24ste Jaargang DINSDAG 7 FEBRUARI 1933 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DE MUITERIJ AAN BOORD VAN DE „ZEVEN PROVINCIËN" No. 7426 S)e £cicbcive(Boii^omt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblan is voor de Abonnés ver krijgbaar tegen betaling van 50 eer per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor ingezonden Mededeelingen wordt .het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop cn verkoop f 0.50. Het tijdstip van de overrompeling was goed gekozen DE ACHTERVOLGING VAN HET MUITERSCHIP Twee telegrammen van de muiters. Vrijdag 3 dezer was „de Zeven Provin ciën" op de reedc van Olehleh op de Noordpunt van Atjeh aangekomen. De schepen liggen daar ongeveer een kwar tier roeien uit den wal. Er zou, naar ge meld werd, den Vrijdagavond volgens ge bruik een instuif aan boord zijn, bewijs, dat de stemming onder het personeel als niets te wenschen latend werd beschouwd. Voor een kleine plaats, als Olehleh, do voorhaven van Koeta Radja en vandaar uit gemakkelijk bereikbaar, is zulk een be zoek van een oorlogsschip altijd een feeste lijke gebeurtenis. Meestal wordt zulk een instuif beantwoord met een dansfuif in dc plaatselijke sociëteit, terwijl al naar de om standigheden aan een deel der bemanning gelegenheid tot passagieren .wordt gege ven De muitelingen hebben juist op het oogenblik. dat de na-avondsamenkomst in de soos ongeveer begonnen kon zijn (men eet in Indië des avonds tusschen 8 en 9) en wellicht een deel der officieren aan boord zich nog in de „mess-room" bevond, hun slag geslagen. Men moet wel aannemen, dat het plan niet bij opwelling is gekomen, doch terdege voorbereid was. De keuze van het uur, het dooven van de lichten, ten einde bij overrompeling te werk te gaan, zoomede het gereed staan met de bajonet op het geweer wijzen hier op. Do tele grammen vermelden dat dc commandee- rcJide officier, (bedoeld zal zijn: de oudste officier van de wacht, een luitenant-ter zee eerste klasse) met een roeiboot naar de- ter reede liggende Alebaran is gevaren en daarmede den wal heeft bereikt, waar hij den commandant cn verdere etat major in de soos kon waarschuwen. Blijkbaar heeft hij van de duisternis gebruik weten te maken om een aan het schip vastgeleg de vlet te bereiken cn er ongemerkt meo weg te roeien. Het uit- en aangaan van de lichten moet natuurlijk ook van den wal af zijn opgemerkt. Wellicht is het tegelijk een waarschuwingsteeken voor handlangers ge weest. DE ACHTERVOLGING. De koers, dien het schip genomen heeft, is aangegeven als „om" de Zuid", d.i. langs de Westkust van Sumatra. Volgens een door de muiters zeiven uitgezonden radio bericht zijn zij op weg naar Soerabaja, en wel via de Westkust van Sumatra en de Zuidkust van Java. Dat zij deze richting inderdaad gekozen'hebben, lijkt verklaar baar. De bedoeling is duidelijk de muiterij in Soerabaja, de vloot-basis, het marine centrum, zelf te doen ontvlammen. Do tij ding, dat het muiterschip in aantocht is, moet daar de gemoederen in vlam zetten. Alles zal er dus op gezet moeten worden om verwezenlijking van dit doel te voor komen. Verscheidene schepen nemen thans deel aan. de jacht op de muiters, n.l. twee on derzeeërs, drie vliegbooten, de mijnenleg- ger „Gouden Leeuw" en het gouverne mentsvaartuig „Eridanus". Het laatste schip zal het gouvernementsvaartuig „Alde- baTan" vervangen. Ve"volgens is een eskader naar do West kust van Sumatra vertrokken, dat bestaat tiit de kruiser „Java" en een tweetal ja gers. Wanneer zal men het pantser schip bereiken? De „Msbd." heeft een oud zee-officier, die langen tijd in de Indisch© wateren heeft gevaren, eens gevraagd, boe lang het zou kunnen duren, voordat het eskader dat naar „de Zeven Provinciën" is gezonden, zou noodig hebben, om $lit schip tc berei ken. Het antwoord luidde: Het eskader, dat op dc „Zeven Provinciën" is afgezonden, ^as aan het oefenen