ZATERDAG 21 JANUARI 1933 JE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 AFDLELING LEIDEN R. K. DIOC VROUWENBOND IMTERPAROCHIEELE Deze rubriek verschijnt de» Zaterdags oro de veertien dagen Brieven vragen en mededeeliftgen te richten aan een dei redactiPieden: Mejuffrouw Jo van dei Laan. Kijnsburgerweg <10. Leiden; Lx l van den Abeeien Willem de Zwijger- taan 25. Uegstgeest; Mevr feümer»—liuer—Knottnerut. Warmonderweg 37 21 JANUARI. De H. Agnes. Agnes was het eenige kind van zeer rijke oucfeis; men vermoedt, dat zij behoorde tot het aloude en beroemde Romeinsche ge- j slacht Cladius. Al op zeer jeugdigen ieef- tijd dongen verschillende Romeinsche jon gelingen naar haar band, ook de zouo van den siadspreiect, die haa.r op zekeren da-g juweelen en veel kostbaarheden zond. Even als zij cie andeien algewezen had, evenzeo deed zij hem. Ze antwoordde: „Ga weg vao mij, want een ander wil ik altijd beminnen. Hij, Wien ik mijn liefde geschonken heb, overtrett alle koningen en keizers. Zon en maan bewonderen Zijn schoonheid. Zijn adem geeit aan de dooden het leven weer. Als bruidsschat geeft Hij mij de hemelsche glorie 1' Verslagen door deze voor hem zoo onbegrijpelijke taal, klaagt hij zijn vader zijn verdriet. Deze is ten hoogste verwon derd en tevens beleedigd, dat Agnes zijn zoon durfde afwijzen. Na onderzoek be merkt hij dat Agnes een christin is. Hij laat haar voor zijn rechterstoel komen om te probeeren haar afvallig te maken. Maar nieta kan haar tot ontrouw overhalen. Eerst wordt zij overgegeven aan een aantal heidensche jongelingen, doch de engel die haar terzijde staat, straalt met zulk een wonderlijk sterk licht, dat ieder die haar naderen wil blind geslagen wordt. Toen dit niets geholpen had wordt zij naar den brandstapel geleid. Doch ook hier wordt zij bewaard. Het vuur splijt in twee vlam menbundels en 't meisje bleef ongedeerd. De prefect, die hoe langer hoe woedender werd, liet haar ten slotte onthoofden. Dit geschiedde toen zij 13 jaar was m 304. (Agues beteekent in 't Grieksch „lam" en ook het Latijnsche Agnus herinnert aan lam, daarom zien we de heilige Agnes meestal afgebeeld met een sneeuwwit lam). OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Jaarvergadering. Donderdag 19 Januari had de jaarvergadering plaats, die zeer druk was bezocht. Vier nieuwe bestuursle den werden gekozen: mevr. J. Witte-Hes seis (aftredend), mej. S. van Deene, mej. M L. J. van Es en mevr. B. Simonia-Kortekaa*. Do jaarverslagen der afdeeling en der on- derafdeelingen werden voorgelezen, waar uit duidelijk de bloei der afdeeling naar voren trad. Deze jaarverslagen zullen ach tereenvolgens in de rubriek worden opge nomen. We zullen er dus niet op vooruit loopen, maar gaarne achteraf eens een over zicht geven van hetgeen er zoo te zamen a' in den Vrouwenbond verricht en verwerkt wordt. Men zal er nog over verwonderd staan! Het was een zeer geanimeerde avond. Oudersavond. Donderdag 26 Januari a^s., de» avonds 8.15 zal in de kleine Stadsge hoorzaal een oudersavond gegeven worden. De heer dr. Lubbers, directeur der R. K Vroedvrouwenschool te Heerlen zal een le zing houden over Moederschapszorg". Moedercursus. Nog eenmaal wordt de gelegenheid opengesteld tot het volgen van een moedercursus, wanneer zich vóór 30 Januari as. minstens 20 dames hebben op gegeven. De kosten van deelname bedrageu 1 voor den geheelen cursus. Het hoofd bestuur van den R. K. Vrouwenbond stelt on» tot het doen geven van dezen cursus in staat en draagt de verdere onkosten. Door dezen deelen wij tevens a a n d e Be sturen van onze Zuster* f- deelingen in de omliggende gemeenten mede, dat wij ook graag hare leden voor dezen cursus zullen in schrijven tegen dezelfde bijdrage van l. Ook voor niet-leden bestaat de ge