24ste Jaargang WOENSDAG 8 FEBRUARI 1933 No. 7427 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DE MUITERIJ AAN BOORD VAN DE „ZEVEN PROVINCIËN" 9a Êcicbclie (Bou/fcomt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Eet Geillustreerd Zondagsblao is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 een per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor ingezonden Mededcelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden waarin bo- trekkingen worden aangeboden of govraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. TWEEDE KAMER Interpellatie over de salariskor ting der Indische marine-schepe lingen Bespreking van de regeeringsverklaring inzake de muiterij op„DeZevenProvinciën" Hot is wel een echt Hollandsch verschijn sel, dat de Tweede Kamer op een oogen- blik, waarin gebeurtenissen, die het ge- heele volk in beroering brengen zich heb ben voorgedaan, niet minder dan ander half uur tijd noodig had, om uit te maken, of, en zoo ja, hoe zij deze gebeurtenissen zou bespreken. Weliswaar kan daarvoor een verzachtende omstandigheid worden bepleit; het feit zelf blijft er niettemin merkwaardig om en teekenend voor onzen volksaard. De verzachtende omstandigheid, waarop wij doelen, moet hierin worden ge zocht, dat de regeering zelf, aan het einde van de verklaring, welke zij bij de opening van de vergadering aflegde, en die giste ren in dit blad is opgenomen, aandrong op een onmiddellijke behandeling van de in terpellatie ran den heer Drop (S.D.) over de salariskorting der Indische marine-»? schepelingen. Ontegenzeggelijk werd hier door een door het daarmede overeenkomsti ge voorstel des voorzitters, om onmid dellijk na den interpellant ook de overige leden aan het woord te laten (gewoonte is dat dan eerst de regeering antwoordt) do behandelingswijze der regeeringsverkla ring eenigszins vertoebeld. Want de muite rij-aangelegenheid. diende op zichzelf te worden beschouwd en niet in verband met de salariskwestie. De heer De Visser (C'.P.) maakte zelfs van de gelegenheid ge bruik voor een poging om de besprekingen nog verder uit te breiden en het geheele Indische regeeringsbeleid er in te betrek ken. Nadat van de zijde der heeren A1- barda (S.D.) Marchant (V.D.), Suoeck Henkemans (Chr. H.) en A a 1 b e r s e (R.K.) bezwaren tegen deze wijze van behandeling waren ontwikkeld, werd tenslotte een voorstel van den heer A a 1 b e r s e door den voorzitter over genomen om eerst de interpellatie-Drop te behandelen, mits deze zich strikt tot de salariskwestie zou bepalen, dan de regee ring de gelegenheid te geven hierop te ant woorden en vervolgens de discussies te ope nen voor de andere leden zoowel over deze interpellatie als over de rcgeeringsverkla- xing. Dit voorstel van den voorzitter werd aangenomen met alleen de communistische stemmen tegen; en met dezelfde stemver houding werd eveneens goedgekeurd een tweede voorstel van den voorzitter om over de interpellatie-aanvrage van den heer De Visser te beslissen heden bij het begin der vergadering. Zoo kon dan de Kamer eindelijk om streeks half drie beginnen met te aanhoo- ren, welke toelichting de heer Drop gaf bij de reeks van tien vragen, welke-hij den minister van defensie had te stellen over de salariskorting van het marine-personeel. Veel pleizier heeft de heer Drop van deze interpellatie niet beleefd. Wanneer wij het essentiecle uit de soms breedvoerig gere digeerde vragen lichten, cn dan het ant woord van den minister er achter zetten, zal dit den lezer wel duidelijk worden. Waarom, zoo vroeg de heer D r o p, hebt gij op eerste aanvraag, geen audiëntie ver leend aan vertegenwoordigers van den C.A. M.B.O. (moderne bond van marineperso neel) Omdat, zoo antwoordde de Minister v a n Defensie, deze bond mij een toe lichting wilde geven op oen telegram zij- lier Indische afdeeling, dat zoo volmaakt duidelijk was, dat ik aan toelichting geen enkele behoefte gevoelde. Niettemin heb ik den heeren bericht