, mede om de beperkte ruimte op het Sta tionsplein, doch B. en AV. zullen elk initia tief in deze zooveel mogelijk bevorderen. De heer Kuiper heeft gewezen op het niet vervullen van vacatures, doch men wacht gewoonlijk tot er eenige vacatures zijn. omwille van de opleiding der nieuwe krachten. Spr. kan zich niet vereenigen met een automatische bevordering in het poli tiecorps. Inzake de verlof-kwestie op 8 Nov. merkt spr. op, dat op dien dag een meeting plaats had -van de O.S.P. die als Piet Hein is, k.ein van naam, maar zijn daden zijn groot. Spr. merkt nog op, dat bij dc aanstel ling van nieuwe agenten niet op politieke kleur wordt gelet. Inzake het toestaan van bloempjesdagen antwoordt spr. den heer AA'ilmer, dat hij het bezwaar van het intrekken daarvan gevoelt, doch het ool.ege is daartoe geko men, wegens het groot aantal van derge lijke dagen, wat o.a. de opbrengst van het Crisis-comité benadeelt. Een nieuwe rege ling zal echter worden ontworpen, waarbij rekening zal worden gehouden met de go- maakte opmerkingen. Voor het college is er geen aanleiding om er bij Reuvens op aan te dringen om de .Tribune" weer toe te laten. DE WETHOUDER VAN ONDERWIJS ANTWOORDT. AVethouder T e p e was voornemens om in zijn afdeeling een kortheidsrecord tc slaan in deze politieke zesdaagsche, omdat cr weinig onderwijszaken ter sprake gebracht zijn, doch de aangevoerde, personcelzaken maken het hem onmogelijk. Hij zal echter trachten (de beeldspraak volhoudend) om het tempo van zijn koppel- genoot (de voorzitter) bij te houden De heer Aros heeft geklaagd over de traagheid bij het departement van onder wijs, doch spr. zet uileen dat dit niet tc wijten is aan den wethouder, noch aan de afd. onderwijs. De heer Vos heeft gepleit voor een schoolparlement, doch spr. vreest daarvan vertraging in de gang van zaken, hoewel hij nadere overweging toezegt. De heer A\7ilbrink heeft beweerd, dat niet de noodige zuinigheid wordt betracht bij de scholenbouw. Doch dat zijn bijzondere scholen en de heer Wilbrink moet maar eens informeeren bij die schoolbesturen. AA'at de personeelszaken betreft.... (In terrupties: Tempo houden! De tweede sprint begint!)zal spr. grootendeels verwijzen naar hetgeen bij do vorige be groot ingen is gezegd. De regeling voor het tijdelijk personeel is, dat zij na twee jaar vast aangesteld moeten worden. Los per soneel kan niet vast worden aangesteld, zoolang 't niet gedurende enkele weken tijde lijk is aangeste d. Geen enkel voorschrift schrijft voor, dat los personeel na zekeren tijd tijdelijk moet worden aangesteld. Ge woonte is dat echter wel. Er zijn wel uit zonderingen, doch daar is reden voor, deels om persoonlijke redenen, deels omdat re organisatieplannen in voorbereiding zijn. Reorganisatie-plannen voor het personeel kunnen beter wachten op het nieuwe amb tenaren-reglement. Laat de heer Sehüller niet zijn voorstellen ook wachten tot die ge egenheid. De heer Sehüller heeft een houw gedaan naar spr. inzake de salarisregeling van los gemeente-personeel. De wijze van behande ling van deze zaak betreurt spr Deze kwes tie ha<l grondiger besproken kunnen wor den in een andere vergadering. Het raads besluit inzake het minimum loon van los personeel is voor tweeërlei uitlegging vat baar. Er zijn n.l. twee minima, n.l. voor tijdelijke en voor vaste arbeiders. B. en W. hebben gemeend, dat bedoeld is het mini mumloon voor tijdelijk personeel. Burge meester de Gijselaar heeft zioh blijkbaar vergist, toen hij indertijd sprak van vaste arbeiders; van een niet nakomen van ge dane toezeggingen is geen sprake. De heer v. Eek wil B. en AV. advies doen inwinnen omtrent de invoering van mede zeggenschap. B. en AV. achten t wenschclij- ker deze kwestie pas aan de orde te stellen bij de herziening van het ambtenaren reglement en verzoeken den heer v. Eek zijn voorstel in te trekken. Dc indiening van dit ambtenaren-regle ment heeft vertraging ondervonden, om dat in de commissie voor G. O. bes.otcn is de reeds uitgewerkte ambtenaren- en werk lieden reglementen samen te smelten tot één ambtenaren-reglement. Herhaaldelijk is beweerd, dat met het Georg. Overleg to weinig rekening wordt gehouden. Hier is oen bgwijs van het tegendeel. Ook in de kwestie van de salariskorting hebben B. en AV. steeds een geest van toe nadering getoond, in tegensie.ling niet. do houding der organisaties. Dat B. en AV. weinig rekening hebben gehouden met de zienswijze van de commissie ad hoc, is be grijpelijk omdat deze commissie onder ge heel andere tijdsomstandigheden is bijeen gekomen. Het rapport van deze commissie kon niet als basis dienen voor do gezonde 'alarmregeling in deze. tijden. Dc heer AA'ilmer heeft betoogd, dial salariskorting slechts als uiterste maat regel kan worden toegepast. Spr. is het daarmee eens. De salarissen zijn hier in derdaad niet hoog, maar do gemeente kan deze bezuiniging niet missen en meent dat do vorm van pcnsioongclijkinaking de beste weg is. De hoer Bergers wil een anderen vorm. Spr. meent, dut het niet verstandig is, thans reeds to beslissen over dezon vorm. Dal moei een onzuivere stemming geven. 