I 24ste Jaargang MAANDAG 6 FEBRUARI 1933 No. 7425 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN MUITERIJ AAN BOORD VAN DE „ZEVEN PROVINCIËN". PRESBURG Ste DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor do Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 een per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mododeolmgen wordt het dubbelo van hot tariof berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en. verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit VIER bladen. V De „sociale hypotheek" „Wat al te eenvoudig!" schreven we verleden week boven een polemiekje met het „Leidsch Arbeidersblad'', dat de sug gestie wekte, alsof de regeering de werk loosheid zou kunnnen bestrijden door ge bruik te maken van het goud, dat in de kelders van de Nederlandsche Bank opge stapeld ligt! Dat goud is niet zoo maar voor het grijpen, schreven we. Inder daad, het occonomisch leven, met zijn in ternationale vertakkingen, is tè ingewik keld, dan dat straffeloos straffeloos: èn uit overwegingen van strikte rechtvaardig heid èn uit overwegingen, ontleend uit het algemeen belang een greep uit den goud voorraad van de Nederlandsche Bank zou kunnen worden gedaan! Een regeering, die dat deed, zou maar al te gemakkelijk in strijd komen met den plicht, die ook op haar rust, om de strikte rechtvaardigheid te be trachten, en met haar plicht, om het alge meen belang te verzorgen. Maar: uit deze opmerkingen mag men volstrekt niet concludeereh, dat wij van het privaat bezit een opvatting zouden hebben, die absoluut is, die overeenkomt met de liberale theorieënUit was wij her haaldelijk over de Christelijke opvatting van het privaat bezit hebben geschreven is, ons inziens, den trouwen lezer allerduide lijkst het tegenovergestelde kunnen blijken. Op het privat bezit ligt zooals de be kende beeldspraak hét uitdrukt een so ciale hypotheek. Én, als dc bezitters hun kapitaal niet gebruiken, óók in het alge meen belang, óók 'ten bate van de gemeen schap, dan mag en dan moet do Staat hen daartoe, voor zoo ver mogelijk en noodig, dwingen! En, in verband hiermede, nemen wij met instemming over het volgende uit het „Ver bondsblad" van het R. K. Werkliedenver bond, neergeschreven in een bespreking over het vraagstuk van de werkloosheid. Er wordt gevreesd, dat op den duur het rijk niet over voldoende geld de beschikking zal hebben om mede ter bestrijding der werkloosheid, produc tieve werken te doen uitvoeren; lee ningen zullen niet slagen? Het is mogelijk, hoewel men tot nu toe geen klagen heeft over de deel name aan door het Rijk uitgeschreven of geconverteerde leeningen. Doch stel dat de geldbezitters den staat in den steek laten, stel dat do geldbezitters tegen idem zooveel pro cent renteopbrengst hun „sociale hy potheek" hiet zouden willen opbrengen etel dat de staat daardoor geen bruggen kan laten bouwen, wegen kan doen aanleggen of verbeteren, de Zui derzee niet verder kan doen droog leggen, geen arbeiderswoningen kan doen bouwen, dus geen kapitaal-goede ren kan tot standbrengen om, indien internationaal het gezonde verstand zal zegevieren, na de crisis economisch paraat te zijn, stel dat alles, zou er dan nóg niet voldoende rechtvaar digheidsgrond aanwezig zijn om een gedwongen leening, een heffing toe to passen, uit te schrijven; tegen een la gere rente dan de gangbare als straf?. Het wil ons voorkomen, dat de ko mende regeering aan dit vraagstuk groote aandacht zal hebben te schen ken en niet zal moeten terugschrikken voor het nemen van diep ingrijpende maatregelen. Als de bezitters het kapitaal niet v r ij- willig sociaal kunnen gebruiken, dat zal de regecring hare bemiddeling moeten geven, om hen daarbij te helpen GA NAAR Donkersteeg, Leiden, Telef. 