dat ik hen op 6 Fe bruari wilde ontvangen. Een tweede reden waarom ik niet dadelijk op hun verzoek in ging was, dat ik juist over de salariskwes tie nog in overleg was met mijn ambtge noot van Koloniën. Waarom hebt gij toen op 6 Februari de audiëntie niet verleend, doch de heeren doen ontvangen door den Secretaris-Ge neraal, die hun een soort verhoor op vraag punten afnam? Antwoord: omdat ik op 6 Februari de heeren zullen dat begrijpen wel wat an ders te doen had dan audiënties te verlee- ncn. Do Secretaris-Generaal heeft dit toen voor mij waargenomen. Evenwel, ook in dien ik den tijd had gehad, zou ik de ver tegenwoordigers van de C.A.M.B.O. toch niet ontvangen hebben (beweging bij de sociaal-democraten). Want intusschen had deze bond een nummer van zijn orgaan uit gegeven, dat geheel gewijd was aan de mui terij op de „Zeven Provinciën"; en in al de lange kolommen, die daaraan werden ge- ijd, heb ik geen enkel woord van afkeu ring over die muiterij kunnen lezen. Van daar dan ook dat de Secretaris-Generaal oordat hij met de heeren wenschte te spre ken, van hen een verklaring heeft geëischt, dat zij deze muiterij afkeurden en deze af keuring openlijk in hun orgaan zouden pu- bliceeren. Twee van hen hebben spontaan deze verklaringen afgelegd, de derde na een vergeefsche poging om eerst nog te redeneeren. Was uw telegram naar Indië betreffende de salariskorting niet onduidelijk en hebt gij zoodoende zelf geen aanleiding gegeven tot de ontevredenheid en al de gevolgen daarvan? Antwoord: Ik zelf heb geen telegram naar Indië gestuurd, de minister van Kolo niën heeft dit gedaan. De tekst van het te legram wordt door de minister voorgelezen. Er staat in dat de bestaande salariskorting van 10 pet. gehandhaafd blijft tot een na dere regeling. Dit is toch volkomen duide lijk, zegt de minister (algemeene instem ming). Niemand heeft ook maar kunnen vermoeden dat de nadere regeling een ver hooging zou beteekenen; iedereen kon dus begrijpen, dat het om een verlaging ging. Maar hebben de vlootcommadnant en de officieren dan geen onduidelijke mededee- lingen aan de manschappen gedaan, vroeg de heer Drop verder; en hij haalde uit het „Soer. Hbl." van 12 Januari j.l. aan, dat de vlootcommandant zou gezegd hebben, dat er van de lagere salarissen niets zou af gaan, wel van hen die het missen konden zooals hij zelf. In antwoord hierop haalde de minister ook den tekst aan van het telegram van den landvoogd aan den vlootoommandar.t te Soerabaja, dat bijna letterlijk met het telegram van den minister blijkt overeen te stemmen. Het is jammer, voegt de mi nister hieraan toe, dat bij den heer Drop ook niet het nummer van 13 Februari van het „Soer. Hbl." is bezorgd; want daarin spreekt de vlootcommandant uitdrukkelijk tegen wat hem in het nummer van 12 Ja nuari in den mond wordt gelegd. Wat de officieren betreft, die aan boord van de schepen, voordat deze uitvoeren aan de manschappen inededeeling deden van het ministerieele telegram, voorzoover kon worden nagegaan, kwamen die mededeelin- gen overeen met den inhoud der telegram men. De heer Drop had ook nog beweerd, dat de salarissen van het marinepersoneel zoo laag waren. De minister toonde met de cijfers in de hand aan, dat een jong ma troos tweede kla-s met twee jaren dienst tot nu toe volledige kost, kleeding en inwo ning had plus 2.60 per dag. Dit wordt nu 2.50 per dag. Geleidelijk opklimmend ko men dan de hoogste rangen der onderoffi cieren tot een salaris van pl.ni. 10 gulden per dag plus volledige kost, inwoning enz. (De heer Duymaer van Twist: ik ga er ook naar toe!). In* zijne repliek trachtte de heer Drop nog aannemelijk te maken dat het toch in derdaad slecht gesteld was met de sala rissen van het marinepersoneel; maar hij bereikte juist het tegendeel. Hij haalde n.l. het geval aan van een korporaal, die hier in Nederland 27.50 per week heeft, en in Indië 3S.80 p. weck. Van die tien gulden, zoo riep hij uit, moet de man zijn heele ge