24ste Jaargang DONDERDAG 16 FEBRUARI 1933 No. 2434 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN R.K. STAATSPARTIJ z £ek$&ejie6oii/fc<Mit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Foor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geillustreerd Zondags-blad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. OPROEP TOT DE PARTIJLEDEN EN DE KIEZERS Voordat het drie maanden, verder is, zal een nieuwe Tweede Kamer bijeenko men. Dit is het gevolg van het besluit tot ontbinding, dat op 15 Februari 1933 is ge vallen. Praclisch komt dit hierop neei\ dat de stemming die dit jaar toch zou plaats hebben in den zomer, op 26 April a.s. zal worden gehouden. Op dit practi- sche gevolg komt voor de kiezers aan. Bij een verkiezing op het gewone tijd stip zou het voor ons niet zijn gegaan om het beleid van het tegenwoordige extra parlementaire ministerie. Evenmin kan dit thans het geval zijn. De R. K. Staats partij heeft voor haar arbeid in het afge- loopen parlementaire tijdperk haar eigen verantwoord el ij kheidw Diaarvoor komt ft ij op. Wat de kiezers goed moeten weten en beseffen, dat is, dat zij nu voor hun ver antwoordelijkheid worden -geplaatst, ver vroegd en verscherpt. Ook verscherpt! Want wat is geschied in de voorafgaande week aan het conflict tusschen Regeering en Kamer, heeft wel duidelijk getoond, wat er op het spel staat. Het gaat om het gezag, om het vermogen van het parle ment tot positieven arbeid, in laatste in stantie om de parlementaire democratie zelf. Juist in dit opzicht heeft zeker de R. K. Staatspartij in diep verantwoorde lijkheidsbesef haar vaak zwaren plicht Als zij haar medewerking verleende aan dikwijls harde bezuinigingsmaatregelen, deed zij dit in het besef, dat vóór alles moet worden voorkomen, dat in dezen tijd de stemming van ondermijnend wantrou wen in den parlementairen arbeid wordt aangewakkeid. en niet minder in de over tuiging, dat alleen door redelijke besnoeiing van uitgaven aantasting van groote volks belangen kan worden voorkomen. Want zonder alarmstemming te wekken, is het plicht op zakelijke gronden bij voortduring er op te wijzen, dat de toestand, in eco nomisch en financiëel opzicht, ook in Ne derland zeer moeilijk is, en nog steeds moeilijker gaat worden. En daarom mogen ook zoogenaamd betrekkelijk geringe be zuinigingen, als waarom het bijvoorbeeld bij het voorstel tot nieuwe indeeling der rechtsgebieden ging, niet worden ver waarloosd. Want de R. K. Staatspartij wil er in ieder opzicht toe medewerken, dat aan sociale voorzieningen niet behoeft te worden getornd. De R.K. Staatspartij wil vóór alles blij ven verrichten opbouwende arbeid, opdat de Staat ook in dezen tijd zijn taak kan blijven vervullen, onder gezonde mede werking en ten bate van het geheele volk. Zij wil met name, dat het steeds groeiende yolksdeel. dat in landbouw, in dustrie en welhaast alle takken van volks bestaan lijdt onder den afschuwelijken geesel van werkloosheid of van vruchte loos werken, zoo spoedig en zoo afdoend mogelijk wordt gebracht tot onderhoud door eigen loonenden arbeid. De orisis met al haar internationale factoren, zal ge heel afdoende voorzieningen belemmeren, en beletten. Maar met des te meer kracht zal de R.K. Staatspartij zich werpen op de groote taak, om, zooveel van haar kan afhangen, van het volk af te wenden de gevolgen van de crisis, zedelijk en stof felijk. Voor de vervulling van die taak is evenwicht in de Staatsbegrooting zoo dringend noodig. Om dit te bereiken, zal de R. K. Staatspartij met alle kracht streven naar een goed gefundeerde parlementaire sa menwerking op den grondslag, waarop alleen meer duurzaam werk kan woTden verricht. Nu