ST. CLEMENS-RETRAITENHUIS 24ste Jaargang ZATERDAG 4 FEBRUARI 1933 No. 7424 S)e DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsbla- is voor de Abonné s ver krijgbaar tegen betaling van 50 eer per kwartaal, bi] vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelmgen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit viifr bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. V Het christendom in onzen tijd Onze tijd roept en smeekt om de toe passing der Christelijke beginselen in het practische leven van iederen dag En 't is zoo waar, dat, a 1 s wij, Katho lieken, allen in ons leven toonden, hoe goed de Christelijke beginselen zijn, dat dan de wereld er anders uit zou zien In een aflevering van „Bouwen'', die wij vanmorgen ontvingen, wijdt de zeereerw. heer dr. Henry van Rooyen een beschou wing aan het in ons blad reeds meer ge citeerde drie-deelig werk van Fiedler: „Defensive oder Offensive", waarvan het eerste deel in Neflerlandsohe bewerking is verschenen. Wij willen hier een paar citaten ontlee- nen aan bedoelde beschouwing over Fied ler's werk. De recensent vat de strekking van Fiedler's betoog o.m. aldus samen: Velen verlaten de rijen van het Chris tendom, niet omdat ze de vreugde boodschap niet verstonden, ook niet omdat ze het wezen met vormen, het doel met middelen verwarden, maar omdat ze deze boodschap niet geloof den: ze misten het vertrouwen. Waar om Ze zagen niet, wat ze hadden moeten zien, omdat de Christenen zelf hun taak niet begrepen hebben: om dat er een kloof lag tuschen de Chris telijke leer en de practijk van tallooze Christenen: omdat ze het herkennings- teeken, door den Meester zelf gegeven, in de Christenen niet overtuigend kon den vinden. En verder dit treffende citaat: Fiedler rammelt op de vestingpoor ten van ons h&rt, tot de oude sloten, bedekt met het roest der eeuwen, ver- gruizeld openspringen. Zet uw hart weer open ja, en laat het uitgaan, on stuimig en zonder reserve, naar alle menschen. Naar de bruine en zwarte menschen van het Oosten en het Zui den, naar de protestante Christenen om ons heen, naar allen, dje de Meester de „minsten der Mijnen" genoemd heeft, maar die een voorrang hebben in zijn hart, de armen, de eenvoudigen, de verschoppelingen van het- proletariaat. Zij zijn immers allen broeders en zus ters. Want ze zijn allen-•- verrukkend wetenzonen en dochters van God. De brugwachter, die de brug voor mij sluit en opent', is een zoon van God. En het simpele vrouwtje, da£ onze kousen stopt, is Zijn dochter. Haar ge zicht is gerimpeld en vergeeld en zware blauwe aders liggen op haar magere, harde handen. Maar haar hoefd draagt, onzichtbaar, een kroon, waarbij de kronen der aarde, allen, verschrompelen en verbleeken: om haar slapen stralen, onzichtbaar, de glansen eener goddelijke heerlijkheid. En met evenveel en misschien met meer recht, dan koningen en prelaten, mag zij zich te ruste leggen, in de vervoerende overgave van een vol strekt vertrouwen, aan het koninklijke Hart van Hem, Die de Liefde genoemd wordt: Haar Vader, Die in de heme len is. Deze oude Christelijke gedachten bieden prachtige Zondagslectuur ter overweging.. TE N00RDWIJKERH0UT 11—14 Febr. Jonge Mannen f 6.50 17 Febr. Jongel. v. 1517 jaar 6.50 1821 Febr. Jonge Middenstanders 10. 2124 Febr. Gehuwde vrouwen 6.50 4—7 Mrt. Mannen (uit Leiden) 6.50 7—10 Mrt. Meisjes boven 17 jaar 6.50 11—14 Mrt^ Heeren Middenstand 10.— 2528 Mrt. Marinepersoneel 6.50 10—13 Apr, Heeren geg. stand 15.— Aanmelding bij de Directie Tel. 6048. 