in de buurt van Cele bes. V olgens dc telegrammen zijn zij om de Noord naar Atjeh gedirigeerd. Het had mij beter geleken, wanneer zij door de straat Soenda waren gegaan. De „Java" «al. naar mijn meening, wel vier a vijf da- ^P.!1 „noodiS hebben om de „Zeven Provin ciën tc bereiken. De torpedojagers kunnen a s z,jt niet in het kaderverband met de „Java' varen, er eerder zijn, maar in ieder geval zullen er toch wel eenige dagen mee neen gaan. Het eenige heil zie ik in Dornïer-vlieg- booten. Die kunnen er in enkele uren zijn. Het oponthoud, dat het innemen van brandstof meebrengt behoeft niet zoo lang te duren. „Wat zullen de schepen en vliegtuigen, naai uw rneening, tegen de „Zeven Provin- |ïn" ondernemen vroeg het blad. „Zij kunnen een order geven tot stoppen. Die order kan zelfs uitgaan van den com mandant van de zeemacht, daar de „Ze ven Provinciën" draadloos is te bereiken. Wanneer niet aan zoo'n order wordt vol daan, zouden krasse maatregelen kunnen worden genomen. De schepen kunnen tor pedo's lanceeren en de vliegtuigen met het erpen van bommen de „Zeven Provin ciën" tot stoppen dwingen, eventueel door eerst als waarschuwing een bom vóór het schip to laten vallen, maar ik geloof niet, dat het zoover zal behoeven to komen. Do muiters zullen zoo langzamerhand wel tot bezinning komen en gaan inzien, dat ze een gekken sprong hebben gedaan. Trou- s. uit de telegrammen kan men aflei den, dat het optreden der muiters bedoeld was als een protest feeen de salarisvermin- dcring. Welnu, dit protest is gelukt. Waar- ui zoitrlen ze zich nog verder moeilijkhe den op den hals halen? Dat ze tot een etmaal van Soerabaj'a zul len doorvaren geloof ik niet, want het vaarwater is daar te moeilijk. Alleen onder le-'óing van een bekwaam zeeofficier kan men daar met zoo'n schip veilig doorko nen. Het is ook niet uitgesloten, dat de offi- iieren weer overwicht krijgen op de mui ters. Ik heb het vermoeden, dat de officie ren, terwijl zij in de longroom zaten, door de muiters zijn opgesloten, maar zij kun- n«vi hen daar niet alti-d opgesloten laten. Zij zullen hen eten moeten brengen. Zoo zullen de officieren weer contact krijgen met d muiters en het zal hun misschien gelukken hen tot andere gedachten te bren gen." WAT WILLEN DE MUITERS? De „Aldebaran''ontving twee radiotele grammen van de muiters, waarin resp. wordt medegedeeld, dat het geheele avon duur bedoeld is als een protest tegen de salariskorting en waarin wordt aangebo den zich over to geven onder zekere voor waarden o.a. vrijheid voor de muiters die de veiligheid der Europeesche gevangenen garandeeren. Verder heeft bet muiterschip een tele gram gezonden, gericht tot de wereldpers, waarin het volgende wordt medegedeeld: „De Zeven Provinciën" is in handen van de bemanning. Wij zijn van plan naar Soe rabaja tc varen. Wij hebben geen geweld in den zin en zullen een dag voor Soera baja officieel het commando overgeven aan den commandant van „De Zeven Provin ciën". Het is ons doel om een protest te uiten tegen de onrechtvaardige salarisver- mindering en tegen het in hechtenis nemen van hen, die geprotesteerd hebben daarte gen. Er zijn geen gewonden en aan boord is alles wel Onderteekend: de bemanning. Deze proclamtie werd door den radio zender van „Dc Zeven Provinciën" uit-ge- seind in het Hollandsch en vervolgens her haald in Engelschen tekst. Deze beide telegrammen worden niet ernstig opgevat. WIE ER AAN BOORD ZIJN. De verhouding in de bemanning aan boord van „De Zeven Provinciën" wijkt af van de officieele samenstelling. Er waren dertig inheemschen meer en twintig Euro peanen minder aan boord. Van do inheem- sehe bemanning waren 171 Javanen en 68 anderen, oa. Amboneezen en Mcnadonec- De namen der officieren, die zich aan boord van „De Zeven Provinciën" bevin den zijn: Van Boven, De Kroon, De Vos van Steenwijk, Ritsema van Eek, Stegc- man, Beets, Cool, Modderman, Reynierse, de