WAALS f 0.65 10 2 3 5 6 7 8 9 10 Eenheidsprijs AGENDA ZATERDAG 4 FEBRUARI 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. z BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 4 Febr. 1932, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerst.: 771.8 te Toulouse. Laagste- barometerst.: 730.1 te Ingö. Verwachting tot den avond van 5 Febr.: Matige tot krachtige Westelijke tot Zui delijke wind. Be trokken tot zwaar bewolkt. Regen buien, zachter in het Noorden, in het Zuiden weinig ver andering in tempe ratuur. De diepe depressie bij de Noordkaap is stationair geworden, waardoor het weer in onze omgeving wordt beheerscht door 55sten breedtegraad van West naar Oost de rand-storingen, die ongeveer langs den •trekken. Do sterke barometerstijging over Zuid-Scandinavië en de Noordzee maakte plaats voor een even snelle barometerda ling, die weer wordt gevolgd door stijgin gen in het geheele gebied van Duitsoh- land tot IJsland. Over den Oceaan ligt nog een uitgestrekt gebied van lagen lucht druk, dat zich tot bezuiden de Azoren uit strekt. Luchtstroomingen van zeer uiteen- loopende temperaturen bewegen zich op geringen afstand van elkaar, zoodat op korte afstanden groote temperatuur vcr- scihllen worden gevonden. In Engeland en Ierland, waar gisteren nog vorst heersch- te, is de temperatuur thans overal boven 10 gr. C. Op IJsland daarentegen komt matige vorst voor en in Schotland steeg de temperatuur niet noemenswaard. Het is te verwachten, dat de barometer tijde lijk opnieuw zal gaan stijgen, doch daarna weer zal gaan dalen, wat na een onder breking van den regen opnieuw met neer slag gepaard zal gaan. LUCHTTEMPERATUUR. Temperat"ur des middags te half drie \3 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a Van Zaterdagnamiddag 5.21 uur tot Zondagmorgen 7.07 uur; van Zondagna middag 5.23 uur tot Maandagmorgen 7.03 uur. HOOG WATER Hoog water te Katwijk aan Zee op Zondag 5 Februari voorm. 10.30 uur en nam, 11.08 uur; Maandag 6 Februari van. 11.48* uur. S tormwaarschuwingsd i enst Het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt seinde hedenmorgen 7 40 uur aan alle posten: „Weest op uw hoede." KERKNIEUWS Schoen-Reparatiebedrijf „DE AMERICAAN" HOOGEWOERD 53 Heeren-, Dames- en Kinderzooien en hakken «30 ST. LIDU IN A-FEESTEN. Bedevaart van meisjes naar Schiedam. Tot Onze vreugde hebben Wij vernomen, dat bij gelegenheid der a.s. St. Liduina- feesten vele meisjes der Maria-Congrega- ties een bedevaart, willen houden naar Schiedam. Ten einde ook in dit Optreden naar buiten de noodige eenheid te verkrij gen, lijkt het Ons het meest gewenscht, dat het organiseeren van deze bedevaar ten wordt gelegd in de handen van het be stuur van de Graal. Wij verzoeken daarom bij deze de Eerwaarde Directeuren der Maria-Oongregatie voor meisjes, zich te wenden tot de Graal, wanneer leden van hun Congregaties aan die bedevaarten wil len deelnemen. t JOANNES, Bisschop van Haarlem. „St. Ba-vo". COLLECTE-JEUGDWERK. Het is Ons bekend, dat verschillende kerkbesturen ten gevolge van de slechte tijdsomstandigheden moeilijkheden onder vinden wat betreft het voldoen der finan- cieele verplichtingen, die op hen rusten in betrekking tot het jeugdwerk. Ten einde de mogelijkheid te scheppen om dit werk, dat in onzen tijd zoo aller noodzakelijkst is, niet alleen in stand te houden, maar ook, waar zulks gewenscht blijkt, tot groot er ontwikkeling te bren gen, verleen en Wij bij deze aan alle pas toors van Ons Bisdom verlof om eenmaal (of, zoo noodig, meermalen) per jaar een collecte voor dat doel te houden in de