1322 EN HET LEED IS GELEDEN! Inlandsch personeel maakt zich meester van het schip. DE MEENING VAN DEN MINISTER VAN DEFENSIE. Aneta seinde d.d. 5 Februari uit Batavia: Het pantserschip „De Zeven Provin ciën" 'heeft de haven van Oleh-ler verlaten, terwijl de commandant kapit.-luitenant ter zee P. Eikelenboom, en een gedeelte van den staf aan land waren. De commandant tracht aan boord van de „Aldebaran" „De Zeven Provinciën" te achtervolgen. Aldus luidt een officieel communiqué. Een nader communiqué van het depar tement vaii Marine in Nederlandsch-Indië meldt, dat blijkens jongere berichten van den gouverneur van Atjeh muiterij heeft plaats gehad door het aan boord van „De Zeven Provinciën" aanwezig inlandsch per soneel. „Dc Zeven Provinciën" neeft des nachts twee uur de reede van Oleh-leh ver laten en werd het laatst gemeld bij Poeloe Breueh koersende om de Zuid. Het civiel en militair bestuur in de om geving zijn gewaarschuwd. Het schip wordt achtervolgd door den gouvernementsstoo- mer „Aldebaran", waarop zich de comman dant van „De Zeven Provinciën" heeft in gescheept, evenals officieren, Europeesche onder-officieren en Europeesche manschap pen. De „Dcli Courant" verneemt nader uit Ivoeta. Radja, dat Zaterdagavond negen uur plotseling alle lichten van „De Zeven Pro vinciën" uitgingen, even daarna brandden zij weer. De commandeerende officier kwam daarop met ccn roeiboot naar de ter recde liggende „Aldebaran" welke hem naar den wal bracht. Hij ging naar dc Atjehclub, waar zich de commandant van „De Zeven Provinciën" bevond, om dezen te waar schuwen, dat de negen aan boord vertoe vende officieren door matrozen met de ba jonet op het geweer waren gevangen geno men. De eerste officier van „Dc Zeven Pro vinciën" heeft zich met den militairen com mandant van Atjeh, kolonel Behrens met een tiental marine-officieren onmiddellijk ingescheept aan boord van de „Aldebaran" om het muitend schip te volgen. De „Zeven Provinciën" kan in normale omstandigheden ongeveer 15 knoopen loo- pen, doch thans waarschijnlijk slechts acht, en de „Aldebaran" tien knoopen. Gisteren is bij het departement van De fensie een telegram ingekomen van den commandant van de zeemacht in Neder- landsch-Indië, dat als volgt luidt: De muiterij .blijkt uit te gaan van inland sche schepelingen, die zich van het schip meester maakten en zich voorzien hebben en munitie. Deze zijn in kis ten aan dek, om, indien ingeval van nood •het schip verlaten zou moeten worden, eenige munitie en geweren bij de hand te hebben. De muiters hebben de zih aan boord be vindende officieren en onder-officieren overmand. Overigens is hieromtrent niets bekend. De commandant en zeven officieren, tien Europeesche onderofficieren en 20 korpo raals en manschappen volgen het schip met de „Aldebaran" langs de Westkust van Su matra. Te 20 uur waren zij ter hoogte van Meulaboeh. De muiters aan boord .van „De Zeven Provinciën" hebben draadloos be kend gemaakt dat het schip naar Soeraibaja gaat. NADERE BIJZONDERHEDEN. Onmiddellijk na ontvangst van het offi- cieele regeeringstelegram, dat de muiterij aan boord van „De Zeven Provinciën" be vestigde, is de Marinestaf nog gisteren te Den Haag in spoedvergadering bijeen ge komen, teneinde de maatregelen te bespre ken. Gemeld wordt nog, dat „De Zeven Pro vinciën", die, naar men weet, gisteren nog te Sa bang lag, ongeveer 210 man Indische troepen aan boord had, welke op het schip opleiding ontvingen tot kanonnier. Het schip werd namelijk als artillèriesckip ge bezigd, waar de Inlandsche matrozen on derricht kregen in schieten met verdra gend geschut. Commandant is Overste Eikenboom. Naar verluidt is de eerste officier Meijer door de muiters gevangen genomen. De oproerlingen maakten van dc gelegenheid gebruik, dat de geheele overige vloot zich ten Zuiden van Celebes bevond. „De Zeven Provinciën" is een oorlogs schip, dat in 1909 te water gelaten werd. Het meet .6530 ton, is 100 Meter