LAND- EN TUINBOUW VOOR HUIS EN HOF r VRIJDAG 3 FEBRUARI 1933 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 12 GEMEENTERAAD VAN VEUR Bespreking opheffing openbare school te Noorden. Dinsdagavond te 7.15 utrr kwam de Raad der Gemeente Veur in openbare ver gadering bijeen. Voorz. burg. W. Keijzer. Secr. H. J. van Delft, aanwezig alle leden; er 's een vacature. De voorz. opent dc ver gadering met gebed, waarna de notulen na een vraag van den heer Raaphorst en na toelichting door den voorzitter onver anderd worden goedgekeurd. De voorz. deelt mede, dat hij had ge hoopt deze vergadering met. een voorstel te kunnen komen betreffende terugbeta ling helft riooleeringskosten, doch wegens administratieve moeilijkheden kon dit niet geschieden; in de volgende vergadering zal echter het voorstel ter tafel komen. Ingekomen zijn: Goedkeuring Ged. Sta ten betreffende belastang op leges Secre tarie, enz. Bericht (rem. Bestuur van Kat wijk goedkeuring Begrooting Schoolartsen- dienst. Proces-verbaal kas opneming Ge meente-Ontvanger enz., de stukken worden voor kennisgeving aangenomen. De voorz. deelt mede, dat de grond voor de volkstuintjes gratis zal worden •afge staan: verder deelt de voorz. mede, dat nij heden den heer F. J. Zuidwijk benoemd heeft verklaard als lid van den Raad m de vacature-van Heiningen, terwijl in een vol gende vergadering de beëediging zal ge schieden. De begrooting Burgerlijk Armbestuur 1933, alsmede het voorstel tot veretrekking alsnog eener aanvullingssubsidie voor 1932 aan het Burgerlijk Armbestuur worden z. h. b. aangenomen. Voorstel tot wijziging verordening rege lende de eischen van benoembaarheid en bezoldiging der veldwachters. De heer Koerts vraagt of in art. 1 sub b het woordje „kan" is vervangen door „zal", zooals door den Raad op zijn voorstel is aangenomen. Dc voorzitter zegt-, dat dit niet is ge schied, doch dat deze wijziging alsnog zal worden aangebracht. Verder vraagt de heer Koerts inlichtin gen betreffende uitbetaling bij mobilisatie. De voorz. licht dit nader toe, waarop na enkele besprekingen het voorstel z. h. s. wordt goedgekeurd. Bij de voorstellen naar aanleiding van verschillende adres-sen van de oudercom missie der O. L. school zegt do heer Koerts verheugd te zijn, dat B. en W. 50.be schikbaar stellen voor schoolreisjes. Hij dringt er bij B. en W. op aan om ook het verzoek om in plaats van ga®, electrisohe verlichting aan te brengen, eveneens in te ■willigen. De voorz. antwoordt, dat B. en W. zeer waarschijnlijk dezen zomer deze zaak zul len ter hand nemen. De heer Schrader vindt electrisch licht geen overbodige luxe; ook vraagt hij met het plaatsen der waarschuwingsborden niet te lang te wachten, waarop de voorz. ant woordt, dat deze borden geplaatst worden, zoodra de weg daar geheel in orde is. De voorstellen worden aangenomen. Voorstallen naar aanleiding van verzoek schriften van het R. K. Kerkbestuur der Parochie van de H.H. Petrus en Paulu® te Leidschendam tot het verleenen van mede werking krachtens artikel 72 der L. O.- wet 1920; a. tot de stichting van een nieuwe R. K. Meisjesschool, b. tot het aanschaffen van een koffer-harmonium ten behoeve van de R. K. Jongensschool. De heer Koerts heeft met verwondering het stuk gelezen en voelt wel, dat de toe stand voor B. en W. precair en niet pret tig is. Hij vraagt, of B. en W. zich reed® in verbinding hebben gesteld met den Inspec teur van Onderwijs en wat deze heeft ge zegd. Hij vraagt, zich af, als er een nieuwe school komt, of de hulpschool dan niet overbodig zal zijn. Naar zijn meening heeft het Schoolbestuur zich verbonden deze hulpschool voor 6 jaar in gebruik te zullen nemen. De voorz. zegt, dat het Schoolbestuur niet in beroep zal gaan en als zij in be roep zouden