minder dan ooit, is het tijd, dat Katholieken zich kunnen en mogen overgeven aan afzonderlijke acties op po litiek terein. Opbouwende arbeid, zooals deze tijd dien eischt, gezonde volksin vloed, sterk overheidsgezag zijn nergens veiliger dan in handen van de R. K. Staatspartij. Opbouwend vooral in den geest van sociale rechtvaardigheid en sociale liefde zooals Quadragesimo Anno die gebiedend vordert. Katholieken, die nog iets begrijpen van hun taak op dit oogenblik, laten af van iedere verdeeldheid, van ieder klein nega tief streven. Zij voeren den eigen invloed op tot onwankelbare sterkte, om dien te kunnen aanwenden ten bate van het geheele volk, zoodra dat volk in en door de verkiezingen heeft gesproken. En -daarom moeten de Katholieken doen hooren een krachtig eenstemmig ge luid nu.... voor een hecht gegrondvest sterfc ge zag; voor handhaving van gezonden volks invloed voor krachtig bevorderen van loonen den arbeid voor alle volksgenooten. Ook voor wat betreft de partij-organi satorische maatregelen heeft de Partij leiding aanstonds de noodzakelijke voor zieningen getroffen. Het Partijbestuur heeft daartoe aller eerst uitvoering gegeven aan het bepaalde in art. 16 Partijreglement, dat een ver gadering van den Partijraad in geval van ontbinding der Tweede Kamer, schrijft. Deze vergadering is op Zaterdag 25 Februari a.s. te Amster dam. Daar zal de politieke toestand be sproken worden en toegelicht door den voorzitter van den Partijraad. Voorts heeft het Partijbestuur, gebruik makend van zijn bevoegdheid krachtens art. 3 van het Kiesreglement, de procedure tot voorbe reiding der verkieizng aangepast aan de nieuwe omstandigheden. Waar de offi- cieele candidaatstelling is gesteld op 15 Maart, is de Partijstemming bepaald op Zondag 5 Maart a.s. De adviesprocedure der Kiesvergaderingen moet thans plaats hebben zóó, dat deze vóór 15 Februari a*s. is afgeloopen. Een en ander heeft medegebracht eene afwijking van de ter mijnen, in het Kiesreglement voorzien. De afwijkingen zijn aan de Kringbesturen medegedeeld en deze zullen de plaatse lijke besturen daarvan in kennis stellen. Het Partijblad zal met ingang van 18 Februari a.s. in grooteren omvang en veelvuldiger verschijnen. Van Partijleden, die in dezen gewichtigen tijd eenigszins willen medeleven of nog liever medewer ken, mag werden verwaent, dat zij zich op het blad abonneereg (storting van 1.20 op gironumer 692 van het Alge meen Secietariaat der R.K. Staatspartij te 's-Gravenhage). De documentatie en propagandaplan- nen zijn aan het noodzakelijk versnelde tempo aangepast. De Partij is gereed voor het werk, gereed voor den strijd. Wel is het Partijbestuur zich er van be wust, dat door den loop van zaken en het daardoor versnelde tempo van het interne verkiezingswerk van onze actieve partij leden groote inspanning en ontzaglijke toewijding zal worden gevergd. Met vol vertrouwen doet het Partijbestuur een be roep op aller bereidwaardige en spontane medewerking, allereerst om de Partijstera imng, welke op korten termijn moet wor den gehouden en afgewikkeld, goed te doen slagen. En daarna om met grooten ijver en geestdrift den verkiezingsstrijd te voeren! Werkt allen mede! In onderling vertrou wen en hechte eenheid! Gereed voor den strijd De Voorzitter van den Partijraad: AALBERSE. Voor het Bestuur der R. K. Staatspartij: C. GOSELING, Voorzitter. FRANS TEULINGS, Secretaris. BINNENLAND TWEEDE KAMER. Bijeengeroepen tegen Vrijdag a.s. De Tweede Kamer is bijeengeroepen te gen Vrijdag 17 Februari om 1 uur. In deze vergadering is aan de orde een regeling van werkzaamheden. De voorzitter zal voorstellen om in verband met een hem door den voorzitter van