officier van gezondheid Vos, Agelink van Rentergem, Koppen, Smits, De Wilde, Van Balken en Dekker. De namen van de onderofficieren zijn: Van Ling, Rommer, Van de Wal, Daniels, Floresteyn, Fonteyn, Isbruecker, Merkx en >ogd. I De namen der korporaals en minderen zijn niet bekend, aangezien do rol zich aan boord bevindt. BESPREKING MET HET CAMBO. Gistermiddag om dn© uur zijn de ver tegenwoordiger st van het CAMBO (bet Comité tot behartiging van de algemeene belangen van het Marinepersoneel beneden den rang van offieier, waarbij aangesloten de Bond van Marine-onderofficieren, de Bond van Korporaals der Koninklijke Ma rine en de Bond voor Minder-Marineperso- neel) op audiëntie geweest bij den secreta ris-generaal van het Departement van De fensie. Minister Deckers was wegens dringende conferenties met zijn ambtgenoot van Kolo niën verhinderd op dezen, daarvoor gebrui- kelijken dag persoonlijk audiëntie te ver- leenen. De bedoeling van het onderhoud was: lo. den minister in te lichten omtrent den financieelen toestand van het marine personeel in Nederlandsch Oost-Indië; 2o. den minister op do hoogte te bren gen met den na het kortingsbesluit ontsta- nen toestand in Nederlandsch Oost-Indië; 3o. den minister in overweging te geven de 'K'egeering te bewegen het Kon. Besluit van 21 Januari 1933, betreffende de ver hoogde korting op de soldijen van 4 pOt. oor Europeesch onderofficieren en man schappen binnen de keerkringen, te doen intrekken; 4o. voor hen, die door ontstane moeilijk beden in arrest zijn gesteld in vrijheid stel ling te bepleiten en 5o. het verbod van vergaderen in Neder landsch Oost-Indië op te heffen. Alvorens deze audiëntie te verleenen ver zocht de secretaris-generaal den vertegen- oordigers van het Cambo hoofdelijk de vraag te beantwoordcf.i of zij onvoorwaar delijk de handelingen van bet marineper soneel in Nederlandsch Oost-Indië afkeur den en of zij van die onvoorwaardelijke af keuring wilden getuigen in de vakpers. Nadat deze in bevestigenden zin was beantwoord, werd de heer Labruyère in de gelegenheid gesteld de vijf bovenvermelde punten naar voren te brengen en nader toe te lichten. De secretaris-generaal zegde toe het aan gevoerde aan den minister te zullen over brengen. Tenslotte hebben de vertegenwoordigers van het Cambo een bijzondere audiëntie bij den minister aangevraagd, op welk ver zoek nader zal worden beschikt. WAAKZAAMHEID IN DEN HELDER. Naar aanleiding van de muiterij op „De Zeven Provinciën'' had de N.R.Crt. een on derhoud met de marine-autoriteiten in Den Helder. Wij zijn ervan onderricht deelde men het blad mede dat van revolutionaire zijde gepoogd zal worden relletjes te ver wekken bij het marinepersoneel, en hier tegen hebben wij maatregelen genomen. Er is hier te lande onder het marinepersoneel absoluut niets van onregelmatigheid te be speuren, doch op een eventueele verrassing door revolutionnaire elementen is men voor bereid. De geest onder het marineperso neel is rustig. Men is niet m revolution naire bonden georganiseerd: het personeel wil in die richting niet gaan. Men deelde verder mede, dat er van ze kere zijde getracht was onrust te verwek ken onder het personeel. In de treinen waarmede verlofgangers huiswaarts keeren, werden pamfletten met den bekenden in houd verspreid. De herkomst van deze pamfletten, die onderteekend zijn door „het Soldatencomité", is niet bekend. Zijn er comunistiscke cellen op de vloot in Nederland? vroegen wij. In Indië, was het antwoord, zullen wellicht eenige cel len onder de marine zijn, maar hier in Ne derland waarschijnlijk niet. Het personeel bevat weinig communistische elementen. Do besturen der organisaties hebben- tot rust aangemaand. Het lag in het plan van de commissie om reeds Donderdag een ver gadering te beleggen om den toestand tc bespreken. Het voornemen was om deze vergadering openbaar te doen