WOENSDAG 8 FEBRUARI 1933 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 12 VOORSCHOTEN Crisis-comité. Gisteravond hield het cri- sis-comité onder leiding van den voorzitter, den heer E. Vernède, haar jaarvergadering. Na het openingswoord van den voorzitter, bracht de secretaris-penningmeester, mr. N. Vernède, verslag uit over de werkzaamheden van het crisis-comité, waaraan wij het volgende ontleenen. Op 14 Januari 1932 werd het plaat selijk crisis-comité alhier door den burgemees ter geinstalleerd en werd een werk-comité ge vormd, bestaande uit de heeren J. A. Mens, voorzitter, mr. N. Vernède, secretaris-penning meester, D. J. Brinks, J. W. Eggink en L. C. de Jong. Dit werk-comité hield in het afge- loopen j^ar bijna geregeld op Woensdagavond zitting, teneinde de ingekomen aanvragen om steun te behandelen ot om verschillende per sonen in de gelegenheid te stellen hun aan vragen mondeling toe te lichten. Slechts ge durende den zomer heeft het werk-comité zijne bezigheden eenigen tijd gestaakt, omdat toen uil den aard der zaak hulp minder noo- dig was. De uitvoering der besluiten van het werk-comité geschiedde in den eersten tijd door de dames Barm, 't Loo en van Geest. Na den zomer namen de werkzaamheden echter zoodanig toe, dat uitbreiding van dit comité vandaar dringend noodig was. Sinds Septem ber 1932 bestaat dit damescomité dan ook be halve de twee reeds genoemde uit de dames Eggink, Verhaar en van Vliet. Ook het werk comité onderging in den loop van het jaar nog een wijziging. Doordat de gemeentelijke steunregeling door den minister was goedge keurd ontstond de mogelijkheid van het N. C. C. als extra steun voor den werkloozen een subsidie te verkrijgen van 10 ct. per inwoner, mits de gemeente een gelijk bedrag beschik baar stelde De gemeenteraad besloot hiertoe over te gaan en zoo werd een nieuw fonds ge vormd, het z.g. B.-fonds, waarin een bedrag van 1120 kon worden gestort. Voor het be heer van dit B.-fonds moest echter het werk comité toegevoegd voor de behandeling van gers van vakorganisaties. Daarom werden in October 1932 door den burgemeester de heeren D. Limburg en G. Schtijvers aan het werk comité toegeovegd voor de behandeling van de B.-steunaanvragen. De ingekomen aanvra gen zijn alle zorgvuldig onderzocht, hetzij per soonlijk door een der comitéleden hetzij schriftelijk. De behandelde gevallen der A- steunverleening kunnen in drie groepen worden onderscheiden. 1. Zij, die nog een vast, hoewel gering we- kelijksch inkomen hebben. Hieronder worden ook gerekend de kastrekkenden en zij, die in de gemeentelijke werkverschaffing werkzaam zijn. 2. Zij, die geen of zoogoed als geen weke- lijksch inkomen meer hebben. De eerste groep werd voornamelijk geholpen door uitdeeling van kleeding, dekens, brandstoffen en aardap pelen. De tweede groep, natuurlijk veel klei ner in aantal, moest op meer afdoe .de, maar ook kostbaarder wijze geholpen orden. Het comité verstrekt deze personen een kleine we- kelijksche uitkeering in natura of in geld, waarin het wordt geholpen of door het N. C. C. of door het B. A. hier ter plaatse. Het aan tal gevallen der tweede groep is 12. Niet allen worden echter op dit oogenblik nog onder steund. 