AGEND A DINSDAG 31 JANUARI 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 31 Jan. 1933, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerst.: 769.2 te Toulouse. Laagste barometerst.: 728.2 te Isafjord. Verwachting tot den avond van 1 Febr.: Meest matige Zuid- Westelijke tot Zui delijke wind, half tot licht, "bewolkt, waarschijnlijk droog weer, temperatuur om het vriespunt 's nachts, overdag lichte dooi. De depressie bij IJsland beweegt zich langzaam Noord Noord-Oostwaarts. De uillooper die in onze omgeving dooi bracht drong tot de Oostzee door. Zij wordt door een zeer krachtige drükstijging gevolgd, die zich in de richting van de Oostzee schijnt te bewegen, terwijl in het Zuid- Westen een nieuwe depressio zich vooral naar do Golf van Biscaye schijnt uit te breiden. Een herstel der hooge drukking om de Oostzee met krimpende winden in onze omgeving is dus niet onwaarschijn lijk. en bij do sterke opklaring is daarbij, zoodra de wind wat afneemt, opnieuw eenige vorst te wachten. Thans is de vorst "uit West- en Zuid-Duitschland verdwenen in Scandinavië en Polen sterk afgenomen, daarentegen daalde de temperatuur in Frankrijk on viel vorst in op IJsland. In Scandinavië valt op veel plaatsen sneeuw, in Noord-Duitschland regen, in Frankrijk en Engeland klaart de lucht op in het Kanaal waait het krachtig uit West Zuid-West, op IJsland waait een sneeuw storm. LUCHTTEMPERATUUR. Tomperateur des middags te half drie 5.gr. boven nul. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Dinsdagnamiddag 5.11 uur tot Woensdagmorgen 7.13 uur. HOOG WATER Hoog water to 'Katwijk aan Zee op Woensdag 1 Februari voorm. 0.38 uur en nam. 6.57 uur. HULP AAN DE WERKLOOZE JEUGD. Een vergadering te 's Gravenhage, To 's Gravenhage is gisteren een verga dering gehouden vanwege de landelijke commissie ter bestrijding van de gevolgen der jeugdwerkloosheid. Ongovcer - vierhonderd afgevaardigden van gemeentebesturen, burgemeesters en wethouders woonden de bijeenkomst bij Prof. F. Francken, voorzitter der lan delijke commissie en directeur der katho lieke jeugdvereeniging in het bisdom Bre da, heeft een inleiding gehouden over „De nood der jeugd". Spr.' jnerkte op, dat de jeugdorganisaties •de groote massa der jeugd niet bereiken. Hij schetste de zedelijke gevaren, waaraan de jeugd blootstaat. Werkverschaffing 's het eerst noodige ten deze. Het meisje zal bevrediging vinden in huishoudelijke bezig heden, die haar voorbereiden voor de haar wachtende taak van vrouw én moeder. Het is zeer te betreuren, dat juist de opleiding der meisjes tot vrouwelijke vakken door de bezuiniging meer is getroffen dan ander onderwijs. Als de meisjes niet meer op de fabriek zijn, kunnen de jongens het werk daar over nemen. Werkverruiming voor de meisjes ten aanzien van de vrouwelijke vakken be- teekent op deze jnahier tevens werkverrui ming voor de mannen. Spr. betoogde met nadruk, dat hier voor de gemeenschap een taak ligt. waaraan dó- ze zich niet onttrekken mag. Vervolgens sprak mr. 8. Boze mond, nit Amsterdam, die het probleem der jeugd werkloosheid beschouwde speciaal uit neb oogpunt van de groote stad. De kwaal van dezen tijd, ja gebrek aan arbeid. Het ge neesmiddel is dus arbeid. Te Amsterdam vyordt het aautal jonge werkloozen op elf duizend geraamd. De heer J. Weusten, Eindhoven, besprak hot probleem van de werklooze jeugd, spe ciaal met betrekking tot de industriestad.. Groot is het aantal ongeschoolden ouder de werklooze jeugd in de industrie. Werk looze meisjes vallen niet zoo op, omdat zij nog al werk vinden in het gezin, enz. Spr. logde nadruk op de groote waarde van het godsdienstige element bij de jeugdzorg en van een goeden omgang lusschen leider en jonge werkloozen, die er aldus toe zullen komen, hun harten voor hem te ontsluiten. De volgende