DE ZILVERKONING WOENSDAG 25 JANUARI 1E33 DE I.EIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN KNAAPJE 0NnER VRACHTAUTO GEDOOD. Maandagavond is op de Nieuwstraat. neutrale weg. te Kerkrade, de 9-jarige knaap Billmann, een zoontje van een raadslid der gemeente Herzogenrath. ten gevolge van een aanrijding van een Duit» sche auto door een Kerkraadsihen vracht wagen. bestuurd door N.. onder de Duit- sche auto bekneld geraakt en gedood. Het lijkje is in beslag genomen. De Nederland- sche vrachtwagen reed door. BINNENSCHIP LEK GESLAGEN. Zinkende te Terneuzen binnengesleept. Maandagavond te ongeveer 8 uur is op de reede van Terneuzen het binnenschip „Strugcle for Life" trdens den zwaren Ocsterstorm lek geworden. Het schip was geladen met een lading superfosfaat en was on weg van Vlaardin- gen naar Veurne in België. De schipper Hertman en zijn familie hadden reeds bij tijds het schip met de sloep verlaten, waarmede zij naar den wal zijn gevaren. Het schip is in zinkenden toestand, doch behouden te Terneuzen binnengebracht door de twee sleenbooten „Kaymond" en „Charles" van de „Union". DOOR UITSCHIETENDE VLAM GETROFFEN. Te Bergen op Zoom heeft in de potasch- raffinaderijen aan de Noordzijdehaven een vrij ernstig ongeval plaats gehad. De onge veer 40-jarige arbeider Van Geel, die be last was met'de bediening van de stook- ovens, onderhield het vuur door het opwer pen. van kó en. Hiertoe moest hij een klein ijzeren grendelpoortje van den oven ope nen. Toen hij op een gegeven oogenblik we derom het deurtje opende om er ko en in te gooien, sloeg de vlam onverwaent naar buiten en trof den man in het gelaet. Hevig verschrikt en luid gillend stoof de m2n achteruit. Eenige arbeiders kwamen hem ter hulp terwijl eveneens de dokter werd ontboden. Deze was spoedig tei plaatse en oordee de overbrenging van het slachtoffer, wiens gelaat en hals ernstig waren ver brand en wiens oogen eveneens waren aan getast, naar het Alg. Burgergasthuis nood zakelijk. Het is mogelijk dat de man het ge zichtsvermogen zal verliezen. Zijn toestand is ernstig. Een onderzoek wordt ingesteld, meldt de „Tel." EEN DUBBELE ONTSPORING TE HAARLEM. In den afgeloopen nacht, even na 12 uur, zijn van een electrischen trein te Haarlem, ter hoogte van de Spaarnebrug, 2 wagons ontspoord. Op hetzelfde oogenblik ont spoorden van een anderen electrischen trein, ter hoogte van de centrale werkplaat-, bij wachtpost I, eveens een paar wagens. De oorzaak van deze merkwaardige ont sporingen heeft men nog niet kunnen vast stellen. De laatste trein, die uit Amsterdam te Haarlem aankomt, kreeg door deze ge beurtenissen een uur vertraging. Persoon lijke ongelukken zijn er niet bij gebeurd. EEN ONFORTUINLIJKE REIS. Na een moeilijke reis arriveerde te Urk de sleepboot „Breezand" van Koelcfs Sleepdienst te Rotterdam. De kapitein, de heer H. Mijer verklaarde, dat hij meer dan 6 uur gevaren had over een traject, dat men anders binnen de drie uur aflegt. Om 5 uur was men van Amsterdam vertrokken om de hier Zaterdagnacht binnengebrachte vrachtboot „Normandia" te halen, die zoo als men weet bij Schokland had vastgeze ten. Men slaagde er niet in door het