3)e Êcicbelve ©ou/tamt 24ste Jaargang MAANDAG 30 JANUARI 1933 No. 7419 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Dubbele crisis op één dag VOORNAAMSTE NIEUWS. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bi] onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaa Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonnés ver krijgbaar tegen betaling van 50 oer per kwartaal, bi] vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelmgen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur on verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit VIER bladen. V De oeconomische toestand. In „De Zakenwereld" vinden wij verslag van een onderhoud over de werelddepressie en over ket heden en de toekomst vian Ne derland,- door den hoofdredacteur van ge noemd weekblad gevoerd met dr. H. Co- lijn. Dr. Colijn wees er op, dat, als vermoede lijk gevolg van den huldigen toestand, vele landen, óók wij, hun economie zullen moe ten omvormen. Een internationale Planwirtschaft achtte spr. practisch vol strekt uitgesloten. Wel mogelijk en noodza kelijk is een nationale Planwirtschaft, waarmede, aldus spr. de Regeeringen nu al druk bezig zijn door al hun maatiegelen. By onze nationale Planwirtschaft zullen wij rekening moeten houden met het blij vend wegvallen van een deel onzer export, aldus dr. Colijn. Hoewel ik nu niet wil zeggen, dat de toestand altijd even slecht zal blijven als tnans, moeten we toch zeer ernstig rekening houden met het leit, dat we lang niet meer zooveel zullen kunnen afzet ten als in het verleden. Onze land- en tuinbouw zullen zich dus anders hebben in te stellen. Wij voeren per jaar_nog ui een ontzaglijke hoeveelheid aan tarwe, rogge en maas. Onzen import kunnen wy alleen betalen door onzen export. Wij zullen dus, waar wij niet meer exportee ren kunnen, noodgedwongen ook onzen import moeten beperken. Unze landbouw zal zich dus hebben in te stellen op het voortbrengen dier producten, welke wij tot dusver moesten invoeren. Dit is sleohts een Voorbeeld, maar ik vrees, dat de terugslag daarvan zich ook op ander terrein zal doen gevoelen. Ook in het verder onderhoud wees dr. Colijn speciaal op den landbouw: „Er met nadruk moet ik er op wijzen, dat men vooral den bodem nimmer braak zal mogen laten liggen en dat de kracht der boerenbevolking steeds intact dient te worden gehouden, omdat de bodem ons kostbaarste goed is en een juiste ver houding naar aantal en economische kracht tussohen landbouwbevolking en stadsbevolking voor een land van het allerhoogste belang is". Het scheppen van werkgelegenheid, van b 1 ij v e n d e werkgelegenheid, is volgens dr. Colijn en wie zal dit n i e t met hem eens zijn het middel, om de crisis te keeren: „....met steun alleen zal men er met komen, afgezien nog van het feit, dat langdurige steun de moreele verzwakking der natie in de hand werkt. En wie zal bovendien zeggen, dat wij in staat zullen blijven voor dit doel jaarlijks rond 150 millioen gulden uit te geven? Ik zie geen ander middel dan het scheppen van nieu we werkgelegenheid, d.i. het uitvoeren van werken van zoodanig karakter, dat zij, wanneer eenmaal voltooid, werkgele genheid b 1 ij v e n geven voor vele an deren. Dus vooral vergrooting onzer bo demoppervlakte en teelt van producten, die wij nu nog moeten invoeren. Daar om heb ik ook in de Kamer de voortzet ting der inpoldering van de Zuiderzee met kracht bepleit". Het scheppen van werkgelegenheid maar: werkgelegenheid van bl ij venden aard, aanpassend aan een omgevormde economie, liggend in de lijn van een natio nale Planwirtschaft, zal ons uit de malaise helpen. Maar dat is.... gemakkelijker ge zegd, dan gedaan! Wij citeeren weer dr Colijn zelf: „Alles wat de regeering op het oogen- blik doet, is inderdaad gericht op het be houd van den tegenwoordigen toestand Maar gij moogt de regeering daarover met te hard vallen, want het is een al lermoeilijkste opgave om op een gegeven oogenblik den knoop door te hakken en precies het tijdstip oan te geven, waar op vast staat, dat het oude niet meer terugkeert en dus het bestaande moei worden afgebroken. Om bijv. op een ge geven oogenblik te zeggen: er moeten nu maar een paar honderdduizend hectare weiland gescheurd worden; er moet wai anders geproduceerd worden!" Maar nu, naar veler meening ook naar de meenmg van dr. Colijn, waar- IN FRANKRIJK EN DUITSCHLAND. Boncour gevallen, von Schleicher bedankt. De Zaterdagmorgen is crïtiek geworden voor twee ministeries, voor het Fransche en voor het Duitsche. Paul Boncour strui kelde over een Kamer-votum dat hem met 170 stemmen voor en niet minder dan 402 tegen in de minderheid bracht, terwijl von Schjeicher van rijkspresident vod Hinden burg niet datgene kon krijgen, wat hij voor zijn politiek leven noodzakelijk achtte, n.l. een volmacht om den Rijksdag te ontbin den, en daarom zijn ontslag indiende. Beide, regeeringen zijn nog geen twee maanden aan het bewind geweest. EEN BEWOGEN NACHTZITTING. Het votum van de Fransche Kamer, dat het einde beteekende van het kabinet- Boncour, viel na een bewogen nachtzitting. Aan de orde waren de regeerings-voor- stellen inzake het m evenwicht brengen van de begrooting tegen welke financieele voorstellen groote oppositie was gerezen. Reeds vijf maal had de regeering de kwes tie van vertrouwen moeten stellen en iedere maal was de stemming voor haar gunstig uitgevallen. Dr.ch nog in den mor gen kwam aan de orde het voorstel van de regeering om de directe belastingen met 5% te verhoogen. De regeering stelde zich op het stand punt, dat het begrootingstekort zoowel door bezuinigingen als door belasting maatregelen moest worden gedekt. De premier, Paul Boncour. stelde voor de zesde maal de kwestie van vertrouwen, doch ditmaal wilden de socialisten, die overigens een regeeringscrisis liever wilde vermijden, de regeering niet steunen. On danks het ingrijpen van Herriot, die door zijn persoonlijke invloed het pleit voor Boncour hoopte te winnen, verklaarde de socialisten-leider Léon Blum, dat het offer, hetwelk de regeering thans van de socia listische fractie eischte, te groot was en dat zij hun stem tegen de regeering zouden uitbrengen wanneer deze op haar stand punt zou blijven staan. Het was ongeveer zes uur, toen de Kamer tot stemming overging en het re sultaat was, dat 402 Kamerleden tegen en slechts 170 hun stem vóór het regeerings- voorstel uitbrachten. Om 7 uur begaven de ministers zich daarop naar den president der republiek om hun ontslag in te dienen, hetgeen aanvaard werd. Da'adier kabinetsformateur. President Lebrun heeft Zondagmiddag tot kabinetsformateur benoemd den linksch-radicaal Daladier. die als minister van Openbare Werken deeJ uitmaakte van het afgetreden kabinet. Hedenmorgen zou hij den president verslag uitbrengen van zijn pogingen. Hoe men zich met een nieuw kabinet de oplossing van de moeilijkheid voorstelt, is nog niet duide ijk, want al is de regeering- Boncour van de baan, daarmee is de kwes tie van het begrootings-evenwicht nog niet opgeheven. Het begrootingstekort blijft. Er is nu eenmaal een tekort op de be grooting, dat zeer spoedig moet worden weggewerkt, want elk uur neemt het met 1.3 millioen francs toe. Alvorens de zitting op te heffen besloot I de kamer om Dinsdag a.s. bijeen te komen, ten einde het loopige twaa fde van de begrooting toe te staan, dit is één twaalf de gedeelte van de vorige begrooting. Het nieuwe