DINSDAG 7 FEBRUARI 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 BUITENLAND VOLKENBOND GEEN ERKENNING VAN MANDSJOEKWO. Rapport van de Commissie van Negentien. De commissie van negentien heeft haar besprekingen teneinde gebracht over het rapport, dat bij de aigemeene vergadering van den volkenbond zal worden ingediend. De commissie komt daarbij tot de conclu sie, dat de drie volgende beginselen ge handhaafd moeten worden. Ten eerste handhaving van de al-geheele souvereintteiu van China, ten tweede: de onmogelijkheid om den Mandsjoerijschen staat zoowel de jure als de facto te erkennen en ten derde strikte naleving van bet Kellogg-pact en het negenmogendheden verdrag. DUITSCHLAND DICTATORIALE DADEN. DE PRUISISCHE REGEERING AFGEZET. De Pruisische Landdag ontbonden. Zooals gisiereli reeds in een telegram gemeld heeft de rijkspresident een nood verordening uitgevaardigd, waarin hij tot nader order alle bevoegdheden van het Pruisische ministerie overdraagt op d«u rijkscommissaris voor Pruisen von Papen. Op grond van deze volmacht heeft von Papen de plaats ingenomen van den Prui- sischen minister-president Braun in het college van drie, dat de bevoegdheid heeft om den Pruisischen Landdag te ontbindeu en gistermiddag heeft nu dit college met. do stemmen van von Papen en den land dag-president Kerrl tegen die van Ade nauer, president van den staatsraad, be sloten, dat de Pruisische landdag op 4 Maart a.s. ontbonden is en dat den 5deu Maart, tegelijk met de rijksdagverkiezin gen, een nieuwe Pruisische landdag geko zen zal worden. De president van den Pruisischen land dag, Kerrl, heeft de permanente landdag commissie tegen Dinsdagavond bijeenge roepen, om haar gelegenheid te geven, den datum voor dc nieuwe Pruisische landdag- verkiezingen vast te stellen. Volgens de Pruisische kieswet voor den landdag wordt n.i. de dag der nieuwe verkiezingen in overleg met genoemde commissie vastge steld. Het commissarische staatsministerie zal de commissie, als datum voor de a.s. ver kiezingen. 5 Maart voorstellen. Zou de meerderheid der commissie, wat, na de ver werping van het nationaal-socialistische ontbindings voorstel door den landdag, waarschijnlijk is, dat voorstel van het staatsministerie verwerpen, dan zal, naar men in parlementaire kringen verwacht, den verkiezingsdatum door middel van een noodverordening van den rijkspresident op 5 Maart worden vastgesteld. Protest van Adenauer. De president van den Pruisischen staats raad dr. Adenauer, heeft in de bijeenkomst der commissie van drie, waarin besloten werd den landdag te ontbinden, de volgen de verklaring afgelegd: De verordening van den rijkspresident is in strijd met art. 17 van de rijksgrqndwet en de door het staate- jgerechtshof in het arrest van 25 October 1932 daaruit getrokken conclusies. Ik ben dientengevolge niet in staat te erkennen, dat de rijkscommissaris von Papen bevoegd is. het bij art. 14 van de Pruisische grond wet den premier toegekende recht uit te oefenen. Ik weiger daarom aan de stem ming deel te nemen en verwijs voor wat het zakelijke betreft, naar raiju verklaring van 4 Februari. DE TERREUR OP STRAAT. Burgemeester doodgeschoten. Te Strassfurt bij Maagdenburg is Zater dagavond de burgemeester van Strassfurt. de socialistische landdagafgevaardigde Kaï- ten, door een 17-jarigengymnasiast dood geschoten. Tevoren was het tot politieke relletjes tussohen nationaal-socialisten en socialisten gekomen, waarbij een arbeider gewond was, die tot een Roode-Kruis-ko- ïonne behoorde. In verband hiermede had de burgemeester den dader laten