OUD-HOLLANDSCH IJSVERMAAK ZATERDAG 21 JANUARI 1933 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 EEN NATIONALE SPORT Vrees voor ongevallen. Een twaalfstedentocht in 1676. Bui- tenlandsche bewondering der snel heid onzer rijders. Geen vermaak sportief vermaak al thans is in Nederland vroeger tot zoo gxooten bloei gekomen en dat in zoo hooge mate tot op den huidigen dag gebleven al6 het schaatsenrijden. De stoere onverzettelijkheid van den Ne- derlanuex vindt een uitweg in het schaat senrijden gelijk een Skandinaviër met zyn eneeuwschoen of ski de sneeuw overmees tert. In het boek „Vita Sanctae Lydwinae de Schiedam", eén der eerste voortbrengselen van de Schiedamsche drukpers (1498) kan men reeds lezen, dat de maagd Luduina Lidewyde uit Schiedam, in 1380, uit een oud en vroom geslacht geboren, om haar schoonheid reeus op haar dertiende jaar ten huwelijk werd gevraagd. Zij bad ech ter om zulk een gesteldheid dat geen man meer behagen in haar zou scheppen. Uit gebed werd in 1395 op haar vijftiende jaar verhoord, toen zij met haar vriendinnen ging scnaatsenrijden en door een botsing met één van haar dusdanig kwam te vallen dat zij een korte rib brak. Een beroemd dokter uit die dagen, Godlried Sonder- danck, onderzocht haar, dooh sprak toen: „Deze ziekte gaat onze kunst te boven Luduina, voortaan aan het ziekbed gekluis terd, leefde nog 38 jaren, waarvan 19 jaren „zonder spijs ox drank te nuttigen", tot de dood naar van een geduldig gedragen, smar telijk lijden verloste, gedurende hetwelk verschillenue wonderen aan haar geschied den. Zij stierf in 1433, werd door de kerk zalig verklaard in 1616 en wordt sedert 1890 tot de Heiligen gerekend. Dat 'fet us in vroegere jaren nog veel gemedea word moet dan ook aan de vele ongevaken geweten worden. In het „Het Scnouwtooneel des Doods" van Salomon van .Rusting (1707) kan men onder een prent het volgende lezen: Hoe ligtlyk waagt men lyf en leven Op 't ys, om kortswyi, zonder nootl En dus bevindt men zig pas even Een duym twee drie maar van de Doot. Belichten we thans eens de keerszijde van de medaille. Dan wijzen we op die groote nalatenschap van onze oude Hoi- landsche meesters, die zoo bij voorkeur den winter met zijn groote afwisseling in beeld brachten. We denken aan Breughel, Aver- oamp, Teniers Jan Steen, Van der Meer, Van Ostade, Van de Velde, Wouwerman, om er slechts eenige te noemen. De koste lijkste voortbrengselen van hun palet, tee kenpen of - graveerstift zijn bekend, waar- bij hun humor een uitweg vond door hei schilderen van de koddigste tooneelfcjes, die zich op het ijs afspeelden. Wat is een dankbaarder object dan een vallende dikke boerenvrouw, pittige Hollandsche jongens, die sneeuwballen gooien 1 Wat kan men raker schilderen dan zoon groote dolle ker mis op het ijs, waar allee om een olieboi- lenkraam samendringt, waar jonge klan ten koek hakken, de schilderachtigste ty pen achter hun kraampjes hun waar aan prijzen, en men te midden van een groote schaatsenrijdende menigte staat te kol ven? Spanjaarden, Franschen, Duitschers, En gelschen, zij allen waren zeer verbaasd om bij hun bezoeken aan ons land in den win ter dat leven op het ijs mede te maken, zij waren nog meer verwonderd, wanneer zij zagen met welk een behendigheid en snel heid vooral de Hollander zich op schaat sen voortbewoog. De eersten, die op voor hen onaangename wijze, met deze Holland sche sport kennis maakten, waren de Span jaarden, het leger onder