H. M. PIERROT BUITENLAND RESTANTEN-OPRUIMING UIT DE RIJNSTREEK UIT DE OMGEVING VRIJDAG 10 FEBRUARI 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 VAN HET VATICAAN VERBOUWING DER LOURDESGROT IN HET VATICAAN. De Paus heeft besloten, dat de baldakijn met klokketoren, die boven de Lourdes- Grot in den tuin van bet Vaticaan is aan gebracht, zal worden afgebroken, omdat hij niet in de omgeving past. De Lourdes-Grot is onder Paus Leo XIII gebouwd, terwijl de baldakijn en klokketo ren een geschenk zijn van mgr. Schoepfer, •bisschop van Lourdes, ter eere van Paus Leo XIII. Paus Pius XI heeft thans be sloten de Lourdes-Grot in Vaticaanstad in de ware grootte van de echte grot te Lour des te doen bouwen. VOLKENBOND HET CHINEESCH-JAPANSCHE CONFLICT. De militaire actie in Jehol. De Japansche gedelegeerde te Genève Matsoeoka heeft, naar gemeld wordt, gis termiddag bij een bezoek aan den secreta ris-generaal van den Volkenbond, sir Eric Drummond, geantwoord op de vraag der Commissie van 19, of Japan bereid is zijn militaire actie in Jehol te staken. Matsoeo ka merkte op, dat het standpunt der Ja pansche regeering ten deze afhankelijk is van de plannen van generaal Tsjang Hsu- Liang in Jehol, die medegedeeld heeft over 180.000 man te beschikken. De vraag der commissie, of Japan be reid is China's souvereiniteit over Mand- sjoerije te erkennen, zal vermoedelijk he den worden beantwoord. Vermoedelijk zal Japan verwijzen naar de onafhankelijk heidsverklaring van Mandsjoekwo en naar de erkenning van den nieuwen staat door de Japansche regeering, hetgeen onvex- ©enigbaar zou zijn met een erkenning der Chineeeche souvereiniteit over dit gebied. Nieuw Japansch offensief in Jehol. De Chineesche pers meldt, dat de Japan sche troepen Donderdag om twaalf uur een nieuw oiiensief hebben ingezet in de pro vincie. De eerste colonne van 2000 Japan sche cavaleristen is bij Soeitoeng opgetre den. De tweede colonne van 4500 man, die door zware artillerie gesteund wordt, trekt op in de richting van Kailoe. De derde ter sterkte van 5000 man welke eveneens ge steund wordt door zware artillerie en een eskadron tanks, rukt op in de richting van Tsjangsjan. Het telegraafagentschap Sjimboen Bengo meldt uit Sjanghai, dat in antwoord op bet Chineesche protest in zake het incident te Kailoe de Japansche gezant Ari Yoshi heeft medegedeeld, dat de aanval op Kai loe in de provincie Jehol is uitgevoerd in samenwerking met Mandsjoekwo-troepen ten einde den vrede en do orde in Mandsjoekwo te handhaven. Chineesche tegenactie. Het Japansche ministerie van oorlog deelt mede, dat Chineesche troepen een tegenaanval hebben ingezet tegen de po gingen van Japan om de Chineesche strijd krachten binnen het gebied van den Groo- ten Muur te drijven. Chineesche troepen hebben de grens van de provincie Jehol oyerschreden en hebben twee dorpen in de provincie Moekden bezet. Zij waren daar reeds binnengetrokken voordat de Japan sche troepen uit Soesjoeng de dorpen had den kunnen bereiken. Er ontstond een ge vecht, waarbij beide dorpen gedeeltelijk m brand geraakten. Vele inwoners vluchtten naar de nabij gelegen bergen. De Japan sche troepen hebben opdracht gekregen de dorpen te heroveren. De Chineesche de tachementen, die de dorpen hebben bezet, behooren tot het Noord-Chineesche leger van maarschalk Tsjang Hsy Liang. De ge beurtenissen van