3o. De derde groep ondersteunden bestaat uit kleine tuinders. Deze ontvingen een bedrag geld voor aankoop van mest en zaden. De hier voor benoodigde gelden worden geheel van het N. C. C. ontvangen en zijn nqg niet geheel uit geput. Voorts is aan de kleine tuinders in het voorjaar 1932 goedkoope zwavelzuren ammo niak verstrekt. Aan de eerste groep werd in het afgeloopen jaar uitgedeeld f 150 brand stof, 110 aardappelen, f 325 kleeding en de kens en f 50 schoenen. Hierbij is nog niet gerekend de kerstgave 1932, die aan onge veer 80 gezinnen werd uitgereikt en die naar de grootte ier gezinnen bestoon uit 2 tol 3 pond vleesch, 12 pond vel, 23 pond bruine boonen, 1 pond capucijnen en 1 kerstbrood. Voorts tegemoetkoming in de huishuur van zwaar belaste gezinnen I 150. Vermeld dient hier te worden, dat alle aankoopen in de ge meente geschiedden. Aan de tweede groep werd besteed 800, waarvan echter van. het N. C. C. en de gemeente f 350 werd terugont vangen. Uit den aard der zaak is deze wijze van ondersteunen hel kostbaarst, daar het we- kelijksch terugkomende uitgaven betreft. Aan de derde groep van ondersteunden, de kleine tuinders, is tot heden 1260 uitgekeerd, ter wijl de verkoop van zwavelzuren ammoniak nadeelig slot van f 60 overliet. Voorts is aan enkele personen wel een bedrag als handels- geld verstrekt. De inkomsten zijn verkregen uit collecten, maandelijksche bijdragen, opbreng sten van uitvoeringen en wedstrijden en van een gehouden bazar en uitgiften in natura. De opbrengst der collecten was: 100590 en 624.82, te samen f 1630.72, de opbrengst der maandelijksche bijdragen was /300, de op brengst van den bazar was f 1233, hiervan zal 20 °/o speciaal worden aangeend voor steun aan arme zieken. Totaal der inkomsten: 4242.72, totaal der uitgaven f 3176.10, saldo in kas 1140.62. waarin 240 R.T.-fonds. Blijft 900 62. De firma Konings en van Gent stelde 50 H.L. cokes beschikbaar en de heer A. Wesselo 50 K.G. capucijners, terwijl van het N. C. C. dezer dagen een opgave werd ont vangen van een aantal beschikbaar gestelde kleedingstukken. In het B.-fonds kwam totaal in 1120, n.l. f 560 van de gemeente en 560 van het N. C. C. De B.-steun was bestemd voor allen die ondersteund werden door een van Rijkswege gesubsidieerde gemeentelijke steunverleening of werkverschaffing. Daar te alhier de steunverleening wordt gesubsidieerd geldt den B.-steun ook alleen werkloozen, die vallen onder de gemeentelijke steunregeling. De steun mag slechts bestaan uit kleeding, schoeisel, beddegoed of dergelijke zaken, die slechts met min of meer grooten tusschenpoo- zen in eene huishouding plegen te worden aan geschaft. Aan kleeding en beddegoed werd besteed voor 538.71. Aan schoeisel erd be steed 103.55. In totaal werd uitgegeven 643.71. Saldo :n kas f 476.29. Bij monde van den heer W. Lekkerkerker werd namens de commissie tot nazien der rekening van den penningmeester verklaard de rekening in de beste orde te hebben bevonden. Daar de se- cretaris-penni.igmeester, mr. N. Vernède door zijn benoeming tot burgemeester van Rozen burg de gemeente gaat verlaten moet in deze vacture worden voorzien en wordt benoemd de heer A. J. Turion. De voorz. van het werk comité sprak aan het einde dezer vergadering den secretaris-penningmeester toe en wenschte mr. Vernède geluk met zijn benoeming tot burgemeester en bedankte