spreker was dr. II. G. W. van Wielen, uit Leeuwarden, over dc zorg van jongo werkloozen op liet platteland. Hij merkte op, dat men het grootste per centage jongo werkloozen een volgend jaar, hoewel werkloos gebleven, op de ontwikke lingscursussen niet terugziet. Deze en an dere omstandigheden moeten ons ertoe brengen, nieuwe wegen in te slaan. Alleen te Emmcn zijn 1600 werkloozen tusschen 18 en 24 jaar. Meer ën meer gaat men in het Noordeu den practisohen arbeid in het centrum stel len en oriënteert men de theoretische cur sussen op den practischen arbeid. Do heer Koos Vorrink, uit Amsterdam, sprak vervolgens in het bijzonder met be trekking tot de werkkampen. De werkkampen behooren tot dc midde len om de gevolgen van de jeugdwerkloos heid te bestrijden. Voor deze kampen be staat geen uitverkiezing. Wat do Neder- landsehe regeering, gedreven door dc arbei dersbeweging, in den loop der jaren inzake tewerkstelling van werkloozen heeft go- daan, behoort tot het beste, dat op dit gebied in de wereld bestaat. Wat betreft de objecten voor 'het jeugd werk, zij mogen niet de werkverschaffing voor de volwassenen aantasten, welke oji- der alle omstandigheden intact moet wor den gelaten. Ook mogen deze objecten niet ooncurreeren tegen het vrije bedrijf. Wij moeten van de jonge werkloozen vra gen, dat er flink en krachtig wordt ge werkt, en zeiven het voorbeeld geven. In spr.'s kringen heeft men het nu tot 25 werkkampen gebracht. Maar er moeten voldoende middelen worden beschikbaar gesteld, want anders strandt het werk op een hopeloos dilettantisme. De heer H. L. F. J. Deelen, secretaris van het Amsterdamsche centrale comité voor jonge werkloozen, deed mededeelingen over bet werk t.e Amsterdam. In totaal zijn er te Amsterdam nu vier duizend jon ge werkloozen, voor wie het comité wat doet, van dc elfduizond, die or in deze ge meent© zijn. Een jeugdvereohiging krijgt 1.por week per jongo werklooze, iio geregeld do vakopleiding bezoekt, en öd cents per persoon, die geregeld aan het ontwikkelingswerk deelneemt. Eu dit» is ongeveer voldoende om de onkosten t« dekken. Do regeering lieeft bepaald, dat de over heid (rijk en gemeente samen) per gemeen te beschikbaar zal stellen voor ontwikke ling en vakcursussen voor werkloozen, een bedrag, berekend naar het gemiddelde aantal ingeschrvenen bij de Arbeidsbeurs (jongeren en volwassonen samen) in net tweede halfjaar van 1932, vermenigvuldigd met 3.50. De verhouding, waarin rijk en gemeente in dit bedrag zullen bijdragen, wordt voor elke- gemeente afzonderlijk vastgesteld. Waarborgen voor doelmatige besteding zullen worden gesteld. Vervolgens werd van gedachten gewis seld. LAND- EN TUINBOUW Crisis-zuivel-aangelegenheden. De minister van economische zaken en arbeid heeft, gelet op artikel 1. sub 2o., der Cnsis-Zuivelbesluit II, 1932, met. intrek- zien de artikelen 2 bis en 6 van het Nieuw Crisis-Zuivelbesluit II, 1932). met intrek king van vroegere beschikkingen, o.m. be paald: I. vóór de uitvoering van bovengenoemd besluit worden aangewezen als melkproduc ten melkproducten in den zin van artikel 1 der Wet van 19 December 1930 (St. bl. no. 482), voor zoovei deze producten meer dan 1 pet. melkvet bevatten; II. voor de uitvoering van bovengenoem de wet en bovengenoemd besluit worden aangewezen als zuivelproducten: 1. gesteriliseerden melk in blikverpak king, welke wordt geëxporteerd; 2. gesteriliseerden room in blikverpak king, welke wordt geëxporteerd; 3. gepasteuriseerden room, met een na der door do Cri.sis-Zuivel-Oentrale voor te schrijven vetgehalte, en welke ook in ande. re opzichten, onder meer betreffende de wijze van uitvoer, aan door de Orisis-Zui- vel-C'entrale te stollen eischen voldoet, welke room in ééne zending, van een door cfe (Jvisis-Zuive!