gaan, zouden zij den steun niet hebben van het R. K. Schooibureau. Men behoeft echter niet bang te zijn, dat het R. K. Schoolbestuur den bouw van een nieuwe school zal vragen, voordat de 6 ;aar om ziju; hiervan kan hij de heeren de verzekering geven. Na ampele bespreking wordt dan het voorstel z. h. s. aangeno men. Op het voorstel sub. b 3tellen B. en W voor afwijzend te beschikken. De heer Schrader meent, dat een koffer- harmonium geen luxe meer is en acht dit niet overbodig met het oog op het onder wijs, ofschoon de wet zegt, dat het over bodig is. De voorz. antwoordt, dat het R. K. Schoolbureau het wel overbodig acht en heeft medegedeeld, als het R. K. .Schoolbe stuur het toch wil hebben, zij het dan uit eigen middelen moeten aanschaffen. Boven dien stelt het schoolbestuur er geen prijs meer op het te hebben Hierna wordt het voorstel afwijzend te beschikken, z. h. goedgekeurd. Het voorstel naar aanleiding van een in gekomen adres van het Bestuur der Ver- eenaging „Volksonderwijs" alhier, betref fende verstrekking van kleeding en schoei sel aan schoolgaande kinderen, wordt z. h. s. aangenomen. Voorstel tot vaststelling eener praeoario- verordening. Na enkele besprekingen wordt de verordening artikelsgewijze behandeld. Bij art. 2 wil de heer Schrader voor het innemen van gemeentegrond de door B. en W. hiervoor vastgestelde bedragen verla gen. De voorz. vindt de bedragen niet te hoog, doch wil den Raad ten goede komen en de bedragen vaststellen, als volgt: per dag 3 cent per M2., per week 15 cent, per maand 50 cent en per jaar 5.dit voor stel wordt z. h. s. aangenomen. Verlaagde inrijpaden op gemeentegrond wil de heer Schrader vrij Laten. Op voorstel van den voorz. wordt hiervoor een bedrag vastgesteld van 1.50. Voor afsluiting openbare wegen wordt per dag 10.ge steld. Het weghalen van vuil wordt ge steld op 2.50 en 3.50. Zonneschermen, reclameborden, reclamelichten, enz., uitste kende boven gemeentegrond worden vrij gesteld. Deze verordening zal in werking treden 1 maand na goedkeuring door den Kroon. Een en ander wordt goedgekeurd. Het voorstel tot tijdelijke korting op do wedden en'loonen van het gemeente-perso neel wordt z. h. s. aangenomen, alleen de heer Koerts wenscht geacht te worden te hebben tegengestemd. Het voorstel betreffende renteverlaging, etc. hypothecair crediet van Gelder, als mede het voorstel tot beschikbaarstelling van een bedrag, overeenkomstig de circu laire van het Nat. Crisis-Comité d.d. 15 Dec. 1932 (extra hulp aan werkloozen 1933- steunregeling B.) worden z. h. s. aangeno men. Bij het voorstel tot wijziging der Ge- meentebegrooting, dienst 1932 zegt de heer Schrader, dat B. en W. heeft toegezegd te zullen overwegen, of ook deze stukken den leden konden worden thuisgezonden en vraagt of dit zal geschieden. De voorz. antwoordt, dat hij een en an der heeft onderzocht, doch dat dit on doenlijk is. Het voorstel wordt hierna z. h. s. aangenomen. Ook het voorstel naar aanleiding adres d.d. 15 Sept. j.l. van de Besturen der R. K. en Pr. Ohr. Vakbonden, alhier, tot. wijziging der steunregeling (toe slag op uitkeering werklooz>enkas-sen), wordt z. h. s. aangenomen. Voorstel naar aanleiding van adres, d.d. 16 Dec. jJ. van den plaatselijken raad te Leidschendam, houdende verzoek o.m. tot wijziging der steunregeling voor werkloo zen. De heer Raaphorst zegt. dat men met dit voorstel niet kan medegaan, omdat zeer waarschijnlijk, als de werkloozen huurtoe slag zouden krijgen, men dan wel aan de steunnormen zal gaan tornen; hij wil gaar ne medewerken om huurtoeslag te krijgen, mits de steunnormen zoo blijven. De voorz. zegt. dat naar aanleiding eener gehouden vergadering B. en \Y. besloten hebben deze kwestie inzake huurtoeslag, enz. nader in den