hem voor zijn vele werkzaamheden voor het comité verricht en bood den scheidenden secretaris-penning meester als blijk van waardeering een tweetal platen aan in lijst namens het werkcomité. Mr. Vernède was zeer verrast met dit stoffelijk blijk van waardeering en dankte het comité met eenige toepasselijke woorden, waarna de voorz. op gebruikelijke wijze deze vergadering WASSENAAR. Lezing door oud-hortulanus E. Th. Witte. In Kasteel Oud Wassenaar werd door de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, afdeeling Wassenaar, in sa menwerking met de vereeniging „Wasse naar Vooruit" door oud-Hort-ulanus E. Th. Witte een lezing gehouden met lichtbeelden over do onderwerpen: Verzorging van een villa tuin en van Kamerplanten. Na inleidende woorden van de heeren J. Polderman en Van Groin Soeters was het woord aan den heer Witte. Van de tuinen eischt dc voortuin de voornaamste aandacht. De aanleg hiervan is zeker niet ieders werk en plantenkennis bij aanleg een eerste vereischte. De tuin man moet eenige jaren vooruit kunnen zien hoe de verschillende planten zich zullen en kunnen ontwikkelen. Do keuze van tuin man eischt dus voorzichtigheid en wel in het oog mag worden gehouden dat het niet allen tuinlui zijn, die hark en schoffel dra gen. Na vervolgens in het kort de voorbewer king van den grond geschetst te hebben, beveelt 'aij een goede open beplanting aan, in het midden liefst een groot gazon, in dien een kleine tuin, geen beplanting in het gazon, dan langs het gazon een border of boordbed waarin vermengd alle mogelijke planten kunnen worden geplant, een, twee- en meerjarige variëteiten. Liefst in groot e flinke groepen van iedere soort, mits de kleuren harmonieeren. Achter het border brengt men bloem- hecsters aan waarachter bladhoudende heesters zooals conifeeren, zoodat men een mooi gesloten geheel verkrijgt, mits men een en ander los plant en niet trapsgewijs achtereen de verschillende hoogten in aan plant verkrijt. Daartusschen poot men ter verwildering o.m. sneeuwklokjes, crocussen, anemonen, scilla's, narcis enz., hoe wilder hoe mooier. Spreker geeft evenwel in over weging nimmer in het gras te planten daar aanplant vele practische bezwaren oplevert. Voorts kan men aanleggen een verdiepte tuin, een muurtuin of een rotstuintje. Plan ten tusschen steenen geplant, welke daar overheen groeien geven een prachtig effect. Muurtumen zijn ook aan te bevelen mits goed en degelijk aangelegd. Niet gemetseld doch de steenen aan elkander gehacht met ccn mengsel klei met koemest, het resultaat is dat het even sterk is als gemesteld. Men late behoorlijke openingen in den muur voor het aanbrengen van planten, deze opening moet binnenwaarts ruimer worden. Achter den muur moet een laag vruchtbare aarde worden aangebracht opdat planten met lange wortels hier hun voedingssappen kunnen onttrekken. De Heesters worden ook vaak zeer slecht behandeld en er is geen gevaarlijker ge reedschap dan een snoeischaar in handen van iemand die de heesters niet kent. Heesters zooals seringen, magnolia's enz., snoeie men zoo min mogelijk. Wordt de boom te oud of te groot, dan kan men zc verjongen door ze bijna geheel in te zagen. Voorts bepleit spreker dat men een mooie tuin krijgt wanneer het belendende huis goed is begroeid met