DINSDAG 24 JANUARI 1933 No. 7414 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 24ste Jaargang DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonnés ver krijgbaar tegen betaling van 50 eer per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE IS II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit VIER bladen. DE DOODENSPRONG SPORT OF SENSATIE. In Rotterdam heeft de sensatie, de zenuwprikkel van den tijd. een slachtoffer neergeworpen met kapotten schedel. Een jongmensch was hij met gezond bloed en een goed hart. hij hield van zijn moeder en had juist bloemen naar zijn zieken var der gebracht. Maar de bioscoop, de zes- daarsche. het gewaagd sportieve, dat den modeimen mensch in evenwicht heet te brengen, had zijn verbeelding geënerveerd met sensatie. Den avend vóór zijn doode- lijken sprong had men hem bet lesje van den roem geleerd in een variété, waar de sport-paedagogen hadden gewerkt aan zijn opvoeding door de huidicing met bloemen, geschenken en toespraken van een ande ren waaghals, die van een heftoren in het water was gesprongen zonder zijn nek te hebben gebroken. Iets zoo heldhaftigs, wab.r de politie het tramverkeer voor had doen stilstaan en dat de sportmaniakken en film-opgewonde nen vierden als een feest voor den heros van Rotterdam, dreef in het instinctenle ven van zijn navolger jaloe: schheid voor een nog hoogeren sprong. Zijn voorgan ger had het platje voor de as van het groo- te katrolwiel boven den spoorweg voor zijn aanloop genomen, maar de jaloersche zou op het wiel zelf klauteren en het re cord met twee meter slaan. Dan was hij de super-heros en ook hij werd in de va riété ingehaald met muziek en toegespro ken door heeren in evening-dress. In den roes van zijn toekomstigen roem ontloopt hij het ziekbed van zijn vader en het toezicht van zijn moeder, om over de spoorbrug den hoogen heftoren op te klau teren, terwijl door het saamdrommen van nieuwsgierigen het tramverkeer stopt alles-voor den held-in-wordingHij springt het zou maar een quaestie van eenige seconden zijn en hij was beroemd, en de heeren in evening-dress enz Met een zwaren slag viel hij op het watervlak harcL-stikke-dood^ Gisteren is hij met een schedel-fractuur en een gebro ken sleutelbeen naar den wal gedregd. De mceder liep wanhopig door het bureau van de rivier-politie. Twintig jaar was hij, toen de roem door zijn bleed bruiste, en ouder wordt hij niet. De heeren in eve ning-dress zullen geen muziek voor hem laten maken. Maar de vader heeft bij het opgebaard lijk de bloemen laten leggen, de laatste, die het misleide slachtoffer hem gebracht had. Sprong de sensatie van dezen tijd zich zelf maar dood! »Tijd". DE GEBEURTENISSEN TE BEAURAING. De waarde van het getuigenis van eenvoudigen. De hoogeerw. heer kanunnik dr. Th. van Tichelen besnreekt in het Belgisch blad „De Boer' do mogelijkheid, dat de vijf kinderen te Bcauraing inderdaad O. L. Vrouw gezien hebben. Hij schrijft daar- ove" „Zou het nu echt zijn, dan komen de feiten heelemaal overeen met de gewone doenwijze van God. Niet aan grooten en geleerden maakt Onze Lieve Heer doorgaans zijn wonder stukken kenbaar. Wel aan geringen, aan eenvoudigen, aan simpelen, aan klein volk. Christus koos zijn Apostelen uit het be drijvig doch eenvoudig volk van visschers, boeren en tollenaars.. Hij zelf juichte van vreugde over de wondergaven die zij kregen: „Ik geloof U, Vader, Heer van hemel en aarde, dat Gij deze dingen voor wijzen en verstandigen verborgen hebt. en ze geopenmaard hebt aan kinderen. Ja, Vader, want zóó is uw welbehagen geweest." Juist vijf en zeventig jaar geleien is O. L. Vrouw verschenen aan Bernadette, dat arme meisje van