aanvoering van den Hertog van Al va, dat in den aanvang van dea 80-jarigen oorlog naar Holland was opgerukt. Alva schrijft b.v. op 19 Decem ber 1572 aan Philips II, dat hij eenige geu zen over het ijs op zich af zag komen. „Een feit dat mij het wonderbaarlijkst toeschijnt, waarvan men ooit heeft hooren 'spreken'". Bij de belegeringen van de verschillende Hollandsche vestingen konden de Spanjaar den bij winterdag nooit de stad geheel af sluiten, want, zoo snel als de wind spoed den mannen, ja vrouwen en kinderen, zich voort over de gladde vlakte, en een ieder trachtte door een tochtje op de schaats in zijn mondvoorraad te voorzien. Het verhaal gaat en in de Westerpoorl te Hoorn moet het in steen zijn vereeuwigd dat de Westzaner Lambert Nelisz zich in 1574 op de schaats zeer onderscheidde door uit het in Spaansche handen zijnde Westzaan, zijn oude moeder „als zijn kost baarste bezitting" in een slede naar Hoorn te rijden. Mcndozza een der bekendste geschied schrijvers uit die dagen had geen woor den genoeg om de behendigheid van onze landslieden te schetsen. „Hun snelheid i3 zoo groot", schrijft hij „dat men zou zeg gen dat zij vliegen en een man kan zonder zich te vermoeien, gedurende eenige mijlen een slede voorttrekken, die beladen is met zijn vrouw, kind, 150 kilo boter en even- zooveel kaas". Barre de Beaumarchais in zijn „Lettres sur la Hollande" (173S) schrijft over ons schaatsenrijden: „A l'aide de cette machi ne. les canaux glacés ne sont plus pour eux que des chemins commodes et agréables". Dc vrouw op het Ijs. De tijd ligt nog niet eens zoo ver achter ons dat het niet gepast werd geacht dat een vrouw aan sport deed, dat sport een privilegie was dat slechts voor den heer der schepping was weggelegd. Niet zoo ech- BUITENLAND tér bij het schaatsenrijden. Als al-oud Hol- land-sch en Iriesch vermaak voor man en vrouw gaf Liduina van Schiedam reeds net voorbeeld voor de beoefening door de zwakke sexe. En jong en oud rijk en arm, man en vrouw krioelde in de winterscbe dagen op de gladde vlakte dooreen. Hard rijderijen werden reeds in de dagen va/n de 16e eeuw en zelfs vrij geregeld in de 17e gehouden en het kwam voor dat mannen tegen vrouwen reden en dat.... de vrouw won. De Parival vertelt in zijn boek over „De Vermaecklyckheden van HoLlandt" (1661) over een kerel van 19 jaar, die er zich op beroemde, zes mijlen oftewel een kleine tien kilometer, in een uur op schaatsen te heb ben geloopen. Hij wilde met een boer wed den, dat hij vlugger drie mijlen op schaat sen Zou afleggen dan de ander anderhalve mijl op een van zijn beste paarden. Maar deze durfde de weddenschap niet aangaan en „betaalde het gelagh". Over de snelheid van de ranke ijsschuit jes, waarmede de Hollander, die een zeiler bij uitnemendheid is, ook al zoo goed ver trouwd was, zijn ook nog vele verhalen be kend. Op breede plassen als de thans droog gelegde Haarlemmermeer, had men volop ruimte en mogen wij eeh Engelschman, Browne, gelooven, dan zeilde men in 1693 over het ijs met een snelheid dat de vogels in de lucht er verbaasd naar stonden te kijken. Een verhaal dat in de literatuur over ona land nog steeds wordt aangehaald, is dat van een Duitscher, die van Amsterdam naar Zaandam wilde en aan den Haring- pakkerstoren in een ijsschuitje stapte. „Heerschap", zei de stuurman, k ra je an te gaan liggen en je mantel over je te gooien, anders hou je 't niet uit". De Duit scher volgde dien raad, maar had amper de slip