lang en 17 Meter breed. Het is uitgerust met 20 kanonnen, 2 mitrailleurs, welke alle door de muiters bediend kunnen worden. Artil- leriegeschut bestaat uit 2 kanonnen van 46 c.M., 4 van 15 c.M., 10 van 7J< c.M. semi- automatisch, alsmede 4 kannonen van 37 c.M. De mitrailleurs zijn zeer modern, met vergroot draagvermogen. Er bevindt zich een groote hoeveelheid munitie aan boord, waartoe de muiters zich wel toegang zullen hebben geforceerd. Normaal bevinden zich 350 man aan boord. Alle gouvernementsschepen, welke in de buurt liggen, hebben opdracht gekregen in de richting van het muitende schip te stoomen. Gevaar bestaat, dat de muiters gebruik zullen maken van het ver-dragend geschut, dat sneller en beter is, dan dat der achtervolgende. Het is niet bekend, of de Europeesche matrozen gemeene zaak met de inhecm- schc. hebben gemaakt. Mogelijkheden tot binnenloopen zijn er weinige; het zou wel moeten zijn in Argen tinië (Bueno-s Aires) of in een Russische ha ven, daar de muiters anders gevangen ge nomen en uitgeleverd zouden worden. Maar de moeilijkheden, aan een reis daarheen verbonden, zijn zoo groot, dat die mogelijk heid welhaast uitgesloten is. WAT MINISTER DECKERS ERVAN ZEGT. Een redacteur van de ^Maandagmorgen" had gisteravond een korr. onderhoud met den Minister van Defensie dr. L. N. Deckers. Positieve uitspraken, aldus begon Z.Exc. moet u in dit stadium niet van mij ver wachten, daartoe is de aangelegenheid te delicaat en te praematuur. Het valt niet te ontkennen, dat dit voor val van zeer ernstigen aard is en uniek in de historie der laalste tijden van onze snreek woordelijk betrouwbare zeemacht. Maar laten we in elk geval de hoofden koel houden. Muiterijen, zooals wij helaas thans een zelf beleven, zijn ook op andere goed gedisciplineerde vloten voorgekomen, zonder dat zij het algeheel moreel van het Zeewapen hebben geschokt. In dit verband wijs ik op dc muiterij, die verleden jaar op eenige schepen van dc Engelsehe vloot heeft plaats gevon den. Dat voorval heeft niet nagelaten, de gemoederen in Engeland begrijpelijkerwijs diep te beroeren, omdat deze door de zee bespoelde natie door de eeuwen heen al tijd rotsvast op haar zeemacht heeft kun nen staat maken. Wat is echter nadien ge schied De muiterij is beperkt gebleven, de orde werd hersteld en dc vloot, van Albion heeft zich onverzwakt als goed gediscipli neerd instrument der staatsmacht gehand haafd. En, execellentie, vertrouwt u, dat ook de muiterij, op „De Zeven Provinciën" aldus geruststellend verloopen zal? U stelt mij daar een zeer moeilijke vraag. Als u naar mijn persoonlijke mee- nig vroeg, zou ik hierop gemakkelijker een antwoord kunnen geven, dan in mijn kwali teit. Maar hoe de afloop van dit inder daad niet algemeene voorval ook zijn zal, op dit oogenblik, zelfs nu het schip nog in handen der muiters is, raad ik een ieder aan, althans geen wijderstrekkende conse quenties te trekken, dan die de feiten zelf opleveren. Zooals u weet, zijn H. M. Java en twee jagers onderweg naar het muitende schip. Laat ons allen hopen, dat de overgave aan het Wettig Gezag zonder bloedvergieten plaats zal vinden. Meent u, Excellentie, dat er verband aanwezig is tusschen de muiterij in Soera- baya en het voorval thans op „De Zeven Provinciën". Heirover kan ik geen uitsluitsel geven. De gegevens zijn daarvoor nog te schaarsch en te jong. Bovendien is het mij niet wel mogelijk, in dezen vooruit te loopen op de officieele rapporten. Maar gesteld, dat dit voorval, uit be paalde denkrichting, op de ons thans nog slechts ten dienste staande gegevens, worden uitgebuit, om het op te blazen tot te groote proporties, om er voorbarig ontrustend© conclusies uit te trekken, dan kan ik nu reeds verklaren, dat zoodanige alarmeerende publicaties volkomen Zonder grond zijn op dit moment. Want met de beste ten dienste staande