Haag te bespreken, hier na zal deze zaak nader in den Raad be handeld worden. Na enkele besprekingen wordt het voor stel z. fc. s. goedgekeurd. Hierna sluiting. Van het gemeentebestuur van Nieuwkoop is ingekomen een bericht en een rapport omtrent eventueel opheffing van de gemeenschap. O. L. school te Noorden (Nieuwkoop) (rapport van den inspecteur). Ged. Staten zouden onze mee ning omtrent deze opheffing willen vernemen. Uit deze gemeente wordt de school bezocht door drie leerlingen uit één gezin, n.l. dat van W. de Graaf. Bij eventueele opheffing der school zullen deze kinderen de school te Nieuwkoop (dorp) moeten bezoeken, welke school van het huis dier kinderen meer dan 4 K.M. verwijderd zal zijn, zoodat dan vervoerkosten voor rekening dezer gemeente kunnen komen; lang wordt gesproken over de vraag, of er voor deze ge meente een financieele vóór- of nadeel aan verbonden zal zijn. Op een vraag van den heer van Baren, ant woordt de voorz., dat de kosten welke voor rekening dezer gemeente blijven, ongeveer per jaar f 60 zal bedragen; in dit geval zullen de vervoerkosten hooger kunnen worden. Algemeen heerscht in den Raad wel de raeening, dat niet precies is te zeggen, wat financieel het beste zal zijn, opheffing of in standhouding; in dezen geest zal aan Ged. Staten worden bericht. In de vacature-v. Leeuwen als lid van het stembureau wordt benoemd de heer W. J. Blom, die zijn benoeming aanneemt, terwijl in diens plaats als plaatsvervangend lid wordt benoemd van Baren. In de vacture-v. Leeuwen als lid der Cie. tot Wering van schoolverzuim wordt benoemd de heer C. v. Baren. In verband met de bekende circulaire van het Nat. Crisis-comité inzake extra hulp aan werkloozen, z.g. steun B., wordt besloten aan het plaatselijke Crisis-comité 50 U geven ter verstrekking van brandstof aan de gezin nen, die vanwege een bondskas of vanwege de gemeente worden gesteund, en allereerst aan die gezinnen, die daaraan de meeste behoefte hebben. Een gedeelte van de hondenbelasting over 1931 en 1932 der hondenbelasting van J. Os kam, wordt oninbaar verklaard. De voorz. heeft een begrooting doen maken voor electrische verlichting van de z.g. Balk jes (het voetpad van het gedeelte Noordeind naar Nieuwveen)gebruikmaking van de pa len der radio-centrale is niet mogelijk, omdat die palen te licht zijn: omgekeerd dan wel. De totale aanlegkosten zijn begroot op 476.waarnaast voor elke straatlamp (com pleet) 17, terwijl het jaarlijksch verbruik komt op ongeveer 30. De allereerste vraag is dus, of men tot den aanleg wenscht over te gaan; deze aanleg vraagt geen leening, doch kan uit de reserve gedekt worden. Berekend wordt, dat de jaarlijksche kosten bij een 5-tal lantaarn toch nog ruim f 200 blij ven: een dergelijke uitgaaf is momenteel on doenlijk, waarom besloten wordt, tegen den volgenden winter nog eens het plan te bespre ken en nader te bezien. Een in concept aangeboden begrootingswijzi- ging 1932 wordt onveranderd vastgesteld. Op voorstel van den voorzitter zal met den opzichter werden nagegaan, op welke wijze 't voordeeligst het z.g. paardenpad uit den weg kan worden verwijderd, en dit dan door de werkloozen te doen uitvoeren; de verdere uit voering wordt aan B. en W. overgelaten. Besloten wordt tegen een volgende vergade ring een nieuw reglement van Orde voor den Raad te ontwerpen. R.-K GEWESTELIJKE B0TER- HANDELARENVEREENIGING De toestand in den margarinehandel. Dezer dagen vergaderde de R. K. Boter- handelarenvereeniging „Si. Antonius" in hotel „Wykerbug" te Voorburg onder lei ding van den heer Ph. van Benten. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij o.a. op de nieuwbenoemde geest, advi seur, kapelaan J. Dunselman, de heer van Swieten en de heer Jan Mol van het Cen traal Hanzebureau. Na het behandelen van enkele huishou delijke onderwerpen, werd het woord ver leend aan den heer V. P. Keijsper uit Alk maar, die een belangwekkende rede hield over: „De toestand in den 'margarinehan del". Spreker deelde mede te zullen behande len de handelspositie van de margarine- fabrikanten en van de distribueerende middenstand, zooals winkeliers, grossiers en mengers, in verband met de invoering van de Crisis-Zuivelwet. De bewering van de zijde der 12 erken de raargarinefabrika-nten, dat hun omzet is teruggeloopen tengevolge van de werk zaamheden der mengbedrijven, bestreed de heer Keijsper met de mededeeling, dat hiervoor ook andere redenen zijn aan te wijzen. Het verminderde nationale volks inkomen, het verminderde verbruik der fa- brieksbakkerijen en de ingesmokkelde bui- tenlandsche margarine geschat op mini mum 100.000 K.G. per week, zijn de groote oorzaken van de verminderde omzet der fabrikanten, terwijl de nog vooruitgaande omzet der mengbedrijven alleen maar ver klaard kan worden uit de betere kwaliteit, die schijnbaar deor deze bedrijven geleverd wordt. De Minister van Economische Zaken heeft in de Tweede Kamer beweerd, dat de fabrikanten niet zooveel verdienen om dat bet met de mengbedrijven zoo slecht nog niet gesteld is. De heer Keijsper acht te de argumenteering van den Minister op deze mededeeling nogal zwak, toen de Mi nister het bewijs trachtte te leveren door de mededeeling, dat de margarine-Unie zelfs accountantsonderzoek heeft willen toestaan. Uit alles blijkt, dat de margarinefabri kanten nog wel een behoorlijke winst ma ken. De onderlinge contigenteering der fabrikanten zegt op zichzelf al genoeg. Een accountantsbureau te Den Haag met bijkantoor te Rotterdam heeft opdracht gekregen de fabrikanten nauwkeurig te controleeren, of zij niet boven de vastge stelde omzet zullen gaan. Gaat een fabri kant boven de vastgestelde omzet, dan moet hij als boete voor elk kilo meer, een bedrag betalen van 15 cent, hetwelk ge stort wordt in een bepaald fonds. Aan de fabrikanten die beneden de vastgestelde omzet zijn gebleven wordt vocrr elk kilo, dat zij minder hebben omge zet, uit dit fonds een bedrag van 15 cent uitgekeerd. Als er, aldus de heer Keijsper, geen of weinig winst wordt gemaakt, dan is een dergelijke accountantscontrole overbodig, terwijl hij zich niet kan voorstellen, dat men met zoo weinig winst toch nog bereid is om 15 cent boete te betalen voor elk kilo boven de vasteestelde omzet. Ook aan de margarine die beschikbaar ïs ge steld voor de behoeftige bevolking wordt door de fabrikanten hetzelfde verdiend als aan de andere margarine. De geheele distribueerende middenstand kan geen cent verdienen aan deze marga rine, waartegen deze menschen ook geen bezwaar maken, omdat het is voor de ar men en werkloozen. Maar vreemd doet het aan, dat de mar garinefabrikanten wel behoorlijk verdie nen aan deze margarine, omdat door hen op de gewone wijze aan de C.Z.C. wordt gele verd. De C.Z.C. ïs ingesteld in het belang van den veeteelt, met de bedoeling om de eco nomische verhoudingen volkomen te hand haven. Een van de economische verhoudin gen, de concurrentie-anogelijkheid is door de C.Z.C. volkomen weggenomen. Dat de .fabrikanten aan hun product verdienen acht do heer Keijsper redelijk en zelfs gewenscht. doch dat kleinere zaken- schen in het bedrijf van elke concurrentie- mogelijkheid worden uitgesloten acht hij afkeurenswaardig. De margarinefabrikanten zijn door de C. Z. C. sterk bevoordeeld en niet bena deeld, zooals men wel van fabrikantenzijde wil laten voorkomen. Ook in de samenstel ling van de C. Z. C. blijkt de bevoorrech ting van de fabrikanten. Wel is een verte- woordiger opgenomen van margarinefabri kanten, doch niet van