VIERDE VERJAARDAG STADHUISGEVEL. S.-5S NAAR HET EERSTE LUSTRUM. ZATERDAG 11 FEBRUARI 1933 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 VAN DEN AD MULTOS ANNOS. Ouwe, half vergane gevel Onzer oude Sleutelstad, 'k Zou *fc mij zei ven nooit vergeven, Als ik jou vergeten had. Nee, jouw zwaar langdurig lijden Is nog lang niet aan zijn end, Maar ik mag toch niet vergeten, Dat jij morgen jarig bent. *t Is de jaardag van je ziekte, De verjaardag van je brand, En nog zit jij, ouwe gevel, In je houten rekverband. In 't begin, toen jij pas ziek was, En je stond daar stil en stom, Keken de stadhuisdoctoren, Bijna daag'lijks naar je om. Daag'lijks stonden z* aan je sponde Daag'lijks waren z' in consult, En jij stond daar met jë wonden En bewaarde je geduld. Eerst kwam et een houten stelling, Toen een schutting voor je staan, En het duurde niet zoo lang meer Of geen mensch meer keek je aan. In 't begin was iéder vriendlijk En voorkomep d, niet te kort, Terwijl nu naar jou, 't is treurig, Zelfs niet meer gekeken wordt. Jij staat eenzaam en verlaten Aan een heele drukke straat, En men weet niet meer te spreken Over jou, zelfs in "dfen Raad. Ouwe, trouwe, zieke gevel, Kunstwerk uit den ouden tijd, Op je schutting staat reclame Voor verzeek'ring, veiligheid. Roomijs, drank en cigaretten, Limonade, advocaat^ Haarden, kachels en fornuizen, Allemaal in groot formaat. Stjl denk j' aan do oude tijden, Want toen stond jjj in de gunst, Nu reclame! O, het zijn hier Ware vrienden van ~de kunst. Ouwe, zjeke, "zwakke gevel,' Jij zult nog wel lang zoo staan, En *k beloof je opj.je feestdag; Ik zal dikwijls kijken gaan. Ieder lustrum zal jk> vieren, Als een treurig, dtóevig feest En ik zal mijn kind'ren leeren, Wat jij vroeger bent geweest. Met je smakelooze schutting, Onbemind en ongeacht, Komt dan toch na.... honderd jaar de Hulde van mijn nageslacht. J TROUBADOUR. ZOO WERD HET. ZOO BLIJFT HET. ZOO WAS HET. DE POLITIEKE CRISIS. Verschillende bladen critiseeren de wat zij noemen lichtvaardigheid, waarmee de Regeering de kwestie van vertrouwen heeft gesteld. Het A1 g. Handelsblad (lik.) kenschetst in zijn Kameroverzicht de gevolgen van het votum der Tweede Kamer als „een kabinetscrisis om 40 kantonrechters", hetgeen „een thema voor een opera bouffe" is. De Avondpost (lib.) schrijft: „Gisteren, in den laten middag, heeft hét kabinet-Ruys zelfmoord gepleegd. De geldende term luidt, dat het ka binet „gevallen" is. Echter: de politieke omstandigheden, waarondèr die val plaats had, waren van dien aard, dat er gerust van harakiri gesproken kan worden". Het Volk (s.d.) karakteriseert de houding van het kabinet met de woor den: „gisteren nog krachtpatser, nu laf hartig op de vlucht". Andere bladen geven - de schuld aan de C'hr. Historische Tweede Kamer fractie: De Rotterdammer (antirev.) zegt in een beschouwing over het Ka mervotum: „Dat de liberalen zóó doen we zijn het in de landspolitiek van hen ge woon; dat de rechtsche dissidenten zóó optreden we verwachten niet anders; dat de roode linkerzijde aast op con flicten, ze kan niet anders om eigen onrust te verbergen; maar dat de chr.