zijn. Hierom trent is nog geen beslissing genomen omdat men het onder de omstandigheden niet ge- wenscht acht een openbare vergadering te beleggen. Komende op de muiterij zelf werd deze door de autoriteiten als zeer ernstig gei qualificeerd, veel ernstiger dan de muiterij, welke indertijd op de Engelsche vloot te invergordon plaats vond. Deze muiterij be paalde zich tot een passief optreden, terwijl de muiterij van do „Zeven Provinciën'' actief karakter draagt. De toestand in Den Helder is volkomen rustig. VERKLARING VAN DE REGEERING. Bij den aanvang van do vergadering der Twee'de Kamer van heden heeft de minis ter van Defensie, dr. L. N. Deckers, na mens de Regeering de volgende verklaring Mijnheer de Voorzitter, De Regeering stelt het op prijs, de gele genheid te hebben, te dezer plaatse een verklaring af te leggen naar aanleiding van de muiterij aan boord van H. M.'s „de Ze- van Provinciën", een misdrijf, waarvan de regeering en het Nederlandscho volk met leedwezen en verklaarbare ergernis hebben kennis genomen. Aan boord van het mui tende schip bevonden zich: 16 officieren, 9 Europeesche onderofficieren en plus mi nus 140 inheemsche schepelingen. „De Zeven Provinën" volgt thans sedert den nacht van Zaterdag op Zondag Zuid waarts de Westkust van Sumatra cn wordt op korten afstand gevolgd door een gou vernementsvaartuig, aan boord waarvan zich bevinden de commandant van „de Ze ven Provinciën", 7 officieren, 10 Europee sche onderofficieren en 20 Europeesche korporaals en manschappon. De overige be manning van „de Zeven Provinciën", be staande uit 4 officieren, 17 Europeesche korporaals en manschappon en 106 inheem sche schepelingen, bleef achter aan den wal. Het achtervolgende gouvernementsvaar tuig is in staat omtrent plaats en koers van „de Zeven Provinciën" juiste inlichtingen te geven. Volgens de Laatste berichten be- ond het sohip zich ter hoogte van Simoek bezuiden Niaa. De noodigo strijdkrachten, de kruiser „Java", torpedobootjagers, on derzeebooten, bewapend met oorlogstorpe do's en vliegtuigen, bewapend met bommen, worden samengetrokken, om dc muiters tot overgave te dwingen. Van onderhandelen mag en kan geen sprake zijn. Geschiedt de overgave niet onmiddellijk [cn onvoorwaardelijk na sommatie, dan zal met geweld worden opgetreden. Ingrijpende- 'maatregelen zullen worden genomen tegen verderfelijke invloeden, die de geesten hebben rijk gemaakt tot aanran ding van het gezag door landsdienaren, die vrijwillig den plicht op zich hebben geno men, dat gezag te dienen. Gedurende de voorlezing dezer verkla ring werd de minister van Defensie herhaal delijk in de rede gevallen door Kamerleden. Er ontstond eenig rumoer. De president moest eenige maleu hameren en verzocht ten 6lotte de Kamer den Minister in staat te stellen met zijn verklaring door te gaan. ANTIPAPTISME PER RADIO. BESTAAT ER NOG EEN RADIO CONTROLE-COMMISSIE. De T ij d schrijft: De H.I.R.O. een zich humanitair noe mend radio-omroepje heeft de fijne at tentie gehad, Zaterdagmiddag te midden van den K.R.O.-zendtijd, welke op hoog bevel van minister Reymer aan den H.IR.O. moest worden afgestaan, een antipapisti sche radio-uitbending te geven, welke in aanstootelijkheid alles overtreft., waaraan men zich in ons land bij een radio-uitzen ding óóit heeft kunnen ergeren. Na een inleiding, waarin verkondigd werd, dat de verzorgers van deze uitzen ding heelemaalgeen strijd wilden voeren tegen de Roomschen, doch alleen maar te gen de Ultramontanen en zich vrij wilden houden van alle anti-papisme, na deze op zichzelf al argwaan wekkende inleiding kwam de bekende Rome-bestrijder, ds. van Iloogenhuyze aan het woord, om dc bur gers van Nederland op dc felst mogelijke wijze tegen alles, wat katholiek is, op te hitsen. Hij kweet zich van zijn nobele taak op meesterlijke wijze, en al zal hij weinig succes oogstendo wil is prijselijk, al kan die