legenheid tot het volgen van den cursus, doch tegen een bijdrage van 2.50. Opgave voor deelname, liefst zoo spoe dig mogelijk, aan de secretaresse: mej. 8. van Deene, Breestraat 12. Tel. 123. Degenen, voor wie de bijdrage in eens mogelijk een bezwaar zou kunnen zijn, kunnen zich wenden tot de Presidente mevr. J. Manders-Vermeulen, Oegstgeester- l.ian 12. De cursus zal gegeven worden door me vrouw Peters-Kalf uit Amsterdam. Demonstratie. Op een nader te bepalen datum, mogelijk nog in deze maand, doch anders begin Februari, zal op 'n Donder dagavond, zooals dit in onze ledenvergade ring besloten is, een demonstratie gehou den worden van het waschmiddel ..Persil" De gelegenheid zal geboden worden om ook niet-leden te introduceeren. Retraitefonds. Het retraitefonds zal ge reorganiseerd worden. Meer daarover hoort li in do volgende rubriek Wij geven hieron der echter thans reeds een lijstje van de eerstvolgende retraites in de Thabor te Botterdam, Eendrachtstraat 93. 30 Januari2 Februari: Gehuwden 6.50. Pater Dominicaan. 58 Februari: Meisjes 6.50, Pater Fran ciscaan. 1215 Februari: Jonge dames 8.50. Pater Jezuiet. 27 Februari—-2 Maart: Meisjes 6.50, Pa ter Passaonist. Opening der retraites half zeven 's avonds, sluiting 's namiddags half v4er. De leden van het retiaitefonds kunnen voor de bovengenoemde retraites een re ductie krijgen van 1.50. JAARVERSLAG R. K. VROUWENBOND 1932. Wederom ligt er een jaar achter ons. en zulleu we weer, als ouder gewoonte, na slaan, wat *er in dit jaar m ouze vu4e.ui- ging iieeit plaats gehad, wat er voor by zondeiüeuen zijn gebeurd. Er werden gehouden 11 bestuursvergade ringen en 2 Algem. Bestuursvergaderingen met de besturen der onderafdeelingen. De voorjaarsvergadering van besturen der afdeeiingen van den R. K. Diocesanen Vrouwenbond in het ïBsdom Haaneiu vve.u bijgewoond door mevr. Manders en mevr. Melief, de najaarsvergadering door mevr. Creyghton en mej. van Deene. Ledenvergaderingen waren er 5. In Januari was de jaarvergadering met voorlezing van de jaarverslagen. In de pauze werd aan alle aanwezigen gratis een kopje thee aangeboden met biscuits. A'.s bijzondere attractie werden een flink aan tal aardige prijzen verloot. In Februari werd het jaarfeest gevierd. Deze avond werd verzorgd door de too- neel- en muziekafdeeling van den R. K. Jonge Middenstandsbond „St. Peter Ka nis". In April werd het winterseizoen geslo ten met een lezing door Pater H. de Greeve S.J over „De schatten van 'n Pharao". In September de opening van bet nieuwe winterseizoen. Me;-. Kortmann verzorgde met haar zangkoortje den avond; meerde re liederen werden ten gehoore gebracht, en na de Pauze kwam een vroolijke een- acter: ,.De geleende koekepan". In December hield onze Zeereerw. Advi seur een lozing over de reis van Maria en Jozef van Nazareth naar Bethlehem, afge wisseld door gezangen van het koortje van mej. Kortmann. Verschillende demonstraties werden voor de leden van Hen Vrouwen bond gegeven oa: Door de Art Silk Mij- door Carp s Garenfabrieken, door de Le vers Zeep Mij. Ook vonden nog 2 theemiddagen plaats, doch de laatste moest wegens gebrek aan belangstelling, jammer genoeg vervallen. Wederom heeft de Vrouwenbond deelgeno men aan de Bedevaart naar Noordwijk ter eere van St. Jeroen. Ook werd een deel van het Maxia-Congres in Nijmegen door verschillende leden bijgewoond. Er werd een excursie gehouden naar de v. d. Berg's fabrieken te Rotterdam eo j naar de tentoonstelling van Moeder en Kind te Amsterdam. Aan beide excursies werd door zeer vele leden deelgenomen. Ter gelegenheid van de opening van het winterseizoen werd een plechtig Lof op gedragen in de Kapel van het St. Eliaa- beth-Ziekenhuis. waaronder een toespraak van den Zeereerw. Adviseur. Bij de aanbieding der