kerk. De moeilijkheden der kerkbesturen zullen daardoor, Wij twijfelen er niet aan, aanmerkelijk verminderen. Want Wij zijn overtuigd, dat, wanneer van den kansel aan de geloovigen wordt uiteengezet de groote beteekenis van het jeugdwerk, hetwelk toch geschiedt in het waarachtig belang van hun eigen kinderen, zij volgaarne zul len helpen om de daaraan noodzakelijk verbonden financieele lasten mede te dra gen. t JOANNES, Bisschop van Haarlem. „St. Bavo". BROEDER STANISLAUS O.F.M. f In het Minderbroederklooster te Alverna overleed op zestigjarigen leeftijd de eerw. broeder Stanislaus van Schalwijk OFM., in bet 36ste jaar van zijn professie. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Maandag en Donderdag van de a.s. week geen audiëntie verleenen. ACADEMIEN1EUWS LEIDEN. Geslaagd: candidaatsexamen klassieke letteren de heer H. Bartels (Den Haag); candidaatsexamen Nederlandsche letteren de heer W. Hellinga (Den Haag) candidaatsexamen rechtsgeleerdheid mej. L. H. P. Neyssel (Rotterdam). candidaatsexamen Zuid-Afrikaansch recht de heer S. A. Gompels (Scheveningen). UIT DE OMGEVING door hun streven en levensopvatting doen zij mij denken aan de Carmelietessen. Toen wij, de drie Bisschoppen, in het ge heel gevulde sportpaleis met zijne 12.000 toeschouwers binnentraden, begon het spel. Sinds ik in „Olympia" ia Londen voor eeni- ge jaren geleden „het. Mirakel" zag, heb ik nog nimmer zoo iets indrukwekkends ge zien als de intocht dezer duizend jonge JTollandsche vrouwen en eenige honderdeu harer Duitsche zusters. Al hare bewegin gen waven evenzpo nauwkeurig als leger- oefeningen en zij spraken óf in groepen van eenige honderden óf allen te zamen. Hoe hebben zij dit zoo goed kunnen leeren, de schoonc verzen in het liollandsch en Du^tsch en de eantieken in het Latijn voor te dragen! net blijft voor mij een raad sel. Toen ten slotte het schoone Duitsche lied: „Stille Nacht, Heilige Nacht" weer klonk en de 12 duizend toeschouwers daar mede aandachtig instemden, toen werd de overweldigend indruk zelfs voor mij te sterk. Deze prachtige Hollandsche meisjes moeten naar Londen komen, in ik hoop, dat ik deze goede jonge vrouwen in onze „Olympia" persoonlijk eens zal mogen be groeten. N00RDWIJKERH0UT. WIELRENNERS TEGEN ELKAAR GEBOTST. Een der renners zwaar gewond. Vrijdagmiddag reden op den Heeren- weg alhier 5 wielrenner® achter elkaar. De derde renner begon plotseling met zijn fiets te slingeren, de vierde riep toen dat hij hiermee op moest houden. Toen de 3o hierop omkeek verloor hij zijn stuur en reed met het voorwiel tegen het achterwiel van den tweeden renner. De derde, de heer D. Kanker uit Haarlem, sloeg met zijn fiets tegen den bitumenweg en kwaon zoo onge lukkig neergevallen dat hij een zware her senschudding bekwam. Dr. Wösfcen, die spoedig ter plaatse aanwezig was, verleen de de eerste geneeskundige hulp en achtte directe overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk. De verongelukte is toen per ziekenauto naar het groot^ziekenhuis te Haarlem vervoerd. De chef van politie was eveneens op de plaats van het ongeluk spoedig aanwezig. Opheffing bodedienst. De bodedienst van het dorp naar Piet Gijzenbrug welke sedert een 60-tal jaren onderhouden werd door de familie de Haas is in verband met de slechte tijdsomstandigheden opgeheven, daar aan het station steeds minder vracht goederen aankomen, zoodat deze bestel dienst niet meer voldoende verdiensten op levert. De vader van den tegenwoordigen bode C. de Haas, onderhield de-ze bestel dienst gedurende een 45-tal jaren per hon