arrestee ren en dezen op het stadthuis verhoord. Toen hij daarop naar huis wilde gaan, trad de gymnasiast hem in den weg en loste on der het uiten van de woorden: „Zoo man, nu willen wij met elkaar afrekenen" een schot op den burgemeester. Deze werd ern stig gewond en terstond naar een zieken huis gebracht, waar hij geopereerd werd, doch enkele uren later is hij aan de beko men verwonding overleden. De dader kon eerst niet worden opge spoord. De nationaal-socialisten verklaar den. dat zij met cle daad niets uitstaande hadden en den gymnasiast, wiens naam be kend was, aan de politie zouden overleve ren, zoodra zij hem in handen zouden krij gen. Werkelijk vervoegde zich Zondagmor gen vroeg de leider Wienecke bij de politie, die den gymnasiast bij zich had. De gymna siast, die echter ontkende de schuldige te zijn, werd terstond in hechtenis genomen •«-•n verhoord, waarbij de aanwijzingen tegen hem zoo sterk bleken, dat aan zijn schttld niet te twijfelen valt. De dader behoort niet tot de nationaal- socialistische partij, verklaarde echter, met haar wel te syrapathiseeren. Den gcheelen Zondag bleef het te Strass furt onrustig, te meer, daar uit de omge ving aanhangers van den rijksbanier en communisten naar de stad kwamen om hun makkers te helpen. Op verschillende pun ten van de stad werden nationaal-socialis ten aangevallen, waarbij weder van revol vers werd gebruik gemaakt. Op nat.-soc. begrafenisstoet geschoten. Uit DuitburgHamboru wordt gemeld: Toen de begrafenisstoet van den nat.-soc. Pfaffcnrath, die Zondag tijdens de onlus ten te Homberg was doodgeschoten, door het Dell-district, vlak bij het hoofdbureau van politie reed, werden, vermoedelijk door personen die zich op het spoorwegemplace ment hadden verborgen, eenige salvo's ge lost. Onder de menschen, die naar den stoet keken, ontstond een paniek, waarbij ver scheidene personen kwamen te vallen. Een nat.-soc. werd gedood en acht personen werden gewond. Hoewel de stoet door een groot aantal gewapende agenten uit Duis burg en omgeving werd vergezeld en direct een onderzoek werd ingesteld, konden de daders nog niet vastgesteld wordeft. In Oberhausen werd een vechtpartij ge leverd tusschen nat.-soc. en politieke te genstandera. Een communist kreeg een schot in de longen en twee leden van de rijksbanier werden minder ernstig gewond. In GladbachRhcydt hebben verscheiden nat.-soc. een aanval gedaan op barakken, die grootendeels door communisten waren bewoond en waarbij de inwonenden met revolvers werden bedreigd. Tegelijkertijd werd de geheel© inrichting van het anti fascistenhuis vernield. Bij een aanval van vijf geuniformde nat.-soc. op een meubel zaak werden twee agenten door schoten zwaar gewond. Ook in Wurtemburg zijn eenige relletjes voorgekomen. In Genkingen ontstond een twist tusschen een communist, die eenigen tijd geleden een nat.-soc. eenige messteken had toegebracht, en bewoners van een kamp van den vrijwillige» arbeidsdienst. De com munist werd door den boekhouder van het kamp doodgeschoten. In Besigheim zijn drie nat.