gisteren worden be schouwd als de voorlooper var. de groote Japansche actie om Jehol te bevrijden van alle Chineesche troepen. SPANJE GROOTGRONDBEZIT IN EXTREMADURA. Hoe het wordt onteigend. Zooals bekend, worden overeenkomstig de wet betreffende de agrarische hervor ming in Spanje, vooral in Andalusië en Extremadura tal van landerijen, olijftui nen, wijngaarden enz. onteigend en onder de Landarbeiders verdeeld. Het initiatief tot inbezitneming landgoederen gaat uit van de dorpen m den vorm van een petitie aan het instituut voor landbouwhervorming of aan de gou verneurs van Extremadura of eenvoudig weg door een inval in de landgoederen, die het landvolk zich dan rechtstreeks toe eigent. Normaal echter heeft de onteigening als volgt plaats. Op een goeden dag verschijnt er een aan tal landbouwingenieurs in het dorp, die op het gemeentehuis een vergadering van landarbeiders en grondbezitters onder voorzitterschap van den burgemeester van het dorp bijeenroepen. Nadat de landarbei ders de hoeveelheid grond hebben ge vraagd, welke zij wenechen, noodigen de ingenieurs de eigenaars uit, deze vrijwil lig af te staan. Indien de eigenaars niet deelnemen aan de vergadering, worden ze vertegenwoordigd door den burgemeester (meestal een socialist). Verder wordt een lijst opgemaakt van alle werklooze landarbeiders, die voor ©en st-uk land in aanmerking komen. Eigenaardig is echter, dat iedereen zich op deze lijst laat plaatsen, metselaars, schoenlappers enz., kortom allen, die een stuk grond wenschen. Men kent gevallen, MAARSMANSTEEG 14 TEL. 1293 Atelier voor reparatie aan alle soorten UURWERKEN Ook GOUD en ZILVER. Profiteert van pnze De voorraad laatste stuks in vele Artikelen raakt uitgeput. 'W Nu een Goud Dameshorloge voor de prijs van een Zilver, zoo goedkoop. Gouda Plateel tegen spotprijzen waarin zich de gemeente-secretaris van het dorp zelf op deze lijst heeft laten inschrij ven. In een dorp in Extremadura kwam op de lijst van werklooze Landarbeiders zelfs de naam voor van een „werklooze", wiens vrouw voor ettelijke duizend© duro's aan landerijen bezit. Met de gegevens der Landarbeiders, die land vragen, en van de eigenaars, die het geven, stellen de ingenieurs een plan voor ieder dorp samen en brengen daarna rap port uit aan den gouverneur generaal van Extremadura, die dan over het algemeen per telefoon de inbezitneming der betref fende landerijen gelast. Volgens bericht van „EL Debate" zijn tot dusver in Spanje 1.325 landerijen, tuinen en ijngaarden, welke eigendom waren van deelnemers aan den opstand van 10 Augus tus 1932, AMERIKA DE OORLOGSSCHULDEN. Roosevelts vier punten. In kringen, welke den nieuw gekozen president der Vereenigde Staten, Roose velt, nastaan, wordt verklaard, dat Roose velt inzake de kwestie der oorlogsschulden zijn standpunt op de volgende vier punten heeft vastgelegd: 1. De oorloge schulden zijn te beechou- wen als schulden; 2. De Amerikaaneche regeering zal met iederen debiteurstaat afzonderlijk onder handelen 3. Bij de onderhandelingen moet reke ning worden gehouden met de betalingsca paciteit van den debiteurstaat; 4. De oorlogsschulden moeten scherp ge scheiden worden gehouden van de herstel betalingen. Voorts wordt er op gewezen, dat het Britsche voorstel de oorlogsschulden te re gelen door middel van een afbetaling van 10 pCt. overeenkomstig het accoord van