WOENSDAG 8 FEBRUARI 193ó ÖE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 STADSNIEUWS GEMEENTERAAD. Geen centrale autogarage. Naar aanleiding van liet om praeaxrvies in handen van B. en W. gestelde voorstel van den heer Qroeneveld, om „een onder zoek te doen instellen naar de inrichting en de resultaten van dc gemeentelijke cen trale garages in andere plaatsen en daar van aan den Baad rapport uit te bren gen', hebben B. en W. zich gewend tot een aantal gemeenten ter verkrijging van inlichtingen omtrent den toestand aldaar. Nadere overweging van het onderhavige vraagstuk, mede aan de hand van de el ders verkregen gegevens, hebben B. en W. versterkt in dc meening, dat het geen aanbeveling verdient voor onze gemeente over te gaan tot oprichting van een cen trale autogara-go. Oppervlakkig beschouwd schijnt uit een oogpunt van efficiency een dergelijke centralisatie wel wenschelijk, doch wanneer men deze aangelegenheid nauwkeurig bekijkt-, en let op de behoeften van de practijk, dan komt men tot de con clusie, dat een centrale gemeentelijke auto garage geen bevrediging aan de diverse diensten en bedrijven zal schenken, noch besparing daarvan is te verwachten, aldus B. en W. In verreweg de meeste gemeen ten, waaronder Amsterdam, bestaat dan ook geen centralisatie, slechts een drietal gemeenten Botterdam, Haarlem en Kindhoven hoeft een centrale garage. 'In het algemeen gaat centralisatie slechts goed tot aan een zekere grens, n.l. tot zoover, waar de economie ophoudt. Geldt dit voor alle centraliseering. zeker geldt dit voor êen centraal autobedrijf. Een bedrijf als de Lichtfabrieken, waar cenige ambtenaren dag en nacht de be schikking over auto's moeten hebben, waar alle auto's per jaar een economische vol doend aantal K.M. afleggen en elk mo ment voor het grijpen moeten zijn, omdat de eigenaardige plotselinge moeilijkheden in het bedrijf dit noodzakelijk maken, zou zich .slechts voor een gedeelte (n.l. voor de weinig gebruikte auto's en die in algemeenen denst) bij een centrale garage kunnen aansluiten. Hetzelfde geldt, voor de Gemeentereini ging, alwaar voortaan op grootere schaal van autotractie gebruik zal worden ge maakt. De daar steeds noodige aut-o's moe ten in verband met de eischen van den dienst in de eigen garage op het terrein van het bedrijf worden geborgen. Ook hier is het aantal groot genoeg om een behoor lijke economische voorziening to waarbor gen, zoodat zij bezwaarlijk beter en goed- kooper in een centrale garage kunnen wor den ondergebracht. De Baad heeft de noodzakelijkheid, een eigen garage voor den Reinigingsdienst eveneens ingezien, door goed te keuren, dat tot het reorganisatieplan zal behoo- ren het bouwen van een garage. Ten aan zien van de Brandweer, die ook zelf over oen garage beschikt-, kunnen geheel over eenkomstige opmerkingen worden ge maakt-. Zondert men deze drje bedrijven uit dan blijven bij verschillende diensten nog cenige auto's over, ten aanzien waarvan, de vraag van centralisatie kan worden ge steld:, t.w. de auto's voor de plantsoenen, de bestratingen, het ziekenvervoer, auto's bij het Openbaar Slachthuis, Politie, den Keuringsdienst van Waren den Geneeskundigen Dienst. Ook voor deze instellingen levert echter de tegenwoordige wijze van stalling der auto's, hetzij in een