24ste Jaargang DONDERDAG 26 JANUARI 1933 No. 7416 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN S)e£ciciieli^(Soii^omt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 een per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. V Een jubilaris. Onze tijd is er niet afkeerig van, om jubilea te vieren van instellingen of van personen. Of wel a 11 ij d de drijfveer en motor van deze feestvieringen gelegen is in een zeker altruïsme, in de liefde voor de betrokken instellingen of in de naastenliefde?.... Wie het wierookvat zwaait geniet zelf niet het minst van de wierookgeur!.... Deze week a.s. Zaterdag herdenkt een Katholieke instelling in den lande den dag, waarop, zij 12 jaar ge leden werd opgericht het R. K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding maar: bes-loten is, van officieel® feestvie ring geheel af te zien; receptie wordt er niet gehouden en de werkzaamheden wor den niet onderbroken. Maar dit is toch voor de Katholieke pers geen reden, om.het feit te verzwijgen; geen reden, om deze gelegenheid niet dankbaar aan te grijpen, om:' namens alle Katholie ken dank uit te spreken voor den ontzag lijk grooten arbeid, door het Bureau in die 12y3 jaar verricht! Door zijn geschriften en door zijn dage- lijksche voorlichting aan allen, die er be hoefte aan hebben en er om vragen, heeft het Bureau aan het onderwij® in Nederland en aan het Katholiek onderwijs in het bij zonder niet genoeg te waardeeren diensten bewezen. Ook van niet-katholieke zijde, ook door de regeering, ook vanuit het buitenland is het Bureau herhaaldelijk geraadpleegd; ook buiten de Katholieken geniet bet als een uitstekend geoutilleerde instelling al- ge-meene waardeering. En daarom mag dit jubileum niet geheel onvermeld voorbijgaan! Moge in de toekomst dit Bureau zijn ar beid kunnen voortzetten: voorlichtende lei ding geven aan hqt Katholiek onderwijs, dat zijn vrijheid, rechtsgelijkheid en finan- cieele gelijkstelling bezit! Dat kan en dat zal gebeuren, indien de N'ederlandsche Katholieken dat voor recht in de practijk weten te waardeeren indien zij het Katholiek onderwijs zoo goed mogelijk trachten te doen zijn en de belangen van dat onderwijs hun waarlijk ter harte gaan e n ook er daadwerkelijk en met resultaat naar streven, dat in Nederland een politiek gevoerd blijve, wélke ons die vrijheid van onderwijs waar borgt! HISTORISCHE STRENGE WINTERS. De vraag of in onzen tijd geen zooge naamde ouderwetsche winters meer voor komen zou men ook aldus kunnen stellen: Waren in den ouden tijd de strenge win ters langduriger en kouder dan de koud ste winters van den kaatsten tijd? Als men de vraag zoo stelt en men raadpleegt dan de aanteekeningen uit den tijd, waarin net volgens de gangbare meening zooveel kou der was da-n nu, dan kan men tot geen an dere slotsom komen da-n dat de winters tegenwoordig al net zoo zijn als ze vroeger waren. In den ouden tijd verliepen ook heel wat jaren eer op een strengen winter een andere strenge winter volgde. De winter van 1740 was zeer streng maar het duurde tot 1789 eer een winter voorkwam, weLte met den eerste overeenkwom. Wel volgde kort daarop, in 1795, een zeer strenge win ter maar dan duurde het weer tot 1830, du® 35 jaren eer de menschen weer zoo iets ■beleefden. De volgende strenge winter was die ran 1880, welke dus juist een haive eeuw later viel. Elf jaren later, in 1891 be leefde men den beruchten strengen winter, die nog niet vergeten is en dan verloopen weer 38 jaren eer de allerstrengste win ter der laatste eeuwen, n.l. die van 1929, aan de beurt komt. Wij allen zullen ons van het onderwijs in de vaderlandse he geschiedenis herinne ren, dat de winter van 1795 heel streng is geweest. In dien winter kwamen Fransche leger-afdeelingen te voet over het ijs der groote rivieren in ons land en het is wel zeker, dat de langdurige