van den mantel over zijn neus getrok ken of de stuurman riep: „Stap maar uit, heerschap, welkom te SardamDe arme Duitscher zette het van schrik op een loo- pen en zwoer, dat het de duivel was ge weest, die aan het roer had gestaan. Tochten maken was ook al vroeg in de mode en eeuwen voor de thans zoo ver maarde Elfstedentocht rond het Friesche land werd ingesteld, maakt men reeds re gelmatig lange tochten over het ijs. In den winter van 1676 werd door vier burgers van Koog aan de Zaan het volgende gepresteerd, hetwelk we hieronder weergeven met de zelfde woorden als één van hen er aan wijdde: „lek Claes Aris Caeskoper, in compa- nie met Mayndert Arent, Jacob Blau en Jacob Buur ben 19 December 1676 op de scaetz uitgereden de cloc 's morgens 4 uur, in heldere maeneschijn te Harlem. Van daer tot Amsterdam, van daer tot Weesp, _van daer. tót Naerde. van daer tot Muiden, van daer over Pampoes tot Mitnkedam, van daer tot Eedara, van daer-tot- Purmerend. van daer op de Ouwendyc, daer wy de eerste maal playsterde synde omtrent de cloc een uur, van daer tot Hoorn, van daer tot Enckhuys, van daer tot Medemblick, van daer tot Alcmaer, daer nogh eens play sterde en van daer naer huys, doen wij even van Alomaer af ware begoste snauwen, en quame soo thuys, omtrent de cloc half nege saves, hebbende bovengemelde 12 stede be- soght op één dagh". Een andere groote verrichting op de schaats is in de historie bewaard geble ven door den rit van den beroemden rij der Piet Koopman, burgemeester van Bolsward, die in den winter van 176364 op één dag van 's-Gravenhage naar Leeuwar den reeds om een brief van Stadhouder Willem IV aan diens moeder, de bij de Friezen bekende Maryke Meu, te overhan digen. De tocht is er één van 40 uur gaans en ging over de Zuiderzee. Onze snelle bur gemeester reeds 's middags half vijf Leeu warden binnen en had nog den moed met z'n schaats heel fraai de voorletters van zijn naam in het ijs te krassen! Een gevaarlijke sprong. Een Groninger pottebakker zou eens iemand in een schuifslede naar Leeuwarden rijden. Daar de tijd drong, was het onzen pottenbakker zeer onaangenaam op zijn weg een in het ijs vastgevroren schuit to ontmoeten. Om geen tijd te verliezen, pak te hij de slede, reiziger incluis, op en sprong daarmede zonder aarzelen over de hinder nis heen Het verhaal eindigt met de veel- beteekenenede woorden: gezond en wel kwamen beiden te Leeuwarden aan. Deze soort acrobatiek bekwam den pot tebakker ten slotte slecht. Eens over een turfpraam springend, voelde hij bij net neerkomen eenig letsel. Met moeite be reikte hij nog zijn woning en stierf binnen enkele dagen. Thans genoeg rondgedoold in de herin neringen, die om het zoo verbreide ver maak van het schaatsenrijden zijn gewe ven. Thans maar de gladde vlakte, het ijs, opgezocht, en genoten van het schaatsen rijden zelf, een genot, dat verre te verkie zen is boven het leven in de herinnering van wat eens het schaatsenrijden voor den Nederlander was. „Telegr.' KERKNIEUWS VAN HET VATIC AAN HET HEILIGE JAAR. Opening der H. Deur. De „Osservatore Romano" bevat de of- ficieele aankondigng, dat de H. Vader Za terdag 1 April a.s om elf uur 's morgens de „Porta Santa" in de Vaticaansche basi liek openen zal als begin van het aigekon- digde buitengewoon Heilig Jaar. Tegerlijkertijd zullen kardinaal-legaten als vertegenwoordigers van den Paus de „Porta Santa" openen ip de patriarchale basilieken van St. Paulus, St. Jan van La- teranen