den Raad van Ministers gedaan ver zoek tot spoedige behandeling van de be grootingen betreffende Suriname en Ne- derlandsch-Indië voor 1933 de beraad- slagingen over die wetsontwerpen aan de orde te stellen tegen Dinsdag 21 Februari 1933 te een uur. DE A.S. KAMERVERKIEZINGEN. Radio-propaganda. Het Dag. Bestuur van de R.K. Staats partij heeft een zestal sprekers bereid go- vonden om, ter inleiding van de verkie zingscampagne, bij wijze van documentairc- propaganda, voor de microfoon van den K. R.O. een-korte redevoering te houden over de onderwerpen en op de data, welke hier volgen. 1. Pater mr. D. Beaufort O.F.M. te Utrecht, „Politiek naar Katholiek-staat kundige beginselen". De mensch naar God. Het gezag van God. Het gezin in Gods na tuurlijke orde. Sociale rechtvaardigheid en sociale liefde. (Zondag 19 Febr. a.s.13 13.29). 2. Mr. C. M. J. F. Goseling, lid der Tweede Kamer, Amsterdam. „Gezonde Volksinvloed en sterk Overheidsgezag". Staatkundige Demooratie (Zondag 26 Fe bruari a.s.). 3. Dr. J. Witlox, hoofdredacteur „De Maasbode", Rotterdam. „De taak der Ka tholieken in Nederland in en door de poli tiek". Wat hebben zij in het verleden ge daan? (Zondag 5 Maart a.s.). 4. Prof. mr. P. J. M. Aalberse, lid der Tweede Kamer, Den Haag. „Nederland in de crisis". (Zondag 12 Maart a.s.). 5. Henri Hermans, lid der Tweede Ka- mer, Den Haag. „Herstel der maatschap pelijke orde". Sociale Democratie, Zondag 19 Maart a.s.). 6. Mr. G. C. J. D. Kropman, wethouder van Amsterdam. „De taak der Katholieken in Nederland in en door de Politiek." Wat kunnen en moeten zij thans doen? (Zon dag 26 Maart a.s.). Deze redevoeringn, welke met het oog op de a.s. verkiezings-campagne waarde volle documentatie bevatten bij de voor lichting onzer kiezers, worden opgenomen in de uitgavenreeks der R, K. Staatspartij, als een afzonderlijke serie. Deze serie en haar afzonderlijke nummers worden uit sluitend verkrijgbaar gesteld bij het Al- gomecn Partijsccrctariaat in Den Haag en wel iedere brochure daags na het uit spreken voor den microfroon. DE ZITTINGSDUUR VAN DE NIEUWE KAMER. Hoe lang zal de Tweede Kamer, die nu gaat gekozen worden, zitting houden? In een der bladen lazen we daaromtrent de volgende redeneering: „Wat den zi'.tingt 'uur van de nieuwe Kamer betreft, artikel 86 van de Grondwet bepaalt den zittingsduur op 4 jaar. Telkens bij de opening gaat een nieuw zittingsjaar in. De nieuwe Kamer zou dan maar 3 jaar en eenige maanden zitten. Wat ook geen overwegend bezwaar is om thans niet tot vervroegde verkiezin gen over te gaan". Bovenstaande verwijzing naar de Grond wet is juist, doch de Grondwet bepaalt nog meer. Artikel 73 toch zegt: „De koning heeft het recht om de Kamers der Staten-Generaal, elke afzonderlijk of beide te zamen, te ontbinden. Het besluit, waardoor die ontbinding wordt uitgesproken, houdt tevens den last in tot het verkiezen van nieuwe Kamers men der nieuw verkozen Kamers binnen binnen veertig dagen, en tot het samenko- drie maanden. De wet kan voor de na eene ontbinding gekozen Kamers een anderen zittingsduur dan in de artikelen 86 en 92 is bepaald, vaststellen". Welnu de wet in casu. de Kieswet bepaalt in artikel 145: „Bij ontbinding der Tweede Kamer treden de leden af vier ja ren na den eerstvolgenden derden Dinsdag in September". De a.s. Tweede Kamer blijft dus zitting houden tot den derden Dinsdag van Sep tember 1937. Tenzij natuurlijk vóór dien datum weer een koninklijk besluit tot ont binding wegens een conflict met de regee ring zou volgen. DE EERSTE KAMER EN HET INCI DENT MET „DE ZEVEN PROVINCIëN" Naar wij vernemen, heeft de Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken, voorzitter van den