WOENSDAG 25 JANUARI 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 BUITENLAND VOLKENBOND DE RAAD WEER BIJEEN. Rapport der mandaten-commissie. Na de opening van de zeventigste zit ting van den Volkenbondsraad in geheime vergadering gine de openbare zitting, on der voorzitterschap van den kabinetschef van Mussolini, baron Aloisi, over tot de behandeling van bet rapport der manda- tencommissie, dat werd uitgebracht door don rapporteur dezer commissie, den Tsjecho-Slowaakschen minister van bui- tenlandsche zaken, Benesj. Engelands geschil met Perzië. De Volkenbondsraad heeft verder den Tsjechischen minister van Buitenlandsche Zaken Benes benoemd tot rapporteur in het geschil tusechen Groot-Brittannië en Perzië over de opzegeing der Perzische concessie aan de Anglo-Persian Oil Com pany. Hij heeft opdracht zich in verbin ding te stellen met de beide partijen en den Volketibondsraad rapport uit te bren gen. De zaak zal Donderdag voor den Raad komen. De Perzische delegatie te Genève heeft gisteren reeds eenige van de argumenten bekend gemaakt, waarmede zij do opzeg ging wil rechtvaardigen en do opvatting staven, dat do Volkenbond niet bevoegd is de kwestie te behandelen, omdat do maat schappij zich tot Perz-sche gerechtshoven had moeten wenden. Het schijnt echter, dat tal van verklaringen, die in het me morandum der Perzische regeering zijn vervat, berusten op misverstandenmen hoopt dat de meeste geschilpunten na toe lichting in de verzoenende sfeer van den Volkonbond spoedig opgehelderd zullen zijn. DE 40-UREN-WEEK. Resolutie der technische conferentie. De technische conferentie voor een 40- urige werkweek nam gisteren met 35 te gen 2 en 18 stemmen blanco een resolutie aan, volgens welke de gemiddelde werk week niet langer mag zijn dan 40 uur. met uitzondering van eenige gevallen, die in de conventie vastgesteld zullen worden. Met 36 tegen 2 stemmen en 16 blanco werd het principe aanvaard van de beperking van bet aantal overwerkuren. Over eenige andere voorstellen kon niet geldig gestemd worden, omdat het ver- eisebte quorum ontbrak. ONTWAPENING CONTROLE OP BEWAPENING. Een overeenkomst te Genève aangenomen. Het presidium van de ontwapenigscon- ferentie beeft gistermiddag do overeen komst over internationaal toezicht op de vervaardiging van wapenen aangenomen mot inbevrip van het recht tot onderzoek. Duitschland, Italië, Engeland en enkele andore staten maakten voorbehoud. .Duitschland maakt de aanvaarding van de overeenkomst afhankelijk van het aanne men eener definitieve ontwapeningsover eenkomst. Op vet langen van Amerika heeft bet praesidium nog een bepaling goedgekeurd, volgens welke een staat tegen zich zelf het instellen van een onderzoek kan ver langen Bij de beraadslagingen werd er op ge .wezen, dat toepassing van dezen maatre gel nuttig kan zijn, als onware geruchten verspreid worden. DUITSCHLAND D.-NAT'ONALE AANVAL OP VON SCHLEICHER. Kabinetswijziging gesischt De Duitsch-nationale Rijksdagfractie pu bliceert een motie, waarin wordt gezegd, dat ter overwinning van den in Duitsch land bestaanden noodtoestand een prin- eipieele beslissing wordt vereischt met betrekking tot een reeks vitale kwesties der natie. Speciaal is, aldus de motie, een doortastende onlossing der economische problemen noodzakelijk. Te dien einde zal een alcehee'e reorganisatie van het rijks kabinet moeten plaats vinden, ten einde uniformiteit en kracht van het regeerings- beleid te waarborgen. De onderhandelingen, waarmee na het aftreden van