en Santa Maria Maggiore. Rome verwacht vorstelijke pelgrims. De Romeinen verwachten, dat onder de tallooze pelgrims, die de H. Stad gedu rende het komende Heilige Jaar zullen be zoeken, zich verschillende vorstelijke per son! ijkheden zullen bevinden. Het gerucht gaat, dat zoowel de Ita- liaan6che koning, Victor Emanuel III, als koning Albert van België de St. Pieter en het Vaticaan zullen bezoeken. Ook ex- koning Alphons XIII van Spanje en de ex-koninginnen van Spanje en Portugal, ex-keizerin Zita van Hongarije en ex-ko ning Amanoella zouden in den loop van het Heilig Jaar een bezoek aan het Va ticaan brengen. Voor de ontvangst der vorstelijke per soonlijkheden zullen, naar Kipa meldt, in het paleis van den Vaticaanschen gouver neur een reeks prachtige vertrekken in ge reedheid worden gebracht» Fotografeeren onder Kerkelijke Diensten. Wij lezen in „Sint Bavo": De eerwaarde Geestelijkheid dient in het vervolg te ver hinderen, dat er in de kerken en kapellen onder de kerkelijke diensten foto's worden genomen. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem zal Woensdag a.s. geen audiëntie verleenen. VOLKENBOND DE 40-UREN WEEK. Voortgezet debat te Genève. De internationale conferentie voor de invoering van de 40-urenweek heeft giste ren na het besluit te hebben genomen aan de internationale arbeidsconferentie van Mei a.s. de uitwerking voor te stellen van een internationaal accoord over de verkor ting van den werktijd de debatten over den vorm en den inhoud van het accoord voort gezet. De vraag of "de conventie een duur zaam karakter zou hebben, zooals de Wash- ingtonsche 8-uren-overeenkomst, of dat zij voor korten tijd tot crisismaatregel be perkt zou blijven, werd door de meerder heid der deelnemers beslist in den zin van een overeenkomst voor korten duur. De stemming bleek echter ongeldig te zijn. Daarop besloot de conferentie, aan de overeenkomst een zoo rekbaar mogelijk karakter te geven. JAPAN'S EISCHEN TE GENEVE. De negentien overwacht bijeengeroepen. De commissie van negentien van den Volkenbond is gisternjiddag door haar voorzitter, denBelgischen minister van buitenlandsche zaken Hymans, onver- waoht in een buitengewone zitting bijeen geroepen. Naar verluidt zou de Japansche regee ring een geheel negatieve houding aanne men en eischen, dat de bemiddelings-pro- cedure van den volkenbond in handen zou worden gegeven van een kleine commissie van vijf leden, waarin de Amerikaansche regeering niet vertegenwoordigd is, en dat de bevoegdheid van deze commissie be perkt zou worden tot het eventueel steu nen van de Japansche en de Chineesohe regeeringen, zonder évenwei het recht te hebben zich in de Japansch-Chineesche on derhandelingen te mengen. Voorts schijnt de Japansche regeering te eischen, dat men elke nog zoo zachte toespeling op de eventueele niet-erken- ning van den Mandsjoerijschen staat zal nalaten, en dat het compromis-voorstel van de commissie van negentien den vorm zal krijgen van een niet-bindende verklaring van den president van den volkenbonds raad. In internationale kringen te Genèv$ be gint men de houding van Japan hoe lan- eer hoe meer als onverdraaglijk te voelen. Er wordt echter ook critiek geoefend op ■den secretaris-generaal van den Volken band, Sir Eric Drummond, die volgens ve len te welwillend tegenover Japan, op treedt. DUITSCHLAND OM HET LOT VAN DEN RIJKSDAG. Tegen 31 Januari bijeengeroepen. Het seniorenconvent van den Rijksdag besloot gisteren op voorstel van het Cen trum, de Rijksdagzitting tot 31 Januari uit te stellen. Het seniorenconvent komt op 27 Januari opnieuw bijeen ten einde de agen da vast te stel.en. Een nat.