Lourdes. Waarom aan eenvoudige menschen, niet aan grooten en geleerden 1 Omdat die menschen getuigen moeten zijn van Gods wonderwerken. En om goed te getuigen, moet ge gezond verstand heb ben en heldere oogenevenwichtig en op recht zijn. Geleerdheid, macht of rijkdom komen darbij niet bij te pas. En wat O. L. Vrouw zou gezegd en ge vraagd hebben, zijn juist drie zaken die de menschen van onzen tijd broodnoodig hebben Gij moet veel bidden.... De menschen bidden zóó weinig! - Ik zal de zondaars bekeeren.... BINNENLAND L TEGEN DEN ZOMERTIJD. Een adres aan de Tweede Kamer. Het hoofdbestuur van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur heelt een adres gezonden aan de Tweede Ka mer, waarin met klem wordt aangedron gen op aanneming van het wetsontwerp v. d. HeuvelBakker, strekkende tot afschaf fing van den Zomertijd. Het adres wordt gesteund, zegt het be stuur, door de meerderheid van de meer dan 5000 leden der bollenkweekersvereeni- ging. TEKORTEN OP BOUWKOSTEN. Regeering overweegt hulp aan gemeenten. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft op de vragen van den heer G. W Kampschöer, lid van de Tweede Kamer, betreifende het ten laste komen van ue ge meente der tekorten, ontstaan door huur verlaging van met Rijksvoorsohot gebouw de woningen, geantwoord: Het is juis-t, dat de tekorten ontstaan door huurverlaging van met rijks-voorschot gebouwde woningen welke huurverlaging met goedkeuring der regeering geschied».. ten laste komen van de gemeenten, voor zoover althans niet een bijdrage is toege kend, welke nog niet tot het maximum wordt uitgekeerd. De regeering overweegt, of, en zoo ja op welke wijze zij de bezwaren voor de gemeen ten kan ondervangen, waarbij zij staat voor moeilijkheden van financieelen en organisa- torisohen aard. MEUBELINDUSTRIE EN BEHANGERS- BEDRIJF. Voorstellen van werkgevers. De organisaties van werkgevers in de meubelinaustrie en het behangersbedrijf hebben, zoo meldt het „Volk", voorsbellen ingediend bij de gecontracteerde gezellen- organisaties, welke voorstellen neerkomen op verlaging van de uurloonen in de ge- meentegroep I (de drie groote steden) met zeven cent; betaling van de helft der premie voor de ziekengeld verzekering; vervallen van de bepaling inzake den 40- urigen werktijd als minimum-werktijd voor de behangers; het afsluiten van een afzonderlijk con tract voor de behangers. A.s. Zaterdag wordt te Amsterdam een conferentie gehouden tusschen de vertegen woordigers van de werkgevers en van de werknemers, waarin deze voorsteilen be sproken zullen worden. VERWERKEN VAN FRUIT TOT WIJN. Goedgeslaagde proeven worden voortgezet. De proeven die in het laboratorium te Wageningen genomen worden tot verwer ken van druiven, appelen enz. tot wijn en sappen, hebben tot nu toe gunstige resul taten opgeleverd. Voornamelijk uit Limburg en Gelder land zijn flinke partijen appelen van goede kwaliteit verwerkt tot diverse sappen en vinden reeds een afzetgebied. Aan de veilingen in genoemde streken is in het afgeloopen jaar ongeveer 3 mil- lioen K.G. appelen voor de verwerking verkocht, zoodat wel een beteekenende af zet wordt verkregen. DE HYPOTHEEKLASTEN VAN DE BOEREN. In antwoord op de schriftelijke vragen van het platteiandsche Tweede Kamerlid, den heer Braat betreifende het verieenen van hulp van regeeringswego ten behoeve van vele met hypotheek bezwaarde boe. en, tuinders en landverpachters, deelt •nm.s- ter Verschuur thans mede, dat hij het bui tengewoon moeilijke hypotheek vraagstuk nog in studie heeft, mede in verband met de meer algemeene vraag naar verlichting van de op de bedrijven drukkende vaste lasten, doch dat een goede weg ter oplos sing van dit