particuliere, hetzij in een eigen garage, bijzondere gemakken op, die verloren zouden gaan, of in min dere mate worden genoten bij centralisa tie tie). Bij conflicten of bezwaren zal de be treffende tak van dienst aan de centrale garage onvoldoende vlugge en goede be handeling verwijten, de centrale garage daartegenover aan den tak van dienst een ruwe of slordige behandeling, niet op tijd in reparatie geven enz. Al deze moeilijkhe den worden thans ontgaanvoorzoover de gemeente, wat onderhoud en stalling be treft op particuliere bedrijven is aangewe- waarborgt de onderlinge concurrentie een goede en vlotte bediening en worden dientengevolge ernstige klachten niet voi- nomen, terwijl voorts het College van B. 1er op bedacht blijft onderhoud en beheer der auto's zoo economisch en der halve zoo goedkoop mogelijk te doen ge schieden. Op grond van het vorenstaande geven en W. de Raad in overweging, op het denkbeeld van de oprichting van een cen trale autogarage niet in te gaan. Het aantal auto's van onze gemeente is trouwens, zelfs wanneer algeheele centra lisatie mogelijk was, te klein, om een be hoorlijk werkend, zich bedruipend, centraal- garage-bedrijf to voeren. De enkele meenten, die wel in het bezit zijn van een centrale garage, hebben belangrijk meer auto's dan Leiden. Nog minder kan daarvan sprake zijn, nu blijkens het vorenstaande een aantal a buiten de regeling zouden moeten vallen zelfs al zou de centrale garage bij de Lichtfabrieken of bij dc Gemeente-Reini ging worden gevestigd, dan nog zou mers voor een aantal auto's een uitzonde ring moeten worden gemaakt, een omstan digheid, die zich ook voordoet bij de even- bedoelde gemeenten. Onder doze omstandigheden, nu de te genwoordige w ij ze van handelen uitste kend voldoet, en de gemeente zelf reeds over verschillende goed ingerichte berg ruimten beschikt en in verschillende ge vallen tevens over personeel bij den be trokken dienst, dat voor het onderhoud kan zorgen, moet ten sterkste worden ont raden, over tp gaan tot de oprichting van ren centrale garage, met al wat daaraan vast zit. Niet slechts met het oog op de be langen van den dienst, maar ook met het oog op de financiën der gemeente. Een dergelijke inrichting zou in onze gemeente ongetwijfeld een groot tekort opleveren en de aan autotractie verbonden kosten veel hooger maken dan zij thans zijn. Men geve er zich toch goed rekenschap van, aldus B. en W., dat een centraal autoga- rage-bcdrijf met daaronder verbonden werkplaatsen, uitsluitend dan met succes kan worden gevoerd, wanneer liet wordt ingesteld als een afzonderlijk bedrijf met een organisatorisch, en technisch goed ont wikkeld leider aan hel hoofd en met dien overeenkomstige outillage en personeel. Het bedrijf zou een dag- en nachtdienst moeten hebben en dan ook noodwendig duur in exploitatie zijn, vooral, waar, ge lijk reeds werd opgemerkt, maar een be perkt aantal wagens onder de centrale ga rage zou kunnen ressorteeren. Niet gering mag voorts worden aangeslagen het nadeel ,v«i.n de gedeelde aansprakelijkheid (de ge bruikende dienst vóór dc behandeling, den centrale garage voor onderhoud en. repara- VOORSTELLEN. De heer Kooistra stelt voor: „De Baad acht het bouwrijp maken van gemeentegrond zeer gewenscht, Verzoekt B. en W. ter bevordering van werkverruiming in het