ijs te breken. Na veel gemanoeuvreer, gelukte het de haven weer binnen te komen. Toen de booten gemeerd waren b'.eek dat de drinkwatertank van do sleepboot door een schok van de „Normandia" ingedrukt was. D:t moest dus eerst worden hersteld voor dat een nieuwe poging gedaan zou worden. Den volgenden dag hcopte men voor het donker Amsterdam te bereiken. „Tel." DE SCHEEPVAART IN HET IJSELMEER. De booten der Holland—Friesland—Gro ningen Lijn en der GroningenLemmer Stoomboot Maatschappij, die gisteravond op tijd uit Amsterdam zijn vertrokken en die resp. om vier uur en half twee in de haven van Lemmer werden verwacht, zipi nog steeds niet binnengekomen. De booten, die van Lemmer naar Amsterdam varen, bevinden zich allen in het ijs in de nabij heid van Marken. De ijsbreker „Daniël" van de firaia Goed koop te Amsterdam, is hedenochtend ter assistentie uitgevaren. De binnenbooten der Groningen—Lemmer Stoom vaartmaatschap pij, die gisterochtend van Groningen zijn vertrokken, zijn gistermiddag om 2 uur te Sneek aangekomen. Als de buitenbooten binnenloopen zal men van Sneek naar de Lemmer opstoomen. De ijsbreker „Daniël" van de Reedenj Goedkoop is gisteiavond om half tien in de Amsterdamsche haven teruggekeerd. l)e VERSCH GEKARND MET 25 0;0 „Daniël" is erin geslaagd de stooms"henen „IJsel", „Holland", „Friesland" en „Zuider zee". van de reederij Versehure Co., wei to bij Marken vastzaten, uit het ijs te bevrij den. De scheden zijn alle te Amsterdam aangekomen. Er zijn thans nog twee sche pen bij Marken ingevroren. Om vijf uur he denochtend zou de „Daniël" opnieuw uit varen om deze schepen, beide booten van de Holland—Groningen lijn, los te maken. De ijsbreker heeft moeilijk werk gehad, daar het ijs erg dik is. Op sommige plaat sen is het Meters hoog opgestapeld. MonnikendamMarken over het ijs. Het is thans mogelijk het eiland Marken over het ijs te bereiken, per schaats, sleede of ijsboot. OUDE VROUW IN BRAND. Kleeren in aanraking met de kachel. Gistermiddag omstreeks één uur is de 75-jarige wed. Van R. in haar woning, Breedstraat- 59 to Den Haag, doordat haar kleeren in aanraking met de vlam van een kachel kwamen, in brand gevlogen. Op haar hulpgeroep kwam een aldaar in een auto passeerende heer haar tc hulp en doofde de brandende kleeren met dekens. De oude vrouw, die ernstige brandwonden aan beide beenen heeft bekomen, is door den Geneeskundigen Dienst naar het zie kenhuis aan het Slijkeinde vervoerd. Haar toestand is vrij ernstig. UIT DE RADIO-WERELD Programma's van Donderdag 26 Januari. Huizen, 296 AL 8.00—9.15 KT.O, 10.00 NCRV, 11.00—2.00 KRO, Hierna NCRV. 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 10.15 Alorgendienst. 10.45 Gramofoonplaten. 11.30—12.00 Godsd. Halfuurtje. 12.15 Orkestconcert en Gramofoonplaten. 2.00 Handwerkcursus. 3.00- 3.30 Vrouwenhalfuurtje. 4.00 Bijbellezing met muzikale medewer king. 5.00 Pianorecital Chr. Kerper. 5.45 Cursus handenarbeid v. d. jeugd. 6.15 Causerie door P. de Zeeuw JGzn. 6.45 Knipcursus. 7.00 Journ. Weekoverzicht door C. A. Cpayé. 7.30 Politieberichten. 7.45 Ned. Chr. Persbureau* 8.00 Utrechtsch Chr. Mannenkoor o.l.v. P. Hespe. 