930 BUITENLAND DUITSCHLAND HET NIEUWE BEWIND TE BERLIJN. EEN INTERVIEW MET VON PAPEN. Buitenl. politiek ongewijzigd. Vice-rijkskanselier von Papen heeft aan den vertegenwoordiger van United Pres*, Edward I. Keen, in een interview de ver zekering gegeven, dat het aan het bewind komen van de nieuwe Duitsche regeering niet in verband staat met eenigerlei bewe ging tot het herstellen van de monarchie. Von Papen verklaarde voorts, niet te kunnen antwoorden op eenige concrete vragen met betrekking tot bijzonderheden der plannen van de nieuwe regeering, daar deze bijzonderheden thans nog worden vastgesteld, doch hij bleek bereid tot een bespreking in breederen zin van de poli tieke richtlijnen en doeleinden der regee ring: De eerste vraag luidde: „Welke beteeke- nis kent u toe aan het feit, dat de nieuwe regeering aan het bewind is gekomen en wat zullen daarvan naar uw meening de gevolgen zijn voor Duit-schlands politieke, economische en cultureele toekomst?" Hierop antwoordde von Papen: „Het te genwoordige kabinet beteekent een samen gaan van alle krachtige nationalistische stroomingen in Duitschland, met het doel, het land uit een periode van vruchtelooze conflicten naar inwendige eenheid te bren gen en zoodoende naar een herstel, dat een eerste vereischte is voor elke ontwikkeling op politiek, economisch en cultureel gebied en dus ook voor het overwinnen van de economische crisis". „Welken invloed", zoo luidde de tweede vraag. ..zal de vorming der nieuwe regee ring hebben op Duilschlands economische, commercieele en financieele betrekkingen met andere landen?" „Wanneer wij ons eerste doel bereiken", antwoordde von Papen, „n.l. het herstel des lands, dan zullen de economische capacitei ten en de financieele situatie van Duitsc'n- land het een krachtiger basis verschaffen voor de handhaving en aanmerkelijke ont wikkeling van onze betrekkingen met het buitenland". „Wettigt het optreden der nieuwe regee ring de verwachting", vroeg de United Press-vertegenwoordiger vervolgens, „dat er een wijziging zal komen in Duitsohlands bui tenia ndsche politiek?" ..Het feit, dat von Neurath en ikzelf deel uitmaken van de nieuwe regeering", ant woordde de vice-rijkskanselier. ..geeft een ondubbelzinnig antwoord op deze vraag. Dat het geheele Duitsche volk eensgezind is met betrekking tot de buitenlandsche po litiek, kan de geheele wereld reeds gerai- men tijd duidelijk zijn". „Wat zijn de plannen der regeering'', luidde de vierde vraag, „voor het brengen van verlichting in de werkloosheid?" „De regeering is voornemens op alle mo gelijke manieren de werkloosheid te be strijden Dit vraagstuk is echter zoo inge wikkeld, dat het mij binnen het bestek van een kort interview niet mogeliik schijnt, de bestrijdingsmaatregelen te bespreken". Von Papen deelde den United Press-cor- resnondent ten slotte mede. dat het vraag stuk eener grondwetsherziening eenigen tijd in beraad is geweest, doch dat het ka binet nog niet heeft vastgesteld, of en wan neer het door de nieuwe regeering aan de orde zal worden gesteld. Ook een interview met Hitier. Rijkskanselier Hitier heeft eveneens een interview toegestaan, en wel aan een ver tegenwoordiger van Associated Press. Hit ier begon met te verklaren, dat de link- sche partijen veertien jaar lang volkomen de vrije hand in Duitschland hebben ge had. „Thans ziet men het resultaat", riep hij uit. „Geef ons vier jaar, de grondwetti ge mandaatsperiode van een Rijsdag; laat daarna het land over ons oordeelen". De correspondent vroeg vervolgens na dere inlichtingen omtrent bet vierjaarsplan van de regeering, waarop Hitier antwoord de: „Het doet mij genoegen, dat u deze vraag hebt gesteld. Had ik een propaganda- rede voor mijn partij willen houden, dan had ik kunnen beloven, dat de werkloos heid op 15 Maart verdwenen zou zijn en dat de landbouw op 1 Mei haar vroeger peil zou hebben herwonnen. Ik ben echter eerlijker dan de meesten mijner tegenstan ders en heb daarom niets van dat alles be loofd. Het is niet mogelijk, het schip van staat dadelijk in den goeden koers te bren gen. Daarvoor is tijd noodig. Alles, wat ik verlang, is vier jaar". DE „VORWaRTS" VOOR DRIE DAGEN VERBODEN. De sociaal-democratische „Vorwjirts" is, voor den duur