denkaar. LISSE. MOTORRIJDER BIJ „DE ENGEL" OVER DEN WEG GESLINGERD. In zorgwekkenden toestand opgenomen. Ten gevolge van de opgewerkte „hal" in den Rijksstraatweg was deze weg nabij do buurtschap „De Engel'' slecht en hobbelig geworden. Deze toestand heeft Vrijdag avond een ongeluk veroorzaakt. De heer W. T. uit Nieuw-Vennep, gaande in de rich ting Leiden, kwam op dit weggedeelte met zijn Ariel-motor zoodanig te vallen dat hij over een lengte van ongeveer 25 M. den weg werd overgeslingerd. In bewusleloozen toestand en deerlijk gekwetst werd hij ver voerd naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden, 1' alwaar echter bleek geen plaats te zijn, waarop hij werd vervoerd naar het St. Eli sabeth-gesticht. BUITENGEWONE AANBIEDINGEN Geldig vanaf het verschijnen dezer courant tot uiterlijk MAANDAGAVOND m WAALS ASTRAKAN FROTTé, 50 gr. knotten, 60 kleuren, gewone prijs 26, A OO tot Maandagavond v.éiZ* ZEPHYR MANTELWOL bijzonder 'zacht, gew. prijs per knot 0.19, A 1 C tot Maandagavond PRIMA KUSSENSLOOP met gefestonneerde oversl. gewone prijs 0.41, A tot Maandagavond m EFFEN LINNEN HUISH0UDSCH0RT m, laïige mouwen, gewone prijs 1.75, 1 tot Maandagavond AMER. LEGERHEMD, ruim model en sterk, gew. prijs 0.95, Ago tot Maandagavond EFFEN FLANELLEN COMBINATION, lingerie-kleuren, gewone prijs 1.05, A 7QK tot Maandagavond ZIJDEN BR0CAAT KUSSENDEKJES met zijden achterrug, gew. prijs 1.05, 0 66 tot Maandagavond MODERNE GORDIJNSTOF met weefeffect, .120 c.M. br. gewone prijs 0.30, 0 2^ tot Maandagavond AARDEN CACTUSPOTJE op gelakt standaard 3-dee- lig, gew. prijs 0.50, 0#36 tot Maandagavond WAALS WASCHP0EDER 2428 vetzuurgehalte, gewone prijs per 250 gr. 0.07^, 0 0C^ tot Maandagavond Maandag ijjn onze Magazijnen tot hall twee gesloten HAARL.STR. 130-136 LEIDEN Do toestand van den getroffene is ernstig. Het weggedeelte is van gemeentewege in dragel ijken toestand gebracht. Gedurende den nacht is een waoht bij do gevaarlijke plek gesteld. De politie was terstond aanwezig. Naar men ons van het St. Elisabeth- gesticht mededeelde, was de toestand van den heer T. hedenmorgen zorgwekkend. De patiënt was nog steeds bewusteloos. Drankwet. Burgemeester en Wethou ders dezer gemeente hebben op verzoek van den heer Tli. B. Weber, alhier, ingetrokken de vergunning, ingevolge de Drankwet, tot den verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank, z.g. verlof A voor de beneden achterlokaliteiten van het perceel plaatselijk gemerkt Heereweg no. 249. Uitvoering ten bate van het Crisis- Comité. Men verzoekt ons het volgen de mede te willen deelen: Donderdag 9 Fe bruari a-s. wordt er een Kunstavond gege ven ten bate van het Plaatselijk Crisis- Comité, des avonds halfacht in de groote zaal van het Hotel „De Witte Zwaan". De zaal wordt gratis beschikbaar gesteld. Deze uitvoering wordt gegeven door de R. K. Harmonie „Adolf Kolping" onder leiding van den heer G. Dik, alsmede door hec Tooneelgezelschap „Onder Ons" onder lei ding van den heer W. Buschman. De spe lers werken gratis voor dit goede doel. Nu is het aan u om dezen avond een succes te doen worden voor het Comité. Medebur gers, veel wordt er tegenwoordig van u ge vraagd, hier wordt u een zeer genotvolle avond bezorgd, waarvan de entrée zeer laag gesteld is. Het comité vertrouwt dan ook op uw volle medewerking. U zorgt voor een volle zaal, en wel om twee redenen, ten eerste om te bewijzen, dat u het waardeert dat de spelers zich beschikbaar stellen voor dit doel, ten tweede om de baten zoo groot mogelijk te doen zijn ten voordeele van het goede doel. De nood is hoog en veel