-soc. door leden van den rijks-banier zwaar mishandeld. SPANJE SPANJE'S KLOOSTERS OPNIEUW BEDREIGD? Anarchistische plannen ontdekt in Barcelona. Kaar de correspondent van „El Debate'' uit Barcelona meldt, heeft de politie in een particuliere woning in de „calla Palars" omvangrijke documenten ontdekt, waaruit bijkt, aan welke ontzaglijke gevaren Span je van de zijde der anarchisten blootstaan. Tot dusver writ en wij, schrijft de corres pondent van genoemd blad, dat de „Fede ration anarquica Ibérica" beschikte over •een groot aantal vermetele individuen, over overvloedig strijdmateriaal en een groote dosis enthousiasme, maar we wisten niet anders of een organisatorisch vernuft dat in staat is een revolutie met kans op succes te organiseeren ontbrak rn de anar chistische gelederen ten eenen male. Uit de gevonden documenten blijkt echter, dat wel degelijk dit booze vernuft, m Spanje bestaat. Het ontdekte revolutionnaire plan is, we mogen het gerust zeggen perfect. De politie heeft vastgesteld, dat de re- volutionnairen volgens wijken, straten en gedeelten van straten georganiseerd zijn in absoluut geheime genootschappen. Van alle personen, die bij deze organisaties zijn aan gesloten, heeft er tot dusver nog niet een iets verraden. Onder de documenten bevinden zicb uiterst nauwkeurige platte gronden van Barcelona, met allerlei karakteristieke aanwijzingen betreffende openbare gebou wen. kloosters en bureaux der civiele gar de. Ook ontbreekt het plan niet om zich meester te maken van de benzine-depöts van „la Campsa" en van de auto's van de brandweer, die eventueel zouden beladen worden met bussen benzine, om daarmee do kloosters en kazernes der civiele garde in brand te steken. Een andere merkwaardige ontdekking is, dat de anarchisten een eigen huis hebben laten bouwen tegenover de gevangenis. Ondanks deze nieuwe vondst is de po litie echter nog steeds de eigenlijke leiders der anarchistische beweging niet op het spoor en ondanks alle maatregelen der re geering gaan de anarchistische federatie en het „Sindicato Unico" voort met de revo lutie voor te beréiden. Hun vertrouwen op de overwinning is zelfs zoo groot, dat in de gevonden documenten een compleet program voorkomt van volksfeesten, -bals, verlichtingen, enz. om eventueel den dag der sociale revolutie „op passende wijze" te vieren. ALGEMEENE MIJNSTAKING IN ASTURlë. Onder socialistische leiding. In de mijnen van Asturië is een aige meene staking uitgebroken, die door de socialistische organisaties wordt geleid. Er hebben 27.000 arbeiders het werk neerge legd, terwijl slechts 2000 aan den arbeid gebleven zijn. Incidenten van eenige be- teekenis hebben zich tot dusver niet voor gedaan. MEXICO DE KERKVERVOLGING IN MEXICO. Kaar uit Mexico-City vernomen wordt, werd in San Jeronimo een Katholiek gees telijke wegens inzegening van een huwelijk gearresteerd en uit den bondsstaat verban nen. Tal van geestelijken zijn in hechtenis ge nomen, wijl zij tijdens de Kerstdagen hun kerkelijke functies uitoefenden. Zij werden tot zware geldboeten veroordeeld. Wie de geldboete niet betalen kon, werd in de ge vangenis geworpen. CHINA DE AANVAL OP JEH0L. Begin thans aangekondigd. De chef van den generalen staf van het Japansche leger, generaal Kaisjo, heeft medegedeeld zoo juist van heb Japansche ministerie van Oorlog bevel te hebben ge kregen om tot den a aai val op de provincie Jehol over te gaan. BUITENL. BERICHTEN DE ONTPLOFFING BIJ WE RENAULT- FABRIEK. KOG MEER DOODEN ONDER DE PUIKEN? Volgens de laatste berichten omtrent de ontploffingsranxp bij de Renault!abrie ken bij Parijs zijn er acht arbeiders gedood en ongeveer 150 gewond, van wie er enkele in levensgevaar verkeeren. Volgens verklaring van de arbeiders zou het aantal dooden echter minstens 20 be dragen. Het is de directie van de fabriek nog niet mogelijk, een definitief overzicht van de ramp te geven, aangezien het nog onbe kend is of er zioh nog dooden en gewonden onder de puinhoopen bevinden. Opmerkelijk is dat twee jaar geleden op dezelfde plaats een soortgelijk ongeluk heeft plaats gehad, waarbij