vorst in dien winter een grooten invlóed heeft gehad op de politieke, gebeurtenissen van dien tijd. Wij allen zullen ons dien winter waarschijn lijk als een zeer bijzonder strenge voorstel len, immers de groote rivieren kwamen dicht te liggen, iets wat niet zonder zeer sterke vorst mogelijk is. Cher de werkelijk heid van dien winter geeft een dagboek, va/n 1794 tot 1821 door een zekeren Servaaa Bomme, woonachtig te Middelburg, gehou den, een groot aantal bijzonderheden, die ons in staat stellen de balans van dien win ter nauwkeurig op te maken en tot de slot som te komen, dat het lang niet zoo erg is geweest met de koude als in de winters van 1891 en 1929. Lk zou de gegevens van dat dagboek als een bewijs voor mijn stel ling, dat de ouderwetsche strenge winters precies gelijk aan of zachter waren dan de tegenwoordige, willen gebruiken. Zeker is, dat bij het tegenwoordig vriesweer ve len wel belangstelling zullen hebben voor de gebeurtenissen uit dien tijd en daarom wil ik er iets uit dit dagboek mededeeien. Boinme geeft niet alleen aanteekeningen omtrent den wind, de lucht, het ijs en den neerslag, maar ook gemeten temperaturen, die weliswaar niet kunnen bogen op groote nauwkeurigheid maar die toch de geiegem- hed geven om uit te maken of en hoe hard het gevroren heeft. Het blijkt dan uit die temperatuur-opgaven, dat in December 1794 14 dagen met een minimum-temperatuur beneden nul, in Januari 25, in Februari. 11 en in Maart 9 voorkwamen. Dat geeft een totaal van 59. Nu was dat totaal voor den winter 1890—91 veel grooter, zeker 40 meer, en voor den winter 192829 91. In dezen laatste bracht Januari 29 en Februari 28 zulke dagen, zoodat de winter van 17y5 nog ver achterblijft bij de twee genoemde winters. Maar het begon vroeg te vriezen. Bomme schrijft: „15 December de vorst deze win ter begonnen en heelt matig aangehouden tot 23 December wanneer dezelve is toege- nornen staande den Thermometer van "Fahrenheit 's morgens op 16 gr., middag 18 gr. en 's avonds 14 gr. De wind Oost zeer hard, den ganschen dag viel uyt een bij kans heldere lugt fijne sneeuw". Precies als tegenwoordig. Het blijft dan hard vriezen. Omstreeks Kerstmis bevriest alle® in huis behalve „den inkt, dat -ook nooit in eenige harde winter gebeurd is". Twee dagen later ging het zacht dooien maar op Oudejaarsavond keert de vorst terug. Het vriest en dooit clan afwisselend (kwakkelen deed het dus toen ook) totdat op 15 Januari de vorst veel sterker werd. Er steekt een „halve storm uit den Oosten" op, het blijft drie dagen hatrd waaien en de thermometer daalt flink. Als op „Zondag 18 Januari om 12 uur de Prins van Oranje en familie met 12 pinken van Scheveningen vertrok" was het stii, betrokken weer met fijne sneeuw en een temperatuur van 17 graden F. Op 20 Ja nuari steekt de O.N.O.-wind weer op en de aanvoer van zeer koude lucht doet den thermometer tot 9 gr. F. dalen. Het blijft dan zeer koud, doch mooi weer tot 26 Ja nuari. Dan is „de Barometer sterk gezakt" en er treedt plotseling sterke dooi in. De thermometer steeg in een etmaal 35 gr. F., dat is bijna 20 gr. C. De dooi duurt ech ter slechts enkele dagen, een nieuwe vorst periode begint en van 15 tot 22 Februari „wederom hard gevroren, veel sneeuw en harde N.O. wind, de Thermometer stond eens op 19 gr." Bomme voegt er bij „26 maal op schaatsen gereden". Trouwens hij scheen een ijsliefhebber te zijn (had zeker niet veel te doen) en verzuimt geen enke len dag om de ijzers onder de voeten te nemen, zelf® bij dooiweer. Het blijft dan nog een heelen tijd vrie zen, maar op S Maart teekent Bomme aan: „met al die dagen 'snagts veel vorst, dog op de middag warm, door de hoogte der zon, het ijs broos". (Er zakten op de Vest 5 menschen door, die met veel moeite ge red werden). 