fRaad van Ministers, in antwoord op eene tot hem door den voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal gerichte vraag, 15 dezer bericht, „dat de Regeering bereid is, in te gaan op hetgeen bij de algemeene beschouwingen betreffende de Rijksbe- grooting voor het dienstjaar 1933 leden van de Eerste Kamer zouden wenschen te berde te brengen in verband met het inci dent met „De Zeven Provinciën" en de gevolgen, verbonden aan de aanneming in de Tweede Kamer van de motie-Boon". REGENVERLET BIJ DE WERK VERSCHAFFING. De minister van binnenlandsche zaken beeft de inspecteurs bij de werkverschaf fing verzocht den volgenden brief aan do gemeentebesturen te richten. „Bij verzuim wegens regen mag de ver goeding niet worden teogekend over het eerste uur regnverlet op iederen dag af zonderlijk, zulks tot een maximum van drie upren per week. Heeft men bijv. in een werkweek de volgende uren regenverlet: Maandag 4, Dinsdag 2, Woensdag 1 en Donderdag 5 dan wordt aan regenvergoeding toege kend: Maandag 3, Dinsdag 1, Woensdag 0 en Donderdag 5 uur, in totaal 9 uur." DE ZANGER J. PH. CARO OVERLEDEN. TIJDENS EEN CONCERT TE UTRECHT Gisteravond omstreeks negen uur is de bekende zanger J. Ph. Caro tijdens het Tivoli-concert te Utrecht, dat gewijd was aan Wagner en waaraan medewerkten het Utreohtsche Stedelijk Orkest en het Toonkunstkoor, plotseling onwel gewor den en overleden. De heer Caro was midden in een aria uit de „Fliegende Hollaender" en had juist de woorden „Nirgend ein Grab, niemals der Tod".... gezongen, toen hij door een flauwte werd overvallen. Hij begon te wankelen, klemde zich aan de dirigenten- lessenaar vast en viel toen voorover vanaf het podium in de zaal. Noch het publiek noch de orkestleden hadden iets er van bemerkt toen hij door de flauwte werd overvallen. Hij werd onmiddellijk naar de koffiekamer gedragen, waar toegeschoten dokters, die in de zaal aanwezig waren, slechts den dood konden constateeren. Vermoed wordt dat de heer Caro niet aan de flauwte, dooh door den val overleden is. Het stoffelijk overschot is door den G. G. D. naar de woning van den heer Caro overgebracht. Het tragisch gebeuren vond plaats in te genwoordigheid van mevr. Caro, haar doch ter en haar zoon. Het gebeurde verwekte in de zaal begrijpelijkerwijze gToote ont steltenis. Het concert werd onmiddellijk onderbroken. Kort geleden is de heer Caro langen tijd ongesteld geweest, waardoor hij genood zaakt was gedurende een groote periode rust te houden. De ziekte was evenwel thans vrijwel geheel overwonnen en voor al op dit concert had de heer Caro zich buitengewoon verheugd. De overledene was een zeer bekend con certzanger en heeft zich op het gebied van den volkszang zeer verdienstelijk ge maakt. Hij was de laatste jaren leider van den Volkszang in Utrecht. Ook in den lande was de heer Caro zeer bekend door zijn optreden voor de radio en in vele oratoria. KERKNIEUWS PATER LUDOLPHUS BOSSE. De hoogeérw. pater Provinciaal der Pa tere Minderbroeders Franciscanen heeft benoemd als opvolger van pater Victoria- nus Kruitwagen z.g. tot algemeen Procu rator van de Missiën der Minderbroeders van de Nederlandsche Provincie pater Lu- dolpbue Bosse. Pater Bosse werd geboren te Haarlem 2 Nov 1892, priester gewijd te weert 30 Maart 1919; in April 1920 vertrok hij als missionaris naar China. Sinds twee jaren verbleef hij in het vaderland voor herstel van zijn gezondheid, en was den laatsten tijd werkzaam aan het Gymnasium te Meigen. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN BETONBOUW GOUWSLUISCHE BRUG OMLAAGGESTORT Een vrachtauto botste tegen een der pijlen. Hedenmorgen omstreeks 7 uur is een vracht auto van F. v. Doorn uit Amersfoort tegen een stijl van de pont der Gouwsluische brug ge reden. De botsing was zoo hevig, dat beide stijlen uit hun verband werden gerucht en met de balans der brug naar beneden terecht kwamen.. De aangerichte schade is zeer be langrijk. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Het verkeer voor rij- en voertui gen is geheel gestremd. Met het opruimings- werk werd heden reeds aangevangen. Nader bericht men ons nog: Tot goed begrip van de situatie diene, dat bij Gouwesluis, waar do Gouwe uit mondt in den Ouden Rijn twee ophaal bruggen, die uit de tweede helft van de vorige eeuw dateeren, vlak achter elkaar in den drukken verkeersweg Utrecht Leiden liggen. Tusschen beide bruggen ligt een bestrating van slechts enkele meters. Herhaaldelijk hebben bij deze bruggen, die zeer smal zijn, en die voor de vele automobilisten, die hier paeseeren een waar verkeera-obstakel vormen, reeds on gevallen plaats gehad en heel wat auto's zijn al met de stijlen van de bruggen in aanraking geweest. Ook hedenmorgen was zulks hot geval. Omstreeks zeven uur naderde een vrachtauto van de firma van Doorn uit Amersfoort, waarvan de bestuurder na de eerste brug gepasseerd te zijn, teveel rechts hield, waardoor hij tegen den rech- tcrstijl van de twoedo brugpoort botste. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De Belgische regeering vraagt haar I ontslag, hetgeen door den koning wordt 1 geweigerd. (2de blad). Officieele breuk tusschen Columbia en Peru. De gezanten verlaten hun stand plaats. De stad Leticia gebombardeerd. (2de blad). Mislukte aanslag op president Roose- velt Burgemeester Cermak van Chicago ernstig gewond. (Telegrammen). BINNENLAND. De Tweede Kamer is tegen Vrijdag bij-1 eengeroepen. (1ste Blad). De regeering is bereid in de Eerste Ka mer alsnog het gebeurde met „De Zeven Provinciën te bespreken. (1ste Blad). I Tijdens een concert te Utrecht is over leden de zanger Jac. Caro. (1ste Blad). OMGEVING. Minister Verschuur heeft gisteren bij de opening van de bloembollententoonstelling te Sassenheim een belangrijke rede gehou den. (2de Blad). H. C. A. M. SCHöLVNCK met ingang van 20 Februari a.s. benoemd tot Burgemeester van Nootdorp. De gietijzeren stijl knapte daardoor af, met het gevolg, dat ook do linkerstijl met de geheele balans welke een gewicht heeft van vele duizenden kilo's naar beneden kwamen. Als door een wonder kwam het gevaarte juist achter de vrachtauto te recht, zoodat deze slechts licht bcsoha- digd werd, terwijl de inzittenden onge deerd bleven. Twee brugwachters die in de nabijheid stonden, konden, doordat zij de balans zagen kantelen, zich op het laatste oogenblik in veiligheid stellen. Even later bood de brug oen aanblik van een ruino van ijzer en hout. Onmiddel lijk word de Rijkswaterstaat van oen en ander in kennis gesteld, die in den loop van den dag met de opruimingswerk zaamheden is begonnen. Naar men ons mededeelde, zullen hiermede vermoedelijk twee weken gemoeid zijn. Van verstrekkende beteekonis is dit ongeval vooral voor het drukke scheep vaartverkeer tusschen Amsterdam en Rot terdam. Kleine schepen kunnen nog de Oostelijke doorvaart passeeren, maar voor do grootere is de vaart voorloopig ge stremd. Schepen met oen diepgang van hoogstens 1.90 M. en een breed lo van 6.60 M. zullen den weg over Leidschendara kunnen nemen. De overige kunnen thana echter slechts van Amsterdam door de Keulsohe Vaart, dus via Utrecht, Rotter dam bereiken. Ook het snelverkeer tus schen Leiden cn Utrecht wordt ernstig belemmerd. Tusschen Alphen en Zwammer- dam wordt het verkeer omgeleid langs do noordzijde van den Ouden Rijn.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1