zin onderhouden. Hij bemerkte niet eens dat hij hiermede de enormiteit verkondig de, dat de man zelf in Indië, ofschoon hij alles vrij heeft, 2S gulden p. week zou noo dig hebben; dat is op zijn eentje ongeveer driemaal het bedrag dat zijn gezin dan zou ontvangen plus vrije kost, inwoning enz. Na de repliek van den heer Drop voerden nog het woord de heeren Knottebelt (V.B.) en De Visser (C.P.). De eersie schaarde zich natuurlijk geheel achter de regeering en rekende af met het socialisti sche Kamerlid Cramer, dat in „Vooruit'' zijne blijdschap had uitgesproken over de muiterij en geschreven had dat do daarover binnenloopende berichten hem uit het hart waren gegrepen. Of de minister ook gelijk had toen hij, op een mededeeling van den heer Drop, dat een agent van ,.Het Volk'' van het marine-terrein in Den Helder was geweerd, ten antwoord gaf, dat dit waar schijnlijk een gevolg was van zijn verbod om de bladen der N.V. „De Arbeiderspers" voortaan nog in de kazernes en op de ma rine-schepen toe te laten. AVat den heer De Visser betreft, men be grijpt in welken toon hij sprak. Voor hem waren de regeering de bourgeoisie en het kapitalisme de eenig-verantwoordelijken voor alle gebeurtenissen in Indië. Hij ver klaarde den diepsten eerbied te hebben voor de muiters, ook al zouden verblinde regeeringspersonen wel hun heil zoeken in de allerstrengste straffen. Maar het zou met hen gauw afgoloopen zijn; er zijn ge weldige gebeurtenissen over de heele we reld op tilhet eenheidsfront van alle pro letariërs gaat ontstaan en zal ook uit Indo nesië voorgoed de Hollandsche onderdruk kers wegjagen. Vandaag voortzetting. EERSTE KAMER De senaat voelt zich gepasseerd De wijziging van de tarwewet aangenomen. Gisterenmidag is de Eerste Kamer bij eengekomen. Prof. De Savorin Lohman (C.H.) zou gaarne van den voorzitter vernemen of vóór den aanvang van de behande ling van het wetsontwerp tot wijziging van de Tarwewet een Regeeringsverklaring is te wachten over het diep betreurenswaar dige voorval met Hr. Ms. „Zeven Provin ciën" in Ned.-Indië, welk voorval een rouw over ons land heeft gebracht. De Voorzitter antwoordt, dat hem van een verklaring in deze Kamer niets bekend is. De heer Lohman betreurt ernstig, dat van de Regeering heden in deze Kamer geen verklaring is uitgegaan. Wel is dit zooeven geschied aan de overzijde van het Binnenhof, doch het had in dit deel van het Parlement behooren te geschieden. Spr. herinnert aan een dergelijk geval in 1908, toen mr. Van Zinnicq Bergmann voor zitter was. Dr. W i b a u t (S.D.) betreurt eveneens het voorgevallene. Het is echter niet noo dig te gewagen van „rouw"; daarvoor mis sen wij nog de noodige gegevens. De Voorzitter spreekt zijnerzijds den wensch uit, dat in Ned.-Indië onver wijld de muiterij op de vloot worde onder drukt, de krijgstucht blijvend worde her steld en ons gezag aldaar zich in de toe komst krachtiger dan ooit betoone. Aan de orde is het wetsontwerp tot wij ziging van de Tarwewet 1931. De heer \V i b a u t (S.D.) oefent critiek uit op de voorgestelde wijziging. Spr. heeft bezwaar tegen de. "^rhooging van het mengpercentage. Iiij gelooft voorts dat men zich rekenschap zal hebben te geven van het behoud van lage tarweprijzen, zooals die door de verbetering van de productie wijze zijn ontstaan. Een groot bezwaar acht hij het, dat dc werking van de tarwewet zal worden ver lengd tot 1 October 1937. Spr. acht dit een slechte wet en het zal dey minister moeilijk vallen, hem to over tuigen, dat hij niet moet tegenstemmen. De heer De Ruiter (JR'.K.) brengt lof aan de meelfabrikanten, voor de wijze waar op zij aan de uitvoering der tarwewet heb ben medegewerkt. Door inschakeling van de organisaties van belanghebbenden is een gemakkelijke uitvoering verzekerd gewor den. Met grooten aandrang steunt spr. het verzoek tot steun aan den roggeteelt. AVaar door belemmering van onzen ex port van landbouwproducten allerlei moge lijkheden zijn