niet gedijen. Nederland zoo vermaande de vrien delijke speker moest tegen Rome waken, de protestanten moesten zich met alle kracht verzetten tegen den groeienden in vloed van Rome en daarbij van allerlei practische middelen gebruik maken; strijd moesten ze voeren tegen dc Iloomsche zie kenhuizen, tegen dc Roomschc kunst, ze mochten geen katholieke winkeliers bc- voordeelen, Roomschc kloosterlingen moes ten verbod krijgen, onderwijs te geven en aldus, evenals in Spanje, buiten de wet gesteld worden, enz. onz. Dc zaak kan ons koud laten, ofschoon wc het allesbehalve behoorlijk vinden, dat zoo'n anti-papistische philippica gehou den wordt in zendtijd, wolko van den K. R. O. afgedwongen is, tusschen K.R.O.- I zendtijd in, zoodat onwillekeurig vele ka- Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De Commissi# van Negentien zal den Volkenbond adviseeren Mandsjoerije niet te erkennen. (2o blad). De Pruisische Landdag ontbonden, dank zij een dictatoriale afzetting van de Pruisi sche regeering. (2e blad). BINNENLAND. De muiterij aan boord van de „Zeven Provinciën*' in de Indische wateren. Achtervolging door onderzeeërs, oorlogs schepen en vliegbooten. Eerf verklaring door de regeoring in de Tweede Kamer afgelegd, (lo blad). Nog een tweede roofoverval te Oss. (Gcm. Bcr. 3de blad). Zware brand te Boekei. (Gem. Ber. 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De Zesdaagsche te Frankfort. (3o en le blad). tholiokc luisteraars al dit boosaardigs to genieten hebben gekregen. Wat ons in deze kwestie echter het. meest interesseert, dat is do vraag, of wo nog een Radio-Controle-Commissie heb ben, die tegen beleediging en erger! van medeburgers waakt. Herhaaldelijk komt het voor, dat dezo commisie de kleinzieligste betuttelingen maakt, wanneer echter dc Katholieken van Nederland op de felste wijze aangeval len cn beleedigd worden, wanneer Neder landscho burgers tegen dc Katholieken worden opgehitst, dan merkt de commissie blijkbaar niets, dan vraagt zij tevoren blijkbaar geen inzage van de radio-rode, dan denkt zij er niet aan den spreker af te sluiten. Wij aarzelen niet te zeggen, dat do Ra- dio-Controlc-Commissic. zich hierdoor gro velijk geblameerd heeft. Haar rest feitelijk niets andera, dan pu bliekelijk haar excuus aan te bieden onder erkenning, dat zij uit nalatigheid of wat dan ook deerlijk in haar taak tekort ge schoten is. Zoolang zij dit excuus niet aanbiedt, blijft zij voor ons als een ernstige Radio-Com- trolc-Connnissie uitgeschakeld. BINNENLAND TOEPASSING DER CRISIS- VARKENSWET. In beslag genomen varkens. Op de vragen van den heer Kersten in verband met de voortdurende inbeslagne ming van varkens, betreffende het ziek wor den van varkens na liet merken en het no men van maatregelen in verband met de wijze van toepassing der Crisis-Varkens- wet, heeft minister Verschuur geantwoord: Het is juist dat er herhaaldelijk varkens in beslag zijn genomen, echter niet van wege do Nederlandscho Varkenscentra ie, doch door de daartoe bevoegde opsporings ambtenaren. De minister acht het geoorloofd, dat op sporingsambtenaren, die zich kunnen legiti- meeren, met behulp van politie al of niet met medeweten van den burgemeester, overgaan tot het in beslag nomen van var ken* bij hen, die ten aanzien van de ver bodsbepalingen betreffende het in voor raad houden van varkens in overtreding zijn. Het is den minister bekend, dat zich ge vallen hebben voorgedaan, waarin door var kenshouders werd beweerd, dat één of mejr hunner varkens na cn ten gevolge van hot merken waren ziek geworden. In geen dezer gevallen kon na onderzoek blijken, dat het ziek worden een gevolg was van het merken. Het is den minister niet bekend, dat uit de toepassing van de Crisis-Varkenswet naast dc voordeelen, die de varkenshouders door deze wet genieten, tergingen voort vloeien.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1