Lausanne, voor Roosevelt onaannemelijk is. Roosevelt is overigens van meening, dat persoonlijke besprekingen boven groote conferenties moeten worden verkozen. Roosevelt telefoneert bijna dagelijks met MacDonald en hij heeft den democraten in het Amerikaansche congres verzocht zijn voorbereidingen niet te willen storen door overijlde debatten. Ten gevolge hiervan ko men de critieken op de Engelsche voorstel len bijna uitsluitend van Republikeinsche zijde. Na 30 Juli geen werkloozenondersteuning meer in Chili. De Chileenflche regeering heeft besloten de werkloozenondersteuning na 30 Juli te staken en in plaats daarvan de werkloozen te werk te stellen bij het zoeken naar goud in de dalen van de Andes. Men verwacht op deze Wijze ongeveer 120.000 werkloozen te kunnen te werkstellen, hetgeen met- het oog op het feit, dat Chili slechts vier mil- lioen inwoners heeft, een aanzienlijk aan tal is BUITENL. BERICHTEN AUTOBUSRAMP IN SPANJE. Omlaaggestort van een hoogte van 180 M. Naar uit Gijan wordt gemeld is een autobus nabij het stadje Villaviciosa (dat ten Oosten van Gijan aan de Golf van Bis- caye is gelegen) van een hoogte van 180 M. aan de kust omlaaggestort. Tien der inzit tenden kwamen daarbij om het leven, en ijftien werden gewond. EEN VAARTUIG IN VATV0RM. Voortbeweging door rollen. Twee Italianen hebben een vaartuig uit gevonden in den vorm van een vat, dat uit sluitend door rollen wordt voortbewogen en waarmede zij van plan zijn van Genua naar New-York over te steken. Het vaartuig, dat den naam van „giro- boot" heeft gekregen, krijgt zijn rollende beweging door een ronddraaienden kabel. Het is geheel dicht en kan verscheidene menschen bevatten. De uitvinders hebben zoojuist een proef tocht verricht en zijn de straat van Mes sina in minder dan een uur overgestoken. Zij maakten daarbij niet gebruik van den motor, doch rolden hun „schip" vooruit, uitsluitend door hun eigen bewegingen in het vat. Het vaartuig wordt nu eerst aan een her nieuwd onderzoek onderworpen, naarna de tocht over den Oceaan zal aanvangen, zoo als de uitvinders beweren, „met een verba zende vaart". HEVIGE KOUDE IN DE VER. STATEN. Zes-en-dertig slachtoffers. De koudegolf, die Chicago en omgeving en de midden-Westelijke staten teistert, is gisteren nog in hevigheid toegenomen en gaat gepaard met de hevigste sneeuwstor men, die men in jaren heeft gehad. Blij kens de ontvangen berichten hebben de koude en de sneeuwstofmen in 't land on geveer 36 slachtoffers gemaakt, waarvan 9 te Chicago, waar meer dan 30 c.M. sneeuw l is gevallen. Op enkele plaatsen in Minneso ta daalde de temperatuur tot 50 graden onder nul, terwijl in de Noordelijke staten de temperatuur varieerde van 20 tot 30 gr. onder nul. In totaal zouden door de koude zijn omgekomen in den staat Illinois 14 personen, in Canada 7in Missouri 3in Iklahoma 3 ih Indiana 2 in Wisconsin 1 in Californië 2; in Pennsylvanië 1; in Mon tana 1 en in Iowa 2 personen, die bevroren den sneeuwstorm bleven liggen of ten gevolge van de koude een hartverlamming kregen. Bovendien heeft in het Oosten langs de geheele Atlantische kust van Eastport den staat Maine tot Jacksinville in Flo rida een hevige Bt-orm gewoed, die op som mige plaatsen groote schade heet aange richt, terwijl ten slotte ook aan de Califor- niBche kust een storm woedde, die eenige slachtoffers maakte. De koudegolf