ministerie, dat gaat optre den, zal nieuwe methoden moeten gebrui ken om tot een begrotingsevenwicht te komen. Tegelijkertijd zoeken socialisten en radicalen toch bijeen te blijven op grond van den verkiezingsuitslag, zoodat ook de po itieke verhoudingen haar rechten behou den. scliijnlijk de crisis zich niet verder zal verscherpen, doch de bodem is bereikt een niveau, vanwaaruit met de noodige fluctuaties een horizontale lijn zal worden gevormd is er een meer reëele basis dan tot nu toe voor deze en de volgende regeering, om te constateeren, waar en hoe die b 1 ij v e n d e werkgelegenheid kan i worden geschapen, en dan tehandelen! Men heeft voor het oogenblik geen kijk op de wijze, waarop de oplossing der crisis kan worden beproefd, of namelijk de op lossing gezocht zal worden in een kabinet, waarbij rekening wordt gehouden met de domineerende positie, die de socialisten in de linksche meerderheid innemen, en Dala dier dus met een kartelministerie voor den dag zal komen, of dat de oplossing zal ge zocht worden overeenkomstig den wensch van den senaat, die een technisch kabinet wenscht vrij van socialistische overheer- sching. Intusschen zal men ook Februari in moe ten gaan met een voorloopige begrooting. HOE VON SCHLEICHER MOEST HEENGAAN. De Duitsch rijkskanselier von Schleicher is. zooals gezegd, heengegaan, omdat de rijks-president hem volmacht weigerde om den rijksdag te ontbinden. Zaterdagoch tend had hij van Hindenburg een bezoek gebracht en na de weigering der volmach ten trok von Schleicher daaruit zijn conclu sies en diende zijn ontslag in. De president heeft het ontslag aanvaard en den ministers verzocht de loopende za ken te blijven behandelen. Von Hindenburg heeft daarop oud-rijks kanselier vón Papen opgedragen, met de partijen onderhandelingen te voeren over de vorming van een nieuw kabinet. Men verwacht, dat von Papen heden den president het definitieve rapport van zijn onderhandelingen welke streng ver trouwelijk gevoerd zijn, zal uitbrengen. Komt Hitder aan bod? Beteekent deze opdracht, dat von Papen zal terugkeeren? Met nadruk wordt er op gewezen, dat von Papen geenszins met de vorming van een regeering is belast, doch slechts de opdracht kreeg, de mogelijkheden te onder zoeken van een meerderheidsvormiilg. Practisch beteekent dit, dat von Papen zal hebben te eonstateeren. of een kabinet van nationaal-socialisien, Duitsch-nationa- len en centrum mogelijk is. Deze opdracht aan von Papen is gefun deerd op de onderhandelingen welke reeds zijn gevoerd tusschen de partijen van het zoogenaamde Harzburg-front en die, vol gens uitlatingen in ingelichte kringen, reeds tamelijk ver gevorderd moeten zijn. Men verwacht, dat von Papen een ka binet-Hitier zal voorstellen. Die mogelijkheid vindt steun in het on derhoud, dat von Schleicher Zaterdagoch tend met von Hindenburg heeft gehad. Drie mogelijkheden. Naar verluidt, zou von Schleicher den president drie mogelijkheden hebben op gedoemd. De eeiste zou zijn de vorming van een parlementaire meerderheidsregeering. Die mogelijkheid kan slechts in vervulling gaan, als Hitier de leiding krijgt van een dergelijk kabinet. De tweede mogelijkheid zou zijn de vor ming van een op een sterke volksbeweging steunende minderheidsregeering. Ook deze zou echter wel niet anders dan onder Hit ler's leiding en met den steun der andere groepen van rechts tot stand kunnen ko men. De derde mogelijkheid zou zijn een pre sidentieel kabinet, dat, volkomen boven de partijen staande en met geen partij ver bonden, als zaakwaarnemer van het ge- heele volk het staatsgezag zou moeten hooghouden. Een dergelijk presidentieel kabinet zou dan echter ook de noodige vol machten moeten erlangen voor het geval