is er noodig om hierin eenigszins te gemoet te komen. Vele vooraanstaande per sonen, w.o. de Burgemeester, Baron van Wijnbergen, zullen dezen avond door hun bezoek komen vereeren. Personalia. Burg. en Weth. dezer ge meente hebben aan den leerling-fitter bij het Waterleidingbedrijf dezer gemeente, M. van Oeffelen, met ingang van 15 Maart 1933 eervol ontslag verleend. Bevordering. Burg. en Wetli. dezer gemeente hebben den heer J O. Slobbe, eer vol ontslag verleend als terreinwerker bij het gasbedrijf dezer gemeente en hem in vasten dienst aangesteld als stoker bij dat bedrijf. zijn in deze gemeente 108 personen inge- Dienstplicht. In de maand Januari schreven als dienstplichtig voor de lich ting 1934. Dit aantal is in vorige jaren nog nimmer bereikt. WASSENAAR. Hanze. In het patronaatsgebouw hield de Middenstandsvereeniging „De Hanze'' een algemeene vergadering. De voorzitter, de heer A. te Nijenhuis, opende de bijeenkomst met alle leden een gelukkig nieuwjaar te wenschen. Hij wees er op, dat het verdwenen jaar somber was geweest voor den Middenstand en dat 1933 waarschijnlijk met beter zal zijn. In 1932 is de winkelsluitingswet tot stand gekomen cn voorts is van beteekenis te me- moreeren, dat de samenwerking met de zustervereeniging ter plaatse is verbroken. In de Nieuwjaarsrede van den Burgemees ter heeft men kunnen beluisteren, dat sa menwerking zeer gewenscht is. Spreker sprak dan ook de verwachting uit, dat deze spoedig in eere zou worden hersteld. Tenslotte wees spreker erop, dat alle tee kenen er op wijzen, dat dit jaar zal worden ingevoerd do weeldeverteringsbelasting, waartegen van Middenstandskringen reeds duchtig wordt geageerd. Hij wekt de leden op paraat te zijn. Ingekomen was een schrijven van het Be stuur der Wassenaarsche Middenstand, waarin werd te kennen gegeven, dat men een arbitragecommissie gekozen uit hoofd bestuursleden van beide organisaties, ter bestrijding van het bestaande geschil af wees. De neutrale verecnigiug meent haar eigen boontjes te kunnen doppen. Dit schrijven is beantwoord met een brief, houdende mededee.ing, dat de Hanze de beslechting door leden der Hoofdbestu ren van beide organisaties met een neu traal voorzitter als de meest gewenschte vorm oordeelt. .Ingekomen was het verslag van de San toscommissie. In 1932 is ontvangen van den bloempjesverkoop 515.en uit vrij- wil.ige bijdragen 58.55. Deze bedragen zijn aan het Hoofdbestuur overgemaakt. De voorzitter zegt namens alle leden de Commissie dank en vertrouwt, dat zij met evenveel ijve-r werkzaam zullen blijven. Naar aanleiding van een brief van de Middenstands-Onderlinge waarin wordt aangeboden, om een lezing te houden over de werking van de Ziektewet, wordt beslo ten van dit aanbod gebruik te maken. Vervolgens wordt door den heer van Berke'l, werkend secretaris der vereeniging, een keurig jaarver8_ag uitgebracht, waar voor hij applaus van de aanwezigen in ont vangst mocht nemen. Op vqorstel van den voorzitter werd de heer van Berkel voor dit jaar weder benoemd tot werkend secre taris. Hierna brengt de penningmeester ver slag uit van den financieelen toestand. De rekening sloot met een batig slot van 230.41. De rekening en bescheiden zullen door twee leden worden nagezien waarna in een volgende vergadering rapport zal worden uitgebracht. Daarna is aan de orde de verkiezing van 2 bestuursleden wegens periodieke aftre ding van de heeren te Nijenhuis en J. J. A. Bakker. De laatste stelde zich niet herkies- haar. Gekozen werden de heeren J. A. Wub- ben en A. A. de Smit, die beiden de aan neming van de