-Centrale voorgeschreven minimum gewicht wordt geëxporteerd; 4. alle waar, welke nrelkvet bevat en wordt ingevoerd, met uitzondering van bo ter, kaas en melkproducten in den zin van artikel 1 der wet van 19 December 1930 (St.bl. 110. 482), voor zoover deze producten meer dan - pet. melkvet bevatten; III. dat een vergunning, als bedoeld in artikel 2bis van het Nieuw Crisis-Zuivel- besluit II 1932, door de Crisis-Zuivel-Cen- trale verleend wordt aan door deze erken de producten van onder I aangewezen melk producten, zulks onder bepaalde voorwaar den. Men zie verder de St.ct. van gisteravond. SPORT WIELRENNEN DE ZESDAAGSCHE TE FRANKFURT. Voor do Zesdaagsche die te Frankfort van 3 tot 9 Februari wordt gehouden heb ben reeds 12 koppels gecontracteerd. Do be zetting is wederom heel goed. Behalve 16 Duitseho renners zullen 8 buitenlanders aan don start verschijnen. Het startschot zal door den Frankforterz zanger John Glaeser worden gelost. Vrijdagavond om 11 uur zul len de volgende renners de langen rit aan vangen Pijnenbuvg-Rausch, Wals-Dinale, Schün- Buschenhagen, Lehmann-Maczynski, S\ehl- Reiliinder, Ehmcr-Riegor, Broecardo-Guim- bretiere, Richli-Tietz, B resciani-Sc vergn ini, Scliüfer-Altcnburger, Zims-Oestreich en Vopel-Korsmeier. HOCKEY NEDERLAND—DU ITSCHLAND. Oorspronkelijk was op Zondag 7 Mei te Amsterdam vastgesteld de landenwedstrijd Nederland—Duitschjand. Naderhand is de voetbalwedstrijd Nederland—België op dien datum gekomen, reden waarom de Neder- landsche Hockey en Bandy Bond aan het bestuur van den Duitsehen Hockey Bond verzocht had den Hockeywedstrijd Neder land—Duitschland vast te stellen op Zon dag 9 April. Naar wij thans vernemen gaat de Duit- sche Hockey Bond met den datum 9 April niet accoord. Do Nederlandsche Hockey en Bandy Bond heeft thans voorgesteld den wedstrijd toch op 7 Mei te doen pl-ats vinden, doch niet in het Olympisch Stadion te Amster dam maar op een der velden te Den Haag. LAATSTE BERICHTEN AUTO MET DRIE PERSONEN TE WATER. Eén verdronken. Een auto waarin vijf personen, kwam he dennacht ongeveer vier uur uit de richting van de Gelderschekaudo te Amsterdam en zou onder het Oostelijk viaduct door naar het IJveer gaan. Bij de bocht aan het Oos telijk viaduct voor het postkantoor schoot de wagen recht door en verdween in het daar zeer diepe water. Op het laatste nippertje sprongen nog twee inzittenden, een heer en een dame, uit de auto, zoodat drie personen mee het water in gingen. Een van deze drie kon dadelijk gered wor den. Een tweede heeft zijn leven te danken aan het doortastend optreden van den agent van politie J. dc Graaf. Deze kwam van het posthuis aan het Centraal Station en zag de auto in hefe-v.water rijden. Hij trok dadelijk zijn i> '"^oji'mjas uit pn kon deze toewerpen aan'i en hand die uit het portierraam stak. De Ze greep vast en zoo kon de vierde passagier behouden op den wal getrokken worden. De vijfde persoon, de clxauffeux'-eigenaav, de lieer I. M. G., uit de Van der Pekstraat, is om het leven gekomen. Pogingen om hem te bereiken, zijn niet geslaagd. De chauffeur M. J. "\Y. Merk, die met zijn wagen langs kwam, is daarvoor nog te water gesprongen. Hij heeft de kap van den wagen opengesneden uihar kon den man niet bereiken. De inmiddels gewaarschuwde brandweer kwam met den kleinen reddingwagen, wel ke, later geassisteerd door een reddingwa gen van de Stadsreiniging, de auto naar boven haalde. Het lijk van den verongeluk ten G. werd door den Geneeskundigen Dienst naar het Binnengasthuis vervoerd. De geredde passagiers waren naar het po litieposthuis aan het Centraal Station ge bracht, waar ze van droge kleereu werden voorzien. De auto is door de politie in beslag ge nomen om een onderzoek in te stellen naar de oorz'aak van het ongeluk. HET IJS IN HET MERWEDEKANAAL EN IN DEN VAARWEG NAAR LEIDEN EN DEN HAAG