bereikt New-York. De uit de Westelijke staten komende koudegolf heeft, naar later gemeld wordt, New-York bereikt, waar een ijzige wind waait. Er heeft een buitengewone tempe ratuurdaling plaats gehad van 17 gr. Cel sius tot 11 graden Celsius beneden het vriespunt. In het geheele land zijn meer dan 50 personen doodgevroren. Uit de Noordwestelijke staten wordt een tempe ratuur gemeld van minus 50 graden in de bergen. De sneeuw ligt zeer hoog, zoodat het verkeer er groote hinder van onder vindt. De weerberichten voorspellen toene mende koude. LINDBERGH BEDREIGT MET ONTVOERING VAN ZIJN TWEEDE KIND. TWEE MANNEN GEARRESTEERD. De politie heet in Roanoke in Virginia 2 mannen gearresteerd, Berant en Harvey die in December j.l. overste Lindbergh schriftelijk informaties aanboden over de moordenaars van zijn kind én daarvoor 50.000 dollar eischten. Het verluidt, dat in hun brieven de be- dreigng geuit is, dat zij, bij niet inwilligen van hun eisohen ook het tweede kind van Lindbergh zou worden ontvoerd. Lindbergh heeft de brieven aan de fede rale politie ter hand gesteld en heeft, ge lijk in de brieven geëischt was een eerste cheque van 17.000 dollar gedeponeerd in den door de afzenders aangeduiden boom stam in de nabijheid van Roanoke. De beide afpersers, Berant en Harvey, werden gearresteerd, toen zij den ohèque bij een bank in Roanoke wilden innen. M0LLIS0N IN NATAL (BRAZILIË) AANGEKOMEN. De Engelsche vlieger Mollison, die om een uur gisterochtend uit Thes (Senegal) was vetrokken, is om 19 uur 20 (Green wich tijd) te Port Natal (Brazilië) geland. Hij heeft dus in 18 1/2 uur den Zuid-Atlan- tischen Oceaan, een afstand van Thes Natal is 2000 mijlen, overgestoken. DE UITSTELLING VAN DEN H. ROK TE TRIER. Zooals een Reuter-telegram d.d. 30 Jan. j.L reeds meldde, zal de H. Rok te Trier in het Heilig Jaar worden uitgesteld. Naar wij vernemen, zal deze uitstelling echter niet, zooals het in het eerste be richt luidde, plaats hebben van 23 April tot 3 September a.s. maar van 22 Juli tot 3 September a.s. ENGELANDS GRIEP-EP1DEM1E. Thans iets aan 't afnemen. Het aantal sterfgevallen ten gevolge van de griep is in Engeland iets aan het verminderen. In de afgeloopen week over leden in de groote steden van Engeland en Wales 1911 personen tegen 1934 in de voorafgaande week. Alleen in groot-Lönden stierven de vorige week 647 personen aan de gevolgen van de griep. Mislukte vlucht uit het Vreemdelingen legioen. Twee soldaten uit het Fransche Vreem delingenlegioen, de Duitsoher Rudi Bach- mann en de Zwitser Reimond Hans, dien dienst deden bij het eerste regiment te Saida hebben in den nacht van Dinsdag op Woensdag beproefd met een Fransch mi litair vliegtuig te vluchten. Zij hadden reeds een groot toestel uit een der han gars gerold, toen de waoht hen bemerkte en op hen schoot. Bachmann werd gewond, doch de Zwitser Hans kon tijdens de ont stane verwarring vluchten. Bachmann werd gearresteerd en verklaarde dat hij en zijn kameraad naar Indië hadden willen vluch ten. Herbergier doodgestoken. Woensdagavond maakten drie jongelui voor een herberg te Darmstadt kabaal waarbij zij trachtten een rioolput te ope nen. De herbergier, die de jongens ver maande, werd met een mes geBtoken. Hij ging de herberg weer binnen en haalde een stok, waarmede hij de jongens wilde verdrijven. Een gast wilde hem daarbij behulpzaam zijn, doch