9 Maart was de laatste vorstdag. Dan hebben wij liet in 1929 toch veel erger gehad! Er komen in het dagboek ook tal van aarteekeningen voor over het ijs. Behalve, dat Bomme zijn tochten per schaats ver meldt en daarmede laat zien hoe de ijs toestanden op de binnenwateren waren, geeft hij ook bijzonderheden over het zee ijs. 21 Januari was er vee! drijfijs in zee. 22 Januari: „Overal in huis gevroren, te Vee- re gezien de zee vol zwaar drijfijs en de wal bezet met opeengeschoven stukken.3 Maar Bomme's vader Bastiaan had op 29 December 1788 „voor Domburg gezien de zee geheel vol ijs, zonder eenige opening raai belang, zo ver het oog reiken kon, het geen zeer zeldzaam is, en veel veroorzaakt was door de menigte sneeuw die gevallen isr". Veel bezwaar ondervond het vervoer van de post. Den 22 Jan teekende Bom aan: „Sedert 9 dezer is geen tijding uyt Holland gekomen". Den 24sten ontving men door een bode uit Steenbergen het bericht dat de Franschen in het land waren gekomen. Verder vond ik nog deze aanteekening: „19 Januari de Ontf. Generl. begint klei ne Bankbr. uyt te geven 65 p. verlies". Du® zooiets als zilverbons. Men vindt er overigens nog tal vaoi Historische bijzon derheden, die hier stilzwijgend voorbij ge gaan worden. Uit het bovenstaande moge blijken, dat een ouderwetsche strenge winter in onzen tijd nog overtroffen worden kan. Er is dus geen reden aan de terugkeer van zeer kou de winters te twijfelen. KOUDE OVER EUROPA. WAAR KONING WINTER REGEERT. Duitschland. Uit Coblenz wordt gemeld: Woensdag middag is het drijfijs van den Rijn bij de Lorelei tott staan gekomen, zoodat zich daar een vaste ijsbrug heeft gevormd. De ijsvlakte, welke den geheelen Rijn bedekt, strekt zich tot bij Caub uit. Het geheele scheepvaartverkeer op den Rijn is gestag neerd. De temperatuur is vooral in de hooge bergstreken nog verder gedaald. De laag ste temperatuur heeft 12 graden beneden nul bedragen. Deze temperatuur is genoteerd t© Neu- haeusel in het Westerwald. Evenals in 'het jaar 1929 wordt ook de zen winter een grootsche ijshulpdienst met vliegtuigen georganiseerd voor de van het vasteland afgesneden Duitsche Noordzee- eilanden. Sinds Maandag worden reeds tus- schen Husum en het eiland Pellworm le vensmiddelen, medicamenten, post en ook passagiers vervoerd met een door de Luft hansa ter beschikking gesteld vliegtuig. Tusschen Wilhelmsbafen en Wanderoog is de ijshulpdienst eveneens ingesteld, oorts heeft de Lufthansa Woensdag een vliegdienst geopend van Norderney naar Langeroog en Spiekeroog. Zoodra het noo- dig zal zijn, zal deze dienst worden uitge breid van Husum uit naar de eilanden Amrum, Foehr en Sylt en van Norderney uit naar het eiland Juist. Bij aanhoudende vorst zullen' boven de Oostzee vliegtuigen nagaan hoe de ijsbe- weging is en langs welke wegen de scheep vaart ban worden gaande gehouden. Bo vendien zijn 29 vliegtuigen gereed om even tueel hulp te bieden aan ingevroren sche pen. In verschillende deelen van het Wnrtem- bergsche Oberland, speciaal in de omge ving van Ravensberg, hebben groote sneeuwverstuivingeii-net verkeer totaal on mogelijk gemaakt. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw meters hoog. Automobielen kunne er niet door ko men en in enkele gevallen moesten auto bussen uit de sneeuw worden gegraven. België. Naar y.it Brussel wordt gemeld, moest wegens ijsgang in alle kanalen tusschen Luik en Antwerpen het scheepvaartver keer worden gestaakt. Frankrijk. D.e laagste thermometers tand in Parijs was 16 gr. en de hoogste 27 gr. Fahrenheit. Ofschoon het dus flink koud is en dooiers van eieren, die in een buiten geplaatste provisiekast stonden, zijn bevroren, kan op de vijvers van het Bois de Boulogne toch nog geen schaats worden gereden, daar het ijs niet volkomen betrouwbaar is. In de Loire, de Saone en de Allier ligt veel drijfijs en vele kanalen zijn dichtgevro ren, zoodat de scheepvaart sterk belem merd wordt. Voor