dat het in den rijksdag geen meerderheid zou krijgen. De rijkspresident heeft de laatste moge lijkheid niet aanvaard, althans niet voor een kabinet onder leiding van von Schlei cher, zoodat de oplossing blijkbaar ge zocht wordt in de richting van de twee eerste mogelijkheden. Doch dan ontkomt men moeilijk aan een kabinet-Hitier. In verschillende bladen wordt gewezen op de zware beslissing, waarvoor het cen trum thans zal komen te staan. Het zal, aldus in bedoelde bladen, het oentrum niet gemakkelijk vallen, zijn medewerking te verleenen aan een kabinet-Hitier eu zelfs voorstanders van een oplossing der crisis langs parlementairen weg meenen te moeten voorspellen, dat een coalitie-ka^ binet van de nationaal-socialisten tot en met het centrum aan innerlijke lingen spoedig zou ten gronde gaan. Het is echter nog zeer de vraag, of het oentrum in de nieuwe regeering vertegen woordigd zal zijn, of dat het, „met het ge weer in aanslag", een minderheidsregee ring van het Habsburger Front zal dulden, teneinde op die manier te verhinderen, dat het land in een grondwets-crisis verzinkt. Voorloopig heet het Centrum nog een be sluiten genomen en neemt het een afwach tende houding aan. Rijksdagzitting afgelast. Naar het hoofdbureau van den rijksdag mededeelt, vervalt thans de rijksdagzitting welke Dinsdag zou worden gehouden. HITLER AAN HET BEWIND. RIJKSKABINET HITLER BENOEMD. BERLIJN, 30 Jan. (V. D.). Officieel wordt medegedeeld, dat de Rijkspresident von Hindenburg heden den leider der Na- tionaal-Socialistische Partij Adolf Hitler heeft benoemd tot Rijkskanselier en op diens voorstel de volgende Rijksregeering heeft benoemd: Rijkskanselier: Adolf Hitler. Waarnemend Rijkskanselier en Rijks commissaris voor het land Pruisen: von Papen. Rijksminister van Buitenlandsche Zaken: dr. Frick. Ryksweerminister: Luit.-Gencraal Frei- herr von Blomberg. Rijksminister van Financiën: Graaf von Séhwerin Krosigk. Rijksminister voor Economische Zaken en Voedselvoorziening: dr. Hugenberg. Rijksminister van Arbeid: Frans Seldte. Rijksminister voor Posterijen en Ver keerswezen: Freiherr von Eltz-<Rue- benach. Rijksminister, zonder portefeuille en Rijkscommissaris voor de Luchtvaart: Goe- ring, die tevens wordt belast met de waar neming van het Pruisische Ministerie van Binnenlandsche Zaken. Rijksminister voor de Werkverschaffing: Gereke. De bezetting van het Rijksministerie van Justitie staat nog niet vast. Rijkskanselier Adolf Hitler zal heden nog iy onderhande ling treden met het Centrum en de Beier- sche Volkspartij. Vanmiddag te 5 u. wordt de eerste kabinetszitting gehouden. BUITENLAND ONTWAPENING NIEUWE BRITSCHE VOORSTELLEN. Alg^meene conventie voorgesteld. Eteuter meldt uit Genève, dat de nieuwe Britsche voorstellen voor de Ontwapenings conferentie in hoofdzaak op het volgende neerkomen: lo. Een plechtige verzekering van a.le Europeesche staten, dat zij in geen geval zullen trachten huidige of toekomsti ge geschilpunten door geweld van wapenen op te lossen; 2o. de staten van het vaste land van Europa zullen met in achtneming van hun wederkeerige veijgheid de moge lijkheid van politieke overeenkomsten be- studeeren, waardoor het mogelyk zal zijn, dat elke staat de hulp kan inroepen van een anderen; 3o. de toepassing van de stelling, dat de beperking van de bewapening van Duitschland en de andere ontwapende sta ten in deze fde conventie zullen worden vastgelegd, welke ook de beperking van de bewapening voor de andere staten vastlegt en wel zoo, dat de artikelen van het vijfde deel van het Verdrag van Versailles, welke op het oogenb ik de bewapening van Duitschland en de andere ontwapende sta ten regelen, door deze nieuwe conventie worden