9.00 Dr. J. A. Nederbragt: Het probleem v. d. arbeid. 9.30 Orgelconcert Jan Zwart. 10.30 Vaz Dias. 10.40—11.30 Gramofoonplaten. Hilversum, 1875 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Concert. Susj van der Chijs, piano, Alej. A. Wolters, zang en Egb. Veen, bege leiding. 11.00 Kook- en bakpraatje door Mevr. R. Lotgering-Hi lebrand. 11.30 Vervolg concert. 12.00—2.15 Het Ensemble Rentmeester en Gramofoonplaten. 2.30 Piano-recital Egb. Veen. 3.00 Naaicursus. 3.45 Gramofoonplaten. 4.00 Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Hollandsch halfuurtje. Sissy Kalker, zang en Egb. Veen, piano. 5.00 Verhalen voor groote kinderen door Ant. v. Dijk. 5.03 Uit Grand Hotel Central", Den Haag: Simon van Leeuwen en zijn orkest en het Ensemble Lismonde. 6.30 Sportpraatje H Hollander. 7.00 Viool-recital Boris Lensky. Aan den vleugel: Egb. Veen. 7.30 Engelsche les. 8.00 Va$ Dias. 8.05 Gramofoonplaten. 8.15 Mozartconcert door het Concertge bouw-orkest o.l.v. Ed. v. Beinum m.m.v. Rcb. Casadesus, piano. 9.00 Gramcfoonplaten. 9.15 Alozart-coneert door het Omroep orkest o.l.v. Alb. van Raalte m.m.v. Willy Domgraf Fassbaender, bariton en Hélène Cals. sopraan. 10.30 Gramofoonplaten. 10.40 Omroeporkest o.l.v. A!b. v. Raalte. 11.15—12.00 Gramofoonplaten. ca. 11.00 Vaz Dias. GARAGE-BRAND. Twee auto's verbrand. Vermoedelijk door kortsluiting is brand ontstaan in de garage van den heer Van Arkesteyn aan de Westgaag te Maasland. In een mjnimum van tijd waren de garage, een schuur en twee auto s een prooi der vlammen. De schade wordt door vorzekc- ring gedekt. FELLE BRAND TE ROTTERDAM. Gisteravond is in de oude binnenstad van Rotterdam weder een felle brand uitgebro ken. Omwonenden ontdekten het vuur in pand 13 aan het Hang, welk pand in ge bruik i3 bij de N.V. Het Lingeriehuis. De brand liet zich onmiddellijk ernstig aan zien, zoodat de brandweer met groot mafce- Daventry, 1554 Al. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, Berichten. 11.05—11.20 Lezing 12.20 Orgelspel R*eg. Foorfc. I.05 Midland Studio-orkest o.l.v. Fr. Can- te'l m.m.v. D. Shpwell, sopraan. 2.20 Voor de scholen. 3.20 Vesper. 4.10 Voor do scholen. 4.25 Emilie Colombo en zijn orkest. 5.35 Kinderuurtje. 6.50 Haydn trio's d. h. Boedapester Trio. 7.10; 7.40 en 7.50 Lezingen. 8.20 BBC-orkest o.l.v. V. Hely-Hutehin son. 9.20 Berichten en lezing. 10.00 Viool-recital Alfredo Campeli. 10.10 „In a Persian Garden', liederen cyclus van L. Lohmann door solisten (bas- tenor-ait en sopraan). 10.40 Vervolg viool-recital. 10.50 Kerkdienst. II.05 BBC-Dansorkest o.l.v. Henry Hall. 11.35 Ooggetuigen-verslag Bokswedstrijd. 11.4512.20 Dansmuziek (vervolg). „Radi o-P aru", 1724 M. 8.05 Gramofoonplaten. 12.50 Orkestconcert. 6.50 Gramofoonplaten. 7.20 „Iphigénie en Aulide", opera van Gluck (uit Berlijn). 9.35 Radiotooneel. Kalondborg, 1153 M. 11.201.20 Concert uit Rest. „Wivex". 3.20— 4.20 Jazzmuziek. 7.30—9.35 Radio-Symphonie-orkest m.m.v. koor en so-isten o.l.v. Reesen. Langenberg, 473 M. 6.25 Gramofoonplaten. 11.20 Populair concert. 12.20 Weragorkest o.l.v. Kühn, m.m.v. Jos. Schümmcr, tenor. 1.50 Gramofoonplaten. 