grossiers, winkeliers en mengers. Bij de bespreking van de handelsposi tie van den winkelier stelde de heer Keijs per vast, dat door het verbod van los ver- koopen het eigen cachet der zaak is weg genomen. Van zeer veel -merken wordt den winkelier geen hoogere winst-gegeven dan 5 cent per pond, terwijl hun zakendoen wordt bemoeilijkt door de plotseling stren ge crediet-voorwaarden door de fabrikan ten gesteld. De heer Keijsper acht een goede crediet- regeling van veel belang, doch eigenaardig is het wel, dat vroeger de credietregeling zoo soepel werd toegepast, terwijl nu met straffe hand het crediet wordt ingekrom- oen. De positie van de grossiers is nog slech ter te achten, daar zi.i voor een winst van ongeveer 2 cent per Kilo moeten leveren, terwijl de grossiers, dezelfde moeilijkheden ondervinden van de straffe credietregeling, die ook op hen wordt toegepast. Volgens de redeneering van de fabri kanten, aldus de heer Keijsper, zijn de mengers de natuurlijke concurrenten van de fabrieken. De reden hiervan is misschien wel, dat de mengbedrijven een product maken, wat bij de consumeerende bevolking beter in den smaak valt. Om dezen reden is het een publiek be lang om de mengbedrijven niet te bemoei lijken, doch hun taak te vergemakkelijken. Er is echter ondanks de goede omzet, door de werking van de Crisiszuivelwet een noodtoestand gekomen onder de men gers, omdat zij absoluut geen winst kun nen maken. De Minister heeft in de Tweede Kamer beweerd, dat het met de mengbedrijven nog zoo slecht niet was, want zij houden allen krampachtig vast aan hun bestaan. Het laatste argument achtte de heer Keijsper een minister' onwaardig, omdat het toch niet aangaat uit het feit, dat men zijn bedrijf op alle mogelijke manieren be schermt. de conclusie te trekken, dat er winst, wordt gemaakt. Onbillijk is het, dat de C. Z. C. wel prijs- regelend is opgetreden voor de fabrikanten doch dit wei eert te doen voor de mengbe drijven. De fabrikanten zijn op onbillijke wijze bevoordeeld, terwijl de distribueeren de middenstand in het. margarinebedrijf den afgrond tegemoet gaat. Het zal tijd worden, dat de C. Z. C. mach tig de helpende hand biedt aan de nijvere tusschen groep, die, zonder dat aan de kern hunner bedrijven geraakt wordt, recht hebben op hun bestaan. Ook zij hebben recht, dat de economische verhoudingen te hunnen aanzien niet gewijzigd worden. Spr. hoopte spoedig een aangenamer ge luid te kunnen laten hooren en hoopte nog iets te kunen doen voor allen, die direct of indirect betrokken zijn bij het margarine- bedrijf. Op deze rede volgde een luid applaus, „Weet je zeker, dat je kaartjes bij je hebt, Julius." „Ja, ik heb ze, zooals altijd, in mijn vestzak." waarna de voorzitter een hartelijk woord' van dank tot den heer Keijsper richtte voor zijn gedocumenteerde uiteenzetting, waardoor de toestand voor allen klaar en duidelijk is geworden. Door den heer Jan Mol werd nog een een propagandawoord gesproken, terwijl de geest. adv. opwekte tot goed en actief organisatieleven. WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. In moes- en bloemtuin, keuken en kelder. Ie helft Februari. Over het kweeken en stekken: Palmen, waarvan vele soorten be staan, kunnen van zaad gekweekt worden; men heeft hiervoor echter een goede gele genheid noodig. Ze moeten op goed warmen bodem gezaaid, en wanneer he-b zaad wor tel schiet, direct opgepot worden. Het is echter beter ze afzonderlijk in potjes te zaaien, dan hebben ze geen stoornis en kunnen geregeld doorgroeien. Gedurende het. voorjaar worden ze m een warmen bak of kas voortgekweekt. Van Draeena's kan men de kopstekken steken en den stahl aan stukjes snijden, zoodat alle stok ken ringetjes behouden. Op warmte gesto ken, zullen ze na 3 of 