-hist. fractie het landsbelang niet wist te stellen bovenandere over wegingen, dat is ons ten eenenmale een raadsel". De Gelderlander schrijft „De christelijk-historische fractie heeft gefaald. Zij heeft de vorming van een parle mentair Kabinet in 1929 belet, omdat zij zich niet binden wilde aan een pro gram. Dat is het kenmerkende in haar tegenwoordig beleid; zij houdt zich in de ruimte. Zij wil haar graantjes pik ken, waar zij ze vinden kan. Het is geen partij meer, die waarborgen geeft voor een vaste regeer'ngsmeerderi-eid. De heer Aalberse heeft bij de Be- grootingsdebatten gesproken van een andere basis, waarop zulk een meerder heid zou kunnen gevormd worden. De jongste gestie der c.h. fractie drijft naar deze andere basis wel sterk toe". En de Residentiebode: „De verslechtering van ons lager-on- derwijs, de belangrijke inkrimping van het aantal leerkrachten was o.i. een be denkelijker bezuiniging dan gisteren werd geëischt. En het Eerste Kamerlid Pollema, die onlangs in de Eerste Ka mer aan de Kath. fractie dér Tweede Kamer hulde bracht voor haar moed en durf om in 's lands belang onaangena me bezuinigingsmaatregelen te treffen, kan thans op ditzelfde terrein zijn par- tijgenooten in de Tweede Kamer in ge breke stellen, die blijkbaar minder moed, minder durf en minder verantwoorde lijkheidsgevoel hebben gehad. Want vooral de houding van de Chr.- hist. fractie moet ernstig gelaakt, wor den en vooral ditmaal is de heer Snoeck Henkemans als leider wel heel ver be neden zijn taak gebleven. Op denzelfden dag, dat de „Nederlander" een hoofd artikel schreef, dat het meer dan ooit 'noodig was, dat ons volk zich achter de Regeering schaarde, liep de Chr.-Hist. Kamerfractie naar de oppositie over en werkte zij mede, om de Regeering ten val te brengen. En dat om een zoo ge ring belang. Dat de liberalen, die den mond vol hebben van noodzakelijke bezuinigingen, maar zich telkens tegen eiken concre- ten bezuinigingsmaatregel verzetten, ook hier weer met de oppositie meegingen, kan moeilijk meer verbazing wekken. Bij deze fractie is wél élk crisis-ge leid" hopeloos zoek". BOUWBEDRIJF EN WERK- VERSCHAFFINGSPOLITIEK DER REGEERING. Werkloosheid in andere be drijven wordt bestreden ten koste van het bouwbedrijf, dat deze extra-last niet meer kan dragen. Ontstellende cijfers. De belangrijke kwestie van de werkver- schaffingspolitiek der regeering en de in vloed daarvan op het bouwbedrijf in Ne derland, is voor de Commissie inzake Werk verschaffing, die zich gevormd heeft uit den Nederlandschen Aannemersbond, den Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in. Nederland, den Nederl. 'R'. K. Bond van Bouwpatroons, den Alg. Ned Bouwarbei- dersbond, den Ned. R. K. Bouwvakarbei dersbond ,.St. Joseph", den Ned Chr. Bouw- arbeidersbond en den Chr Nationalen Bouwvakarbeidersbond in Nederland, aan leiding geweest tot het bijeenroepen van een persconferentie, waarin de ernstige ge varen, welke'voor een bedrijf dat 180.000 personen oipvat, gelegen zijn in dezen vorm van regeeringsbe.eid, op duidelijke wijze in het licht zijn gesteld. De confefentie werd geleid door den voorzitter der Commissie, Mr. B. Bouman, die er op wees, dat de we- derzijdsche belangen van de werkgevers- en werknemersorganisaties, welke organisaties reeds gedurende een twaalftal jaren door collectieve contracten-gerege.d voeling met elkander hebben, door de huidige situatie dichter dan ooit tot' elkaar zijn gekomen. Deze situatie is vooi^het bouwbedrijf bui tengewoon slecht eil zij wordt voortdurend erger, vooral ook omdat men en het was het lid der Commissie, ir. W. H. Thijssen, die daar in 't bijzonder den nadruk