N. O. gedeelte der stad tot het aanleggen van straten en het bouwrijp maken van die gronden, „mede. in verband met de daar aanwezige indus trieterreinen", te willen overgaan." En: De exploitatie van de gemeentewo ningen onder gemeentebeheer te brengen. En: Aan het jaarverslag van den dienst an Bouw- en Woningtoezicht, zal een lijst worden toegevoegd, welke een over zicht zal moeten geven, van het aantal wo ningen in Leiden, verdeeld in onderstaan de huurklassen. Weekhuren beneden 1.50, van 1.50 tot beneden 2.50, van 2.50 t-ot beneden 4.Jaarhuren van 20S tot beneden ƒ250., van 250.tot beneden 300.-, van 300 to beneden 350.van 350. tot beneden 450.van 450.tot bene den 600.van ƒ600tot beneden 800. van 800.en hooger. En een motie: „De Baad acht het ge wenscht, dat thans in het algemeen de hu- n van gemeentewoningen aan arbeiders rhuurd, moeten worden verlaagd. Ver zoekt B. en W. die maatregelen te willen treffen, dat een huurverlaging van 15 pet. an de ontvangen huur, kan worden toege past". De heer Groeneveld stelt voor: „De Raad verzoekt Burgemeester Wethouders een onderzoek in te stellen naar de inrichting en de resultaten van gemeentelijke centrale garages in andere plaatsen en aan den Raad daarvan rapport uit te brengen." En: De Brandweer, behalve bij brand, ook eerste hulp te doen verleenen in ande re noodgevallen, zooals bij overstrooming, stormschade en dergelijke. De heer Kuipers stelt voor: In tijdelijken dienst zijnde ambtenaren werklieden, die het bij de verordening bepaalde aantal dienstjaren reeds bij Gemeente hebben doorgebracht, van een vaste aanstelling te voorzien. En: in te voeren een arbeidsreserve. En: bij volgnummer 26S van de begroo ting, bij een te bouwen steenen stand plaats voor de verkeerspolitie, op den hoek Noordeinde Breestraat en Kort Rapenburg centrale verwarming en verlichting aan te laten brengen. En: bij volgnummer 272 van de begroo ting, te verhoogen met 100, ten einde de Algemeene Bond van Politiepersoneel Nderland in het bezit te stellen van subsidie, voor de cursus tot opleiding bij de politie. Door den heer v. Eek zijn de volgende voorstellen ingediend: De raad verzoekt B. en W. een regeling te ontwerpen voor de levering van gas en electriciteit aan werkloqeen en met hen gelijk te stellen personen, waarbij het gas wordt geleverd tegen een tarief van 5 cent per kub. M. met tijdelijke ontheffing van de verplichting van betaling van vastrecht en meterhuur en de electriciteit tegen een tarief van 5 cent per K.W.U. eveneens met tijdelijke ontheffing van de verplichting van betaling van vastrecht en meterhuur. Een voorstel wordt gedaan de Leidsche Hout aan de gemeente in eigendom over te dragen. Een voorstel om grooter vrijheid te ver leenen voor het houden van optochten en het colporteeren. De raad spreekt do wenschelijkheid uit, dat voorlaan ook in Leiden op Zondagmid dag het houden van optochten met muziek en banieren als regel zal worden toege staan. De raad spreekt de wenschelijkheid uit, dat voortaan ook in Leiden op den eersten Pa-aschdag, den eersten Pinksterdag en den eersten Kerstdag in den namiddag het geven van tooneeluitvoeringen, bioscoop voorstellingen en muziekuitvoeringen als regel zal worden toegestaan. De raad besluit de door de ingezetenen verschuldigde meterhuren voor het