het kabinet-von Papen een aanvang is gemaakt zoo gaut de motie voort duren reeds veel te lang, dan dat zij bij het vo'k nog weerklank zouden kun nen vinden. De politek van uitstel en aar zeling bergt het gevaar in zijn, dat alle symptomen voor een verbetering der con junctuur waardeloos worden. De bestaan de, toch reeds ernstige tegenstellingen worden voortdurend grooter. De situatie, waarin het Duitscbe volk verkee:t, kan verbeteren, zoolang niet de productie, en daardoor ook de arbeid en de koopkracht zich in stijgende lijn gaan bewegen. Deze princioeele opvatting treedt noch in de maat egelen noch in de econo mische politiek der rijksregeering aan den dag. Integendeel wordt de economische po litiek steeds duidelijke volgens socialis- tisch-internationalo beginselen gevoerd. De verdenking wordt steeds grocter, dat de huidige rijksieeeering slechts de liqui datie der autoritaire staatsgedachte be oogt. Het falen der regeering heeft groeien de teleursteiling en tegenstand ten gevolge gehad. De Rijksdagfractie der Duitsch-na tionale partij wenscht opnieuw to verkla ren, dat slechts door een sterke bewind voering de staats- en economische crisis overwonnen kan worden. De hoofdinhoud dezer motie is reeds Zate.dag j.l. ter kennis van rijkskanselier von Schleicher gebracht. SPANJE DE BOMMEN F A3 RIEK BIJ BARCELONA. Naar de correspondent van ,E1 Debate"1 uit Bacelona meldt, heeft de politie in een ijzersmelterij te lgualada, waar, zooals be kend, ruim £000 bommen gegeten werden, zeer belangrijke documenten gevonden, waardoor het mogelijk is vast te stellen, well.e relaties de eigenaar der bommenfa- briek, een zekere Guillen, met de anarchis tische groepen onderhield. De politie heeft verder een boekje in 'beslag genomen, dat het zegel draagt van de „Gran Logia Masonica Espanola" en dat den l?en Maart 1913 aan Guillen is uitgereikt. Uit den inhoud van het boekje blijkt, dat Guillen lid was van de „Logia Adelante-Valls-Barcelona 8", met de sym bolische benaming van „Antelmo Lorenzo, derde graad". Sinds 1917 stond Guillen bij do politie als militant anarchist bekend. De politie heeft verder vastgesteld, dat de bommenfabriek zonder groote voor- zorgsmaat:egelen werkte. De bommen, hoewel niet geladen, lagen gewoon bui. ten opgestapeld, zonder dat het publiek zich er rekenschap van gaf, waarvoor zij moesten dienen. De arbeiders in de fabriek wisten niet beter of de ijzeren voorwerpen, welke zij goten, moesten dienen als autoremmen. De politie kan thans bewijzen, dat den 13en Augustus van het vorig jaar uit lgua lada een auto met duizend bommen naar Vilanova en GcJtru is vertrokken, waar de bommen werden ingescheept met bestem ming naar Noord-Spanje. Eigenaardig is, dat het bommentype. dat in de frbriek van Guillen vervaardigd werd, geheel verschilt van de talrijke bom men. welke bij de jongste onlusten in be- -latr werden genomen. Naar verluidt heeft de politie in Hos- litalet een familielid van Guillen gearres teerd, die daar bezig was een huis te hu ren. om er een filiaal der bommenfabriek te vestigen. De arbeiders, die bij Guillen in dienst waren, zijn inmiddels op vrije voeten ge steld. Maatregelen der regeering. Naar de Madrilleensehe correspondent van ,,E1 Mati" meldt, pubilceert de staats courant een decreet, volgens hetwelk dra-* gen van wapens buitenshuis zonder verlof, gestraft wordt met een maximum-gevange nisstraf van twee jaar. Het bevaren van wapens zonder verlof wordt gestraft met 2 h 4 jaar gevangenis straf en een