eveneens tal rijke slachtoffers te betreuren waren. De minister van arbeid Francois Albert heeft zich met den burgemeester van Boulogne- sur-Seine en andere autoriteiten naar de plaats van het ongeluk begeven. Nader seint Reuter, dat er van de ge wonden zes en dertig zoo ernstig aan toe zijn, dat zij naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht. P0LITIE-AUT0 IN BOTSING. Vijf ernstig gewonden. Op den weg tusschen Valencia en Bar celona is een politie-auto met een andere auto in botsing gekomen. Vijf personen werden ernstig gewond. GROOTE VRACHTBOOT IN NOOD. Naar uit Portland (Oregon) wordt ge meld, is een Amerikaansch vrachtstoom schip van. 9000 ton met 45 koppen aan boord, welke met een leding fruit van Port land via_Panama, op weg is naar Londen in nood geraakt. De machineruimte staat in brand. Schepen zijn ter asistentie onder weg. GROOTE BRAND OP CONEY ISLAND. Coney Island, het bekende zomer-ver- maaksoord van Kew-Cork, dat thans ver laten en onder sneeuw bedekt ligt, is heden bedreigd geweest met het verlies van alle amusementsgebouwen, door een brand, die een half dozijn der grootste „concessies" verwoestte en een schade aanrichtte, welke geschat wordt op 250.00 dollar. POKKENEPIDEMIE TE CALCUTTA. REEDS 420 DOODEN. Te Calcutta is een hevige pokkenepide mie uitgebroken, welke reeds 420 dooden heeft geëischt. Een leger van beambten van den stedelijken geneeskundigen dienst is bezig, de bevolking gratis te vaccinee ren. GODSDIENSTHERVORMINGEN IN TURKIJE. Tal van moskeeën Worden gesloten. De Turksche regeering heeft nieuwe voorschriften betreffende de bleeding der Mohammedaansche geestelijkheid uitge vaardigd. De geestelijken worden verplicht om zwarte, althans donkere soutanen te dragen, die de beenen minstens 15 c.M. onder de knie moeten bedekken. Het is geestelijken voorts, ter wille van hun waar digheid, streng verboden om zakken op hun rug of benzinebussen (die in Turkije algemeen als emmers worden gebruikt) of manden te dragen. De moskeeën zijn opnieuw geclassificeerd. Moskeeën, die slechts door een gering aan tal geloovigen worden bezocht, zal mon sluiten en moskeeën van historische betee- kenis zullen tot nationale monumenten worden verklaard en eveneens voor den godsdienst worden gesloten. Voor gods dienstig gebruik blijft slechts een beperkt aantal moskeeën geopend. Voorts zal voor het eerst van Turksche zijde een poging worden gedaan om de be trekking tusschen de Christelijke en Mo hammedaansche theologie te bepalen. De theologische faculteit van de universiteit van Constantinopel zal worden gereorgani seerd, ter gelegenheid waarvan leerstoelen voor vergelijkende godsdienstgeschiedenis en voor niet-islamietische philosophie zul len worden opgericht. KERKNIEUWS Pastoor H. J. 1. Wentzel. De zeereerw. heer H. J. I. Wentzel, pastoor der parochie St. Elizabeth en Barbara te Haarlem, is Zondagavond in het ziekenhuis „St. Joannes de Deo" op genomen. De kwaal, waaraan de pastoor reeds ge- ruimen tijd lijdende is, verergerde der mate, dat hij gisteren van de laatste H.H. Sacramenten moest worden voorzien. RECHTZAKEN DE ANONIEME BRIEFKAARTEN Wie is de schuldige? EEN INTERESSANT GEVAL VOOR SCHRIFTKUNDIGEN In Februari van het vorige jaar behandelde de Utrechtsche Rechtbank de zaak van den predikant te Winterswijk, die terecht stond, verdacht beleedigende brieven te hebben ge schreven aan den directeur van de stichting „Zandbergen" te Hoogland bij Amersfoort. Ge durende eenige jaren ontving niet alleen de directeur van „Zandbergen" doch ook andere personen, die met de stichting