beiden werden door de jongens aangevallen en met messen bewerkt. De herbergier was door twee ste ken in het hart op slag dood. De gast werd zwaar gewond en moest onmiddellijk ge opereerd worden. De politie heeft de ver- i moedelijke daders gearresteerd. ALPHEN AAN DEN RIJN Mariavereeniging. De Maria-vereeniging heeft gisteravond in de St. Josephzaal haar jaarlijksche tooneeluitvoering gegeven, die goed was bezocht. Deze avond werd geopend met een kort woord van den geestelijk advi seur, kapelaan P. Jong, die de aanwezigen verwelkomde en hen een genoegelijken avond toewenschte. Door het dames tooneel-gezel- schap werd aangevangen met de opvoering van het blijspel in vier bedrijven: „Ik reis in cognito", dat zeer goed werd vertolkt. Het stuk was vol afwisseling, zoodat het verdien- steijk spel der dilettanten met veel aandacht werd gevolgd. Na de pauze kwam „De familie Schelvisch" ten tooneele, bestaande uit moeder en twee dochters. Moeder was vischverkoopster, ter wijl haar dochters van zeer verschillend ka rakter en manier, vaak de grootste tegenstel lingen uitlokten, die de aanwezigen deden schateren van het lachen. De muzikale afwisseling was bij mej. Schavemaker, pianiste, in goede handen. Een mooie tooneelavond, waarop de M. V. met voldoening kan terugzien. Gevallen. In de Brugstraat kwam giste- motor te vallen, v. G. bekwam een hoofd- renmorgen de agent van politie v. G. met zijn wonde, terwijl de motor licht werd beschadigd Geboren: Johannes z van J. H. Bernard en J. Deelstra Gijsberta Maria 4- van H. Zonderop en A. van Onselen Anna Johan na d. van M. Huisman en A. J. Lahmeijer Johannes z. van G. Booij en G. H. de Jonge G e t r ou w d: J. Griffioen 19 j. en C. d. Vis 23 j. Overleden: Johanna Olyhoek 69 j. Christina Adelheid Kamper 94 j. wed. van G. H. Gresbrand Henrica Gerardina Kus- ters 42 j. (overleden te Rosmalen) Apolo- nia Sijpestein 32 j. echtg. van N. Donker Adriana Huibertina van Goch 50 j. echtg. v. Berend Russchenberg. Gevestigd: van Valkenburg (Z.H.) J. H. Futselaar, arbeider, Emmelaan 80 Val kenburg (Z.H.) W. Griffioen en gezin, schil der, Hoornstraat 11 Magelang (N.O.I.), H. Goedhart en gezin, onderwijzer, Raadhuis straat 78 Woerden: G. M. Versteeg, dienst bode, Oudshoornscheweg 124 Bloemendaal: J. G. M. van der Putten, Paradijslaan 1 's Gravenhage: P. van Vliet, Torenstraat 32 Zwolle: J. J. den Hertog, waterbouwkundige, Oudshoornsche weg 118 Zwamemrdam: W. A. Bontje, dienstbode, Raadhuisstraat 281 Zoeterwoude C. J. den Eisen, dienstbode, Goeman Borgesiusstraat 6. Vertrokken naar: Boskoop, Achterka de: wed. W. v. d. VeldenVerkerk Lei den, Rapenburg 45: N. Pfeifle Roenkoop no. 37: P. C. Kempen, echtgen. van Th. P. Oosterlaken Delft, Mare 37a: N. van der Linde Ilpendam c.a. Ned. Herv, Pastorie. M. J. van der Linden Koudekerk: B. A. C. Zaal Baarn, Brinkstraat 4c: L. J. F. van Hofwegen. BODEGRAVEN St. Jozef ge zeil en. Gisteravond is de in gebruikneming van de verbouwde zalen opJ feestelijke, wijze gevierd. De vice- praeses opende de vergadering met den chr. groet, heette allen welkom in 't bijzonder den pas toor en den heer Hoeks. Spr. zette het doel dezer bijeenkomst uiteen, waarna het bestuur de gelegenheid kreeg 'n enkel woord te zeg gen.. Namens de leden bedankte een der aan wezigen den pastoor, die ons in de gelegen heid gesteld had, nu zoo'n prachtige zaal