gegevens (en die zullen in eerste instantie vermoedelijk toch wel bij mij aanwezig zijn) zijn zooda nige conclusies van verstrekkend en aard onmogelijk te trokken. Hieruit valt vast te stellen, dat het dus onverantwoordelijk ware, dat de publieke opinie in dit sta dium der berichtgeving onnoodig opge zweept zou worden. Ons land heeft ook wel eerder in ern stige uren krachtig stand weten te hou den, aldus besloot Zijn Excellentie het raaggesprek. EEN BESTUURSLID VAN „ONZE VLOOT" GEÏNTERVIEWD. Een redacteur van dc Vereenigde Pers- bureaux te 's-Gravenhage heeft een onder houd gehad met den heer H. B. L. Braam, gep. kapt.-luit. t. zee, bestuurslid van „Onze Vloot" waaran wij het volgende ont- leenen: „De „Zeven Provinciën" is een oplei dingsschip voor kanonniers, een artillerie- opleidingsschip dus, cn zoowel dc overste Eikeboom, als de le officer, luit. t. zee lo klas Meyer, staan bekend als flinke cn doortastende officieren, die indien mo gelijk zeer zeker niet do gelegenheid voorbij hadden laten gaan, om tcgenmaat- repelen te nemen, of tegenweer te bieden, zelfs al was de kans op behoud ook nóg soo gering geweest! Er zijn twee gevallen aan te nemen: het eerste is, dat de actie reeds tevoren van zich had laten spreken, in welk geval de officieren in ieder geval bewapend waren geweest, en ten tweede dat er geen spoor was geweest van eenige ontevredenheid, zoodat de overval volko men bij verrassing plaats vond. Voor zoo ver men thans kan nagaan, spreken allo gegevens voor het tweede geval. In dc eerste plaats is het niet zeker of do 240 inlanders, die aan de actie deelnamen, alle behoorden tot het vlootpersoneelin do tweede plaats waren de commandant, als mede de meeste officieren aan den wal, hetgeen ook niet wijst op dreigend gevaar, cn in dc derde plaats waren de 9 officie ren, die gevangen genomen werden en zich aan boord bevonden, voor zoover uit de berichten valt op te maken, op dat oogen blik allo tezamen, zoodat het wel het waar schijnlijkste is, dat zij tezamen waren in dc zoogenaamde „longroom", achter in het schip. Van uitgezette posten is in het. Aneta - bericht geen sprake, zoodat men met vrij groote waarschijnlijkheid kan aannemen, dat men over een dergelijke mogelijkheid zelfs niet in de verste verte dacht. Hoogst waarschijnlijk is dc gevangenneming dan ook op die wijze geschiedt, dat men een voudig de waterdichte schotten, die ook do .longroom" af kunnen sluiten, omlaag gela ten heeft, zoodat de mogelijkheid tot te genweer den officieren volkomen ontnomen was. Dc hefboom, die deze waterdichte schotten in beweging zet, wordt nooit be waakt, zoodat de gelegenheid voor de hand lag. Dit is tot nog toe echter nog slechts een gissing. Het bericht van „bedreigen met bajonetten" zal hoogst waarschijnlijk wel zeer sterk overdreven zijn; naar allo waarschijnlijkheid, zal zieh misschien hier en daar een inlandsch matroos mot een bajonet vertoond hebben, zoodat hier dc basis van dit bericht gezocht, moet worden. Als men nagaat, dat men niet eens weet, welke houding de 150 man blank personeel, die zich aan boord bevonden, heeft inge nomen, is het wel overduidelijk, dat. der gelijke finesses ook nog onmogelijk defini tief aangenomen kunnen %n mogen wor den." „Do overval had ongeveer plaats om negen uur Zaterdag en „Do Zeven Provin ciën" koos om drie uur 's nachts zee. Een vliegtuig is het dicht op de hielen en houdt, in samenwerking met do „Aldebaran" do vloot, die juist ter hoogte van Celebes, op 10 dagreizen afstands groote oefeningen houdt, geregeld op de hoogte. De vioot heeft onmiddellijk koers gezet naar de Zeven Provinciën, evenals een eskader, dat op ongeveer 21/» dagreis afstands kruiste en thans full-speed achter dc muiters aan zit. Het lijdt dan ook geen twijfel, of deze wor den binnenkort ingehaald en gevangen ge nomen. Misschien zal er