gebruik van gas en electriciteit met- de helft te ver minderen. De raad besluit B. en W. te verzoeken de wenschelijkheid te onderzoeken om ook in Leiden in navolging van Amsterdam in te stellen een centralen dienst voor de lev< middelenvoorziening. De raad verzoekt B. en W. een adres te ontwerpen, waarbij aan de koningin wordt gevraagd bij de Staten Generaal te willen indienen een voorstel van wet- betreffende de gemeente Leiden als bedoeld in artikel 157 der Gemeentewet. Een voorstel, waarbij de raad zich in be ginsel uitspreekt voor de invoering van de medezeggenschap voor het gemeenteperso- neel en verzocht wordt aan B. en W. het advies in t-e- winnen van de Alg. Ambtena ren en Alg. Werklieden Commissie omtrent de wijze, waarop deze medezeggenschap be hoort te- worden geregeld. SPORT VOETBAl DIOC. HAARL. VOETBALBOND. Uit het Leidsche District. De Junioren-Competitie. De uitslagen van Zondag 5 Februari lui den: Afd. A: V.V.L. I—R.W.D. I 0-1. Afd. B: V.V.L. II—A.S.C. I 1—4; K.F.C. -R.W.D. I 1—2. Het wedstrijd-programma voor a.s. Zon- ig luidt Afd. ALisse IV.V.L. I 12.30 H. Veelen S.M.C. IS.N.A. I 2 uur, G. E. Bakker. Afd. B: Leiden I—Foreholte I 2 uur, A. J. Schreuder. St. Bernardus IMeerburg I, 2.30 uur, A. J. Knecht. B.W.D. IIA.S.C. I 12.30 uur A. J. Schreuder. Afd. C: S.M.C. IILeiden II, 12.30 uur. R.W.D. IIIForeholte II 12.30 uur, W. Schouten. De Competitieleider. WIELRENNEN DE ZESDAAGSCHE TE FRANKFORT. DE STAND VAN VIJF UUR 'S MIDDAGS. De middag verliep rustig. De goedkoope middagprijzen hadden een gunstigen invlied op het bezoek, dat vrij goed was. De klassementsprints werden ge- wonnen door Rausch, Dinale, Ehmer, Rie- ger en Korsmeier (le serie) en Pützfcld, Severgnini, Zims, Oestreisch en Siehl (2de serie). Na 91 uur waren door het leidende kop pel afgelegd 2013.80 K.M. Des middags slaagde het koppel Siehl Reilaender er in nog een ronde in te loo- pen Tot het klassement van elf uur ging alles kalm. De eerste serie sprints vooi uur werd gewonnen door Ehmer, Severgni ni, Altenburger, Pijnenburg, Rausch, en Se- sergnini. Bij de groote jacht welke daarna werd ontketend, moesten Pijnenburg Rausoh, die heden niet zoo sterk waren gisteren, de leiding afstaan aan Kilian Puetzfeld en VopelKorsmeyer, die zeer goed reden. (Volgens den hierna opgegeven stand is dit onbegrijpelijk, daar tot het avondklassement RauschPijnenburg de leiding haden met 533 p., zooals ons werd opgegeven. De laatste stand geeft nu voor hun 342 p. Hier moet dus sprake zijn van een vergissing of een onvolledige opgave. Bed.). Even na 11 uur ging Pijnenburg er weer vandoor en ging hij met Rausch r op den kop af. (Om 11.15 uur luidde de stand als volgt: Aan den kop: 1. KilianPuetzfeld 382 punten; 2. VopelKorsmeyer 382 p.; 3. Rausch—1-Pijnenburg -342 p. 1; 4. EhmerRie ger 255 punten. Op 1 ronde: 5. SchönTietz 26S punten; SevergniniBresciani 192 p.7. Dinale -Wals 129 p. Op 2. ronden: 8. ZimsOestreioh 156 p. Op 3 ronden: 9. SchaeferAltenburger 72 p.10. LehmannMaczinski 59 p. Op 9 ronden: 11. SiehlReilaender 116 punten. Blijkens een later binnengekomen tele gram moet de hierboven opgegeven stand foutief zijn, daar dit telegram hedenmor gen om uur PijnenburgRausch aan den kop plaatste met 640 pnt. en twee ronden voorsprong, die- zij hedennacht veroverd hebben. Men