-socialistisch voorstel, aan den Rijksdagvoorzitter Göring volmacht te geven voor het bepalen van de volgende 'fAjksdagzitting, werd verworpen; alleen de Hitlerianen stemden voor. In parlementaire kringen neemt men aan, dat de partijleiders thans nogmaals met el kaar in overleg zullen treden over de vraag, of het toch niet alsnog mogelijk zal zijn, om met deelneming van de nationaal-socialis- ten een tot werken in staat zijnde Rijksdag meerderheid te vormen. Echter wordt de kans, dat men hierin zal slagen, a priori niet zeer gunstig beoordeeld, aangezien im mer» alle tot dusver in die richting ge dane pogingen schipbreuk hebben geleden. Rijkskanselier von Schleicher zal aan deze hernieuwde gedachtewisseling niet deel nemen. aangezien hij ?ijn conferenties met de partijleiders als beëindigd beschouwt. In kringen, die nauw contact met de rijksregeering onderhouden, ziet men in het besluit van het seniorenconvent een aan duiding, dat de partijen bevreesd zijn voor een ontbinding van den Rijksdag, hetgeen voor de krachtige positie der regeering spreekt. RUSLAND. NIEUW DECREET VAN STALIN. Betreffende verplichte aflevering van graan aan den staat Gisteren is een belangrijk decreet gepu bliceerd, dat uit zeventien deelen bestaat en door Stalin en Molotoff is onderteekencL Door dit decreet worden de collectieve en ook de particuliere boerenbedrijven ver plicht, een bepaalde hoeveelheid graan aan den staat af te leveren. De bedrijven, die nun verplichtingen niet nakomen, zullen geebraft worden met een geldboete. 45.000 personen verbannen. Volgen» een bericht uit Moskon, ie de bevolking van drie landelijke districten van het Koebangebied voor straf naar het uiter ste Noorden van Rusland verbannen. Vol gens de volkstelling van 1929, omvat deze bevolking 45.000 zielen. Alle mannen, vrouwen en kinderen van de districten Poltawsk, Urupsk en Medvie- devski, zijn zonder uitzondering van huis en hof verdreven, terwijl hun bezittingeu aan vroegere soldaten van he roode leger en andere communisten gegeven zijn, van wie, naar het in het desbetreffende decreet heet, verwacht wordt, dat zij hun nieuwe bezittingen voorbeeldig in den zin van de regeering zullen beheeren. Volgen» de te Rostoff verschijnende bla den heeft deze bevolking zich weerspan nig betoond en ook voor 12 jaar zich te genover het roode leger aan ontzettende gruweldaden schuldig gemaakt» De zware straf wordt een leerzaam voorbeeld voor andere districten genoemd, die zich nog steeds tegen de maatregelen van de sov- jeUregeering verzetten. AMERIKA HOOVER EN ROOSEVELT CONFEREEREN. De kwestie der oorlogsschulden. Gisteren heeft te Washington de aange kondigde conferentie plaats gehad tus- schen Hoover, den aftredenden president, en Roosevelt, den meuw-gekozen president der Vereen. Staten. Na afloop der conferentie werd een ge meenschappelijk oommuniqué gepubliceerd. Hierin wordt verklaard, clat de conferentie hooldzakelijk gewijd was aan de buiten landsche situatie. Na erop te hebben gewe zen, dat Engeland had aangedrongen op het houden van een conferentie in zake de oorlogsschulden, zegt het communiqué, dac de nieuwe Amerikaansche regeering voor dit doel begin Maart a.s. vertegenwoordi gers van Engeland zal ontvangen. Het i9 natuurlijk eveneens noodzakelijk, zoo