6.50 dito. 7 20 Barbebleue", operette van Offen bach. Muzik. leiding: Kahn. Regie: Sturve. Ro m e, 441 M. 8.05 Symphonieconceit o.l.v. W. Janssen* Brussel, 508 en 338 M. 508 AL: 12.20 Gramofoonplaten. 1.30 Omroepklemorkest o.l.v. Leomans. 5.35 Gramofoonplaten. 6.35 Zang- en Piano-recital. 7.20 Gramofoonplaten. 8-20 Omroeporkest o.l.v. Pierre Afonteux. 10.10 'Reportage v. d. Zesdaagsche te Brussel. 10.30—11.20 Gramofoonplaten. 338 M.: 12.20 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 1.30 Gramofoonplaten. 5.20 Omroeporkest o.l.v. K. Walpot. 8.20 Populair programma m.m.v. orkest en solisten. Z e e s e n, 1635 M. 7.20 „Iphigenie in Au'is", opera van Gluck. M.m.v. koor en orkest o.l.v. Busch. 9.20 Berichtan en h'-erna tot 11.20 Dans muziek door orkest o.l.v. Baskini riaal uitrukte. Van perceel No. 13 sloegen de vlammen over naar het dubbele pand er naast, dat bij dezelfde N.V. in gebruik is. De panden worden gebruikt als kanto ren, magazijnen en ateliers. Een zeer groo te voorraad lingerie is verloren gegaan. Het blusschingswerk werd verricht met 11 stia- lon, waaronder een aantal van twee motor spuiten. De panden zijn aan do achterzij de, die aan het water van den Steiger grenst, het zwaarst beschadigd. Van pand 13 is de tweede etage en de zolderverdie ping totaal \ernield, van het dubbele per ceel er naast brandde de derde etage uit, terwijl de zolderverdieping en het dak ver nield werden. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. Op het terrein van den brand was o.a. aanwezig do bur gemeester van Rotterdam, die het blus schingswerk gadesloeg. WEET WAT U EET Laat dit nu eens goed tot U doordringen: „Weet wat U eer. Blue Band wordt bereid uit de allerbeste grondstoffen - 25°lt allerfijnste roomboter met 75°/0 Blue Band - volgens^en onge ëvenaard karnproces. De Blue Band-fabrieken staan steeds voor iedereen ter bezichtiging open. Gij kunt daar met eigen oogen v aanschouwen hoe Blue Band wordt bereid en met welke buiten- S gewone zindelijkheid alles wordt behandeld. Zegt U dit niets? Stet altijd Uw ontbijt, Üw koffietafel en Uw maaltijden onder de be- scherming van het Blue Band-meisje! Een verstandige huisvrouw heeft Cts. per altijd Blue Band in huis! Zij weet immers - bij ondervinding - dat zij niets beters kan koopen. In die huishoudingen is Blue Band 72 pondspakje moeders rechterhand! Koop uitsluitend Blue Band - niets anders! FEUILLETON. Uit het Engelsch van ALFRED WILSON BARRETT. 25) HOOFDSTUK XVIII. De oude Jaikes strompelde in den val lenden avond huiswaarts, zijn gerimpeld gezicht had een heel andere uitdrukking dan toon hij een uur geleden was uitge gaan. Zijn handen had hij diep in de zak ken en voor zich heen mompelend bag gerde hij moeizaam door de sneeuw. „Alet slimheid was er dezen keer ook al niets te verdienen. Geen rooie cent heb ik om thuis te brengen", bromde hij, toen hij de deur van het huisje openduwde en naar binnenstapte. Het was stil en donker, behalve een gloeiend kooltje in den haard. Een donkere gedaante kwam de kamer binnen. „Hé daar, wat doet u hier", riep hij. Hij zocht naar zijn lucifer en stak een kaars aan. Toen hij zag dat de onverwachte bezoe ker een forschgebouwde man was