zie sportberichten le blad. HOCKEY DE BATAVEN. Cursus voor juryleden bij Atletiek wedstrijden Gisteravond begon de eerste avond van de jury-cursus, welke geleid geleid werd door den heer G. v. Oerle. Bij de opening door den voorzitter van de „Bataven", den heer C. Janson, riep deze de aanwezigen een hartelijk welkom toe, bijzonder den heer van Oerle. Verder waren aanwezig de heer W. de Zwager, af gevaardigde van de D. H. A. K., de heer Hermans, voorzitter van de R. K. Sport- Oentrale en kap. Bangert, geest. adv. van d© „Bataven" en van de R.-K. SporLCen- trale. De heer Janson wees nog eens op het nut van dezen cursus ter verkrijging van goede juyleden bij athletiekwedstrijden. Hij spoorde de aanwezigen aan de wijze les sen van den heer v. Oerle goed in zich op te nemen om niet bij wedstrijden voor ge vallen te komen, waaruit men geen weg weet. Daarna gaf hij het woord aan den heer van Oerle. Op dezen avond werd hoofdzakelijk dc inrichting van het terrein behandeld. Veel tijd wed besteed aan het uitleggen van banen en het opmeten daar van. De heer v. Oerle deed dit op zeer dui delijke wijze, zoodat het voor de aanwe zigen goed te volgen was. Verder behan delde spr. "nog de verschillende andere nummers, zooa-ls ver- en hoogspringen, dis cus- en speerwerpen en kogelstooten, de verschillende maten van cirkels bij dis cuswerpen en kogelstooten werden duide lijk uiteengezet. De hordenloop gaf ook veel stof tot bespreking, hetgeen de heer v. Oerl© op zeer bevattelijke wijze deed. Aan het einde van den avond bedankte de heer Janson den heer v. Oerle voor zijn uit stekende les en hij was er van overtuigd, dat dit werk niet vruchteloos zal zijn. WANDELSPORT Leidsche Wandelsport-Vereeniging. Zooals reeds gemeld organiseert de W.S.V. op Zondag 26 Maart 1933 een 40 K,M. propaganda-marsoh waaraan een ieder kan deelnemen, die den leeftijd van 16 jaar heeft bereikt. De inschrijvingskos- ten bedragen 0.85, welke gelden gestort kunnen worden op postgiro N. 208454 met duidelijke vermelding van naa-m, straat, huisn enz. of ten huize vau den heer S. Weesel, Hoogewoerd 112 en de secr. .J. v. Weesel, Cobetstraat 3. Ieder die de tocht olbrengt, ontvangt een schiterende herin nering. De 45-Km.-marsch van „Excelsior". De' 45-Km. marsch, uitgeschreven door de gymnastiek- en scherm vereeniging „Concordia" is uitgesteld tot 12 Maart a.s. De inschrijving blijft opengesteld tot met 1 Maart. BILJARTEN WEST-DU ITSCHLAND— NEDERLANDSCH B.-ELFTAL. Een oefenwedstrijd te Amsterdam. Voor de samenstelling van het B-elftal dat op 26 Februari a.s. te Dusseldorf tegen West-Duitschland zal spelen zijn de volgen de elftallen samengesteld, welke ploegen op Zaterdag 18 Februari a.s. in het .Stadion te Amsterdam een proef wedstrijd zullen spelen Eerste elftal Doel, Hoekstra (Haagsche Lyceumclub). Achter: Donk (Bloemendaal), Overing (Amsterdam). Midden: Groenendijk (Amsterdam), Brand (M.H.C.) en Timmers (Bloemendaal). Voor: Slotboom (Haagsck Lyceumclub), Hoogerland (Nijmegen), Schnitger (P. W. Enschedé), Kist (T.O.G.O.), Van Erven Do rens (Amsterdam). Tweede elftal Dool: Meyer (Deventer). Achter: Rees (Hilversum) en Esser (T.O. G.O.). Midden: C. van der Hagen (Hilversum), Braat (Haagsche Lyceumclub), Van Pola- nen Petel (Deventer). Voor: Wagener (Amsterdam), J. Schook (Hilversum). J. van der Hagen (Hilversum), Jonckheer (Hilversum) en Kwast (Amster dam). „Ik zie, dat u een dierenvriend is." „Neen, dat wel niet, maar ik heb zulke koude vingers." NEDERLANDSCHE BILJARTBOND. De competitie. Het programma van den wedstrijd L B. B.