betrekkingen hadden, allerlei epistels, waarin het beheer der stichting en dan wel in het bijzonder de -directeur in minder fraaie bewoordingen wer den gecritiseerd. Een onderzoek leidde er toe, dat men in den Winterswijkschen predikant, die een oud-verpleegde van „Zandbergen" als tuinmand in zijn dienst had gehad, den schrij ver van de anonieme brieven meende te moe ten zien en hij werd door de Utrechtsche Rechtbank tot een maand gevangenisstraf ver oordeeld. Tegen dit vonnis kwamen zoowel de officier van Justitie als de veroordeelde in hooger be roep en het Gerechtshof te Amsterdam behan delde de zaak op 19 en 20 Mei, om toen een nader onderzoek te gelasten. Dit onderzoek is thans na maanden ten einde en gisteren heeft het Gerechtshof te Amsterdam de behandeling voortgezet. Bij de opening der zitting bestaat ook nu weer groote belangstelling; ook de gereserveer de tribune is geheel bezet. Er zullen twaalf getuigen k charge worden gehoord, onder wie eenige schriftkundigen; de verdediger mr. J. Voorink uit Winterswijk heeft vijf getuigende décharge gedagvaard. Op vragen van den president mr. Joh. M. Jolles raadsheeren zijn mr. Jorissen en mr. Dommering; proc.-generaal is mr. Bauduin antwoordt verdachte, dat hij onschuldig is aan de briefschrijverij, en in geen enkele relatie tot den briefschrijver staat. De president bracht nu eerst nog eens de bezwarende fei ten in herinnering, o.a. de aan den predikant teruggestuurde boiefkaart, waarin toen het adres met speldeprikken werd vastgelegd. De predikant kon hier geen verklaring van geven. Hij had verteld, dat hem, als ware hij de ano- nyums, de briefkaart was teruggestuurd; dit zou dan den anonymus ter ooren moeten zijn gekomen, waarop deze speldeprikmaatregelen nam. President: Waarom liep u daar mee te koop? Verdachte: Mag ik er niet met anderen over spreken? President: En die vingerafdrukken, hoe ver klaart u die? Verdachte: Die zijn niet van mij, dat heeft de heer Waltman verklaard. President: Drie deskundigen, dr. Hesselink, dr. Schrijver, en mijnheer Laan zeggen, dat het uw vingerafdruk is! Verdachte: Als mijnheer Waltman zegt, dat het niet zoo is, dan geloof ik dat. inlerneering niet afdoende? Dr. Hesselink wordt nu gehoord. Deze is naar de interneeringsplaats te Staphorst ge weest en brengt daarover het volgende ver slag uit. De interneering is niet afdoende geweest. De k amer, waar de predikant verblijf hield, was nog door een andere dan de verzegelde deur te bereiken. Door die deur kwam men in de woonkeuken. Er was dus contact met de bui tenwereld. De getuige is er dan ook zeer van, dat de predikant ook de tijdens zijn interneering ont vangen briefkaarten heeft geschreven. De ge tuige wijst er op, dat de tijd, voordat de ver zending geschiedde van de briefkaarten, waar op de tiels van de gemengde berichten uit een Amersfoortsche krant waren geschreven, dit mogelijk maakt. In Winterswijk heeft men ook kunnen weten waar de interneerings plaats was .immers de chauffeur, die is mee gegaan, toen men de plaats giüg bepalen, kan dit verteld hebben. Aan de hand van foto's van het internee- ringshuis en omgeving, toont de deskundige aan, waar een auto op den weg kan hebben gestopt, hoe men vandaar het huis kon be reiken en verbinding met Amersfoort binnen enkele uren dus tot stand was te brengen. Procureur-generaal mr. Bauduin: Dus wat de burgemeester van iWnterswijk heeft gezegd en in de processen-verbaal staat is dus absoluut onjuist. Er is verklaard dat er één deur was, die verzegeld werd. President: Ja, en er moest altijd iemand met een