13. en AV. stellen voor, om wanneer prin cipieel tot salaris-verlaging is besloten, do vormkwestie uit to stellen, totdat het G. O. ia gehoord. Tot slot verklaart spr. dat hij zich aan sluit bij de woorden van den voorzitter in zake critiek op het beleid van wethouder Komijn. De vergadering wordt daarna te half 12 verdaagd tot Vrijdagmiddag 2 uur. OVERREDEN EN GEDOOD. Gistermiddag is dc 65-jarige G. B. woon achtig te Zierikzee, toen hij op den weg fietste aangereden door de stoomtram van de Uotterdamsche Maatschappij. Het slacht offer was bijna onmiddelijk dood. ONGELUK MET EEN SCHIETMASKER. Door verkeerd gebruik kogel in het lichaam gekregen. Dinsdagmiddag had in de slagerij van den heer Wijnhoven te Venray een ernstig ongelijk plaats. De 17-jarigo slagersknecht T. Driesscn uit Horst was eind® cenigen tijd als leerjongen aldaar werkzaam. Dins dagmiddag wilde de jongen in do slagerij een varken mot het schietmasker dooden. D. was echter blijkbaar niet op de hoogte met de behandeling van dit wapen, want in plaats van den vuurmond op het dier te richten, zette hij juist den andoron kant» op het dier en richtte aldus den vuurmond op zich zelf. Toen dan ook het schot afging, schoot hij zioh in de borst en viel toen be wusteloos neer. Eenige knoohta dio hem zagen vallen, snelden te hulp. Zij waar schuwenden onmiddellijk den dokter, die overbrenging naa-r het ziekenhuis te Ven- lo noodig achtte. Hier had een spoedopera tie plaats om den kogel, die ondor ecu schouderblad gedrongen was, te verwijdorn. De toestand van D. is ernstig. „Msb". DE RAMP OP DE AMER. Hoe de zaak zich heeft toegedragen. Eenige dagen geleden is melding ge maakt van liet vinden van een met kunst niest geladen klipperschip, dat in de Amer gezonken was; de beide opvarenden, twee gebroeders A'an Dongen, waren verdwe nen. Thans verneemt dc „X. Rolt. Crt." om trent dit ongeval het volgende: Vrijdagavond tegen half zeven werd er langdurig en krachtig alarm gemaakt, het geen de bewoners van enkele boerderijen in de Biesbosch opvatten als den roep van een schipper, die vroeg om afgehaald te worden of die zijn knecht aan boon! riep. Men sloeg er daarom niet verder acht op. Tegen half acht werd er een zware slag gehoord en plotseling vertoonde zich op de rivier een schijnsel van licht, dat ooliter niet den indruk van brand maakte en dat door zeer weinigen werd opge merkt. Daarmee was het lot beslist van twee jonge menschenlevcns en is de schuit langzaam gaan zinken. De ontploffing heeft in het vooronder plaats gehad. Aangezien er geen oog getuigen meer in leven zijn, wordt de vol gende veronderstelling gemaakt: De schippers moeten meegevoerd, al thans bij zioh golrad hebben, een voorraad kruit, slaghoedjes, granaten, bommen of welke helschc machine dan ook. Men ver moedt, dat zij deze goederen hebben mee gebracht en gereed gezet voor verder ver voer. Door het schommelen evenwel van dc .schuit is hel niet uitgesloten, dat zoo'n pakje gevallen zou kunnen zijn, hetgeen de ontploffing heeft bewerkt. Over het vooronderluik of -klep ligt als gewoon lijk een afsluitijzer. Dit ijzer en liet luik zijn van het voordek afgerukt en wegge slingerd. Zeer waarschijnlijk is Jan, die 21 jaar oud was en do jongste van de twee broers, door den ontzettpnrlcn luchtdruk overboord geslagen en verdronken. Zijn lijk is nog niet gevonden. De oudste heeft zich klaarblijkelijk, doodclijk getroffen, naar liet achteronder te. bod begeven. Dc ontjiloffing heeft het ijzeren schot, het welk dc scheiding vormt van vooronder en ruim, totaal ontzet en daardoor werden zeer veel nagels, welke ter bevestiging van het schot aan bak- en stuurboordzijde zijn aangebracht, uitgerukt. Juist door deze kleine nagclgaten is het water de schuit binnengedrongen cn zoo is de schuit traag maar zeker gezonken. De zwaar getroffen jongeling, die vreoselijk geleden moet hebben, zou op deze wijze verdronken zijn.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9