klimplanten zoo als klimop, wingert, blauwe regen enz. Ten sterkste spreekt hij tegen dat muren die begroeid zijn daardoor zochtang zouden zijn, daar is geen sprake van. Vervolgens wordt een uitgebreide serie lantaarnplaten vertoond betrekking heb bende op het gesprokene. Vele en verschil lende begroeide tuinen prachtig xan aan leg kreeg men op het witte doek te aan schouwen. Alvorens tot pauze over te gaan worden tot Jury benoemd om het ingezondene te keuren: Mevr. Eijdman en de heeren Voor- hoove en van Boeschoten. Aan de inzen dingen van de heeren Aartse en de Gans werd ieder een lsten prijs toegekend, aan de mand met bloemen 10 punten met lof van de jury, inzender W. Maarsen. Aanwe zig was voorts ter opluistering een pot KJeinia door den heer Kolft' voor drie ja ren uit Midden-Afrik» medegebracht en verder verzorgd. Na de pauze wordt door den heer Witte verder uitvoerig gesproken over de kamer planten. Feitelijke kamerplanten zijn er slechts een vijftal maar er zijn diverse soor ten die zich meer of minder leenen voor het kweeken en onderhouden in huis. Heel vele soorten zullen zich echter nimmer aanpas sen. Een zestal voornaamste, eischen behan delt spreker, noodig voor de kamerplanten, licht, lucht, water, voeding, reinhouden en temperatuur. Zeer uitvoerig worden deze eischen door den spreker behandeld en hij hoopt, dat deze korte wenken door een ieder ten nutte zullen worden gemaakt, waarna ook hierop een uitgebreide serie plaatjes werden vertoond met toelichting door spre ker. Daar de tijd reeds ver gevorderd was kon geen gelegenheid meer worden gegeven tot het stellen van vragen. De heer Witte stel de zich gaarne beschikbaar om eventueel schriftelijke vragen alsnog te behandelen. Namens de aanwezigen werd door den heer Polderman den heer Witte hartelijk dank gebracht voor alles dat hij heeft laten hooren en zien. Na voorts allen hartelijk dank gebracht te hebben wordt deze zeer leerzame bijeen komst gesloten. UIT DE RIJNSTREEK KOUDEKERK. Vereer.igina „Helpt Elkander." Maan dagavond hield de vereeniging „Helpt El kander" haar 21te jaarvergadering op de bovenzaal van hotel de Bruin, alhier. De voorzitter, de heer N. P. Slegten- horst, opende de vergadering met een kort overzicht van het afgeloopen jaar, waarin hij mededeelde, dat het ledental met 39 was achteruit gegaan, voor een deel we gens de ongunst der tijden, memoreerde het droevig verscheiden van den bode, den heer van der Sluis, wiens nagedachtenis in herinnering zal blijven voor hetgeen hij voor de vereeniging heeft gedaan, waarna hij zijn blijdschap uitsprak dat de onge steldheid van den secr. week; hij sprak de hoop uit dat de nieuwbenoemde bode, dc heer P. F. Geerlof in toewijding zal wed ijveren met zijn voorganger. Uit het financieel verslag van den heer Boers bleek, dat de ontvangsten met inbe grip van het bastig saldo had bedragen 2071,23, de uitgaven 1012.47 batig saldo 1058.73, Een commissie bestaande uit de heeren Ph. Qualm, D. Nagtegaal en J. Schoonderwoerd tot onderzoek der reke ning rapporteerde bij monde van alatstge- noemde tot goedkeuring. De commissie en de penningm. ontvangen woorden van dank, laatstgenoemde voor zijn accuraat beheer. Tot bestuursleden werden herko zen de heeren M v. d Bijl, G. P. de Jong en Jac. Verbree. Een