op leg de door de werkverschaffingspolitiek der regeering ook in de. toekomst met een blij vende werkloosheid jêq het bouwbedrijf rekening houdt, in welke omstandigheid men in zekere mate. een onrecht ziet en waaruit mede de groote verbittering, die bij de betrokkenen ia. .die bedrijf heerscht, te verklaren valt. Zooals Mr. Bouman verder zeide moet het begrip werkverschaffing opgevat wor den als het maken of brengen van werk op die plaatsen, waar het niet is. Werkver schaffing draagt een apart karakter en het is begrijpelijk dat ddarvoor niet het nor male loon betaald wordt, aangezien bij de arbeiders de prikkel moet blijven bestaan om weer in het eigen tak aan het werk te geraken. Het begrip werkverruiming betreft nor maal werk, dat binnen afzienbaren tijd toch zou moeten worden uitgevoerd, doch waar van de uitvoering vervroegd wordt. Naar het oordeel der Commissi© is werkverrui ming een soort roofbouw op de toekomst, waarop het „après nous le déluge!" van toepassing is. Als derde vorm heeft men het normale werk, dat in elk geval moet worden uitge voerd en daarom thuis hoort op de nor male markt, terwijl men als een tusschen- vorm kan beschouwen een willekeurig ob ject, waarvan de uitvoering mèt gebruikma king van machines aan bijvoorbeeld zes honderd menschen werk geeft, welk aantal zonder gebruikmaking van machines tot duizend zou kunnen worden opgevoerd. De Commissie wil niet ontkennen dat er re denen kunnen bestaan, die de uitvoering van een object op de laatstgenoemde wijze noodig of wenschelijk doen zijn en zij wil te dien aanzien dan ook de noodige soepel heid betrachten. Onzuivere vorm van werkver schaffing. Naar het oordeel der Commissie was de werkverschaffing in haar eerste stadium absoluut zuiver, omdat als werkverschaf fingsobjecten hoofdzakelijk gekozen wer den: het ontginnen van wbeste gronden, bebossching, ontwatering van lage gronden enz. Langzamerhand echter gingen Rijk, gemeenten, provinciën en waterschappen hoe langer hóe meer over tot het doen uit voeren in werkverschaffing van normale bouw-, grond- en waterwerken, zooals het aanleggen en verbeteren van wegen, stra ten, rioleeringen, begraafplaatsen, kanalen en dijken. Het in het voorjaar van 1932 door de organisaties in het bouwbedrijf ingesteld onderzoek gaf ten deze een ontstellend beeld te zien. Uitvoering van gehecje uit breidingsplannen in werkverschaffing Hoogezandkwamen voor. Zeer vaak ge schiedde zulks onder druk der regeering. Elke grens tusschen normaal werk, werk verruiming en werkverschaffing bleek ge heel uit het oog te zijn verloren. Het Rijk geeft voor de uitvoering van werken op be doelde wijze subsidie en stelt daarbij o.m. als voorwaarden: algeheele uitschakeling van de gewone bouwvakarbeiders, waarbij als regel voorgeschreven wordt dat de wer ken moet worden uitgevoerd door de Hei demaatschappij of een andere soortgelijke instelling; uitschakeling van de bouwvak arbeiders, voor zoover deze niet voldoen aan de betreffende plaatsing in de werk verschaffing gestelde eischen; het buiten werking stellen vaD de bepalingen omtrent loonen en arbeidsvoorwaarden, per collec tief contract in het bouwbedrijf tusschen werkgevers- en werknemersorganisaties ge regeld en ten ongunste van de collectieve arbeidsovereenkomsten afwijkend. Duurder dan de normale wijze. Niettegenstaande de veel lagere loonen en beduidend slechtere arbeidsvoorwaarden worden de werken, uitgevoerd onder lei ding der Heidemaatschappij of soortgelijke instelling, belangrijk duurder dan bij uit voering op normalo wijze. Mr. Bouman staafde deze bewering namens de Commis sie met een aantal frappante voorbce den, van welke wij vermelden dat voor de rio leringswerken in de gemeente Eibergen door ir. Mos te Enschedé een begrooting werd gemaakt tot een totaalbedrag van 94.000.