te hebben; tevens bedankte spr. den vice-praeses, die zeker de grootste stuwkracht is geweest tot deze verbetering. De vice-praeses, hierna het woord nemen de, vroeg van de aanwezigen het gebed voor den kasbeheerder, die den laatsten tijd veel pijn te lijden had. Hierna bleef men nog gezellig bijeen, in ge zelschap van de jazz-band. Tot secretaris werd gekozen de heer C. v. Niekerk, welke z'n functie aanvaardde. Te ongeveer 10 uur sluiting. Crisis-comité. Het crisis-comité ontving in deze week van C. S. f 4.42. Voorts de vol gende kleedingstukken: 1 directoire, 1 borst rok, 1 pr. sokken, 1 pr. dameskousen en 1 pr. sportkousen. Den gevers hartelijk dank. Met de uitreiking van de ontvangen klee dingstukken is reeds eenigen tijd aangevan gen. Het is echter te betreuren, dat zoo wei nig personen geholpen kunnen worden, terwijl het aantal aanvragen steeds zoo talrijk blijft. Het comité blijft zich daarom in de belang stelling van de burgerij aanbevelen. In den loop der volgende week zal het comité weder vergaderen. De in deze vergadering te behan delen aanvragen moeten uiterlijk Maandag avond in het bezit van den secretaris zijn. Slachthuis. Gedurende de maand Januari zijn in het gemeenteijk slachthuis alhier ge slacht: 65 koeine, 74 varkens, 34 graskalve ren, 1579 nuchtere kalveren en 75 schapen en geiten. Geboren: Petrus Bartholomeus z. van G. G. Pijnacker en G. Vink Cornelia Ottolina d. v. P. van den Akker en N. M. Lijster Ondertrouwd: F. B. Kühler 25 j. en N. Veerman 20 j. Getrouwd: A. Sloof 20 j. en J. de Zeeuw 20 j. Overleden: C. van Manen 84 j. geh. met E. van Schaik S. van Dam 73 j. geh. m. A. van Leeuwen M. Hoogendijk 80 j. geh. met M. Schinkel. Gevestigd: C. Beerthuizen, dienstbode, van Montfoort C. J. de Groot, leerl. verpl. van Katwijk W. van Dijk, fabrieksarbeider van Zevenhoven P. K. van 't Hoog, land arbeider van Zwammerdam M. Renes, dienstbode van Voorschoten R. Th. For tuin, dienstbode van Leiden G. van der Smit z. b. van Zwammerdam D. van Leeu wen, bezorger Mij. „De Veluwe" van 's Gra venhage N. van Eldik z. b. van 's Graven hage. Vertrokk en: G. Adema naar Nieuw koop C. de Koning naar Gouda M. A. van Vezen naar Rietveld E. van Schaik naar Rotterdam H. Hermes naar Duitsch- land C. Goeke naar Duitschland. HAZERSWOUDE Geboren: Petrus Theodorus z. van Th. P C. Pont en J. Chr. v. Veen Dick Erich z. van D. E. Bos en M. J. Tammerijn Martina Petronella d. van A. H. van Amsterdam en H. J. Baa Willempje d. van A. Kastelijn en W. Harting Adriana d. van Jac. Visser en KI. Francken Hermanus Maria z. van H. M. Akerboom en A. van Niekerk Gijsbert za. van G. Biesbroek en P. Viele Anna d. van N. Slootweg en A. Endeveld. Overleden: Abraham Kaashoek 74 j. Joannes Olierook 12 j Inbraak in de Pastorie. Hedennacht hebben inbrekers een bezoek gebracht in de R.K. Pastorie alhier. Zij zijn vermoedelijk binnengekomen door het indruk ken van een ruit in de keuken. In twee ka- merse werd alles overhoop gehaald en alle kasten uitgepakt. Zelfs zijn de dieven zoo brutaal geweest hun onderzoek boven voort te zetten. Ook is geprobeerd de brandkast te openen, maar dit is niet gelukt. Er wordt bij na niets vermist. Drie maanden geleden werd ingebroken in de kerk. Besproken werd toen een altaar- wcaht op te richten, doch de pastoor acht*' dit overbodig. NIEUWKOOP Hinderwet. Aan C. Vijfhuizen alhier is