voegt het communiqué eraan toe, dat de economi sche wereldproblemen, die voor beide lan den van belang zijn worden behandeld; het is derhalve noodzakelijk ook vertegenwoor digers te zenden ter bespreking van de middelen om verbetering te brengen in de wereldsituatie. Over het zenden dezer vertegenwoordi gers zal minister Stimson onmiddellijk in contact treden met de Britsche regeering Tot zoover het communiqué. Naar verluidt, zou van Britsche zijde een vooretel zijn gedaan tot betaling van een afkoopsom aan de Vereenigde Staten. Deze afkoopsom, waarvan de hoogte niet wordt vermeld, zou binnen vijf jaar wor den betaald. Naar verluidt werd tijdens de conferen tie besloten, alleen onderhandelingen aan te knoopen met die debiteur-staten, welke in December j.l. den toen vervallen termijn hebben betaald. In diplomatieke kringen wordt er evenwel de aandacht op ge\es- tigd, dat Engeland bet eenige land is, dat in het communiqué wordt genoemd. Wat betreft de onderhandelingen met En geland wordt van vooraanstaande democra tische zijde verklaard, dat Roosevelt op het standpunt staat, dat ©en eenzijdig Ameri- kaansch offer noch mogelijk, noch in het belang van den economischen toestand der wereld zou zijn. Vooral de fluctueerende Britsche valuta beschouwt hij als een ge vaar voor de economische situatie en den internationalen handel; hij acht dezen factor zeker een even groote belemmering voor het herstel als het schuldenvraag- s tuk. Van dezelfde zijde wordt verklaard, dat op de conferentie ook het probleem in zake het Verre Oosten is besproken. Met het oog op de onderhandelingen, welke thans te Genève gevoerd worden, heeft men er ech ter van afgezien een communiqué te pu- bliceeren omtrent Amerika's standpunt in deze aangelegenheid. BUITENL. BERICHTEN DE GRIEP TEISTERT KEULEN. De influenza-epidemie heerscht te Keulen zóó ernstig en de aangetasten zijn zóó talrijk, dat het zakenleven hier door ten zeerste belemmerd wordt en verscheidene zaken wegens ziekte van de leiders of het personeel moesten worden gesloten. Vooral onder de sohoolgaande jeugd zijn de influenza-gevallen talrijk en de autoriteiten zijn voornemens tot sluiting van alle soholen over te gaan. De ziekte verzekeringsmaatschappijen ontvangen thans per dag meer aanvragen voor me dische hulp dan anders in een maand. De doktoren zijn overwerkt en de zie kenhuizen liggen vol influenza-patiënten. Tot dusver zijn geen doodelijke geval len geconstateerd doch de autoriteiten nemen niettemin maatregelen om de epi demie te localiseeren. BRAND OP EEN FRANSCH SCHIP. In het stoomsohip „Gouverneur Géné- ral Paul Doumer", dat op weg was van aigon naar Singapore, is brand ontstaan. Een deel van de lading, die o.a. uitka toen bestond, is door het vuur verwoest, voor men den brand kon bedwingen. Het schip behoort'' aan de Société Maritime Indochinoise. Zware sneeuwval te Munchen. Sedert eergisteravond is het in Mün- chen onafgebroken aan het sneeuwen. Het verkeer in de stad wordt daardoor ernstig belemmerd. In het spoorwegver keer hebben zich echter nog geen stag naties voorgedaan. In het gebergte ligt de sneeuw zeer hoog. Zoo wordt van de Zugspitze gemeld, dat de sneeuw daar 265 cAL hoog ligt, bij veertien gr. vorst. MOORDENAAR OVERLEEFT ZIJN „EXECUTIE". De autoriteiten der gevangenis te Tal linn (Estland) staan voor een zeer moei lijk probleem, daar een gevangene, „die wegens moord ter dood veroordeeld was, zijn „executie" heeft