met een dikke, met bontgevoerde overjas aan en dat hij wit haar had. Het onderste ge deelte van zijn gezicht bleef verborgen door de kraag van zijn jas. Jaikes wachtte tot de vreemdeling zou spreken. „Ik vraag u wel excuus, dat ik hier bin nengekomen ben", snrak hij met een zachte diepe stem. „Toevallig liep ik dit huisje voorbij en daar ik veel voel voor de zieken en behoeftigen, kon ik de verleiding niet weerstaan, even naar binnen te gaan. Dat kleine jongetje in die slaapkamer daar is heel ziek. Is hij onder doktershanden 1 U moet hem de beste verpleging geven die mogeliik is en hij moet versterkende mid delen hebben." Vol verbazing hoorde Jaikes hem aan. „U hebt het maar voor het zeggen", zeide Jaikes geprikkeld. „Maar waar moet het geld vandaan komen?" De ander maakte een gebaar om zijn portemonnaie voor den dag te halen, doch hij scheen zich opeens iets te herinneren. „Ik zal alles betalen wat noodig is", zei hij ten slotte, .,ik heb zoo juist al het geld. dat ik bij mij had uitgegeven, doch u kunt mij de rekeningen laten sturen. Mijn adres is John Franklin, Kassington Gardens Avenue te Londen. Jaikes schudde bedenkelijk zijn hoofd. „Denkt u maar niet dat de leveranciers mij een pond thee of koffie of brood zul len leveren als ik hen zeg ,,'t is voor re kening van mijnheer Franklin Kensington Gardens Avenue, Londen", bromde de oude. Doe nu maar wat ik je zeg, je zult zien dat het best in orde komt." „Wie is die mijnheer John Franklin dan" vroeg Jaikes, die nog lang niet overtuigd scheen. Hij hield de kaars vlak bij het gezicht van den vreemdeling en keek hem scherp aan De ander sloeg zijn kraag neer, en deed zijn das af. „Meneer Will", stamelde de oude man ontzet, ..meneer Will, uit den doode opge staan 1 Bent u het werkelijk, meneer? Zegt u toch dat u het bent. Ik heb u nooit zoo gezien met dat witte haar! en ik heb niet beter geweten dan dat u verongelukt was Denver legde de hand op den schouder van den ouden man. „Ja, Jaikes, ik ben het werkelijk, ik benteruggekeerd van den dood. Mijn vrouw", vroeg hij gretig, „hoe gaat het met haar? Heeft zij veel geleden?" spreekt zij wel eens over mij?" Jaikes staalde h em aan met een ge zicht waarop vreugde en smart te lezen stond. „O, meneer Will", hernam hij, „ik kan u niet zeggen hoe moeilijk mevrouw het gehad heeft. Het was een harde bittere stri:d maar zij heeft haar verdriet dapper gedragen, O. meneer, u bent juist op tijd gekomen wij hadden niets meer te eten." „Jaikes, beste jongen, dat is nu achter den rug", zei hij eu voor het eerst was er een opgewekte klank in zijn stem, ,.ik ben nu rijk. heel rijk zelfs. Toen ik uit Enge land vertrok, ben ik naar Amerika ge gaan. raar do zilvermijnen van Nevada. In het begin had ik het zwaar te verant woorden. ik kon jelui maar weinig geld sturen, ik verhongerde zelf bijna. Alaar op een gelukkige dag, ontdekte ik een zilver ader, en nu bezit ik meer geld dan ik kan tellen, ik heb een half jaar geleden dui zend dollar gestuurd, hebben jullie die niet ontvangen „Neen, meneer Will, was dat maar waar geweest", zuchtte Jaikes. „maar wij zijn zoo dikwijls van adres veranderd, omdat.. Hij zweeg en keek