-team„Caland", Rotterdam voor de 2e ronde der comp. N.B.B. afd. C, dat heden avond gespeeld wordt in hotel „Den Burcht", luidt: S uur: G. M. TeegelaarJ. Schoonheyt; A. VerstraatenB. Benega. 8.45 uur: B. TeegelaarJ. Kruyer; A. SpeijerP. v. Buren. 9.45 uur: G M. TeegelaarB. Benega A. VerstraatenJ. Schoonheyt. 10.30 uur: B. TeegelaarP. v. Buren; A. SpeyerJ. Kruyer. WERELDKAMPIOENSCHAP BEROEPSSPELERS. De eerste partijen van het wereldkam pioenschap beroepsspelers, kader 712, te Parijs gespeeld, hadden het volgende re sultaat Pnt. Brt. H.S. Gem. 300 24 60 10.34 155 20 32 Ranson (Fr.) Fujotvara (Japan) 155 20 32 5.34 Derbier (Fr.) 300 22 76 13.63 Weiss (Duitschl.) 171 21 35 8.14 Grange (Fr.) 300 16 61 Hartenet (Zwitserl.( 167 15 31 Van Leemput (Belg.) 300 2S 56 Adorjan (Hong.) 157 28 46 Conti (Fr.) 300 3 161 Mora (Sp.) 19 3 10 Zoowel het gemiddelde, als de grootste serie van Conti zijn wereldrecords. SCHAKEN Andere bladen schrijven: DEMOCRATIE. Residentiebode had in een verslag geschreven over ophitsing van de „critieklooze massa". Waartegen het „Volk" de opmerking plaatst, dat een orgaan eencr „zich democratisch noemende zgn. volks partij" slechts volksverachting kent. Hetgeen het kath. blad weer aanleiding goeft om het socialistische eens te herin neren aan wat de soc.-dem. partijleider Ai- barda zelf in het Volk van 9 Jan. schreef om de aanwijzing van soc. candidaten niet geheel aan de soc. massa over te laten: „Te zorgen, dat de Kamerfractie een goed geheel zal zijn, opgewassen tegen de moeilijkheden van de zeer uitgebreide taak en voldoende in contact met de talrijke groepen der Nederlandsche arbeidersklasse dit is de taak van de centrale Partij-ver tegenwoordiging van den Partijraad. Liet men de kiezers in kieskringen geheel en al hun gang gaan dan zouden locale be kendheid en plaatselijke populariteit dik- een groote rol spelen dan de eischen eener zoo volledig mogelijke en veelzijdige samenstelling der fractie. Dan zou het de fractie in de toekomst kunnen gaan ont breken aan krachten voor werk van poli tieke leiding, aan militaire specialiteiten, aan vertegenwoordigers van landbouw-be- langen, aan deskundigen op menig belang rijk ge'bied. De Partijraad maakt dus, als hij de vooi- loopige groslijsten der kieskringen corri geert, niet slechts gebruik van een be voegdheid, hij vervult een plicht, die in het belang van onze beweging voor de naaste en voor een verdere toekomst met de groot ste nauwgezetheid moet worden opgevat". Het verschil in de methode is, dat bij de socialisten het bestuur de besluiten der massa, bij de katholieken echter de ma-ssa de adviezen van het bestuur corrigeert. Wat zou de meest democratische manier en 1 WOORDEN EN WERKEN. In het Overijselsch Dagblad schrijft dr. A.: „In den Gemeenteraad van Rotterdam werd door een lid, dat nog democratischer optreedt in ieder geval ook zelfstandi ger de opmerking gemaakt, dat een der socialistische kopstukken, als wethouder en gepensioneerd Kamerlid samen een 13.000 gulden inkomen genietend, maar niet zoo