conrributiekaarten werden de gewoonte getrouw, «teentjes aangeboden ter versterking van het Eigen- gebouwfonds. De rubriek verscheen wederom iedere 14 dagen, en hield de leden van alle gebeur tenissen in den bond op de hoogte. In het bestuur is eenige wijziging geko men. De secretaresse, mej. v. d. Meer. moest wegens huwelijk, haar functie neerleccen In de vergadering van September werd ze door de Presidente nogmaals hartelijk bedankt voor alles, wat ze voor den bond deed, en werd haar als blijvende herinne ring, een zilveren bonbonmandje met inscriptie aangeboden. Daar de bestuursverkiezingen pas in Ja nuari konden plaats hebben, werd mej. van Deene tot tijdelijk secretaresse benoemd, daar de bond niet zoo lang zonder een se cretaresse kan. Er zijn dus 3 vacatures. n.l. voor mevr. v. d. Hart-Bootsma, voor mevr. Gibbon v. d. Heuvel en voor mej. v. d. Meer. Het bestuur is nu als volgt samengesteld: Geest. Adv. Rector R. J. J. Reynen, presi dente mevr. J. Manders-Vermeulen, vice- pres. mej. Jo v. d. Laan, tijdelijk secreta resse mej. S. van Deene. 2e sect. mevr. Crevghton-Léautaud. penningmeesteresse mevr. J. Witte-Hessels. mevr. B. Geiee- Staphorst. mevr. S. Melief-Tersmette, Zus ter O. Peperzak. Gaarne maken wij melding van de vie ring van bet 12*4-jarig bestaan van onze onderafdeeling „Hulp in de Huish. en de Baby". Wat is er in dien tijd door haar véél goeds gedaan en wat ie er vee) el'ende ver zacht. Op de feest vergadering dezer ver- eeniging in Dec. j.l. dankte dan ook ouzo presidente voor alles, wat ze deed, $n bood namens den Bond een presidentshamer aan. Hiermede is ons jaarverslag ten einde, en heeft u kunnen hooren. wat er dit jaar door onzen Bond verricht is. Mochten toch alle R. K. vrouwen uit Lei- ÜM BANG TE ZIJN? Geen woord is er, dat dikwijls zoo af schrikt als het woord: heiligheid. Dan stelt men zich meestal voor een gebogen hoofd met neergeslagen oogen, en weeke- lijke trekken om den yiond. En dat vindt men dan goed voor kloosterlingen en oude vrouwen. Wanneer de hci'igheid inderdaad geen betere kenmerken had, dan zou men moe ten toegeven dat het werkelijk iets is voor hofiesdames. Maar... heiligheid is iets voor iederen merseh, dus ook voor ons. jongeren. W°nt heiligheid is het kenmerk van een diep- godsdienstig leven, van een bewust en be leefd Christendom, zooals een Kolping het wilde. Want heiligheid, dat is je geloof beleven temidden der beproeving en blij ven hopen en beminnen, doe dikwerf je ook valt en faalt. Innerlijkheid is moeilijk te pijlen en een heilige innerlijkheid, ontvangen aan de Communiebank, zal men niet gemak kelijk met het bloote oog constateeren. Doch innerlijke kracht wil zich uiten, want heiligheid is kracht en zoekt immer objecten om die kracht te benutten. En dat is katholieke actie. Ziet U, heiligheid staat niet zoo veraf als u mogelijk denkt. Want katholieke actie is slechts vruchtbaar als het hart de motor en Gods eer met het heil der zielen eindpunt is. Het moet dus zijn een heilige actie! Heiligheid., en we schrikken. Waarom tocht Omdat het eisebt een voordurende zelf-controleï Moeten we dat dan vreezen 1 Neen, jonge kerels, je staat in de felle branding van je leven en voelt in je de laaiende passies branden. Een waanzinnig menschdom hoor je spotten en zie je zon digen en het resultaat is de verknoeide en stervende maatschappij. Neen, jonge kerels, wij niogen niet vree zen, maar moeten de hei'igheid zoeken. De kracht van een Paulus. de liefde van een Joannes en de sprankelende blijheid van een Franciscus bidt daarom en je wordt heiligen, als zij. SEVERUS. den begrijpen, wat ex toch veel van den R. K. Vrouwenbond kan uitgaan. Juist in de zen tijd van een groote geestelijk ellende is het zoo noodig, dat we ons aaneenslui ten, en krachtig