bestursvoorstel de uitkeering van 2.50 weer te brengen op 3.werd goed gekeurd. Na een korte gedachtenwisseling, enkele zaken de vereeniging betreffende, sprak de voorz. een slotwoord, den leden dankend voor hun trouwe opkomst. Dr. Vlaanderen, alhier, alhoewel afwezig werd hulde gebracht voor zijn ijver en me dewerking steeds aan de vereeniging be wezen. ZWAMMERDAM. Geboren: Cornelia Lucia, d. van Jo hannes Hendricus Droogh en Cornelia Ma ria Straathof. Overleden: Adriaantie van Hof, 82 jaar, weduwe van Willem Bouthoorn. Ondertrou wdFloris Oskam, jm. 25 te Bodegraven en Elsje Goudkuil jl. 25 jaar. Gevestigd: Uit Bennebroek, Frede- rika Rcmelia van Maris, zonder beroep, Overtocht 46. Uit Woerden, Jannigje Spies, echtgenoote van J. Streefland, Uud- Bodegravensche weg 112. Uit Nieuw- Lekkerland, Arnoldus Antonie Konijn, broodbakker. Tempel 57; Uit Bodegra ven Albertus Domburg en gezin, manufac- turier, Goudsche straatweg 154. Uit Bo degraven, Marrigje Verheul, echtgenoote van Heimerik Slappendel, Vlietkade 123a. Uit Nieuwkoop, Jannetje Koolc, dienst bode, Plein 131. Uit Bodegraven Elisa beth Jacoba Zeeuw, echtgenoote van Ja cob Willem de Bruijn. Lagqfiburg 10. Vertrokken: Naar Gouderak B 48, Aletta van Dommelen geb. v. Dijk, zonder beroep Utrechtsche straatweg 98 Naar Boskoop, Middelburg, Johannes Verbeek en gezin, boomkweekersknecht, Tempel 61. Naar Utrecht, Kanaalstraat 213, Gerrit den Blijker, dienstbode, Vlietkade 126. Naar Boskoop, Puttekade 57, Maria van Laar, dienstbode, Goudsche straatweg 149. Naar Bodegraven, Gerritje van Luinen geb. van der Smit zonder beroet), Tempel 29. Naar Breda, Maria Bresitta Appelman, zonder beroep, Overtocht 46. Naar Reeu wijk, Nieuw-Reeuwijk D. 139, Belia Voor- douw, dienstbode, Utrechtsche straatweg 29. Naar Utrecht, Antoniusgesticht, Prins Hendriklaan 40, Emmarentia Voor- douw, dienstb., Utrechtsche straatweg 29. Naar Bodegraven, Meije, Pieter Klari- nus van 't'Hoog, veehouderskneoht, Oud- Bodegraafscheweg 130. Naar Waddinx- veen, Reiner Adrianus van der Horst en gezin, bedrijfsboer, Lagenburg 12. NIEUWKOOP. G e v e s t i gd: B. Brendel, dienstbode, uit Duitsohland. B. J. van den Helder, broodbakker, uit Boskoop. A. K. de Geus en gezin, landarbeider, uit Zevenhoven. I. G. M. Spronk, liefdezuster, uit. Engelen, J. Kruger en gezin. Spoorwegarbeiders, uit Alphen aan den Rijn. J. Baas, slagers- necht uit Hazerswoude. C. Zimmerman, dienstbode uit Amsterdam. Vertrokken: J. Both, zonder beroep naar Bodegraven. J. J. Iloogendoorn en gezin, winkelier, naar Wilnis. C. de Beer zonder beroep, naar 's-Hertogenbosch. G. Kalshoven, boerenarbeiders, naar Ter Aar. H. van Dam, zonder beroep, naar Kamerik. P. J. de Rijk, dienstbode, naar Deventer. A. J. Jansen, boerenarbeider naar Stompwijk. J. Ivoole zander beroep, naar Zwammerdam. J. H. Stadsvoort, dienstbode naar Amsterdam. F. G. Wes terhuis, kapper, naar Zaandam. RECHTZAKEN Bedreiging met zware mishandeling. „Twee maanden gevangenisstraf, met af trek der preventieve hechtenis", zoo luidde het vonnis van de Rotterdamsche recht bank tegen den 54-jarigen houtbewerker J. G. T., uit Wad di n x veen, die reeds vier maanden in voorloopige hechtenis had doorgebracht, omdat hij in Sept. van het vorige jaar een vrouw, een zekere Maria Z., met. een mes