geldboete van duizend tot tienduizend peseta's. Als opslaz van wapens wordt beschouwd een huis of ander gebouw, waarin meer dan drie wapens zonder verlof bewaard worden. Het decreet is uitgevaardigd naar aan leiding van de jongste anarchistische on lusten. AMERIKA DE V.S, EN HUN DEBITEUREN. Praten na betaling, Roosevelt heeft den minister van Buiten landsche Zaken, Stimson, gemacht.gd rege lingen te treffen voor afzonderlijke confe renties met de debiteurennaties, die tot dusver haar betalingsverplichtingen jegens dte Ver. Staten hebben veivu.d en nu ver zoeken haar gelegenheid te geven om de ltwesiie van schuldenherziening te bespre ken. Men verwacht thans, dat binnenkort ook Isjechoslovakije, tinland, Letland en Litauen, die evenals Engeland en Italië den 15 December-termijn hebben betaald, zu len worden uitgenoodigd tot onderhan delingen over het schuldenprobleem. Een dergelijke uitnoodiging is. zooals men weet, reeds gericht tot Groot-Brittannië en gis teren cok aan Italië. Wat de uitnoodiging van Amerika aan ItaLë betreft, deelde minister Stimson méde, dat hij overeenkomstig de hem door Roosevelt gegeven machtiging den Ita iaan- sehen gezant te Washington, Rcsso. er van heeft verwittigd, dat Roosevelt de Italiaan- sche regeering uitnoodigt een delegatie te zenden voor het bespreken van de schulden en de daarmede verband houdende proble men. De Amerikaansche regeering verzoekt echter deze delegatie eerst af te vaardigen, nadat de onderhandelingen met de Brits"he delegatie min of meer zijn beëindigd. Dit berust op Rooseve t's wensoh om de bespre kingen met de verschillende landen streng gescheiden te houden en eiken schijn van een Europeesch eenhe:dsfront te vermijden. De cfficeele uitnoodiging aan Italië vormt het eerste officieele contact tusschen de beide landen ten aanzien van de herziening der schulden. B0LIVIAANSCH SUCCES IN DEN CHACO. De Bo'.iviaansche generale staf heeft of ficieel medegedeeld, dat de Boliviaansche troepen onder bevel van den voormaligen Duitschen officier, generaal Hans Kundt, een groote overwinning in den Gran Chaco hebben behaald door de inneming van drie forten in de vuurlinie, waardoor men een zere gunstige posit:© heeft veroverd tegen over de Paraguayaansche forten langs den oop van de Pilcomayo. De Boliviaansche generale staf verklaart tevens, dat het Pa raguayaansche communiqué, waarin van onlangs behaa'de overwinningen en zware verliezen der Bolivianen wordt gesproken, op louter fantasie berust. Van Boliviransche zijde wordt verklaard, dat het bombardement in den Aya a sector van het frent den Paraguayanen 1500 doo- den en 2000 gewonden heeft gekost. BUITENL. BERICHTEN KOU OVER EUROPA. In Roemenië sneeuwt het thans onafge broken sedert twee dagen. Het spoorweg verkeer is geheel ontredderd. Geen -Ier spoorwegen, die Moldavië met de hoofd stad Boekaiest verbinden, is meer in be drijf De haven van Braila is toegevroren. Uit Hamburg wordt gemeld dat de Elbe toegevroren is en thans tevoet kan worden gepasseerd, betgeen slechte zeer zelden not geval is. In Karinthie zijn twee touristen door een lawine bedolven. Een reddingvkolonne ia vertrokken om hulp te verleenen. Ook in Tirol is een skilooper door een lawine bedolven. Naar verder uit Belgrado wordt go- meld heeft het in geheel Zuid Slavië heng ges-eeuwd. In en om Belgrado ligt de sneeuw 50 c.M. hoog. Een trein van Zagreb naar Split is t«nge\olge van de sneeuwop- hoopingen ontspoord. Gelukkig zijn geen slachtoffers te betreuren. Uit Luik wordt