vraagstuk hem echter nog niet bekend is. Er loopen er millioenen! Offer u voor Mij 1 Offervaardigheid bestaat echter niet in de ongeloovige wereld 1 En wat die vijf kinderen zeker reeds bekomen hebben: duizenden en duizenden menschen doen zij -nadenken. Want nadenken wordt er zóó weinig gedaan in de wereld.'1 VEREISCHTEN VOOR NUMMER BORDEN. De letters N L n-.oeten op een afzonder.ijke plaat. Van verscheiden kanten verzoekt men ons, nog eens een overzichtje te geven van de vere^schten, waaraan, volgens de jong ste voorschriften, de nummerborden van automobielen moeten voldoen. Gaarne geven wij gevolg aan dit verzoek. Hier volgen de voornaamste bepalingen. Vereisoht worden witte cijfers en letters op een donkerblauw fond. De provincieiet- ter kan geplaatst vóór of midden boven Je cijfers in het eerste geval door een hori zontale streep ervan gescheiden. De letters N L mogen niet op de num merplaat voorkomen. Dp minimum atmetingen der cijfers moe ten 9 c.M. hoog en 6.5 c.M. breed (dat is gruoter dan op de meeste oude nummer platen). Langs boven- en benedenranden van plaat of veld moet een hoogte van ten min ste 10 m.M. en langs de zijranden een breed te van ten minste 15 m.M. buiten de tec- kens overblijven. Op het blauwe vlak al of niet voor zien van een witten rand mag niots an ders dan het nummer met letter worden aangebracht. De N L-plaat mag daarop dus niet voorkomen. De nummerplaat aan de achterzijde moet tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur voor zonsopgang heldor ver licht zijn, hetzij door beschijning, hetzij door middel van een transparant In het laatste geval mogen, als de le .ter midden boven het nummer is geplaatst, het achter licht en het stoplicht worden aangebracht in den linker en den rechter bovenhoek van het blauwe, vlak. Deze laatste bepaling is in hei bijzonder gemaakt met het oog op den celluloid licht bak van Nederlandsch fabrikaat, onlangs door ons beschreven. De letters N L bevinden zich hierbij op een afzonderlijk plankje, dat, ietwat, achter waarts, onder aan den lichtbak is aange bracht, zoodat het zich achter den transpa rant bevindende lampje door een spleet le vens deze N L-plaat waaiervormig verlicht. Ook in dit opzicht voldoet dit fabrikaat dus geheel aan de wettelijke voo-schnften, zulks in tegenstelling tot sommige oude nummerborden, waarop de letters N L op de nummerplaat zijn opgenomen cn veelal bij avond onvoldoende worden verïiobfc. DE SPOORWEGEN EN DE CRISIS Wij lezen in „De Ingenieur" naar aan leiding van de tariefsverlaging op de Ned. Spoorwegen o.m. het volgende: De opbrengst der Nederlandsche Spoor wegen bedroeg in 1929 181 millioen gulden, waarvan 86 millioen gulden voor reizigers en bagage (dus zonder brief- en pakket- pest). In 1932 bedroeg naar schatting de totale opbrengst 142 millioen gulden, waarvan 71 millioen gulden voor reizigers en bagage; de vermindering bedraagt dus in drie jaren 21.5 pet. en 17 pet. Het reizigersverkeer zal circa 20 pet, moeten stijgen, om het geldelijk verlies der reizigerstariefverlagingen goed te maken. In verband met de doorvoering van de electrische treinen van Amsterdam naar Rotterdam tot Dordrecht deelt het blad nog het volgende mede; Omdat te Rotterdam D. P. de treinen van den electrischen halfuurdienst Am sterdamDordrecht v.v. transiteeren, en naar Amsterdam aan de buitenzijde van het. eilandperron stoppen, zouden de be zwaren van het hinderlijk overpad over het eerste spoor zoozeer vergroot woiden, dat genoemd perron eenigszins zal worden verplaatst en verbreed, en door een tun nel met het hoofdnerren zal worden ver benden (ook al zal deze tunnel niet in het grocte verbouwingsplan van Rotter dam D. P. passen). Ook te Rotterdam Beurs wordt hier wegens toeneming van het aantal trei nen het gelijkvloers blijven passeeren der reizigers over het eerste spoor te be zwaarlijk, zoodat aldaar aan de Westzijde (zijde Beursplein) een hoog perron ge bouwd wordt. Dit perron wordt onder de beide hoofdsporen door in verbin ding gebracht met het hoofdgebouw. Uitkeering werklooze landarbeiders. De minister van Staat, minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan den al- gemeenen, den Christelijken en den R.