OPENGEBROKEN. Voor do Amsterdamsche Vereeniging tot IJsbestrijding is de sleepboot „Wilhel- mina" Goedkoop", voorzien van den tien behoeve van de Vereeniging gobouwden ijsbreker hedenmorgen van Amsterdam vertrokken, teneinde het Merwedekanaal van Amsterdam tot Vreeswijk open te bre ken. Voor dezelfde Vereeniging is, even eens hedenmorgen, de „Daniël Goedkoop", voorzien van een ijsbreker, via het Nieuwe Meer naar Aalsmeer vertrokken voor het openbreken van den vaarweg haar Leiden en Den Haag, waarmede tevens de verbin ding langs de binnenwateren met Rotter dam wordt hersteld. Te water geraakt en verdronken. Gistermorgen is uit de kolk bij Sluis 10 van de Zuid-Willemsvaart het lijk opge haald van den lieer II. Cortenbach, aan nemer te Asten. Genoemde heer had gisteren in Lierop een aanbesteding bijgewoond en begaf zich om ongeveer 10 uur des avonds naar huis. Waarschijnlijk is hij door de duister nis misleid en te water geraakt. Toen hij' hedenmorgen nog niet thuis was, werd men ongerust cn ging men op onderzoek uit. Nadat 11101 zijn pet en fiets uit het ka naal had opgehaald, vreesde men hot erg ste. Na verder dreggen werd spoedig het lijk gevonden. Do ongelukkige laat een vrouw en negen kinderen na. Ontsporing. Door onbekende oorzaak ontspoorden vanochtend op het stations-emplacement te Dieren, drie personenrijtuigen van den lokaaltrein van Apeldoorn. Het verkeer op het baanvak ZutphenArnhem is dienten gevolge zeer belemmerd. Persoonlijke on gevallen kwamen niet voor. Nieuwe gemeente-secretaris van Groningen De gemeenteraad van Groningen heeft tot gemeentesecretaris benoemd mr. M. J. Wolthers uit Utrecht, die als tweede op de voordracht stond. TELEGRAMMEN Matuschka wordt voor drie weken naar Hongarije uitgeleverd. BOEDAPEST, 31 Jan. (V.D.) De Oosten- rijksche autoriteiten hebben hun goedkeu ring cr aan gehecht, dat de dader van do verschillende spoorwegaanslagen Silvester Matusciika. voorloopig naar Hongarije zal worden uitgeleverd, niet om daar terecht te staan, doch slechts'voor een onderzoek, dat hoogstens drie weken zal duren. Men verwacht tegen het einde van deze week zijn overbrenging. HITLER ALS RIJKSKANSELIER ONDERHOUD TUSSCHEN Dr. KAAS EN HITLER. Hedenmiddag kabinetszitting. BERLIJN, 31 Jan. (V.D.) Rijkskanselier Hitler ontvangt hedenmorgen den leider van het Gentrum, den prelaat clr. Kaas, ter bespreking van den politieekn toestand. Het Centrum zal naar aanleiding van deze onderhandelingen zijn houding tegenover het nieuwe kabinet bepalen. Vanmiddag zullen de besprekingen in d© fractie-zitting waarschijnlijk tot een defi nitief resultaatleiden. In welingelichte klingen neemt men aan, dat het Centrum weliswaar niet tot de regeering zal toe treden, doch zich bereid zal verklaren, zieh bij een eventueele motie van wantrouwen in den Rijks-dag van stemming te onthouden en een verdaging van den Rijksdag totdat de begrooting is vastgesteld, zal goedkeu ren. Vanmiddag te vier uur zal dan de eerst volgende kabinetszitting worden gehouden, waarin de bezetting van het Staats-Mi- nisterie en andere personenkwesties, als mede het werkprogram der regeering be sproken zullen worden. Te Berlijn verspreide geruchten, dat ge neraal oVn Kammersteiu zijn ontslag lia-d aangevraagd, worden niet bevestigd. De „Rote Fahne." van hedenmorgen in beslag genomen. BERLIJN, 31 Jan. (V.D.) De uitgave van hedenmorgen van de „oRte Fahne", het centraal orgaan der Duitsche communisti sche partij, is op last van den eBrlijnschen politie-president in beslag genomen, ver moedelijk wegens de gedeeltelijke publica tie van de oproep van het bestuur der K. P. D. tot algemeene staking. Communistisch stakingsparool te Hamburg niet opgevolgd HAMBURG, 31 Jan. (V.D.) Vanmorgen vroeg hebben communisten te Hamburg bij de tramremise Denhaide en bij de