zou hebben bedreigd. Verdachte toonde zich allerminst ver heugd over dit vonnis, waaruit hij de con clusie trok, dat hij dus twee maanden te lang in hechtenis was geweest. ,,'k Zoek het hoogerop en wil onschuldig verklaard worden", betoogde de man. HAAGSCHE RECHTBANK. De politierechter mr. van Laer wees schriftelijk vonnis in de zaak tegen J. B. uit N o o r d w ij k-B innen, die op 29 Ja nuari terecht stond terzake dat hij zich niet op de eerste sommatie had verwijderd uit het stempellokaal te Noordwijk-Binnen. De officier van Justitie mr. Asch van Wijck had tegen verdachte geëischt 4 we ken gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. De Politierechter veroordeelde verdachte tot 2 weken gevan genisstraf voorwaardelijk met een proef tijd van 3 jaar. De Haagsche Rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen C. N. uit Wassenaar (gedetineerd in het Huis van Bewaring voer een ander feit), die op 24 Januari j.l. te recht stond terzake dat hij bij vonnis van de Haagsche Kantonrechter was veroor deeld tot twee maal vijf gulden boete, ter zake van het loopen op verboden grond en het opgeven van een valschen naam; een en ander gepleegd in de Duinen te Wasse naar. De Officier van Justitie mr. Hoekstra had bevestiging gevraagd op 24 Jan. van het vonnis van de Kantonrechter. De Rechtbank veroordeelde verdachte overeenkomstig den eisch. Versch brood voor het ontbijt. Nadat de bekende zaak van het versche kadetje, dat door of namens de directie van Hotel „Suisse" in de hotel-keuken in de Kalverstraat te Amsterdam gebakken en afgeleverd werd aan hotelgasten op een uur, dat dit volgens de wet niet geoorloofd zou zijn, met alle hieruit voortvloeiende verwikkelingen door de verschillende in stanties van het recht werd behandeld, ver wees de Hooge Raad, na cassatie, de zaak van de overtreding der Arbeidswet (het af leveren van versch brood vóór den bij de wet veroorloofden tijd) naar het Amster- damsche Hof. De procureur-generaal mr. A. Baron van Harinxnia thoe Slooten concludeerde hier bij tot. 1 boete sub's. één dag hechtenis. Gisteren deed het Hof uitspraak. Het ontsloeg den directeur van het Hotel, den heer J. F. Staal, van rechtsvervolging, daarbij overwegende, dat het ten laste ge legde feit strafbaar is volgens artikel 35 lid 6 van de Arbeidswet, doch dat geen ver oordeeling kan volgen, wijl het bewuste brood niet in een bakkerij was gebakken, maar in een hotelkeuken en van daar uit ook wordt afgeleverd. 5,Tel''. IN DEN HAAG 12 PROCENT DER HUWELIJKEN WEER ONTBONDEN. In „Het Kompas", het orgaan van de Nationale Levensverzekeringsbank, geeft mr. dr. J. H. van Zanten verschillende cij fers inzake trouwen en scheiden in ons land. Het volgende is aan zijn artikel ont leend: „Het aantal huwelijken in de eerste plaats hangt in vrij sterke mate van den economischen toestand af. Het is in het geheele land in de laatste 50 jaar van om streeks 30.000 tot ruim 60.000 per jaar ge stegen, doch per 1000 inwoners niet sterk veranderd. Het schommelt n.l. vrijwel tus schen 6 en 8 per 1000. Een laag cijfer gaf b.v; het jaar 1S85 met 6.94; laag was het ook in 1915, kort na het uitbreken van den oorlog met 6.67, waarvan de schade echter werd ingehaald door een extra-groot aan tal huwelijken in 1920, nJ. 9.49 per 1000 