samenwerken. Het is voor het bestuur zoo treurig, dat zoo velen dat nog steeds niet kunnen of willen inzien. Volvertrouwen gaan we weer het nieuwe jaar beginnen. Geve God, dat het een rijk vereenigingajaar moge worden! Laten we ook hopen, dat Hij een sterke gezondheid geve aan onze volijverige presidente, mevr. Manders, die wij in het afgeloopen jaar eenigen tijd, wegens ziekte, moesten mis sen, en die we nu gelukkig weer in ons midden zien. Nogmaals dus, met moed voor waarts, want er blijft nog veel te werken. We hebben onze onderafdeelingen, die zich op zoo velerlei terrein begeven, en waar we daadwerkelijk steun en sympathie van ondervinden, maar ook moeten al onze le den hare werkelijke medewerking daarbij verleenen. Met een beroep op die daadwerkelijke hulp, meen ik dit jaarverslag te mogeu sluiten. De tijdelijk-secretarease, 8. T. DEENE. TRIDUUM VOOR DE VROUWEN DER R. K. WERKL00ZEN. Wij vernemen, dat door de R. K. Com missie voor Werkloozenzorg het plan »s opgevat om van 29 Jan. tot 2 Febr. a.«. een triduum te doen geven voor de vrouwen der werkloozen. Zal dit plan slagen 1 Onwillekeurig gaan onze gedachten terug naar alles, wat door deze commissie, reeds ondernomen is als b.v. de ontwikkelingsavonden voor vrou wen en mannen, de huisvlijttentoonstelling, de triduum» voor de werkloozen, de bede vaart naar St. Jeroen enz. ent. en ten slotte ook aan hetgeen Rector Reynen schreef ml. wij zijn gewoon geworden alleen slechts te constateeren, dat alles wat de Commissie voor Werkloozenzorg doet, slaagt. Welnu, wij vrouwen willen meer doen dan constateeren. Wij noemen dit plan een gTootsch plan, omdat juist wij vrouwen kunnen begrijpen, hoe noodig en nuttig het is onze zuster», die dag in, dag uit mei alle zorgen te kampen hebben, zich eens kunnen verheffen boven het alledaagsche Wij kunnen on» voorstellen, hoe deze vrouwen, na een voorbereiding van drie da gen, op het feest van Jezus' opdracht m den tempel, zelf hunne zorgen zullen opdra gen aan Jezus in den tempel. Mogen zij, die deelnemen aan dit tri duum door de voorspraak van Maria en haar Goddelijk Kind. de kracht en genade verkrijgen, haar plicht als vrouw en moe der in echt katholieken geest te blijven vervullen. GESCHIEDENIS DER ST. JOSEPHS- GEZELLEN-VEREENIG ING 1924. Wat velen onder ons. bij nadere ken nismaking met der. nieuwen Vice-Praeses hadden voorzien, n.l. een ruimere ontplooi ing van interne vereenigings-actie, dat is Inderdaad, in het eerste jaar van Kap. Kemperman's praesidium werkelijkheid ge worden. 't Was zoo te zeggen al ingeluid, toen Z.E., vergezeld van een Bestuurslid en den Gezel ensenior, op 2en Kerstdag zijn „jon gens" van de retraite afhaalde. Op de hem eigene, hartelijke manier be groette hij zijn Gezellenvrienden en «prak hen zoo vaderlijk-intiem toe, dat vanaf dat oogenblib. via de Retraiteclub, zijn reputa tie als Priester-Gezeilenvader gevestigd was. Het nieuwe vereenigingsjaai dan werd aangevangen met een radicale hernieuwing van de Leestafel. In diezelfde lijn doorwerkend, d.w.z het peil van kennis en beschaving zijnei Ge zellen opvoeren, liefst zoo hoog moge ijk, kwam de Vice-Praeses tegemoet aan het herhaald verzoek der jongeren, om herop richting van de in oorlogstijd opgeheven Studie- en Debatingsclub. Reeds op Zondag 3 Februari werd in ©en drukbezochte ledenvergadering de nieuwe studie- en debatingsclub, genaamd „Petrus Canisius"' opgeri'cht en als jongste onder- afdee ing in het Vereenigingskader inge lijfd. 