afgesneden, daar moet de overheid te hulp komen, zooals dat met de tarwewet reeds is geschied. Spr. becijfert, dat tegenover 5800 groo- tere, niet minder dan 31.600 kleine land bouwbedrijven profiteeren van de tarwewet, die een zegenende werking heeft. De ver lenging van haar werkingsduur juicht hij dan ook ten zeerste toe. AATanneer de prij zen verbeteren, dan vervalt de wet van zelf. De heer Gelderman (V.B.) zou het volkomen verantwoord achten, dat cenigo verlenging van den steun wordt voorgesteld mits de belanghebbenden dien maar als tij- delijken-(cxisis)-maatregel blijven beschou wen. Wij zullen niet kunnen dulden dat do tar- weprijs blijvend op 12 wordt gesteld, wan neer wij in het buitenland voor 4 goedo kwaliteit tarwe kunnen bekomen. De heer Slingonberg (V.D.) acht het wel redelijk, dat de landbouw een periode van drie jaren voor zich heeft om te kunnen bouwen, en zijn keuze van gewassen dien overeenkomstig te bepalen. AVat de verhooging van het binnenland- sche tarwepercentage betreft, hebben wo het bezwaar van een geringe broodprijs- verhooging af te wegen tegen het veel ernstiger gevaar van ondergang van vele landbouwbedrijven. Spr. meent dat de pro ducent niet zwaarder mag worden belast, en hij wijst erop, dat sinds de invoering van de tarwewet de broodprijs niet is gestegen, doch integendeel met 10 pet. gedaald, en dat het indexcijfer van de tarwe sinds 1922 daalde van 102 tot. 70. Spr. zal dit ontwerp om genoemde redenen aanvaarden. De heer Diepenhorst (A.R.) consta teert, dat van do sombere profetieën, geuit bij de indiening van de tarwewet, er geen enkele is uitgekomen. Verblijdend is het te constateeren, dat deze wet een zegenrijke werking heeft gehad. Spr. zal van harte vóór het ontwerp stem men. Minister Verschuur antwoordt. MinisterV crschuur wijst op de urgentie van dit ontwerp en had het aan vankelijk vóór 1 Jan. j.l. in het staatsblad willen zien gebracht. Spr. constateert met voldoening dat het systeem van de tarwewet n.l. het meng- gebod zooveel instemming heeft gevon den. AVanneer de heer AVibaut ten aanzien van deze wet gewaagt van een „slechte" wet, dan antwoordt spr., dat die critiek al leen in normalen tijd begrijpelijk zou zijn, zooals bijv. vóór den oorlog, toen we nog niet wisten hoe gelukkig we waren. Indien de regeering echter in de gegeven tijdsomstandigheden den benedenwaart- schen prijzenloop van de landbouwproduc ten aan hun lot overliet, dan zou dit een catastrofale ineenstorting voor tal van landbouwbedrijven beteekenen. De verhooging van den richtprijs tot 12 en de verhooging van het mengpercentage der inlandsche tarwe tot ten hoogste 40 pet. zal geen grootere broodprijsverhooging dan 7/10 pet. tengevolge hebben. Ook staat een richtprijs van 12 nog belangrijk beneden het niveau van 1913. De tijdelijkheid van de getroffen maat regelen is buiten twijfel door den tekst van het ontwerp. Het gaat niet aan, de verbruikers hoogc crisiswinsten to laten maken op kosten van den landbouw. Spr. bestrijdt het denkbeeld van den heer AA'ibaut om langs den weg van lceningen do landbouwcrisis te willen overwinnen. Dr. AV i b a u t blijft dit een slechte wet noemen. Het ontwerp wordt met 31 tegen 10 stem men (die der soc. dcm.) aangenomen. DE INDRUK IN INDIE ZELF. Betuigingen van trouw en aanhankelijkheid. FAKKELOPTOCHT NAAR HET PALEIS VAN DEN G.G. Gisteravond heeft een groote betooging plaats geha-d dio door de loyale ingezetenen van Batavia was opgezet om te getuigen van het feit, dat de massa van het publiek in deze dagen van spanning achter de Re geering staat. Hoe breed deze betooging was opgezet moge blijken uit het feit, dat daar oa. de volgende vereenigingen aan deelnamen: het Indo-Europeesch Verbond, het Moluksch Politiek Verbond, de Politiek- Economische Bond, de Christelijk Staat kundige Partij, de Indisch Katholieke Par tij, Ons Aller Belang cn de Vaderlandschc Club. De optocht verzamelde zich om S.13 gis teravond op het AVaterlooplein