van drje dagen verboden. In de motiveering van dit besluit der politie wordt er op gewezen, dat in een ochtendblad van de „Vorwarts" wordt op geroepen tot verzet tegen de uiterst dunne laag van het groot-kapitaal", tot verbre king van zijn politieke en economische macht, tot onteigening van het groot- bezit, verdeeling van het land onder de boeren en landarbeiders, enz. op een wijze welke indruischt tegen de bepalingen der Duitsche strafwet. K.P.D. ONDER GEHEIME LEIDING. Naar uit Moskou wordt gemeld, heeft het bureau der Komintern voor West-Euro pa, in verband met de laatste maatregelen der Duitsche Rijksregeering tegen de K.P. D., deze partij nieuwe instructies gegeven. De werkzaamheden der K.P.D. zouden, al dus wordt gemeld, in hoofdzaak illegaal wprden. De leiding der K.PD. wordt over gedragen aan een geheim strijdcomité, dat uit drie personen zal bestaan, en waaraan de officieele partijleiding ondergeschikt zal worden. Dit geheime comité zou vóór al les moeten voorkomen, dat de energie der K.P.D. te lijden heeft van de maatregelen der Rijksregeering. Nog meer huiszoekingen. In talrijke steden in Duitschland zijn door sterke politie-afdeelingen nog meer huiszoekingen verricht bij communistische organisaties en dergelijke. In Berlijn werd het bureau van de revo- lutionnaire vakverecnigingsorganisatie door de politie bezet en doorzocht. In Frank fort a. d. Main werd bij 25 huiszoekingen een heele wagenlading materieel in beslag genomen. In Kiel zijn huiszoekingen verricht bij bestuurs- en gewone leden der communis tische partij, waarbij veel papieren in be slag zijn genomen. Bij een huiszoeking in het bureau der communistische partij te Keulen zijn papie ren in beslag genomen, wélke bewijzen voor hoogverraad zouden bevatten. Men moest echter vaststellen, dat de bureaux gedeeltelijk ontruimd V'aren en vele docu menten elders in veiligheid waren ge bracht. De leidende bestuursleden hielden zich blijkbaar verborgen. Het afgekondigde vergaderings- en demonstratieverbod geldt thans nog maar alleen voor de communis tische partij. In Thüringen is het uitsteken van de roode vlag van gemeentegebouwen verbo den. In Brunswijk hebben 190 politiemannen huiszoekingen verricht bij 63 leden der communistische partij of dergelijke organi saties. ONTWAPENING j LONDEN DRINGT AAN OP ONTWAPENING. 1 Britsche verklaring te Genève. In de gisteren gehouden zitting van de J hoofdcommissie der Ontwapeningsconferen- j tie gaf de Britsche onderstaatssecretaris i van het ministerie van Buitenlandsche Za ken, Eden, een uiteenzetting van het stand punt, dat de Engelsche regeering met be trekking tot heb Fransche constructieve veiligheids- en ontwapeningsplan inneemt. Eden verklaarde, dat Groot-Brittannië, wat de kwestie der veiligheid aangaat, geenerlei verplichtingen op zich zal nemen, clie uitgaan boven die, welke in het Vol kenbondsstatuut, het Kellogg-pact en het verdrag van Locarno zijn neergelegd. Door haar onderteekening van het verdrag van Locarno heeft, zoo betoogde spreker, de Engelsche regeering aanzienlijk en royaal bijgedragen tot de veiligheid in West- Europa. Op grond van overwegingen, steu nend op de werkelijkheid, heeft de Britsche regeering afgezien van het ideaal van een universeel pact in zake werkeerige hulpver leening en zich uitgesproken voor een na tuurlijken groei van een systeem van vei ligheid, gebaseerd op in geografisch op zicht beperkte en rechtstreeksche overeen komsten. Door zijn toetreding tot het pact van Locarno heeft Engeland een voorbeeld willen geven, dat naar men hoopt, door andere landen zal worden gevolgd, een hoop die tot dusver echter niet in vervul ling is gegaan. Wat de kwestie der ontwapening be treft, merkte Eden op, dat de Ontwape ningsconferentie thans zeer spoedig tot een waarlijke vermindering der bewapeningen in de geheele wereld dient te komen, het geen juist