't Was in één woord een succesavond, zoowel voor den Vice-Praeses. als voor de actieve Gezellen, uit wier midden er dade lijk 25 als lid toetraden. Volgde verkiezing van een c'ubbestuur: Vice-Praeses, voor zitter; Gezel G. Ammerlaan, 2e voorzitter en A. Sommeling, secretaris. De heer C. v. Oerle betrad nu den kathe der, als eerste in de lange rij sprekers die later nog volgen zouden. Zijn onderwerp Belangste ling", bceiend en leerzaam van begin tot eind had een voorbeeldige „be langstelling" van alle zijden. Een „gezel lige" attractie van dezen feestavond was zeker ook het toeva lig bezoek van Pastoor Th. Bergansius. oud-kapelaan te Leiden. Een dergelijke verrassing viel Dinsdag avond d.a.v. ook ten deel aan de afd. Ge huwden, in maandvergadering bijeen. Mid den onder het gezellig samenzijn kwam plots oud-praeses v. d. Laar de zaal binnen rolstappen. Commentaar overbodig. Heel hoffelijk bood Praeses Kemperman den Medembhkschen herder aan, dien avond (als oud-praeses) de bijeenkomst der Gehuwden te willen leiden, welke eer na tuurlijk mQt grandioos gebaar werd aan vaard. Het brilliant s'ot van dit bezoek was de benoeming van den oud-Praeses tot Eerelid der Vereeniging. Bij het vertrek van den gevierden gast groeide 't afscheid aan tot een hartelijke ovatie. Vervolgens ging weer de gebruikelijke voorjaarsarbeid zijn gang. met name d« voorbereiding van het Vastenavondfeest, met alles wat daartoe behoorde. Half Fe bruari moest men klaar zijn en.... zoo zeggen het de verslagen het feest mocht er wezen. „Vader Kolping" maakte een goed figuur met Molière's Blijspel: „Hij wilde een groot Sinjeur zijn". De groote be langstelling en het mee even der vele toe schouwers was werkelijk een loffelijk ge tuigenis voor de Tooneelclub, temeer op val end, wijl men ditmaal voor het eerst ©en werk speelde van dezen auteur. Als terloops zij vermeld, dat dit feest den Vice-Praeses ©en goed© gelegenheid bood tot nadere kennismaking met alle leden, met donateurs en gasten en dat die gelegenheid dan ook vooral in het be lang der Vereeniging terdege werd be nut. Een week later waren al en weer in hun gewone doen, Praeses voorop, met ver gaderen, studie of ontspanning. JAARBOEKJE 1933. Wij lezen in „De Kath. Jeugdleider" het leidersblad van de nationale Patronaats beweging: „'t I» een lust om het Jaarboekje van het Centraal Verband telkens weer ter hand te nemen en in te zien. Een lust voor de oogen, om de fijne artistieke uit gave, maar een lust ook voor het hart, om den rijken groei, waarvan het boekje ge tuigt. Wij kunnen niet alles noemen: we moeten het zelf inzien en lezen. Doch op één punt willen we wijzen. Op 1 Jan. 1933 telde het Centraal Verband 8199 leden en van dezen hielden in 1932 een gesloten re traite 973 leden, dat is ongeveer 12 pet. Welke vereeniging kan dat nazeggen 1 Geen wonder dan ook, dat de beweging bloeit en zich bovenal kenmerkt door een diep-godsdienstigen geest. Wie van deze beweging meer wil weten, traohte het boekje machtig te worden, 't Is daarenbo ven een handige kalender, waarvan men ook in dit opzicht veel nut kan hebben." En in de „Mitteilungen", het orgaan van het Generaal-Presidium te Keulen, uitgegeven ten behoeve van de Praeses der geheele wereld lezen we onder de Rubriek Zentralverband dos Kath. Gesellenvereind Hollands onder meer: „Der Hollandische Kolpingskalender: Das „jaarboekje 1933" ist in hübsoher Aus- stattung erschienen und findet wieder all- gemeinen Anklang". Nog zijn enkele ex. te verkrijgen bij den huismeester. Prijs 0.25. TURNCLUB ORANJE ZWART. De jaarlijksche wedstrijd met de Turn- club van de Gezellenvereeniging Haarlem II zal plaats vinden Zondagmiddag 12 Fe bruari a.s. De nadere regeling wordt spoe dig medegedeeld. De strijd gaat wederom om den wissel beker, die het vorig jaar in het bezit kwam van Oranje-Zwart. Do Haarlemsche club won reeds eenmaal. De club, welke drie maal wint, krijgt deze beker in blijvend bezit. LOTERIJ KEMPERMANFONDS Onze Actieve Propaganda^-commissie Kempermanfonds stichting Eigen Gezel- lenhuis heeft wederom een