sputteren moest tegen de hooge inko mens. Dat was een argument op den man af, en hoe men het ook wenden of keeren wil, er zit zonder twijfel een grond van waarheid in zulk een uitval De competitie van den Schaakbond voor Leiden en Omstreken. In café Neuf alhier speelden gisteravond de Leidsche Schaakclub „Philidor" en de Studentenschaakclub „S.C.A.C.C." Unitas eencompetitiewedstrijd met den volgenden uitslag. W. F. Snieder (Ph.)L. P. A. Schreine- machers 01 H. I. de Nie—A. Blauw 1/2—1/2 J. E. StolA. J. G. Kaptein 10 n.o. G. PelsJ. L. Springer P. J. v. d. Zeeuw—F. J. Weiter W. Plasmeyer—J. W. Blom 1/21/2 J. J. A-bspoelJ. Heemstra 1/21/2 C. J. K "-manJ. P. v. Woltzogen Kühr 10 P. HerfkensM. Leeuwenburg Totaal 6 1/2—3 1/2 De stand in deze groep is nu de volgende Hazerswoude „Philidor" 3 „S.C.A.E.C." 4 Leiderdorp 2 Boskoop 2 Voorsch. (S sp-) 2 esp. gew. gel. verl. v.t. tot 22 1/2—7 1/2 6 1 16—12 KERKNIEUWS Pastoor W. P. H. Jansen heeft emeritaat aangevraagd. Wat reeds lang zelfs reeds vóór het gouden priesterfeest in December 1.1. door velen vermoed en wat om en deze gelegenheid door zooveleu stil werd ge fluisterd, is thans jamemr genoeg, zoo kort na zijn gouden gloriedag, waarheid geworden. De hoogeerw. heer pastoor Jan sen gaat, na een vijf-en-twingtijarigen ar beid te 's-Gravenhage rusten! aldus de „Res." Noodgedwongen, nu het licht zijner oogen meer en meer schijnt te gaan wijken, heeft pastoor Jansen thans aan zijn Bis schop ontslag uit zijn herderlijk ambt aan gevraagd, tegen 15 Maart a.s. FINANCIëN EN ECONOMIE 2 15 1/2—22 1/2 1 9 1/2—10 1/2 1 27—13 1 2 5 1/2—10 1/2 0 A. Hillens Sigaren- en Tabakfabriek N.V., te Delft. Aan het verslag over het boekjaar 1931/ 32 is het volgende ontleend: Het afgeloopen boekjaar moet met ver lies worden afgesloten. Dit is niet alleen te wijten aan de verminderde koopkracht van het publiek, doch in niet mindere mate aan de tabaksbelastingwetgeving. Ook in dit jaar heeft bij den verkoop van sigaren het verschuivingsproces van de hooge naar de lage prijsklasse zich voortgezet. De uit dit proces voortvloeiende nadeelen kunnen slechts worden goedgemaakt door een groo teren omzet. De vooruitzichten hierop zijn niet ongunstig. Weliswaar is de export van sigaren wegens allerlei bepalingen en maatregelen in het buitenland sterk ge daald, doch de verkoop van sigaren in eigen winkelbedrijf is niettegenstaande het af- stooten van niet winstgevende filialen op peil gebleven, terwijl het eerste halfjaar van het boekjaar 1932/33 een sterke toene ming van den verkoop buiten het eigen winkelbedrijf valt waar te nemen. Door de verhooging van don sigaretten- accijns, welke de winkelier zoo goed als ge heel voor zijn rekening moet nemen, onder vond de winkel-exploitatie ernstig nadeel. Het winkelbedrijf werd verder door de Win kelsluitingswet getroffen. De bezwaren daarvan werden zooveel mogelijk getracht te keeren door het plaatsen van automaten. Hierbij werden echter moeilijkheden onder vonden van beperkende bepalingen in ver schillende gemeenten. Een wettelijke re geling waarbij de verkoop door middel van automaten aan bepaalde voorwaarden wordt gebonden, doch niet wordt belem merd, kan slechts aan dezen toestand een eind maken. Het verlies bedraagt 14.775.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10