sleutel komen om den predikant uit te laten, maar het blijkt, dat hij eigenlijk vrij kon rondloopen. Verdachte, u hebt nu weer een advertentie gezet? Verdachte: Ja, ia heb gevraagd of de" ano nymus tijdens deze zitting een brief schrijft. President: En krijgen wie die straks? Verdachte: President, wat gaat er toch een tijd verloren met dit onderzoek, kunt u me dan niet interneeren? Prestident: Als we u veroordeelen, zal dat ook wel gebeuren! De verdediger legt nu een brief over van den anonymus, waarin deze betreurt van 's mid dags twee tot vijf uur tijd van de zitting geen gelegenheid te hebben een brief te schrij ven. President: Eigenaardige man is die anony mus; hij wil uw onschuld bewijzen, maar, als als zich een goede gelegenheid voordoet, kan hij niet! Deskundigen aan het woord. Gehoord wordt de deskundige dr. van Led den Hulsebosch, die niet aan het hernieuwde onderzoek heeft meegewerkt. Ik heb, zegt deze deskundige, den heer Waltman bij mij gehad, en hem op enkele onjuiste conclusies zijner zijds over den vingerafdruk gewezen. Van dr. Schrijver zou de heer Waltman hebben gezegd dat hij dom was. Dr. Schrijver blijft vervolgens bij zijn sterke .overtuiging, dat de predikant de briefschrij ver is en ook tijdens zijn internaat briefkaar ten heeft geschreven, hetgeen hij uitvoerig motiveert Uitvoerig toont dr. Schrijver aan, hoe hij tot zijn conclusie is gekomen. De President merkt op, dat het beter zou zijn, als hij eens adverteerde, dat de anonymus op moest houden met het schrijven van zijn beleedigende brieven. Verd.: „Als mijnheer Schrijver tot een an dere conclusie komt, zal ik namen noemen van menschen die ik verdenk". President: „Ik hou niet van voorwaarden". Dr. Schrijver vertelt nog, dat hij een onder houd met den dominee heeft gehad en deze toen zijn minachting voor schriftkundig onder zoek heeft te kennen gegeven. Desk. had verd. toen gezegd, dat ook hij van meening was, dat verd. de brieven had geschreven. Het spijt desk., dat de contra-deskundige niet aanwezig is, hij noemt diens waarnemingen en uitlatin gen dom en brutaal. De heer Waltman heeft zich opgeworpen als schriftdeskundige en uit niets blijkt, dat hij dit inderdaad is. Op die wijze wordt de schriftexpertise in discrediet gebracht. Procureur-Generaal: (tot desk.) „U bent den beer Waltman dus nooit als schriftdeskundige tegengekomen?" Deskundige: „Nooit"! Nogmaals betoogt deskundige, dat verd. zéér zeker de brieven heeft geschreven. President: „Als de brievenstroom doorgaat, als verd. in de gevangenis zit, wat dan?" Desk.: „Dan zal ik nóg zeggen, dat ze van verd. afkomstig zijn. Ik ontken de waarde van eenig alibi, verd. is zeer listig, hij kan zich kunstig maskeeren, dat blijkt ook al uit die vroegere brieven aan de Wielren Unie. Die brieven heeft hij pertinent óók onderteekend". Pres.: „Hij ontkent dat (tot verd.), dat is een zwak punt dominee, dat u dat ontkent". Verd.: „We zullen het maar tot den bodem van de werkelijkheid uitvechten". Dr. Hesselink voegt nog aan zijn verklaring toe, dat thins een medeplichtige gemakkelijk het schrift kan namaken. Ook de schriftkundige v. d. Laan is van meening, dat het nu na zoo langen tijd wel mogelijk is, dat een medeplichtige het schrift van verd, heeft leeren namaken. De schriftkundige dr. Friema is er eveneens van overtuigd, dat verd. de brieven heeft ge schreven. De schriftkundige H. Dulfers, leeraar in de plant- en dierkunde, te Den Haag, heeft op verzoek van de verdediging een schriftkundig onderzoek ingesteld; hij is tot de conclusie ge komen, dat de verdachte niet