in woners. Hoog waren o». ook 1925 met 7.43 en 1930 met 7.99. Ziet men de reeks cijfers nader aan, dan valt het op, dat over het algemeen een malaise-tijd lage, een haus se-tijd hooge cijfers geeft. De groote steden hebben een wat groo- tere huwelijks-frequentie dan het geheele land; zoo had in 1920, b.v. Amsterdam een cijfer van 10.29, Den Haag 9.95, in 1930: 8.86 en S.86, in 1885: 7.37 en 7.11. Het scheiden neemt, zooals wij opmerk ten, sterk toe. Hoeveel van de gesloten huwelijken worden weer door scheiding ontbonden? De kritiekste tijd voor het hu welijk is blijkens de echtscheidings-statis- tiek die tusschen het 5e en 10e jaar na het trouwen, want in dezen duur van het huwe lijk vallen de meeste echtscheidingen. In dien men dus het aantal echtscheidingen in een bepaald jaar met het aantal huwelijken vergelijkt, die vijf jaar vroeger zijn geslo ten, is men niet ver mis. Doet men dit, dan b.ijkt te Den Haag wel een zeer groot aan tal scheidingen te hebben; dit is echter misleidend, omdat daar ook worden inge schreven de ontbindingen van buiten het land gesloten huwelijken (de echtscheiding wordt n.l. ingeschreven in de gemeente, waar het huwelijk is voltrokken). Daarom is het zuiverder niet het aantal scheidin gen, maar het aantal tot de bevolking be- hoorende scheidenden te vergelijken met het aantal voor vijf jaar in het huwelijk ge- tredenen, behoorende tot dezelfde bevol king. Op deze wijze vindt men dan het vol gende: Aantal huwenden per jaar jaren Het Rijk A'dam 's-Haj 1900—1904 80.000 8.360 3.600 1905—1909 83.200 8.820 4.200 1911—1915 88.300 9.980 4.960 1916—1920 107.000 11.700 5.900 1921—1925 116.200 13.600 6.550 Aantal scheidenden per jaar. Jaren Het 'FJijk A'dam 's-Hage 1905-'09 1526=1.8% 415=5.0% 190— 5.3% 1911-'15 2025=2.4% 520=6.0% 300= 7.2% 1916-'20 2S70=3.3% 750=7.5% 440= 8.9% 1921-'25 3810=3.6% 980=8.4% 630=10.7% 1926-'30 1913=4.2% 1250=9.2% 775=11.9% Ook op deze wijze berekend, blijft het aantal echtscheidingen te Den Haag 't hoogst. Tenminste 12% der huwelijken neemt daar door echtscheiding een einde, tegen 9% te Amsterdam en 4% in het ge heele land. In welke mate hertrouwen de gescheide- nen nu? Terwijl het aantal echtscheidingen in het Rijk b.v. in 1930 was: 2851, huwden er in dat jaar 1695 gescheiden mannen en 1543 gescheiden vrouwen; van die man nen trouwden 1094 weer met een voor de eerste maal huwende vrouw, van de vrou wen 759 met een voor het eerst huwenden man, beiden dus meer dan de helft. Voor Amsterdam waren deze cijfers on geveer 700 echtscheidingen per jaar, her trouwende gescheiden mannen ongeveer 400, vrouwen ongeveer evenveel, daarvan resp. 250 en 210 met voor het eerst huwen den. Voor Amsterdam is ook na te gaan, in welke mate het verschijnsel voorkomt, het welk men nogal eens waarneemt, n.l. dat een oudere man gaat scheiden om een jong meisje te kunnen huwen, een uitwas van den tegenwoordigen tijd. Welnu, in de ja ren 19271930 zijn aldaar 1905 gescheiden mannen met een voor de eerste maal hu wende vrouw getrouwd, van wie 220 ouder dan 45 jaar en van dezen weer 13 of 6% met een vrouw beneden 25 jaar; verder waren er 412 tusschen 35 en 44 jaar oud en. van dezen 107 of 25% met een vrouw be ndeen 25 jaar ij 280 tusschen 30 en 34 jaar, van wie 86 of 31% een ongehuwde vrouw