ZATERDAG 4 FEBRUARI 193^ DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 13 GEMENGDE BERICHTEN DOODELIJKE AANRIJDING TE 's-°RAVENHAGE. Vijftienjarig meisje slachtoffer. Gisteravond omstreeks 8 uur heeft op het Alberuingh Thijmp.ein te Den Haag een ernstig ongeval plaats gehad met doodeiijk gevolg. Een v-ertal meisjes, waarvan er twee op een Pet» waren gezeten terwijl twee ande ren de rijwielen aan den bagagedrager voortduwden, hadden oogenschijnlijk veel pret en letten daardoor niet op het verkeer. Zoo gebeurde het dat toen even later een vrachtauto van den limonadefabrikant S. uit de van der Kunststraat, bestuurd door den 26-jarigen chauffeur C. F naderde, de meisjes de signa.en hoorende plotseling in verschillende richtingen uiteen stoven, waarbij de 15-jarige H., wonende aan de Beetsstraat kwam te vallen en de chauf feur een aanrijding niet meer kon verhin deren. De wagen ging het kind over het hoofd, dat geheel plat gedrukt werd. Het slacht offer was op slag dood Het iijk is naar het gemeentelijk zieken huis aan den Zuidwal vervoerd. Nader vernemen wij dat den chauffeur F. volgens ooggetuigen geen schuld treft. Hij staat bij zijn patroon als een voorzichtig rijder bekend. De politie stelt een nader onderzoek naar de schuldvraag in. ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ HAARLEM. Weer een doode. Gisteravond te ruim acht uur reed bij kilometerpaal 4,4 tusschen Vinkenbrug en Liebrug een auto uit de richting Amster dam, terwijl uit de richting Haarlem twee auto s aankwamen. De achterste dezer twee auto s wilde passeeren en bij. het z.g. snij den zijn toe de drie auto's op elkaar gere den. Hoewel de botsing vrij hevig was en een der auto's in de afrastering van de baan van de eleot-rische tram terecht kwam, terwijl de beide anderen ernstig gehavend werden, hadden de inzittenden geen van allen noemenswaardig letsel gekregen. Zij stapten uit en dr. de J. uit Amsterdam die toevallig in zijn wagen passeerde, stond hen bij om de lichte kwetsuren te verbin den. Juist op dat oogenblik kwam in razen- den vaart een auto aanrijden, vermoedelijk uit Den Haag afkomstig. Stoppen was niet meer mogelijk en dr. de J. werd Overreden en op slag gedood. Per ziekenauto werd het stoffelijk overschot van het s.achtoffer naar het ziekenhuis in Haarlem vervoerd. Het duurde geruimen tijd, voor 4e weg weer geheel vrij was, de dienst van de elec- trische tram ondervond eenlge vertraging. De auto's zijn in beslag genomen, terwijl ook da cha-trffeur. die de laatste aanrijding veroorzaakt heeft, voorioopig in arrest is gesteld. Een nauwkeurig onderzoek wordt ingesteld. FIETSRIJDER ONDER EEN AUTO. Overreden en gedood. Gisterochtend wilde op den Harlinger- straatweg onder Dronrijp een wielrijder bij het elkaar passeeren van twee auto's nit voorzichtigheid van zijn fiets stap pen. Dit is echter zijn ongeluk geweest, daar hij door de gladheid van den weg kwam te vallen. De auto, die hem ach terop reed, kon een aanrijding niet voor komen. Dr. Visscher van Dronrijp kon slechts den dood constateeren. Het slachtoffer is de heer E. Fokkema, col porteur van het Dorus Rijkersfonds, wo nende te Leeuwarden. De auto, waar mee het ongeluk geschiedde, was af komstig uit Purmerend. GROOTE LANDBOUWSCHUUR UITGEBRAND. Veestapel in de vlammen omgekomen. Donderdagavond brak door onbekende oorzaak brand uit in de groote land- bouwsohuur van den heer J. Nijse te Kattend ijke. Het vuur breidde zich zoo snel uit, dat aan de redding van het vee niet meer te denken viel. Veertig paarden en runderen kwamen in de vlammen