-K. Landarbeidersbond toegestaan over; de loo- pende uitkeeringsperiodo over zes dagen uitkeering te verstrekken, doch alleen voor zoover het personen betreft, die vóór 1 Jan. 1932 lid van de werkloozenkas zijn gewor den. SASSENHEIM. Jubileum Burgemeester Gouverneur. Wanneer men Sassenheim 4407 opbelt en de Burgemeester aan de telefoon komt, zou men den indruk krijgen met een on aangenaam mensch te doen te hebben!.... Maar ieder, die Burgemeester Gouverneur kent in zijn haridel en wandel, komt tot de slotsom, dat de microphonische indruk in sterke tegenspraak is met de werkelijkheid. Vraag het oordeel van lederen rechtgeaar- den Sassemer, en hij zal over den Burger vader niets dan lof hebben. Twaalf-en- half jaar geleden is het overmorgen, dat de heer J. P. Gouverneur voor het eerst met zijp gemeente en de gemeente voor het eerst met hem kennis maakte. De kennis making is in die jaren uitgegroeid tot een uitstekende verstandhouding tusschen Bur gervader, Raad en bevolking. Sassenheim heeft een goede burgemees ter. Zijn kracht en werklust onmisbare eigen-schappen voor een echt bewindsman worden verzacht door een zuidelijke ge moedelijkheid, waardoor hij tot stand brengend hetgeen hij nuttig en noodzakelijk oordeelde voor de gemeente toch de sympathie en de goede sfeer m Raad en gemeente wist te behouden. Het kan niet ontkend, dat Burgemeester Gouverneur tijdens zijn ambtsvervuiling „wind in de zeilen" heeft gehad. Er was welvaart, er was weelde. Doch in Burge meester Gouverneur werd aan het noo!'d der gemeente een man gesteld, die deze welvaart met taaie volharding en groote werklust heeft dienstbaar gemaakt aan bet algemeen belang van ons mooie dorp. Wan neer men de lijst der werken aansoiiouwt, die niet onder (zooals de gebruikelijke term is) maar door zijn bestuur tot stand kwamen, krijgt men hoogachting en waar deering voor onzen ijverigen, phchtge rou wen en modern-denkenden burgemeester. Ziehier het lijstje: nieuw Raadhuis, Zwem inrichting, aanleg Oosthaven en demping der annexe havens, moderniseering 'J'e.vlin- gerlaan, Menneweg, Zandslootkade en aan leg van vele andere wagen, nieuwe scho len, exploitatie Park Ter Leede, zakelijke opzet bedrijven. Daarbij leidsman van het Waterleidingbedrijf in de Bollenstreek. Het heelt den Burgemeester niet aan waaraeenng, maar ook niet aan schande lijke laster ontbroken. Aan beide uitin gen, zoowel van volksgunst, als volks-onge- nade heeft hij mannelijk het hoofd gebo den. 'Onpartijdig is hij" gebleven in net be stuur der gemeente, in het voorzitterschap van den Raad. Oprecht Katholiek heeït hij niet geaarzeld als particulier persoon ïipr. Katholieke leven ter plaatse op velerlei wijze te bevorderen. De zorgelijke omstandigheden, waarin een groot deel der bevolking verkeert, lee- nen zich niet voor een feestelijke herden king. Daarom zal op verlangen van don ju bilaris iedere feestviering achterwege blij ven. Maar wij twijfelen niet, of den Bur gemeester zal Donderdag een stilie papie ren hul-de worden gebracht welspreken der dan de schoonste lofrede. Burgemeester, nog vele jaren t Voorloopige candidaten der R.