door den dienst der scheepvaart gemeld, dat tengevolge van den ijsgang de scheepvaart op het vertak- kingskanaal naar Beverlo en Hasselt is on derbroken. Ook de Maas heeft reeds veel ijs. De ijs- schollen hebben zich vooral op-gestapeld öij de sluis van Tailfer, waar de rivier reeds dicht ligt. Te Walgappe (Profonde Ville) blijft nog slechts een smalle vaargeul over tveechei» de ijsschollen. Stroomopwaarts van de sluis bij La Plante ligt do Maas zoo goed al* dicht. Na den hevigen sneeuwval van de vorige week, is het in Zuid-Beieren thans nog zeer koud. In de hooge bergstreken is het even wel intus-schen wat minder koud geworden. De laagste temperatuur is Zaterdag ge noteerd; deze bedroeg toen 27 graden on der nul. Dinsdag vroor het nog slechts 14.6 graden. In geheel Frankrijk heerscht strenge vorst, die in verscheide-e streken met he vigen sneeuwval vergeze'd gaat. Te Mar seille ligt de sneeuw 510 centimeter dik. In de buuTt van La Rochel'e zijn tenge volge van den strengen vorst drie personen doodgevroren. BULGAARSCHE HAVENSTAD IN VLAMMEN. Met vernietiging bedreigd. Naar uit Sofia wordt gemeld, is in de havenstad Meaembrija aan de Zwarte Zee een reusachtige brand uitgebroken, die de ge..eele 6tad met vernietiging bedreigt. Ofschoon bovenmenschelijke pogingen in het werk worden gesteld, om het vuur meester te worden, was men hierin tot laat in den avond nog niet geslaagd. Aangewak kerd door den wind, breid-de do brand Z'ch integendeel in den namiddag nog voortdu rend uit, terwijl de vlammen ook telkens weer oplaaien op plekken, waar men reeds meende den brand te hebben bedwongen. De geheele bevolking der stad is op de been en ook diegenen, wier huizen tot dus ver gespaard zijn gebleven, durven er met in terug keeren. BRAND IN EEN KOSTSCHOOL. Het vroegere Hotel Byron. In den afgeloopeu nacht ontstond brand in het vroegere HoteJ Byron, waar Lord Byron eenigen tijd heeft gewoond, te Vi'- léneuve aan het Meer van Genève, waarin thans een opvoedingsinstituut voor jonge Engelschen is gevestigd. Het vuur greep snel om zich heen en het drie verdiepingen hooge gebouw werd geheel een prooi Ier vlammen. Üp het oogenblik van den brand bevonden zich in het hoofdgebouw 27 leer lingen, terwijl de anderen zich in de oij- gebouwen ophielden. Alle leerlingen kon den zich tijdig redden. De materieele schade worde geschat op ongeveer een millioen franc. BRAND IN DE HAVEN VAN HAMBURG Motorschip in vlarrrren. Aan boord van het in de haven van Ham burg voor anker liggende, met kopra eti rubber geladen motorschip „Alsia" is gis teravond door tot dusver onbekende oor zaak brand in de lading uitgebroken. Het vuur greep met groote snelheid om zich heen. Op het oogenblik is men er nog niet in geslaagd, de vlammen meester te wor den. De „Alsia", een boot van 5812 bruto-re- gis eiton, vertrok op 16 dezer van Londen met bestemming naar Kopenhagen. De boot is het eigendom van de in laatstge noemde stad gevestigde Oost-Aziatische reederij. HET HEILIG JAAR. Goedkoops vervoertarieven en speciale diensten voor de pelgrims naar Rome. De centrale commissie voor de viering van het aanstaande Heilig Jaar heeft, naar Kipa uit Rome meldt, tot betere verdeeling der werkzaamheden speciale sub-commis sies gevormd, o.a. voor de financiën, het verkeer, de pers, enz. De administratie der Ifcaliaansche staats spoorwegen ©enerzijds en de directies der verschillende scheepvaartmaatschappijen anderzijds hebben speciale diensten geor ganiseerd, om den pelgrims aan do sta