van veiligheidsstandpunt be schouwd, van belang is. Spreker vroeg zich af, of het niet mogelijk zou zijn, den huidi- gen staat van zaken op het gebied der vei ligheid reeds als een voldoenden waarborg voor werkelijke ontwapeningsmaatregelen te beschouwen en of niet moet worden er kend. dat ontwapening in Europa een deug delijke garantie voor den Europeeschen vrede vormt. Ten slote wees hij er op, dat het er thans om gaat, de in alle aan de con ferentie voorgelegde plannen vervatte aan bevelingen en practische voorstellen, te coördineeren en aldus tot practische resul taten te geraken. VOLKENBOND ACCOORD VERKREGEN IN HET PERZISCH OLIEGESCHIL. Behandeling te Genève opgeschort. Het oonfliot tusschen de Engelsche en do Perzische regeering in zake de d'Arcy-con- cessie aan de Anglo-Persian Oil Cy. is gis teren, voorloopig bijgelegd. De Britsche en do» Perzische regeering zijn overeengekomen de behandeling van het conflict voor den Volkenbondsraad uit te stellen tot de Mei-zitting en indien noo dig nog langer. Inmiddels zullen onverwijld onderhande lingen worden geopend over ket verlee- nen van een nieuwe concessie aan de Anglo- Persian. Zoowel Perzië als Engeland handhaaft zijn rechtsstandpunt. Mochten deze onder handelingen zonder resultaat verloopen, dan zou de Volkenbondsraad zich opnieuw met de kwestie bezighouden. PARAGUAY EN BOLIVIA MOETEN DEN STRIJD STAKEN. Telegrammen van den Raad. De Volkepbondsraad heeft gisteren na een langdurig debat besloten den regeerin gen van Bolivia en Paraguay telegrafisch te verzoeken de vijandelijkheden direct te staken en een wapenstilstand te sluiten. In het rapport der commissie, die door den Volkenbondsraad met het onderzoek van die aangelegenheid belast werd, is o.a. sprake van het zenden van een commissie van onderzoek naar den Gran Chaco. Bei de regeeringen hebben wel is waar princi pieel daarin toegestemd, dooh daarbij zoo- 'veel bezwaren gemaakt tegen het zenden van een dergelijke commissie, dat er voor loopig van -is afgezien. FRANKRIJK EEN MEERDERHEID VOOR DALADIER De regeeringsverklaring. Gistermiddag is de regeeringsverklaring vai^ het kabinet-Daladier in beide huizen van het Fransche parlement voorgelezen. De verklaring begint met te bctoogen, dat de regeering energiek de materieele en moreele moeilijkheden moet aanpakken, welke de economische en financieele crisis in Frankrijk, zooals trouwens ook in an dere landen, heeft veroorzaakt. Een loyale handhaving van het parlementair régime is de voorwaarde voor de onvermijdelijke re organisatie, maar onder controle van de volksvertegenwoordiging moet de regee ring dan ook krachtig en snel ingrijpen. Daarom is zij vastbesloten, onverwijld een dringend-noodig minimum van hervormin gen te verwezenlijken. We! is waar is een voorloopig begrootings-twaalfde aangeno men, maar het budget zelf nog niet. Zulk een toestand kan niet voortduren zonder ernstige gevaren mede te brengen. Dc re geering stelt het parlement dan ook de vol gende drie etappes voor: Onverwijlde aanpassing der staatsuitga ven aan de inkomsteneen geordende be grooting en een plan tot steun aan de volkshuishouding. Het financieele saneeringsplan zal reke ning houden met het fiscale uithoudings vermogen der producenten en volkomen nieuwe bezuinigingen voegen bij diegene, welke door de vorige regeeringen reeds zijn aangebracht. Het streven naar fiscale rechtvaardigheid en naar beperking der uitgaven maakt 't echter noodzakelijk, dat de staatsburgers een behoorlijk aandeel in de lasten op zich nemen. De regeering zal reeds a.s. Dinsdag een saneeringsplan in dienen. Voor de bespoedigde aanneming van do maatregelen, welke dit plan behelst zal zij de kwestie van vertrouwen stellen. Wanneer de directe moeilijkheden zijn overwonnen, meent de regeering gerechtigd te zijn, te denken over staatscontrole op de ondernemingen, die van algemeen nut