—. De begrooting van de Heide maatschappij voor hetzelfde werk bedroeg 123.000.—. Bovendien komt bij de werk verschaffing een moreele kant in het ge ding, aangezien de arbeiders veel liever in het vrije bedrijf werken; uit de werkver schaffing toch keeren zij min of meer gedé elasseerd terug. Hoewel men moeiijk achter de feiten komt, zijn de Commissie gevallen bekend, waarin de werken lang niet voor de door de Heidemaatschappij gemaakte be grooting gereed zijn gekomen. Technisch is de Heidemaatschappij niet zoo goed als er varen ondernemers in staat, dergelijke wer ken, waarvoor als regel zeer veel practische ervaring vereischt is, uit te voeren. Enkele uitzonderingen daargelaten is zulks in de practijk ruimschoots gebleken. Het komt er aldus de Commissie op neer dat de werkloosheid in andere bedrijven wordt be streden ten koste van hefc bouwbedrijf, dat déze extralast niet meer dan dragen. Ontstellende cijfers. Het bouwbedrijf wordt mede het ergst door de economische crisis geteisterd. Na de diamantbewerkers hebben de bouwar beiders het hoogste percentage werkloozen. Medio December, toen de vorst nog geen rol speelde, waren geheel werkloos: Alg. Ned. Bouwarbeidersbond: 17.600 leden; R. K. Bouwvakarbeidersbond: 17.100 leden en Ned. Chr. Bouwarbeiders bond 0.900 le den. Het percentage was 57%. Voor do grondwerkers, welke categorie het ergst door de regeeringsmaatrege'.en gedupeerd wordt, bedroeg het werkloosheidscijfer 85%. Honderden bouwpatroons'/.ijn zonder emplooi; het bouwbedrijf is voor een groot deel geheel ontwricht. De regeering is op dezen toestand gewezen, zonder dat eenig resultaat werd bereikt. In 1930 werd aan besteed voor een bedrag van 185 milliocn; in 1932 resp. voor 151 en 89 millioen cn men houdt z'n hart vast voor 1933. Uiteraard zit in deze cijfer0 wel eenig prijsverschil, loonverschü echter niet. Naar men ons nog mededeelde was even vóór de vorst het percentage der werkloozen bouwvakarbei ders gestegen tot 70 cn dat der grondwer kers tot 90 procent. En geregeld neemt de omvang van uit voering in werkverschaffing toe; het wordt voortdurend erger. Het Rijk geeft vrijwel op alle objecten subsidie, indien zij slechts in werkverschaffing uitgevoerd worden. Gemeenten, die niet aan deze politiek wil len meedoen, worden daartoe soms gedwon gen. Sappemeer is daarvan onder zeer vele andere een voorbeeld. Tot twee keer toe werd een raadsbesluit het uitbreidingsplan op gewone wijze uit te voeren, vernietigd. De eisch was: uitvoering in werkverschaf fing. Het lag voor de hand dat de werkge vers- en werknemersorganisaties besloten, zich tegen deze ontzettende gevaren voor het bouwbedrijf te .weer te stellen. Over de uiterst te eurstellendc houding der regeering ten deze en over hetgeen de organisaties in het bouwbedrijf willen, zul len wij in een slotartikel nog "het een cn ander mededeelen. aTÖiEN HOEK tijdig signaal en v66r Verkeer van recnu

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5