4 weken wartel heb ben gemaakt. Verschillende soorten heesters zooals D e u t z i a's, W e i g e 1 i a's en andere kunnen buiten gestoken worden. De stek ken 4 of 5 oogen laten behouden en in schuinsche richting steken, de oogen naar 't Zuiden gekeerd. Het beste is dit te doen in 't najaar, in het voorjaar wordt het hout te zachL Ook rozen kunnen zoo ge kweekt worden, maar voor deze is het beter in den zomer, als de eerste bloei voorbij is. Vele soorten, zooals de Berk, Hazelnoot Kweepeer, ook Aazalea Mollis en Pontica, kunnen door afleggen gekweekt worden; de soorten echter, waarvan het hout zeer hard is, zal men te hulp moeten komen, door wat van de schors af te nemen, of in to kerven op die plaatsen, waar men den aflegger in den grond wil bevestigen. Ook Rozen leenen zich wel tot afleggen. Seringen worden veel geënt op de Seringen Vulgaris, en dan in den rusttijd. De Pruim en Perzik moeten vroeg in 't voorjaar geënt worden. Wanneer men J u c a's of Dracen a's heeft, die te lang worden, neemt men op de plaats, waar men de wortels hebben wil, de schors af, en omwindt de wond daarna met mos en houde 't dan goed vochtig, waarna zich op die plaats wortels zullen vestigen. Wij willen nu een en ander meedeelen over Vitamine B. Vitamine A werkt zooals de lezer zich zal herinneren, groei- bevorderend, wat kan blijken bijv. bij toe diening van boter aan het voedsel. Maar nog een andere stof bleek voor den groei noodig te zijn, een stof, welke in wei is opgelost, en voorloopig gedoopt werd: in water oplosbare B. Deze stof werd latér met goed resultaat toegepast tegen b e r i- b e r i, een ziekte, welke sinds jaren in de landen van Oost^Azië, waar rijst het hoofd- voedsel is, voorkwam. De gang van lijders aan beri-beri deed denken aan dien van iemand, die slaperig is, vandaar de naam: beri is namelijk in 't Hmdostansch slaap. Na langdurige onderzoekingen werd de oor zaak der ziekte, die een ontaarding der ze nuwen tengevolge had, gevonden in do gepolijste rijst. Bij voeding met onge polijste rijst, waaraan dus de zilvervliesjes niet waren ontnomen, ontstond de ziekte niet. Dit was de ondervinding niet alleen bij hoenders, maar ook bij gevangenen. Uit een desbetreffende rapport bleek dat bij 96530 gevangenen, die gevoed waren voor drie vierde met ongepolijste rijst, slechts 9 gevallen van beri-beri voorkwa men; daarentegen bij 150226 andeTen, dio g e p o 1 ij s t e rijst kregen, 420 gevallen, zijnde ruim 2 een-vierde procent. Zeer ve len van de koelies, die in de tinmijnen op Banka werkten, leden aan beri-beri, maar werden hiervan genezen, toen de geslepen rijst door ongeslepen werd vervangen. In de zilvervliesjes of het omhulsel van de rijst zit dus een stof, die beri-beri kan genezen. En men heeft ontdekt, dat diezelfde onbe kende stof ook voorkomt in andere produc ten. Uit cue onderzoekingen kwam dus vast te staan, dat beri-beri niet, gelijk som mige geleerden haddon gemeend, ontstond door een gif of bacterie, maar door gebrek aan een bepaalde stof, waarom beri-beri nu heet een deficiëntie, of gebrek- ziekte. Van de verschillende onderzoekers, die zich ten aanzien van deze belangrijke zaak verdienstelijk hebben gemaakt, dienen we er althans één te noemen: onzen land genoot Dr. Eijkman. Toen later door Amerikaansche onder zoekers de stof in w e i werd ontdekt (zie boven), die eveneens den groei bevorderde, meende men, dat dit dezelfde stof zou zijn, als was gevonden door dr. Eijkman en Prof. Grijns in de rijstvliesjes, en doopte die Vitamine B, welke stof dan een twee ledige werking zou hebben, namelijk lo. antineuritisch (tegen zenuwontaarding). 