en hier werd het woord gevoerd door mr. R. A. A. Fruin, van de Vaderlandsche Club, den heer de Hoog, van het Indo-Europeesch Verbond, den heer Knaape, van de Indisch Katho- .licke Partij, mr. van Heisdingen van de Christelijk Staatkundige Partij, den heer Mandagic, van de P.E.B., den heer Apituley van het Moluksch Politiek Verbond, cn voorts door den heer van Baaien cn nog verschillende anderen. Iedere redenaar had twee minuten spreektijd cn daarna begaf men zich met fakkels in optocht naar het Paleis, alwaar de Gouverneur-Generaal de deputatie ontving. Alsdan legde een depu tatie'een verklaring af van permanente loyaliteit. Twee muziekkorpsen gingen vooraf aan den stoel. Z. E. Jhr. de Jonge- hield een toespraak tot de menigte, waarin hij herinnerde aan Nederlands devies „Je Maintiendrai'". Deze leuze, aldus vatte Z.E. deze demon stratie op, is in allen weder levend gewor den. In het vervolg van zijn toespraak zcide VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Nederlands standpunt inzake het Fran- sche veiligheidsplan dóór onzen minister van buitenlandsche zaken te Genève uit eengezet. (2c blad). De verkiezing voor den Pruisischen Landdag vastgesteld op 5 Maart a.s. (2o blad). Graaf Albert Apponyi. t (2e blad). BINNENLAND. De Eerste Kamer heeft met 31 tegen 10 stemmen het wetsontwerp tot verhooging van het maalpercentage tot veertig goedge keurd. (1ste blad). Dc muiterij op „De Zeven Provinciën" in de Tweede Kamer besproken. (1ste blad). De bevolking van Batavia betuigt in een spontane demonstratie voor het paleis van den G. G. haar trouw en aanhankelijkheid aan het gezag. (1ste blad). Ongeregeldheden te Paramaribo. (Ncd. AV.-Indië, 2de blad). Nog een tweede overval te Geffen; nu op een jongen. (Gem. Ber., 3de blad). Poging tot kinderroof te Oss? (Laatsto Ber). Smokkeldrama aan de Brabantsch— Belgische grens. Jongen te Rucphen doodgeschoten. (Gcm. Ber., 3de blad cn Laatste Ber). Weer een felle brand te Amsterdam. (Gcm. Ber., 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De Zesdaagsche te Frankfort. (3de lste blad). LEIDEN De 358ste Dies Natalis der Leidsche Hoo- geschool. (2de blad). hij: „Dezo misdadige handeling is veroor deeld cn zal tot niets leiden. Allo maatre gelen zijn getroffen tot handelen op het juiste moment". Allen die getuige waren van dc/.e oogen- blikken, waren diep getroffen door do toe spraak van den Gouverneur-Generaal, waar in ook gememoreerd werd, dut deze muiterij was voorafgegaan door een incident, waar bij 40 Hollandsche jongens moesten worden weggevoerd onder bewaking van Inheem sehen, hetgeen wellicht aanleiding zou geven tot do vraag voor velen, of zij niet eens do hand in eigen boezem dienen te steken. Thans echter, aldus betoogde Zijne Excellentie, is liet „Ik zal handhaven" door velen tenslot.to begrepen en hieruit is deze demonstratie verklaard. Do Gouverneur-Generaal eindigde met den uitroep: „Lcvo de Koningin''. In antwoord hierop riep dc menigte spontaan: „Leve de Koningin on leve de Gouverneur-Generaal". Ook de hoogste personen van de Ned.- Indischo TJegeering verklaarden zich diep onder den indruk van do wijze, waarop deze in de historie niet geëvenaarde spontane demonstratie verloopen is. AANHANKELIJKHEIDSBETOOGINGEN OVERAL. Van alle zijden slroomen uit ludic tele grammen toe, die melding maken van aan- hankelijkheids-betoogingen van dc burgerij. In verschillende plaatsen werden bijeen komsten gehouden, waar het AVilhclinus werd gezongen. DE KANSEN DER MUITERS. Een Engelsche beschouwing. Dc Engelsche ochtenlbladen ruimen een voorname plaats in voor de muiterij op de „Zeven Provinciën". Zij drukken uitvoerige telegrammen af, zoowel uit Nod.-Indië als uil Den Haag en Amsterdam, maar onthou den zich van eiken redactioneelen commen taar. Alleen de „News Chronicle" komt uit met een bijdrage van Commandant Kcnworth, meldt do Londensche correspondent van <le ,.Msb."

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1