om. Voorts verbrandde een hoeveelheid hooi en een aantal land bouwmachines. Het woonhuis kon be houden blijven. De schade wordt door verzekering gedekt. GROOTE BOERDERIJ IN ASCH GELEGD. Zestien koeien verbrand. Te Callantsoog is Donderdagmorgen de groote boerderij van den heer H. Hoogvorst tot den grond afgebrand. Van de twintig st/uks vee konden er slechts vier worden gered, zoodat zestien koeien in de vlammen omkwamen. Ook de ge heel© inboedel is een prooi der vlammen geworden. De oorzaak is onbekend. BRAND TE HAUTUM. Pastorie der Herv. kerk in gevaar. Donderdagavond ontstond brand in den kruidenierswinkel van den heer W. Lanting te Hautum. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat er niets meer viel tc redden, en de vlammen aan gewakkerd door een zeer krachtigen westenwind spoedig boven alles uit sloegen. De belendende en tegenover gelegen per- ceelen, w.o. de pastorie der Herv. kerk, werden hierdoor bedreigd. Het mocht de 'brandweer echter gelukken de brand tot het eene perceel te ebperken. De overige huizen kwamen er mei veel water schade af. Verzekering dekt de schade. DE AANSLAG TE NEOERWEERT. De aangehoudene vrijgelaten. De aangehouden landbouwer J. F. uit Ne- derweert die verdacht, werd van den in den nacht van Dinsdag op Woensdag op den burgemeester van Nederweert gepleegden moordaanslag, is na verhoor door de justi tie, waarbij hij pertinent bleef ontkennen, op vrije voeten gesteld. GEHEIME ZENDER TE AMERSFOORT. Te Amersfoort of in de omstreken wordt sedert eenigen tijd gebruik gemaakt van een geheimen zender. De omroeper voe.t zich blijkbaar zeer veilig, want hij memo reert de ontdekking van geheime zenders in andere plaatsen. Woensdag- en Donder dagavond zond hij na 12 uur een zeer ge varieerd programma uit, dat begon met po litienieuws in den vorm van ongelukken. Daarna volgde grainofoonmuziek en een sportmededeeling over' de wedstrijden wel ke de p.aatselijke clubs op a.s. Zondag moe ten 6pelen, benevens de vermoedelijke uit slagen. „Vad." GELDKISTJE MET f400 GETOLEN. Te Usselo, gem. Lonneker, heeft Don derdag een bejaarde zwerver kans ge zien om, terwijl het gezin aan het mid dagmaal was, door te dringen tot het kantoortje van den rijwielhandelaar Wes waar hij een geldkistje met pl.m. 400 ontvreemdde. De diefstal werd echter spoedig ontdekt en met behulp van de buren werd de omgeving afgezocht. Wel dra gelukte het den dader, die het geld kistje bij zich had, aan te houden. BUITENL. BERICHTEN NEGEN MENSCHEN VERBRAND. In een kliniek in Ohio. In een psychiatrische kliniek te Cleve land (Ohio) is brand uitgebroken die zeer snel om zich hcengreep. Enkele afdeelingen stonden in lichterlaaie; deu ïtgangon wa den door het vuur versperd. Niettegen staande bovenmenschclijk reddingswerk van verpleegsters zijn negen patiënten in de vlammen omgekomen. Het gebrul van de opgesloten ongelukkigen was tot ver in den omtrek hoorbaar. Dit is het tweede ongeluk van soortge lijken aard. In Mei 1929 kwamen 121 per sonen om het leven, gedee.telijk door de vlammen, gedeeltelijk door giftige dampen van brandende filmstrooken. VIER DOODEN BIJ EEN ONTPLOFFING. In Providence (Rhode-Island) is de koel- Iristalalie der United States Rubber Cy door een ernstige ontploffing vèrmeld. Vier personen zijn gedood en vele arbei ders gewond. De ontpioffingwas zoo hevig, dat de ruiten in de geheeJe omgeving zijn vernield. Later ontstond nog brand, doch deze kon spoedig worden gebluscht. REVUEVOORSTELLING IN LISSABON VERSTOORD Krantenlezers op stallesplaatsen. Een revue-voorstelling in een der groot ste