2o. den groei bevorderend. Nog later is men aan de juistheid dier mcening gaan twijfelen, toen men het biergist. (gist is een stof, rijk aan Vitamine B.) andere uitkomsben ver kreeg dan met bakkersgist. Bij toediening van biergist aan jonge ratten groeiden de zen dieren goed en bleven ook vrij van po lyneuritis (zenuwontaarding); kregen de dieren bakkersgist bij hun overigens Vita mine B.-vrijen kost, dan groeiden ze ook wel flink, doch de verschijnselen van ze- nuw-degeneratie (poly-neuritis) bleven! De conclusie, welke hieruit viel te trekken, was: dat het Vitamine B. niet één vitamine is, en men onderscheidt thans dan ook Vit. B. en Vit. B 2. Volgende maal meer hier over. De Raad dezer gemeente kwam 2 Februari in openbare vergadering bijeen. Tegenwoordig waren alle leden. Voorzitter de burgemeester, tevens secre taris. Na opening en lezing van het ambtsge bed, worden de geloofsbrieven van het nieuw benoemde lid C. van Baren onderzocht, welke in orde worden bevonden, waarna tot diens toelating wordt besloten. De heer van Baren >vordt daarna ter verga dering toegelaten. De voorz. wijdt allereerst een kort woord aan de nagedachtenis van het overleden lid P van Leeuwen, waarna bij de heer van Baren feliciteert met zijn benoeming en de wensch uitspreekt, dat ook deze de gemeentebelangen, overeenkomstig zijn eedsformulier, zal dienen De voorz. dankt vervolgens hen, van wie hij bij de jaarwisseling de wenschen mocht ont vangen: hij wenscht hen wederkeerig een ge lukkig en voorspoedig 1933 toe en dit alleen voor henzelf en gezin, en voor de gemeente in baar geheel, hopende dat dit jaar beter moge zijn dan 1932 was. Speciaal dankt hij heeren Wethouders voor de wijze, waarop hij ook met hen in het afgeloopen jaar zooveel malen heeft vergaderd, en hij vraagt voor dit jaar weer de zelfde medewerking. De heer v. d. Weyden dankt den voorzitter voor diens woorden en de wijze, waarop hij de zaken leidt, en zegt gaarne namens allen, de gevraagde medewerking toe. Hierna volgt de mededeeling van een serie ingekomen stukken, meestal betreffende goed keuring van besluiten of verdaging daarom trent. Daaronder is de mededeeling van de Kroon, waarin afwijzend is beschikt op het beroep van den gewezen keurmeester, den heer L. Eike VAN ZEVENHOVEN Ienboom, om hem alsnog wachtgeld toe te kennen; de heer Eikelenboom moest zoo als bekend worden ontslagen omdat deze gemeente krachtens koninklijk besluit, werd ingedeeld bij den keuringskring Nieuwveen. Het Rijk deelt mede, bereid te zijn tot een bijdrage van 40 pet. in de wedde van den agent der arbeidsbemiddeling, neerkomende op 12 per jaar. Aan de Christ, en R.K. Bijz, school wordt op de vergoeding ex. art. 101 der L.O. wet, voor 1933 het gevraagde voorschot toegekend. Op enkele verzoeken om vrijstelling van schoolgeld wordt afwijzend beschikt, omdat de betreffende verordening dit niet toestaat. Aan het verzoek van Ambt. Hardenberg zal geen adhaesie worden betuigd, omdat men de financieele gevolgen daarvan voor deze ge meente niet kan overzien. In verband met de voorgenomen korting van 5 pet. op de wedde van den veldwachter, is overleg gepleegd met de Alg. Nederl. Politie bond, welke Bond de billijkheid en wensche- lijkheid van deze korting niet inziet, ook al, omdat volgens dien Bond de salarissen van veldwachter niet evenredig zouden zijn aan die van burgemeester, secretaris, etc., terwijl indertijd automatisch geen verhooging voor veldwachter zou zijn gevolgd. De voorz. legt uit, dat dit op onwaarheid berust. Na voorle zing van het schrijven van den Bond in zijn ge heel, blijft men nog algemeen bij hel besluit van 20 December 1932, om met ingang van 1 Januari 1933, een tijdelijke korting van 5 pet. toe te passen. Het verslag van de Cie. tot Wering van schoolverzuim wordt voor kennisgeving aange nomen.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 12