-K. Volkspartij. „Onze Vaan" geeft de lijst van voorloo pige candidaten van de afdeelingen Zwol le en Leiden der R.-K. Volkspartij. In beide afdeelingen is de heer C. D. Wesse- ling eerste, mr. Pius Arts tweede candi- daat. Verder loopt de volgorde uiteen. Zoo is te Zwolle de heer J. Houtsma aldaar derde candidaat, te Leiden de heer F. Donders te Tilbur» VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Excessen te Keulen. Drie dooden. (2de blad). De communisten kondigen anti-fascisti sche demonstraties te Beriijn aan. (2de blad). Grondwetswijziging in de' Vereenigde Staten. (2de blad). BINNENLAND. Een gepantserde smokkelauto door de douane-afzetting heen gebroken. Een vuurgevecht zonder resultaat (Gem. Ber. 3e blad). De vorst brengt stagnatie in het verkeer. (Gem. Ber. 3de blad en Laatste Ber.). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Pijnenburg met Schijn aan den kop in do Brusselsche Zesdaagsche. (3de cn 1ste blad) V/at de pers zegt over Nederland—Zwit serland. (3e blad). PROV. STATEN ZUID HOLLAND. De voorzitter van het Centraal% Stem bureau voor de verkiezing van dè loden der Provinciale Staten van Zuid-Holland heeft heden in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer M. v. d. Hout tot lid van dit college benoemd verklaard den heer C. Houtman te Schiedam. LANDSTORM EN FASCISME. Het optreden van luit. Bordewijk. Naar aanleiding van het feit, dat on- l*ugs in een fascistische vergadering to Monster ook als spreker optrad de luite nant van den Bi:zonderon Vrijw. Landstorm in Zuid-Holland-West, do heer R. Borde wijk, is uit kringen van den B. V. L. op deze onjuiste handelwijze dc aandacht ge vestigd. Naar aanleiding van een en ander, heeft naar de commandant van het Gewest Z.-H. mejoor Boots medegedeeld, dat in een schrijven aan het bestuur luit. Bordewijk heeft verklaard, dat hij heeft willen trach ten de fa 8 cis ten in 'goed banen te leiden. Echter heeft hij na de vergadering te Mon ster de onjuist heid van dit pogen ingezien. Hij verklaart in het vervolg zich geheel afzhdig te zullen houden van het fascisme. Naar aanleiding van dezo verklaring hebben enkele besprekingen plants gehad, ook met het Gewestelük B. V. L.-bestuur, waar deze aantrelcenheid nu verder zal worden afgehandeld. Het „schoenennlan" van het Haagsche crisiscomité. Daar gebleken is, dat vele werkloozen slechts weinig weten van dc bepalingen in zake het „Schoenenplan" van het Haag sche Crisiscomité, wordt het volgende onder de aandacht van belanghebbenden gebracht. Ie. Ieder werklooze, die minstens acht weken werkloos is, heeft het recht om zijn schoenen van prima zolen en hakken te doen voorzien. 2e. De georganiseerde werklooze wendt zich hiervoor tot zijn vakbond. 3e. De ongeorganiseerde wendt zich tot Maatschappelijk Hulpbetoon. 4e. Tegen betaling van 75 cents ver krijgen zij bij het H. C. C. op een verkla ring van hun vakbond of van Maatschap pelijk Hulpbetoon een bon, welke recht geeft op een geheele vernieuwing van zolen en hakken. 5e. Aan hen, voor wie het bedrag van 75 cents te hoog is, kan' op aanbeyeling van zijn vakbond of van Maatschappelijk Hulpbetoon een vermindering worden toe- ge-taan van 25 cents, 50 cents of 75 cents. Dat wil dus zeggen, dat zoo noodig, de schoenen gratis hersteld kunnen worden. 3e. Men brengt zijn schoenen en do verklaring 's Maandags bij het Haagsche Crisiscomité, Drie Hoekjes No. 3, waar de bon wordt uitgereikt en haalt zo Donder dags om halfzes aan do Vakschool voor Schoenmaker, Crispijnstraat 50, tegen af gifte der bon. 7e. Men krijgt prima herstelde schoe nen en helpt mede hierdoor schoenmakers, die een tekort aan werk hebben-

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1