benoeming in beraad hiel den. Tenslotte volgde een bespreking over het uitgeven van een telefoongids. De heer Wubbeu zette uiteen de onderhandelingen welke de commissie had gevoerd met den uitgever Werner Co. en de postautontei- ten en hoe men na veel gecorrespondeer en gepraat eindelijk toestemming had gekre gen om een gids uit te geven zooals men wenschte. Spreker kon de verzekering geven, dat de gids er keurig verzorgd zou uitzien en zou blijken in een behoefte te voorzien. Hij riep de medewerking van alle leden in, om door het bezorgen van advertenties de uit gave mogelijk te maken. De voorzitter dankte den heer Wubben voor zijn zakelijke uiteenzetting en zijn be moeiingen en deelde vervolgens nog mede, dat het Bestuur een adres had gezonden naar het Gemeentebestuur met het verzoek het besluit tot instelling van het éénrich ting-verkeer in het Dorp in te trekken, zoo dra de Johan de Wittstraat voor het ver keer zal zijn opengesteld. Bij de rondvraag werden eenige interqe aangelegenheden besproken, waarna de ver gadering werd gesloten. Auto omgeslagen. Op den hoek Groot HaesebroekschewegSchouwweg reed een auto, bestuurd door den heer v. R. uit Voor burg, de auto van den heer v. L. alhier, aan de achterzijde opzij aan, tengevolge waarvan deze auto omsloeg. De vier inzit tenden kwamen met den schrik vrij. De auto werd licht beschadigd. Tegen den heer LEIDSCHENDAM. Filmavonden. Woensdag en Donder dag werden in het Patronaat een tweetal, filmavonden gegeven, georganiseerd door den R.-K. Volksbond en K. J. M. V. De le avond werd een teleurstelling, daar de film niet kon worden afgedraaid, omdat het filmtoestel onklaar werd en de aanwezigen dus onverrichterzake konden huiswaarts keeren. De 2den avond was de groote zaal van Patronaat goed bezet en werd de film vlot afgedraaid en wij moeten erkennen, dat de film „Kentering" werkelijk schitterend is en een prachtig stuk werk, zoodat zeer zeker naar onze meening een ieder vol daan huiswaarts is gekeerd. Den avond werd met een kort opwek kend woord geopend door den voorz. van den Volksbond en gesloten door den voorz. der K. J. M. V. Aanrijding. Donderdagavond ca. 7 uur had op den Vlietweg een aanrijding plaats tusschen een auto en een wagen geladen met kaas. De auto van den heer G. uit Benthuizen, komende van Voorburg, reed op de uit de richting Leidsohendam ko mende wagen met kaas. De oorzaak was, dat de kaaswagen ge«ui lichten voerde. Beide voertuigen bekwamen ernstige schade, doch persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Zondag, K. J. M. V. „St. Peter Kanis", Soirée Turk. 8.15 uur. Maandag. Ledenvergadering A. R. K. Den Burcht, 8 uur. Dinsdag Propagandaclub „Dr. Schaap man". Ledenvergadering „Den Burcht", 8.15 uur. Vrijdag R. K. Bond van Transportarbeiders „Sint Bonifacius", Bondsgebouw 8 uur. den wordt waargenomen door de doktoren v. Bockel, de Jager, Lahr en Meijboom. De Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Bertel, tel. 3302. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 30 Jan. tot en met Zondag 5 Febr. a.s. waar genomen door de apotheken: G. H. Blan ken, Hoogewoerd 171, telef. 502 en D^ J. van Driesum, Mare 76, telef. 