tions van Rome en in de havenplaatseu alle gewenschte inlichtingen te verstrekken. Bovendien zijn de vervoertareven voor de pelgrims aanzienlijk verlaagd. Om het bezoek aan de vier patriarchale baselieken van Rome, dat voorgeschrevea is. om den jubileumaflaat te verdienen, te vergemakkelijken zullen op varzoek van het ministerie van verkeerswezen de auto- busmaatschappijen van Rome de pelgrims van hun hotels laten afhalen, zoodat ut bijzondere verkeer zal kunnen worden ver werkt, zonder overbelasting der stedelijke lijnen. De pelgrims zullen hiertoe ook te Rome speciale biljetten ontvangen. GEVANGENE WEGENS HELDHAFTIG GEDRAG VRIJGELATEN. De Canadeescbe politieautoriteiten heb ben een gevangene in vrijheid gesteld we gens zijn heldhaftig gedrag, toen het vlieg tuig. waarmede hij vervoerd werd. in het hooge Noorden van Canada verongelukte. Het vliegtuig, dat bestuurd werd door de.i bekenden oorlogvlieger Bill Spence, ver voerde behalve den gevangene nog dro passagiers. Nabij Northlands in Noord-Manitoba stortte het vliegtuig ten gevolge van eau motordefect omlaag. Spence werd *op slag gedood en de passagiers bekwamen ver wondingen. De gevangene wist zich, hue wel zijn enkel gebroken was, uit het wrak te wringen en slaagde er in, de passagiers te bevrijden en tegen de barre koude te beschermen. Daarna strompelde hij »n weerwil van den feilen storm naar da dichtstbijzijnde Indiaansohe nederzetting, waar hij maatregelen trof voor het verlee nen van hulp aan de achtergebleven passa giers, wjer leven zoodoende kon worden gered. Als belooning voor zijn moedig ge- drag werd de man onmiddellijk in vrijheid gesteld. SCHRIFTELIJKE CURSUSSEN IN GEVANGENISSEN. Een merkwaardig stel docenten. Riohard Loeb, de student, die eenige ja ren geleden te zamen met Nathan Leopold, werd veroordeeld tct 99 jaren gevangenis straf, wegens moord op de jeugdigen Bon ny Franks, is than6 directeur en leeraar van het instituut voor schriftelijke cursus sen voor do gedetineerden in de beide $e vangenissen van Illinois. Zooals men zich zal herinneren begingen de beide studen ten Loeb en Leopold den moord om de sen satie van een „volmaakte misdaad" te be leven. Het instituut, dat Loeb thans heeft op gericht. beoogt, gedetineerden, die gymna siumopleiding hebben genoten in staat «e stellen een academiscben cursus te volgen. Geen van de deelnemers zal dn meer dan drie vakken tegelijk mogen studeeren, en zij mogen niet in persoonlijk contact komen met de professoren. Het instituut telt reed? 28 leerlingen en 64 andereq hebben zich la ten inschrijven. Loeb, die op dit denkbeeld gekomen ie. doceert zelf de Engelsche taal, geschiedenis en Spaansch. Zijn medewerkers zijn: Ed ward (Toddy) Dillon, oen diamantdief, die tot 20 jaar ie veroordeeld wegens beroo- ving. Mark Cettinger, professor in de wia- kunde, die veroordeeld is wegens afper sing, en Joseph Pursifull, die wegens onL- voering 5 jaar gevangenisstraf moet uitzit ten en les in Latijn geeft. De di ectiea van do gevangenissen verklaren zeer met bet. plan te zijn ingenomen. Het is ean oplos sing voor het vraagstuk, hoe de gevange nen hun tijd moeten vullen. Gevangene doodgemarteld. Verleden week heeft een proces tegen een inspecteur van politie en drie politie beambten te Kowel in Wolhy.nië in groote mate de aandacht van het publiek getrok ken. De politiemannen werden er van be schuldigd, een gearresteerden boer, die on der verdenking van moord op een agent in voorarrest zat, te hebben doodgemar teld. Het proces