vergunning verleend tot het plaatsen van een 2 P.K. electro-motor met boormachine en slijpkop. Vuilafvoer In het afgeloopen jaar werd uit Leiden afgevoerd naar het ontginnings- bedrijf alhier 33622 M3. vuil en uit Was senaar 4839 ton. Geboren: Pieter z. van P. Boer en S. van den Bosch. Ondertrouwd: F. G. Westerhuis 28 j. en G. Steerenberg 23 j. won. te Harderwijk. Ge t r o u w d: G. J. Blommenstein 28 jaar j. wonende te Jutphaas en E. S. Nieuwenhui- zen 22 j. Overleden: B. Splinter 78 j. echtgen. v. P. van Aarnem W. Kooijman 68 j. echtgen. van A. van der Weijden J. Twaalfhoven 75 j. wedur. van A. van Veen. ZOETERWOUDE. Geboren: Anna Clara, cL van J. Overdevest en C. G. van Noort. Maria Elize, d. van J. C. van Leeuwen en M. J. H. van Cassel. Maria Cornelia, d. van A. C. Slingerland en M. de oJng. Klaeina, d. van A Rietveld en N. van Bostelen. Petrus Wouterus, z. van W. J. Onderwa ter en T. Ma de Boer. Bernardina Maria, d. van W. Tijseen en M. J. H. Pleij. Grietje, d. van P. Rijnsburger en M. Groen. Adrianus Clemens Maria, z. van C. J. van Leeuwen en M. A. van Nierop. Mar- tinus CLasina Maria, d. van Tb. 0. Berg en Q. M. Ammerlaan. Ondertrouwd: J. van Bemmelen 27 j. en G. M. v. d. Ploeg 22 j., beiden van Zoeterwoude. J. van Aalzum 24 j. en J. A. Dolle 28 j., beiden van Zoeterwoude. Overleden: Sophia Margaretha Josepbina Pricken 79 j. Anthonius Koe kenbier 76 j. C. Onderwater 58 j., wedx. van M. Paardekooper. C. van der Post 64 echtgenoot van M. A. Meijer. Jo hanna Vermond 73 j., echtgenoot© van J. A. Vonk. J. Jansen 84 j. wede. van G. Res ting. H. Turk 45 j., echtgenoot van M. Straathof. Willem Marinus van Leeu wen 2 j., z. van W. v. Leeuwen en S. M. van Groenimgen. Anthonia Maria van der Lin de 57 j. d. van J. v. <L Linde overl. en E. S. v. d. Velde. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouw. Nu de winter weer voorbij is, is overal in de landerijen weer bedrij vigheid te bespeuren. Nu het diepspitten, baggeren enz. een object is voor werk verschaffing, ligt het voor de hand dat van deze gelegenheid om te laten delven, goed gebruik wordt gemaakt. Geen enkele tuinder zou, wanneer deze gelegenheid niet was geboden, dezen winter hebben La ten diepspitten. Niet alleen dat delven veel grootere financieele offers vraagt doch als regel geldt, dat gedolven land een ex tra bemesting noodig heeft, zoodat zulks toch extra uitgaven vraagt. Intusschen wordt door deze gelegenheid aan vele arbeiders werk versohaft en kan met dit werk ook een redelijk loon wor- dèn verdiend. De commissie tot beharti ging der tuindersbelangen zal nog gedaan zien te krijgen dat de zanderijvaart en de weg in de Zanderij „Westerbaan", die bei den in zeer treurigen toestand verkeeren, verbeterd worden. Ook dat zal aardig wat werk kunnen geven, 't Is te hopen, dat genoemde commissie in haar pogen zal Steungelden. Naar we vernemen zal aan de tuinders, kweekers van vroege aardappelen, roode en gelekool in 1932 de stenu, die vanwege het Rijk als toeslag op deze producten is verstrekt, volgende week deze bedragen worden uitgekeerd. Belanghebbenden gelieve er nota van te nemen dat deze gelden zijn voorschotten op de toegezegde steun. Er is waarschijn lijk nog meer te verwachten. Bovendien geldt de berekening van thans over de 10 maanden van 1932, JanuariOctober.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6