theaters te Lissabon moest gestaakt worden t engevolge van groote wanorde, veroorzaakt door ca. 150 jongelui, meeren- deels uit den gegoeden stand. Bij een vorige opvoering had een aantal jongelui zich tegenover actrices op het tooneel beleedi- gend gedragen en in verband daarmede was hun de verdere toegang tot het theater ontzegd, doch door een list wisten zij alle stalles-plaatsen op te koopen en met hun vrienden te bezetten. Toen de voorstelling aan den gang was, haalden zij kranten te voorschijn en hielden deze wijd uitgespreid voor hun gezicht, zoodnt het achter hen zit tende publiek niet meer op het tooneel kon zien. Er ontstond een groot tumult, het gordijn zakte en de politie werd te hulp geroepen, om de rustverstoorders, van wie eenigen in arrest gehouden werden, te verwijderen. Baby-smokkelaarster. Te Maribor. aan de grens tusschen Joego slavië en Oostenrijk is een nieuwe smokke laarstruc toegepast, die evenwel geen suc ces had. Toen de douane-beambte de hevig schreiende baby van een vrouw, die over degrens ging, wilde troosten en het kind daarom op zijn arm nam, voelde hij in de kleertjes van de kleine papier kraken. Bij onderzoek bleek dat er 81 bankbiljet ten van 1000 dinar op de baby verborgen waren. De moeder", die in hechtenis werd ge steld, Week de vrouw te zijn van een rijken koopman uit Zagreb, die cenige dagen in het buitenland ging doorbrengen. Zij wilde de formaliteiten, verbonden aan het uitvoe ren van geld, vermijden en leende daarom van een boerenvrouw een kindje, dat zij in fijne kleertjes stak. waartusschen zij het geld verborg. NED. OOST-INDIE PER „ZEPPELIN" NAAR DE OOST. Over twee jaar zegt dr. Eckener. Aneta seint uit Batavia; Alhier heeft dr. Eckener voor een stamp volle schouwburgzaal een lezing gehouden over de mogelijkheden van de luchtscheep vaart. Hij hoopt over twee jaar wederom Ned.-Indië te bezoeken en dan per „Zeppe lin". Dr. Eckener onderneemt van 7 tot 10 Februari een reis naar Bali. STADSNIEUWS K. J. M. V. ST. PETER KANIS Jaarver gad ering. Woensdagavond hield bovengenoemde jeugd organisatie haar jaar^rgadering in het Eigen Huis, Omstreeks negen uur opende de voorzit ter, de heer P, Knaap, de vergadering met den K. J. M. V.-groet. Na het woord van welkom aan den moderator, den weleerw. heer L. Gud- de en de leden, hield de voorzitter een korte toespraak, waarin hij het afgeloopen vereeni- gingsjaar in groote trekken nog eens overzag. Spr. memoreerde enkele gebeurtenissen en de pogingen, die gedaan zijn de onjuiste en soms geheel-verkeerde opvattingen der buitenstaan ders over de K. J. M. V. te wijzigen. De voor zitter constateerde met genoegen, dat, althans bij velen, een beter inzicht in het doel der K. J M. V. is verkregen. Het bestuur heeft in het afgeloopen jaar ook met de meeste zorg alles vermeden, dat door kwaadwillende buiten staanders ten nadeele van de vereeniging uit gebuit zou kunnen worden. Dat dit eenige op offeringen voor de leden meebracht spreekt vanzelf, maar het verheugt spr. tenzeerste, dat de leden in laatste instantie het bestuursbe- lid hebben gevolgd. Wat het contact met andere vereenigingen hier ter stede betreft, merkte de voorzitter op, dat getracht werd contact te zoeken door het sturen van uitnoodigingen bij belangrijke ge beurtenissen. Over 't algemeen is het resultaat niet verblijdend geweest. Van de vereeniging, die belast is met de organisatie der arbeidende teugd werd nimmer eenig teeken van leven of belangstelling ontvangen. Met de Hanze werd getracht positief contact te krijgen en zoo heb ben eenige malen