de bewoners van Marseille was het een ongewoon schouwspel, toen het plotse ling begon te- sneeuwen, iets wat daar slechts heel zelden gebeurt. De sneeuw bereikte zelfs een hoogte van 10 c.M. en vormde een belemmering voor het ver keer. Het eenige Franscho gebied, waar het niet vriest, is het eiland Corsica. Italië. De buitengewoon hevige koude houdt ook in Italië aan. Te Triest en Adelsberg werden temperaturen geregistreerd van 9 en 14 gr. beneden het vriespunt. De kust- dienst en het tramwegverkeer in Istrie is grootendeels gestaakt. Te Milaan en Bo- logne sneeuwt het. Te Palermo zijn twee personen dotrigevroen, van wie een oude vrouw. Joego-Slavië. De temperatuurdaling in Joego-Slavië houdt aan. In Montenegro heeft het zelfs 23 graden gevroren. Ook de Donau is vol drijfijs. Een Rcemeensch olietankschip werd lek geslagen en moest te Neusatz bin nen loopen Daar is gebleken, dat benzine uit het schip liep. Daar voor de overige in de haven liggende schepen groot gevaar voor brand bestond, moest het schip weer naar de rivier worden gebracht. Gevreesd wordt, dat de geheele lading verloren zal gaan. Bulgarije. Sind3 drie dagen woeden in Bulgarije hevige sneeuwstormen, welke op alle spoor lijnen, waar de sneeuw tot 3 M. hoog ligt, hevige vertraging hebben veroorzaakt. Op 5 lijnen moest het verkeer geheel worden gestaakt. Twee personentreinen moesten uit de sneeuw werden bevrijd. Het ver keer met Turkije kan slechts met groote moeite en ureniangë vertragingen, worden gaande gehouden. GASVERSTIKKING TE A'DAM. DRIE D00DEN. Tengevolge van .de groote koude is in de Crijnssenstraat 36 te Amsterdam een buis van de gasleiding gescheurd. Dit engeval beeft drie menschenlevens ge kost. De bewoner van de eerste verdieping van dit perceel hebben heden in den vroegen morgen de lucht van gas waar genomen. Een onderzoek van eiken be woner op eigen woning of wellicht een gaskraan openstond, bracht geen oplos sing. De bewoner avn de eerste verdieping heeft, teen de gaslucht toenam, alarm gemaakt. Hij heeft zijn bovenburen ge waarschuwd dat er iets bijzonders moest zijn. Ook is hij naar de bewoners van het benedenhuis gegaan, bewoond door den heer E. de Roos met vrouw en kind. Daar kreeg hij geen gehoor. Aan den achterkant hebben buren zich toen toe gang tot de keuken versohaft. Een ster ke gasluoht trad hen tegemoet en het bleek dat zich hier een drama had vol trokken. Op den vloer in de voorkamor die als huiskamer in gebruik is, lag de man, terwijl op een divan de vrouw lag met haar zoontje van 10 maanden in de ar men. Alle drie waren reeds overleden. Vermoedelijk zijn de Roos en zijn vrouw ook wakker geworden, maar toen reeds zoo zeer bedwelmd geweest door het gas, dat het den man niet meer is mogen gelukken de voordeur te bereiken en op weg daarheen is neergevallen. De vrouw heeft zich waarschijnlijk naar het kin derbedje begeven en is met het kind in haar armen bewusteloos op den divan, waar men haar gevonden heeft, neerge vallen. De slachtoffers zijn nog jongo menschen. De man, politieagent van be roep, is 33 jaar oud, zijn vrouw is 25 jaar. Bij onderzoek door de politie bleek dat onder den vloer in den gang de straatbuis van het gas gescheurd was. Het uitstroomende gas heeft zich door het geheele huis verspreid, maar natuur lijk ia hoofdzaak in het benedenhuis. De lijken van do drie slaohtoffers zijn over gebracht naar het Wilhelmina-gasthuis. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. Roemenië. Uit Boekarest wordt gemeld: Door de buitengewoo hevige en al dagenlang woe dende sneeuwstormen zijn ongeveer twin tig spoorlijnen onbruikbaar geworden. Dientengevolge zijn in de Dobroedsja ver scheiden steden en dorpen geheel van de buitenwereld afgesnedende lcvensmidde- lenvooizining verkeert ernstig in gevaar. Verscheiden goederentreinen en twee per sonentreinen zijn onderweg blijven steken de passagiers zijn blooteesteld aan honger en koude. Een personetrein, die in de sneeuw was blijven steken, werd door een bende uitgehongerde wolven overvallen. Slechts met de grootste moeite konden de pasagiers zich de roofdieren van het lijf houden. Ook op de Donau is de toestand uiterst critiek. Twee ijsbrekers, die trachtten een weg voor het verkeer vrij te maken, zijn in het ijs blijven steken. Op de Zwarte Zee ligt het scheepvaartverkeer geheel stil. Se dert verscheiden dagen zijn geen schepen meer uit de Roemeensch havens vertrok ken. Verscheiden malen zijn S.O.S.-seinen opgevangen, doch het is niet mogelijk de in nood verkeerende schepen te helpen. Polen/ Uit alle deelen van Polen komen berich ten binnen over groote koude en hevige vorst. In Suwalki wees de thermometer 30 gr., in Warschau 26 graden Celsius vorst aan. Rusland. Tengevolge van de buitengewone koude in Rulsand zijn in zestien steden alle scho len gesloten. Het geheele. verkeer heeft ern stig va nde vorst te lijden en tal van trei nen arriveeren met groote vertraging. Te Tsjoljabingsk in West-Siberië daalde de temperatuur tot 39 graden onder 0. Op sommige spoorwegen moest het verkeer ten ge\olge van den zwaren sneeuwval ge staakt worden. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Ernstige botsing in Dresden. Negen doo- den, elf gewonden. (2e blad). Do reeds binnengekomen uitslagen der lersche verkiezingen wijzen op een over winning van de Valera. (2e blad). Hoover betoogt, dat men moet terug- keeren tot den gouden standaard. (2e blad). BINNENLAND. Gasbuis te A'dam door de vorst gespron gen. Drie dooden. (1ste pag.). Groote brand te Tilburg. (Gem. Bor. 3de blad). Valsche muntersbende to Rotterdam ge knipt. (Geui. Ber. 3de blad). Vijf gewonden bij een mijnontploffing. (Gem. Ber. 3de blad). Er is een wijziging van de Winkelslui tingswet 1930 voorbereid, welke in hoofd zaak een verruiming beoogt van verkoop mogelijkheid in sommige bedrijven (con- sumpticzaken) op Zondag. (1ste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De Zesdaagsche te Brussel. (3de en 1ste blad). Diverse wedstrijden op de schaats. (3de en 1ste blad). BINNENLAND NAAR RUIMERE VERKOOPS MOGELIJKHEID? Wijziging der Winkelsluitings wet wordt spoedig ingediend. Resultaat van officieel on derzoek. De minister van Economische Zaken en Arbeid, mr. T. J. Verschuur, heeft in ant woord op schriftelijke vragen van mr. J. A. G. M. van He.lcnbcrg Hubar, lid van de Tweede Kamer, medegedeeld, dat het door hem ingestelde onderzoek naar de werking der Winkelsluitingswet thans is beëindigd. De overweging van de resultaten van het gehouden onderzoek heeft er toe geleid, dat een wijziging van de Winkelsluitingswet 1930 is voorbereid, welke in hoofdzaak een verruiming beoogt van verkoopmogelijk heid in sommige bedrijven (consumptieza ken) op Zondag. Het desbetreffend ontwerp van wet zal, naar de minister vertrouwt, binnenkort bij do Staten-Generaal kunnen worden inge diend. LOONSVERLAGING SPOORWEG PERSONEEL. Standpunt „St. Raphael". Woensdag 25 Januari vergaderde het Hoofd- en de Afdeclingsbesturen van den Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramweg personeel „St. Raphael" te Utrecht ter be paling van zijn standpunt ten aanzien van do voorloopige overeenkomst tusschen de Directie en den Pcisoneelraad der N.S. be treffende de aanhangige loonsverlaging voor het spoorwegpersoneel der N.S. Na een uitvoerige uiteenzetting door den voorzitter J. Hellemons die het advies van het Hoofdbestuur, aanvaarding van de overeenkomst, verdedigde en nadat 21 af delingsbesturen het woord gevoerd had den, bleek bij de stemming, dat, behalve de afdeelingen Rotterdam, Gouda, Kerkrade- R. en Alkmaar, alle overige afdeelingen zich voor het voorstel verklaarden.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1