Sandsee getracht met geweld het uitrijden der trams t-e verhinderen. Tal van ruiten van tram wagens werden ingeworpen en de politie kwam er aan te pas om de rust te herstel len. Een der leiders van het verzet werd gearresteerd. I11 de Ilamburgsche haven verspreidden de communisten manifesten, die een oproep tot verzet aan het proletariaat inhouden. De manifesten zijn in beslag genomen, zoo dat* verdere verspreiding ervan als hoog verraad kan worden beschouwd. In de ha ven van Hamburg is men, ondanks de com munistische paroolen, vanmorgen normaal aan het werk gegaan. De communisten zijn voornemens hedenmiddag een groote be- tooginig te houden op de Liibeoker Torplatz. Ook storingspogingen te Berlijn. BERLIJN, 31 Jan. (V.D.) Te Berlijn lieb- bon onbekenden vanmorgen te vijf uur in de Müllerstrasse op den hoek van de Lan- dauerstrasse een schakelkast van de tram buiten werking gesteld, zoodat het net in deze buurt stroomloos was en het tram verkeer gedurende een half uur geheel stilstond. Politieke botsingen. SCHWEINFUIIT, 31 Jan. (V.D.) In den afgeleopcn nacht ontstonden verschillende botsingen tusschen nationaal-socialisten cn communisten te Sohweinfurt. Bij een dezer vechtpartijen werd met scherp geschoten, waardoor de koopman Kainz en twee arbei ders ernstig gewond werden. Kainz ver keert in levensgevaar. IIALLE.. 31 Jan. (V.D.) Gistermiddag na het Bekend worden van de vorming van het nieuwe kabinet verzamelden zich reeds in de hoofdstraten van Halle vele menschen en tegen den avond kwam het tot de eer ste botsingen tusschen nationaal-socialisten en communisten. Togen middernacht ont stond wederom een vechtpartij op de markt en ongeveer gelijktijdig op de Unterberg, waar ongeveer 200 menschen aan het vech ten raakten met stoelpooten, spaden enz., terwijl uit de menigte ook geschoten werd. Een communist werd piet een mes gesto ken, een tweede werd door een kogel ge raakt en een derd werd met een spa ern stig aan het hoofd gewond. De inrichting van een communistisch partij-lokaal werd geheel vernield. In totaal werden zeven personen gewond. Vanmorgen werden verscheidene com munisten, die manifesten verspreidden, waarin werd opgeroepen tot de algemeene staking, gearresteerd. DE UITSLUITING IN DENEMARKEN DEFINITIEF VOORKOMEN. Het regeeringsvoorstel met 7025 stemmen aangenomen. KOPENHxAGEN. 31 Januari ,(V.D.), Het Folketing heeft hedenmorgen vroeg het re geeringsvoorstel, waardoor de bestaande arbeidsovereenkomsten in Denemarken worden verlengd voor den tijd van één jaar, gedurende welk jaar zoowel stakingen als uitsluitingen verboden worden, met 70 tegen 25 stemmen aangenomen. Vóór liet ontwerp stemden de beide re- geeringspartijen, terwijl conservatieven en communisten tegen stemden en de Venstre- partij zich van stemming onthield. Waar schijnlijk zal het Landsting de wet nog heden goedkeuren. Voor het Folketing kwam het gister avond tot rumoerige tooneelen toen eenige duizenden communisten en werkloozen er samenschoolden, zoodat de politie voor het eerst in de Deensche geschiedenis gebruik maakte van traangasbommen. De politie agenten schenen met het gebruik van deze bommen echter nog niet voldoende ver trouwd te zijn, want de meeste bommen werden, zonder dat het traangas ontsnapte, door de demonstranten opgevangen en de politieagenten naar het hoofd geworpen, die de bommen weer terugwierpen, zoodat met het gevreesde wapen een soort balspel ontstond. Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van P. Pieterse om vergunning tot het oprichten van een ondergrondsche bewaarplaats voor benzine met bovengrondsche aftapinrichting in het Utrechtsche Jaagpad No. 10 d, is verdaagd. Uitloting geldleening. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat bij de op 26 Januari 1933 gehouden uitloting van 50 obligatiën ad 1000.in de 41/-% geld leening der gemeente Leiden van 192S, groot 2.000.000.