Loterij opge zet. Het gaat al goed met den verkoop deze eerste week, maar alles moet weg. Er zijn drie duizend loten en behalve kleinere prijzen zijn er als hoofdprijzen een rijwiel en een eetservies. Wie helpt nog een handje mee. Men melde zich aan voor den verkoop bij den Penningmeester P. Oosterveer. Met de groei van onze Vereeniging wordt de noodzakelijke uitbreiding met den dag noodzakelijker. VASTEN-AVONDFEEST Ons Vastenavondfeest wordt ook dit jaar evenals voorafgaande jaren gevierd op Zondag Septuagesima d. i. van het jaar 12 Februari. Des morgens heeft te acht uur de Gez. H. Mis plaats met Alg. H. Communie. De antwoorden op den Priester en het Credo worden door allen medegezongen. De ove rige liturgische gezangen worden uitge voerd door onze Zangclub Sebastian Schaeffer. Te 9.15 heeft een gemeenschap pelijk Ontbijt plaats in het Gezellenhuis. Des avonds brengt de Tooneelclub Adolf Kolping in de Stadsgehoorzaal ten too- neele het kluchtspel in drie bedrijven ge titeld: „Oom Piet en Co.". De Symphonie Franz Schweitzer zorgt voor de muzikale entre-actes. Deze avond viering wordt herhaald op Dinsdag 14 Febr. a.s. De leden ontvangen het gebruikelijke aantal vrijkaarten. Extra kaarten zullen vanaf Zaterdag verkrijgbaar worden ge steld tegen den prijs van 0.40. LEIDERSBLAD „TROUW AAN KOLPING". Het eerste nummer van ons leidersblad is versohenen. Commissarissen zijn auto matisch abonnó. Dit nummer bevat o. m. een gekleurde afbeelding van het nieuwe costuum, een artikel over Kolpings Lijf wacht, de club wier leden alleen tot het dragen van dit costuum gerechtigd zijn en een zeer lezenswaardig artikel over Volks zang. Aan bestuurderen van onze Onderaf deelingen wordt een abonnement hetzij persoonlijk genomen betzij gezamenlijk ten zeerste aanbevolen. AUTOMOBILIST! „Autorijder, ken uw plichten. Doof op den weg bijtijds uw lichten I" Andere bladen schrijven: EEN KONINKLIJK WOORD GESCHONDEN. De Maasbode schrijft: Als een merkwaardige bevestiging ran de waarschuwingen tegen het gevaar van gemengde huwelijken, die op den Zondag van het evangelie van het wonder te Cana in alle Kathoieke kerken van het bia- dom Haarlem besproken zijn, kwam Maan dag het bericht, dat de koning van nBul- garije, die tot de orthodoxe kerk behoort en na dispensatie een huwelijk kon aan gaan met de katholieke prinses Johanna van Italië, zijn eerstgeboren kind liet doo- pen buiten de Katholieke Kerk. Met deze daad heeft de koning zijn ge geven woord geschonden, want aan bem ia evengoed als aan ieder ander de onverbid delijke eisch gesteld, dat de kinderen Ka tholiek zullen worden. Dit is de conditie, zonder welke de Katholieke Kerk nooit dispensatie verleent. De koning van Bulgarije heeft dat ge weten; het is hem gezegd en hij heeft zijn woord gegeven en zijn belofte geteekend, maar evenals zijn vorstelijke vader, Fer dinand I, heeft hij ze niet gehouden. Zelfs de moeilijkste omstandigheden kunnen dit niet verontschuldigen. Er wordt gesproken over diplomatieke conflicten enzoovoort Dat is allemaal van niet zooveel beteekenis. Het voornaamste is, dat zelfs een koning bewijst, hoe gevaar lijk het gemengde huwelijk is en hoe ge makkelijk men beloften op dit punt durft schenden. Zijne Majesteit Boris zal de pau selijke protestnota wel naast zich neerleg gen. Dat schijnt straffeloos te gaan pau sen maken immers geen oorlog en het in ternationaal rechtsgevoel toont zich in der gelijke gevallen niet al te gevoelig. Wellicht brengt Ferdinand's balling schap Boris tot nadenken, of op derge lijke handelingen wel immer zegen rust. „Ts u.niet zenuwachtig, als uw man zo® met het hoofd omlaag vliegt?" „Ja, hij heeft nl. de gewoonte om zijn geld lo» in x'n vest te dragen".

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6