daartoe een vuur gevecht moeten plaats hebben, misschien geven de muiters, hetgeen in het geheel niet ondenkbaar is, aangezien de moed, waar mede zulke ondernemingen begonnen wor den, meestal spoedig plaats maakt voor be zinning, zich ook zonder slag of stoot over. De overmacht van lucht- en zcewapenen maakt een uitslag niet twijfelachtig. Daar allo havens natuurlijk gewaarschuwd zijn, kan de „Zeven Provinciën" nergens aan leggen, teneinde te bunkeren, drinkwater of voedsel in te nemen, zoodat men in Marine kringen geringschattend do schouders voor deze ondoordachte, dwaze actie ophaalt, dio de schuldigen slechts gevangenisstraf, via den Krijgsraad, op de hals hqalt en ver der mogelijk, wanneer men zich do situatie niet indenkt, cenig kwaad berokkent aan de naam der Nederlandsche Marine. Het spreekt vanzelf, dat nu de actie derge lijke vormen gaat aannemen de autori teiten zeer streng zullen optreden en geen verzachtende omstandigheden in rekening zullen worden gebracht. Hopelijk zal er VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Het nationaal-socialistisch voorstel tot ontbinding van den Pruisischen Landdag verworpen. Getracht wordt op andere wijze den Landdag te ontbinden. Alle Pruisische gemeenteraden zijn Zaterdag ontbonden. (Ie blad). De spoorwegstaking in Ierland. (4e blad). In Roemenië is de staat van beleg afge kondigd als maatregel tegen de communis tische actie. (2e blad). Inlandsche matrozen aan 't muiten aan boord van de Zeven Provinciën" in de Atjehsche wateren. (Iste blad). BINNENLAND. Roofoverval op een oude vrouw te Gef- fen en op een bakkersknecht te Oss. (Gcm. Ber., 3do blad). Weer een aanrijding op den Amster- damschen straatweg. Een Leidenaar ge wond. (Gem. Ber., 3do blad). De burgemeester van Horn door een auto overreden. Zijn toestand zorgwekkend (Laatste Ber.). SPORT EN WEDSTRIJDEN. E. C. de Jager sabelkampioen van den Leidschen Schermbond. Pijnenburg—Rausch nog steeds aan den kop van dc Zesdaagscho te Frankfort. geen bloed vloeien cn zullen de muiters in zien, hoc hopeloos dwaas cn ondoordacht hun daad is, hoe weinig zij ermede berei ken en zullen zij zich weldra gewonnen geven. Het is volkomen duister, wat de mui-, ters zich van hun daad hadden voorgesteld en wat zij ermede tra dit'ton tc bereiken. Het geheel is natuurlijk het resu taat van de praktijken van enkele aandrijvers, dio zich zooals gewoonlijk - in dc menigle verschuilen en de mogelijke - ontevre denheid hebben aangowakkerd". WAAR HET SCHIP IS. Hedenmiddag om 1 uur werd van do „Zeven Provinciën" dc volgcndo positie opgegeven: Hel. söhip bevindt zieh tusschen Ta pa toean en Sinabang en wordt nog steeds gevolgd door dc „Aldebaran". VERGADERING VAN DEN MINISTERRAAD. Anola-Holland meldt: Naar aanleiding van do muiterij aan boord vvui „Do Zeven Provinciën" heeft' hedenochtend een bespreking plaats gehad tusschen den minister van Kulomëu en den minister van Defensie. Nader overleg met den voorzitter van den Ministerraad heeft plaats gehad. Hedenavond vergadert de Ministerraad. In verband met de \crschillende bespre kingen, welke door den Minister van De fensie gevoerd moeten worden in verband met do ongeregeldheden in Indië, ia de audiëntie voor hedenmiddag afgelast. Dc leden van het Cambo, het comité van actie, samengesteld uit den Bond van Ma rineschepelingen en den Bond van Marine- onderofficieren, hadden reeds eerder he denmiddag een audiëntio bij den Minister verzocht ter bespreking van en toestand van liet marinepersoneel. Deze heeren zul len door den secretaris-generaal worden ontvangen. R.K. VER. VOOR KRAAMVERZORGING VOOR ALLE GEZINDTEN TE LEIDEN PLAATSINGSBUREAU BOERHAAVESTRAAT 30. Geopend elke Donderdag- 950 middag van 2 tot 5 uur. Uitsluitend schriftelijke aanvragen. Adres: R.K. Ver. v. Kr. Stille Rijn 7.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1