besprekingen plaats gehad over contact, vakopleiding enz.," doch resultaat is hier nog niet verkregen. Wel ontving het be stuur eenige uitnoodigingen van de zooge naamde kerntroepen der Hanze, doch de alge- meene leiding in den bond van meening is welke meening door het bestuur onderschre ven wordt dat de K. J. M. V. zich van prac- tische politiek dient te onthouden, zal dit ter rein als regel voor de ouderen bestemd moeten blijven. Wat de verdere gebeurtenissen der vereeniging betreft, deze zijn in extenso in het jaarverslag van den secretaris opgenomen. Na voorlezing der notulen en ingekomen stukken door den secretaris, den heer B. Vreeburg, werden dc nieuwe leden geïnstal leerd. Na de installatieplechfigheid hield de voorzitter nog een korte teospraak tot de nieuwe leden, waarin hij ben nadrukkelijk wees op de verplichtingen ten opzichte van de K. J. M. V. en op het doel en de strekking van deze jeugdorganisatie. De K. J. M. V. is geen patronaat of congregatie, zij is het insti tuut dat de leden moet helpen bij hun verdere godsdienstige, sociale en cultureele vorming. Ook de moderator sprak nog eenige woor den van opwekking en aanmoediging tot de nieuwe leden. Hierna volgde het jaarverslag van den secre taris, waaruit Jbleek, dat,, hoewel het ledental onbevredigend is, dc geest in de vereeniging er op vooruitgegaan is. Uitvoerig werd stilgestaan bij de zoo belangrijke gebeurtenis van den 2en den Bondsdag alhier. In het geheel werden er veertien lezingen en conferenties gehouden. Het retraite-werk blijft een punt van actie. Ge memoreerd werd ook de uitstekende geslaagde propaganda-vergadering in den Foyer, waar pater H. de Greeve, S. J., als spreker optrad en de Bondsdagfilm werd vertoond. Van de onderafdeelingen leidt momenteel alleen de Debatingclub een regelmatig bestaan. Met groote erkentelijkheid werd gewag ge maakt van de gastvrijheiji, die de verg. in zoo ruime mate heeft mogen ondervinden van de redactie der Leidsche Courant bij iedere voor komende gelegenheid. Het verslag eindigde met de traditioneele opwekking tot de leden steeds actief te blijven en de vereeniging daadwerke lijk te steunen. Hierna volgde het jaarverslag en begrooting van den penningmeester, waaruit bleek, dat de financiën een punt van zorgvuldige toewijding moeten uitmaken voor het komende jaar. De kascommissie bevond de zaak in orde en advi seerde de uitgaven te versoberen zonder hier bij in kleinigheden te vervallen. De bestuurs verkiezing, die hierop volgde, bracht geen ver rassingen. Herkozen werden de heeren J, Cos- ter en B. Vreeburg. Het bestuur werd uitge breid met de heeren S. Veldman en H. Bots. Na verschillende m« dedeelingen betreffende de Retraite vai deze maand, de Biljartclub, de Keten, waarvoor verschillende leden zich als abonné opgaven en het a.s. onderonsje in den Turk, sloot de voorzitter de verg. met den K J. M. V.-groet. ZUID-AFRIKA-AVOND. Een klein aantal leden van het Dietsch Studentenverbond en de Ned. Zuid-Afri- kaansche Vereen, heeft Donderdagavond in de kleine Stadvzaal een Zuid-Afrikaansche avond bijgewoond, welke een tweeledig doel had. In de eerste plaats wilden do or ganisatoren van deren avond de aandacht vestigen op de belangrijkheid van Zuitl- Afrika en zijn cultuur in 't algemeen en in de tweede plaats was het min of meer een propaganda-avond voor de reis naar Zuid- Afrika, die dit jaar door het Dietsch Stu dentenverbond wordt georganiseerd. De aangekondigde spreker, dc lieer Geof frey Cronjé, die cenige inleidende woorden zou spreken over „Zuid-Afrikaansche Cul tuurbeweging