vervangen, inzooverre het deze ont- wapende staten betreft; 4o. deze nieuwe conventie moet voor Duitschland en de an dere ontwapende staten voor denzelfden tijd gelden, en aan dezelfde herzicnings- methode zijn onderwoipen, als die welke voor de overige staten geldt. Verder moet in de conventie een c-ausule worden opge nomen, waarin wordt vastgelegd, dat na»het afloopen van de conventie binnen een be paald tijdsverloop een nieuwe overeenkomst aangaande de bewapening moet worden ge sloten; 5o. ten aanzien van het oorlogs materiaal wenscht Engeland de opneming van de „actieve gelijkheid" m de conven tie en het voorzien van haar inwerkingtre ding, in dien deze niet onmiddellijk na het totstandkomen der conventie mogelijk is, binnen een bepaald aangegeven tijdvak. BUITENLAND. Minister-crisis in Frankrijk en in Duitschland. In Frankrijk is Daladier tot kabinetsformateur benoemd, in Duitschland heeft von Papen opdracht gekregen tot on derhandelen. (Ie pagina). Hitier rijkskanselier. (Ie blad). Nieuwe Engelsche ontwapeningsvoorstel len. (Ie blad). De Valera overwinnaar in Ierland. (Ie blad). Japan acht de Mandsjoerijsche kwestie cnoplosmaar en maakt aanstalten om uif den Volkenbond te treden. (Ie blad). BINNENLAND. Eén doode bij een kolendampvergiftiging te Utrecht. (Gem. Ber. 3de blad). Jongeman op onbewaakten overweg door een trein uit Nijmegen gedood. (Laatste Ber.). IJsslachtoffers en geredden. (Gem. Bor. 3de blad). Brutale inbraak te Heilo. (Laatste Ber.). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De Nederlandsche schaatskampioen schappen en de wedstrijden te Engelberg. (2de blad). Schoonrijden op de baan der Leidsche IJsclub (2de blad). Dr. G. Hofsteenge floretkampioen van Leiden en Omstreken. (2de blad). De plannen voor een Sportpaleis te Am sterdam. (2de blad). OPLEVING IN DEN SCHEEPSBOUW. Het Verbond van Werkgevers in den En- gelschen scheepsbouw deelt mede, dat se dert 1 November 1932 de Engelsche scheepswerven orders hebben ontvangen voor den bouw van tezamen 57 nieuwe sche pen. Hiervan zijn 20 vrachtschepen, 2 pas sagierschepen, 30 stoomtrawlers, eenige sleepbooten, 1 kanonneerboot voor Enge land en een torpedojager en een kanonneer boot vóór buitenlandsche mogendheden. Aan deze mededee.ing wordt toegevoegd, dat de tonnage van do nieuw gebouwde schepen in het eerste kwartaal van 1933 de tonnage van dezelfde periode van het vori ge jaar zal overtreffen. IERLAND DE VALERA OVERWINNAAR. De absolute meerderheid. De einduitslag der Ierscho verkiezingen is als volgt: Republikeinen (De Valera) 77 mandaten (72) Cosgrave 48 (57) Onafhankelijken 8 (17) Middenpartij 11 Arbeiderspartij 8 (7) Onafh. Arb. Partij 1 Totaal 153 De republikeinsche partij heeft dus met een stem de meerderheid gekregen boven alle andere partijen samen, en dat is de stem van den voorzitter van de Dail. (Ier- sche Tweede Kamer). De overwinning van de Va'era heeft in Engeland ontsteltenis verwekt cn men ziet de toekomst nogal donker in. Do Valera heeft verklaard, dat volkómen onafhanke lijkheid van Engeland het einddoel blijft. De vereeniging van Noord- met Zuid-Ier- land is de noodzakelijke voorwaarde voor oen waarachtigen cn permanenten vrede tusschen Engeland en Terland. De Valera kondigde voorts aan, dat de annuiteiten i aan Engeland in de toekomst niet meer I zu.len berusten op een tusschenberckening, j maar niceten worden vrijgemaakt voor do lersche begrooting. Hetresultaat der ver kiezingen beteekent geen vijandigheid te genover Engeland, aldus de Valera. De wensch van het Ierschc volk en der ler sche regeering is: met Engeland in de beste I en meest vriendschappelijke betrekkineen te staan.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1