zijn. Ook op internationaal gebied wil de re geering zoo snel mogelijk handelen. Haar buitenlandsche politiek kan worden samen gevat in de formule: Zorg voor het repu- blikeinsche vaderland, zorg voor den we reldvrede. Na afloop van het op deze verklaring volgende debat diende Herriot een motie van vertrouwen in de regeering in met den volgenden tekst: „De Kamer spreekt haar vertrouwen in de regeering uit, keurt de regeeringsver klaring goed, wijst elke toevoeging van de hand en gaat over tot de orde van den dag." Deze motie werd met 370 tegen 200 stem men aangenomen, waarna de zitting tot Dinsdag werd verdaagd. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Een accoord in het EngelschPerzische olie-geschil. (1ste blad). Interviews met von Papen en Hitier over de plannen der nieuwe Duitsche re geering. (1ste blad). Regeeringsverklaring van het nieuwe Fransche kabinet. Motie van vertrouwen aangenomen. (1ste blad). BINNENLAND. Weer verschillende zware verkeersonge lukken. (Gem. Ber., 4de blad). Branden waarbij veel vee omkwam. (Gem. Ber., 4de blad). Zware brand te Purmerend. (Laatste Be richten). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Rausch—Pijnenburg aan den kop van de Zesdaagsche te Frankfort. (3do en 1ste blad). Wat gebeurde er op de Zesdaagsche te Brussel? (3de blad). Het biljarttournooi om het eerste klas se-kampioenschap van Nederland. (3do blad). BINNENLAND LOONSVERLAGING SPOORWEG PERSONEEL. De Personeelsraad aanvaardt de loonsverlaging. Naar wij vernemen heeft de Porsonoel- road aan de Directie der Nedorlandscho Spoorwegen een schrijven gezonden waar in wordt medegedeeld dat de Raad, na kennis genomen te hebben van de beslis singen van de congressen der organisaties, inzake de voorstellen tot loonsverlaging ingaande 1 April a.s., besloten heeft de overeenkomst met de directie te aanvaar den. De directie zal thans de overeenkomst ter goedkeuring aan den minister van Wa terstaat voorleggen. EEN ENGELSCHE BISSCHOP OVER DE GRAAL. Het eerste Graalhuis te Londen. Een der grootste R.-K. bladen in Enge land heeft den Engelschcn bisschop Mgr. Myers geïnterviewd over zijn indrukken betreffende De Graal, wier mysteriespel hij te Berlijn had bijgewoond. „Ik ben naar Berlijn gegaan aldus Mgr. Myers niet alleen om voeling met de Duitsche R.-K. te houden, doch vooral omdat de Hollandsche Graalbeweging mij zoo zeer interesseert. Toen ik dan nok hoorde, dat duizend van deze jonge Hol landsche vrouwen en meisjes naar Berlijn kwamen, om hunne Duitsche zusters te be wegen eenzelfde beweging in Duitschland te stichten, was mijne beslissing er hoen tc gaan, vlug genomen. Deze duizend jonge vrouwen waren des morgens ter H. Communie geweest alvo rens zij op een der groot© Berlijnseho plei nen dienzelfden morgen defileerden. Ik stond op dit oogenblik voor het venster van een huis bij dit plein zoo ging de Bisschop voort en ik geloof wol nimmer den diepen indruk te kunnen vergeten, die het schouwspel van deze jonge meisies op mij gemaakt heeft, toen allen alsof, do dui zend stemmen slechis één waren „proclai med the, aim of the Grail to win the world of God". Zij zeiden do verzen in het Hol- landsch en Duitsch. Wetende dat een En gelsch Bisschop tegenwoordig was, hadden zij zelfs dc moeite niet gespaard, de ver zen in het Engelsch te leeren. Ieder woord klonk duidelijk en klaar door do lucht, en de diepe ernst en aandrang der jonee vrouwen waren overweldigend in drukwekkend. Deze „Graal-orde" is uniek en verschilt in alles wat met wij hier in Engeland ken nen. Zij doet mij denken aan den tijd van May Ward, toen onder deze omstandighe den de nonnen werellsche kleoren droe gen. Deze ..Vrouwen van Nazareth" dra gen geen kloosterkleed, ziin in tegendeel geheel op zijn nieuw-modisrh gekleed als elke eenvoudige vrouw in de wereld, maar

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1