in verband met de Dietsche beweging in de Nederlanden"' was door ziekte verhinderd op te treden. Zijn taak werd overgenomen door den heer du Pless's uit Amsterdam, hoofdbestuurslid van het Dietsch Studentenverbond. Hij zeide in zijn rede onder meer,* dat de Zuid-Afrikaansche taal niet zoo maar een dialect is, maar wel degelijk een eigen taal, waarvan de grammatica belangrijk af wijkt van de Nederlandscho. De waarheid van deze woorden heeft hij door zijn rede zelf gedemonstreerd. Het vereischte name lijk groote inspanning dezen Zuid-Afrikaner in zijn betoog dat hij in zijn moedertaal hield, te volgen. De heer du Plessis schelste de geschie denis van het Zuid-Afrikaansche volk vanaf het jaar 1UÖ2 tot heden in korte trekken en wees op de verschillende invloeden waardoor dit oorspronkelijk Hollandsch© ras, tot een geheel apart volk is geworden met een eigen taal. Hij verduidolijkte de gang van de volksplanting, het binnenland in, schetste de gebeurtenissen van het tijd perk 180(31890 toen door Engeland ge tracht werd het Zuid-Afrikaansche volk te verengelschen de verhouding van de boe ren tot do naturellen (kaffers), de taalbe weging in 1875, de vrijheidskrijg van de boeren tegen Engeland en den huidigen toestand in het Zuid-Afrikaansche land. Wat is Zuid-Afrika voor de Dietsohe be weging? Zuid-Afrika heeft niet zooveel ver band gehad met Nederland als Vlaanderen, dat in geografische omstandigheden ver keert, die het in geregeld contact met Ne derland houden. Toch kan de Zuid-Afn- kaansahc cultuur van beteekenis zijn voor Nederland. Maar meer nog kan de Neder- landsohe cultuur van beteekenis zijn voor Zuid-Afrika. Het is de taak van dc Diet sohe beweging om als het ware een toe stand te scheppen waardoor do beide lan den en volken behoefte aan elkaar krijgen. Hoe grootcr het gebied van de Dietsche cultuur wordt, hoe beter liaar beteekenis tot uiting zal kunnen komen. Spr. wekte tenslotte op tot deelname aan de Zuid- Afrika-reis. Na deze hartelijk toegejuichte rede wer den eenige films vertoond, o-a. „Het schoo- no Kaapsche Schiereiland" en „Die lande van Blomme, Woude en St-rome", waardoor de toeschouwer oen indruk kreeg van de groote mogelijkheden en de indrukwekken de natuur van dit interessante land, dat door zooveel onverbreekbare banden aan Nederland is verbonden. UIT DE OMGEVING HILLEG0M. Jubileumuitvoering. Gisteravond werd in Hotel Sistermans een Jubilé-uitvoering gegeven door de Tooneelvereeniging „Vou- del bij gelegenheid van haar 25 jaar be staan. De zaal was goed bezet. De ge woonte getrouw werd precies op tijd met Jiet spel begonnen. Opgevoerd werd „Het verleden spreekt", tooneelepel in 4 bedrij ven door Jos. Smits. Het stuk werd op schitterende wijze vertolkt, hetgeen duide lijk bleek uit het gejuich der toeschouwers na ieder bedrijf. Na de pauze kwam men voor het voet licht met: „Het roerend afscheid van Bcllo Ping Ping en Moeder Pomp". Op het too neel was het voorste gedeelte van een lo comotief nagebootst en met kransen om hangen. De heer S. Warmerdam en mej. Duindam-Steekers zongen daarbij eenige afscheidsliederen, waarbij een lach en een traan afwisselden. Het publiek heeft mede van deze kunst, die humoristisch getint was, volop genoten. De heer Loevens had uitnemend ge zorgd voor dc grime, het décor was af, ter wijl do firma Van den Puil met een groo te Jazz het overige deed. Het was een mooie avond en „Vondel" heeft zich weder kranig geweerd. OEGSTGEEST. Bond voor Groote Gezinnen. Genoem de afdeeling vierde gisteren haar tweede suchtingsfeest en het is oi. goed gezien