406. STADSNIEUWS DIT LEZEN! Morgen wordt in de kerken een bijzondere collecte gehouden voor het R.K. liefdewerk der uitzending van zwakke, behoeftige en arme kinderen naar builen gedurende de va kantie. Dit liefdewerk, dat zulk een zegen rijken arbeid verricht en aan tal van kinde ren (in 1932 alleen: 58 kinderen met 2504 verpleegdagen!) met grooter levensvreugde ook nieuwe levenskrachten schenkt, heeft den steun onzer Leidsche Katholieken bijzon der noodig, te meer omdat geen verlof kon worden bekomen tot het houden van een bloempjesdag en de kas ook daardoor in uiterst berooiden toestand verkeert.. Laten de geloovigen nu morgen eens ter kerke gaan met een goedgevulde portemon- naie; het overige komt dan vanzelf: er be staat nog gelukkig onder onze geloovigen een groote naastenliefde, die zich zeker niet on betuigd zal laten daar, waar een beroep erop gedaan wordt ten bate van het behoeftige onschuldige kind! Deken A. HOMULLE. Lustrumfeest der Kath. onderwijzers. De onderwijzers hebben bij het einde van de maand weer een veer gelaten. Het ver korte salaris had hen allerminst vroolijk gestemd en daarom zeide de voorzitter van de commissie „Nut en Vermaak" van de Dioc. Vereen, v. R. K. Bijz. onderwijzen5, de heer Ch. Jagers uit ltijpwetering, het zoo'n lumineus idee gevonden te hébben de viering van het lustrum uit te stellen tot na de salariskorting. De bedrukte ge moederen moesten wat worden opgevroo- lijkt en opgelucht en het mag onmiddel lijk geconstateerd worden, dat deze opzet Het feest werd gehouden in de zaal van „Zomerlust" en het werd bijgewoond door een groote schare gedrukte gemoederen uit de onderwijs-wereld. De inspecteur 1. o., de heer Baak en zijn echtgenoote vereer den eveneens het feest met hun aanwezig heid. De tooneelclub der afdeeling had de menschlievende taak op zich genomen, door den voorzitter in zijn openingswoord aangetipt. Daarbij had het de keuze laten vallen op een vermakelijk blijspel „De Na latenschap". Een bewerking van het En- gekohe „Elisa comes tot stay". Elisa kwam, zag en blééf, tot grootë ergernis van haar vaderlijken beschermer, den heer Sandy Ver va 11, die in zijn schoonste verwach tingen bedrogen een doodelijke haat te gen het leelijke en smakeloos-gekleede juf fertje had opgevat. Elisa kwam, zag, bleef, in navolging van Julius Caesar, over- w o n. Zij veroverde de sympathie van haar haatdragenden oom-vader, versloeg in den strijd om hèm een charmante tooneelspeel- ster, kalmeerde de in opgewonden stem ming verkeerende bloedverwanten. Het slot van het lied was, dat de vader met zijn „kind", het kind met haar „vader" huwde. De spelers hebben dit geestige stuk goed uitgevoerd. Vooral de rol van Sandy werd met veel enthousiasme en begaafdheid uit gebeeld. De spelkennis was over 't alge meen degelijk. Montague Jordan was door zijn al te geaffecteerd spreken in de zaal vrijwel onverstaanbaar. De toeschouwers hebben van dit jolige blijspel naar waarde genoten. Na afloop van het tooneel was er gezel lig samenzijn: er werd gedanst en ge schertst. Er heerschte een opgewerkte stem ming, die tot ons genoegen hebben wij 't geconstateerd de donkere salariskorting voor dezen avond geheel deed vergeten. Prof. dr. d'Hemptine, hoogleeraar in de natuurkunde te Brussel, vertoeft sedert eenige dagen hier ter stede om in het na tuurkundig laboratorium onderzoekingen te verrichten over het Raman-effect en heb Stark-effect in vloeibare Waterstof en vloeibaar Helium. Op het emplacement aan den Stationsweg naast het haltegebouw der N.Z.H.T. Mij. is tengevolge van het niet spoedig tot stilstand brengen van eenige goedernwagens van de Spoorwegen, een dier wagens tegen het stoot- blok gereden. Het is geheel uit den grond ge wrongen en ernstig beschadigd. De goederen wagen kwam met de vier wielen naast de rails te staan. Voor het machinistenexamen diploma B is te 's Gravenhage geslaagd de heer A. J. Telkamp alhier.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2