naar zijn meester. wie-,s gelaat pijnlijk-nerveus ve:trok. „Ik begrijp het", sprak Denver, „die el lendige geschiedenis werd natuurli'k tel kens weer opgehaald en dan had mijn vrouw zeker reen leven." „Oh, meneer", riep Jaikes die geen moei te meer deed zijn tranen te bedwingen. ,.U zoo te zien terugkomen is te veel voor een ouden man als ik. Ik kan mijn oogen nog niet gelooven, wat zal mevrouw geluk kig zijn." „Zij mag er niets van weten, Jaikes", zei Denver haastig. ,,AIag ik haar dan niets zeggen, meneer Will?" „Neen Jaikes. nu nog niet, maar ver geet dit niet. Ik ben naar Engeland terug gekomen, met één doel: haar gelukkig te maken." „Alaar meneer Will, na al die jaren zult u nu toch wel in veiligheid zijn?" Denver bleef even buiten de huisdeur stil staan. „Neen Jaikes", antwoordde hij somber. „Ik zal pas vrij zijn, als ik voor mijn misdaad geboot heb. Dan eerst zal ik veilig zijn. Wil je wel gelooven, Jaikes, dat ik mij wel honderd maal heb voorgeno men, mezelf aan te geven, maar steeds werd ik weerhouden door de gedachte dat ik dien vreeseliiken nacht niet aansprake lijk was voor mijn daden." Dc oude man zuchtte zwaar. „Och, meneer Will", smeekte hij, „mag ik mevrouw dan niet alleen vertellen, dat u leeft Als zij dat eens wist „Nog niet, Jaikes", sprak Denver ern stig, „luister eens goed naar mij. Je moet mijn vrouw uit deze armoede halen en haar terugbrengen naar haar eigen huis. waar ik haar ontmoette toen ze nog een meisje was en waar wij samen gewoond hebben toen wij pas getrouwd waren. Breng haar daar terug en geef haar alles wat voor geld te koop is, en dan. als zij weer vroolijk en tevreden is. zal ik beslis sen of ik in haar leven kan terugkomen. Beloof mij dat je haar in dien tusschentijd niets zult zeggen, beloof me dat!" De oude man keek zijn meester aan met de oogen van een trouwe hond „Alaar dat spreekt vanzelf, meneer Will", stamelde hij. „En nu Jaikes", vervolgde Denver, „zou ik haar zoo vreeselijk graag even zien. Daar kan jij toch wol voor zorgen, hè Jai kes Zoo, dat ik zelf niet gezien wordt." Jaikes gezicht klaarde op. „Dat is gemakkelijk te doen", zeide hij. „Als u daar in den schaduw bij dat raara blijft staan, zult u haar kunnen zien en hooren spreken. Het raam is gebroken, zoodat u alles er door heen zult kunnen ve-staan. En zij, zij zal niets weten." Denver gaf den ouden man een hand, toen hij hem naar het raam volgde. „Beste Jaikes", mompelde hij, „wnt ben ik je dankbaar dat je mijn vrouw niet in den steak hebt gelaten, ik z.al je dat nooit kunnen belooncn." „Stil nu, meneer Will, spreekt u daar niet over." antwoordde de man. U weer te mogen zien, is al belooning genoeg voor mij. Ik heb altijd volvehoudcn, dat u te rug zoudt komen, altijd." Lichte voetstappen kraakten .in do droge sneeuw. E?n slank figuurtje liep door den lichtbundel, die door den brandenden lan taarn over de straat geworpen werd. Den ver trok zich schielijk in de schaduw bij het raam terug en pakte Jaikes bij den arm. Met brandende oogen zag hij hoe zijn vrouw de straat overstak en het armzalig huisje binnen stapte. (Wordt vervolgd)-

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9