overleefd. Volgens de wetten van Estland mag een ter dood veroordeelde zelf zeggen op welke wijze het doodvonnis aan hem voltrokken zal worden. Men gaf den moordenaar daarop de keuze tusschen den kogel en den strop, dooh de man verkoos vergift in te nemen. Een dosis vergift, volgens medische deskundigen, absoluut doodelijk, werd daarop in wa ter opgelost en de man dronk het op. Doch hoewel hij ernstig ziek werd, ia hij niet gestorven en thans is hij, dank zij zijn krachtig constitutie, geheel her steld. De autoriteiten weten nu niet wat te doen, daar de wet tweemaal executeeren voor dezelfde misdaad ver biedt. MISLUKTE OVERVAL TE FREIBURG. Vier misdadigers gearresteerd. De politie te Freiburg heeft een mis- dadigersbende van vier man onschade lijk gemaakt, die het plan had opgevat, gisteravond een overval op een hoofd kantoor van een handelsonderneming uit te voeren tegen den tijd, dat daar de gelden, die de filialen op dien dag ont vangen zouden hebben, afgeleverd zou den zijn. Tegen half acht traden twee mannen het kantoor binnen en verlangden den directeur te spreken. Een hunner werd toegelaten en eischte, terwijl hij een re volver trok, dat hem het geld overham- digd zou worden. De politie, die van het plan op de hoogte was, had echter "haar voorzorgsmaatregelen getroffen, zoodat de man terstond ingerekend kon worden, door drie te voorschijn komen de rechercheurs. Ook de tweede man werd ingerekend. Op straat stonden nog twee mannen op den uitkijk. Deze werden door politie in burger omringd. Een hunner wist te ontkomen, doch is hedenmorgen nog ge- aresteerd. Bij het verhoor is gbeleken, dat men met gevaarlijke misdadigers heeft te doen, die ook door de politie van elders gezocht worden. Zij waren van plan geweest om, indien zij hun slag hadden kunnen slaan, naar -Italië te vluchten. EERSTE CHEQUE IN BRAILLE. Door New Yorksche bank verzilverd De Bank of Manhattan Company te New York is de eerste bank, die een ohèque in braillesohrift heeft uitbe taald. Een van de leden van den raad van beheer van het New Yorksche blinden instituut, J. Smith, schreef de chèque, teekende deze, en bood haar de bank aan. De kassier aarzelde aanvankelijk de chèque uit te betalen, aangezien braille schrift alleen kan worden gelezen door degenen die het hebben geloerd, doch do directie van do bank onderzocht de kwestie en concludeerde dat de ohèque was geschreven en onderteekend door den trekker, en dat brailleschrift schrij ven of drukken is in den wettelijken zin van het woord. Het toestaan van braillesohrift bij het gebruik van chèques wordt hier zeer toegejuicht, daar het de eenige besoher- ming is voor de blinden, die zelf niet. kunnen lezen, welk bedrag is ingevuld op de chèque, die zij onderteekenen. De bezem in plaats van de pen. De hoofdredacteur van het blad „Koes- jesj" te Teheran zal op bevel van den sjah het plein voor het politiebureau te Teheran moeten schoonvegen, als boete doening. De sjah had bevolen, den hoofd redacteur gevangen te nemen. Naar ver luidt, had deze den sjah een telegram gezonden, waarin hij hem geluk wensch- te met het feit, dat hij den hofminister Teymoer Tasj had afgezet. LUCHTVAART VASTE LUCHTSCHIPVERBINDING IN RUSLAND. Men heeft besloten over te gaan tot de opening van een luchtverbinding met bestuurbare luchtschepen tussohen Mos kou en Slaviansk (in Oekraine). De eer ste proefvluchten zullen spoedig worden gedaan.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9