— de navolgênde obliga tiën zijn uitgeloot: de nummers 95, 96, 278, 289, 310, 378,. 379, 404, 431, 440, 443, 445, 459, 461, 487, 506, 548, 556, 62-3, 662, 673, 696, 705, 793, 851, 883, 956, 1037, 1042, 1327, 1333, 1413, 1499, 1547, 1553, 1618, 1634, 1666, 1697, 1811, 1815, 1829, 1848, 1863, 1889, 1890, 1894, 1910, 1981, 1986. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 31 Januari 1933. LEIDEN. Donderdag, R. K. Reclasseeringsvereen. Zitting St. Vmoentiushuis, Hoogl. Kerkgracht 32, 8—9 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 30 Jan. tot en met Zondag 5 Febr. a.s. waar genomen door de apotheken: G. H. Blan- kon, Iloogewoerd 171, telef. 502 en D. J. van Driesum, Mare 76, telef. 406. SPOORWEGSTAKING IN N00RD-IERLAND. Als protest tegen loonsverlaging van tienprocent. BELFAST, 31 Jan. (V.D.). Gisteravond te middernacht precies zijn alle arbeiders en beambten bij de spoorwegen in Noord-Ior- land in staking getreden a^s protest tegen de aangekondigde loonsverlaging van tien procent. De spoorwegmaatschappijen hopen het verkeer op de belangrijkste lijnen gaan de te kunnen houden met behulp van stu denten en hulparbeiders. ROTSBLOK STORT NAAR BENEDEN OP GEVANG EN ISTERREIN. Reeds twee dooden geborgen. Aantal slachtoffers nog onbekend. NEW YORK, 31 Jan. (V.D.). Op het ter rein van de Folsom-gevangenis in Califor- nië stortte gisteren een reusachtig rots"/ ok van een hoogte van 50 voet naar beneden in de steengroeve van de gevangenis, waar in gevangenen aan het work waren. Een nog onbekend aantal gevangenen werd on der de aarde en het gesteente bedolven. Reeds zijn twee lijken van gevangenen ge borgen. RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. Terecht stonden: M. A. S., 53 jaar, landbouwer te A1- phau a, d. R ij n, thans wonendo to Apeldoorn. Verd. is ten laste gelegd, dat hij, toen hij zijn faillissement zag naderen, goederen aan. den boedel heeft onttrokken en onjuiste inlichtingen heeft versohaft aan den curator, mr. T. H. v. Lier, advocaat te Leiden. Deze laatste werd als getuige gehoord. Hij verklaarde in Alphen a. d. Rijn een groote boer derij te hebben aangetroffen, die echter geheel verlaten was. Geen kip, geen varken, geen wagen zelfs was meer aan wezig. Nog een aantal getuigen werd in deze zaak gehoord. Verdachte bekende. Hij zat dik in de schuld en hij moest het erfdeel van zijn overleden vrouw nog uitbetalen aan zijn kinderen. Eén zijner dochters, die niets ontving, vroeg ver- daohte's faillissement aan. Hij heeft toen 31 stuks vee te gelde gemaakt. Het O. M., waargenomen door mr. Knuttel, vond een ernstige straf nood- zakelijkij. Hij eischte 8 maanden gevan genisstraf. Uitspraak over 14 dagen. L. T. H., zonder beroep, te A1 p li e 11 a. d. R ij n. Hem was ten laste gelegd het verkoopen van koeien van den vo- rigen verdachte in diens opdracht. De verdachte 111 de vorige zaak werd nu als getuige gehoord. Verdachte zeide niet te weten, dat er faillissement dreigde. Hij was goede vrienden met den vorigen verdachte. President: En vroeg u niet eens, waar om die boel verkocht moest worden? Dat is toch weinig belangstellend van u voor een goeden vriend. Verd.: Ik heb te goeder trouw gehan deld. De boel stond publiek te koop. De officier geloofde niets van die weinige belangstelling. De gefailleerde is bij dezen verdachte gekomen toen een ander het zaakje niet wilde opknappen. Spr. eischt 400.— boete. Uitspraak over 14 dagen. ACADEMIEfTIEUWS LEIDEN. Geslaagd Taalkundig doctoraal examen Indolo gie de heer J. C. v. Leur (Middelburg); Doctoraal examen geneeskunde de hee- ren J. H. Plokker (den Haag), O. G. L. de Roos (Voorburg) en A. J. E. Jakobs (Leiden).

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2