beneden 25 jaar trouwden. He't percentage gescheiden mannen, dat met jonge meisjes (beneden 25 jaar) hertrouwt neemt in ieder geval toe; het was in de achtereenvolgen de jaren 19271930 resp. 19, 16, 20 en 22, nog geen groote stijging overigens maar toch opmerkenswaardig. Daarentegen kan men stellen het toene mende aantal gescheidenen, die berouw krijgen en met elkaar een nieuw huwelijk aangaan, wat de wet sinds eenigen tijd ver oorlooft. Het is ons alleen uit Amsterdam bekend. Daar is het aantal van 7 in 1925 gestegen tot 15 in 1931 (op de 700 echtschei dingen)'' STOOMVAARTBERICHTEN STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. POELAU BRAS vertr. 7 Febr. van Am sterdam naar Java via Anbw. TAJANDOEN (uitr.) vertr. 6 Febr. van, Belawan. KON. NED. ST00MB. MIJ. ARIADNE vertr. 7 Febr# van Alexan- drië naar Patras. HEBE Malaga naar Amsterdam pass. 7 Febr. Gibraltar. SIMON BOLIVAR (thuisr.) vertr. 7 Fe bruari voorin. 11 uur van Havre n. Amst. KON. H0LL. LL0YD. PERNAMBUOO arr. 7 Februari van Eemden te Amsterdam. KON. PAKETV. MIJ. HOUTMAN vertr. 6 Febr. van Kaapstad te Port Natal. LE MAIRE KaapstadBatavia vertr. 4 Febr. van Mombassa. N. HOLLAND arr# 6 Febr. van Singa pore te Sydney. HOLLAND-AFRIKA LIJN. HEEMSKEBK (uitr.) arr. 6 Febr. te Bei ra. HOLLAND-AMERIKA LIJN. DAMSTERDIEP Vanc.-Rptt. arr. 7 Febr. te Londen. ROTTERDAMSCHE LL0YD. KOTA BAROE arr. 7 Febr. van Lon den te Rotterdam. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. ACHILLES Japan-Rotterdam arr. 6 Febr. te Londen. EURYMEDON vertr. 4 Febr. wan Bata via naar Amsterdam^ POLYDORUS, Batavia-Amsterdam arr 6 Febr. te Suez. SARPEDON arr. 6 Febr. van Rotterdam te Glasgow. LEIDEN. Gevonden voorwerpen. Huissleutels, Lipssleutel, damesceintuurs, handschoenen, rijwielbelastingplaatje in etui, portemonnaie met inhoud, kinder- taschje met inhoud, damestaschje met in houd, pakje inhoudende paar dameskousen, poppenmutsje, motorjas, ijzeren 1 K.G. ge wicht, gouden armband, rieten handkoffer, gouden ring, mand waarin handdoek, acten- tasch, overhemd, manchetknoop, vulpen houder, koffertje met inhoud, zilveren da mesarmbandhorloge, padvindersriem, paar- denzweep, pakje gemerkt Hoensbroek, paar nieuwe jongensschoenen, kindermutsje, bankbiljet a 10.rozenkrans, roeiboot, 'Rl. K. kerkboekje, gummi-regenjas, naaizak- je, shawl, autoband, zilveren dames-vulpot lood, zilveren ringetje, zilveren speld- broche, zilveren vulpotlood, oliespuit, brui ne lage schoen, handbeschermer van een rij wiel, 2 bankbiljetten a 10.zakmes, zil veren armband, tasch met inhoud van de firma de Boer, tafelkleed vulpotlood, witte muts, chauffeurspet, dameskaart Leidsche IJsclub, rolletje muziekstukjes, lederen riem, schaats, eenig klein geld, R. K. me daille, gouden medaillon met damespor tret, zilveren broche met haar. Gevonden in de Electrische Tram (Stads- lijn): paar handschoenen, wollen das, zil veren dames-vulpotlood. Gevonden in een autobus van Stadsver keer: portemonnaie met inhoud, actentasch handschoen, parapluie, shawl, vilten hoedje. Gevonden in het Postkantoor: huissleutel Terug te bekomen en inlichtingen te ver krijgen ten politie-bureele alhier, eiken werkdag, behalve Donderdag en Vrijdag, tusschen 1 en 3 uur n.m.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 12