van het bestuur een speciale kindervoorstelling mode te organiseeren. Dc aanvang dezer voorstelling was bepaald op halfvier en het moet zeer zeker voor de onderwijzers in de school merkbaar zijn geweest, dat den kin doren iets bijzonder wachtte. Immers, prof. Antonini met wie zij verleden jaar reed» hadden kennis gemaakt, zou ook than* weer zijn „kunsten" vertoonen. Dat het succes groot was behoeven wc niet te ver melden. We zouden ook niet weten, wat het meest in den smaak viol, de goocheltoe ren, of het buikspreken. Wel echter werkte het teleurstellend, dat de „poppenkast" achterwege bleef, want een echte oude Ho!- landsehc poppenkast blijft toch steeds de grootste attractie. Gedurende dc pauze werden aan de kleinen versnaperingen rond gedeeld. Om half acht kwamen de „groote men- solien'' de feestelijke bijeenkomst bijwonen. We kunnen daarover kort zijn, omreden veel van hetgeen werd vertoond en verteld reeds „oud"' was en deze voorstelling niet het succes bracht van verleden jaar. Geven we verder nog een kort verslag van de alg. vergadering die dc fceetverga- dering vooraf ging en geleid weid door den voorzitter, den heer C. P. Paardekooper. In zijn propagandistisch openingswoord zette dc voorzitter het doel van de afdee ling uiteen. Wegens ziekte van don secre taris, den heer de Rooy, werden de notu len gelezen en jaarverslag uitgebracht door den tweeden secretaris, den heer L. Nou- wena. De vereeniging tolt ongeveer 120 leden. De penningmeester de heer den Dubbel den rapporteerde de financieelc toestand en er bleek een klein batig saldo. D kascom missie stelde voor den penningmeester te déchargeeren hetgeen onder applaus ge schiedde. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren W. de Dubbelde en C. P. J. Paar dekooper werden herkozen. In de vacature, ontstaan door het bedanken van de heer L. J. v. Douveren, werd benoemd de heer W. A. Spitsen. Bij de rondvraag werd o.m. ter sprake gebracht de kinderbijeenkomsten 1.1. zomer georganiseerd, hetgeen tot veel succes heeft geleid. Het daarvoor benoodigde bedrag was door giften bijeengebracht. Hierna sluiting. Moge de belangstelling voor den bond, die veel en nuttig werk doet, nog blijven toenemen. Andere bladen schrijven: HET GEVAL VAN DE REST-ZETELS. Het'H u i s g e z i n schrijft: Do rood-Roomsehe coalitie is gisteren in do Tweede Kamer tot stand geko men klinkt veel te sterk, heeft zich gedemonstreerd. Onvermengd en zonder cenige afwij king. Alle katholieken en alle sociaal-de mocraten stonden aan den éénen kant, de rest der Kamer aan den anderen. Uit dit feit Irekkc men intusscheu geen overijlde conclusies, b.v. van een bondgenootschap aan of na de stembus. Want het samentreffen van rood en Roomsch om de populaire zegswijs to bezigen gold een technische kwestie bij de aanhangige wijziging der Kiea- wet. Ze betrof de ve-rdecling dor rest-zetela nadat de zetels, waarvoor de volle kics- deeler anwezig is, zijn toegekend. Zooveel weten thans, na de herhaalde toepassing van de evenredige vertegen woordiging, allen wel van de techniek der wet dat het niet aangaat naar de stemmen-overschotten te kijken en te zeggen: de rest-zetels komen aan de grootste overschotten. Daar zijn we, en waren wc ook in de tegenwoordige kieswet, reeds lang over heen. Intusschen had de regocring in haar wijzigingsvoorstel do beteekenis der overschotten nog meer verkleind en zich nog meer gewend naar het stelsel der gemiddelden: het eerste recht op een rest-zetel heeft de lijst, die voor haar zetels het hoogste gemiddelde aan stem men kan aanwijzen. Een