de schrijver van de beleedigende brieven is. Hij is hier zeker van en in een uitvoerig rapport zet hij zijn meening nader uiteen. Het O. M.: „Ik heb gehoord, dat u in schrift expertise weinig ervaring hebt". Deskundige voert aan, dat hij in verschil lende zaken als expert is opgetreden. Nogmaals vraagt de president of verd, niet wil adverteeren, dat anonymus ophoudt met schrijven. Verd.: „Ik zou het niet graag willen, als ik veroordeeld word, heb ik hem hard noodig. Maar als'u me in de isolatie zet Pres.: „Aan die comedie doen wij niet mee Ds. Roobol uit Winterswijk wordt nu als ge tuige gehoord. Hij verklaart wat hij ook al aan het Hof had geschreven dat de tuin man S. hem n a de eerste hofzitting had toege voegd: „zouden wij ook niet eens gaan schrij ven?" Tuinman S. wordt voorgeroepen. Hij geeft toe ds. Roobol dit voorstel te hebben gedaan om den verd. te helpen. „Ik wou eens zien of de schriftkundigen zouden zeggen, dat die brie ven óók van verd. afkomstig waren, ik wou verd. helpen, 't spijt me dat 't niet is gebeurd". Verdachte merkt naar aanleiding van de verklaringen van zijn collega ds. Roobol op, dat ds. Roobol indertijd zelf dit voorstel heeft gedaan. Ds. Roobol: „Daar herinner ik me niets van". Ds. Roobol verklaart vervolgens, dat hij van morgen verd. niet uit het oog heeft verloren, dit met het oog op een brief, die hedenmiddag aan het Hof zou worden bezorgd. De burgemeester van Winterswijk geeft ver volgens eenige inlichtingen over de isolatie. Verd. wist abosluut niet, waar hij zou worden geïnterneerd. Aanvankelijk was de verd. van meening, dat hij op het gemeentehuis te Win terswijk zou worden geïnterneerd. Uitvoerig beschrijft get. de maatregelen, die voor de isolatie zijn genomen. De procureur-generaal: (heftig) U hebt ons bij de eerste zitting den indruk gegeven, dat verd. zijn kamer niet kon verlaten, daar de deuren waren verzegeld. Nu blijkt, dank zij het onderzoek van dr. Hesselink, dat verd. vrij in huis kon rondloopen. Get.: De bewoners van het huis zorgden ook voor bevolking. Pres. (tot verd.)' Tijdens de isloatie was uw vrouw in den Haag? Verd.: Juist. Pres.: Zij chauffeurt immers ook? Verd.: Ja. Get. Ds. Kloots is met verd. in Königswinter geweest, hij had hem daar scherp in het oog gehouden, de brievenstroom in Amersfoort e.o. was doorgegaan. Ds.' Bick, Luthersch predikant te Enkhuizen, had een pennestrijd over een spiritistisch on derwerp in een plaatselijk blad gevoerd. Hij ontving naar aanleiding daarvan een anonie- men brief in dichtvorm. Het was volgens get. mogelijk, dat verd. de Enkhuizer Crt. las, daar burgemeester Bosma vroeger burgemees ter van Enkhuizen was en de courant nog leest. Daar kan verd. dus het blad hebben ingezien. Het blijkt, dat het anonieme gedicht zelfs kon worden gezongen op de wijze van een gezang en er ontstaat een debat tusschen den verdachten dominee en den getuigenden domi nee over de vraag, of het een wijs van linksche of rechtsche kringen is. De tuinman Buiten, die bij de vorige behan deling verklaard had, dat de dominee de ka mer niet kon verlaten, zonder dat de zegels verbroken werden, blijft er echter bij, dat het voor verd. onmogelijk was eenig contact met de buitenwereld tot stand te brengen. De procureur-generaal is het er niet mee eens, gezien de verklaringen van ds. Hes selink. Ook de vrouw van deze get. meent, dat de isolatie afdoende was. Get. Stegeman, hoofd eener school te Win terswijk, heeft een avond 19 September in hel gezelschap van verd. doorgebracht. Toch

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6