bevestigde de juistheid van de aanklacht. De inspecteur werd ver oordeeld tot 12 jaar. een der agenten tot 10, de beide anderen tot 3 jaar tuchthuis straf. Aanval op gevangenicapothcker. In do gevangenis te Colombo is 't tot muiterij gekomen; welke echter slechts van korten duur is geweest. De ongeregeld ie- den begonnen met een aanval op den ge vangenisapotheker, die met een ijzeren staaf een klap op het hoofd kreeg. Toen echter de gewapende macht en de inspec teur-generaal der gevangenis ten tooneelo verschenen, was de orde spoedig hersteld. LAND- EN TUINE0UW KEURING TE VELDE VAN NARCISSEN Het vorige jaar zijn uit Ter Aar, Roe lof arendsve^n en omgeving Narcisbollen naar het buitenland verzonden. Door de bijzondere omstandigheden, waaronder toon deze uitvoer plaats vond, kon niet voldaan worden aan de eisch, die bij den uitvoer van Narcisbollen gesteld moet woe den, namelijk dat deze in den groe.tijd te velde waren onderzocht op de aanwezigheid van aaltjesziekte. Ten einde moeilijkheden te voorkomen, deei ik hie. bij aan belenghebbenden mede, dat thane do in Ter Aar, Roelofarends- veen en elders geteelde Narcisbollen, d»e uitgevoerd zullen worden, niet meer afge weken kan worden van de eisch, dat de partijen bij onderzoek te velde vrij zijn bevonden van aalt^esziekte, zoodat hec wenschelijk is, 'dat alle Narcissen te veldo worden gekeurd. Deze keuring geschiedt, in overleg met mij, door de keuringsdienst van de Vereeniging de Narcis. Belangheb benden kunnen zich dos, voor de uitvoe ring dezer keuring, tot onzen keurings dienst, waarvan het secretariaat te Voor hout gevestigd, wenden. De Inspecteur. Hoofd van den ^"intenziektenkundigea Dienst, N. v. POETEBEN. WIJZIGING DER TARWEWET. STANDPUNT VAN DE REGEERING. Niot de bedoeling het rr.aai- percentage dadelijk op 40 te brengsn; voor.oopig lager per centage. Ten aanzien van de bezwaren door eeni ge leden van de Eer6te Kamer geuit tegen de voorgeste.de wijziging van de Tarweweb, merkt de regeering in de Memorie van Ant woord op, dat dit wetsvoorstel slechts de gelegenheid geeft Bet maalpercentage op 40 te brengen. Dat wil niet zeggen, dat het de bedoeling is om het maalpercentage da de ijk op 40 te bepalen. Voorloopig kan met een lager per centage worden volstaan, terwijl het moge lijk zal zijn tevens esn z.g. vita-prijs eenigs- zins te verlagen, zoodat niet gevreesd be. hoeft te worden voor een stijging van den broodprijs met. ten minste 2 cent. De mi nister meent dat met de stijging van den broodprijs van ongeveer 0.7 cent zal kun nen worden voldaan. Het is zonder eenigen twijfel te betreu ren, zoo schrijft hij, dat deze stijging of beter het tot stilstand komen van in den laafcsten tijd merkbare daling van dien prijs mede lasten oplegt, aan de minder-draag- krachtigen. Evenwel mag niet worden ver geten, dat de tegenwoordige omstandighe den den prijs der grondstoffen voor de eerste levensmidde en sterk hebben doen dalen. Had de regeering niet ingegrepen, dan zou dit ten gevolge hebben gehad dat het meerendeel der landbouwers den strijd om het bestaan n:et had kunnen volhouden. Zoowel by den richtprijs van de Tarwewet als bij dien van de Crisiszuivelwet en de Crisisvarkenswet heeft altijd het streven voorgezeten tïen consument niet al te zwaar te belasten. Zelfs na de wijziging z&l de prijs der tarwemelange lager zijn dan deze was vóór den wereldoorlog. De minister meent dat, waar de Tarwe wet ook een element van algemeenen steun aan het akkerbouwbedrijf in zsch draagt, de