sociaal-demoera tiscli amendement ging nog verder en hield enkel rekening met het grootste gemiddelde; het grootste gemiddelde vertoonen uiteraard de lijsten der partijen met het grootste aantal zetels. Het sociaal-democratische amendement kreeg do instemming der katholieke fractio en verwierf daardoor de meer derheid. De vraag blijft intueschen of 'het tac tisch juist' gezien is geweest, oen meer derheid te bezorgen aan het amende ment, dat aan de groote partijen een voorsprong geeft. Uit het feit dat om dit amendement alle partijijen behalve de twee grootste aan het wetsontwerp haar Htem onthiel den blijkt-, dat het in de kringen dTcr partijen ontstemming had gewekt blijkbaar vond men het daar van de twee sterkste partijen een beetje „heb berig". Doch er is nog een andere kant aan het geval. Men heeft zich beijverd de restzetels zoo evenredig mogelijk te verdoelen. Maar onder de rest-zctels schuilen er, waaroo men feitelijk geen aanspraak kan doen gelden. ITet zijn die zetels, waarvoor op de kleino partijtjes stemmen zijn uitge bracht-, welke zpnder eenig effect blijven. In 1929 waren er dat hoolwat meer dan honderdduizend. Die stemmen, te zatnen, vertegenwoor digen drio vier zetels, en die zotels worden heel gemoedereerd onder de an dere partijen verdeeld. Het moet, het kan niet anders, maar men voelt dat er toch iets niet- volkomen in den haak ia wanneer katholieken of sociaal-demoeraten of anderen gaan zit ten op zetels die hun feitelijk niet toe komen. Zeker, bij hel vaststellen van den kios- deeler tel'en ook de rtemmen die geen effect hebben raee, maar het eind van het lied is toch dat de drie of vier (straks wellicht meer) zetels, welke wor den vertegenwoordigd door dc op zij ge schoven stemmen, worden ingenomen door niet-rechthebbenden. Daar was niets aan te doen, daar Is ook bij een latero wijziging der Kieswet alléén niets aan te doen; maar wanneer men van den eenen kant do evenredig heid als het ware op de spits drijft, moet men ook oog hebben voor den an deren kant van het geval en de zetels, waarvoor liet vereischte aantal stemmen niet wordt verkregen, onbezet laten. Wie er nu op gaan zitten, zitten er, evenredig gerekend, ten onrechte op. STOMPWIJK. Oudersavond. Gisterenavond werd in de zaal van café „Het Blcssepaard" ©en oudersavond gohouden. Kap. Klaver sprak een openingswoord en betuigde zijn vreug de met de groote opkomst, wenschte de aanwezigen voorts oen prettige avond. Daarna kwamen dc Pat-ronaatsjongcn» voor hot opvoeren van een klucht „Loop, lec- per, leepst". Dc rollen werden door de jeugdige spelers vrij goed vertolkten moch ten een flink applaus oogsten. Daarna nam Kap. Bangert uit Leiden het woord voor zijn rede: „Het jeugdwerk en zijn belan gen". In zijn betoog zette spr. op duide lijke wijze uiteen de plichten der ouders over de schoolvrije jeugd. De jeugd is het welke volgens Paus Pius XI de strijd moet beslechten vóór of tegen Ohristu*. In zijn vorder betoog Behandelde spr. de reorga nisatie van Patronaat doorgevoerd in de Bijzondere Methodiek, waar op de eerst© plaats gewerkt wordt tot vorming van be wust Katholiek zijn. Na de pauze declameerde een der jon gens het gedioht „Bocrke Naas", wat ook een applaus mocht oogsten. Door de St. Joseph-Gezellen werd nog een klucht opgevoerd „De doodenrit", wel ke rit de lachspieren van het publiek danig in beweging bracht. Tot- slot van den avond dankte Kap. Kla ver allen, die tot het slagen ervan meege werkt hadden en sloot de bijeenkomst op gebruikelijke wijze.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 13