prijs van 12 zeer zeker te verantwoor den is. Zonder eenigen twijfel heeft de Tar wewet aanleiding gegeven tot een uitbrei ding van den tarweverbouw. Dit is niet te verwonderen, daar tarwe thans een der weinige gewassen op de kleigronden is, die nog een loonende teelt beloven. Ten einde uitwassen te voorkomen dient de beperking tot een derde van de totale oppervlakte van een bepaald bedrijf. De minister moet de leden, die meenen, dat dit wetsontwerp de eerste stap is om Nederland te brengen op den weg naar autarkie tegenspreken. Er is hier geen sprake van een incidenteele beslissing ten aanzien van een belangrijke wijziging in het regeeringsbeleio op economisch gebied. Het betreft hier alleen een maatregel, wel ke beoogt in de uiterst benarde positie van den akkerbouw dezen wat meer steun te geven. In hoeverre Nederland den weg van autarkie zal mceten opgaan is geen vraag stuk dat bij d;t wetsontwerp aan de orde is. Met zekerheid kan wel worden gezegd dat Nederland nooit vrijwillig den weg naar autarkie op za. gaan. Tarv.cproductie overal onvoor* deelig. Met vrij groote zekerheid kan worden aangenomen dat geen enkel land thans met eenig voordeel tarwe zal kunnen producee- ren. Mocht dit hier en daar toch het geval zijn, dan zal 'zulks adeen mogelijk zijn ten koste van arbe:dsloonen, waarbij de in Ne derland geldende basis in geenerlei opzicht kan worden vergeleken. Den leden, die vreezen, dat door de bovenbedoelde ver- .enging van de Tarwewet de Nederland- sche landbouw te veel zal worden gedre ven in de richting van een blijvende uitbrei ding van de tarweteelt, antwoordt do mi nister dat de Tarwewet zelf voldoende waarborgen biedt dat zij niet zal worden gecontinueerd, indien zu ks niet volstrekt noodzakelijk is. Het is echter met het oog op de rust in het landbouwbedrijf wensche lijk dat de landbouwers voor meer jaren hun bouwplan kunnen opmaken. De erva ringen, welke d:t jaar ziin opgedaan met het plaatsen van een rij groote hoeveel heid vrije tarwe op de Neder andsche markt, hebben wel aangetoond dat een steun in den vorm van een tee'.tpremie zoo als bepleit is, grocte moeilijkheden ten aan zien van den afzet met zich kan brengen. De vrees dat de steun welke thans wordt verleend, niet kemt bij degenen voor wie hij bestemd is, behceft niet te worden gekoes terd. De ervaring heeft geleerd dat de ad ministratiekosten voor zoover, ze het re- geeringsbureau betreffen niet meer hebben bedragen dan ten hoogste 10 cent per 100 K.G. geleverde tarwe, terwijl de kosten van tarwecentrale en gewestelijke organisaties ongeveer 0.20 per 100 K.G. bedragen. De minister meent dat het heffen van een in voerrecht op de buitenlandsche tarwe, zco- als door enkele leden werd bep eit, ten ge volge zou moeten hebben dat de productie- voorwaarden voor andere takken van den landbouw zouden verzwaard worden. Dit zou in wezen beteekenen een gaan in de rich ting van autarkie. De minister acht het juist een van de groote voordeelen van de huidige steunverleening dat deze den in voer van buitenlandsche tarwe gehee. vrij laat. Het gevaar voor vermindering van de kwaliteit van het brood behoeft naar de meening van den minister niet al te ernstig te worden gencmen. Ten slotte merkt hij nog op dat van een eenigszins belangrijke vermindering van het broodverbruik gedurende de uitvoering van de Tarwewet niet kan worden gespro ken, al kan niet worden ontkend dat een geringe vermindering is waargenomen.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6